DINSDAG 15 MAART 1927 18e Jaargang. No. 5516 e Eoldóohd (Bou/fca/nt ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling or LeiHeD 19 cent per week I 2.50 per kwartaal onz' Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, ranco pei post t 2.95 per kwartaal |et Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver- ■jjgbaai tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- jtbetaling Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd idagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverlenliën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend- Kleine adverlenliën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eu ver huur, koop en verkoop I 0.50. NJiMEB BESTAAI Uil DRIE BLADEN. Over een tijdelijk wethouder. Gisteren heeft do Gemeenteraad van jiden een tijdelijk wethouder gekozen. Wij willen hierover op deze plaats 'n woord zeggen, niet omdat wat aarbij is voorgevallen zoo hèèl belang- jk is, maar omdat er al te gemakkelijk llerlei conclusies uit getrokken kunnen orden Men weet, dat er in Leiden vier wet- ouders zijn, voor de partijen onderschei- iD R K., Chr. H., A. R. en Vrij- aidsbond Antirevolutionaire wethouder de Mulder is ongesteld en in diens laats stelden B en W. voor een tijdelijk ethouder te benoemen. moet ook een Antirevolutionair jn: zeker waar in onze fractie iemand heer Huuiroan, die kennis van iken heeft van de afdeeling van wet- ouder Mulder, fabricage, en dus be raam om dit wethouderschap tijdelijk aar te nemen zoo dachten er over Anfirev En zij vonden steun bij de pprderbeid der Katholieke Raadsfractie Neen, zeiden de Chr. Hist., in dit ge il raoet het niet een Antirevolutionair, jn, want ons Chr. H. Raadslid Splinter jeft, doordat hij lid van de Commissie in Fabricage is, al reeds oenigen tijd itelijk voel van den arbeid, die eigenlijk wethouder moet doen, verricht; hij it|er in": laat men dat ook waar erend erkennen door hem nu ook voor officioele waarneming van de tijdelijke ithoudersfunctie te verkiezen. En bij Chr. Hist sloot zich aan een minder- id van de Katholieke Raadsfractie. Toen gisteren in den Raad werd ge- md, bleken de niet-rechtsche leden die de stemming meededen, tenslotte al- 't gevoelen te deelen, dat voor het tij- ijk wethouderschap in dit geval het Hist Raadslid Splinter moest wor- gekozen. Vu stéllen hier even de feiten met zakelijken ondergrond in het licht, lat uit wat gisteren is voorgevallen den Leidschen Raad, zooals wij zei- niet meer gehaald zou worden, dan in zitl Hierbij b.v. te spreken van een klove de coalitie te Leiden, van een breuk ischen A. R. en Chr. H. dat is BUITENLAND Volkenbond NA DE RAADSZITTING. Iflemeene ontevredenheid in Duitschland. eVölkischen willen aftreding van Streseman n. Gisteren hebben wij de voorwaarden be ad gehaakt waarop Zaterdag te Genève ereenstemming met Frankrijk is bereikt Izake de SaarkwestieT Stresemann heeft daarbij meer conces- 3 gedaan dan Briand en daarover is men Duitschland niets te spreken. Dat uiterst rechts verbolgen is, ligt lor de hand; bij deze heeron kon Strese- inn nimmer eenig goed doen en nu zijn sees inderdaad minimaal is geweest, d zij buiten zichzelf van verontwaardi- ig Het verluidt, dat de Deutschvölki- lien een motie van wantrouwen tegen den flisterie zullen indienen en de „Deutsche het orgaan van den rechter- is de grootste regeeringspartij, de utschnationalen eischt onomwonden middellijko uittreding van Duitsch- uit den Volkenbond en aftreden van Stresemann. Maar ook de meer gematigde Duitsch- tionalen