INGEZONDEN MEDEOEELING De vliegmachine in diens! der duivensport Men meldt uit Roosendaal aan de „Msbd.": Sinds langen tijd reeds werd in de kringen van duivensporltiefhebbers ernstig de mogelijkheid onder bet oog ge zien do duiven voortaan per vliegmachine Ie verzenden. Vooral het verloop der rond vluchten Bordeaux enz. zou daarmee wor den bevorderd doordat de vogels niet meer dc lange, vermoeiende reis naar de plaats van bestemming zouden behoeven te ma ken, om vervolgens een dikwijls nog zwaardere terugreis te aanvaarden. Niet alleen in Holland, ook in België cn Enge land is deze verzendwijze reeds meermalen overwogen. Het zal er dan ook van ko men! In Roosendaal een centrnm van dui vensport. nam de Koninkl. Erk. Roosen- daalsche Bond van duivenliefhebbers in zijn jaarvergadering het initiatief. In het vluchtprogram voor 1927 zijn een 3-tal verre afstandcvluchlen opgenomen n.l. vanuil Chateauroux, Barcelona en Pau, waarvan de verzending zal geschieden met een speciaal voor duivenvervoer inge richte vliegtuigen van de Maatschappij JrDe Socia" te Brussel. Het zal van den uitslag dezer proef af hangen of in de toekomst ook voor ïdeine- re afstanden do vliegmachine zal worden te baat genomen. Cm een polka'kop. Het gebeurde, vertelt het .J>. D.", in hel gezin eener stad, niet ver van onze Ooste lijke landsgrens. Vrouwlief is tuk op 'n polka-kop. 't Is, zoo had ze allerwegen gehoord: chiqué, modern, gezond, gemakkelijk: doet jeugdig uitzien. Manlief voelt er niks voor, vindt zoo'n page-kop afschuwelijk, onvrouwelijk, idioot Vrouwtje houdt vol met verzoek: „hij" houdt vol met weigering, dreigt tenslotte met echtscheiding. Zij laat het nog gehaarvlechte hoofd hangen, kniest, wordt vervelend,,kregelig, schreit eindelijk met tijen tranen met tui len. Maimie overpeinst nog eens goed het ge val: hij wikt en weegt En eindelijk vindt ie 't goed! Kitty met lach-oin-de-lippen en stralend oog naar coiffeur Z. Het geval, of liever het. haar is gauw op geknapt, weelderige haardos blijft, voor 80 percent ongeveer, achter bij den kapper. De zijige vracht, eens de trots der nu polka-dragende echoone, wordt eenige uren later bij familie .X. sierlijk geordend afgegeven. Doch thans: ontsteltenis, ergernis, schel den, dreigementen. Kapper Z. heeft hen benadeeld. De haarportie is h.i. stellig, be slist veel te klein. Beiden spoedig samen op stap naar Z. en dra zitten ze elkaar in het haar over de haarkwestie. Het «lot van het lied komt nog! De rechtbank zal straks moeten uitma ken, of het vermoeden omtrent de haren fraude juist is, of dat er van gepleegde on eerlijkheid geen haar aan is! Btsifeeai. Berichten ONGELUKKEN Do jongste siorm in de Ver. Staten. V ij f districten geteisterd. De geweldige stormen gevolgd door overstroomingen, -die naar wij meldden, Arkansas teisterden, hebben ook in vier andere Amerikaansche staten, Ohio, Illi nois, Missisippi en Indiana groote schade aangericht. In Arkansas kwamen twintig menschen om het leven, terwijl er hon derden dakloos werden; uitgestrekte ka- toenvelden werden overstroomd. De plaats Cairo in Ohio staat geheel blank. In Har- risburg (Illinois) is geen levend wezen meer achtergebleven: alles is gevlucht naar de heuvelen in den omtrok. Er zijn onmiddellijk hulpexpedities uit gerust, die de geteisterde gebieden van het eerst noodige zullen voorzien. Vijf passagiers door een waanzinnige gedood. Uit Manilla wordt gemeld, dat een in- landsche politie-agent, die zich aan boorij van een stoomschip bevond, in een vlaag van waanzin 5 passagiers, waaronder een Amerikaansche luitenant, gedood en 7 an dere personen ernstig gewond heeft. Drie menschen gestikt. Te Bari is een huisgezin