j en VV. vast te stellen bedrag niet over- ;ii.' rijdt. De heer Meyer informeert hoe hoog dit bedrag door B. en W. is vastgesteld. De voorz. zegt op 300. De hee :en Meyer en van der Niet raee- nen. dat dit vel wat laag is met het oog op men.cchen, die tengevolge van den wo- niiignord een duurder huis moeten bewo nen d?n hun eigenlijk schikt. We'houder Liefferink merkt op, dat men geen moeilijkheden moet zoeken. Gc- duri.'de een 25-jarige practijk zijn er nog nooit klachten gerezen. Het artikel wordt ongewijzigd vastge- ;eld Bij art. 7. dat de mogelijkheid opent, dal huiseigenaars te hunnen koste straatlan taarns door do gasfabriek kunnen laten oprichten, vraagt de heer van der Niet B. en zich in verbinding te stellen met daar voor in aanmerking komende huiseige naars. De voorz. zal de mogelijkheid daarvan onderzoeken. Bij art. 0. dat bepaalt, dat de raad jaar lijks den gasprijs vaststelt, stelt de voorz. voor een nieuwe alinea toe te voegen, dat Burgemeester en Wethouders bevoegd zijn bij afname van groote hoeveelheden gas a's voor industrie en bij verwarming een verminderd tarief toe te passen. Artikel 11 bepaalt, dat voor elke aam sluiting bij levering over den gewonen meter een minimum jaarlijksch gasver bruik vau 12 moet worden gegarondeerd Hetgeen minder wordt verbruikt moet worden bijgepast. Bij levering over den muntgasmeter moet, wanneer bet gasver bruik minder is dan 25 kub. M. per maand voor iederen te weinig gebruikten kub. M. 2^ cent worden bijbetaald. De heedn Meyer en van der Wiel vinden de bepaling voor de muntgasverbruikors onredelijk, omdat daarvoor practisch een minimum gasafname wordt gevorderd van 30 per jaar, terwijl dit voor leve ring over de gewone meters slechts 12 bedraagt. Het minimumverbruik van 25 kub M. per maand voor de muntgasver-. bruikers wordt hierop teruggebracht tot 20 kub. M. per maand. De verordening wordt verder zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Naar aanleiding van bet rapport der het vorige jaar ingestelde raadscommis sie tot onderzoek der bouwverordening stellen B. en W. overeenkomstig den wenscb der commissie voor de bouwveror dening op eenige punten wat gemakkelij ker te maken. Echter kunnen zij zich niet vereenigen met het voorstel der commis sie om de bepaling der bouwverordening, die gebiedt, dat woningen een ouderlin gen afstand van ten minste 40 c.M. met daartusschen venlilatie-openingen in boei- boord of metselwerk, zoodanig te wijzigen, dat re maat van 40 c.M. wordt terugge bracht tot 18 c.M. B. en W. beroepen zich daarbij op de meening van den beer Inspecteur der Volkshuisvesting en den directeur der bouwpolitie in Den Haag, die het uit hy giënische overwegngen in ons koud klir maat niet verantwoord achten huizen met platte daken zonder dubbele prafonds te bouwen en die de bestaande Noord- wijksche bepaling ten zeerste toejuichen. Den heer van der Wiel. lid der voor noemde raadscommissie spijt het. dat B. en W. met dit voorstel komen. De com missie beeft deze wijziging niet voorge steld uit zichzelf, doch gehoord verschil lende deskundigen. De deskundigen zijn bet over deze zaak blijkbaar niet eens. Daar spreker vreest, gezien de meening van de door B. en W. genoemde officieele personen, dat het toch vechten tegen de bierkaai zou zijn, zal spreker zich, hoewel ongaarne, bij het voorstel van B. en W. neerleggen. Wethouder Liefferink is overtuigd, dat ieder waar architect deze bepaling' zal toejuichen. In .erschillende steden is men doende Noordwijk in deze na' te volgen, zooals spreker uit een ambtelijk onderzoek is gebleken. De bepaling beteekent voor ieder voordeel en voor niemand nadeel. De beer van der Wiel komt er tegen op, dat wethouder Liefferink alle architecten, die het niet met het gemeentebestuur eens i zijn, voor geen echte architecten verklaart. Spr. ziet de zaak als een onder de des kundigen nog niet uitgevochten kwestie. De begrootingen 1926 en 1927 worden gewijzigd overeenkomstig het voorstel van B en W. De heer van der Wiel vraagt nog irarom de restauratie van den toren weer met 900 is overschreden. De vóorz. zal dit onderzoeken. Besloten wordt aan 49 halve weezen - een weezengeld toe te kennen voor 1027 50 en aan 10 volle weezen een uit- «eering van 225 per jaar. Z.h.s. wordt besloten van het kerkbe stuur van St.