blijken ten zeersto teleurge- ■ld Zij betoogen, dat Duitschland een tstige diplomatieke nederlaag heeft ge len en dat Stresemann daarvan geheel 'en de verantwoordelijkheid draagt, om- bij te Genève geheel op eigen houtje zonder instructies van het kabinet ia jetreden. Het is weer de oude, reeds wr het eerste rechtsche kabinet-Luther rolgde tactiek om de eigen Duitsch-na- tole ministers geheel van vcrantwoor- 'jjkheid voor de buitenlandscho politiek i Ie pleiten Men verwijt het dr. Strese- |nn, dat hij zijn collega's voor een fait ^mpli heeft gesteld en zich door geener- 'nstructies heeft laten binden. Naar ook in democratische en cen- JHskringen is men x>ver het resultaat kenèvo niet al te best te spreken. Van" centrum is het vooral de linkervleugel, ontevreden is over het compromis in- de Opper-Silezische schoolkwestie. n met spanning verwachte kabinetszitting. Stresemann is gisteren uit Genève te ^teruggekeerd. Heden zou hij het ^abinet verslag doen. Deze kabinets- «aaering zou onder voorzitterschap ^«president Hindenburg zei staan, "tieko kringen ziet men deze verga dering met spanning tegemoet. Het ver luidt, dat dr. Stresemann en ook de rijks kanselier dr. Marx er bij het kabinet op zullen aandringen, dat de houding van de Duitsche delegatie te Genève met alge- meene stemmen zal worden goedgekeurd. Men wil de Duitsch-nationale ministers geheel en al mede in de verantwoordelijk heid voor de Volkenbondspolitiek betrek ken. Morgen zal Stresemann in de Rijksdag commissie voor buiter.landsche aangele genheden een rede houden over het te Ge nève bereikte. Bij die gelegenheid ver wacht men een scherpe oppositie van rechts tegen den minister van buitenland- sche zaken. Ook de socialisten in he t Saar- gebied niet tevrede In een resolutie is op den partijdag der sociaal-democraten van het Saargebied verklaard, dat het resultaat der onderhan delingen te Genève niet bevredigd is. Chamberlain volkomen voldaan. „De uitgebreide raad heeft uitstekend gewerk t." Bij zijn terugkeer uit Genève is Cham berlain door een vertegenwoordiger van Reuter geinterviewd. De minister verklaarde dat de Volken bond in kracht toeneemt. De slotzitting van den Volkenbordsraad, waarin het Saarprobleem werd geregeld, zou een jaar of twee geleden een geheel ander ein de hebben gehad. De minister achtte de getroffen overeenkomst zeer goed, daar beiije partijen datgene hadden verkregen, waarop zij het meest prijs stelden en con cessies hadden gedaan op die punten, waarbij zij het gemakkelijkst konden toe geven. De uitgebreide Raad heeft voortreffelijk gewerkt,- zeide Ghambcrlann. Het feit, dat tijdens de vergaderingen geen bijeenkom sten zijn gehoudeL Vfn particulier^ groep jes, toont aan, hoe do betrekkingen tus- schen Duitschland en de andere landen sedert Locarno zijn gewijzigd. Stresemann mag men geluk wenschen met deze nuttige en welgeslaagde bijeenkomst. België Het Staatspersoneel, Actie tegen de lage salarissen. Zondagochtend had te Brussel een ma nifestatie van het Staatspersoneel plaats tegen de regeeringspolitiek. in zake de loonen van ambtenaren en bedienden. Vijf a zesduizend ambtenaren van alle dien sten en rangen, waaronder velen in uni form namen aan de betooging deel. Na afloop der manifestatie had een meeting plaats, waarop een zestal ambte naren met zeer groote scherpte opkwamen tegen de hongerloonen, die aan het perso neel worden toegekend en tegen de aal moes waarmee de regeering hoopt de amb tenaren dit jaar te paaien. Geëischt werd, dat de salarissen ten min ste verdubbeld zouden worden, met in gang van 1 Januari 1927. Tsjecho-Slowakije Groote arbeidersonrust. De regeoring dreigt met straffen. Naar uit Praag gemeld wordt, dreigen in Tsjecho-Slowakije ernstige conflicten met de mijnwerkers, de spoorwegarbei ders, het P.T.T.