van drie per sonen om het leven gekomen. Teneinde zich tegen de koude te beschutten, had ffien in het slaapvertrek twee potten met brandende boutskool neergezet en had zich toen ter ruste hegeven. Door de kolen dampen zijn alle huisgenooten gestikt. Paniek op een marktplaats. Op de markt van. huishoudelijke arti- klen te Birmingham ontstond Dinsdag middag een paniek doorda/t een koe ge moedereerd het marktterrein kwam op stappen. Vrouwen vielen flauw, kinderen werden onder den voet geloopen, tenten werden tegen den grond geworpen en me nig stuk aardewerk viel in gruzelemen ten, alles het gevolg van* den panischen schrik welken de verschijning van het overigens doodkalme dier veroorzaakte. Elf personen moesten in het algemeen ziekenhuis worden behandeld tengevolge van de door hen in het gedrang opgeloo- pon verwondingen. Bliksem in een kerk. Te Ceriale hij Genua is de bliksem ge lagen in den toren van de uit de 12de eeuw stammende kerk. De toren werd ge heel vernield. De beide zware klokken ^elen door het dakgewelf van de kerk naar heneden. Persoonlijke ongelukken nadaen niet plaats Bomaanslag. te Napels heeft een jongeman een bom n een huis geworpen, waarvan de be woonster werd gedood. De dader en een medeplichtige werden gearresteerd. De omaanslag werd gepleegd, omdat de rouw aan den bedrijver van den aanslag e hand harer dochter bed creweicercl Driedubbcle moordaanslag. Te Sèvres was een twintigjarige modiste verloofd met een Rus, zekeren Bourik. Het huwelijk zou binnenkort plaats vin den. Dezer dagen deelde Bourik aan zijn verloofde mee, dat hij, zoodra hij gehuwd was, haar mee naar Rusland wilde ne men en daar zou blijven wonen. Het meisje, Yvonne Vadé, wilde daarvan ech ter niet hooren en na overleg met haar moeder maakte zijde verloving af. Zaterdagavond drong Bourik in de wo ning van zijn voormalige verloofde bin nen, waar deze zich in gezelschap van haar moeder en haar eenige jaren oudere zuster aan tafel bevond. Toen het meisje weigerde naar hem te luisteren, echoot hij zijn revolver op haar af. Het wapen ketste echter en het meisje vluchtte in de keuken, waarvan haar moeder de deur afsloot. De Rus richtte nu het wapen op dc bejaarde vrouw, maar de oudste dochter sloeg hem tegen den arm, zoodat het schot miste. Daarop keerde zich de woesteling tegen de zuster van zijn vcrioofde, maar ditmaal ketste zijn revolver weer, waarop hij, bevreesd, dat de hulpkreten der vrouwen de aan dacht zouden trekken, de vlucht nam Men heeft nog geen «pooi van hem ge vonden. De verwisselde bruidegim. Niet zoo heel lang geleden bracht een hekend en gefortuneerd Hongaarsch. in dustrieel, zekere Julius N. inef vrouw en dochter zijn vacantie dóór te Abbazia, hij Fiume. Ze.maakten daar kennis met een oogen- schijnlijk net jongmensch, die zichzelf voorstelde als eerste directeur van een groote fabriek te Boedapest. De kennisma king leidde tot inliemeren omgang en he! duurde niet lang of hij vroeg de hand van de dochter van den industrieel. Deze nam zorgvuldig informaties, en de inlichtingen die hij kreeg waren van dien aard, dat hij zonder bèzwaar zijn toestem ming gaf tot de verloving. Het huwelijk kwam tot stand en hef bruidspaar trok op reis voor de witte broodsweken, nadat eerst de gelukkige bruidegom den bruidschat van f 100.000 in zijn portefeuille had gestoken. De hu welijksreis zou van Boedapest uit begin nen, waarheen de bruigom zich eerst v/enschl© te begeven om orde op zijn za ken te stellen, hij had immers eeTSt niet op zulk een langdurige afwezigheid gere kend. Aan het stafion der stad aangekomen verzocht hij zijn vrouw een oogenhlikje in de restauraties-af deeling te wachten, dan zou hij even