ge jaargang. DIII3ISAG 22 FEBRUARI 1921 No. 5493 3)e £aTcbelie Gou/ta/nt BONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling j(jen 19 cent per week 12.50 per kwartaal AcenteD 20 cent per week 12.60 per kwartaal. I per |J»st Z-9S Per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- aar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- laling Alzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Bpsblad 9 ct Dit biad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen i.' Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewono advertontlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het n dubbele van het tarief berekend. Kleine advertontlën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur cn ver huur, koop en verkoop f0.50. HUMMER BESTAAT UIT rWFf BLADER. De Statenstembus. r heeft in alle Provincies de idaatstclling plaats voor de a.s. ver- van leden der Staten, verkiezing wordt niet in alle Provin- op denzelfden dag gehouden. Zuid-Holland heeft deze plaats op 4 il. is nog weinig belangstelling voor verkiezing. toch is het van groot belang, hoe de n der Provincies zijn samengesteld, i groot belang, omdat de Steten de n der Eerste Kamer kiezen. groot belang, omdat de invloed der en op den gang van zaken steeds ster- wordt, omdat dezer bemoeienissen op cheiden terrein zich steeds breeder uit- ken; omdat vooral de macht van Ged. en, die uit de Prov. Staten worden zen, in het algemeen landsbestuur een belangrijke is geworden, n groot belang zijn, op de derde is, ook daarom de Staten-verkiezin- omdat zij als een soort krachtmeter worden beschouwd voor de beteeke- ler verschillende partijen, het kort i9 hier de belangrijkheid der in-stcmbus aangeduid, zal noodig zijn, in de weken, die van 4 April scheiden, daarop nog bij iling te wijzen. Katholieken moeten ook aan de Sta- tembus in hun massale eenheid too- hun kracht, erlangen hun recht ïvloed op den gang van zaken in het are leven. BUiTENLAND Durtschland Duitschland's ontwapening. 81 oopen der vestingwerken rijksweerministerie heeft volgens .ss. Ztg." aan eenige vestingscom- lanten instructies gezonden, ingevol- elke de versterkingen, welker slech- in de jongste te Parijs gesloten over- omsi was vastgesteld, binnen vier 'den zullen worden afgebroken. Bin- denzelfden tijdduur moet ook de wet ffende het oorlogsmaterieel door den worden aangenomen. Britsch-lndië. Nieuwe onlusten. singen tusschen Sikhs en Muzelmannen. 'dagavond zijn te Bombay, volgens vandaar, onlusten uitgebro- Sikhs (het Hindoesch mili- en Muzelmannen. Zij duurden heelen nacht door en de politie moest lotte vuren. Bn wist bij de afzending van het be oog niet hoevele dooden en gewon- er gevallen waren. China. BE CHINEESCHE WARBOEL. Het accoord met Tsjen. o t a i 1 s van het accoord. Britsche minister van Buitenland- aken, sir Austen Chamberlain, gisteren in het Lagerhuis mede, wn telegram is ontvangen van den n zaagelastigde O'Malley, geda- iebruari j.l., waarin gemeld flat op den avond van den 19den iMjeen overeonkomst met betrek- ui n C0ncess'e te Hankau is onder- ia Uoze overeenkomst is in de vol- termen vervat: bevoegde Britsche autoriteiten zul- J"»«kche algemeene vergadering via a? rs bijeenroepen tegen ,ai"t as- Be Britsche ge- pi Kak Za daarop ontbonden worden ii fn 8er i0ver sebiid der conces- nipiirrnmeGi,^'orclen overgedragen aan afwa Ges°ben gemeenteraad. Mwaehtmg van de overdracht van J p,?vcr lle concessie aan dezen Ltnneeschen gemeenteraad op 15 hoi 5. i Politietoezicht in de con- hai -r over c*e openbare bedrij en «a z'cbt op de volksgezondheid tó, «pfcnd ^00r de Chineesche die thans daarmede zijn be- van. dcn Britschen n" nnra -I i nationalistische re- eraarl Grwfu ?en Chineesche ge- woitraDj mctie steUen, onder bepa- tdscho 7 ?0r den minister van Bui- ting na iGa .der nationalistische orde. j Britsche regeering 2ul- atedegedeeld. Deze bepalingen zullen van kracht blijven, totdat er een overeenkomst zal zijn getroffen in zake de samensmelting der vijf concessies te Hankau en de vroegere concessies aldaar in één gemeentelijk district. De staking te Sjanghai. Bloedige tooneelen in de