DONDERDAG 17 FEBRUARI 1927 iae Jaargang. No. 5494 £eicbelie Sou^a/nt ne ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling v or Leiden 19 cent per week I 2.50 per kwartaal d Mijt Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, franco per post 12.95 per kwartaal. A Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'a ver baar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij 'voor- *Ybetaling. Alzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zoii- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Go wo ne adverlontiön 30 cent per rogol Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentfön, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur on ver huur, koop en verkoop tü.50. Oil kummeb bestaat uit twff bladen. V Tegen de celstraf. Katholieke advocaat mr. W. K. S. var" laastert schrijft een artikeltje over de celstraf in „De Telegraaf'' onder den titel „een cel, die een hel is''. Meer dan om de plaats waar het geschreven is bevalt ons dit artikeltje om de strekking, de bedoeling, wel ke js: afkeuring van de veel te veel toege paste celstraf. De heer v. Haastert schrijft onder meer: Natuurlijk zijn .er tal van beroeps misdadigers wie onzer kent ze niet bij tientallen? waarop de celstraf even weinig uitwerking heeft als een friction op de huid van een schaldpad. Omne quod rocipitur, recipitur ad mo duul recipientis. (Dit is een uitspraak van St. Thomas, welke beteekent: Alles wat ontvangen wordt, wordt ontvangen in overeenstemming met den aard van den ontvanger. Red. L. Grt.) En be roepsmisdadigers, die in hun cel slechts zien een kalme en rustige verblijfplaats om weer krachten te verzamelen voor nieuwe misdaden, gevoelen er zich at home, komen er op verhaal en leven er in een atmosfeer van tafeltje-dek-je. Maar er zijn honderden fijne en ge voelige naturen voor wie de cel een in stituut is van zoo brute wreedheid, dat ze niet achterstaat bij die strafmiddelen uil den oertijd van het strafrecht,1 wel ke wij thans terecht als barbaarsch en middeleeuwsch aanmerken. Telkens wanneer ik een huis van bewaring be treed, omvangen mij opnieuw een hui vering en een afschuw, die telkens weer opnieuw bij mij opwekken een gevoel van intense verachting voor een maat schappij, die dit strafmiddel tolereert. La peine, pour être égale pour tous, doit être differente pour chacun (wil de straf voor allen gelijk zijn, dan moet ze voor ieder verschillend wezen. Red. L. Crt.) heeft prof. Adolf Prins eens op een der poenitenciaire congressen gezegd. Maar de straf der cel" kan in haar wxeede en domme i^jiiformiteit nimmer beantwoorden aan deze zoo juiste strafvoorwaarde. Zij slaat onmee- doogend neer den mensch, van wien do maatschappij nog zooveel goeds mag verwachten en heeft geen uitwerking op den onherroepelijk verlorene. Om beide redenen verdient zij een onvoor waardelijke veroordeeling en het is m.i. de plicht van ieder advocaat, die zich voor strafrecht interesseert, zijn stem te verheffen tegen dit helsche instituut, dat langzaam maar zeker jaarlijks den geestelijken dood brengt aan honderden onzer medeburgers, voor wie een uur van onbedachtzaamheid een dikwijls verwoest leven beteekent. Door de cel wordt de straf, die een leed mag zijn, een kwaad, dat ten slotte, behalve het betrokken individu, de geheele samen leving treft. Nu kan men met ons enkele uitdruk- jhflgen wat heel erg sterk gepeperd vin den met name do uitdrukking „dit hel- eche instituut" als men 't 'maar met «n schrijver eens is, dat de celstraf, zoo- deze wordt toegepast, niet goed is, Met overeenkomt met