HAARLEM M ERSTR A AT 114 SfêGEZONOEN lëiEDEDEELIICG DE [RIJNSTREEK KOUDEKERK. GEMEENTERAAD. ai NOORDWIJK. GEMEENTERAAD. Wijziging der politieverorde- Ijj ning. Het bouwen van twee transformatorstations. Ver ordening inzake levering clec- sl. 'rische stroom. Aanschaf fing motorspuit. is De raad der gemeente vergaderde gis- termiddag te' 2 uur. e Voorzitter burgemeester jlir. van Pan- buys. Afwezig de lieeren Alkemade, v. d. "Wiel en dr. van Nes. !Z( De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. 1 De Voorz. doet mededeeling van enkele door Ged Stalen goedgekeurde raadsbe- M sluiien. Van de Gymnasliekver. „Door Oefe- S fling Sterk" was een verzoek ingediend om beschikbaarstelling van een localiteit voor gymnastiek-onderwijs. Hel bestuur der vereeniging herinnert in baar schrijven er aan, dat in 1923 het gymnastiekonderwijs op de Lagere scko- Jen verplichtend wordt gesteld en de ge- f meen te dan toch een localiteit voor dit onderwijs zou moeten laten inrichten. Kaar bet B. en W. voorkomt, kan deze herinnering slechts betrekking hebben op de invoering van het vak Lichamelijke Oefening op de lagere scholen. De invoe ring van dit vak zal echter niet in 1932, doch eerst per 1 Jan. 1936 verplicht zijn. Bovendien is het volgens verkregen inlichtingen van officieele zijde volstrekt I met zeker,- of het hij de invoering van het va.k Lichamelijke Oefening noodza kelijk zal zijn een localiteit voor gymna- etiek-onderwijs in te richten en toestel len voor dit onderwijs aan te schaffen. Op grond hiervan kan er dan ook naai de meening van J3. en W. volstrekt geen reden bestaan, het verzoek in te willigen. Wat overigens het verzoek betreft, zijn lf zij van meen mg, dat hoewel zij gaarne -erkennen het grooto nut der vereeniging dit toch niet van dergelijk gemeentebe- 4 lang is te achten, dat een uitgave als verbonden zou zijn aan het inrichten, meubileeren en cxploiteeren van een lo- caliteit alleen voor deze sport, verant- 11 woord zou zijn. K Zij geven derhalve in overweging af- 11 wijzend op dit verzoek te beschikken. Op een vraag van den heer den Hol- "I lander antwoordt de Voorz., dat er op f het odgenhlik geen locaal van de open- 11 hare school vrij is, waarna de raad zich met het advies van B. en W. vereenigt. Van de patronaatscommissie was een m schrijven ingekomen naar aanleiding van de haar toegekende subsidie. De voorge-- nomen ontwikkelingscursus is reeds hij fl! de eerste stemming over het voorstel- 10 Alkemade c.s. geschorst; Het bestuur meende dat 't beter was'de gemaakte kos- n ten als eenvoudig verlies te aanvaarden 1C' dan nog meer kosten te maken. Daarom ;e! berichtte de commissie thans van de toe- 01 gekende subsidie geen gebruik te zullen maken. Van de raadsleden Caspers, Meijer, Vink en v. d. Niet was aan B. en W. een verzoek ingekomen, om o.m. regelingen te treffen ten-aanzien van werkzaamhe- den die voor rekening van de gemeente in eigen beheer worden uitgevoerd. Zij wenschen die werkzaamheden speciaal te ]C' doen uitvoeren in de maanden December tot Mei. D De Voorz. zegt, dat' B. en W. de laat- ete jaren geheel in den geest der voor- 0 stellers hebben gehandeld en dat zij hier 10 aan dus niets toe te voegen hebben. a? De heer Meijer zou toch gaarne een advies van B. en W. in deze zaak heb- 3' ben, terwijl de heer v. d. Niet er aan toe- voegt, dat het altijd goed is, indien men dergelijke dingen zwart op wit heeft. De Voorz. begrijpt niet waarvoor zulks i'oodig is, waarop de heer Meijer dan 3 vraagt, dal B. en W. te dezer zake een bijeenkomst met de betrokken vier raads- leden willen houden. De Voorz. zegt zulks toe. Hierna is de agenda aan de- orde. Vaststelling geschiedt van de vergoe- ding krachtens art. 101 der L. O. wet