straten. Hoewel in enkele fabrieken en ook in drie groote Chineesche warenhuizen te Sjanghai het werk hervat is, heeft do sta king zich nog tot andere ondernemingen uitgebreid. In totaal hebben nu circa 108.000 werklieden het werk neergelegd. Het zwaarste zijn de Japansche fabrie ken en ondernemingen getroffen. De Chi neesche fabrieken zijn er bijna even slecht aan toe en daarna komen de Egelsche on dernemingen. De arbeidersleiders leggen er voortdu rend den nadruk op, dat de staking niet speciaal tegen de Engelschen gericht is en de stakers hebben strict bevel gekregen zich ordelijk te gedragen. In de internationale nederzetting is de dag kalm verloopen. Er rijden enkele trams en de groote Chineesche winkels zijn weer geopend. In 25 zijdespinnerijen en in enkele weverijen is het werk weder hervat. De scheepvaartstaking daarentegen heeft zich aanmerkelijk uitgebreid. Alle Japansche zee- en rivierschepen liggen stil, evenals de meeste schepen van twee der Engelsche reederijen. De Jardine-maat schappij echter schijnt buiten de staking te zullen blijven. Geen der Chineesche bladen verschijnt doch het is niet onmogelijk, dat dit een voorzichtigheidsmaatregel is. De buiten- landsche bladen verschijnen nog, doch de typografen van de drukkerij der Presbyte- riaansche missie zijn in staking gegaan. Bij de posterijen duurt de staking onver minderd voort. Buiten de nederzetting blijft de politie van Soen met ruw geweld optreden. De agenten dragen breede zwaarden en agita toren worden op staanden voet onthoofd. Zelfs wanneer een Chinees in het bezit wordt gevonden van een revolutionnair aanplakbiljet, loopt hij gevaar, onmiddel lijk geëxecuteerd te worden. Op do meeste pleinen buiten de grens der nederzetting liggen hoofdlooze rompen op den grond, terwijl de hoofden dicht daarbij op pa len zijn geplaatst of in houten kooien •hangen. Vrees voor moeilijkheden te Hongkong. Het uitbreken van de staking te Sjang hai doet ook te Hongkong de vrees voor moeilijkheden toenemen, doch hoewel de agitatoren zich tot het uiterste inspan nen, schijnt het twijfelachtig, dat zich daar ongeregeldheden zullen voordoen. Intusschen heeft de regeering van Hong kong voorzorgsmaatregelen genomen worden alle Engelschen opgeroepen tot het vrijwilligerscorps toe te treden. Benarde tijden in Kiangsi. In de provincie Kiangsi blijft de situa tie voor de buitenlanders benard. De extremistische nationalistische be weging richt zich voornamelijk tegen de Engelschen, doch ook andere nationalitei ten hebben zeer te lijden. De beweging heeft ook een sterk anti-christelijk karak ter en de eigendommen van missies, on verschillig van welke nationaliteit, wor den overal in beslag genomen. In ver schillende missie-gebouwen zijn soldaten ingekwartierd. De officieren van deze troepen zijn meerendeels Russen. Zelfs in de Chineesche stad van Kioe- kiang zijn alle Amerikaansche missie-ge bouwen door de troepen bezet De roomsch katholieke missies hebben gedaan weten te krijgen, dat zij van haar kerken tot acht uur des morgens gebruik kunnen maken, doch daarna worden zij in beslag genomen door 3e arbeidersunie. De Chineesche agenten van de Engel sche ondernemingen hebben veel te verdu ren. Vaak worden zij door de autoriteiten, die de nationalisten hebben benoemd, ge vangen gezet of worden hun boelen opge legd, die soms duizenden dollars bedra gen. In al deze gevallen was de eenige bc- schu'diging, die tegen hen werd inge bracht, dat zij de .loophonden der Engel sche imperialisten" zijn. De Engelsche goederen worden overal fci beslag genomen en soms verbrand, soms opgeslagen in loodsen, waarbij de verkoop wordt verboden. Een speciaal geval is bekend, aan de waarheid waarvan niet getwijfeld kan worden. Er zijn namelijk in beslag geno men Engelsche goederen verkocht ten bate van de unie, waarna de loodsen, waarin de goederen opgeslagen geweest waren, in brand werden gestoken. Officieel werd medegedeeld, dat de geheele voorraad ver nietigd was. Een revclutionnair succes in Joenan. Het Chineesche persagentschap te Ber lijn verneemt uit Hongkong, dat de com mandant van het 16de revolutionnaire le ger, de troepen