weeds Blad. 18 Maart 1927 [rijdag BINNENLAND. lg£r nieuwe werkloosheid. i verwijt van een groot-industrieel aan de regeering. een banket, te Utrecht gehouden, „n tal van vooraanstaande indus- 50 aanzaten, hoeft de heer A. Phi- uit Eindhoven een rede gehouden, hij rake woorden spreekt tot de flaudsche regeering die niets doet, ,d9 eigen industrie tegen de buiten- I ifho te beschermen. sr sprekers inzicht is het oogenblik men voor de industrie om te vechten Holland. Het is gemakkelijk om ko to verplaatsen, het verplaatsen van is moeilijker. Vier jaar geleden o_e de Spaanscho regeering de in- fchten op gloeilampen. Spreker per- ijk heeft toen getracht dit tegen te on had aanvankelijk succes. Maar Jollandsche regeering kon niets doen ike, omdat zij bang was Spanje voor 0of<l te stooten. Spreker heeft toen it, om de invoerrechten verlaagd te 1 D| wat hem niet is gelukt. Hij richt- 'cen fabriek op in Spanjo, wat ten had, dat in Nederland geen en- jarnp voor Spanje meer werd ge- dat de fabriek daarginds winst op en in Holland honderden arbeiders raat kwamen te staan. Thans gaat Ide gebeuren met Frankrijk, hetgeen 160'' menschen werkloos zal maken. ordt eenvoudig naar Frankrijk •plaatst en in Holland wordt do ojbeid vermeerderd. Het schijnt dat hndsche zaken geen idee heeft van tonomische wetten, en er niet aan op te treden, zooals andere regee- tegen ons optreden. Wij zijn Jan zonder ruggeraat. Nederland is ongeveer het eenige land, waar nog uit Frankrijk worden ingevoerd, en lus ten opzichte van dat land een ipositie, doch die wordt door buiten- he zaken niet uitgebuit. Spreker adrukkelijk op heb gevaar, hetwelk jns land bedreigt, door het voort- invoeren van inkomende rechten odcre landen, en besloot met to zeg- »t Nederland zich niet moet laten n als een lam. „Hsgz." ECHTZAKEN. dg. J. v. S. 1 of 1 mnd tuchtsch.; F. J. R. 3 of 3 dg.; W. J. K. Den Haag 5 of 5 dg. Wegens to Katwijk tegen een muur leunen: G. v. D. Katwijk aan Zee; M. V. aldaar ieder tot 10 of 10 dg. Wegens te Noord wijk tegen een muur leunen: H. O. Noord wijk; A. v. d. B. al daar, ieder tot f 3 of 3 dg. Wegens to Noordwijkerhout oen ge vaarlijken hond los te laten loopen: G. V. Noordwijkerhout; T. If. v. S. aldaar ieder ■lot f 10 of 10 dg. Wegens to Leiderdorp een gevaarlijken hond los te laten loopen: J. P. v. d. S. Zoeterwoudo f 10 of 10 dg. Wegens te Voorschoten brood vervoe ren op verboden wijze: H. A. T. Voor schoten 3 of 3 dg. Wegens overtr. der Pol. Verord. der gem. Voorschoten: J. H. v. U. Voorscho ten 3 of 3 dg. Wegens overtr. der Motor- en Rijw. wet: N. de R. 5 of 5 dg.; H. v. d. H. Noordwijk 2 maal 5 of 2 maal 5 dg.; W de R. Oegstgeest 2 of 2 dg. Wegens overtr. van het Motor- en Rijw. rogl.: G. A. Noordwijk; L. J. v. d. K.; J. de R.; D. P. Noordwijk; J. v. R. aldaar, ieder tot f 3 of 3 dg.; M G. d. d. iP. aldaar 1 of 1 mud. tuchtsch.; L. M B. Noordwijkerhout J 1 of 1 mud tucht school; G. P. Katwijk aan Zee 2 of 2 dg.; J. v. d. D. Haarlem; E. F. G.; J. v D.; B. v. K. Noordwijk, ieder tot 3 of 3 dg.; N. v. V. 3 of 1 mnd tuchtsch.; A. do la R. Katwijk a. d. Rijn, 1 of 1 dg.; G. J. Z. 2 of 2 dg.; J. P. M. de G. 1 of 1 dg.; P. P. Den Haag; K. L. IJmuiden, ioder tot 10 of 5 dg.; J v. d. B.; A. B. N.; A. H. J. S.; K li.. Kou dekerk a. d. Rijn, M. O. Stompwijk ieder tot 3 of 3 dg.; J. P. Voorhout, W. S. Aalsmeer ieder tot 1 of 1 dg.; R. v. V. Rijnsburg 3 of 1 mnd. tuchtsch. Wegens overtr. der IJkwet: A. S. Den Haag; F S. Noordwijk ieder tot 0.50 of 1 dg. Wegens overtr. der arb. wet: B. S. 2 maal f 1 of 2 maal 1 dg.; J. O. 6 maal 1 dg. Wegens overtr. der