WAALS f9.75 WAALS A. S. C.—SPARTAAN. Haarlemmerstr. 114 ZONDAG a.s* 2 uur ,m HYING STARL ten, met geweren, gewapend, een waar ge vecht met de ongure beesten aangaan, dat verscheidene uren duurde. De Poolscbe regeering heeft tegen de viervoetige vijanden verscheidene regimen ten gemobiliseerd en de boeren zijn met vuurwapens voorzien om de ondieren be ter lo kunnen bekampen. Do berichten, die uit Moskou over wol- venplagen binnenkomen, zijn nog meer verontrustend. In bet Oeral-gebied belegeren de roof dieren dorpen en gehuchten en wagen zich zelfs op klaarlichten dag in de nabij heid der groote steden. Drie dagen en nachten hebben de inwo ners van Verchofoerje een hardnekkigen strijd tegen de bloeddorstige invallers ge voerd. Vijf mcnscben hebben hun leven daarbij ingeboet. In Geliabinsk drongen benden uitgehon gerde wolven een kerk binnen tijdens een godsdienstoefening en veroorzaakten daar )en ernstige paniek. Verscheidene vrouwen vielen flauw. De geloovigen zochten en vonden hun heil in de vlucht. In den Kaukasus zijn de wolven met honderden naar de bewoonde gebieden op getrokken en tot Mosdok doorgedrongen. De militair© autoriteiten hebben van Alexandrofsk uit een vliegtuig gezonden, dat bommen, gevuld met een bijzonder soort gas, door een Russische chemicus uitgevonden, onder de wolven geworpen heeft. Tweehonderd wolven werden ge dood. Ontzettende droogte in Zuid-Afrika. Hongersnood in enkele districten en groote sterfte onder het vee. Uit Kaapstad wordt bericht, dat reeds eenige maanden lang in vrijwel geheel Zuid-Afrika een ontzettende droogt© heerscht, waardoor ta] van streken geteis terd worden. Runderen en schapen sterven bij kudden, terwijl in enkele districten, zooals Prins A'bert, Namagueland, zulk een hongersnood en gebrek heerschen, dat de boeren gedwongen zijn hun dorpen te verlaten. De bladen bevatten een dringen den oproep om hulp, voor het te laat is. Hevige hagelstorm in Schotland. Een hagelstorm heeft Woensdagmiddag ia Schotland veel schade aangericht. Do storm, welke een snelheid had van 82 mij len per uur, teisterde een groote opper vlakte. De ijzeren dakbedekking van de groote tribune der Celtic Football-Club te Glasgow werd gedurende een wedstrijd ernstig beschadigd. Door het afknappen van telefoondraden werd de communicatie met Engeland, Belfast en vele plaatsen in Schotland ernstig bemoeilijkt. Zelfmoord door waarzeggerij. De kaartlegster krijgt 20 mark boete. Te Halle beeft zich een tragisch voorval afgespeeld door de schuld van een kaart- Een jonge vrouw was het bij het bijge- loovigo publiek hoog aangeschreven „ora-- kel", de veel geraadpleegde 78-jarige we duwe Martha Bieber, gaan consulteeren. Het nerveuse vrouwtje, dat zonder eeni ge reden zeer jaloerscb en dientengevolge zeer wantrouwig tegenover haar man was aangelegd, hoorde uit den mond van het boosaardige wijf, hoe uit de kaart te le zen viel, „dat een zwarte dame tusschen haar (cliënte) en haar echtgenoot stond. De jonge vrouw raakte door deze me dedeel] ng zoo zeer van streek, dat ze zich het leven benam door vergiftiging. Do rechtbank te Hall, waarvoor de kaartlegster zich te verantwoorden had, veroordeelde deze wegens „Unfug" tot slechts 20 mark boete. Afschuwelijke misdaad. Een 80-jarige ziekenverpleegster, mej. Michel geheeten, is, naar uit Chambéry gemeld wordt, het slachtoffer geworden van een afschuwelijke misdaad, vermoede lijk gepleegd door twee jongelieden, die in staat van dronkenschap verkeerden. De booswichten drongen het huis der oude vrouw, die algemeen geacht en be mind was, wijl ze, ondanks haar hoogen leeftijd nog met veel toewijding arme zie ken