-personeel en het tramweg personeel. De mijnwerkers hebben tegen 24 dezer reeds een 24-uursstaking gepro clameerd. De diepere oorzaak voor deze conflicten is te zoeken in een aantal ontwerpen der meerderheid in het parlement, welke ont werpen door de sociaal-democratisch ge oriënteerde meerderheid der bovenge noemde categorieën van arbeiders onso ciaal en reactionnair worden geacht. De onmiddellijke aanleiding voor de de monstratieve staking, die door de mijn- wekers is geproclameerd, vormt een door do regeering bij het parlement ingediend wetsontwerp, krachtens hetwelk de zelf standige verzekering der mijnwerkers wordt .opgeheven en de uitkeering aan de weduwen en weezen van mijnwerkers wordt verlaagd. Do ontevredenheid, die bij dc spoorweg arbeiders en het P.T.T.-personeel heerscht, is een gevolg van de uitvaardiging eener nieuwe dienstregeling, waardoor de lage re beambten-categorieën zich benadeeld achten. Do regecring schijnt vastbesloten te zijn elke poging tot staking in de kiem te smo ren. Het ministerie van Verkeerswezen dreigt met strenge straffen ingeval van demonstraties of bij verwaarloozing van don dienst. Hongarije. Bloedig straatgevecht te Boedapest. Een doode en dertig gewonden. Op een der drukste punten van Boeda pest, namelijk op do kruising van de An- drassystraat en den Theresien-ring, heb ben Zondagnacht drie dronken soldaten een vechtpartij uitgelokt, waarbij niet minder dan 30 personen werden gewond, terwijl één burger werd gedood. De drie soldaten vielen de voorbijgan gers lastig en toen een detective zich met hot geval bemoeide, bracht een der solda ten hem met de bajonet een ernstige wond aan het hoofd toe, die een onmiddellijke zenuwyerlamming ten gevolge had. De de- tectieve zakte ineen, waarna de soldaten hem verder mishandelden. Toen andere voorbijgangers do onverlaten trachtten te ontwapenen, kwam het tot een algemeen gevecht. Een dor voorbijgangers kreeg met de bajonet een levensgevaarlijke steekwond, een ander werd gedood. Ten slotte snelde een sterke afdeeling politie agenten te hulp; toen ontstond tusschen de soldaten en do agenten een ware veld slag met sabel en bajonet. Aan den strijd kwam eerst een einde, toen alle drie sol daten gewond waren en dientengevolge konden worden gearresteerd. Van de 30 gewonden moesten vijf in liet ziekenhuis worden opgenomen, terwijl de anderen na verbonden te ziin huiswaarts konden keeren. Een der soldaten is door een klap met een sabel levensgevaarlijk gewond, terwijl ook de toestand van den detective, die behalve de zenuwyerlam ming ook een hersenschudding on een beenbreuk heeft opgeloope», hopeloos is. Roemenië. Prins Carol. Uit Boekarest wordt weer eens gemeld, dat door bemiddeling van jie.t Joegoslavi sche koningspaar een verzoening tusschen den voormalige n kroonprins Carol van Roemenië en ziju ouders tot stand is ge komen. Of deze verziening ook govolgd zal worden door Carols terugkeer naar Roemenië en of hij weor in zijn oude rech ten hersteld zal worden, staat nog niet vast. wordt gemeld. Jf Letlanu. Oe president van Letland overleden. Dc president van Letland, Janis Caksle, is gisteravond in den ouderdam van G7 jaar overleden, na langer dan een maand ernstig ziek te zijn geweest. Rusland Wie wind