Spoorwegwet: J. F. 1 of 1 dg. Wegens overtr. der Trekhondenwet: J. D. 2 maal 2 of 2 maal 2 dg.; Ph. V. v. N. Warmond 3 of 3 dg.; W. v. W. Katwijk 1 of 1 dg Wegens varen zonder vergunning: P. G. v. d. S. zwervende 10 of 10 dg.; 11. K. 10 of 5 dg. Wegens overtr. van het Motorkentee- kenbe-sluit: D. O. Amsterdam; V. J. D. Den Haag; J. A. Ch. M. Amsterdam, ieder lot J 10 of 5 dg. Wegens overtr. der Pol. Verord. der ge meente Leiden: D. de B. Ter Aar (op de keuring van vee en vleesch 10 of 10 dg, B. L. Z.; M. V.; G. G. J. V. (op de keu ring van vee en vleesch) ieder tot 1 of 1 dg.; F. B. 2 of 2 dg.; A. J. D. 1 of 1 dg.; R. G. A. 1 of 1 mnd tuchtsch. Til. W. 0.50 of 1 dg.; J. J. v. G. 2 of 2 dg.; J. W. T. Den Haag 050 of 1 ntongerecmt te leiden. [antonrechter te Leiden heeft ver- tas dronkenschap: P. L. L. f 10 dg.; G. K. in de V./10 of 5 dg.; Katwijk 10 of 10 dg.; J. K t^ijk 15 of 10 dg.; H. J. R. Haar- 15 o f15 dg.; A. v. d. W. 5 of L N.; S. B.; J. J. W.; H. K., Katwijk aan Zee; A. v. d. M. rijk aan Zee, ieder tot 3 of 3 dg. zwervende 5 of 5 dg.; P. D. rijkerhout B of 5dg.; J. G. geen ücgcpast; W. v. d. R.; H. V.; ieder of 3 dg.; A. W. 2 of 2 dg.; F. mende 3 of 3 dg.; H. K. idem 5 dg. as loopen op verboden grond: H. 1 115 of 15 dg.; A. T. Haarlem 15 idg.; H. J. Pi. aldaar; H. T. en H. 1 ildaar; A. A. J. v. d. T. aldaar 15 of 15 dg.; H. M. V. en H. leiden te Amsterdam, ieder tot 15 dg H. M. V. en H. M. G. beiden I trlem, ieder tot 15 of 15 dg.; W. L. Katwijk Rijn 3 of 3 dg.; P. Edwijkerhout 3 of 3 dg.; dezelfde 15 dg.A. D. Noordwijkerhout 2 5 of 2 maal 5 dg.H. de M. Rijns- 3 of 3 dg.; A. Sch. Katwijk a. d. 1 2 of 2 dg. as dronkenschap: J. H. SchL 2 i as overtr. der Inv. wet: H. v. R. 3 dg.; A. P. de J. 2 of 2 dg., v. K. Alkemade 2 of 2 Zevenhuizen 5 of 5 dg. tos op den openbaren weg des niet verlicht voorwerp plaat- K. Noordwijk aan Zee f 25 of ?ns straatschenderij: H. P. Noord- 15" of 1 mnd. tuchtschool, i als getuige opgeroepen weg- H. K. Jutfaas 5 of 5 dg. overtr. der Vleeschkcurings- S. de B. 30 of 10 dg. Ens overtr. der IJkwet: J. H. wed. "Iwijk aan Zee; G. v. d. N. aldaar aldaar, ieder tot 1 of 1 dg. Eas overtr. van de Motor- en Rijw. R- T. 10 of 10 dg. i overtr. der Visacherijwet: D. "dfdorp 2 maal S of 2 maal 3 1 [as overtr. der spoorwegwet: H. G ferdam 2 of 2 dg. tos overtr. van het Tramwcgrcgl. 'oordwijk aan Zee J. v. d. W. al- Ja tot 15 of 15 dg. overtr. van het Prov. regl. op en: C. v. V. Den Haag; L. B. a® ieder tot 10 of 10 dg. as overtr. van het Motor- en Rij- J- H. 5 of 1 mnd tuchtsch.; Noten 25 of 25 dg.; J. R. D. 2 1 of 2 maal 1 dg.; J. B. 5 of 5 u' 2 of 1 mnd. tucht- v. E. Voorschoten 3 of 3 E- Leiderdorp 5 of 5 dg.; G. Haarlem 6 of 0 dg.; J. J. H. 5 of 1 mnd. tuchtsch. overtr. der Pol. Verord. der Leiden: L. d. E. f A of 4 overtr. der Pol. Verord. der gem. Noordwijk: Q. v. d. M. Noordwijk aan Zee 1 of 1 dg.; W. S. geen straf toegepast; J. P. Noordwijk; S. H. aldaar ieder tot 2 of 2 dg.; L. M. B. Noord wijkerhout 1 of 1 mnd tuchtsch.; G v. d. V. Noordwijk; B. W. Z. Noordwijk, ieder tot 1 of 1 dg.; A. v. d. H. Noord wijk op de keuring van waren) 2 of 2 dg. Wegens te Noordwijkerhout een houd los laten loopen: A. N. W. V. Noordwij kerhout 3 of 3 dg. Wegens te Sasenheim zonder vergun ning muziek maken: J. v. S. 1 of 1 Wegens te Katwijk legen een muur leunen: M. V. Katwijk aan Zee; W. de V, aldaar ieder tot f 5 of 5 dg.; G. K. Kat wijk a. d Rijn 3 of 3 dg. Vrijgesproken werden: P. v. d. R. be klaagd van overtr. van overtr. van liet Motor- en Rijw. regl.; W. J. V. Voor schoten, beklaagd een gevaarlijken hond n.et