EEN GOUDEN FEEST. 8e Jaargang. ZATERDAG 29 JANUARI SS27 No. 547"'8 pd ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling /ooi IjeideD 19 cent pei week 12.50 per kwartaal onie AgenteD 20 cent per week 12.60 per kwartaal (ranco P« PO8' 1 2*95 P™ twMtaal Iet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Ahoniié's ver- rij «baar tegeD betaling van 50 ct. per kwartaal, by voor- jtbetaling Afzonderlijke nummers 5 ct. met Geïllustreerd [ondagsblad II mme! bestaal uil vijl bladen, waaronder k' Dit blad verschijnt elkon dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL.-INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 a POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewone adverlenllin 30 cent per regel Voor Ingexonden Mededeelingen wurdt bet dubbele van het tarief berekend. 5 Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, ham en ver haar, koop en verkoop I O.50. Wie iu weelde zich kan baden en met Latten overladen is, die waardeert dat tie! meer, en vindt dat zoo gewoon, ja bet zoo hoort, dat het niet in zijn ge- [achten opkomt ze'fs er dankbaar voor te ijn. Zijn we eigenlijk alle niet zoo, wij al- baus Katholieken? Of mogen wij ons niet 11 iü allerlei rijkdommen, welke meer dan het aardsche goud? Bezitten wij schatten, waar die van de aarde lechts een schaduw bij zijn? En toch, raar ie onze dankbaarheid? Vergeten wij iel niet maar al te vaak, dat wij boven nil'ioenen zijn uitverkoren; dat de wa- eren des Doopsels onze ziel hebben rein lewasschendat wij geteekend zijn met ïbristus' kruis, Hem mogen volgen op den reg. dien Hij ons heeft getoond, belijden le waarheid, welke Hij heeft gepredikt, oedeleven het leven, dat het Zijne is, het even der genade, waardoor wij zijn deel- ichtig aan de goddelijke natuur? Hebben vij bet niet noodig soms eens uit dien i'cur te worden wakker geschud, zóó, dat jvij weer eens heseffen, wat het zeggen wil Katholiek te zijn. te wandelen in de volle naavheidszon en gewarmd te worden door Jods liefdegloed' Ziekte doet ons de gezondheid waardee- n, gemis en gebrek het bezit van aard sche goederen, maar om ons de onschat- hare gave des geloofs in haar volle groot te te doen zien, ons dankbaar te stemmen, dal wij door de wereld mogen gaan, ge kleed in het koningskleed van den Katho liek, daarvoor is een feest al genoeg. Zulk een feest is er morgen voor War- nond's Katholieken, nu het vijftig jaar is eleden. dat de Congregatie der Zusters 'ranciscanesnen van Salzkotten haar wo ning betrok te midden van ons. Dat feest ia zeker een feest voor die Zusters, maar niel minder voor de kinderen en ouders, ja voor alle Katholieken van "Warmond. Beseffen wij wel, wat de beteekenis, dat 1 Zusters- zijn in een dorp? Zij zijn een voortdurend voorbeeld voor ons; haar trouwe plichtsbetrachting moet ten goede op ons werken; haar eenvoud is een blijvende les voor die met aardsche goederen zijn gezegend, maar niet minder, een preek voor armen en minder bedeel den om te berusten in hun lot. Maar er is meer. Het leven dier Zus ters is een leven van bidden en werken. Van bidden. Toen in het jaar 1860 de Congregatie der Zrs. Franciscanessen door Bisschop Konrad Martin van Pader- born en Moeder Clara Pfander werd ge slicht, was het hoofddoel dier stichtingen: te bidden voor de Kerk, en zoo werd en wordt voor dat doel in de kerk van het Moederhuis te Salzkotten dag en nacht het H Sacrament aanbeden. Wie zal het zeg- jeö, wat dit gebed der Zusters al van God leeft verkregen voor het heil der Kerk in het algemeen en die van Haarlem in bet bijzonder, ja ook voor de parochie van Warmond. Dg Bruid van Christus, de Katholieke Kerk, wordt veracht, verguisd en be schimpt. Zijn dat niet alle beleedigingen Christus zelf aangedaan. Zal Hij maar ongestraft Zich laten beleedigen? Zijn wrekende hand niet slaan aan die wereld van zonde en ongerechtigheid? Wie