zaait. Propaganda en prijsstijging. Wij hebben reeds eerder melding ge maakt van de oorlogszuchtige campagne, welke te Leningrad en Moskou door de Sovjetleiders is geopend. De gevolgen doen zich thans gevoelen. Do alarmecrendo redevoeringen, die in Januari en.Februari door Rykof, Worossi- lof, Kalinin, Boecharin en andere leiders zijn gohouden, hebben het publiek zoo zeer verontrust, dat men zelfs reeds voe dingsmiddelen, kleediugstukken en andere levensbehoeften ging inslaan. Ten gevolge hiervan werden allo vroegere pogingen om de prijzen te doen dalen, teniet gedaan. De autoriteiten hebben daarom verordeningen uitgevaardigd, waarin met zware straffen wordt gedreigd, doeli do prijzen blijven stijgen ten gevolge van een algemeen te kort aan producten. Kalinin, Worossilof en andoren stellen thans alios in liet werk om den indruk dien zij door hun jongste redevoeringen hebben gewekt, weer weg te te nemen. Zij verklaren, dat, afschoon een oorlog tusschen Sovjet-Rusland en de kapitalisti sche landen onvermijdelijk is, deze oor log dit jaar niet zal uitbreken en dat de massa haar dagelijksche bezigheden moe' oortzetten, terwijl de Sovjct-regcering het roode leger versterkt en de troepen voor do toekomst, zij het ook niet de on middellijke toekomst, sterk bewapent. China. DE CHINEESCHE CHAOS. Nieuwe aanval van Tsjang Tso-Lin. Opnmrsch bij de Gele Rivier. Naar uit Pekiiig aan de Evening Stan dard" wordt gemeld, worden honderden boinmr-n op Tsjenolsjau in Honau gewor pen, hetgeen wellicht als een voorspel dient te worden beschouwd van een aan- al der Fengtien-troepcn. Generaal Tsjang-ITsoe-liang. de zoon van Tsjang Tso-lin, die persoonlijk den aanval der Noordelijken leidt, heeft aan zijn troepen bevel gegeven, Tsjengtsjau binnen vijf da gen te bezetten en met dit doel rukken zij thans op langs den Locnghaispoorweg uit Tsjoegmau en Zuidelijk van de Gele ri vier af langs den Peking-Hankau spoor weg. Kantontroepen „in burger" te Sjanghai? De „Dailv News" verneemt uit Sjanghai, dat zich in die stad reeds 8000 gewapen de Kantonneezen ,.in borger" moeten be vinden. Een politieke overwinning van Tsjang Kai-sjek. Een belangrijke politieke overwinning is door generaal Tsjang Kai-sjek op dn extremisten in de nationalistische regee ring behaald. Vertraagde telegrammen uit Hankau zeggen, dat Hioe Tsjen, de minis ter van Justitie, zich onmiddellijk naar het buitenland zal begeven, een ander ex tremist is gezonden naar het hoofdkwar tier van Tsjang Kai-sjek, terwijl verschei dene andere extremisten hun ontslag heb ben gekregen. Van' het Vaticaan. Eeuwfeest der Zwitsersche Garde. Op G Mei a.s. zal het 4 eeuwen geleden zijn dat de Zwitsersche garde als Pause lijke lijfwacht werd ingesteld. Ter hor- denking van dit eeuwfeest zal op het bin nenhof van de kazerno dor Zwitsersche wacht een monument worden onthuld. BBM^ERSLaMD NEDERLANDSCHE JAARBEURS TE UTRECHT. De opening. (Van onzen specialen verslaggever). Het bohoeft zeker geen betoog, dit in het kleine Nederland honderden zakenlie den, die hun boterham en nog wat meer verdienen in de meest uiteenloopende tak ken van handel, hun ondernemingen nieuw leven hebben ingeblazen met de krachtige hulp der Nederlandsche Jaarbeurs, hot centrum van handel en industrie, waar zij erin slaagden zich van hun handelswaar op de beste en voordeeligsto wijze to verze keren en waar zij mot het nieuwste op hun gebied kennis maakten. En de oorzaak van hun succes was voornamelijk te danken aan de omstandigheid, wolkqivel het meest lot den groeikan