onschadelijk lo hebben gehouden; A. H beklaagd te Leiden zonder vergunning van B en W vuurwerk te hebben afge stoken, werd ontslagen van alle rechts vervolging. Waar geen woonplaats is vermeld is deze Leiden. VOOS HUIS EN HOF. HET SNOEIEN EN AFDEKKEN VAN ROZEN. Over hot al of niet dekken van rozen hebben we vroeger reeds een en ander verteld en dus behoeven we er niet veel over te. zeggen. Voldoende is op te mer ken, dat er nog steeds veel te veel gedekt wordt en dientongovolgo veel bedorven. In sommigo gevallen kan het dekken nut tig zijn, maar dan schaffe men voor par- ticuliero tuinen liever hardere soorten aan, omdat de zwakkere het toch den een of anderen tijd begeven. Dezen winter, als de teekenen niet be driegen, is alles voor niets gedekt gewor den en is het dan ook aan te raden, zoo spoedig het gevaar voor vorst afgeloopen 'is maar af te dekken en het dekmateriaal in de buurt to houden, om het desnoods nog eens te gebruiken. De gevolgen van laat afdekken zullen bekend zijn, b.v. het te vroeg uitloopen, tengevolge van het be schut zijn onder het dek en dan het be vriezen van die niet sterke scheuten bij het minste nachtvorstje in het voorjaar. Hierbij komt nog, dat het ous een raad sel is, hoe men do gedekte rozen spuiten zal tegen overwinterde eieren van scha delijke dieren en larven er van. Na het afdekken toch is het voor die bespuitin^ meestal to laat geworden en kan zo niet meer worden uitgevoerd zonder schade aan do struiken toe te brengen. Over het snoeien van rozen, waarovi we nu speciaal iels wilden vertellen, kan men ook uit den treur© spreken, vooral wanneer het betreft het snoeien van ro zen in particuliere tuinen. Tegen de re gelen, die hiervoor gelden (als we het zoo eens mogen zeggen), wordt nog zeer cel gezondigd en dat nog niet eens alleen door do liefhebbers en de op dit gebied totaal onbekenden, maar ook door dege nen, die het beter welen konden. Toch is juist het snoeien van rozen iet zoo bijster moeilijk, en het zal mis schien i el eigenaardig klinken, maar toch moeten we zeggen, dat de slechtste methode van snoeien voor rozen toch al tijd nog beter is dan in het geheel niet snoeien, tenminste wat de gewone struik en stamrozen betreft. Het is bij rozen namelijk zoo, dat ze geprikkeld moeten worden om te bloeien en dien prikkel kan men teweeg brengen, door ze in te snijden. Niet gesnoeide ro zen zullen in de meeste gevallen veel vroeger bloeien dan gesnoeide, maar dan moet men ook niet vragen hoe. Meestal "an slechts aan den top der oude twijgen en nooit mooio scheuten. De gewone struik- en stamrozen bloeien alle op de scheuten, die nog gemaakt moeten worden ten tijde van den snoei, dus, zooals men dat noemt, op het jonge hout, dit in tegenstelling met andere heestersoo'rlen, die hun bloemen dragen op het oude hóut, dat is het hout, dat reeds in den 'winter aanwezig is. Snijdt men eenige knoppen open van een heester, die op het oudo hout bloeit, dan kan men met een loupe de bloemen reeds onderscheiden, wat bij rozen en andero dergelijke heesiers niet het geval Hoe meer en hoe beter scheuten nu zulk een heester (die op het jonge hout bloeit) maakt, des te mooier en te meer bloamen zal ze voortbrengen, en wel om de eenvoudige reden, dat, als regel, een scheut afgesloten wordt door een bloem knop. Door snoeien nu prikkelt men de ozen (en andere dergelijke heesters of struiken) veel om flinke scheuten te ma ken, alweer omreden het in de struik op gehoopte roservevoedsel toch ergens voor dienen moet en ook nog om andere re denen. Nu moet men d:t weer niet beschouwen als ren license om maar raak