INGEZONDEN I^EDEDEELSeéi* WAALS 'SS WAALS MIJNHARDT's foedenanasch ÜosMndii restant je der grondstof voor deze plaatjes werd nog gevonden. Het onderzoek is nog in vollen gang. Avonturierijes. Gistermorgen in de vroegte werden door de politie te Nispen vier jongelieden aan gehouden, die in de richting van de Belgi sche grens wandelden. Het bleken vier avonturiertjes, die de residentie hadden verlaten, met het doel Bolgië te bezoeken. Aangezien er geen termen aanwezig waren om hun het nastreven van deze bedoeling te beletten, mochten zij hun wandeling voortzetten. De jeugdige reizigers waren deels te voet deels per vrachtauto wanneer dit niets kostte van uit Den Haag gekomen en stonden nu met hun plannen vlak vóór de grens. Nog even werd beraad gehouden en werden de centen geteld: botje bij botje hadden ze nog geen gulden op zak. Nu hadden ze genoeg van hun onderne- min. Ze hadden België (van over de grens) gezien en wilden nu wel terug. Dank zij de bekende Brabantsche gast vrijheid mochten zij bij een boer eerst den nacht doorbrengen en werden ze den vol genden morgen voor een stevig ontbijt ge zet, waarna zij, platzak als zij gekomen waren, ook weer de terugreis naar het Haagje aanvaardden. Baldadigheid. Te Schoonhoven is proces-verbaal op gemaakt tegen drie jongens, de leiders van een „zwarte bende", knapen tusschen 16 en 18 jaar, die zich den laatsten tijd 's.avonds aan alelrlei ergerlijke baldadig heden schuldig maakten. 100-jarige overleden. De heer J. Hanssen te Grubbenvorst, die op 23 December j.l. zijn hondersten ver jaardag vierde, is gisteren overleden. Een meteoor? Gisteravond was in geheel Friesland een ongewoon natuurverschijnsel waar te ne men, dat veel overeenkomst had met een meteoor. Zilvervossen. Aan den Dellerweg in boschrijke omge ving van Epe, wordt een fokkerij van zil vervossen opgericht. Reeds is een terrein aangekocht De korporaal. Men schrijft uit Sint-Maartensdijk aan de ,.,N. R. Crt.": Alhier is vandaag voorgeleid de in het politieblad gesignaleerde J. B., zich noe mende korporaal de Bruine. De „korporaal" had hier aangesproken den landbouwer C. P., met wien hij ge diend had. Aanvankelijk geloofde C. P. hem niet, doch toen de korporaal eenige voorvallen uit hun diensttijd noemde, moest P. hem wel gaan gelooven. De korporaal verklaarde de laatste ja ren wegens een ernstige ziekte zeer ver magerd te zijn. P. noodigde, door mede lijden gedreven, hem aan tafel, waar de korporaal een zeer godsdienstig gesprek voerde, zoodat allo wantrouwen bij P. verdween. Na den maaltijd deelde hij P. mee, op weg te zijn naar een dokter in Bergen op Zoom, om van een nierziekte genezen te worden, maar geen voldoende geld bij zich te hebben om de reis te kun nen voortzetten. Een broer van den korpo raal was door dien dokter geheel genezen. P. leende hem 10. De korporaal noo digde hem uit. eens in Oosterland te ko men logeeren, waar hij dan het geld terug zou krijgen. P. had echter liever het geld per postwissel terug. P. hoorde verder niets meer. Toen hem, na aangifte bij de politie, het portret van B. getoond werd, herkende hij hierin ter stond den korporaal. Deze is thans op transport gesteld. In andere gemeenten moet hij soortgelijke oplichterijen ge pleegd hebben. De Griep. Te Cchaam breidt zich de griep sterk nit. Er zijn reeds verschillende sterfgeval len te betreuren. Te Drunen is de bijzondere meisjes school gesloten. Het aantal patiënten is de laatste dagen buitengewoon toegenomen. Te 's-Hertogenbosch zijn de katho lieke bijzondere scholen gesloten. Te Pijnacker, evenals te Nieuwe Dijk Did am, zijn de openbare lagere scholen gesloten. Ook te Zandvoort, waar zeer veel grieppatiënten zijn. zijn eenige slachtoffers