zal het zeggen, hoe dikwijls de gebeden en offers van die kloosterlingen Gods drei gende hand hebben tegengehouden? Hoe Menigmaal reeds is iemand gered van oen afgrond des verderfs zonder zelf te vermoeden, dat hij zijn behoud to danken neeft aan het gebed van een bruid van unristus, van een vrome kloosterlinge. Het is noodig, dat er gebeden wordt, "°?dig als in de eerste eeuwen van et Christendom. Ook thans weer, maar nu op het moderne heidendom, moet de zego worden bevochten, en vergeet bet niet oat in de oude tijden het lot van het ^nristendom niet slechts beslist is door en Constantijn op do slagvelden bij den 1 viusbrug en door do Martelaren in de fiHUDa Van ^et Colliseum, maar ook in de Me, onderaardsche kerken van Rome, •i'ir het Ghristenom te zamen kwam en---- bad. dan geen Zegen voor een paro- hi'-,0' •jj'' ^et kuis van kloosterlingen in «ar midden mag hebben? Neen, niut tot ho,,UrCa' z'i de kinderen op schooi heb- h* Di,et ,tot tïe J'aren. dat zij de kinderen SJfrlmgen mogen noemen, beperkt hanr .-n0r? der Asters. Als zij daar in vpfon 8" ,I kapel liggen neergeknield, be- tt..„ Z1J, al'en, die aan haar zorgen zijn of nim toevertrouwd, hartelijk aan bij zii ia i lei_.^aar Bruidegom is en bij Wien gelden 0ndere rechten kunnen doen Een leven ook van werken. hifiMo'31 ilet hoofddoel, zoo even vermeld, zie nw u ^rs' franciscanessen zich be- vooral ->«~ °nde?w.^s en de °Pvoeding, volk J iVain wooskinderen, later ook in do ooyWa en Pousionaten. Tijdens de toenM J er vaT1 1806 en 1870 zag haar 1^ r Stichteres" met de Zusters Kloosters verlaten om op de slagvel den de gewonden bij te staan en sterven den te troosten. En als na den oorlog cho lera- en typhus-epidemiën het verwocs- tingwerk voortzetten, zijn het weer de Zusters van Salzkotten, die in lazaretten en ziekenzalen haar eigen leven veil heb ben om dat van anderen te winnen. Dat is het begin geweest van do zieken verpleging, welke thans zulk een voor naam deel uitmaakt van do werkzaamhe den der Congregatie. Ook als zoodanig kent Warmond de Zusters. Toen in Juni 1918 do wijkverpleging werd opgericht, werd de Congregatie bereid gevonden een van haar gedip] imoerde verpleegsters af te staan en werd Zuster Garola als wijk zuster aangesteld, in welke hoedanigheid zij uu nog werkzaam is. Bij het uitbreken van de Kulturkampf werden door.de regeering in Duitschland de scholen, waar religieusen werkzaam waren, gesloten en de weeshuizon van re ligieusen ontrojfd. Aan deze anti-religieu- se daad heeft Nederland, en wel met name het bisdom Haarlem, het to danken, dat de Zusters van Salzkotten naar hier zijn gekomen. Zij verlieten haar vader land, maar om in den vreemde, in Hol land en de Vereenigde Staten van Noord- Amerika haar werk van naastenliefde en opoffering voort te zetten. De eerste huizen hier in Holland waren Bodegraven en Vlissingen, waar de Zus ters in 1875 zich vestigden. Al spoedig was ook Warmond aan de beurt. 29 Ja nuari 1877 kwamen de drie eerste Zus ters, Zr. Lamberta, Zr. Ludovica en Zr. Ludgera om in de oude pastorie op 4 Fe bruari daaropvolgende reeds een bewaar- en naaischool te openen. Daar zijn nog genoog menschen in Warmond, die dat allereerste begin van de heilzame "werkzaamheid der Zusters zich herinne ren, maar het nageslacht mag liet gerust weten, dat het een hard begin is geweest, en dat do Zusters werkelijk armoede heb ben geleden. Zij hebben het gedragen, ge laten en blij, gelijk dochters van Vader Franciscus past. 30 November 1885 kwam Zr. Candida naar Warmond en werd als hoofd ge plaatst aan de leerschool. Van dit tijd stip af hebben de Zusters het R.