te snijden, dat is ook de bedoeling niet. Men moet daarby rekening houden met de soort en do variëteit en met de groeikracht daar van. Een sterk-groeiende soort mag men niet zoo ver insnijden als oen minder sterk groeiende soort en of een soort al dan niet sterk groeit kan men zoo op het oog al wol zien. Dan snoeit men nooit lot op het oude, dat wil zeggen tot op het meerderjarig hout terug, maar laat eenige oogen of knoppen van het hout van verleden jaar op de struik of stam. Bij sterkgToeiende soorten laat men b.v. wel een c.M. of 25 van het voorjarige hout zitten, maar bij de zeer slecht groeiende soorten iaat men slechts een, twee of drie oogen (knoppen) zitten. H:erbij moet men dus wel dege lijk met veel overleg te werk gaan. Overigens hale men do overtollige tak ken totaal weg en zorge, dat er licht en lucht genoeg in do struiken doordringen kan. Men moet zich dus kunnen inden ken, hoe de struik er in den- zomer uit zal zien. Ook het doode en zieke hout wordt natuurlijk weggenomen. Zooals bij iedere snoeimanier moet men ook hier de takken afsnijden op de plaats, waar een oog aan den buitenkant zit; op een buitenoog snoeien noemt men dat. Dit doet men om te voorkomen, (lat alle takken naar binnen gericht zouden zijn en 'de struik dus dicht zou groeien. Over den vorm van de te snoeien roos hebben we nog niet gesproken en wel hierom, omdat dat n.et zooveel om liet lijf heeft. Allo afgesnoeide takken behoe ven niet precies even hoog afgesneden te worden en de snijvlakken mogen dus niet precies in tietzelfde vlak staan. Als het toevallig zoo uitkomt is er niets op tegen dat de struik of stam ook een weinig re gelmatig gevormd is, maar hoofdzaak is het niet. Bij klimrozen moet men een weinig anders te werk gaan, omdat die niet zoo kort gesnoeid kunnen worden, daar ook wel bloeien op te twijgen, die in den- zelfden zomer gevormd worden, maar de bloemen komen hier op de scheuten, die als het ware de zijtakjes zijn van de lange twijgen, die verleden jaar gevormd zijn. Als regel snoeit men aan klimrozen niet of heel weinig, omdat men de uitge bloeide takken in den zomer na den ■bloei direct wegneemt. Dit wegsnijden in den zomer van alle uitgebloeide takken is echter n et altijd doenlijk, omdat men dan soms heele kale stukken aan muren of schuttingen krijgen zou, wat niet mooi te noemen is. De lange twijgen behoudt men hier dus on men snoeie alleen de zijtakjes hiervan oen weinig in, laten we zeggen, tot op een oog of drie of vier, soms ook korter, als het een slecht groeiende struik be treft. De lange eenjarige twijgen, die verlo den jaar gevormd zijn, korto men ook wat in on gebruike zo verder om de leege plekken aan lo vullen. Alle takken, die na het aanbinden over blijken te zijn worden tot bij den grond weggenomen. Wat de tijd. van snoeien betreft, dit kan men hel besto doen, in het voorjaar tegen het uitloopen doch niet te vroeg, omdat men dan wel kans loopt, dat de nieuwgevormde scheuten dan nog last van nachtvorsten ondervinden. To laat deugt echter evenmin, omdat dan do oudo twijgen reeds aan het groeien zijn en dat is energieverspilling. Do babyroosjes, bloeien wel op dezelfde manier als de gewone rozen op het jonge hout, maar toch snoeit men ze een wei nig anders, of eigenlijk niet anders, maar radicaler, omdat men ze veel verder in snijden kan dan do gewone stuikrozen. Soms snijdt men al hot jonge hout weg. Wc iaden echter aan, het midden te kie zen en zo terug te snoeien op een opg of tweo, drie en verder te waken tegen oen te dichten stand van do takjes. Men zal in do praktijk zien, dat het niet zoo gemakkelijk