18e Jaargang. WOENSDAG 23 FEBRUARI 1927 No. 5499 ftzidóclve (Bouftcmt p9 ABONNEMENTSPRIJS bodraagtblj vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week I 2.50 per kwartaal Bn onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, franco per post I 2.95 per kwartaal Hel Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- Vriiubaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverlentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. n Kleifle advertentfën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop IO.SO. PU NUMMER BESTAAT UIT TWFf BLADES. V De Statenstembus. i artikel in „Het Volk'' vam gisteren avond over de Staten-verkiezingen be sluit aldus: 3 kiezersmassa te vervullen van bet besef, dat zij bij de Staten-verkiezingen indirect een lak van de volksvertegen woordiging kiest, moet ons streven zijn ID de eetslvolgende weken. Op die wijze kan de uitslag der Staten verkiezingen werken als een barometer, waarop de politieke partijen zullen kun nen aflezen, hoe het kiezerskorps denkt over bare gedragingen van de laatste jaren Aan deze zijde van de komende verkie- jingen zullen wij dezer dagen nog meer malen aandacht wijden. Thans was het slechts ons doel den algemeenen samenhang van de vraagstuk ken, die bij deze verkiezingen aan de orde zijn, kortelijk aan te geven ter aan- eporing aan alle organisaties onzer partij i zich thans met volle kracht op de voorlichting der kiezers te werpen. Er is goed werk te doen." „Er is goed werk te doen.'' Inderdaad, er is voor onze Katholieke propagandisten goed werk te doenl De uitslag der Statenverkiezingen moge zijn als een barometer, waarop men zal kunnen aflezen, dat de R. K. Staatspartij groot is in haar omvang en krachtig to haar eenheid 1 Voensdag 6 April (niet 4 April, zooals abusievelijk gisteren vermeld stond) zal zijn in Zuid-Holland, in de Kieskrin gen Leiden en Gouda niet 't minst, een dag waarop de stembus zal getuigen van 1 Katholieken besef van hun plichten ook id het openbare leven, van der Katho- in aantal en in onverdeeldheid krachtig optreden naar buiten om, i wij ook gisteren schreven, te er langen hun recht op invloed op den I van zaken in bet openbare leven. 8UÜTEHLAR1D De Ontwapeningskwestie. HET VOORSiEL VAN COOLJDGE. Italië's antwoord. De mo4iveering In het antwoord van Italië op het voor- el van president Gooligde inzake de ont wapening ter zee wordt gezegd, dat de Italiaansche regeering zich niet vereeni gen kan met partieele maatregelen, en die alleen de vijf groote maritieme mogendhe den betreffen. Wil de beperking der bewapening doel treffend zijn in den zin als door president Coolidge bedoeld, dan moet zij, volgens 't oordeel der Italiaansche regeering, alge- Oven zijn. Het voorbeeld van Washington is niet door de maritieme mogendheden gevolgd j® de conferentie te Rome in 1924 gehou- *eQ, teQ einde de beginselen van het ver- ,a2 fan Washington uit te breiden, heeft fel tot een gunstig resultaat geleid. Wat Italië in het bijzonder betreft, de Italiaansche regeering meent te moeten 'izen op de geografische omstandighe id van dit land Italië mag, met het oog *1' zijn onguustige geografische positie net overgaan tot een kleinere maritieme ■wapening, zonder groot risico te loopen J16 maritieme bewapening is reeds onvol- Doende voor zijn verdediging. Italië heeft drie verbindingswegen met de overige ereld, t. w. het