doel en karakter lent s'ra^ Christelijke beginso- Intusschen schijnt het ons vreemd toe, tot iemand, die in de „Tel." zóó te keer gaat tegen het instituut van de cel en óók en vooral als advocaat zoo dikwijls in de gelegenheid is geweest, daartegen elders n op meer1-doeltreffende wijze te ageeren, t laatste niet heeft gedaan of althans 16fi i dat het breedere bekendheid ett gekregen en hij zich een kring mede- «trfiders heeft gevormd. och wij zijn met den heer v. Haastert, rf gezegd, eenstemmig in het afkeu- oordeel over het huidige celstelsel in .mngenissen, dat nota bene door ook in Rijksopvoedings- Nichim ,vordt (oegepasl ccliiL-A ver moest door veien meer de- ovpr lépere studie worden gemaakt enl.J? 0n, dezer toepassing, over doel karakter der straf! -__jUiTEMLflKP D0 Ontwapeningskwestie. HET Vt)ORSTEL VAN COOLIDGE. U Frankrijk's antwoord. 01 ÏÏ!8t vfrzwakking van Ir V°lkenbond. [CtVe ïïW00ld op. ket voorstel van \z% <jj0 Frailïn-Mrt Briand aan de bewij- Igeven van Jk onophoudelijk heeft ge plet waiwlor^ï1 jVaslen vredelievenden wil. f,i: ,cld iu'f verheven doel, pW'kaansell '?beid Tan hat he4«r,ne Do Fran- zegt Briand verder, zou zich gelukkig hebben geprezen, zich on voorwaardelijk bij deze voorstellen te kun nen aansluiten, doch vreest dat zij het wel slagen van het te Genève begonnen werk in gevaar zullen kunnen brengen. De con ferentie der vijf mogendheden te Wash ington in 1921 betreffende de slagschepen was gerechtvaardigd, daar deze mogend heden practisch allen deze schepen beza ten, doch de omstandigheden zijn thans verschillend, nu de Volkenbond bezig is zich met conventies inzake de vervaardi ging en handel in wapenen en een confe rentie tot een algemcene beperking van de bewapeningen voorbereidt. In weerwil van de belofte van Amerika het ondernomen werk voort te zetten, zou zijn voorstel de voorbereidende commissie te Genève het werk uit de handen nemen en een speciale conferentie der groote mo gendheden instellen, welker besluiten de andere mogendheden ten slotte zouden moeten aanvaarden. Dit zou den Volken bond verzwakken en een aanslag zijn op het beginsel der gelijkheid van alle stalen, waaraan Frankrijk stevig vasthoudt. Bo vendien hebben de categorieën lichte sche pen, waarom het thans gaat, belang voor de marine der geheele wereld en voor alle landen, die daarom moeten medewer ken bij onderhandelingen, die hen betref fen. Frankrijk bepaalt zich slechts tot do verdediging zijner kusten en het beveili gen der verbindingen over zee. Te Genève heeft het twee beginselen naar voren gebracht, n.l. dat de beper king slechts kan leiden tot een toewijzing aan elke mogendheid van een globale ton- nenmaat, die zij vrij blijft te verdeeJeïl overeenkomstig de noodzakelijkheid, en anderzijds, dat het dit vraagstuk verbon den acht aan de ontwapening te land en in de lucht. Daar het Amerikaanscho voorstel deze beide beginselen op zijde schuift, zou de Fransche regeering, in dien zij zich daarbij aansloot, zichzelf tegenspreken en openlijk haar beslissing herroepen. Het Voorbeeld der in 1924 to Rome gehouden conferentie geeft weinig hoop, dat het gewenschte resultaat zou worden bereikt, want de niet vertegen woordigde mogendheden 'zouden de buiten haar om vastgestelde beginselen niet aan vaarden. In tegenstelling met hetgeen de Ameri- kaansche regeering op het oog heeft, is de Fransche regeering van oordeel, dat, ge zien den stand van het onderzoek in de voorbereidende commissie deze er in zal slagen mits de daarin vertegenwoor digde natiën evenals zij zelf krachtig daarnaar streven