is als het nu op pa pier misschien lijkt, en dat er wel dege lijk eenige routine en ook veel gevoel gij RADIO IN INDIë. De moeilijkheden van het tropisch klimaat. De Radio kent vele problemen, waar van een der voornaamste is: het pro bleem om zich zelf staande te houden Radiomuziek ontvangen wil iedereen, maar voor uitzendingen betalen wil vrij wel niemand. Een van de landen, waar do Radio hot meest moet vechten om z'n beslaan, is Nederlandse!) Indië. Iedereen is er van ertuigd, dat vooral in oen land als Indië oen draadloozo omroep van on schatbare beteekenis is, maar juist daar, waar Radio het moeste noodig is, worden haar do grootste moeilijkheden in den eg gelegd. Hoe veelzijdig en lastig het Radio-pro bleem in Indië is, laat deze week de heer J Gouwentak uit Medan den lezers van Radio Expres zien. Vooreerst wijst hij op de grootte van Indië. Wat in Holland een afstand van 100 K.M. is, is in onzen archipel met zijn groote eilanden en ook zijn enorme wa tervlakken niet meer dan een afstand 5 K.M. Het gebied van Indië strekt zich uit over 40 breedtegraden, zoodat jtussohen de uiterste grenzen .reeds een jdverschil is van 160 minuten of van uur en 3 kwartier. En binnen dat ge bied wonen Overal Europeanen, bij' pluk jes bij elkaar, en die plukjes met elkaar weer verbonden door de alleen wonen den, dio natuurlijk zitten in de meest ver laten oorden, van alles verstoken. Er zijn in onzen archipel zeer vele punten, waar eens in de 3 weken post komt, waar een dokter te paard twoo dagen moet reizen om bij zijn pat:en'en te komen; waar telefoon ontbreekt, en alles nog per koerier gaat. Dat een om roep voor zulke menschen een zegen zou zijn, spreekt vanzelf. Maar hoe zou zoo'n. omroep georganiseerd moeten zijn? Een nationale omroep is in Holland denkbaar, omdat het klein is, maar In dië is zóó groot van oppervlak, dat bui ten de geweldige technische bezwaren, die m sschicn nog wel te overkomen zijn, nog komen dc geldelijke bezwaren en dan do groote factor, dat elk deel van Indië eigenlijk gezegd is een klein samen levinkje op zichzelf, dat geheel zijn eigen kringetjo vormt, zijn eigen typische ge woonten, zijn eigen vermaken, zijn eigei^ mentalite'.t, en zijn eigen belangen heeft. De menschen op Java zijn anders dan op de Oostkust van Sumatra, en dat is een zeer groote factor, een factor waar moe alles valt en staat. Een nationale omroep, goed, maar dan zoodanig ingericht, dat overal in den Archipel, tenminste in dc centra, of als men ze als zoodanig kan opvatten, een station wordt neergezet, dat uitslui tend en alleen zijn eigen gebied bestrijkt, en bedient, eerst dan heeft een nationale omroep ecnigen zin en ook eenigen kans en recht op bestaan en slagent De omroep wordt thans alleen ver zorgd op Java door een vijftal amateur stations, to Soerabaja, Djocja, Semarang Bandoeng, Batavia. De overige eilanden kennen het woord omroep van papier, maar in werkelijkheid, behoort het nog lot de zeer vrome wenschen, die wol eens in vervuli ng zulen gaan, wan neer het noodigo geduld, ei^ de noodige wijsheid betracht wordt bij de stichting daarvan, want het oprichten van een vereeniging heeft in Indië behalve een hoop tijd, een hoop politiek, ook nog oen hoop geduld noodig. In Holland gaat dat veel makkelijker doorgaans. Deze zenders broadcasten thans zoo goed als alles, en werkelijk met resultaat en tot genoegen van de luisteraars. Geen van hen hebben een officieelo vergun ning. Wat dat aangaat is afdeeling P. T. T. hier alkn behalve scheutig. Met 1 Jan j.l. is in Indië pas het luister- verbod eindelijk opgeheven, waaraan al heel wat