het .Tnnrbeuvsinstiluut hoeft bijgedragen en ziin von ribesta,ïn Tn elk opzicht waarborgt: nl. aan het persoon lijk contact nipt fabrikant of importeur, dat zij daar elk jaar in Utrecht van 1917 af gekregen hebben en opnieuw krijgen zullen. En ook de meest conserve tieven van laatstgenoemden hebben do laatste jaren loeren inzien, dat negatie van de Jaarbeurs al van heel weinig commer- cieden geest getuigt. In de tien jaren van haar bestaan, zon derlinge jaren, waarin do handel him- melhoch jauchzend" en ,,zum Tode be- truobt" is geweest, heeft do Nederlandsche Jaarbeurs aan vele stormen het hoofd we ten te bieden en meer dan een ernstigf ziekte doorstaan. Maar zoo de jongste ja ren al hebben bewezen, dat zij tegen allo verdrukkingen in gegroeid is, en kernge zond raag boeten; Nr. Zestien do Voor- jaarbeurs 1927 welke heden Dinsil; hoar poorten hoeft geo end, overtreft kwantitatief en kwalitatief haar voorgan- sters in belangrijke mate En. do ernstige zakenman zal na zijn be zoek do beroemde woorden kunnen nazeg gen, eens door Julius Caesar op oen kleine aanvulling na! gesproken- ,.Tk kwam, ik zag, ik'sprak, ik overwon!'' HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Ontevredenheid in Duitschland over de resultaten van Stresemann's beleid t« Genève. Arbeidersonrust in Tsjecho-Slowakije. Toenemend aantal pokkengcvallen In Engeland. (Buitenl. Berichten, 3o blad). BINNENLAND. De opening van de 6de Jaarbeurs t* Utrecht, (lsfe blad) De H. D. 0. za| veranderen in A.N.R.O. (Uit de Radio-wereld, 3de blad). Onze Geïlltstreeri e Parina De Photopagina geeft o m photo's van: do voetbalwedstrijd België—Noderland; do Minister van Arbeid te Leiden; jubilaris sen bij Mij de Faam te Leiden. In tegenstelling met don koopman, wiens speciale belangstelling slechts uitgaat naar oen bepaalde groep, welke op deze Zestien de Nederlandsche Jaarbeurs exposeert, heeft de journalist nu eenmaal tot taak zich met alles te bemoeien en wordt hij ge acht van alles verstand te hebben. Maar het samenstellen van een ..Beursoverzicht" waarin hij vooral datgene naar voren moet brengen, wat de belangstelling op wekt zou hem wel wat heel zwaar val len, ware het niet dat er een Raad van Beheer bestaat, die er sinds do geboor te der Utrcchtsche Jaarbeurs de pretti ge gewoonte op nahoudt hem tot een voor- bezoek uit te noodigen om hom bij mondo van den secretaris-generaal don heer W Graadt van Roggen op de meest aangena me wijze van de noodzakelijke voorlichting te dienen. En zoo - luisterde dan gisterenmiddag weer een groot aantal persvertegenwoor digers o. w. verheugend verschijnsel! vele huitenlandsche collega's in de ruime conversatiozaal der Stichtsche Indusfrioele Club aandachtig naar wat do heer Graadt van Roggen te vertellen had. Zoo herinnor- de deze kundige, geestige oud-collega er om, dat er in de Eerste Jaarbeurs voor de verslaggevers meer zakelijke en profe tische copie heeft gezeten dan alle kolom men waarover een krant beschikt, zouden kunnen verwerken. In do eerste Jaarbeurs zat de charme van het nieuwe: zulk een charme kan zij nu niet meer tentoon sprei den. Thans is zij een onpn boek geworden, één kijkje om den hoek is reeds voldoen de". Toch blijft elke beurs weer een ver schijning apart, en al begint zij een „alto Geschic.hte" te worden, zij blijft „immer r.eu". En wat nu deze nieuwe Voorjaars- heurs betreft, in wezen is zij weer anders dan haar voorgangster Voor den Raad van Beheer was er hij baar voorbereidfng alle grond voor een opgewekten toon aanwezig, in