-Jeroen voor 1 aan te koo- Pen het zoogenaamde Kerkplein en het vrij gekomen terrein voor de pastorie op voorwaarde under meer, dat de gemeente ,8s kerk en pastorie breede trottoirs van guinstegels met hardsteenen of granieten Panden zal aanleggen. De kosten biervan bedragen ongeveer f 1300. Hierop gaat de raad over in geheime vergadering. Na heropening der open- Pare vergadering deelt de voorz. mede, dat en W. punt 3 der agenda inzake de spaarbank van de agenda hebben afge voerd en punt 11 inzake bet aanschaffen au een molor-wegwals en teermengma- i?.® Bebben teruggenomen. Hij de rondvraag vraagt de heer Cas pars waarom B. en W. niet willen con- racteeren met een door hem opgegeven gegadigde, die bereid is de gemeentelijke jauinis voor een kwartie per kub. M. goed- 'oopor weg te voeren dan de persoon die U op het oogenblik doet. He voorz. zegt, dat deze persoon niet va0 /!arau,?eei'en een geregeld vervoeren p het vuil over een groot tijdvak. He heer Caspers deelt mede, dat deze een terrein in handen heeft groot ge- M°m z,ek.er voor 2 of 3 jaar al het vuil ei ISoordwijk te bergen. Hij zal dezen ad- te stohen^k mGt Gn *n verkjncl'n£ tuip6 k?er<?n van der Niet en Meyer be- van i °Htevr6denheid over den gang ttop eii kij de werkverschaffing. Zij ppd, dat bij eenigen goeden wil van INGEZONDEN «MG Schrale Uppers en Ruwe Huid van Handen en Gelaat verzacht en geneest men spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL 0850 het College er wel meer menscben kon den worden (e werk gesteld Ook zijn zij niet overtuigd, dat altijd die personen worden te werk gesteld, die daaraan bet meest behoefte hebben. Daarvandaan heerscht er een groote ontevredenheid on der de arbeiders. Er zijn veel werkloo- zen, vaders van gezinnen, die maar 1 week op do 5 weken werken. Ook is bet loon maar 18 in tegenstelling met b.v. Sas sen heim waar het 24 bedraagt en waar bijna geregeld werk is voor allo werkloo- zen. De voorz. en weth. Liefferink zeggen, dat het onmogelijk is allen tevreden te stel len als er maar voor 10 rrenschen werk is en er zijn b.v. 100 werkloozen. Hoeveel werkloozen er bij een bepaa'd werk te werk gesteld kunnen worden moeten de hoofden van dienst uitmaken, die verant woordelijk zim. Poverd'en merken zij on, dat alle werkloozen, die geen werk krij gen en daaraan behoefte lubben, een weke- lijkscbe ondersteuning krijgen. De vak bonden, die alle vertegenwoordigd zijn in de 6teuncommissie, kunnen daar eventueele klachten te? tafel brengen Dan worden zij vanzelf onderzocht. Bij onderzoek blijft er echter gewoonlijk niet veel van over. Hierop wordt de openbare vergadering gesloten. NOORDWIJKERHOUT. Reconsfruciie weaen. De voorberei dende werkzaamheden betreffende de re construct]' e van den 's-Gravendamschen weg onder de gemeente Noordwijkerhout en de Teijlingerlaan in de gemeente Sassen- beim zijn thans zoover gevorderd, dat tof aanbesteding kan wordpn overgegaan. Deze zal plaats hebben op hel gemeente huis van Noordwijkerhout en wel op Vrij dag 11 Februari a.s. Bedoelde wegen zullen worden omge bouwd in een z.g. bitumenweg, bestaande uit een dek van „Topeka" met een tus- sclienlaag van aspbaif-hofon •'|T1 eene n-o. walste fundeering. Ongetwijfeld zal de nieuwe weg een prachtiee verbetering zijn en een schitterende verbinding geven tus- schen den Gooweg in Noordwijkerhon t en den Rijksstraatweg in Sassenheim. De weg wordt 5 M. breed, en hiertoe moet