jaartjes is zoekgebracht. Wat de redenen hiervan zijn, dat zal wel hoo ger© pol liek wezen, en blijft voor ha amateurisme een gesloten boek. Vooral met liet oog op de communis- tiselte troebelen in dezo gewesten, die zich uitbreiden als een inktvlek, zoowel figuurlijk als letterlijk is herbaalde "ma len, en wel speciaal door de Deli Gou- rant voor het ressort Doli do aandacht gevestigd op het groote belang van een regionalen omroep en hot plaatsen van zenders van klein vermogen op dc een zame posten ten behoeve van hen, die daar moeten verblijven en bij eventueel gebeuren als con rat in den val zitten. Do Indische amateurs, zegt do heer Gei won tak, slaan op zeer boog peil, op hcoger peil veelal dan de meeste Hol- landschc amateurs, en vooral op ont- vanggebied, want daarop zijn zij al van begin af aan goed getraind. Wat men aan telefonie te hooren krijgt is uit Australië, Japan en Colombo, die allen werken op de 250500 Meier en oen dood enkele op 1000 Metor. Deze stations zijn natuurlijk door het tijdver schil alleen to hooren op vrij onmogelijke uren van den dag, daarbij zoo enorm ge stoord door luchtstoringon on schepen, dat zij ongenietbaar en dikwijls onver staanbaar zijn. Uitzonderingen hierop zijn heel gering. Het is absoluut uitgeslo ten welk gedeelte van het jaar ook, dat oen omroep in Indië plaats kan hebben op gebieden van 2001500 Meter. Do eenige golflengte die geschikt is, is die van 75—100 Meter Wat er momenteel te hooren is van telefonie, wordt alleen ge hoord met supcr-hctcrodynos en super- autodynes, en de Koomans-onlvanger hoe mooi ook in Holland, is absoluut on geschikt, van welk fabrikaat ook. Een super brengt nagenoeg altijd muziek, vraag niet hoe, maar hij doet het Dat een tropisch klimaat als het In dische liooge eischen aan het materiaal stelt, laat zich indenken. Het materiaal van bet kastje om het toestel moet van hard eikenhout zijn of van djati-hout Alle audere houtsoorten aks mahonie enz., hoe mooi ook, leggen het in Indië in een minimum van lijd af, zoo niet door wille mieren, dan zeer ze ker door de aan de Indische menschen wel bekende houtworm of boebock, voor al in boschgebieden veel voorkomend. Aluminium is het ideaal. Behalve do schermende eigenschap, het besto togen weersinvloeden. Het mooiste soort eboniet, het radion legt het in de tropen al heel gauw af, tengevolge van de zeer sterk ontledende werkine van het zonlicht, goholpen door de overal in Indië, ondanks do hitte, heenschonde groote vocht, waardoor al les wat gelijmd is uit elkaar valt, zoodat alles óf gozwaluwstaart, gepind, óf ge schroefd moet wezen. Bakeliet doet het goed, het beste en eenige afdoende is spiegelglas. Dit zijn geweldige mooilijkheden, die wij in Euro pa niet kennen Het is treurig om aan te zien hoe in een paar maanden tijd een schittorendo frontplaal geelgroen is ge worden. Alleen de dure afgeschermde laagfre- quent transformatoren van Ameri- kaansch maaksel, on dio van Marconi zijn bestand tegen het tropenklimaat. Met telefoons is het al dito. DaaT bijna nergens gelegenheid be staat om een accu to laden, zijn de moes te radio-amateurs aangewezen op droge elementen en miniwatt-lampon. Echter is er één lichtpunt voor do radio in Indië: in antennemasten is men n.l. zeer ruim gesorteerd. Uitstekend zijn daarvoor do klapperboomen, die 30 Me ter en hooger zijn. Daar kunnen do Hol- landsche amateurs niet tegen aan. En ruimte voor het spannen van een anten ne ia er eveneens in overvloed. Op het dak behoeft dat niet le gebeuren: men spant in Indië z'n draadje ergens op het erf, zoolang en zoo hoog als men wiL Dat