verzorgde, binnen, sloegen haar met een kruisbeeld, dat zij van den muur had den genomen, en wurgden haar. Het lijk der ongelukkige vrouw hebben zij ten overvloede nog verminkt, waarna zij pogingen deden om de sporen van hun misdaad te doen verdwijnen, door het huis in brand te steken. Zij plaatsen daartoe een lamp onder het bed, doch het vuur, da,t zich ontwik kelde, doofde vanzelf uit. De politie heeft een fabrieksarbeider, Italiaan van geboorte, gearresteerd, als verdacht van deelneming aan de misdaad. De aangehoudene is reeds vroeger we gens poging tot moord tot twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Tweemaal schijndood. Te Rush den in Engeland is gisteren een 65-jarige dame begraven, wie de dokter op verzoek van de familieleden de slagader had geopend, opdat ze toch maar niet schijndood in het graf zou worden gelegd. Inderdaad bestond voor die vrees voor de familie wel eenige reden. De betreffen de dame had in haar leven niet minder dan 31 operaties ondergaan. Toen ze 35 jaar was, bevond ze zich in het ziekenhuis te Bristol. Op een gegeven moment meen de men, dat ze overleden was. Een overlij- dens-certificaat werd afgegeven, waarop de dame naar de doodenkamer werd ge bracht. Onderweg daarheen struikelde een der dragers, en door den schok her kreeg de „docde" haar bewustzijn. Twee jaar later, toen ze in haar woning te Bristol verbleef, dacht men eveneens dat ze gestorven was. Toen ze een van haar bloedverwanten, die zich er over ver heugde, dat ze uit haar lijden verlost was, hoorde zeggen: „Wat gelukkig voor haar, .dat zo dood is", opende ze de oogen. Haar heele leven lan"-, waarvan ze geen uur zonder pijn was, heeft ze haar goed humeur weten te bewaren cn haar familie wilde baar niet het risico laten loopeü, dat ze levend begraven zou worden. Opstand onder gevangenen in Indochina. De Franscbe Minister van Koloniën maakt bekend, dat een aantal gevangenen Inboorlingen uit de gevangenis te Laitsjau (Indochina), terwijl zij op een veld buiten de gevangenis werkzaam was, zich plotse ling op hun bewakers wierp en zich mees ter maakte van hun wapens. Twee Euro peanen werden gedood, doch de opstandi ge gevangenen werden spoedig overmees terd. Een aantal der ontsnapten is echter nog voortvluchtig. Een verdwenen goudmijn ontdekt. Ten Zuiden van Randfontein in Zuid- Afrika heeft een goudsyndicaat bij zijn prospecties een wonderlijke ontdekking gedaan. Op zekeren dag werd bij het graaf werk plotseling een schacht ontdekt, waar van aan de oppervlakte niets te bespeuren was. Bij nader onderzoek vond men een reeds intensief ontgonnen goudmijn, waar uit reeds duizenden tonnen waren gehaald hoewel er nog ettelijke duizenden tonnen erts aanwezig waren. De oude mijn bleek toegerust te zijn nmt spoorlijnen, machine rieën, gereedschappen en koekepannen, die, hoewel min of meer verroest, nog alle in vrij behoorlijke conditie verkeerden. Te vens vond men er een exemplaar van de Standard and Diggers News van 1898, waaruit blijkt, dat deze mijn reeds 28 jaar spoorloos was verdwenen. Exploitatie van haaien. Naar uit "Wellington (Nieuw-Zeeland) wordt gemeld, is aldaar een „baaien-ex ploitatie-maatschappij" opgericht. De op richters zijn van plan verschillende fabrie ken te bouwen, waar de alom gevreesde, tot heden toe nutteloos rondzwemmende en roovende haai, voor menschelijke doelein den zal worden geprepareerd. Men zal er leer, kunstmest, ïijm en waardevolle oliën uit halen, terwijl het vaste' gedeelte van de alvleeschklier voor geneesmiddelen zal worden gebruikt. Binnenkort zullen de men- schen dus niet meer „voor de haaien" doch de haaien „voor de menschen" zijn. „CORRY" 9873 Japon van prima Ribs- Popeline in zwart, ma rine, amande, licht grijs, beige en framboise Alle maten SPORT VOETBAL. Belgische onderscheidingen voor N. V. B.