WOENSDAG 9 FEBRUARI S927 18e Jaargang. No. 5487 Ccicbc/h/e (Bou/fcont ABONNEMENTSPRIJS bedraagtblj vooruitbetaling lilden 19 cent pei week I 2.50 per kwartaal. (0lf Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. v pe, post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad ta goor de Abonné's ver- «baai tegen betaling van 50 ct per kwartaal, by voor ^taling Alzonderlijke onmmere 5 ct. met GeOluBtreerd ^pjh'.ad 9 ct Oit blad verschgnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen i Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II BgflgHraEsyucttrf tgwyyrïTfafrFarBwwTwwMmErHMNaBTWWMMi i—m—jmn— DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT» Od won o advorlenllêo 30 cent per rog«I Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet 5 dubbele van het tarief berekend 3 Kleine advortentiön, van ten boogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en ver huur, koop en verkoop I 0.50. HIRER BESTAAT UIT TWFF BLADER. Leeren werken. 5r wordt bij de verschillende examens veel gevraagd van onze kinderen dat pen vrij algemeene klacht. Men leze ook dit verband een korte beschouwing on- de rubriek „Onderwijs", 2de blad. ;D wij willen geenszins ontkennen, dat de 'j.beid van de stof voor menig examen reuk doet aan de gedegenheid en diepte »de kennis: dat de veel-heid van theo- jn-kennis lang niet altijd geëvenredigd jan de hoeveelheid van parate weten- iap voor bet praclische leven, (aar hiernaast staat het feit, dat de gd in den tegenwoordigen tijd te weinig rt leeren, te weinig leert werken, enig gezinsleven draagt daarvan schuld op de eerste plaats. Doch ook agt zich de vraag op, of het onder- js-geven niet hier en daar aangetast loor den mechaniseerenden invloed van 1 tijd. Terecht wordt er aangedron- op kleine klassen, maar is ook in die e klassen het individueele con- tusschen den onderwijzer of leeraar iederen leerling afzonderlijk wel altijd :ker, dan vroeger in de vaak grootere «en of misschien juist omgekeerd? juist door dat persoonlijk kennen en be- loeden van den leerling door den leer- ester moet menige leerling bet leeren ren. Men veroorlove ons, ondeskundig iet onderwijs-geven, bescheidenlijlc deze irkinge te maken. .Is wij echter zeiden, is de hoofd- van het niet kunnen leeren en ;en onder de tegenwoordige jeugd: me- gezinsleven let „Huisgezin", dit als een feit consta- wijst er op, dat zich hierover het trale „Utr. Dagblad" zoo positief mo- jk uitlaat. !oeveel kinderen worden aan hun gewo- rehooltaak onttrokken voor tientallen Ijes en pretjes? 'oeveel leerlingen bezoeken tegenwoor- geregeld concerten en gaan herhaalde- naar den schouwburg? [oeveel leerlingen nemen bestuursfunc- waar in allerlei clubs en jeugdorgani- es, hoevelen nemen trouw deel aan alle telijke soirées en uitvoerigen waar ge- sl wordt? oeveel leerlingen zitten in strijkjes met Jaaraan verbonden repetities en uitvoe- en? ierna komt het Utrechtsche blad op een na, door een moeder in de N. R. Grt. in tal van gezinnen is de rust, weldadige rust verdwenen; het gezin is ïslig, ook bet kind. fr wordt veel te laat gemiddagmaald, als het middagmaal Is afgeloopen, is vond al voor een goed deel voorbij, en moet de jeugd leeren begriinen, n'et de pretjes nummer één zijn, doch rbeid. iet dans en muziek en fietsen en tjes nummer één en dan óók nog de 10I. el blad illustreert het aldus: Zater- savonds een bal, Zondags uitslapen, dagsmiddags fietsen, en dan Zondags- "J huiswerk maken. :aat het inderdaad vaak. at in Katholieke kringen althans leven zij het bewustzijn, dat de jeugd den ar- ffloet 