-K. bijzon der onderwijs aan de jeugd van War mond blijven geven, eerst onder Zr. Can dida, daarna van 1909 tot 1919 onder Zr. Scholastica en nu nog onder Zr. Hedwig als hoofd. Eerst was het alleen een meis jesschool; na de vergrooting in 1896 werd ook voor de jongens de school geopend, totdat, na van 1900 af gehuisvest te zijn in de mooie school, welke door de goede zorgen van Deken Smeulders tot stand kwam, in 1922 onder het pastoraat van den tegenwoordigen Pastoor Oudejans de gemengde school werd opgeheven en geplitst in een meisjesschool onder leiding der Zusters en een jongensschool onder den heer Burcksen als hoofd. Hoeveel vaders en moeders zien nu al weer hun kinderen genieten van den zelf den weldaad, dien zij hebben genoten, en.misschien niet altijd gewaardeerd! Op een feestdag als heden komt hun wel licht weer eelis duidelijk voor den geest, wat het toch een niet genoeg te waardee- ren geluk is R.-K. bijzonder onderwijs te hebben mogen genieten! God heeft de Congregatie van de Zrs. Francicanessen van Salzkotten voor haar werken zichtbaar beloond en rijkelijk ge zegend. Want is het geen zichtbare ze gen, dat thans de Congregatie een 1800 'leden telt en 93 huizen heeft? In vier pro vinciën is de Congregatie thans verdeeld; de Duitsclie met het generaal Moederhuis te Salszkotten, de Hollandsche inert het provinciaal Moederhuis te Berkenrode, de Amerikaansche met dat te St.-Louis, en de Elzat-Lothiringsche met het provin ciaal Moederhuis te San St.-Martin bij Metz, waar Moeder Francisca, een War- mondsche. Provinciaal Overste is. 1 Waar God zijn zegen geeft, daar mogen Warmonds's Katholieken toch wel op den dag van morgen hun hartgrondigen dank betuigen en eens aanvullen, wat misschien maar al te gemakkelijk wordt en is verge ten, of althans zeker niet genoeg wordt gedaan. Laat dat gouden feest van morgen Warmond's Katholieken eens wakker schudden en laat dan morgen onder het H. Offer der Mis een dankbede opstijgen, ge meend en hartelijk, voor dat wat zij zelf door de zusters hebben genoten, maar een dankbede tevens, welke een titel en een waarborg is, dat God door de Zusters nog veel, ja ontzaggelijk veel moge schonken, wat zal strekken tot Zijn eer en glorie, tot heil der Zusters en van geheel de parochie van Warmond. Warmond. P. G. GROENEN. BUaTEHLAHP Duitschland DE KABINETSCI.ISIS OPGELOST. Het kabinet-Marx gevormd. De laatste oaderliandelingcn. De gisteren door Marx met do partijen der nieuwe regeeringscoalitio voortgezette onderhandelingen wilden aanvankelijk nog slecht vlotten ten gevolge van den eisch der Duilsch-nationalen tot toewijzing aan hen van nog een belangrijke portefeuille, namelijk die van Financiën, die aan het Gentrum was toegezegd. Ook de Duitsche volkspartij bleek volstrekt niet geneigd hel door haar tot dusverre bezette ministerio van Verkeerswezen aan de Duitsch-natio- nalen af te staan. Daar de partijen onwrik baar op haar standpunt bleven staan, dreigde Marx' opdracht zelfs ten tweeden male te zullen mislukken. Toen eindelijk de Duitsch-nationalen zich ermede accoord hadden verklaard, dat de portefeuille van Financiën aan het Centrum zou worden toegewezen, weigerde de Duitscbc volks partij nog altijd afstand van het Verkeers wezen ten behoeve der Duitsch-nationalen te doen. De Duitsch-nationalen en het Centrum besloten toen, gemeenschappelijk pressie op de Duitsche volkspartij uit te oefenen Het bestuur dezer partij beriep zich even wel op het feit, dat de fractie eerst heden zou bijeenkomen en dat daarom nu geen beslissing genomen kon worden. Daarop heeft Marx ten slotte door het stellen van een ultimatum aan de Duitsche volkspartij aan het gesjagger om de por tefeuilles, een einde gemaakt. De rijkskan selier verklaarde namelijk, dat hij heden avond om halfzeven de lijst der nieuwe ministers aan president Hindenburg zou voorleggen, zonder cp de beslissing der Duitsche volkspartij to wachten. Indien de Duitsche volkspartij dan zou Mijven wei geren, het ministerie van Verkeerswezen af te staan, zou hij (Marx) de uit deze houding voortspruitende consequenties