jaren heeft de Raad niet zooveel sympathie van han del en industrie ondervonden als thans het geval is. De oorzaak? Misschien, zeide spreker, vindt zij haar grond in een beter inzicht, dat zich in do industrieole krin gen ton opzichte van het Jaarbeurs-insti tuut begint baan te breken De animo tot deelname was zoo groot, dat verschillende firma's moesten wor den afgewezen, anders zou hot aantal deel nemers meer dan duizend bedragen heb ben. Thans ziin er 973 tegen 933 op do vo rige Voor jan rsheurs. Is de deelneming één aangezicht d<T Jaarbeurs, hot bezoek is het andere Wat dit laatste betreft is er reden tot blijdschap- Zaterdag a.s zal H M do Koningin, ver gezeld van Prinses Juliana, do Jaa-beurs met eon bezoek vereeren, voorts zullen tijdena. 1 aa^duur van TUvr cTó7, Arbo'rT en 'VijverhcuT Wotorsmatfi nanciën, Koloniën en Binnonlnndsche Za ken haar poorten binnentreden Ook zul len or delegaties van Franschc en van Fransch-Zwitsorsche 'ndustrieolen komen, terwijl naast deze min of moër -officioele en colloctievo bezoeken tallooze zakenmmv schen dit staat reeds vast o w ook velen uit het buitenland. Utrecht in hun program hebben opgenomen Spreker eindigde met den wenscti. «lat spoedig een zich ruimer financieel bewe gen het Jaarbcursbestuur -in staat mo~e stellen ook in het buitenland prnna-mnda te maken, zoodat tal van vnderlnndsche industrieën, welke op_export zijn aangewe zen, de huitenlandsche koopers zullen lok ken. Hierna volgde do traditioneele rondgang over de Beurs Het zou ons to ver voeren, en ook in geenen deole gowenseht ziin ion aanzien van elke groep in hijzonderho'en te treden Daarvoor was trouwens alles nog teveel in wording. Mogen wij derhalvo volstaan met een korte opsomming te ge ven van de voornaamste industrieën, waar bij wij uit do hoogste regionen van het Jaarbeursgebouw naar lagero sfeoren af dalen. Op do vijfde verdieping vindt men de meubelen en woninginrichtingen, bene vens collectieve inzendingen van Fransclie industrieën. Helaas hebben enkele meu belfabrikanten den voorkour gegeven aan de separate Meubelbeurs to Amsterdam met het resultaat, dat er twee halve suc cessen zijn bereikt. Een dergelijke strijd tusschen beurzen onderling de woorden zijn van den heer Graadt van Roggen is in zijn wezen oneconomisch, in ziin mid delen weinig verheffend, in zijn resultaten weinig vruchtdragend. Voor meerdero huitenlandsche collectie ve inzendingen op voWendo beurzen zijn onderhandelingen gaande Op de vierde verdieping is de confec tie en textielindustrie goed voor den dag gekomen, in tegenstelling met vroegere ja ren blijkt zij thans het belang en do voor deden van oxposeeren op do Jaarbeurs weer in te zien. Op de derde verdieping hebben de groe pen voedings- en genotmiddelen hun plaats gevonden. Men vindt hier de oude getrouwen van vroeger jaren weer terug Op do tweede verdieping domineert de glas- en aardewerkindustrie en op de eer ste klinkt het nieuwe geluid eener nieuwe lente; electrotechnische groep is daar le voornaatnste, waarnaast die van Ko loniën, helaas in klein formaat, de aan dacht trekt. Op den beganen grond vindt men o.m. den groep bouwmaterialen en wegenbouw en voorts tal van groot-industriën Op het bui ten terrein is een groep voor wegenbouw, en Ford-stand benevens pro ducten van andere automobiol-indu.striën dc laatste in een klein R.A.I.-gebouw on dergebracht. Vooral de intens doorgevoerde groeps vorming maakt deze Jaarbeurs tot een. zeer belangrijke.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1