1 e e r e nl BUITENLAND Duitschland De kwestie v. Keudell. Keudell zal wel minister b 1 ij v e n. parlementaire kringen verwacht dat rijkskanselier dr. Marx het on- °°k inzake het geval von Keudell Wj zal beëindigen. Wat het resultaat jut onderzoek zal zijn, kan wel haast twijfelachtig zijn,' maar men neemt al- aan, dat dr. Marx er toch den tel der liefde wel over zal uitbreiden, f anders de met zooveel moeite en zorg Wdgebrachle coalitie onherroepelijk 'öerven zou vallen. I ,u'tsch-Nationalen zijn vastbesloten 'et m te berusten, wanneer hun partij- von Keudell aan den dijk zou wor pzei en ook het Gentrum gevoelt er voor, de coalitie terwille van het MVjn Keudell uiteen te laten spatten, ör. Marx waarschijnlijk wel tot de j 'e komen, dat er niets bewezen t von Keudell als finister onmo- 1 zou maken. |t resultaat van zijn onderzoek zal rx waarschijnlijk mede deelen bij Gording van de interpeUatie 'communisten omtrent de same-nwer- 1 L. en V011 Keudell en de rechts- rn^)°rgaü^sa^e Olympia. Deze be- Wori,1J8 wordt tegen het einde van week verwacht. Oneenigheid in hef Centrum. *egens lommen van Wirth. r' ^irlh, een der Gentrumleidcrs, die aan den linkervleugel staat, heeft tegen het nieuwe kabinet-Marx gestemd. Zoo stemde dus een Centrumman tegen zijn eigen leider Marx. Hierover is het Cen trum niet te spreken. Men verwacht, dat dr. Wirth Zondag a.s. ter verantwoording zal worden geroepen. Het Duitsch—Poolsche handelsverdrag. Do onderhandelingen in gevaar. De onderhandelingen over het sluiten van een Duitsch-Poolsch handelsverdrag staan weder eens op het punt te worden afgebroken, zulks in verband met de uit wijzing van Duitschers uit Poolsch Opper- Silezië. Do Duilscho onderhandelaars verlangen, dat de betreffende uitwijzingsbevelen door de Poolsche regeering zullen worden inge trokken en dat voorts zoo spoedig mogelijk de kwestie van het vestigingsrecht door Duitschers in Polen bij verdrag zal wor den geregeld. Daarentegen weigert Polen laatstgenoemde kwestie in samenwerking met de onderhandelingen over een han- de'sverdrag te behandelen. Wel is waar zijn inmiddels de uitwij zingshevelen door de Poolsche regeering voor den tijd van veertien, dagen opge schort. Indien echter in den tusschentijd geen regeling mocht zijn verkregen, dan ziet men aan Duitsche' zijde geen moge lijkheid, om de onderhandelingen met Po len voort te zetten. Frankrijk. Ongewensche gasten. De Italiaapsche kolonel Riccioti Gari- ba'di, die zooals bekend uit Frankrijk is gewezen, wilde zich naar Cuba begevem Hij beeft daar evenwel geen toegang kun nen krijgen, zoodat bij te la Roebelle is gearresteerd in afwachting, waar hij wel zal worden toegelaten. Engeland Opening van Engeiands parlement. China hoofdschotel van de troonrede. In de historische statiekoets, getrokken door acht paarden, bereden door postiljons in static-uniform, reden gisterenmorgen de Koning en de Koningin van Bucking ham Palace naar het Hoogerhuis, waar de Koning de nieuwe zitting van 't Parlement opende. Ondanks do koude had zich een groote menigte geschaard langs de route, welke afgezet was door detachementen van het garde-regiment. De koninklijke koets werd op de gewone wijze begeleid. Een saluut van 41 schoten werd gelost, toen de Ko ning het Hoogerhuis bereikte. In zijn rede zeide de Koning: „Mijn betrekkingen tot de buitenlandsche mogendheden blijven vriendschappelijk. De Volkenbond is versterkt en verdere stapnen zijn gedaan tot het herstel van de normale internationale betrekkingen in Europa door het toetreden van Duitschland tot den Bond en