-officials. Naar „De Sportkr." meldt, is de heer J. W. Kips, voorzitter van den Ned. Voetbal bond, benoemd tot officier in de Leopold- orde van België, terwijl de secr.-penning- meester, de beer A. J. Staal, tot ridder in die orde is benoemd. Nederl. LimburgBelg. Limburg. De wedstrijd Nederl. LimburgBelg. Limburg om den Coupe Coenegracht vindt, zoo deelt „De Sportkr." mede, op 26 Mei (Hemelvaartsdag) plaats op bet terrein van de Staatsmijn Emma te Treebeek. DAMMEN. Kampioenschap van Zuid-Holland. Gisteravond is de tweede partij gespeeld van den wedstrijd tusschen J. H. de Hoogh en J. F. Kuyer voor het kampioenschap v. Zuid-Holland, welke wedstrijd noodig is, doordat beiden in den eindstrijd om ge noemd kampioenschap' een gelijk aantal punten hebben behaald. De partij is in liet voordeel van Kuyer beslist, zoodat nu de stand is: J. H. de Hoogh 1 en J. Kuyer 3. INGEZONDEN MEDEDEELSNG Voorziet U voor dezen BELANGRIJKEN wedstrijd tijdig van plaatsen. VoorverkoopB. A. DEVILEE, Nieuwe Rijn 26. BILJARTEN. Competitie Leidsche Biljartbond. De uitslag van den op 19 Jan. gespeel den wedstrijd D.O.S. I (Leiden)R.A.V. I (Roelof arendsveen) to Roelof arends veen, luidt als volgt: Pnt. Brt. h.s. Moy. A. Verstraten (D.O.S.) 141 36 31 3.91 P. de Ruiten (R.A.V. 150 36 15 4.16 H. Aalbersberg 150 40 16 3.75 G. Rietbroek 137 39 19 3.51 J. Pardon 150 26 23 5.76 Jac. v. d. Moer 136 25 23 5.44 Roest 109 40 12 3.47 Seb. v. d. Meer 150 40 24 3.75 R. Vos (Ros.) 107 37 19 2.89 N. Bakker 150 37 14 4.05 D.O.S. I 657. R.A.V. I 723. De uitslag van den revanche-wedstrijd to Leiden op 26 Jan. gespt »eld, ■■3 ys Jh volgt: P. de Ruiter (R.A.V. I) 150 48 24 3.12 A. Verstraten (D.O.S. I) 128 47 11 2.72 G. Rietbroek 150 37 12 4.05 H. Aalbersberg 100 36 15 2.77 Jac. v. d. Meer 129 36 20 3 58 Pardon 150 36 30 4.16 Seb. v. cL Meer 73 43 10 1.69 Roest 150 4°. 17 3.48 N. Bakker 98 42 14 2.33 I. Speyer 150 42 17 3.57 R.A.V. 600 D.O.S. 678. Totale uitslag: D.O.S. 1335 en R.A.V. 1323 punten. W©OR nuts LM HOF. ZORG VOOR VOLDOENDE „SCHERP" IN DEN KIPPEN .OOP. Voor ieder die zijn kippen een goede ver zorging wil geven, is zeker een kennis van de spijsvertering niet zonder belang. De spijsverteringsorganen bij ons pluim vee bestaan uit de mond- en keelholte, de slokdarm, krojp, kliermaag, spiermaag en darmen. Het hoen heeft aan den slokdarm een zakvormig aanhangsel, krop genaamd, waarin het voeder eerst geweekt en ge broeid wordt. Aangezien vogels geen tan den hebben, is wel noodig, dat het voeder geleidelijk geweekt en zacbtgemaakt wordt, daar het anders onmogelijk in het daar voor bestemde deel fijn zou kunnen wor den, waarop wij later terug komen. Uit de krop verhuist het voeder naar de kliermaag, die wel het beste met onze maag kan vergeleken worden. Deze ligt vlak bij de milt. In de klermaag komt het voeder in aanraking met een sap, dat ver terend inwerkt op het voeder, het z.g. maagsap Hoewel nog lang niet fijn en zacht ge noeg, gaat het voedsel van de kliermaag naar de spiermaag, een dikwandig, plat- rond, donkerrood gedeelte, dat met een glinsterend vlies bekleed is en dat altijd een groot aantal kleine scherpe steentjes bevat Bij het Siachten van hoenders wordt deze spiermaag dikwijls als waardeloos, met de darmen weggeworpen, hetgeen ver keerd is, omdat het voor menschelijke consumptie heel geschikt is. Bij openiag ziet het er alleen minder smakelijk, omdat het gewoonlijk, als hoen Iers regelmatig voeder ontvangen