op ver schillende punten de bestaando weg wor den verbreed. Verschillende bochten zul len worden afgesneden of verflauwd. Het werk mnof 1 .Tnli a "ct-oH ?.rv> Den ingenieur I. Prakke te Delft is 't hoofd toezicht opgedragen. Bouwen. B. én W. hebben vergunning verleend aan H. J. Buschman voor den bouw van een winkelhuis met macaznnen aan den Gooweg; aan J P- van den Burg T zn. voor den bouw van een woonliuis aan de Leidschevaart en aan H. Lammers en L. Heemskerk Jzn, voor den bouw van een dubbel woonhuis aan den Kerkweg. Hei Posikanioor. Op verzoek van het Gemeentebestuur heeft het hoofdbestuur van de» post-, telegraaf- en telefoondienst besloten het kantoor te Noordwijkerhout ingaande 30 Januari as. ook oj Zon- en Feestdagen on te stellen en wel van 89 uur voormiddags. Schoolverzuim. Dat door de kinderen nogal eens wordt verzuimd de school te bezoeken blijkt uit het verslag van de commissie tof wering van het schoolver zuim over 1926. De Commissie moest 13 maal vergaderen. Opgeroepen werden 141 aansprakcliiko personen. Van deze verschenen slechts 56. waaruit blijkt, dat vele ouders liet ver keerde van het thuis houden van kinderen in plaats van ben regelmatig het onderwijs te doen volgen, nog niet beseffen. LEIMUIDEN. Plulmvee-ien'eonstellinq. In de zaal van den lieer Sneeboer wordt 26. 27 en 28 Januari een pluimveetentoonstelling ge houden. Woensdagavond werd de tentoon stelling geopend door den epre-voorzitter, den heer J. A Bakhuizen, burgemeester. Vrijdagavond zal er een verloting plaats hebben ten bate van de tentoonstelling. OEGSTGEEST. Missiedaq. Het propaganda-comifé van den Missiedag heeft on haar vergade ring besloten, dat voor de Missieavond a.s. Zondag van 10 uur tol half elf en van twaalf uur lot halféén gelegenheid zal gegeven worden plaatsen te bespreken op vertoon van introductiekaart. De aanvang van den feestavond is ge steld op halfacht uur precies. Het comité vertrouwt, dat allen zullen zorgdragen vóór half acht aanwezig fe zijn. Personen die na halfacht binnenkomen, kunnen niet eerder in de zaal worden toe gelaten, dan na beëindiging van bet pro- gramnuirimer waaraan men dan bezig mocht zijn. Zwemvereen. „Poelmeer". Op een ge houden bestuursvergadering der Zwemver- oeniging „Poelmeer" is besloten om in do tweede helft van Februari een algemeene ledenvergadering (e houden. Op deze vergadering zullen obligaties worden uitgeloot, terwijl op deze bijeen komst voor leden en introducees verder vele verrassingen en attracties zullen aan wezig zijn. ALLERLEI HONING. Honing was een der eerste voedings middelen van de menschen. Het gebruik van honing was in de oudheid veel groo- ter dan thans. Vóór hel jaar 1000 kende men in Europa geen rietsuiker en ook geen beelwortelsuiker. Het eentfgc verzoetingsmiddel in de oudheid en ook nog in de middeleeuwen was dus honing. Men gebruikte den ho ning niet alleen als voedings- en genot middel, maar ook als middel om te con- serveeren en als geneesmiddel voor ver schillende ziekten. Van de vroegste tijden af is dus de honing gewaardeerd gewor den, als natuurproduct, dat het honing- vogeltje, do bij, uit de kelkjes van bloeien de planten en gewassen als zoete nectar verzamelt. Do echte bijeenhoning is een buitengewoon gemakkelijke verteerbare smakelijke en heilzame voedingsstof, die niet door suiker kan vervangen worden. Evenals water, gaat zuivere honing on middellijk in de bloedvaten over, zonder onreine stoffen achter te laten. Dat melk, eieren en vleeseh voedzaam zijn, weet ieder. Minder algemeen bekend is bet ech ter, dat zuivere, inlandsche bloemboning met gcioemde voedingsstoffen minstens op één lijn mag worden gesteld. Zuivere honing wekt bovendien ook nog in niet geringe mate den eetlust op. Ge lukkig neemt het honinggebruik ook in ons land vooral in de laatste jaren aan merkelijk toe. Toch staan wij achter met