trekken en zijn opdracht aan Hindenburg teruggeven. Onder dezen indruk legde daarop het be stuur der Duitsche volkspartij de verkla ring af, dat zij bereid was het ministerie van Verkeerswezen aan de Duitsch-natio nalen af te staan, zulks onder voorbehoud van goedkeuring door de fractie der Duit sche volkspartij. Om zes uur deelde de leider der Duitsch- nationalen, graaf Westarp, aan den kabi- nets-formateur de naiuen der Duitsch-na- tionale candidaten voor een ministerzetel mede. In den boezem cfc-r Duitsch-nationale Rijksdag-fractie is vooraf om onderlinge* yerdeeling der aan de partij toegewezen vier portefeuilles verbitterd gestreden. De samenstelling van het kabinet. De officieuze 1 ij s t. Naar het correspondentiebureau der ver- eeniging van Duitsche dagbladuitgevers verneemt, zal het nieuwe rijkskabinet uit de volgende ministers samengesteld zijn: Rijkskanselier en Bezette Gebieden: dr. Marx (Centrum). Buitenlandsche Zaken: dr. Stresemann (Duitsche Volkspartij). Binnenlandsche Zaken en vice-kanselier: Hergt (Duitsch-nalionaal). Financiën: dr. Koehler (Centrum). Economische Zaken: dr. Curtius (Duit sche Volkspartij). Arbeid: dr. Brauns (Centrum). Justitie: Graf-Thüringen (Duitsch-natio- naal). Rijksweer: dr. Gessier. Posterijen: Schölze (Beierschó Volks partij). Verkeer: dr. Koch (Duitscli-nationaal). Levensmiddclenvoorziening en Land bouw: Schiele (Duitsch-nationaal). Het correspondentiebureau verneemt, dat deze lijst als definitief wordt be schouwd. Rijkskanselier Marx zal haar onverwijld voorleggen aan den rijkspresi dent, die in laatste instantie te beslissen heeft. De nieuwe ministers. De nieuwe minister van Binnenlandsche Zaken, tevens vice-kanselier, Hergt, was lot Augustus 1924 de woordvoerder van dat .deel der Duitsch-nationale Rijksdagfrac tie, dat togen de aanvaarding van het Da- wesplan heeft gestemd. Hij is derhalve, wat de buitenlandsche politiek betreft, een zware belasting voor het nieuwe kabinet, dat onder leiding van Stresemann naar de voorzetting der tot dusverre gevoerde toe naderingspolitiek zal streven. Do nieuwe minister van Juslliie Graf was vóór den oorlog als een heftig anti semiet bekend. Dat liij met het klimmen der jaren niet veel verdraagzamer is ge worden, wordt wel bewezen door hel feil, dat hij indertijd als vice-president van den Rijksdag geweigerd heeft een bezoek aan den toenmaligcn rijkspresident Eberl te brengen, toen aan dezen het neuwe prac- sidium van den Rijksdag moest worden voorgesteld. Daarentegen is de Duitsch-nationale mi nister van Verkeerswezen, Koch. als .vak- vereenigmgsinan betrekkelijk gematigd. Ook de nieuwe minister van Voedsel voorziening en Landbouw, Schiele, die reeds eenmaal de Duitsch-nationalen heeft vertegenwoordigd, en wel in liet kabinet- Luther als minister van Binnenlandsche Zaken, behoort tot de meer bezonnen ele menten der partij. De nieuwe minister van Financiën, Koh ier, is staatspresident van Baden en tevens minister van Financiën y-an genoemden staat. Hij staat op den Wirtli-vlcugel der Centrum-partij. Een protest der D.-Volkspartij. Do Duitsche volkspartij heeft gedreigd, tegen de samenstelling van het nieuwe kabinet alsnog te zullen protesteeren. De Duitsche volkspartij wenscht namelijk niet zonder meer accoord te gaan met het feit, dat o.m. twee personen deel van het mini sterio uitmaken, die aan het kabinet oen scherp naar rechts georiënteerd karakter geven. De bezwaren der Duitsche volkspartij richten zich tegen do beide Duitsch-natio- na'e ministers Hergt (vice-kanselier en minster van Bnnenlandsche) en Graf (Jus titic). Tegen de beide zeer agrarisch ge zinde persoonlijkheden had zich oorspron kelijk het Centrum eveneens uitgesproken, doch dit heeft zich teh slotte men hun be noeming accoord verklaard. Een eventueel protest der Duitsche volkspartij zal dan ook wel generlei resultaat hebben