in haar eerstvolgen de zitting een beslissing te nemen, welke het mogelijk zou maken met ernstige kan sen op succes de algemeene ontwapenings conferentie bijeen te roepen. Zij is dus van oordeel, dat het de voorbereidende commissie te Genève is, welke het Ame- rikaansche voorstel in studie moet ne men. Goolidge blijft op zijn standpunt staan. President Goolidge is van meening, dat zijn plan voor een conferentie ter verdere beperking van de zeemacht het eenige middel is om een. vorörndeiing der bewa peningen, in het bijzonder van de bewa peningen ter zee, te verkrijgen. Op het „Witte Huis" wordt verklaard, dat Coo- lidge stellig is overtuigd van de waar schijnlijkheid, dat geen enkele overeen komst inzake de punten, waarbij in het bijzonder de voornaamste maritieme mo gendheden belang hebben, tot stand ko men tengevolge van de conferentie, welke de naties omvat, die geen zeemacht van voldoende beteekenis bezitten om ze te be spreken op de door Goolidge beraamde conferentie. Duitschland De begroeting in den Rijksdag. Kohier houdt zijn eerste speech In den Rijksdag is gisteren eed aanvang gemaakt met de beraadslagingen over de begrooting 1927. .De nieuwe minister van Financiën, dr. Kohier, opende de beraadslagingen, waar hij er in de eerste plaats op wees, dat met de ingetreden verbetering in Duitsch- lands economischen toestand bij de ra ming der inkomsten reeds in zeer sterke mate rekening is gehouden. Voorts betoogde spreker, met betrek king tot de kwestie oener algemeene ver hooging der ambtenaarssalarissen, en der uitkeeringen aan oorlogsinvaliden, dat de herhaaldelijk gedane toezeggingen, zoo als vanzelf spreekt, op basis van het fi nancieel mogelijke te gelegener tijd moeten worden nagekomen. De financieele- en belastingpolitiek moet volgens economische en sociale beginse len ten uitvoer worden gelegd, waarbij elk streven tot het vormen van onproductieve reserves moet worden vermeden. Het ver- fa oogen van den belastingdruk moet vol strekt vermeden worden; integendeel zal verlaging der belastingen moeten plaats vinden, speciaal bij de verbruiksbelastin gen en bij die op onroerende goederen. Het is dringend noodig, dat het met de administratie der rijksfinanciën belaste ambtenarencorps wordt ontlast, terwijl dit corps voorts in bescherming moot worden genomen tegen ongerechtvaardig de aanvallen in het publiek. Ondanks alle besnoeiing is de begroo ting 1927 nog altijd buitengewoon hoog. Het bedrag dat aan belastingen, rechten en door andere bronnen van inkomsten moet worden opgebracht, bedraagt voor het Rijk 7.8 milliard mark, voor de lan den 1.2 milliard en voor de gemeenten 2 milliard. Vervolgens ging Kohier in détails in op de betalingen, die door Duitschland krachtens de Dawes-regeering moeten worden verricht. Een kwestie van hijzonder gewicht is die, welke betrekking heeft op de vergoe ding der schade, die Duitsche onderdanen hebben geleden ten gevolge van de liqui datie van Duilsch eigendom door de voormalige vijandelijke mogendheden. De moeilijkheden in de huishouding van het rijk hebben hierbij tot het betrachten van gereserveerdheid genoopt.. Het Haagsche interpretatief scheidsgerecht heeft im mers de stelling verworpen, dat de be treffende lasten begrepen zouden zijn in de annuïteiten der overeenkomst van Lon den. De regeering is echter voornemens, deze aangelegenheid niet te laten rusten. Frankrijk. Leon Daudef en Charles Maurras. Geëxcommuniceerd. Naar de „Paris Soir" meldt, heeft de Paus besloten tot de ex-communicatie van de leiders der „Action Franchise", Leon Daudet en