telefoneeren naar de fabriek of zijn komst wel dringend noodig was Z'n vrouw wachtte, geduldig eerst, ze nuwachtig later tot tenslotte haar man had al meerdere uren nie's van zich laten hooren zij een taxi aanriep en naar de fabriek reed, waar zij meende haaT echtge noot in drukke bezigheid te vinden. „Waarom heb je me zoo lang laten wachten?" vroeg ze na een korte groet. De man voor het bureau keek haar aan en vroeg toen beleefd wat ze bedoelde. „Maar je hebt me toch gevraagd, een paar minuten in de restauratiezaal te wachten en dat is nu al meer dau drie uur geleden." „Ik vraag u pardon, mevrouw", was liet antwoord, ,.maar ik heb u beslist niet gevraagd op mij aan het station te wach ten. Het is op het oogenhlik voor dc eerste maal van mijn leven, dat ik u zie." Verbluft en hoos vroeg de jonge mevrouw of dat de manier was waaron een man zijn echtgenoole in de wittebroodsweken pleegt te behandelen. „Echtgenoot©? Wittebroodsweken", riep toen de ander uit. „Maar ik hen heelemaal niet getrouwd: ik hen niet op do huwelijks reis en ik heb Boedapest sinds een jaar niet verlaten, zooals hier ieder u zal kun nen vertellen. Een oogenhlik nog discussieerden zij met elkaar, tot ten slotte de vrouw, verontwaar digd, ziek van ergernis, de kamer verliet. Uren lang liep zij door de straten van Boedapest, tot ze in den avond in een der hotels een kamer nam. Den volgenden mor gen vond men haar doodziek. Een telegram werd naar haar vader gezonden en deze hoorde van zijn dochter, die intusschen weer wat was opgeknapt, wat er gebeurd, was. Hij begaf zich naar de fabriek, vroeg den directeur te spreken en kwam inder daad tot dc overtuiging, dat deze persoon nooit in Abbazia was geweest, on dat hij het dus niet kon zijn geweest, met wien zijn dochter was getrouwd. Samen begaven zc zich naar de jonge vrouw en daar z«ig ook deze haar dwaling in. Nu bleef echter het geheim op te lossen, met wien zij wel In het huwelijk was ge treden. Een paar dagen later kwam de vermeen de echtgenoot op de gedachte, dat. het wel zijn neef kon zijn, een jongeman, die spre kend op hem geleek, een deugniet, die een jaar tevoren wegens wangedrag van de fabriek was weggejaagd. Foto's van dit heerschap werden aan vader en dochter vertoond, en beiden wa ren oogenhlikkelijk van zijn identiteit over tuigd. Het adres van den bedrieger werd opgespoord; met de huwelijksgift bleek hij goeden sier te maken te Parijs. Hij wil de met pleizicr in een echtscheiding toe stemmen, liet hij weten, op voorwaarde, dat hem nog eens 100.000 werden over handigd. Dit schrijven werd de politie ter hand gesteld. De echte fabrieksdirecteur wist intus schen de verlaten bruid te troosten en zoo- dra eenige formaliteiten vervuld zijn zal een nieuw huwelijk het andere was, zoo als vanzelf spreekt, ongeldig het geluk- dig besluit zijn van de sensationoelc ge schiedenis. Nederiandsch OosMndië Sneller mailverzending naar Indië. Nieuwe plannen met vlieg- t o o h t e n. Het Comité Vliegtocht Nederland—In dië schrijft «aan het Haagsche Aneta-kan- 4;oor: Naar aanleiding en ter aanvulling van het Aneta-b<?richt uit Indië van den voor genomen mailvlucht Soerabaja-Tandjong Priok-Sabang v.v. op 4 en April a.s. in aansluiting op de Slamat en de Indrapoe- ra, kunnen wij mededeelen, dat hiermede een lang gekoesterd plan van de Neder- landsch-Indische Vereeniging voor Lucht vaart te Batavia en het Comité Vliegtocht NederlandIndië te 's Gravenhogc in ver vulling zal gaan. Reeds toen dit. Comité op 23 Mei en 5 Juni van het vorig jaar een mailvlucht naar en van M.arseillc organi seerde, werd overwr_:n in Sabang aan sluiting to geven met een vliegtuig, het geen echter niet mogelijk