Suezkanaal, de Dardanel- !D on de Straat van Gibraltar. Verder een iroole kusllijn niet bevolkte steden en be- osrijKe centra aan de kust of vlak 'daar af Voorts heeft het twee groote eilanden, ntve de Dodecanesus, die met de kust oor scheepvaartlijnen verbonden zijn. en slotte heeft Italië rekening te hou- met andere naties die belangen heb- n of kunnen krijgen aan de Middelland- o Zee en in een veel gunstiger positie noren ten opzichte der verbindingslij- feze naties hebben vele schepen in aan- itmVan VGrsc^iiiend type, welke deel aken van een vlootprogramma van «trekkinfc. ji ItaUaansche regeering vertrouwt er at de Amerikaansche regeering zal Wen, dat, met het ook op hetgeen n vp°V0Q .u'teen *s gezet, zij de voorstel- eW -in ^et memorandum van 10 ri niet kan aanvaarden. Duitschland H van Rijkspersoneel. PZe8ging der loontaricven j, Psrl April. 'Vganisatïe van werknemers bij de Rijksspoorwegen, de Rijksposterijen en an dere staatsbedrijven hebben besloten tot opzegging van de loontarieven per 1 April De soldafenmishandelingen. In de begrootingscommis8ie van den rijksdag wees dr. Mos es (soc. dem.) gis teren volgens een Wolff-telegram bij de be handeling van de rijksweerbegrooting er op, dat in 1296 in de rijksweer 109 perso nen tengevolge van een ziekte zijn overle den, terwijl er 163 een onnatuurlijken ge- welddadigen dood stierven. In 1924 kwamen er in Pruisen onder 473.351 gevangenen slechts 67 zelfmoor den voor. Bij de rijksweer kwamen er op 100.000 personen in hetzelfde jaar 132 zelfmoorden voor, dus dubbel zooveel, of schoon het aantal gevangenen bijna vijf maal zooveel bedraagt als dat der rijks- weersoldaten. Over de oorzaken dier zelfmoorden vindt men van alles vermeld, doch slechts in 4 gevallen wordt als oorzaak de behandeling in den dienst genoemd. Spreker begon hier wantrouwen te ge voelen, vooral als hij aan bepaalde batal jons dacht, zoo b.v. het jagerbataljon in Ulm, waar alleen in den laatsten tijd vijf zelfmoorden zijn voorgekomen. De Balkan Erkenning van Sovjet-Rusland. Naar een ontbinding der Kleine Enteatel In politieke kringen te Boekarest wordt do ophanden zijnde erkenning van Rus land door Tsjecho-Slowakije en Joego-Sla- vië beschouwd als een onvriendelijke daad tegenover* Roemenië en is men van i ning, dat dit wel eens de ontbinding van de Kleine Entente tengevolge kon hebben. Rusland Katholieke geestelijken gearresteerd. Naar de „Kurrjer Poranij" via Wilna uit Minsk verneemt, hebben de sovjet autoriteiten in verscheiden steden Rusland, vooral in Leningrad, talrijke ar restaties onder den Russisch-Katholieken clerus doen uitvoeren. China. SJANGHAI BESCHOTEN. Een kannonneerboot sluit zich bij de nationalisten aan. Bommen in de Fransche concessie. Volgens berichten uit Sjanghai is een Chineesch oorlogsschip gistermiddag plot seling naar de Kantonneezen overgegaan en heeft Sjanghai gebombardeerd. Het schip trachtte het Chineesche arsenaal te treffen, doch z'n granaten vlogen in de Fransche concessie. De huizen van twee Amerikanen heb ben schade opgeloopen, twee Chineezen werden gedood. Een granaat trof het huis van twee En- gelschen in de Fransche wijk. Er zijn volgens de laatste berichten geen vreemdelingen gekwetst. Na het bombardement richtten de Fran sche kruisers „Marne" en „Alerte" de ka- nennen op de Chineesche kanonneerboo- ten; tot een beschieting dezer vaartuigen kwam