Charles Maurras. De bekend making zal tegen Paschen plaats hebben. Rusland De metropoliet Sergius. Door de Sovjets gevangen genomen. Do metropoliet Sergius, die eenigen tijd geleden optrad als hoofd der Russische orthodoxe Kerk, is door de sovjet-regee ring gevangen gerymen - Patriarch Tikhon, had vóór zijn dood den metropoliet Petrus belast met de uit voering zijner functies, en de verkiezing van een nieuwen patriarch. De metropoliet Petrus werd in de Suz- dalgevangenis opgesloten en sindsdien oofendo de metropoliet Sergius diens be-| diening uit. Onlangs legde de sovjet-regeering eon aantal vragen aan den metropoliet Ser gius voor. Zoo vroeg zij hem o.a. de gees telijken en leeken der Russische Kerk, die buitenslands in ballingschap leven, te ex- communiceeren. De metropoliet weigerde en werd dien tengevolge in den kerker geworpen. Britsch-lndië. Incidenten te Indore. Dinsdag hebben te Tndore incidenten plaats gehad tusschen Hindoes en Moham medanen Als gevolg daarvan staat het zakenleven vrijwel geheel stil. De inciden ten schijnen te zijn ontstaan, omdat het geven van muziek voor de moskee tijdens de godsdienstoefening was toegestaan. De auto's van een der autoriteiten werden na afloop der godsdienstoefening met stee- nen bekogeld, zoodat de inzittende, vrouwen, naar huis moesten vluchtten. De menigte volgde haar echter. Eenige huisjes, die het eigendom van de betrok ken autoriteit waren, werden in brand ge stoken. De bedienden begonnen te vuren, waardoor 5 personen werden gedood en 19 gewond. Na dit incident liepen de wildste geruchten door de stad, waardoor op sommige plaatsen een paniek ontstond, die weer eenige botsingen ten gevolge had. In totaal zijn er bij de ongeregeld heden 9 personen gedood en 50 gewond. Op enkele plaatsen der stad is thans ca valerie met gelrokken zwaard ge-station- neerd. China. DE CHINEESCHE WARBOEL. De onderhandelingen met Tsjen. Nog geen bevestiging ontvangen. In het lagerhuis heeft Austen Cham berlain verklaard, dat, tengevolge van vertraging in het telegrafische verkeer, nog geen bevestiging van het afbreken der besprekingen te Hankau, dat door Reuter gemeld werd, ontvangen is. De militaire situatie wordt belangwekkend. De militaire situatie wordt belangwek kend, aldus wordt uit Sjanghai geseind. Hoewel er verschillen van meening be staan tusschen Soen Tsjoean-fang en zijn generaals meent men, dat zijn legers in staat zullen zijn de Kantonncezen in be dwang te houden. Te Poekau en Nanking is een leger van 30.000 man samenge trokken, beslaande uit Sjan.toeng-troepen onder bevel van de militaire leiders van Sjanghai. Dit leger schijnt echter den loop der gebeurtenissen af te wachten. Het leger van Tsjang-Tso-lin, dat op 140.000 man geschat wordt, blijft in Ho- nan oprukken. Een deel dezer strijdkrach ten is de Gele Rivier reeds overgetrokken. Bovendien trokken drie oolonnes van Sjantoeng- en Tsjili-troepen, die samen ongeveer 100.000 man lellen, westwaarts de provincie Hanon binnen, één colonne langs de Loenghai-spoorbaan, de andere twee van Anliwei uit. De geheele provincie Honan is verder overstroomd met Kwomintsuun-troepen- afdeelingen, die in totaal ongeveer 250.0')0 man tellen en voor een groot deel niet veel meer zijn daD bandieten- en roover- benden, die door geen enkelen generaal worden betaald, slecht uitgerust zijn en parasiteeren op de bevolking. Zij staan zoogenaamd onder bevel van Woe-Pei- foe, doch men acht het waarschijnlijk, dat sommige dezer troepenafdeelingen naar de Kantouneezen overloopen, als die groote successen mochten behalen. Voorts