over 1924, de driejaarlijksche afrekening j voor de bijzondere schoolbesturen, bene- vens de vaststelling van het voorschot j voor 1927. ,v Hierna geschiedt voorlezing van de verslagen der commissie tot wering van 1 schoolverzuim en van het bureau der arbeidsbemiddeling, welke na een enkele bespreking voor kennisgeving worden aangenomen. In behandeling komt vervolgens het cj rapport van de raadscommissie inzake de klacht Waal met voorsteUen tot wij- zigittg der algemeene politieverordening en Og bouwverordening. De heer den Hollander zegt, dat deze verordening nogal omslachtig is, wes halve hij het beter vindt het voorstel tot een volgende vergadering aan te houden. De Voorz. acht zulks niet in het be- lang van de zaak. De klachten zijn in het najaar van vorig jaar reeds ingekomen. 1 De Commissie en B. en W., tezamen zes personen, hebben de zaak grondig on- derzocht en men staat aan het begin van een nieuw seizoen, zoodat de pension houders moeten weten waar ze aan toe Weth. v. Eeden onderstreept de woor- den van Tien voorzitter, waarna het voorstel mot 73 stemmen wordt goed- g gekeurd. Tegen stemden de heeren den Hollander, v. d. Niet en Admiraal. - De Voorz. licht hierna toe de verorde- ain'nS inzake de hypotheekvers chaffing ^oor de tien woningen aan do Zantvoort-' fiche straat. De verordening wordt z. b. fit. goedgekeurd. Vervolgens stellen B. en W. voor vier 0 ^ZGr huizen te verkoopen aan degenen, <ne daartoe een aanvi-age hebben inge- diend. De p ijzen bedragen voor de twee buitenhoekwoningen 2650, voor de knnenhoekbuizen f 2700. Z. h. st. goedgekeurd. De Voorz. deelt vervolgens* mede, dat Amsterdam een bureau is opgericht ter voorlichting in hinderwetzaken. De Voorz. zegt, dat er dikwijls heel wat moeilijke kwesties zijn, waaruit men zelf niet wijs kan worden. Daarvoorkan men dan hij die vereeniging terecht, in dien men daarvan lid wordt. De kosten bedragen slechts 5 per jaar. De heer Admiraal acht dezen prijs niet hoog, maar hij vraagt zich toch af, welk nut het feitelijk heeft een Amster- damschc vereeniging advies (e vragen over Noordwijksche zaken. Hij zou lie ver personen uit Noordwijk daarvoor willen aanwijzen. Met de stem van den heer Admiraal tegen wordt het voorstel goedgekeurd. De raad besluit voorts de woning St. Jeroensweg 3 ondershands te verhuren aan den heer K. Sanders, hoofd dei- openbare lagere school, tegen een huur prijs van 510, ingaande 1 Maart a.s. B. en W. stellen verder voor over Ie gaan tot het houwen van 2 transforma torstations ten behoeve van het electri- citeilsbedrijf en aankoop van grond daarvoor. In verhand met de gestadige uitbrei ding van het net, zoowel te Noordwijlc- binnen als te Noordwijk aan Zee, mede in verhand met de bedrijfszekerheid is het noodzakelijk het aantal transforma- torstations met 2 te vermeerderen. B. en W. hebben bereids 2 geschikte punten gevonden, alwaar deze stations kunnen worden gebouwd, n.l. te Noordwijk-bin- nen achter het gebouw der O. L. school; te Noordwijk aan Zee aan den Juliana- weg tegenover de Piet Heinstraat. De kosten van een en ander zullen be dragen: Voor I: a. bouwkosten van het trans formatorstation 3000; b. kosten van inrichting en aansluiting op het hoog- spannigsnet (waarhij benoodigd. circa 430 Meter kabel) 3600. Voor II: a. Aankoop henoodigden grond rond 350; (de heer N. van der Wiel te Noordwijk aan Zee is bereid den henoodigden grond pl.m. 70 M2. af te staan tegen 4.50 per M2.); b. bouwkos ten van het transformatorstation 3000; c. kosten van inrichting en aansluiting op het hoogspanningsnet (waarhij benoo digd circa 600 Meter kabel) 4500; d. kosten voor uitbreiding schakelinrichting in het station aan de Iftiis ter Duin straat 850. Naar aanleiding