gevallen, terwijl nog verscheidene ernstige gevallen gemeld zijn. Buiten!. Berichten ONGELUKKEN. GROOTE BRAND IN JAPAN. Zes honderd gebouwen in de asch gelegd. Een brand heeft 600 huizen verwoest in Kotaysahi, een stad nabij Myazaki in Ja pan. Ook het politiebureau, bet station en verschillende bankgebouwen zijn een prooi dor vlammen geworden. Menschenle- vens zijn echter niet te betreuren. Fatale brand in een wolkenkrabber. Drie doodeïi. In een wolkenkrabber van 17 verdiepin gen te New York heeft een lievige brand gowoed. Het gebouw stortte in, baarbij tien brandweerlieden werden bedolven. Zeven van hen konden worden gered; de drie anderen kwamen om. Ontploffing in een kolenmijn. Vier dooden. Bij Deal in Engeland heeft zich gisteren morgen een ontploffing voorgedaan in een kolenmijn. Vier mijnwerkers werden ge dood en elf gewond. Een ketel-onfpioffing te Londen. Drio dooden. Door een ketelontploffing te Londen in een fabriek te Cardiff zijn drie personen gedood en zes gewond. Treinbotsing in het station van Parma. Ten gevolge van een botsing tusschen den sneltrein SpeziaParma en den ex pres MilaanBologna in het station van Parma werd een tiental personen lichtge wond. Treinbotsing. Tusschen den sneltrein van Spezia naar Parma en dien van Milaan naar Bologue, beeft op het station van Parma een botsing plaats gehad. Een tiental passagiers werd licht gewond. Noodlottige onvoorzichtigheid. Uit Schwerin wordt d.d. 28 Januari ge meld: Vanmorgen sprong hier een vrouw op de treeplank van een trein, die zich in beweging had gezet. Zij kwam te vallen en werd zoo ernstig gewond, dat de dood bij na onmiddellijk intrad. ORKAAN IN SCHOTLAND EN NOORD ENGELAND. Acht dooden, honderd gewonden. De telegrafische en telefonische verbin dingen zijn verbroken tengevolge van den orkaan, die in Noord-Engeland en Schot land heeft gewoed. Er zijn acht dooden en honderd gewonden. Groote verwoestingen werden aangericht. De gevolgen van den orkaan. Nader wordt gemeld: Vele menschenle- vens zijn te betreuren en veel schade is aangericht door een buitengewoon krachti- gen orkaan welke Donderdagavond en Vrijdag over geheel Engeland heeft ge woed. Schotland heeft meer dan eenig ander deel van het land te lijden gehad. Tc Glas gow werden acht personen gedood en meer dan honderd gewond. Vier personen zijn om het leven gekomen door het instorten van een kazerne-woning, drie door het in storten van een warenhuis, terwijl een meisje werd gedood door vallend ge steente. Te Greenock werd een man door een vallenden boom gedood. In zes uur tijd heeft de ambulance-dienst van Glasgow meer dan honderd personen met min of meer ernstige verwondingen naar het zie kenhuis overgebracht. In den middag bereikte de storm zijn hoogtepunt, zoodat andere organisaties den ambulancedienst te hulp moesten ko men. Dakpannen, regenpijpen, schoorstec- nen vielen op vele plaatsen van de daken in de drukste straten neer en op verschil lende plaatsen moest de politie de stra ten afzetten omdat gebouwen gevaar op leverden. Ernstige ongelukken werden veroorzaakt door het omv Hen van schoorsteenen, waarbij groote stukken steen door de da ken der huizen sloegen. Op een plaats stortte een schoorsteen zelfs vier verdie pingen naar beneden, waarbij verschillen de bewoners werden gedood. In korten tijd werden daar twintig personen onder de puinhoopen vandaan gehaald, waarvan vier, een jonge vrouw met haar acht-jarig zustertje, en t- ce jonge kinderen reeds ge storven waren. De geneeskundige dienst vervoerde nog elf vrouwen" en kinderen naar het zieken huis. In de stad werden drie of vier be dienden bedolven onder de puinhoopen van een ingestort warenhuis. Ook uit andere deelen van het land