van den gouverneur der provincie Joenan een vernietigende no- i derlaag heeft toegebracht. De eerste heeft vrijwel de geheele provicie Joenan, benevens de stad Tsjau-pe bezet Tevens heeft de ondercommandant van den verslagen generaal, die reeds herhaal delijk telkens weder onderdrukte opstand pingen ondernomen heeft, te Tali in West- Joenan opnieuw een opstand op touw ge zet. Het is hem gelukt, naar de hoofdstad der provincie op te rukken. Amerika De toestand in Nicaragua. Nog meer Amerika anscho troepen. Uit New York wordt gemeld, dat de re geering der V. S. voornemens is nog moer marine-troepen naar Nicaragua te sturen „om verder bloedvergieten te ver mijden.'' President Diaz heeft aan een corres pondent van de „Herald Tr.bune' mede gedeeld, dat de genomen stappen zijn in stemming hebben, terwijl hij verder hoeft toegegeven, dat hij den Amerikaanschen gezant heeft verzocht zijn regcering voor te stellen met Nicaragua een offensieve en defensieve alliantie te sluiten, overeen komend met het aan Panama voorgestel de verdrag. De Amerikaansche gezant heeft verder verklaard, dat in afwachting van de komst van verdere troepen 140 man gezonden zullen worden van Managua naar Leon, waar d9 liberalen stand houden, terwijl de 600 man, die te Corinto aan wal gezet zullen worden, langs den spoorweg Go- rinto-Granada zullen worden opgesteld om de verbinding te handhaven en de levens en bezittingen der Amerikanen aldaar te beschermen. Mexico. DE KERKVERVOLGING. De diefstallen van hef Calles-regiem. Men schrijft uit Rome aan de „Msbd.": Het Mexicaansche staatsblad „Diario Official" publiceert voortdurend decreten waarbij de eigendom van ^oesteUjken en katholieke leeken verbeurd verklaard wordt. In een der laatste nummers van het blad vindt men van niet minder dan veertien dergelijke onteigeningen melding gemaakt. De regeering acht het onnoodig eenige toelichting op haar handelwijze to geven. Het is bijvoorbeeld voldoende dat iemand die de regeering terwille is, der wensch te kennen gjeft, een huis of een stuk grond te mogen hebben, om dadelijk zijn wensch vervuld te zien. Het seminarie van Durango dat door de regeering gesloten werd, en welks leera ren zich allen in gevangenschap of bui tenslands bevinden, werd in eigendom overgegeven aan een landbouwcomitó in den staat Durango, welks leden uit de verwoedste agitators bestaan. De kerk van Tlalnepantla in den staat Mexico is in een ziekenhuis veranderd; de kerk van Taxco di Alarcon in den staat Guerrero is voor gemeentediensten ingericht; de kerk van Ziracuaratira, in den staat Michoacan is staatsschool ge worden, evenals de vroegere katholieke scholen van Iserapalapa, Sisoguichic, Pa- nalachar, Ararcoo, Guaccayo en Creol. De pastorie van Tasnarula ia een post kantoor geworden; de aan de kerk van Morelia behoorende huizen zijn aan het landbouwkundig instituut van Michoacan te,r beschikking gesteld, terwijl de pasto rie van Coyatepec in den staat Mexico lot zetel van de rechtbank en het gemeente bestuur werd ingericht. Van het Vaticaan. De Zweedsche Koning bij den Paus. Een bartel ij ke ontvangst. Men seint uit Rome aan de „Msbd.": Koning Gustaaf van Zweden, incognito te Rome vertoevend, is gisteren door Z. H den Paus in audiëntie ontvangen, wel in privaatvorm, maar met de eerbewijzen, aan zijn rang verschuldigd. Van de villa Anastasia, waar de koning met de koningin incognito woont, ging de koning met zijn gevolg, in twee auto's gezeten, naar het Vaticaan. Hij droeg burgerkleeding met de sjerp der orde van Seraf ino. Op het Cortile San Damaso werd hij opgewacht door den secretaris der cere moniën mgr. Nardone; prins Ruspoli, magister sacri hospiti en prins Aldobran- dini, commandant der Edelwacht; de ge- heim-kamerheeren met kap en degen, markies Lagergren, van Stockholm en graaf de Paus, van Noorwegen. In de Sala Clementina werd de vorst ontvangen door den majordomus, mgr. de Samper: aalmoezenier Cremonesie; de markiezin Sacchetti en Serlupi; prips Massima enz. Vervolgens werd de monarch naar de pauselijke anticamera geleid, waar de maestro óf camera met prelaten en ge heim kamerheeren hem wachtten. De militairen