en men neemt aan. dat president Hindenburg de ministerlijst in haar thans gepubli- ceerden vorm zal bekrachtigen. Minister Gessier. Treedt uit de Dom. P a r t ij. Naar uit de lijst der nieuwe ministers blijkt, heeft Gessier het Rijksweerministe- rie behouden. De voorzitter der democratische Rijks dagfractie, Koch, heeft zich gisteren in een eigenhandig schrijven tot Gessier ge richt, ten.einde hem overeenkomstig den wensch der partij te verzoeken om, even a's zulks door de ministers van Binnen landsche Zaken, Külz en van Financiën Rcinhold was gedaan, de consequenties te trekken uit het feit, dat de democratische Rijksdagfractic zich genoodzaakt ziet, in de oppositie tegenover het nieuwe kabinet te gaan. Gessier heeft echter bij het doen van oen keus ten gunste zijner functie beslist. In zijn antwoord aan Koch verzekert de Rijksweerminister, dat hij het democrati sche principe trouw blijft, doch dat zijn plichten tegenover zijn ambt hem dwin gen, geen gehoor te geven aan den wensch zijner partij om af te treden. Derhalve, aldus betoogt Gessier in zijn antwoord, ziet hij slechts één uitweg uit de impasse, namelijk om het lidmaatschap der democratische partij neer te leggen. Frankrijk. De economische crisis. Regeeringsmaatrcgelen. De Franscho Kamer zette gisteren het debat over de interpellaties met betrek king tot de werkloosheid en de duurte voort. Namens de regeering verklaarde Fallières, dat de crisis van nationalen aard is en verband houdt met de schom melingen der prijzen. Het aantal werkloo- zen bedraagt do helft van het aantal in 1919 en 1921. Fallières gaf do verzekering dat het mnisterie van Arbeid over een volmaakte organisatie voor het vo'gen van de bewegingen der arbeidsmarkt en van do crisis beschikt. Hij schat het aantal buitenlandsche arbeiders in Frankrijk op anderhalf millioen on voegdo er aan toe, dat Frankrijk de verdragen, welke hot met sommige landen op dit punt gesloten heeft, zal eerbiedigen, doch den terugkeer naar hun vaderland van de buitenland sche arbeiders, die wenschen te repatriee- ren. zal vergemakkelijken, Fallières verklaarde, dat alle regee- ringsorganen streven naar liet verlichten van de werk'oosheid. Het departement van Oorlog heeft 200 millioen beschikbaar gesteld voor werkverschaffing, het de partement van Openbare Werken 457 mil lioen en, wanneer de credieten voor de be strijding der werkloosheid ontoereikend mochten worden, zal de regeering nieuwe credieten aanvragen Fallières zeide van oordcel te zijn, dat do crisis s'echts kort zal duren: de in dustrie, welke thans een beproeving door staat, zal zich weten aan te passen. Het is noodzakelijk dal de buitenlandosche arbeiders naar hun land terugkeeren. De Fransche arbeiders zul'en terugkeeren naar de departementen, waaruit zij af komstig zijn; velen hunner zullen weer in het landbouwbedrijf te werk worden gesteld. De regeering zal niets nalaten, wat de crisis zou kunnen verlichten. Met 325 tegen 235 stemmen besloot do Kamer vervolgens, a.s. Vrijdag de debat ten over de interpellaties voort te zetten. Weder invoering van het visum. De Franscho regeering hoeft bosloten voorloopig de bepal'ng op te schorten vol gens welke voor vreemdelingen die naar Frankrijk komen geen Fransch visum meer noodig .was. Totdusvcr was de toe stand zoo, dat alleen een nationaal pas poort vereischt Svas. Werklieden, die naar Frankrijk kwamen om te werken, kondon er moe volstaan het contract met den Franschen werkgever door do Fransche autoriteiten te laten viseeren en waren dan van een paspoort vrijgesteld. Wegens de hier ontstano werkloosheid werden geen contracten meer geviseerd. Vreemde arbeiders ontdoken nu de moeilijkheid door zich een paspoort aan te schaffen waarna geen visum meer vereischt was. Om deze ontduiking te verhinderen wordt thans een Fransch visum weer „voor alle HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITPNLAND. De Duitsche kabinetscrisis opgelost De D.