ko men stormberichten, doch doodelijke on gevallen deden zich, voor zoover bekend, niet voor. Nieuwe koudegolf In de V. S. Opnieuw teistert een ijzige koudegolf de Oostelijke staten der Vereenigde Staten Reds zijn te New-York twee personen dood gevroren. Voorts zijn ten gevolge van het oververhitten an kachels twee gebouwen door brand verwoest, waardoor 28 gezinnen dakloos zijn geworden. Overstroomingen in Griekenland. Tengevolge van de hevige regens zijn groote landstreken in Tharcië en Macedo nië overstroomd. De aangerichte schade is aanzienlijk. De Griep-epidemie. In drie weken bijna 1000 dooden aan griep in Engeland. Ondanks de goede medische zorgen heeft naar wij in de „Matin' lezen, de in Enge land heerschende griep-epidemie geduren de de week eindigende 22 Januari -470 menschenlevens geëischt, allen in de 104 voornaamste plaatsen. De tweede week van Januari was dat aantal 326; de eerste week Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten90 ct Maag-Tabletten. 75 ct 11698 Bij Apoth. en Drogisten 162. In totaal zijn dus in drie weken tegen de 1000 menschen aan griep of haar gevol gen gestorven. Bandieten te New-York berooven Hotelgasten. Te New-York is gisteren een brutale aan slag gepleegd. Twee bandieten drongen na melijk in den namiddag, terwijl het nog beider dag was, de ha!lle van een in het centrum der stad gelegen hotel binnen. Met de revolver in de vuist hielden zij de gasten in bedwang en dwongen hen hun sieraden af te geven. De directeur van het hotel en een chauffeur, die zich op de roo- vers wilden werpen, werden door hen neergeschoten. De directeur was onmiddel lijk dood, terwijl de chauffeur en nog een derde persoon werden gewond. De bandie ten slaagden er vervolgens in, met hun buit te ontsnappen. Fen jonge tooneelspeel- ster, die in baar angst uit een raam van de eerste verdieping sprong, werd ernstig gewond. Een massamoordenaar te Rostcf. To Rostof aan den Don is dezer dagen door de politie een reeks gruwelijke misda den opgehelderd, die de koetsier Waldanof op zijn geweten bleek te hebben. Genoemde koetsier bad namelijk de ge woonte met zijn rijtuig aan het station op vreemdelingen te wachten. Als hij dan een goedgekleed vreemdeling te vervoeren kreeg, bracht hij hem naar zijn eigen wo ning, in plaats van naar het opgegeven adres. Den vreemdeling trachtte hij er van te overtuigen, dat dit het juiste adres was. dat hij had' opgegeven. Indien Waldanof er in slaagde, den vreemdeling in zijn woning te lokken, dan werd het slachtoffer daar met oen touw geworgd. De moorde naar trok de goede kleeren van den ver moorde uit en hulde het lijk vervolgens in oude vodden. Daarop- 7*'te hi.i d^n ver worgde weer in zijn rijtuig, bond hem rechtop in zittende hóuding en reed met zijn lugubere vracht naar een afgelegen plek buiten de stad, waar hij het lijk in een greppel wierp. Dertien lijken werden successievelijk door de politie gevonden, waarbij kon wor den vastgesteld, dat zij op dezelfde wijze waren omgebracht. Het veertiende slachtoffer vermocht ech ter na een ontzettende worsteling aan den moordenaar te ontkomen, die onmiddellijk daarop door de politie werd gearresteerd. Vier-en-twintig uur later was de executie aan hem reeds voltrokken. Dinant weer met zijn toren gekroond. De bekende peervormige toren van Di nant, die een van de eerste gebouwen was, welke door de Duitschers bij hun inval in België werden vernield, is thans geheel herbouwd en het vriendelijke stadje aan de Maas prijkt weer als van ouds met zijn torentje, dat steeds kenschetsend is ge weest voor Dinant. In October 1925 had de aanbesteding plaats voor een bedrag van bijna een half millioen francs. De toren is totaal 42.30 meter hoog, terwijl