zijn benoeming tot permanent lid van den Raad. Bij de voortzetting van deze po litiek werd het aan het einde van de vo rige maand mogelijk geacht een einde te maken aan het systeem van geallieerde mi litaire controle in Duitschland, ingesteld bij het Verdrag van Versailles en aan den Volkenbond in behandeling te geven alle kwesties, die betrekking hebben op do mi litaire bepalingen van het Verdrag. De voortzetting van den burgeroorlog in China en van de anti-buitenlandsche en in het bijzonder anti-Britsche agitatie, waarvan hij vergezeld ging, hebben ernsti ge ongerustheid veroorzaakt. In verband met hetgeen in Hankau en in andere plaat sen gebeurd is, heeft mijn regeering het noodig geoordeeld, naar het Verre Oosten voldoende strijdkrachten te zenden ter be scherming van het leven van mijn Britsche en Indische onderdanen tegen de goweldda- den van 't gepeupel en tegen een gewapen- den aanval. Doch ik wensch ernstig een vredelievende oplossing van de moeilijkhe den, welke zijn gerezen, en mijn regeering heeft voorstellen gedaan aan de Chineesche autoriteiten, welko do publieke opinie in China en in de geheele wereld er van zul len overtuigen, dat het de wensch is van het Britsche volk, alle grieven uit den weg te ruimen, onze verdragen op basis van billijkheid te hernieuwen en onze betrek kingen met het Chineesche volk in de toe komst te plaatsen op den voet van vriend schap en goeden wil. Mijn regeering zal on ze traditioneele politiek van non-interventie in de binnenlandsche aangelegenheden van China handhaven". Met betrekking tot de binnenlandsche aangelegenheden sprak de kon: na ge wezen te hebben op de bemoedigende tee kenen van verbetering in den toestand van handel en industrie, over de in het vooruit zicht gesteldo wetgeving. Hij zeide: „Bin nenkort zullen voorstellen worden inge diend om van kracht te doen worden de wijzigingen in de titels en de positie van de vorst aan, welke ik op aanbeveling van de Rijksconferentie, mijn goedkeuring heb gehecht. Tegelijkertijd zult gij worden uit- genoodigd dienovereenkomstige wijzigingen in de benaming van het parlement goed te keuren. De jongste gebeurtenissen hebben het bewijs geleverd van het belang van wij ziging en aanvulling van de wet met betrek king tot industrieele geschillen. Voorstel len tot dit doel zullen u worden voorge legd". De Koning deed alsnog mededeeling van de in het voornemen liggende wetten in zake pachthervorming, werkloosheids-ver zekering aanmoediging van de productie en vertooning van Britsche films. Portugal DE REVOLUTIONAIRE BEWEGING. Ock Lissabon gebombardeerd. Een groot deel der vloot afvallig. Berichten van de Spaansch-Portugeesche grens bevestigen, dat de opstand in Portu gal tegen de dictatuur der generaals steeds grooter omvang aanneemt en dat de revolu tie inderdaad reeds naar Lissabon is over- Het revolutionairo republikeinsche comi té, dat onder bevel van generaal Susa staat, heeft den dictator, generaal Carmona, een ultimatum doen toekomen, waarin Carmo- na's aftreden wordt geëisckt, daar men on middellijk den nationaal-republikeinschen regeeringsvorm in Portugal wil herstellen en het grondwettig régime weder wil in voeren. Te Lissabon hebben zich de marinesolda ten, de garde en een deel der infanterie bij de opstandelingen aangesloten. Het groot ste deel der vloot heeft eveneens de zijde der opstandelingen gekozen. De ministers van Binnenlandsche en Buitenlandsche Zaken moeten door de revolutionairen zijn gearresteerd. Tusschen de regeeringstroepen en de opstandelingen te Lissabon wordt een hef tige