van het bovenstaan de merkten B. en W. nog op, dal de kos ten van inrichting der transformator- stations zijnde de bedragen genoemd sub 1 b en 2 c en d in totaal 8950) voor rekening der gemeente Leiden ge schiedt. waartegenover de gemeente Noordwijk ingevolge art. 8 van de stroom leveringsovereenkomst deze verschuldig de kosten tot en met 1955 in jaarlijks te betalen annuïteiten moet voldoen. Het voorstel wordt z. k. st. goedge keurd. Langdurige discussie ontspon zich naar aanleiding van de verordening in zake de levering van eleclrischen stream. De heer Meijer kantte zich hierbij Vooral tegen art. 5, en wilde bepaald zien, dat de huurleidingen- voor de - min der gesitueerden door de gemeente be taald werden, opdat de kosten later ge leidelijk door de betrokkenen zouden kunnen worden terugbetaald. Het artikel werd echter met 7—-3 stemmen aange nomen. Tegen stemden de heeren Meijer, v. Eeden en van der Niet. De geheele verordening werd hierna z. h sl. goedgekeurd. Vaststelling .geschiedt vervolgens van het kohier rioolhelasting 1927 en id. hondenbelasting 1927. Hierna komt in behandeling een voor stel van B. en W. inzake uitvoering van raadsbesluiten tot het verrichten van burgerrechterlijke handelingen. Ter toelichting van dit voorstel zeggen B. en W. het volgende: Volgens art. 179a der Gemeentewet is aan B. en W. opgedragen het uitvoeren van verordeningen van den Raad. Tot nog toe werd aangenomen, dat onder deze bepalingen vielen alle besluiten van den Raad, zoodat uitvoering van al die hesluiten ook zonder nadere opdracht aan B. en W. was opgedragen. Echter heeft de Hooge Raad bij vonnis van 19 December 1924 en van 22 Japuari 1926 beslist, dat dit artikel niet die verre strekking had en dat daar bepaaldelijk niet onder vallen burgerrechtelijke han delingen als koop en verkoop, huur en verhuur, geldleeningen enz., zoodat B. en W. zonder speciale machtiging in het vervolg onbevoegd zijn de overeenkom sten in verband daarmede te sluiten. Het gevolg daarvan is, dat de geldigheid van dergelijke door B. en W. gesloten overeenkomsten zou kunnen worden be twist en dat belanghebbenden ten na- deele der gemeente misschien zich zou den kunnen onttrekken aan de verplich tingen daaruit voortvloeiend. Wel is de Hooge Raad bij een later vonnis op deze opvatting gedeeltelijk teruggekomen, maar de zaak is van te groot belang om niet met alle mogelijkheden rekening te houden en voorzieningen te treffen om de voor de gemeente nadeelige gevolgen van 's Hoogen Raads opvattingen in de- zon te ontgaan. B. en W. meenen overeenkomstig een advies van Prof: Mr. E. M. Meijers te Leiden, uitgebracht in opdracht van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten en aan hen namens die vereeniging toegezonden, dat dit kan geschieden door B. en W. eene algemeene machti ging te verschaffen tot het aangaan van overeenkomsten ter uitvoering van be sluiten van den Raad betreffende Bur gerrechtelijke handelingen, alsmede tot het verrichten der uit die overeenkomst voortvloeiende handelingen en door ie- gelijkorlijd te bekrachtigen allo overeen komsten vóór dezen, door B. en W. ter uitvoering van die raadsbesluiten aan gegaan. Het voorstel van B. en W. wordt, hier na aangenomen met 82 stemmen. Te gen stemden de heeren v. d. Niet en Ad miraal. De raad besluit vervolgens zijn besluit in^ake het heffen van 3 van den heer Brcodvcld voor het plaatsen van een hek op gemeentegrond te handhaven. Als B. geen 3 wil geven moet hij het hek maar terugnemen, i B. on W. stellen verder voor aan Mc-j M. C. Brunings met ingang van i Mei eervol ontslag te verleenen als onderwij- eres aan de O. L. school te Noordwijk- Binnen. In -verband hiermede stellen B. en W. tevens voor te besluiten