de peer alleen 9.70 me ter hoog is; de oppervlakte van de Peer is 973 vierkante meter. Het werk werd vol tooid door het plaatsen van het kruis, dat verscheidene honderden kilo's zwaar is en bijna zes meter hoog. Een bloem van twaalfduizend gulden. Op de bloemententoonstelling van de Royal Horticultural Society te Londen is dezer dagen een orchidee geëxposeerd, die een waarde heeft vaü twaalfduizend gul den. De bloem heeft de grootte van een hand en is zuiver wit. Volgens deskundigen was het de meest volmaakte orchidee, die men ooit heeft gezien. Het kweeken er van heeft vijf jaar geduurd. Aan een bekend Londensch schilder is opdracht gegeven, de kostbare bloem op het doek te vereeuwigen, voor de collectie schilderijen van beroemde bloemen, wel ke het Engelsche genootschap bezit. Operatief ingrijpen zonder toestemming van de patiënt. Een te Liverpool woonachtige dame, me vrouw Hilda Maddocks, heeft een vervol ging doen instellen tegen den arts John Wilson van het Samaritan Hospital Deze geneesheer had haar, toen zij zich bij hem vervoegde om onderzocht te worden, ge opereerd zonder haar toestemming. De dokter verklaarde dat uit zijn onderzoek was gebleken dat er levensgevaar bestond en dat hij het daarom beier had gevonden onmiddellijk te opereeren Een der leden der jury gaf als zijn mee ning tc kennen, dat geen enkele chirurg het recht heeft te opereeren zonder tos stemming van den betreffenden persoon. De jury besliste ten gunste van don dok ter evenwel met de toevoeging, dat geen ge neesheer mag opereeren, zonder toestem ming van don betreffenden persoon, ia- dien dit mogelijk is. DE COMMUNISTISCHE WOELINGEN. Een trc-epenzending uit Nederland. Op verzoek van de Indische regeering vertrekt in den loop van Februari een con tingent mariniers naar Nederlandsch-In- dië, ter versterking van de daar aanwezige macht. UIT DE OHGEWfiSiG ALKEMADE. Geboren: Johannes Ignatius Maria z. van Jacobus van der Meer en Glasina Johanna van der Va'k. Leonardus Wouter z. van Hendrik Simon van Rui ten en Cornelia van Leeuwen. Francis- cus, z. van Johannes Maria Bijen en An toinette Anna Veldtbuijsen. Ondertrouwd: Wilhelmus Henri- cur Turnhout jm 29 j. en Johanna Aker boom jd. 32 j. Lodewikus Vergeer jm. 29 j. een Petronella Margaretha Pcn- nings jd. 24 jaar. Getrouwd: Petrus Cornell's Hölscher j m 23 jaar met Maria Apolonia Turk jd 23 iaar. Overleden: Cornells Johannes 15 m. Leendert Turk 85 j. HILLEG0M. Bloembollencultuur. De afdeeling Hil- legom der Alg. Ver. hield gisteravond in Hotel Sistermans een goed bezochte le denvergadering. De voorzitter, de heer H. Veldhuijzen van Zanten, opent met een woord van welkom en hoopt, dat het nieu we jaar een voordeelig jaar zij voor het vak en voor lien die het beoefenen. Bizon-" dèr welkom heet hij den heer Carlier, het nieuw ge kozen bestuurslid en hoopt van hem de bekende activiteit in het bestuur. Hartelijk dank zegt spr. aan den heer C. Ludwig, die zoo lang en zoo trouw als schatbewaarder der vereeniging fungeerde en die krachtens hét reglement niet lier- kiesbaar wa-s. De secretaris leest nu de notulen, die onder dankzegging worden vastgesteld en geteekend. Medegedeeld wordt, dat een bespreking van het bestuur heeft plaats geha^ met de Tramdirectie inzake het opgehe—m goederenvervoer; het is niet uitgesloten, dat dit vervoer eerlang weder komt. Ook is een besnreking gevoerd met den Chef der Ned. Spoorwegen alhier, inzake het afgeven van plaatsbewijzen voor het buitenland en het bagaeevervoer der des betreffende reizigers. Het licht in de be doelde; der Directie met de winterdienst- regeling der Spoorwegen, die geëeleetrifi- ceerd worden, de afdeeling ter wille te zim, indien gerekend mag worden