artilleriestrijd gevoerd. De vloot had van de regeering bevel ontvangen, een kazerne te beschieten, waarin zich het hoofdkwartier der revolutionaire leiders bevond. Doch slechts een klein deel der vloot trachtte aan dit bevel gevolg te geven. De overige schepen openden onmiddellijk een bombardement op de stad zelf, bene vens op de strandbatterijen der regeerings troepen, welke het vuur beantwoordden. Tot dusverre was het nog niet mogelijk vast te stellen, hoever de revolutionaire be weging te Lissabon reeds om zich heen heeft gegrepen. De straten der stad zijn vol sol daten, die deels voor de revolutie, deels voor de regeering deraonstreeren. Talrijke personen zijn gearresteerd. De gevangenis sen zijn overvol, daar de oorlogsschepen weigerden de gevangenen op te nemen. Het bombardement der stad heeft aan een aan tal personen het leven gekost, terwijl ook talrijke gewonden te betreuren zijn. De bloedige govechten om het bezit van Oporto duren eveneens voort, Gedurende den geheelen afgeloopen nacht hebben de regeeringstroepen do stad onder artillerie vuur gehouden. Vele openbare gebouwen, met name het postkantoor, het paleis van justitie en het regeeringsgebouw, zijn vrij wel volkomen vernield. Zoowel de regee ringstroepen, als de opstandelingen hebben zware verliezen geleden. De situatie schijnt in het algemeen voor de revolutionairen vrij gunstig te zijn. Op verscheidene plaat sen werden de regeeringstroepen gedwon gen, terug te trekken. Beide partijen krij gen voortdurend versterkingen. Britsche oorlogsschepen naar Portugal. Met het oog op do revolutionaire bewe ging in-Portugal zal een Britsche kruiser van Gibraltar naar Lissabon en zullen twee torpedojagers naar Oporto vertrekken, voor de bescherming der Britsche belangen. Roemenië. Om Carol's terugkeer. Militaire maatregelen Uit Boekarest wordt aan de Belgische „Nachtausgabo" gemeld, dat het weder te berde brengen van den eventueelen te rugkeer van ex-kroonprins Carol naar Roemenië door de boerenpartij en do Transsylvanischc nationale partij in bet parlement, de Rocmeensche regeering, zoo als gemold, aanleiding heeft gegeven tot het treffen van omvangrjkc militaire maat regelen. Twintigduizend man soldaten en gendarmerie zijn reeds in de hoofdstad ge concentreerd, terwijl elk uur nieuwe ver sterkingen aankomen. De militaire treinen rijden, alsof hot land zich in oorlog bevond Men verwacht ieder oogenblik gebeurtenis sen van groote politieke draagwijdte. Alle vergaderingen zijn verboden. Uit de berichten, die te Boedapest uil Zevenburgen ontvangen worden, blijkt eveneens dat de gebeurtenissen in-Roeme- me klaarblijkelijk voor een beslissing staan. De gezondheidstoestand van koning Fer dinand is hopeloos, waaraan ook de ra- diumhehandeling, waarmede door den Bel gischen arts, dr. Sluys, oen aanvang is ge maakt, niets heeft kunnen veranderen. Deze omstandigheid heeft Carol's aanhangers tot verhoogde activiteit aangespoord. Zij willen namelijk doorzetten, dat Carol zich n Roemenië zal bevinden, indien de ko ning overlijdt, ten einde onmiddellijk den troon te kunnen bestijgen. De Carolisten waren er reeds in geslaagd, den koning en prinses Helena aan hun zijde te brengen. Onder den indruk van dit succes begon ook de premier, Averescoe, tfi wankelen en trachtte laatstgenoemde een accoord met Carols aanhangers tot stand te brengen. Men besloot, dat prinses Hele na naar Rapallo zou vertrekken, ten einde aldaar prins Carol te ontmoeten. Zelfs had men reeds een decreet van den koning verkregen, waarbij aan Carol officieel de terugkeer naar Roemenië