tot toelating van een assistent aan de O. L. school en do jaarwedde daarvoor te bepalen op 700. Het voorstel van B. en W. tot aanstel ling van een assistente wordt aangeno men met 82 stemmen. Do raad besluit hierna van J. G. Kra mer aan te koopen 3.7 M2. grond gele gen aan de Wilhelminastraat. Do raad gaat vervolgens cenigen tijd in geheime zitting, na heropening waar van in behandeling komt de verzoek schriften van A. G. van der Niet, Duin weg 41 en F. Timmerhans, Brêloft 24 om vermindering van het bedrag door hen te betalen voor aansluiting aan do waterleiding. Hun verzoek is gegrond op de overweging, dat die bedragen af hankelijk zijn van de huurwaarde der porceelen, voor welke huurwaarden wor den aangenomen de aanslagen volgens de wet op de pcrsoneele belasting. Nu limi ne aanslagen in de personeele belasting verminderd zijn, meenen zij, dat ook liet door hen verschuldigde wegens aanslui ting aan de waterleiding zou moeten worden verminderd. B. en W. ontraden den raad hierop in te gaan. De heer Admiraal vond echter wel iets billijks in het verzoek en na eenige discussie zegde de Voorz. toe, dat B. en W met een algehecle herziening van liet tarief zullen komen. Het voor stel werd hierna aangenomen. Inzake het voorstel van B. en W. tot verbetering der brandbluschmiddelen besluit de raad in principe lot den aan koop van een motorspuit van 5500. Vervolgens geschiedt wijziging der be grooting 1927. Tot lid van de commissie van Toezicht op de Spaarbank wordt benoemd do heer G. W. J. Alkemade met 7 stemmen te- ger). 3 op den heer M. Kingma. Als deskundige wordt aan de commis sie toegevoegd het accountantsbureau van den heer H. D. M. Knol te Leiden. Nog wordt besloten tot aanleg van een voetpad aan den Noord-Boulevard. Van den post voor werkzaamheden hier ter plaatse is nog 1000 over, waarbij de raad 200 voegt voor den aanleg van liet voetpad. Na rondvraag wordt de vergadering gesloten. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Met het mooie weer gaal hot trekken zter voorspoedig en is d 2 aanvoer van Lcteckenis. Ook van de keelt kassen"'iomei: al veel tulpen De prijzen blijven zeer goed. Gramoisie Dril- lant 3—3.50, La Reine 2.80—3.70, Gouronne d'or 4.705.10, Murillo 4.30 Prins van Oostenrijk 4.504.80, Crim son Queen 3.203.30. Herman Scblegel 4.204.30, Roi Cramoisio 2.402,00, Dudhesse de Parma 4.404.50, Thee roos 5.405.60, Barfigon 4.505.30, William Copland 4.705.Elisabeth 60.40. Anemonen 2.50. VOORHOUT. Bitumineering wegen, Gistermorgen is reeds een aanvang gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden van d( bitumineering der Teijlingerh au. welka dan ook voor het verkeer is afgesloten. Het werk moet in zijn geheel zijn opgele verd den lOden Juli a.s. uiterlijk, zoodat de wegen in Voorhout waarschijnlijk reeds omstreeks einde Juni gereed zullen zijn. Kerkschapen. Gistermorgen heeft de veiling van kerkschapen van de paro chie St.-Bartholomeus alhier plaats ge had. Aangevoerd waren 38 schapen, de prijs varieerde van 32 lot 4-5 per stuk. Levering van gas en clectriciieit. Levering van steenen. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter is de Burgemeester. Na opening der vergadering met gebed, spreekt de Voorz. eenige woorden naar aanleiding van het overlijden van don heer ReijneVeld. Spr. herdenkt al hetgeen deze gedurende zijn langdurig raadslidmaat schap voor de gemeente gedaan heeft Do Raad hoorde staande deze woorden aan De heer Slechtenhorst legt, na te zijn binnengeleid door den secretaris^ do door de wet gevorderde eeden af en neemt zit ting, na door den Voorz. te zijn geluk- gewenscht. Spreker wijst erop dat do heer Slechten horst regelmatig als persman de bijeen komsten bijwoonde en dus den