het'echter niet. Alle Fransche verdedigingstroepen zijn gemobiliseerd. Ongerustheid te Londen. Het bericht omtrent de beschieting van Sjanghai wordt te T onden ernstig opgeno men. Het gevaar ligt in de mogelijkheid dat de opst, nd zich van het oorlogsschip in de stad zal voortplanten, waar zich dui zenden ongedisciplineerde soldaten van Soen's verslagen leger bevinden. Er zijn 21 vreemde oorlogsschepen in de nabijheid van Sjanghai. De Chineesche vloot bestaat uit zes pantserkruisers en verder eenige min of mer moderne torpe dojagers en kanonneerbooten. Reeds in December werd bericht dat de Chineesche marine na-ar de Kantonneezen was overge gaan. De „executie-patrouille" aan het werk. Sir Percival Phillips, de speciale corres pondent van de „Daily Mail" te Sjanghai, seint het volgende over den toestond al daar: In de Chineesche stad heeft Soen Tsjoen-fang door zijn terrorisme uitbrei ding van de stoking tegengegaan. De ont- h'oofdingsmethodo is het sterkste tegengif tegen stakingen gebleken, maar waar schijnlijk zal het tot woeste represailles komen als de stad door de Kantonneezen wordt bezet- Den heelen dag trekt de „executie-pa trouille" door de Chineesche stad. Twaalf soldaten met de bajonet op 't geweer loo pen langzaam, in veelbeteekenenden be grafenis-pas, door de smalle volgepropte straten. Achter hen schrijdt de lange drei gende gestalte van den stadsbeul, die een geweldig zwaard, gehuld in roodo zij, torst. In doodsche stilte gaat de stoet voorbij. i De terechtstellingen zijn verschrikkelijk willekeurig geweest. Stakers en studenten zijn onthoofd wegens het uitdeelen van nationalistische pamfletten. Als men hen betrapte, werd een ijlbode naar de pa trouille gezonden. Was deze ter plaatse, dan werd de schuldige gedwongen te knie len en onthoofd, terwijl de Boldaten de menigte op een afstand hielden. Een oogenblik daarna werd het hoofd op oen stok genageld en tentoongesteld. Als de beul niet snel genoeg komen kon, schoot men de gevangenen neer. De speciale correspondent van de „Chi cago Tribune" seint, dat een golf van sym pathie voor de Kantonneezen door Sjang hai gaat in verband met de wreedheid, waarmee Soen'B adjudant, generaal Li Pau-t-sjen, optreedt. Het aantal terecht stellingen bedraagt zeker meer dan 60, en de bloedende hoofden aan telefoonpa len bieden een afschuwelijk schouwspel. Naar 'de „Morning Post" verneemt is thans ook Francis Zia, een Christem- Cbinee8, die uitgever is van de nationalis tische „China Courier", en die 29 Januari door Li Paü-tsjen werd ontvoerd, terecht gesteld zonder vorm van proces. Door deze terechtstelling zou de verontwaardiging der nationalisten in Sjanghai ten top zijn gestegen. De militaire operaties. Woe ontwapent een bataljon van Tsjang. Een Japansch bericht uit Peking zegt: In weerwil van Tsjang-Tso-liii's waarschu wing aan Woe-Pei-foe, dat hij als vijand zal worden beschouwd indien hij zich ver zet togen den opmarsch der Mandsjoerij- sche legers tegen de Kantonneezen, is een bataljon Noordelijke troepen, toen zij de provincie Honan binnenkwamen, door vol gelingen van Woe-Pei-foe ontwapend. Be weerd wordt, dat Woe-Pei-foe ook een trein heeft aangehouden, die geladen was met wapenen en munitie bestemd voor do noordelijke troepen. Het gerucht doet de Tonde, dat de troe pen van Woe-Pei-foe nkar-de Kantonnee zen overloopen om te zamen op te trekken tegen de