werd toegestaan. Koningin Maria, die na den dood van den koning zelf de teugels van het bewind in handen wil nemen, en haar raadsman, de oud-premier Bratianoe, brachten echter Averescoe weder aan hun zijde, zoodat de openlijke agitatie ten gunste van prins Carol, welke agitatie eenige dagen geleden was vrijgegeven, thans wederom len streng ste is verboden en een formeele vervolging tegen Carols aanhangers is ingeleid. China. OE VREEMDELINGENHAAT. Bolsjewistische invloeden. Een arbeiderd es betooging te Hankau. Maandag had te Lioekiamiau, niet ver van Hankau, eeu enorme arbeidersbetoo- ging plaats, waaraan niet minder dan 80.000 afgevaardigden van 365 verschil lende vakbonden deelnamen. Van acht uur 's morgens kwamen treinen^ aan, die deze massa's gratis hadden vervoerd. Vijf spreekgestoelten werden opgericht, van welke het voornaamste versierd was met do portretten van Soen-Jat-sen, Karl Marx en Lenin, alsmede met foto's van do Chineesche arbeiders, die door de Noor delijken bij de onlusten op 7, 19 en 23 Fe bruari 1926 geëxecuteerd waren. Kransen waren aan de spreekgestoelten opgehangen, terwijl tafels waren aange richt met voedsel voor de overledenen. De bijeenkomst begon met een aanspo ring van den voornaams ten spreker, drie maal voor de portretten te buigen. Daarna werden den vergaderden veertien leuzen voorgezegd, welke de gestorven leiders ver heerlijkten, de imperialisten vervloekten, de rechten der arbeiders proclameerden en aanspoorden tot samenwerking met Sovjet- Rusland. De redevoeringen, die hierop volgden, waren op den voor arbeiders-betoogingen gebruikelijken toon gesteld. Ten slotte werd een kort tooneclspel opgevoerd op het voornaamste podium, waarin de over winning der arbeiders op Tsjang-Tso-lin en op het Engelsche imperialisme werd voorgesteld. BINNENLAND HET MlODENSTANDSCREDIET- WEZEN. Advies tot geheele centralisatie. De regeeringscommissie, onder voorzit terschap van den thcsaurior-gcneraal van het departement van Financiën, mr. van Doorninck, ingesteld ter bestudeering van het midden8tandscredietwezen, is, volgens het „Hbd.", met haar arbeid zoo goed als gereed. Haar rapport zal binnenkort ver schijnen. Zij zal advisceren tot centralisatie van hot geheele middenstandscredietwezen, in dien zin, dat zoowel de Alg. Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand, als de bestaande Hanze- en Boazbanken worden ingebracht in een nieuwe centrale, op welke dan ook de regeeringsgarantie zou moeten worden overgedragen. Voor dit laatste zou uit don aard der zaak de medewerking van de regeering moeten worden gevraagd. DE UITVOER VAN ONZE LANDBOUWPRODUCTEN. Een conferentie. Het Nederl. correspondentiebureau in Den Haag meldt: Naar wij vernemen, zal minister Kan a.s. Donderdag een bespreking houden met vertegenwoordigers van de drie alge meene landbouworganisaties over moge lijke maatregelen om te voorkomen, dat andermaal andere landen een voorwendsel vinden om invoer van onze producten te verbieden. Prof. ir. M. J. Granpró Molière. Naar de „Msbd." verneemt, zal prof. ir. M. J. Granpré Molière, hoogleeraar aan do Technische Hoogeschool to Delft, dezer dagen in de Katholieke Kerk worden op genomen. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De kwestie-von Keudell zal wel In der minne geregeld worden. De revolutie Jn Portugal breidt zich uli Ook Lissabon is gebombardeerd. Een deel van de vloot sluit zich aan bij de opstande lingen. Strijd in Roemenie om de terugkeer van ex-kroonprins Carol. BINNENLAND. De regeeringscommissie ter bestudering van het middenstandscredietwezen zal ad" viseeren tot centralisatie in dien zin dat de Alg. Centr. Bankvereeniging voor den Middenstand en de bestaande Hanze- en Boazbanken worden ingebracht in een nieuwe centrale. (1ste blad). Een conferentie van Minister Kan met landbouworganisaties over den invoer van landbouwproducten. (1ste blad). Xavier Privas t. (Letteren en Kunst 2de blad). Onderzoek In ons land naar de zuige- lingensterfe vanwege den Volkenbond. Haag. (Gem. Ber. 2de blad en Laatste Ber.) Verduistering van een auto In Den Haag (Gem. Ber. 2de blad). De Prov. Statenverkiezingen. Bij den uitslag van de stemming over de groslijsten in Limburg teekent de „N. K." o.m. het volgende aan: De eenige kieskring waar niet allo can- didaten van het Politiek Advies boven aan op do officieele candidatenlijst kwa men, is de kieskring Sittard. Deze kies kring bracht no. 1 van het Politiek Ad vies op de elfde plaats. Dit feit is te betreuren, omdat hot hier den zetel geldt van den hoor mr. dr. Louis Regout, van Meerssen, den voorzitter van de Katholieke Statenfractie en een onzer meest bekwame Statenleden. Do heer Redout had gedurende do loo- pende vierjarige periode zitting voor den kieskring Maastricht, maar aanvaardde thans een candidatuur in den kring Sit tard. Deze verandering van district is voor zijn zetel noodlottig geworden. Bij de zeer gereglementeerde wijze van kiezen, die het tegenwoordig kiosstelsel ook in de Kiesvereeniging noodig maakt, zal het wel niet mogelijk zijn, dat een der andere candidaten in onze provincie den voorzitter der fractie zijne plaats afstaat. De heer Regout zal daarom in Juli wel niet in de Staten wederkeeren. Zeer on gaarne zien wij hem heengaan uit dit col lego, waarin hij een groote leemte zal ach terlaten. Zijn plaats in do katholieke frao- tie zal zeer zeker moeilijk met een gelijk waardige kracht zijn aan te vullen. Tegen de mode. Ook sommige Protestanten gaan de mo derne mode krachtig tegen. Zoo lezen we het volgende in een kerkelijk protestantsch blad: „Te Putten heeft de Korkeraad der Ne<L Herv. Gemeente besloten geen huwelijken meer te bevestigen, indien de bruid niet gekleed is in een eerbaar gewand en met gedektcn hoofde het kerkgebouw binnen gaat. Ook wanneer de bruid zich de ha ren heeft laten afknippen, wordt haar hu welijk niet kerkelijk bevestigd. Een en ander is Zondag j.l. voor do Ge meente van den kansel afgelezen als be sluit van den Kerkeraad." „St Petrus-Kalender". De bekonde verzekering-Mij. „St. Pe trus" heeft een kalender uitgegeven voor 1927, wolke onsgisteren werd aange boden. 't Is wel laat, maar wij maken nog met genoegen melding van deze uitgave. Het titelblad geeft een photo van de R. K. Universiteit to Nijmegen, on verder bij elk maandblad de afbeelding van een Kerk. Aan de achterzijde van elk blad wordfc het werken van de Vcrzckoring-Mij. ,.8t. Petrus" uiteengezet. Deze kalender kan worden aangevraagd aan het hoofdkantoor en bij de vertegen woordigers. ItëRKPIIEUWS WAT HET IS. De luisterrijke viering, waarmee overal het zalig afsterven van Franciscua wordt herdacht, moet méér zijn dan een prachtig vuurwerk, dat slechts voor een korten tijd een feest biedt aan de oogen, méér dan een begeesterende rede. welke de handen doet gloeien van het applaudiseeren. Wil deze feestelijke herdenking zeker vrucht dra gon lot in verre toekomst, dan moet men overgaan tot het stellen van een daad. Lr moet een macht georganiseerd worden, welke de menschen blijvend bindt om naar Franciscus geest te leven cn die macht.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1