aangenamen taak kent, welke hier heerscGt Spr. ver trouwt dat hij op dezelfde aangename wijze met de overige leden zal samenworken en veel voor Koudekerk, dat hem lief is. zal kunnen doen. De heer Sledu-vii fi.m.'r vuur de waarileerende woorden n zal zijn beste krachten aan de gemeentebelangen wijden Tót wethouder wordt daarna met 7 stem men benoemd de heer J. van den Berg; deze meemt de benoeming aan en wordt door den Voorz. met deze ondevsolio;ding gelukgewenscht. De Voorz. stelt aan de orde de vaststel ling van het voorschot ingevolge artikel 101 der Lager Onderwijswet, ten behoeve van de bijzondere lagere school te Koude kerk voor 1927; spreker licht toe op welke wijze de berekening plaats heeft Z. h. st. wordt daarop het voorschot vastgesteld op 1005 52. Eveneens wordt dc uitkeering over de jaren 1923 en 1924 respectievelijk vast ge stold op 1446 en 1951 51 Het kohier van do hondenbelas(inf van 1927 wordt vastgesteld op 352.en een suppletoir kohier voor 1926 op 32 - De Voorz. zegt dat de gemeente volgens de electriciteitsoverecnkomst met Leiden verplicht is tot vaststelling van een veror dening op het aanleggen ofonderhouden van geleidingen of kabels voor eleetvieiteit enz. De verordeniu,i.s_ your ,de?.}. r,oi •■"ie eigenlijk niet noocfig, dot-ïi de gemeente Leiden wil gaarne dat ze wordt va- i De lieer Oppclaar merkt op, dat men zich al meer gaat binden; waar Leiden echter toch het alleenrecht voor liet leggen van kabels in don openharen weg heeft, zal spreker geen bezwaar maken. De verordening wordt daarna ongewij zigd vastgesteld. Vervolgens komt in behandeling de over eenkomst met de gemeente Leiden, betref fende de levering van clectrioiteit in den Hooge waard. De Voorz. zegt, dat hij nog een bespre king heeft gehad, naar aanleiding van do kenbaar gemaakte wenschen van den Raad Men kan de bijdragen niet verminderen, indien de aansluitingen toe nomen, doch deze is thans vastgesteld op 231— per jaar hij ivijzc van annuitcil te voldoen, terwijl de stroomgar.-mtio zal bedragen liet le jaar 5000, het 2c jaar 7500 en daarna 10.000 K. W. U. per jaar. De heer Oppelaar brengt den Voorzitter dank voor zijn in het belang van de voor zieningvan den Hoogcwaard gedane be moeiingen, waarmede dn Raad instemt Het voorstel wordt daarna z. li st. aan genomen, met dien verstande dat B en W. gemachtigd worden de overeenkomst mot inachtneming van do door dn lichtfabrie ken gestelde voorwaarden te sluiten Bij de hierna volgende rondvraag merkt de lieer de Jong on dat in do gemeente on juiste berichten dn rondo doen met betrek king tot de levering van steenen voor de bestrating Spreker verzocht hierover in hot open baar nadere bijzonderheden mede te doe len, evenals de Voorzitter omtrent den schuldenlast dor Gemeente, de. verkregen bezuiniging enz. in een vorige vergadering medea'eelingch deed. Do Voörz. verstrekt daarna verschillen de gegevens over do hardheid en do water- opnamo van diverse steenmonstors, waar uit blijkt dat. de vlamovonklinker' het wint. Ho Rijnsteen, die door een fabriek alldor geleverd kan worden, is aangeboden vooi t 23.60, dc getrokken vlamoverkiinkiT v-"or 27.50. Per M2. zijn benoodigd resp 122 en 92 stuks. Dientengevolge kost bestraling met Rijnsteen dus pl.m. 20 cent per M2. meer of per K.M. pi. f 800,terwijl dn kwali teit geringer is. Het doet spr. leed dal er zooveel praat jes worden rondgestrooid, te meer omdat nóg nimmer gezegd is, dat het product der fabriek uil deze gem eon to geheel buiten aanmerking zal blijven. Do hoer Van den Berg vraagt een boom Ie doen inkorten tegenover Van der Storre, die hinderlijk is voor het verkeer. Daarna sluit de VoovziMcr de vergade ring.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 11