Noordelijken. Hoewel geen be vestiging van dit bericht verkregen kau worden is een dergelijke ontwikkeling wel te verwachten. Ongeregeldheden te Kanton. De laatste dagen zijn er te Kanton her haaldelijk ongeregeldheden voorgevallen. Do regeeringsgebouwen werden door de bevolking omsingeld en verscheidene ma len is het tot gevechten met de politi ge komen, waarbij twintig personen zijn ge dood. De aanplakbiljetten, waarin de re geering het volk waarschuwt tegen het verwekken van ongeregeldheden, zijn overal afgescheurd. Amerika De strijd in Nicaragua. Te Masaya, een stad aan den spoorweg van Managua naar Granada, is het gister middag tot een gevecht tusschen de troe pen der Nicaraguaansche conservatieven en liberalen gekomen. Bijzonderheden om trent dit gevecht zijn nog schaarsch, of schoon de gewonde conservatieven, die te Managua aankomen, verklaard hebben, dat geen van beide partijen een overwin ning heeft behaald. Het feit, dat dit gevecht zoo dicht in «Ie nabijheid van Managua plaats had, doet vermoeden, dat de militaire situatie zich in de afgeloopen week voor de conservatie ven in ongunstigen zin gewijzigd heeft. 13888 i^EPIL&RID TWEEDE KAMER. Wetsontwerp tot opheffing van privaat rechterlijke belemmeringen. Het duurde gisteren nog eenigen tijd v ór minister v. d. Vegte aan het woord kwajn ter beantwoording van de afge vaardigden, die gesproken hadden bij de algemeen© beschouwingen over het wets ontwerp in zake de opheffing van pri vaatrechtelijke belemmeringen, met de be handeling waarvan do Tweede j.l. Don derdagmiddag een aanvang had gemaakt. Minister v. d. Vogte zeide, dat het ontwerp voldoende waarborgen bevat tegen ongewenschte handelingen van de administratie. Tegenover hen, die het be treurden, dat dit wetsontwerp slechts een partieele herziening brengt, wees spr. er op, dat het niet gemakkelijk is de geheele Waterstaatswetgeving te coëdificeeren. De Regeering is het er mede eens, dat er voor de boomen moet worden gezorgd en, zoo riep de minister uit, voor de boomen wordt ook gezorgd! Intusschen was spr. bereid dengenen, die op dit punt ongerust waren, tegemoet te komen door een wij ziging in art. 10, waardoor de boomen onder de algemeeno regeling komen, be houdens in spoetleischende gevallen. Bij do artikelsgewijze behandeling kwam de kwestie van hot beroep ter sprake naar aanleiding van een amendement van de heeren Van Schaik en Heemskerk. Vol gens het ontwerp is beroep slechts moge lijk wanneer volgons recht hebbenden ten onrechte is geoordeeld, dat hun bolangen ten aanzien van het goed redelijkerwijze onteigening niet vorderen. Doch deze le den vonden dit niet voldoende; zij achten het noodig, dat ook beroep mogelijk moet zijn ter zake van de male van gebruiks- belemmering en dat ook in dit opzicht de overheid geen rechter in eigen zaak mag zijn. Het amendement, dat uitvoerig door den heer Van Schaik (R.