was, doordat men in Indië nog niet over liet daarvoor geschikte materiaal beschikte. Door de nieuwe Dornicr-vliegbooten van de Marine in Indië is het plan onuitvoerbaar gewor den en hebben de Vereeniging in Indië en het Comité hier te lande., de plannon nader uitgewerkt, waarbij evcnala do vorige maal, krachtige medewerking wordt ondervonden van het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie. Het Comité Vliegtocht Nederland Indië, organiseert een vlucht naar Mar seille op 18 Maart, in aansluiting op de In- drapoera en een van Marseille op ongeveer °t /nril, in aansluiting op de Slamat, zoo dat het voledige plan luidt als volgt: 1. Vliegtocht RotterdamMarseille op 18 o c in aansluiting op do dien dag van Marseille vertrekkende mailboot In- drapocra. Aankomst te Sabang 5 April. 2. Vliegtocht Sabang—Batavia, aanvang zoo mogelijk op den dag van aankomst der Indrapoera. 3. Vliegtocht SoorabajaBataviaSa bang, in aansluiting op het op 4 April a.s. van Sabang vertrekende b.s. Slamat. Deze mailboot komt ongeveer 21 April te Mar seille aan. 4. Vliegtocht MarseilleNederland, na aankomst van het s.s. Slamat to Marseille. Voor deze luchtmail zal een kleine toe- oIht "ehev°Ti worden ton_ bate van do twee bovengenoemde organisaties in Nederland en in Nederlandsch-Tndië. Nadere biizon- derheden hierover zullen tijdig worden be kend gemaakt. De tocht RotterdamMarseille v.v. zal waarschijnlijk afgelegd worden met een F VTI-A-vliegtuig van ae K. L. M.. dat voor die gelegenheid aan het Comité zal wor den verhuurd M"t hetzelfde Ivne legde ir. Crasé op 28 Mei j.I. het traject. Rotter damMarseille af in nog geen 6* uur. De piloot Beekman van de L. L. M. zal het toestel, dat uitgerust is mot draad- 'ooze tHe^rnfie, besturen, terwiil evenals het vorige jaar Dr. Groenveld Meiier met do zorg voor de post en de heer Uriot met de zorg. voor den motor belast eullèn wor den. Waarschiinlijk zal er opnieuw voor eenige passagiers gelegenheid zijn, do vlucht, mede to maken. Zoodra uit Indië verschillende berichten zijn ontvangen, hoopt het Comité over een en Under nog nadere inlichtingen te ver strekken. "Wij kunnen nog mededeelen dat, indien blijkt dat er bij het publiek voldoende belangstelling voor deze mailverzending bestaat, overwogen wordt om dezen zomer een proef op grooten schaal te nemen door met het nieuwste toestel der K. L. M., dat dan in gebr. ik zal zijn, de tweemotorigo Fokker F VIII, een mailvlucht te organi seren naar Suez v.v., eveneens met «aan sluiting op een vliegtuig to Sabang. Nederlands°h West-lndië Nickerie contra Waterloo. Vechtende voetballers. Wij lezen in het blad „Suriname": Verleden week werd van uit Nickerie te legrafisch gevraagd om toezending van een detachement militairen in verband met aldaar plaats hebbende relletjes. Naar aanleiding hiervan vertrokken per kol. mailboot van Dinsdag 15 man onder luitenant Van Beusekom en een sergeant ter plaatse. Ons wordt uit Nickerie het volgende terzake gemeld: Zondag 26 December had op plantage Waterloo de inwijding plaats van een niexiwe voetbalvereeniging, waartoe een Nickerie-elftal was uitgenoodigd den strijd aan te binden. Hef Waterloo-elftal, bestaande uit eenige Javanen cn Schotten, verloor en het spreekt vanzelf dat de Nickerie krakers hunno overwinnende stadgenooten luid keels toejuichten. Kreten als: „Newtown for ever" enz. werden vernomeu, doch dit scheen als vergif te werken op de verlie zende tegenpartij. Als gevolg hiervan ont- stand een vechtpartij tusschen Creolen en Javanen, waarbij zelfs met den sterken arm moeet worden opgetreden. Beweerd werd later, dat eenige onschuldige Javanen door Creolen afgeranseld waren en werden twee