andere landen, met name Zwitserland, Duitschland, Frankrijk en België. Op de wereldtentoonstell ng te Luik, in 1905 ge houden, wae een sierlijke plaat aange bracht,, waarop was afgebeeld e_en lief blo zend meisje, dat in haar opgeheven rech terband een flacon bloemenboning hield, en daaronder stond dit vrij vertaald versje: Honing is bereide 6pijs; Voor allen bron van kracht; Voor man en vrouw, voor jong en grijs Verjonging levensmacht. Maar onvervalscht en goed bereid, Moet voor dat doel hij zijn. "Wordt hij op deze wijs bereid, Dan looft hem groot en klein. Hetgeen de bijen uit bloemen en bloe sems halen is niet het product ons be kend als honing, maar een zoet vocht, nectar genaamd. Deze nectar bestaat uit ongeveer 20 pet suiker en pl.m. 80 deelen water. Dit vocht is een deel van het sap, dat in de plant tijdens de groeiperiode, omloopt De nectar door de bijen opgeno men, ondergaat in baar Lchaam een eer ste nuanceering, terwijl mierenzuur uit het lichaam der bijen er aan toegevoegd wordt. Hierdoor onislaan twee verteer bare vormen van suiker, namelijk glucose en lcvulose. Daarna wordt het zoete vocht in de kunstig gebouwde zeshoekige ceilen van de honinggraten opgeborgen, waar het een z.g. rijpingsproces moet onder gaan. Het grootste gedeelte van het water verdampt en tenslotte is bet product ho ning, zooals wij het kennen. Nu bestaat de hon.ng uit ongeveer 80 deelen suiker en ongeveer 20 doelen water. De juiste samen stelling van zuivere, onvervalschte honing is pl m. 75 pet. suiker (vruchten- en plan- tensuiker), plm. 20 pet water en plm 5 pet minerale bestanddeelen en zout. Ten gerieve van de boningvorbruikers laten we bier in beknopten vorm volgen, wolko hoiningsooften" ;n den handel wor den gebracht cn aan welko eischon zo die nen te voldoen. Honing is de raat of raat honing eerste sóórt is aanwezig in nieuwe helderwitte honingraten, terwijl ,al de ho- ningcellen moeten „verzegeld" zijn, d.i. ge sloten met reine, blanke dekseltjes van was. Zulke honing ziet er zoo heerlijk uit en smaakt dan ook overheerlijk; bet zachte, zuivere was smelt aanstonds in den mond; men merkt ei' niets van. Raathoning tweede soort is gewoonlijk ook wel van goede hoedanigheid, doch opgeborgen in min of meer bruine, oude raten, ziet hij er minder aantrekkelijk uit. Als raathoning derdo soort moet wor den beschouwd alle hon.ng in donker bruine raten. De honing op zich zelf kan ook nog wel goed zijn, maar als raatho ning is nij minder te genieten, aangezien de raat er vooreerst nog onooglijk uitziet cn bovendien bij het nuttigen als een taaie massa in den mond achterblijft. In raal- bon.ng, van welko soort ook, mag geen bijenbrood (honing vermengd met stuif meel) en volstrekt geen, broed voorkomen. Gelukkig wordt op een en ander tegen woordig veel nauwkeuriger gelet, dan in vroeger tijd. Hoe den raathoning het beste ie bcv/aren en goed te houden. Raathoning kan zoowel in potten en dekschalen als in doozen worden gedaan en dan liefst elke raat afzonderlijk ge wikkeld in zuiver perkamentpapier. Do pot of dekschaal of doos na het uitnemen van honing terstond weer sluiten, waut aan den invloed van den lucht blootge steld, neemt boning spoedig den water damp daaruit op, waardoor de honing uit do open gemaakte cellen erg dun en de raat onooglijk wordt. Honing moet daar om op een droge plaats bewaard worden. Behalve raathoning wordt ex tegen woordig ook veel honing uit de raat ver kocht. Hij komt in den handel als slin gerhoning, lekhoning en pershoning of uitgepersto honing. Deze honingsoorten worden in flacons ten verkoop aangebo den. Slingerhoning wordt, zooals men weet, verkregen door gevulde honingra ten, na ontzegeling der cellen, in een zoogenaamd en honingslinger snel rond te draaien. Door de middelpuntvliedende kracht komt do honing dan uit de cellen. Daarna wordt hij door één of meer