op b.v. 50 70 der bedoelde plaatsbewijzen. Be cijferd werd, dat wel op 300 plaatsbewij zen mocht worden gerekend. De secretaris zaJ een en ander nader bespreken en te vens aandringen on een betere spoorver binding van en naar hier. Tot afgevaardigden naar de buitenge wone Alg. Verg. van 7 Februari werden gekozen do heeren C. Carlier en J. R. N. J. Bijl van Duivenbode, secundi de heeren S. Joh. Bakker Jzn. en O. Ludwig. •De beschrijvingsbrief der Alg. Verg. is thans aan de orde. De hoofdschotel is de eigengebouwkwestie. De voorzitter geeft gelegenheid tot algemeene beschouwingen. Fan der leden vraagt, of het Bestuur op de Figee-terreirien is geweest en welken in druk deze aanbieding heeft gehad. De voorz. zegt, ër persoonlijk geweest te zijn, terwijl ook meerdere der bestuursleden een kiikje na-men. Als deskundige was de beer C. G. van de Poll, tevens lid onzer afdeeling zoo vriendelijk, belangeloos me de te gaan, opdat we een }uist. oordeel zou den kunnen vellen. De gevestigde indruk is verre van aanlokkelijk, terwijl de des kundige van oordeel is, dat er alleen door nieuwbouw daar iets goeds te maken is, terwijl de kosten dan enorm worden. De prijs van f18 per vierk. M. is mede zeer hoog. Het moet onbevooroordeeld voor elk, die het gebouwencomplex daar bezocht, vaat staan, dat er door verbouwing daar gee-n waardige, bruikbare zetel van Bloem bollencultuur te maken is. Wel zond op verzoek bet Hoofdbestuur een deskundige specificatie, maar de mee ning van een en ander wordt niet ge deeld. Ook de zusterafdeelingen staan meerendeels verre van sympathiek tegen over deze oude fabriek, met ter opluiste ring in hare onmiddellijke nabijheid een geurende margarinefabriek. Het werd niet bizonder op prijs gesteld, dat het Hoofdbestuur uit de algemeene kas blauwdrukken liet maken van het thans aangebodene, terwijl zij dat tot he den van het plan Hillegom niet dee3. Naar aanleiding van een gestelde vraag, als zou den Bond van Bloembollenhande laren voor de aangeboden f 50.000 eischen stellen, welke meenir.g bij vele afdeelingen heeft post gevat, deelde de voorzitter het volgende mede: Do Bond wensclit de beurs daar, waar de kistenwagens rollen, waar het centrum der cultuur is. Niet te ontken nen is het feit, dat daar de mannen zijn, die jaargetijde, vermoeienissen en maan den van huis zijn trotseeren, om de pro ducten ter markt te brengen, en al doen zij dit ook ter wille van eigen beurs, zij verkoopen daarmede evenzeer de produc ten der kweekers van Noord en Zuid. Bond nu bood de 50 mille aan voor Hillf, gom, zonder eenig beding, verzocht alleti gekend te worden bij de inrichting va; het Beursgebouw, inzake kamertjes, telt foons etc. Er is dus geen sprake van over heersching. Waar ie ledr- van den Bru uit eigen middelen zulk een gift toezei den, mochten zij toch wel een verzot) dpen. Besloten wordt, dat de afdeelin, deze uiteenzetting ter verduidelijking aa« de zusterafdeelingen zal rondzenden. Waar algemeen erkend wordt, dat d laatste keuze van het Hoofdbestuur eti zeer ongelukkige is geweest, wordt dtj af ge vaardig'°n opgedragen het plan Hi legom, dat veel mooier en veel g^edkr* per is, te verdedigen en er voor te sters men. Indien dit plan onverhoopt mne) vallen, zal men tegen het plan Figee sten men, omdat men de verantwoordeliikhe; der daaraan verbonden uitgaven niet de durft dragen. De heer Sehoonderbeelc vraagt het bi stuur, of de mogelijkheid ook bestaat, hier een cursus geopend wordt, voot h stoken van centrale verwarmde bloetn»! lertschuren. Men kan zich te dien eiivl wenden tot de afd. oeconomie te De Haag. Daar zeer vele der leden zich '<i« voor interesseeren, zal het bestuur gain de gevraagde stappen doen. Hierna sic