Creolen gearresteerd. Hiermee echter nog niet voldaan, wilden de Javanen van Wa terloo en Hazard naar Nw. Nickerie ver trekken om revanche te nemen voor hunno landgenootcn, hetgeen him natuurlijk van wege do districtscommissaris werd belet. De Javanen waren zoo opgewonden, dat men genoodzaakt was een "beroep te doen op de Nw. Nickeriaansche burgerij tot het verleenen van assistentie aan de politie, die te zwak was om te staan tegenover dc once.veer 300 a 400 ontrekkende Javanen. Hun voornemen verijdeld ziende keerde de Javanen naar de plantages terug waar zij eenigo Creolen aldaar erbarmelijk mis handelden, ja zfelfs verwondden. De ontevreden geest onder hun bleef nog merkbaar cn men vreesde voor brandstich ting to Nw. Nickerie. Zoover is het geluk kig niet gekomen, doch de commissaris achtte bet waarschijnlijk voorzichtig, ge zien de blijvende, dreigende houding der Javanen, om een gewapenden troep uit de stad aan te vragen. Op het oogenhlik is allee ter plaatse kalm, doch niemand weet wat nog plotseling gebeuren kan. Het is echter te liopen, dat alles rustig verloopt en de schuldigen, zoowel Javanen als Creo len zullen worden gestraft. Goudvondsten. Naar ,J)e Wet" verneemt zijn in Suri name aan den Franschen kant in het ge bied der Marowijnekreek in den loatsten tijd belangrijke goudvondsten gedaan, die eenigszins herinneren aan de groote goud vondsten destijds gedaan aan Ininikreck. Lettoren en Kunst Willem Mengelberg. Het bestuur van het Concertgebouw deelt het volgende, mede: Volgens de laatste ontvangen berichten is de heer Mengelberg weer op geweest en inderdaad herstellende. Hij hoopt a.s. Zon dag naar Frankfurt te kunnen reizen om rijn oorarts, prof. Spiess te raadplegen over een ooraandoening die met zijn griep aanval is gepaard gegaan en die nog niet is genezen. Wanneer de heer Mengelberg te Am sterdam zal terugkeeren staat dus nog niet vast, evenmin weet men wie de con certen van 5 Februari en volgende dagen zal dirigeeren. Bruno Walter heeft be richt gezonden dat hij tot zijn leedwezen onmogelijk kan overkomen. Ter gedachtenis van A. J. Derkinderen. Oud-leerlingen van prof. A. J. Derkin deren, zoo verneemt het „Hbld." uit goede bron hebben do sympathieke ge dachte gehad om drie teekeningen van hun overleden meester aan te knopen en ten geschenke te geven aan de Rijks Aca demie van Beeldende Kunsten. Het zijn voorstudies voor den eersten Bosschen wand. De overdracht zal op een nader te bepalen datum in Februari plaats vinden. Het plan bestaat om in aansluiting met de expositie dezer teekeningen een kleine tentoonstelling van Derkinderen's work in te richten in de Gehoorzaal der Acade mie. Fen representatieve tentoonstelling van zijn arbeid' is natuurlijk uitgesloten, daar zijn belangrijkste werken niet ver plaatsbaar zijn; maar wol zal het samen brengen, in deze bescheiden ruimte, van een keur-collectie van Derkinderen's kleine werken mogelijk blijken, die dan geduren de korten lijd voor het publiek te bezich tigen zijn; een laatste hommage aan den gestorven kunstenaar en leider, vóórdat het gebouw der Rijksacademie, waarin een zoo belangrijk deel van zijn levensarbeid zich voltrok, door verhouw van karakter zal veranderen. De openingsdatum dezer tentoonstelling zal nog' nader worden hekend gemaakt. RECHTZAKEN KANTONGERECHT JE LEIDEN. Onbeleefde personagiën. De Raad van Arbeid had na langen tijd weer eens eenige personen voor de vier schaar doen dagen, daar zij op een be leefd verzoek om inlichtingen omtrent hun renfekaar nalatig waren bevonden aan dit verzoek te voldoen. Hef waren H. v. R., vischhandelaar te Leiden, A. T. de J. te Leiden en P. v K. wed. S. A. eveneens te