zeven gezuiverd cn vervolgens in de flacons overgebracht. Lek- en zeemhoning verkrijgt men door gevulde raten, die veelal eerst stuk ge- stcoten worden, op een zeef te leggen. De honing lekt of druipt dan langzaam uit Pershoning wordt met behulp van een pers uil de raten geperst en daarna van wasdeelcn en onreinheden gezuiverd. Wordt voor genoemde honingsoorten uitsluitend zuivere en zooveel mogelijk rijpe honing genomen en laat de verdere behandeling in geen enkel opzicht iets to .wenschen over, dan bezitten zij vrijwel evenveel goede eigenschappen als raat honing. Zuivere bijenhoning is te herken nen aan den smaak, aan den honingglans en aan het aroma of den geur. Het beste bewijs is echter nog de kristallisatie. Elke goede honingsoort uit de raat gaat na verloop van eenigen tijd versuikeren. Versuikerde honing is door verwarmiDg weer vloeibaar te maken; hij verkrijgt dan het aroma van verschen honing terug en is in dien toestand tevens gemakkelijk verteerbaar. Men wachte zich echter voor een al te sterke verhitting. Daardoor toch zou de honing van zijn oliehoudende stof fen en zijn mierenzuur kunnen verliezen en bovendien een min of meer branderi- gen bijsmaak aannemen. Het beste is, de flacon versuikerden honing in een pot of pan warm (geen ko kend) water te plaatsen, totdat de ho- niug behoorlijk vloeibaar is geworden. Bij honing in flacons vergeto men vooral niet, telkens na het gebruik djn flacon aan stonds opnieuw te sluiten. Men neme den honing er uit, met met een stalen maar met een beenen voorwerp. Geur, kleur en smaak zijn natuurlijk afhankelijk van de bloemen en bloesems, waaruit de bijen den nectar n hoofdzaak hebben verza meld. Do witte klaverhoning b.v. heeft een witgrijze, kleur, een aangenamen geur en smaakt heerlijk. Dit kan ook gezegd worden van den meest donkerbruinen boekwGÖthoning on van den meer licht bruinen heidehoning. De zoogenaamde bJoomenhon ng is afkomstig uit onder scheidene bloemsoorten. Voor het steri liseeren van vruchten en het bereiden van compotes en jams is honing ook heel goed to gebruiken; de ver leefbaarheid wordt er door bevorderd. Bovendien heeft men er minder van noo- dig, dan van suiker. Heeft men de te steriliseeren vruchten in de glazen gedaan, dan giet men daar op een dik vloeibare warme, niet kokende honingopkissing. Aangezien de honing bederfwerende eigenschappen bezit, lean men ei ook ongekook.e vruchten mee con- serveeren. Men wascht bessen, kersen, allerlei soort pruimen, in schijfjes gesne den appels en peren zorgvuldig, legt ze vervolgens in een pot of vaatje laag om laag met dik ingewreven honing, en wel zoo, dat tenslotte do vruchten met honing bedekt zijn. Daarna schudt men alles dooreen en zorgt dat er bovenaan een ruimte van 2 a 3 centimeter overblijft. Men denke er om, den pot of het vaatje terdege te sluiten; ook moet, gedurende J 6 a 8 weken, tweemaal per week geschud worden. Daarna is do inhoud voor gebruik geschikt Door 's avonds op een schotel tje, waai-van de wanden met honing zijn bestreken, een brandende kaars te plaat sen, zijn de in het vertrek aanwezige muggen te vangeu. Ook voor toilet-artikelen is honing dienstig; men vervaardtigt namelijk ook welriekend honingwater voor do huid, lioningpomade, honiogzeep en lioning- tandpoeder. O, zoele honing, zeem en zog der bloemen,, Wie zal er ooit genoeg, to vele u roemen! W.e, rustig bijtje, wie zal ooit genoeg Uw werk vcrcexen? Geen 't zij laat of vroeg. O, bijenhouders! Vlug gevlerkte schapen Voor u gaan overal een rijkdom rapen; Niet uit den 6Chool der aarde een gouden schat, Maar zoeten hemeldauw van blomme cn blad. „Volkskrant". (Guido Gezelle). STALEN MEUBELS. Do stalen archiefkasten voor gebruik op kantoren ^Jjn algemeen bekend en enkelen hebben ook wel kennis gemaakt met stalen bureaux-ministres, zooals do Amerikaan- sche industrie ze in de laatste