hebben, geheel of gedeel telijk met voederresten gevuld is. Na verwijdering der resten wordt het hoornachtig laagje, wat er binnen zit, en zich gemakkelijk laat uitpeilen, verwijderd en is de rest geschikt voor menschelijk ge bruik. In deze laatste maag, waarvan de wan den zich sterk kunnen samen trekken,wordt het voedsel gekneusd, als he. ware ge kauwd, zooals wij met onze tanden doen, hetgeen mede bewerkt wordt door de- klei ne steentjes en andere harde scherpe voor werpen, waaraan pluimvee in de spier maag dringende behoefte heeft. Hoe meer een voegel den aard van zaadeten heef, des te sterker zijn z'n krop en spiermaag ont wikkeld. Overigens komt de spijsvertering der hoenders vrijwel met die der andere warmbloedige dieren overeen. Wij zullen nu begrijpen, dat veel zorg moet worden besteed aan het ter beschik king hebben van de hoenders en in 't al gemeen voor alle pluimvee, voor scherpe steentjes enz., wijl anders de verterings machine niet goed werkt. Zeer dikwijls wordt er geklaagd, dat de kippen de mais laten liggen en zijn dan van oordeel dat men gemengd voer zonder mais moeten ge ven, doch dit is geenszins het geval, geef wat scherp in den loop en de mais gaat naar binnen. Het spreekt verder vanzelf dat bijv. hoenders in afgesloten ruimten, die geen of onvoldoende scherp onder hun bereik hebben, niet gezond kunnen blijven en dus ook niet een bevredigend aantal eieren kunnen geven. In de meeste gevallen redden de kip penhouders zich door het geven van gema len zeeschelpen, die in den handel voor komen, doch daarmede wordt het doel niet bereikt wat men er zich van voorstelt. Er wordt door de schelpen wel voorzien in de behoefte van koolzra kalk, die weer voor de schaalvorming van liet ei noodig is, maar als scherp voor het vermalen van het voeder is het onvoldc tnde, want het is vrij spoedig verleerd. Onder die schelpen moet vermengd wor den het z.g. grit, dat zijn kleine stukjes -ron, liefst kleine fijngemalen vuursteen scherpe kanten eraan. ma ;o steentjes die in de spiermaag van een gezonde kip worden aangetroffen hebben een dikte van 1/81/4 van een go- won e erwt De oorzaken van ziekten, wei nig, te weinig eieren bijgevolg is niet zel den gelegen in gebrek aan het voor de spijsvertering en voor het fijn malen van het voeder zoo noodzakelijke „scherp". M. PRIMULA'S. Als echte voorjaarsbloemen zijn de bij ons in het wild voorkomende Primula's be kend en bemind, zoodat haar gaarne een plaatsje in den tuin door den liefhebber wordt aangeboden. De Primula's of Sleutelbloemen zijn alle kruidachtige planten, die in den regel meer van een koel, gematigd klimaat, dan van warmte houden. Zij geven in den tuin een prettige florisanien aanblik geheel den zomer door, van vroeg in 't voorjaar tot November. De nieuwe, door kruising en invoering verkregen variëteiten overtreffen in vele opzichten de bloote kinderen der natuur. Een vereischte voor deze bloemen is een min of meer beschaduwde standplaats en een goede liumusrijke grond, die in den zomer niet te veel kan uitcL gen. In bosch of veengrond, met wat oude oude koemest, en wat kalk, met wat zand dooréén ge mengd, groeien ze uitstekend. Wij vermenigvuldigen Primula's door zaad, of door scheuren. Het zaaien ge schiedt in Februari, in zoogenaamde zaad pannen, dat zijn platte aarde schotels, die buiten op een tegen den wind beschutte plaats moeten staan. Nadat de zaden ge kiemd zijn, houden wij ze vooral goed voch tig. En zoodra de plantjes stevig genoeg zijn worden ze een paar malen verplant en daarna in Augustus in den tuin uitgepoot of in potten geplaatst. Eén plant in 'n pot is voldoende. Het uitplanten