l?gt een troepenmacht van bet Kwomintsjuun in Sjensi aan de grens van Houan gereed, die een gunstige gele genheid afwacht om tot operaties over te gaan. Kanton-kanonneerboot door zeeroovers overvallen. ,Een kanonneerboot, behoorende tot het leger van generaal Li-Foe-lin, dat te Kan ton in garnizoen ligt, is door roovers over meesterd na een gevecht, dat meer dan een uur duurde. Aan boord van de kanonneerboot be vonden zich honderd zeeroovers, die ge vangen genomen waren on naar Kanton overgebrahot zouden worden, doch onder weg kwam versterking der zeeroovers aanrukken, die de kanonneerboot aanviel en in bezit nam. Twee andere karonneer- booten zijn nu van Kanton ter achtervol ging uitgezonden. Gematigder politiek van Rusland? Volgens dè „Daily Telegraph" is te Lon den bericht ontvangen, dat de Sovjet-re geering een nieuwen zaakgelastigde naar Karton zendt, die, naar men gelooft, tot taak zal hebben, aan de Russischs poli- lièk. in China een gematigde richting te geven. B^^ENLAND TWEEDE KAMER. OVERZICHT. Haarlem krijgt haar zin. Nu Breda aan de beurt. Coolitie-teekenen. Gisteren is het wetsontwerp tot uitbrei ding van de gemeente Haarlem na ver werping van eenige amendementen aan genomen. Als de Eerste Kamer geen spaak in het wiel komt steken, verdwijnen dus de ge meenten Schoten en Spaarndam en wor den de grenzen tusschen Haarlem, Vel gen, Bloemendaal, Heemstede, Haarlem- merliede en Spaarnwoude gewijzigd ten voordeel van Haarlem. Tegenstemmers waren de anti revolu tionairen op één (den heer Smcenk) na, do Christelijk- Historischen op dc hoeren Snoeck Henkemans en Bakker na, de Vrij- neidsbonders op mrs. van Gijn en Droog- leever, Forluyn na, een vijtal Katholie ken, de staatkundig gereformeerden en de heer Braat. Alleen de sociaal- en vrijzin nig-democraten stemden aaneengesloten vóór het wetsontwerp. Nauwelijks was de strijd van Haarlem beslecht, of de slag verplaatste zich naar de omstreken van Breda, waar do gemeen ten Teteringen, Ginniken, Bavel en Prin- cenhage gedeelten van haar territoir aan Breda zullen moeten afstaan. Deze slag is nog niet beslist; doch het zal ook hier wel weer naar do wenschen van de stad Breda gaan. Voor de zitting werden eerst in do af- deelingen, die Dinsdag getrokken waren, de voorzitters en onder-voorzitters ge kozen. De uitslag toont aan, dat de drie rechtsche partijen, wat betref do samen werking in de afdeelingen, zich nog één voelen. In drie van de afdeelingen behooren voorzitter en onder-voorzitter tot de oude rechterzijde, terwijl bovendien de drie fractie-voorzitters tevens tot voorzitters van de afdeelingen zijn gekozen. DE RIJKSMIDDELEN In Januari. De rijksmiddelen hebben in Januari 46.772.300 opgebracht, of f 3 C67.OO0 meer dan verleden jaar. De vermogens belasting droeg daar 835,600 en do suc cessiebelasting 638,600 toe bij. De rijwielbelasfing in de maand Jan. 1927 Opbrengst bijna vijf millioen. De rijwielbelasling liecft in de afgeloo- pen maand 4.913.631 opgebracht, en wel voor 1.637.877 rijwielen, In Januari 1925 bedroeg de opbrengst 4.284.558 eu in Januari 1926 4.465.548. De Zomertijd. Het wetsvoorste 1-B raat. De centrale afcleeling van de Tweede HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het Fransche antwoord op de ontwant* ningsvoorstellen van Goolidge. Excommunicatie van Leon Daudet en vtoaurras. De militaire situatie In China. BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft het annexatie- voorstel inzake Haarlem aangenomen (lsu blad). Overwogen wordt, de belastingbetaling op de postkantoren met Juli voor het