der verschillende wachten brachten hem de gebruikelijke eerbewij zen. Juist om 12 uur 's middags trad hij binnen hij den Paus in diens particuliere bibliotheek, waar hij 20- minuten verbleef. De koning ofitving de gouden medaille ter herinnering strekkend aan de cata comben. Daarna stelde hij zijn gevolg voor en bracht een bezoek aan den kardinaal- staatssecretaris Gasparri. Bij het afscheid nemen van het Vati caan richtte do vorst aan markies Lager gren het dringende verzoek den H. Vader te zeggen, dat hij buitengewoon voldaan was over do hartelijke ontvangst. BINNENLAND DE COMMISSIE BAKKERSAPBEID. Geen overeenstemming bereikt. Heb verslag der commissie tot herzie ning van de bakkerijparagraaf der Ar beidswet 1919 is thans gepubliceerd. Hieuit blijkt dat bij de besprekingen weldra groot verschil van gevoelen aan den dag trad en zich uit de discussies hoe langer hoe meer twee inzichten af scheidden: dat der werkgevers, die ervan uitgingen, dat aan eenmaal verkregen rech ten (faciliteiten aan bedrijven krachtens de wet) niet moest worden getornd; dat der werknemers, die meenden, dat -inder daad van verkregen rechten geen afstand kon worden gedaan, in dien zin, dat, waar in de geldende wet als norm het te 6 uur in den ochtend doen aanvangen der bak kerijwerkzaamheden word aanvaard, daar aan onverzwakt dient te worden vastge houden. Men ging aan die zijde van de opvalling uit, dat bij de wetswijziging van 1921 to veel verruiming was toegestaan en achtte het beter volledig op den toen ingeslagen weg terug te keeren en althans sommige bij die gelegenheid ingestelde faciliteiten terug te nemen. De vertegenwoordigers van midden- en kleinbedrijf en het meerendeel der ver tegenwoordigers van het grootbedrijf kwamen tegen deze opvatting op. Het is niet mogelijk gebleken, de kloof tusschen de in de commissie aan den dag tredende diepgaande meeningsverschillen over de hoofdlijnen eener cventueele her ziening van de bakkerijparagraaf der wet te overbruggen. Dit negatieve resultaat wordt in het ver slag nagenoeg uitsluitend toegeschreven aan de omstandigheid, dat de werknemers steeds meer tot de overtuiging kwamen, dat de gewenschte wetsherziening zou neerkomen op het doen van concessies van arbeiderszijde, waar geen compensaties tegenover stonden, terwijl de werkgevers niet alleen de bestaande faciliteiten over de geheele lijn gehandhaafd wilden zien, doch bovendien nog nieuwe voordeelen, bestaande in eenige vervroegingen van het aanvangsuur, welke zij onmisbaar achtten, wenschten te behalen. Bij de besprekingen over den nachtar beid verklaarde de meerderheid der pa troons zich vierkant tegen herstel van den nachtarbeid, o.m. omdat de afschaf fing de patroons voor de noodzakelijkheid had gesteld hun outillage belangrijk uit te breiden en te verbeteren, teneinde meer en sneller te kunnen produceeren dan voorheen. Het aldus in do ondernemingen geinvesteerde kapitaal zou waardeloos worden bij herstel van den nachtarbeid. DE BEVOLKING DES RIJKS. De bevolking des rijks bedroeg op 1 December j.l. 7.513.855 zielen tegen 7.405.120 een jaar te voren. Er was dus in een jaar een toeneming met 108.765 zielen of 1.47 percent. De bevolking der groote steden bedroeg op 1 December j.l. 1.846.779 zielen tegen 1.816.676 een jaar te voren. Hier bedroeg de toeneming derhalve 30.103 zielen of 1.71 percent. DE INTERNUNTIUS. De „Rsb." meldt nog, dat de internun tius dezer dagen reeds naar Kowno zal vertrekken voor het aanbieden van zijn geloofsbrieven. Daarna zal mgr. Schioppa naar Den Haag terugkeeren om van daar nu en dan, wanneer het noodig is, naar Kowno te reizen. Hij blijft echter in Den Haag zijn hoofdverblijf houden. Brusselsche wijsheid. Over prinses Juliana. De „Etoile Beige" van 19 Februari wijdt een stukje aan den 18en jaardag van onze prinses, die door het blad zooals ook in Nederland veelal geschiedt geacht wordt op haar 18e jaar meerderjarig te worden. De grondwettelijke bepaling te dien aanzien vervroegt echter slechts voor don koning de meerderjarigheid en voor den Prins van Oranje of de dochter des ko- nings, die de vermoedelijke erfgenaam is van kroon „ingeval