Leiden. v. R. zeide geen verzoek ontvangen te hebben, de J. zeide werkeloos te zijn en meende daarom niet te moeten plakken, waarop do kantonrechter hem onder het oog bracht, dat hem dat niet verzochf was; slechts om inlichtingen was gevraagd. De derde was niet verschenen. In alle zaken werd als getuige gohoord dc heer Goslinga, directeur van den Raad, terwijl in do laatste zaak do heer Horikx als getuige verklaarde dat Moj.. A. de In lichtingen hardnekkig had geweigerd. Tegen allen eischic do Ambtenaar 10 of 10 dagen hechtenis. Likeur of niet. D. J. van R., bierhuishouder op de Nieuwe Beestenmarkt te Leiden, zou ir. zijn zaak voorradig hebben gehad een flesch bevattende likeur, hoewel hij slechts een verlof had voor alcoholvrije dranken. Verd. zeide, dat hij het gekocht had van den heer Gannoo, die hem gezegd had dat hij het mocht verkoopen. Daar echter nog niet onderzocht was of het likeur een alcoholpercentage had van meer dan 15 pet. werd de zaak 14 dagen aange houden. Niet naar het uiterlijk beoordeeld. Dat het verkeer op de Hoogewoerd tot hotsingen leidt, is waarlijk geen wonder. Zoo had P. v. .d. R., koetsier te Leiden, die onmiskenbare leekenen droeg dat liij als koetsier, slechts steenkool vervoert, al daar hij de ingang der "Watcrsteeg een aanrijding gehad met een 12-jarig meisje, dat een wagen duwde. Hem was nu ten laste gelegd dat hij niet rechts zou hebben gehouden. De vier getuigen die worden go- Loord verklaarden echter, dat hij niet ge heel rechts had kunnen houden, daar do tram juist hij do halte Walerslccg stilstond, en met de kop voor de steeg stond, reden waarom de ambtenaar vrijspraak vroeg, zcodal de steenkolenkoetsier van binnen blanker dan van buiten kon afzwaaien VOETBAL. R.-K. FEDERATIE. Leden der aangesloten bonden. De „Sp UI." geeft van het ledenaantal der aangesloten bonden de volgende cijfers: De Bossche hond telde 1 Januari 1920 1274 leden, op 1 Januari 1927 2010 leden. De R.-K. L. V. B. op 1 Januari 1920 1567 leden, op 1 Januari 1927 2110 leden De Bossche Bond ging dus met niet minder ^an 736 leden vooruit, de R.-K. L. V. B. met 543 loden. Voor de heide zuidelijke bon Bij Gr iep en Gevatte koude Sanapirin-tabletten. Buisje 76, 40, 25 ct. Verkoudheid der luchtwegen Angn-bonbons. Doozcn van 90 cn 00 ct. 7165 Bjj Apotli. en DrogiBteu. den dus een vooruitgang van totaal 1279 leden. Van den Utrechtsclien hond is liet leden tal van 1 Januari 1927 nog niet hekend; het staat echter vast, dat ook deze hond in ledental flink vooruit ging. Het ledental van den D. H. V. B. bleef constant. DIOG. HAARL. BOND. Junroren-Compotitlt. District Leiden. Voor Zondag 6 Februari is vastgesteld de wedstrijd: Leiden: LeidenTeylingen II Deze wedstrijd vangt te half één aan. De competitieleider. D. HAVEBKORN. Radio-voetbal-actie. Zooals men weet, schrijft „do Tel.", is de Britscho Broadcasting Company (B B. G.) kortgeleden met de uitzending van het verloop van een belangrijke voetbalwed strijd te Louden begonnen. De luistervin ken hadden vóór zich een schema van een voetbalveld, verdeeld in acht genummerde vakken en na een korte inleiding begon do omroeper zijn relaas voor de microfoon met de opgave der opstelling van beide elf tallen. Of eigenlijk waren het twee omroe pers, van wie do eene maar steeds door babbelde, terwijl de ander zich uitsluitend occupeerde met interrupties als: 3, 5, 7 enz. waarmede dan werden bedoeld do vakken van het veld, waar op dat oogenhlik de bal zich bevond. Er zat wel de noodige climax in, wanneer men b.v. (vrij vertaald) hoorde: „Jansen heeft den bal, plaatst snel naar Pietersen, (vijfI), die nu langs 't lijntje rent, (zesl) een prachtvoorzet (acht!) hup "Willemsen.ajl Well played Smit, goed gestopt! Enz. enz., tweemaal drie kwartier lang, terwijl voor het meerdere effect af en toe de buitendeur van de hulp-studio werd opengezet, om ook het gejubel van 't publiek te broadcasten. De luisteraars voelden zich spoedig thuis", mon werd enthousiast en mevrouw vreesde al hot ergste, toen man- liefd, gehuld in chambercloak en hoofd telefoon, eensklaps als een waanzinnige uit zijn Chesterfield opsprong en met een bul derstem, welke hel theeservies deed rinke len en de poes op de vlucht deed slaan, brulde: Goalll! De proef sloeg in en werd Zaterdag j.I. voor den cupwedstrijd CorinthiansNew castle United met nog meer succes her haald Wanneer sport de wereld niet reeds ver overd had, zou zij daartoe door dit nieuwe idéé thans ongetwijfeld een prachtkans krijgen, want, gezien het succes met deze eerste proefnemingen, is de B.B.C. voor nemens regelmatig sportwedstrijden uit Jo zenden Of zij echter dat plan zal unncn door zetten, is een andore. vraag. Reeds nu zijn er een aantal leiders van Enjelsehe clubs tegen dat voornemen in erzot gekomen. Zij zijn n.l. bevreesd, en misschien niet ten onrechte, dat bet uitzenden hunner wed strijden per radio van nadieligen invloed zal zijn op het bezoek en veroncerstel'en, dat op regeachtige of erg koude Zaterdag middagen menigeen, die anders stellig zou zijn gekomen, thans rustig bij den huise- lijken haard zittende, den wedstrijd gaat beluisteren Het bestuur van dc league, dat reeds ver schillende verzoeken daartoo ontving, zal zich nu dezer dagen met deze aangelegen heid bezighouden en misschien zijn invloed aanwenden, om de B B C. van haar voor nemens af to brengen. Het kan echter ook zijn, dat üit bestuur do geuite vrees over dreven acht en eerst de oructijk in do naaste toekomst wil afwachten Op liet oogenhlik zim de meeningon nog verdeeld. Sommige 'ze rgen, ua' do popula riteit van voethal nog zal toenemen door draadloozc uitzending van wedstrijden, doordat men veel menschen rechtstreeks met het spel in contact brengt, die er zich anders nimmer voor zouden interpsaeeren. Anderen cn wel voornamelijk «Ie club zelf stellen daar tegenover, dut hel voetbal reeds voldoende gepropageerd wordt en dat dit nieuwe propagandamiddel eer schadelijk dan nuttig is. Ziedaar dus weer een nieuw probleem. SCHAKEN. R.-K. Schaakclub O.G.I.S. Wij herinneren er aan, dat hedenavond de heer G. Bosscha tegen de leden cn in- troducées der R.-K. Schaakclub O.G.I.S. oen siroultaan-partij zal spelen. Belangstellenden en zij die wenschen mede te spelen worden verzocht uiterlijk 8 uur in Hotel Rijnland, Stccnstraal. aanwe zig te zijn. AUTOMOBILISME. De verblindende verlichting. De heer N. van der Wees te Delft heeft een uitvinding gedaan op hel gebied der autolantaarns, meldt de „Msbd." Met behulp van oen zeer eenvoudig, prau tisch toestel, door don bestuurder zonder eenige inspanning te bedienen, kunnen voorlantnarne domixdon. waardoor het licht slechts enkele meters voor den wagen den weg beschijnt. De tegemoet komende «auto's fietsers. etc hebben zoodoende geen last van verblindende verlichting. Bovendien wordt hij het draaien om den hoek van een straat het licht automatisch zoo gedraaid dat een groot gedeelte van dpn te volgen weg onmiddellijk wordt, verlicht. Gisteravond werd de werking \.m liet toestel voor enkele genoodigden en een groot aantal belangstellenden g<uh mon- streerd met behulp v.an een autobu- dor onderneming V.T.O.S. het bleek in de man lijk zeer goed te voldoen. Do hoor Van der Wees heeft op z:;n vin ding bereids patent gekregen in Neder land, België. Duitschland cn Frankrijk.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5