ge heele land in t? voeren (1ste blad). Aanvaringen op de Maas (Gemengde Berichten, 2de blad). Een persoon door den trein overreden; een kind uit den trein gevallen (Gemengde Berichten, 2de blad). Kamer heeft besloten, Vrijdag 18 Fobr. te 1 uur in de afdeelineen een aantal wets ontwerpen te doen onderzoeken, benevens het wetevoorstel-Braat tot afrschaffing van den zomertijd De oude vaccinatie-regeling gehandhaafd. Wijziging wetsontwerp Besmettelijke Ziekten Ingediend is een Nota van Wij/'ging op het wetsontwerp, houdende voorzienin gen tegen Besmettelijke Ziekten Dit wetsontwerp beval ook bepalin 'en nopens de vaccinatie. Dit onderwerp ligt buiten de grenzen, die hei zittend Kabinet zich voor zijn werkzaamheden heeft ge steld. Daarom worden bij Nota van Wijzi gingen de artjke'en 1118. die op de vacd:nntie betrekking hebben geschrapt en s orden in het oude artikel 44 (niemv 36) de artikelen van de wet van 1872. die de vaccinatie regelen, in stand gehouden. K^mt daardoor hot wetsontwerp te lie gen binnen do zone van hef Kabircl. op enkele andere gronden worden tevens wij zigingen nagebracht om verder dnn rees bij de Memorie van Antwoord is geschiwl, tegemoet to komen aan tiet bezwaar lat voor allen gelegen was in bevoegdheden van de inspectie, tot zekere maatregel' n te dwingen Loot dp wijzig ngi i wordt grooter plaatsruimte ingeruimd aan het inzicht Cn de verantwonrn^Mjkheid van den burgemeester. Elccrifica ie van 7 ••»-< iJoP- Verhooging der perrons in het stat i o n D. P. Op 22 Februari a.s zal te Utrecht de aanbesteding gehouden worden voor de verhooging der perrons in hét stal ion D. P., Welke noodig wordt in verband met de electrificalio van de lijn Rotlerdnni-r Amsterdam Heden heeft de districts-ingenicur. de heer Panfhaleon baron van Eek aan een groot aantal gegadigden aanwijzingen ge geven voor de uitvoering van dit werk'De omhoog te'brengen perronoppervlak Ie be draagt ongeveer 100 >12 De arbeid zal steeds bij nacht rnoe'en geschieden, zoodat het treinverkeer er goon vertraging door zal ondervinden. Concentratie bedrijven Haar invloed op arbeiders en vak hond en. Dc Vakbondsvergadering van liet R -K Werkliedenverbond besloot in het najaar van 1926 tol het benoemen van een com missie, die zou nagaan, welken invloed, de concentratie van bedrijven kap In lib n op de positie der arbeiders en moet heb ben op de actie der vakbonden Met name zou dc commissie de solidarileitsslaking binnen haar gezichtskring Jjehhen te be trekken Do „Volkskrant" deelt thans mee, dat de volgende personen bereid zijn gevonden iD dp commissie zitting te nemen: de gees telijke adviseur van liet Verhand, pastoor J. G. van Schaik, prof. F van der Loo, van het Seminarie Rijsenburg, en pater mr. dr. A. Borret S J Verder de hoeren J. Andriessen on G. J. Kuiper, leden van het dagelijksch be stuur van het Verbond, J Pelzer, secreta ris van den R-K. Mijnwerkersbond en H. F. Timmermans, secretaris van den Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel „St.-Raphaël". Uit de bouwvakken. De contract-actie. Cisteren hebben vertegenwoordigers van do patroons- en arbeidersorganisa ties in do bouwvakken weder geconfe reerd. Van patroonszijde werd aanvaard een voorstel van de vakbonden om de bepaling betreffende verplichte bespreking van ge schillen voortvloeiende uit tariefkwesties scherper te formuleeren. Do vakbondbesluron stelden voor de on geschoolden ook te laten vervallen uil do tweede loonklasse. De patroons wezen dit af. Eveneens werd afgewezen een arbei-

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1