jaren afle vert. Dat echter gewone meubelen van staal gemaakt worden en er b.v. complete slaap kamerameublementen, geheel in stijl, in groote aantallen gemaakt en afgeleverd worden, is een der laatste feilen op dit ge bied. Vermoedelijk zullen binennkort ook wel de overige meubels voor de huishou ding volgen. Als grondstoffen voor die meubels wel ke speciaal in Amerika ingang vinden, wordt in hoofdzaak gebruik gemaakt van dunne stalen platen, koudgewalste banden en naadlooze stalen buizen met rechthoeki ge doorsnede. Dit laatste materiaal wordt gebruikt voor onderdeelen, die de stevig heid moeten geven, b.v. voor den onderkant van laden; dc stukken worden in groot aan tal tegelijk op maat gesneden en dan auto geen op de verbindingsplaatsen aaneenge- lascht. Deze stukken worden daarna weer op do platen gelascht en wel zoo, dat ze al tijd komen aan den binnenkant van de meubels. Moeten echter de houten stijlen van meubels geïmiteerd worden, dan ko men die stukken aan den buitenkant Steeds wordt echter gezorgd voor volkomen glad de afwerking ana den buitenkant, opdat ten slotte door „piano-afwerking" een bij na volmaakte imitatie van mooi hout wordt verkregen. Het verven gebeurt met de hand om ullon schijn van gedruk of gestencild werk te vermijden. De buitenste vernislagen worden erop gemoffeld. Kleine laden, die minder stevig behoeven te zijn, worden in elkaar gelascht zonder dat versterkingen aangebracht behoeven te worden, terwijl steeds 'czorgd is, dat de scherpe kanten of uitsteeksels, waaraan men zich zou kunnen snijden, weggemaakt worden. Meestal worden de scherpe kan ten geheel omgebogen. Ingeval sierlijke meubelen gemaakt moeten worden met mooi afgewerkte poo len, worden deze laatste op speciale ma chines afgewerkt, terwijl ze bevestigd wor den aan de meubelen op zoodanige wijze, dat ze voel en veel steviger zijn dan met sierlijke houten pooteu ooit te bereiken is. Wil men roselten of naar buiten uitsteken de delen op de meubelen aanbrengen, dan worden deze uit geelkoper gegoten en aan liet metaal geklonken. Daar dc opbouw der meubelen steeds gebeurt vóór het moffelen, is men er zeker van, dat alles door een laag rocslwercnde verf en vernis bedekt is. In totaal blijk hel het gewicht der stalen meubelen een acht ste meer te zijn dan dat van evenzoo uit- ziendb en even groote houten. Volgens de Amerikaansche berichten is de prijs lager dan die van prima houten, meubelen. Dit beteekent voor Europa nog niet veel, omdat de houten meubelen in Amerika ook veel duurder zijn dan bij o ns. Het is dus de vraag of men dergelijke meu beien in Europa zal kunnen verkoopen, wanneer ze niet «tegelijk in Eiu-opa ge maakt worden. De voordeelen van stalen meubelen bo ven houten zijn in de eerste plaats de vele malen grootere sterkte van draaiende of schuivende onderdeelen. Verder is er geen werking in het materiaal en het kau niet afbladeren, zooals gefineerd hout dikwijls doet. Bij goede moffehng zijn ze niet aan tastbaar door vocht, terwijl houtworm geen schade kan doen. Voor de tropen is het vuq groot belang, dat geen witte mier zich zal wagen aan een dergelijk meubel, terwijl bijna alle houten meubels, en zeker die uit Europeescho houtsoorten, door witte mie ren aangetast worden. Ook de absolute brandvrij beid is een onmiskenbaar voor deel. HET WASSCHEN VAN GEWATTEERDE DEKENS. Gewaitcerde, gestikte dekens worden .over het algemeen veel minder gewas- schen dan do wollen en molton dekens. Dikwijls wordt, wanneer de randen groe zelig beginnen te worden, deze omboord, wat do deken wel een beter aanzien geeft, maar toch niet frisscber maakt. Gestikte dekens kunnen echter heel goed zelfs ge- wasschen worden met een goed resultaat, als men maar met aandacht en do uoo- digo voorzichtigheid te werk gaat. Het verdient voorkeur om voor het wasschen van een gest.kte deken een dro gen, windcrigen