is hel eenige gemak van Indië, maar overigens. to pas komt. Na eenige ervaring zal men echter zien, dat de bloei er zeer mede vooruit gaat cn dan beeft men wel plei- zier van het werk. v. H. azalia indica. Tot do meest geliefkoosde planten voor kamerversiering in het voorjaar behoort de Azalia Indica. Deze uit China af komstige plant behoort in de gematigd koudo kas thuis en bloeit, al naar de be handeling van November tot Maart. Aangezien men in België in dc omgeving van Gent, den boschgrond, die de Aza- lia's prefcreeren, gemakkeflijk krijgen kan en Nederland in tegenstelling mc-t de andere Europcesche landen hoe genaamd geen invoerrecht heft, heeft men zich daar speciaal op het kweeken van Azalia's toegelegd, zoodat ze vrij al gemeen vandaar worden ingevoerd cn dan hier verder gekweekt worden of ge forceerd. De hoofdzaken, waarop men te letten heoft bij hot vroeger in bloei trekken of lav eek on er van, zijn, dat men ze vooral niet te warm zet en niet le droog. Niet alleen do potgrond rnoet goed vochtig worden gehouden doch ook do atmosfeer. Ook een plotselingo overgang in het na jaar bij het binnenbrengen is hier nadee- lig, daar zo dan heel dikwijls blad en knoppen verliezen. Heeft men een Azalia in bloei daa kan men er zeer lang van profiteeren als men maar zorgt dal de temperatuur in de kamer niet hooger stijgt als 60° F. Om ze te forceeren. kan men natuurlijk wat hooger gaau mits men voor vochtige lucht zorgt, om dc hierboven genoemde redenen en ook omdat men anders kans heeft dat dc planton ziek worden. Tegelijk met de bloemen verschijnen er tal van kleine zijscheutjes (dieven) die zoo spoedig mogelijk verwijderd moeten worden. Zijn ze uitgebloeid, dan kan men ze op een -vorstvrije doch koele plaats zetten. In MeiJuni kan men zo in den tuin brengen en liefst zonder pot in de volle grond ingraven, op een plaats waar de planten tegen te scherpe zonnestralen beschermd zijn. Do grond rondom de planten moet vermengd worden met wat vochtige turfmolm en oude koemest, ter wijl men tijdens de zomermaanden om de veertien dagen een aftreksol van koe mest en water geeft. Einde September moet men ze weer oppotten in niet te grooten goed gedrai- neerdo potten en dan op een luchtige plaats, vrij van tooht, neerzetten. Zij dien goon tuin of geen goede plaats hebben om ze 'a zomers op te bergen* kunnen ze hot boste in oen koele kamer zetten, bij het bereiken van te felle zon nestralen, en dan veelvuldig gieten en ieder jaar na de bloei verpotten in oen nieuw en voedzaam grondmcngsel. De pot behoeft niet ieder jaar door een groo- tero to worden vervangen; dio blijft meestal wel een jaar of wat groot ge noeg, en anders peutert men de wortels maar eon beetje uit met een stomp stokje. Er zijn niet veel liefhebbers, wien het gelukt Azalia's eenige jaron achtereen goed te houden, want als zo eenmaal goed droog geweest zijn, door vergeetach tigheid bijv., dan is hot meestal heel spoedig afgeloopen cn een zieke Azalia is niet meer op te knappon zelfs door een vakman niet. Jammer is het dat de varicteits-namen onder do bloemenliefhebbers zoo weinig bekend zijn en ook door de kweekers dezo namen niet worden genoemd. De eeno variëteit bijv. Is voor een liefhebber heel wat gemakkelijker to behandelen als do andere. Heel dankbare, gemakkelijke en rijkbloeiende Azalia's zijn vooral do Ja- pansche n.l. Azalia Hinodagiri en Azalia Hadsuegiri. Het voordeel van deze is» dat ze veel meer koude kunnen verdra gen, zooveel zelf-s, dat men ze 'e winter* op een beschut plaatsje, overhouden, kan.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3