-K.) werd verdedigd, spreekt uit, dat binnen een maand ieder die eenig recht heeft ten aan zien van het onroerend goed, aan het Ge rechtshof, binnen het gebied waarvan het gelegen is, vernietiging van de beslissing kan verzoeken op grond, dat daarbij ten onrechte is geoordeeld, hetzij dat do be langen van de rechthebbenden ten aan zien van dat goed redelijkerwijze onteige ning niet vorderen, hetzij dat in het ge bruik van dat goed niet meer belemmering wordt gebracht dan redelijkerwijze voor den aanleg, de instandhouding, de veran dering of de overbrenging van het werk noodig is. Zoowel minister v. d. Vegte als minis ter Donner ontrieden de aanneming van het amendement, dat h.i. het peil der wet slechter zou maken. De strijd om het amendement duurde vrij lang, doch de voorstellers hadden suc ces, want het werd aangenomen met 40 tegen 34 stemmen. Voorstemmers waren de Katholieken, de Anti-Revolutionairen, de Staatkundig Gereformeerden en vijf der aanwezige Christelijk Historischen. Het wetsontwerp werd z. h. s. aange nomen. Do Tweede Kamer heeft zich verder nog, na eenige opmerkingen van den lieer Van G ij n (V. B.) z. h. s. vereenigd met het wetsontwerp lot opheffing van het Bouwfonds voor do departementen van Binncnlaudsche Zaken en Landbouw en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. DE STATENVERKIEZINGEN. Candidaatstelling Kieskring Leiden. Gisteren had, zooals gemeld, ten stad- huize te Leiden de candidaatstelling plaats voor de verkiezing van leden voor Prov. Staten van Zuid-Holland, waarvan de stemming is bepaald op Woensdag 6 April a.s. De volgende candidatenlijsten werden ingeleverd: R. K. Staatspartij. 1. J. H. M. Balvers, Hillegom. 2. H. Ba der, Sassenheim. 3. Mr. E. J. M. Bolsius, Leiden. 4. W. v. d. Laan, Voorhout. 5. F. G. M. Haase, Lisse. 6. B. N. Loerakker, Hil legom. A.R. P a r t ij 1. W. Warnaar, Sassenheim. 2. J. v. d. Steen, Leiden. 3. Dr. G. A. de Bruyne, Lei derdorp. 4. J. P. Segers, Lisse. 5. F. Ei kerbout, Leiden. 6. Dr. J. G. v. Es, Leiden. 7. R. Ouwehand, Katwijk. 8. T. S. Gos- linga, Leiden. 9. H. v. Zonneveld, Sassen heim. 10. J. B. H. Grotenhuis, Leiden. Ohrist. Hist. Part ij. 1. J. Schokking, Leiden. 2. H. v. Boeyen, Voorburg. 3. A. Verduyn Jr., Lisse. 4. A. v. Egmond, Koudekerk. 5. Jac. Wilbrink, Leiden. 6. J. de Jong Saakes, Voorburg. 7. J. B. Meijnen, Leiden. 8. P. J. Brunt, Woerden. 9. Jac. den Duik Jr., Scheve- ningen. 10. A. N. Vaandrager, Rotterdam. Staat k. Geref Part ij. 1. A. J. Kersten, Rotterdam. 2. J. W. v. Houdt, Horkingen. 3. G. Bergshoef, Al phen. 4. J. P. Mast, Overschie. 6. C. H. Ovorduin, Leiden. 0. J. P. v. d. Haagen, Den Haag. 7. P. Zaal Az., Bodegraven. 8. D. v. Leeuwen, Alphen. 0. A. Bac, Bleis- wijk. 10. A. Sonnoveldt, Ridderkerk. 11. L. M. Naaktgeboren, Rotterdam. 12. J. v. Noordeman, Giessendam. 13. A. v. d. Spek Dz., Moorcapelle. Herv. Geref. Staatspartij. 1. Ds. O. A. Lingbeek, Den Haag. 2. G. H. Alblas, Den Haag. 3. D. B. Michon, Den Haag. 4. J. P. Korpel, Rotterdam. B. G. Nieuwenhuyzen, Den Haag. 0. J. F. Nijenhuis Jr., Scheveningen. 7. O. Hegi, Loosduinen. 8. H. J. v. Kersbergen, Lei den. 9. J. Lamens, Zegwaart 10. O. Bloot J.Rz., Leiden. 11. B. Renooy, Den Haag. V r ij h e i d s b o nd. 1. Mr. A. O. Creda de Jongh, don Haag. 2. M. Cohen Tervaart-Israëls, Den Haag. 3. Mr. J. D. Vorbroek, Den Haag. 4. J. Baak, Leiden. 6. H. W. O. de Bruyn, Den Haag. 6. A. Ingenool Jr., Den Haag. 7. Esther WelmoetDijserinck, Den Haag. 8. Aug. L. Reimeringer, Leiden. 9. J. O. Feith, Den Haag. 10. Mr. W. D. de Jonge, Den Haag. II. A. E. van Braam Houckgeest— Schroot, Den Haag. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het antwoord van Italifi op het voorstd van president Coolidge. Een Chineesche kanonneerboot hoeft Sjanghai beschoten. Hoe Soen in Sjanghai de algemeeno staking onderdrukt. BINNENLAND Het wetsontwerp in zake de opheffing van privaatrechtelijke belemmeringen In de Tweede Kamer z.h.s. aangenomen. (Ka- meroverziclit, 1ste blad). H. M. de Koningin en H. M. de Konin gin-Moeder doen blijvend afstand van 10 pet van haar grondwettelijk Inkomen, (lo blad). De uitlevering der te Brussel aangehou den verdachten van den moord op het Be- zuidenhout. (Gemengde Berichten, 2e blad) OMGEVING. De gemeenteraad van Warmond heeft hedenmorgen besloten de villa „Welgele gen" aan den Heerenweg aan te koopen om deze voor Raadhuis in te richten, (lsto blad). Vrij z. Dem. Par tij. I. J. Kortland, Schoonhoven. 2. H. W. B, v. Itallievan Embden, Leiden. 3. J. M. J. L. A. Speelman, Sassenheim. 4. J. P. de Ren, Leiden. 6. G. v. Lange, Waddinx- veen. 0. J. Koeman, Haastrecht. 7. M. J. GondaDerksema, Gouda. 8. L. Vleggecst Gouderak. 9. T. Broere, Bodegraven. 10 C. H. Hagedorn, Gouda. Democratische Partij. 1. (De heer Witmans is door overlijden uitgevallen). 2. D. van Gruting, Katwijk. 3. H. Dietrichdo Rooy, Leiden. 4. C. O. Racké, Leidon. 6. J. A. van Sijn, Rotter dam. 0. T. Markwat, Maassluis. 7. J. de Neef, Maassluis. 8. O. J. Janknegt Jr., Deü Haag. S. D. A. P. 1. Mr. D. A. v. Eek, Leiden. 2. J. J. v. Stralen, Leiden. 3. Tjalsma, Leiden. 4. A. Hoogmoed, Hillegom. 5. J. Veldman, Lei den. 0. T. Groeneveld, Leiden. 7. D. Bos nia, Leiden. 8. P. N. Fyna, Hillegom. Communistisch o Part ij. 1. L. L. H. de Visser, Den Haag. 2. B. Coltof, Den Haag. 3. C. J. P. Schakel, Delft. 4. E. Sirach, Rotterdam. 6. J. A. N. Knuttel, Leiden. Onafhankelijke Comm. Part ij. 1. C. van der Hout, Leiden. 2. G. van Burink, Rotterdam. 3. H. P. StamPon sen, Dordrecht. 4. W. P. Langendoen, Rot terdam. 5. G. Hiemstra, Rotterdam. O. J. Roodenburg, Rotterdam. 8. H. Teeuwe, Rotterdam. 9. F. van Dinthor, Rotterdam 10. P. J. Ritmester, Dordrecht. 11. J. Os- sekappele, Schiedam. R. K. Vokspartij. 1. M. J. G. Kuypers, Rotterdam. 2. P. J. Goes, Den Haag. 3. F. D. Dubois Jr.. Rotterdam. 4. S. do/Vries, Den Haag. BELASTING SPEELKAARTEN. Vervroegde afschaffing. De „N. Crt." verneemt, dat de belasting op speelkaarten niet met 1 Juli, doch met 1 April a.s. zal worden afgeschaft. Koninklijke Besluiten. L and b o u w h o o g es c h o ol te Wagoningon. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot gewoon hoogleoraar aan do Landbouw- hoogeschool te Wageningen, om onder wijs te geven in de landhuishoudkunde, dr. G. Minderhoud, te Groningen, van wiens a.s. benoeming wij reeds melding maakten. Vragen van Kamerleden. Aarde werkindustrie Maastricht. Het lid der Tweede Kamer, de kooi Kortenhorat, heeft den minister van Ar beid, H. en N. de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de berichten omtrent massaal ontslag van arbeiders in de Maastrichtscke glas- en aardewerk industrie? 2. Was de Minister, voordat tot dit ont slag werd overgegaan, op de hoogte van den toestand, waarin deze industrietakken zich bevonden? 3. Kan de minister de Kamer mededee- len, welke oorzaken hebben samenge werkt om dezen toestand in het leven te roepen? 4. Zijn den minister middelen bekend waaronder ook begrepen middelen, van overheidswege toe te passen waar door de bedoelde industrietakken uit hun zorgwekkenden toestand zouden kunnen worden verlost, en zou do minister, bij bevestigende beantwoording van deze vraag, de Kamer daaromtrent willen in- h'chten?

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1