deze regent worden", dus in het gegeven geval zou die alleen gelden indien de koningin „buiten staat" zou geraken de regeering waar te nemen, of zou komen te overlijden. Maar de misvatting omtrent de meer derjarigheid der prinses is niet de eenige in het stukje van „l'Etoile Beige". Het HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het accoord tusschen den Britschen legatieraad O'Malley en den Kantonnee- schen minister Tsjen. De algemeene staking te Sjanghai. Bloedige tooneelen In de straten. De Zweedsche koning bij den Paus. Relikwieën van den H. Aloysius verlo ren gegaan bij den schipbreuk op het Co- mo-meer (Buitenl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. De beraadslagingen tusschen werkgevers en werknemers inzake voorstellen tol wij ziging van de Arbeidswet hebben niet tol overeenstemming geleid. (1ste blad). Het standpunt van het R.K. Werklieden verbond omtrent de vraag, wat er nu na de opheffing der huurwetten moet ge schieden. (1ste blad). LEIDEN. Overledenn is de eerw. zuster Agnesa in het gesticht der Eerw. Zusters in de Peli kaanstraat. Tot lid van den gemeenteraad vacature- Witmans (Democratische Partij) Is geko zen de heer J. Ebblnk. Vergadering van den R.-K. Schilders- patroonsbond „St.-Lr-as". Een bloemententoonstelling in „Zomer- zorg". Onze Geïllustreerie Parina De photopagina geeft o.m. een photo van oen bezoek aan Drente in verband met de werkverschaffing; de aardbevingen in Joego-Slavië; sport-gebeurtenissen blad iB in den waan, dat do prinses reeds in Katwijk woont en in Leiden studeert on daar vooral economie zal blijven stu- deeren. In dat verband wordt ten overvloede do Leidsche universiteit een „Franscho" ge noemd. Mogen do lezers van het Belgische blad niet weten, dat de universiteit, die meer Nobelprijzen op hare rekening heeft Jan eenige andere, het Nederlandsch als voer taal bezigt? Dat zou wel passen in de lijst van het franskiljonisme, dat don indruk poogt to vestigen, als ware het Neder landsch als taal der wetenschap onbruik baar. Ondenkbaar evenwel lijkt het, dat de lezers van het Brusselscho blad zooiets zouden slikken. Daaronder zijn er althans, die wel eens iets over de ontstaangeschie- denis van de oudste Nederlandsoho uni versiteit hebben gehoord. „Hbld." De Huurwetten. Hot standpunt van het R.-K. W orkliedenvcrbond. Het verbondsbestuur van het R. K. Werklieden verbond heeft, naar „De Volkskrant" verneemt, overwogen wat door de R. K. arbeidersbeweging zou moe ten worden gedaan in verband met de reeds aangekondigde opheffing der Huur wetten. Hot scheen aan het verbondsbe stuur wenschelijk twee dingen te doen: lo. Trachten meer zekerheid te verkrij gen omtrent do te verwachten gevolgen dor opheffing door in de plaatsen, waar de huurcommis8io reeds weg is, eon onderzoek in te stellen naar de gevolgen daarvan. Wanneer daardoor met cijfers kan worden aangetoond, wat gevreesd wordt, dan zal men er niet onder uit kunnen maatregelen to treffen. Naar do opvatting van het verbondsbe stuur is een dergelijke verordening op grond van art. 144 2e al. der Grondwet, hetwelk aan den gemeenteraad opdraagt verordeningen te maken, die hij in hot be lang der gemeente noodig oordeelt, zeer goed mogelijk. 2o. Plaatselijk aandringen op liet ne men van maatregelen, als waaraan thans te Amsterdam wordt gedacht, dus het vaststellen eener plaatselijke vorordening, waardoor de gevreesde huurverhoogingen kunnen wordon voorkomen. Uitvoer van vleesch. Hot Engelsche invoerverbod. In de Daily Chronicle van Donderdag 17 dezer komt het volgende bericht uit Kopenhagen voor: „Woensdag. Bij wijze van proef is he den een wagon vorsch vleesch verzonden van Prelleborg in Zweden uit naar Lon den, via Sassnitz (Duitschland), Zcebrug- ge (België) en Harwich. Het vleesch wa* geplaatst in een wagon van bijzondere constructie, geschikt voor de Engelsche spoorwegen." Men wijst er ons op, dat in verband met het sanitaire oogmerk van het Engelsche invoerverbod van vleesch uit het vasteland van Europa, dat verbod zou kunnen wor den beschouwd als door deze zending te zijn aangetast.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1