ting. AATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Mooi weer, hoort mené laatsten veel zeggen, en dat is het w Doch zoor de tuinders, die nog winlo groenten in voorraad hebben, is het alle behalve gunstig. Er is weinig vraag vo bet buitenland en zoodoende zijn de priji erg laag, terwijl de producten, juist do dit mooie weer, met den dag achterui gaan. En de hoop voor even later in <li tijd is gering, alweer omdat door het moe weer do jonge groenten zeer vroeg in mas zal worden aangeboden, 't Is nog zeldeni het voorjaar zoo slecht geweest met dewii terproducten. Uitvoering. Met verwijzing naar 11 advertentie in dit blad willen wo even j aandacht vestigen op de te geven uitya ring door de R.-K. Tooneelveroenick „Nut en Genoegen", onderafdeeling bi den R.-K. Volksbond, op Woensdag 2 Fi bruari a.s., des avonds te half 8. Dita is de Tooneelvereen, van hare gewoel om ook een drama of tooneelstuk te gen afgeweken en ataat op het prograr® „Klaproos1", klucht in 3 bedrijven i „Lisje in den scheerwinkel", klucht in.8 bedrijf. We twijfelen niet of men ten voc al ook de leden van R.-K. Volksbond) t door z'n tegenwoordigheid toonen het wi ken dezer onderafdeeling op prijs te sl'. len. Verfraaiing. Het Kerkplein heeft i zer dagen een groote verandering ondu gaan De oude boomen zijn gerooid en c beplanting van jonge boomen. conn if er' dennen, enz. is aangebracht. Ook de toegé bij de Kerk en naar de begraafplaats 1 er thans netjes uit. Vooral de groenb'ijve de heesters geven het plein, in dezen ti1 een mooi aanzien. Een en ander gebeup met de hulp van den gemeente-tuinnu wien hiervoor zeker een woord van lof I» komt ROELOFARENDSVEEN. IJsclub „Wilhelmina". Aangemt digd door het succes van verleden js heeft ook gisteravond het bestuur der IJ club „"Wilhelmina" de Woubrugsd mandolineclub „Estudiantina" geënï geerd tot opluistering van haar jaarlï schen feestavond. De zaal van café Ba ker was tot in haar uiterste hoeken be?' toen de voorzitter, de beer N. Bakker, 4 feestavond met een kernachtig speed opende. Spr. heette de aanwezigen hart lijk welkom en gaf tevens een exnlicat van het op te voeren blijspel. Daar speelde de mandolineclub ceni"* zeprirmi nummertjes op verdienstelijke wijze. Jö mer, dat door plotselinge ongesteldtié van een der medespelers tot tweemaal l een kwartet verviel en vervangen me: worden door een nummertje door hel f heele koor uitgevoerd. Na een korte pau speelde eenige leden van de mandolw club en blijspel van Louis Grispijn, teld „Een halsbrekend huwelijk", waar vertoond wordt in welk wespennest n bedrog en onwaarheid iemand verffi' kan raken, die zijn gemaakte schuw1 door een rijken ongetrouwden oom betalen, door hem telkens een andere l?1 gen op de mouw te spelden. Heel aard werd er gespeeld en de aanwezigen in' zaal hebben stellig genoten van de me komische tooneeltjes, die ze te zien CD booren kregen. Een gul applaus dankte de spelers vo hun.prestatie en toon ook dit gedeelte vi het programma was afgewerkt en bet middels bij middernacht ging worfl! bleef er voor de jongelui nog een m' uurtje over om na ontruiming van zaal een dansje te maken. Het beslo der IJsclub „Wilhelmina" heeft dus alle opzichten reden over het verloop den feestavond tevreden te zijn. Ziekenfonds. In dePancraliusö alhier had de algemeene lcdenvergadcfl plaats van "liet ziekenfonds „Voorzon onder voorzitterschap van den heer ker. De penningmeester deed verslag zijn financieel beheer. Het saldo OP .Dec. 1925 bedroeg 12.110.59. De Ui» sten hebben bedragen f 1136.67 en do' gaven f 598,30, zoodat het saldo op Dec. 1926 bedroog ƒ12.650.96. Aan penningmeester werd dank gebracht 1

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4