dag te kiezen, opdat de deken buiten kan hangen en dan veel mooier wordt dan wanneer ze in warme lucht hangt. Allereerst wordt dc deken goed geklopt en tusschon de stiknaden het slof weg ge borsteld Nauwkeurig wordt dan nagezien of de stiknaden niet zijn losgegaan. Ln dit geval moeten ze dan eerst in orde worden gebracht, omdat ze anders onder het wasschen nog verder los gaan en dc vull.ng van de deken gaat verschuiven. Den avond te voren wordt de üeken ge weekt in een tijl met lauw water, waar aan een handvol borax is toegevoegd. Meteen ook weekt men 14 K.G. nouutup in ruim 10 Liter water en iaat dit even eens oen nacht 6taan. Den volgenden morgen worvtl do (leken zachtjes uu„«- drukt en op een tafel uitgespreid, im groezelige randen en eventueele vlekjes worden dan met een zacht borsteltje en wat galzeop schoongemaakt. Vervolgens wordt dc helft van de houl- zecpoplossing genomen en hur zooveel lauw water aan toegevoegd, dat do Uekcn er in onder 6taat.•Zacht wordt oe degen er in gedrukt en gekneed, ,n geen geval gewreven. Na deze eerste bewerking volgt een tweede, zelldo bewerking in ue rest van de houtzcepoplossing. liiema wordt de deken opgespookt in helder lauw wa ter, waaraan een scheut azijn is loe0e- voegd om do kleur op te frisschan. De ue- keu wordt dan uitgedrukt, vooral niet wringen en over «oen stok of lijn gehan gen. De hoeken moeten op elkander val len; is dit n.et het geval, dan rekt men do deken lot de hoeken aan beide zijucn te gelijk op elkander vallen. Over ue ucken wordt een laken gehangen om de kleur niet te doen verschieten. Het vocht dat naai* dc onderkanton loopt, wordt tus- schen twee schoone doeken herhaaldelijk weggeknepen. Begint dc deken wat droog aan te voe len, dan wordt met een rietje overal licht geklopt om de vulling losser en weeker to maken. Eerst als de deken volkomen droog is, wordt ze afgenomen. De grootste familie tier wereld. Up een record in d l opzicht, dat h m wel door niemand zal worden bestreden, mag do vroegere farmer, thans renlenior Thomas B. Parker wijzen, die thans in do nabijheid van New York woont en voor kort in intiemen kring zijn UOsten ver jaardag vierde. Die intieme kring van zijn familie om vatte niet minder dun 658 personen. En het betrof hier niet nauwe bloed verwan ten als neefjes en nichtjes, doch enkel en alleen zijn kinderen en kindskinderen met hun respectievelijke wederhelften, zijn rechtslreekscho nakomelingen aizoo. Parker was vijfmaal getrouwd; zijn eerste vrouw schonk hein 18 kinderen, do tweede 21, dc derde 9, de vierde 12 cn do vijfde 10. Zelf heeft hij dus 70 kinderen gehad, waaronder een heel stel tweelingen en enkele drielingen. Van zijn zeventig kinderen stierven er 8; dc overbiijvenden, 32 jongens en-30 meisjes zijn allen op hun beurt getrouwd en mogen bogen op een talrijk kroost. Het jongste kind van Parker is pas 15 jaar; do vader werd er mee verblijd toen bij 75 jaar was; daartegen is zijn oudste kleinzoon 48 jaar en deze heeft alweer een zoon van 26 jaar. Parker trouwde voor den eersten keer toen hij 20 jaar was en zijn oudste zoon volgde dit voorbeeld, zoodat zijn oudste kleinzoon in alle eer den 48-jarigen leef tijd kan hebben bereikt. In zijn bedrijf beeft Parker het tot een aardig vermogon welen to brengen,' zoo dat hij op zijn ouden dag een mooi huis bij New York kon laten bouwen. Deson danks was hij niet in staat zijn lieelc fa milie, die hem ter gelegenheid van zijn 90sten verjaardag kwam feliciteeren, lo gies lo verstrekken. Hij moest zich tot zijn bloedeigen kinderen beperken; de overigen moesten een onderdak in een hotel voor lief nemen. Daags na den feest dag maakte de hccle fahiilie een uitstapje, waarvoor niet minder dan 150 auto's wa ren gerequireerd. President Coolidgc beeft den jub larie zijn golukwensch doen toekomen.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5