van Primula's is een se cuur werkje. Men moet de aardkluitjes zoo groot mogelijk nemen en ervoor zorgen, dal de aarde goed om de worteltjes wordt aan gedrukt. Een schaduwrijke plaats, vooral midden op den dag, is een eerste ver eischte voor een goede ontwikkeling. Bij een goede verzorging beginnen de in 't voorjaar gezaaide plantjes in het na jaar reeds te bloeien en gaan daar mee on afgebroken door. De eene bloemstengel ver schijnt na dp andere en hur. aantal is haast niet te tellen. Omdat de cultuur zoo eenvoudig is en de planten gedurende de wintermaanden in de kamer zulke mooie bloemen kunnen ge ven, is zij voor iedereen van waarde. Ofschoon elke bloemenliefhebber de plant wel kent, willen wij zo toch nog wat nader beschrijven. De bladeren, die alle onderaan in een bladroset zijn geplaatst, zijn lang gesteeld, eenigszins eirond met hartvormige voet. De lange, een weinig roodgekleurde blad stelen en ook de onderkant der bladnerven zijn bezet met tal van stevige haren. Uit de bladoksels verheffen zich de bloemsten gels, eveneens met haren bezet. Aan den top dragen zij een scherm van bloempjes, die binnen een vijftandige, ietwat uitstaan de kelk vijf bloemblaadjes vertoonen, wier kleur afwisselt van wit tot lila. De helm knoppen sluiten de korte kroonbladen bij na geheel op; er binnenin zit het vrucht beginsel. Als een ongewenschte eigenschap van deze bloemsoort wordt er door deskundi gen op gewezen, dat bij herhaald behan delen der planten een eigenaardig bran dend gevoel aan de handen ontstaat. Aan geraden wordt dan de handen met karne melk te wasschen. Wanneer men een wond je aan de hand heeft moet men zeer voor zichtig zijn, wijl er dan een verzwering of verettering kan ontstaan, welke slecht ge neest. M. ÖBT DE ORf9GE¥BNG NOORDWIJK. GEMEENTERAAD. Verordening op de levering van gas. Wijziging bouwverorde ning. De vuilverwijdering. Werkioozen. Gistermiddag 2 uur kwam de raad de zer gemeente in openbare vergadering bij een. Alle leden zijn aanwezig behalve de heeren dr. v. Es wegens ziekte en de heer G. W. Alkemade wegens verblijf in het buitenland. Goedgekeurd zijn van Ged. Stalen terug ontvangen de kaarten, waarbij de rooilij nen werden vastgesteld voor de beide dor pen Noordwijk Binnen en Noordwijk aan Zee. Alle tot heden geldende rooilijnen zijn daarmede vervallen. Voor kennisge ving worden aangenomen berichten van Gedeputeeerde Staten betreffende goedkeu rig der gemeentebcgrooling 1927 en betref fende het bouwen van 10 arbeiderswonin gen van gemeentewege aan de Zantvoort- sehe straat. Overeenkomstig bet voorstel van B. en W. worden de verschillende stembureaux samengesteld met het oog op de aan staande verkiezingen. Punt 3 der agenda: Benoeming van een lid van de commissie van toezicht op de spaarbank en van een deskundige tot bij stand van die commissie, wordt aange houden tot het einde der vergadering. De bestaande schoolgeldregelingen, die slechts goedgekeurd zijn tot 1 Mei 1927 worden in dezelfde redactie opnieuw vast gesteld. Deze verordeningen worden tel kens door de Kroon slechts voor 1 jaar goedgekeurd, omdat er in opgenomen is een z.g. dubbele kinderaftrek en er blijk- De ben liever toeschouwer <k in het dagelijksche drama- op spel naar gelang ieders per»*, zicht waarboven men gevoegto tel kan plaatsen „de jacht man" en ik heb nïedelijden met nen, wier geest zulk een gebrek) per inzicht verraadt, dat zelfs de waardige wapenen, waarmede de daagsche moderne vrouw voor ft gebruik maakt, hen de oogen opengaan. Dat is een bewijs voor de di eeering van ons volk. Er words woordig steen en been geklaagd zoo moeilijk is ,in een huishoud], meisje