-Nationalen Krijgen 4 portefeuilles. Wederinvoering van het Fransche vi sum voor vreemdelingen. Mgr. Zadravetz gerehabiliteerd. Orkaan in Engeland. Vooral in Schot land veel schade. (Buitenl. Ber. 2de blad). BINNENLAND. Een ernstig spoorweg-cngcluk te Heeren veen (Gemengde Berichten. 2de blad). De Radio-distributie van Rijkswege. Misschien voor Leiden (1ste blad). OMGEVING. De actie van B. en W. van Waddinxveen inzake de spoorlijn GoudaAlphen a. d. Rijn (Rijnstreek, 2de blad). vreemdelingen verplichtend gesteld, waar bij een visum geweigerd wordt aan degenen d e in Frankrijk willen komen werk zoe ken. Dezelfde verplichting zal worden her steld voor Belgen en Luxembourgers, dio wegens de gesloten (ractaton zelfs geen paspoort meer behoefden. Hongarije. MGR. ZADRAVETS GEREHABILITEERD Leugenachtige berichten. Zijn aanklacht tog en de pers toegewezen. De Hongaarscho correspondent van ..do Tijd" meldt uit Boedapest: Zoo men zich -herinneren zal, heeft Mgr. Zadravetz 'n aanklacht ingediend tegen eenige Hongaarscho persorganen* die zich schuldig gemaakt hadden aan persoonlijke aanvallen op den persoon van den voormaligen legerbischop in verband met het vervalschingsproces Dit proces is dezer dagen voor geweest. De betreffende redacteuren boden Mgr. Zadravetz hiin verontschuldiging aan «*n zeiden, de aanvallen in hun artikels te be treuren. De rechtbank jiam met deze verontschul diging genoegen, behalve van twee redac teurs, die tot geldboeten werden veroor deeld. In beide kringen hoeft deze u tspraak genoegdoening gewekt Gemeld zij nog, dat Mgr. Zadravetz woor voor het eerst in het openbaar op trad op een vergadering, die hem een mi nuten-lange warme ovatie bracht. Wij vertrouwen dat de buitenlandsche pers, die indertijd zoo gretig de verdacht makingen tegen den legerbisschop over nam, ook deze rechterlijke uitspraak haar lezers zal willen voorhouden. Polen. Sovjeiambtenaar gearresteerd. Naar de Poolsche bladen melden, is een hoogere ambtenaar van liet sovjetgozant- schap te Warschau, Usmanski, goarres- teerd, daar hij actief heeft deelgenomen aan spionage tegen Polen. Een gerechtelijk onderzoek wordt inge steld. China. DE VREEMDELINGENHAAT. Engelands militaire toebereidselen. Geen accoord tusschcn Engeland en Japan. Do correspondent van de „Daily Tele graph" te Tokio seint: Met den mees.en nadruk spreken de autorite ten de verkla ringen tegen van de persbureau* te Hong kong, die beweren, die de Britscho vloot- beweging en concentraties ten opzichte van China het gevolg zijn van con overeen komst tusscben Engeland, Japan en do Vereenigde Staten Van bevoegde zijde wordt verklaard, dat Japan niet alleen geweigerd beeft, betrok ken te worden in een voorgesteld militair ingrijpen tegen China, doch dit ook vol komen heeft afgekeurd. Do regeeringsbladcn beweren, dat Ja pan de Britscho uitnoodiging heeft afge slagen, omdat het 't landen van troepen als voorbarig en gevaarlijk beschouwde. De marine heeft vier torpedojagers .afge zonden welke uitsluitend op do Yangslo rivier zullen patrouilleeren, en welke de Chineesche autoriteiten zullen bijstaan in het beschermen van Japansche ond r la nen tegen oproeren van het grauw. Ver der dienen zij, om een einde te maken aan onoodige zenuwachtigheid van Japanners in China. Wel-ingelichto personen to Tokio bewe ren, dat er geen reden bestaat, om ern stige ordeverstoringen te vreezen in Shang liai, of een herhaling van oen inval van liet gepeupel in do concessies aan don bovenloop der rivier. De autoriteiten hebben dc dagbladen en persagentschappon gewaarschuwd tegen het publiceeren van berichten, waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat Japan een 1 bedreiging met krachtvertoon goedkeurt,

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1