te krijgen voor heele of y gen en dat komt omdat do tegen» jonge meisjes boven de huii fabriek prefereeren. Op een fabriek arbeiden zij tot in den avond en zij hebben even mannelijke collega's hun vrijen 1 middag. Zoodra de arbeid beëindigd lichaam inwendig lichtelijk is van buiten veel nauwgezetter is O] met poeder crème en bontmantels, flying-start beginnen, zoo op do' straat, totdat er een slachtoffer den is. Wat op de fabriek verdiend wc waarvan velen thuis maar weinig ven ai te staan, wordt gebruikt oj voorraden aan te schaffen, een rusting bestaande uit mooie q schoonheidsmiddelen, met veel ol bontversierde mantels en alles w< dern heet. En op die vlinders vliegen mait als runderen op het vuur, niet en kend dat zij zich branden kunnen Maar ook in de hoogere standee een beweeg en gedraai van de start. Daar zijn alleen de strijde misschien ietwat luxueuser maar I wijze is even geraffineerd, neen..,, fineerder naar re beschaving „hoe Niet lang geleden bracht het toev in een niet-rookcoupé op den ré Gouda naar Leiden. In die coupé waren gezeten tui mes" waarvan de een volgens de begrippen, reeds eenige jaren hc leeftijd zonder succes had doorgi terwijl de ander reeds een „i welijk had weten te sluiten. Dat gesprek had u moeten hooi-; onderwerpen der conversatie wam mantels, bal-, wandel- en avondlj opera's, diners, zijden kousen, schoentjes en hoeden, camisole's est?), diamanten ringen, parel enz. totdat Leiden was bereikt vluchten kon. Is bet nu noodig te zeggen, u man, die zich door zulke leegb schepsels laat biologeeren, al is hij bezitter van duizenden, dat znlk ea onvermijdelijk een financieele débac dreigt. Ik overdrijf niet, het is de tijd voels-infatie van hen, die niet m den verstandelijken achterkan - Wat zegt u b.v. van zulke adveiu die ik krachtens mijn ambt van man dagelijks in de bladen tegen „JOPIE, je bent een lieveling". Met gejuich gelezen. Je mij. Voor eeuwig geheel van NORA. brief met blijdschap ontvnnj zal in je woonplaats brief ren. plaats en adres begin week per advertentie. Of van bet volgende bericht, sporadisch geval van openhartighei raadt? Bij het nazien van de p passagiers, die uit Amerika land aankwamen, zagen de u tot hun verbazing op den pas beminnelijke Amerikaansche si der reis aangegeven: „Mannat De jonge dame verklaarde vraag, of dit geen abuis was, hartig, dat bet doel barer - komen juist was aangegeven, i inderdaad naar Europa gekt® een man te zoeken. En, bes' waarom zou je dat niet openü spreken? Wel ja, waarom 'niet, we weten h en het is slechts te erger voor lies ondanks deze bekentenis zich vanga Voor dezulken wordt de hoop verheldering van inzicht een i vertrouwen in de betere eigenscl van het mensebdom en daarom bli slechts over een gevoel van med' met de talrijke deelnemers aan start, die ik dagelijks om mij het als een curiositeit vertelde van den landbouwer, die met mah tusschenkomst getrouwd was, hem voor 25 schuldig was en hom c vordering naar dat geld 100 a als hij hem weer van haar afhielp' curieus niet. 'f Is eigenlijk heel gewoon. baar een meeningsverschil bcstai schen het departement van onderwij Binnenlandsche Zaken of zulks baar is. Eenige wijzigingen van ondergc® aard worden op verzoek van Gedept aangebracht in de ter goedkeuring zonden legesverordeningen, die in o' ste raadsvergadering zijn vastgesteld B. en W. bieden aan een geheel t verordening op, do levering van S31 de gemeentelijke gasfabriek ter very* van de geheel verouderde verordend 1902. Artikel 6 bepaalt, dat ties alleen mogen worden aangebï huizen, waarvan de huurwaarde f :el>r»

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4