VRIJDAG 28 JANUARI S927 18e Jaargang. No. 5477 Eeidbehz (Bou^omt )0 ABONNEMENTSPRIJS bedraagtbij vooruitbetaling Vooi Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaaL bi ooxe Agenten 20 cent pei week 12.60 per kwartaal taco per post 2.95 pei kwartel jet Geïllustreerd Zondagsblad te voor de Abonné's ver- Tijnbaai tegen betaling van 50 et per kwartaal, b$ vooru itbetaling Afzonderlijke nummers 5 ct. met Qeflluatreerd bndftgvb^ d 11 nummer bestaat uit drie bladea. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zoo- en Feestdagen t Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advortontlSö SO eeat per Voor Is^noodeQ Mededeeiingeo voedt hg| dubbele ven hel tarief berekend. s Kleine adeerleutidn, no ten boogste 30 voorden, noria betrokkingen warden aangeboden of gevraagd, huur en ee bnnr, koop en verkoop I O.SO. De Katholieke Radio-Omroep. Naar wij vernemen, zullen de Vasten- éditaties, die in de St. Dominicuskerk te ^sterdam des Dinsdagsavonds zullen orden gehouden, per draadlooze worden Do meditaties worden gehouden door den ,Eerw. Heer Pastoor van Noort uit Lan- endijk". Aldus een bericht in „Het Gentrum". Prachtig de Katholieke radio in dienst an duizenden! Van duizenden; van Katholieken, die, door iekto enz. verhinderd, anders geen Vas- en-meditaties zouden kunnen volgen; zoovele anderen, die op deze wijze ook wat kunnen vernemen van het leven en iet lijden van onzen Goddelijken Heiland, raarvan zij, helaas, weinig of zelfs niets reten Het denkbeeld is prachtigl Dat stellen wij oorop. Maar dan voegen wij er aan toe: eft ook z'n schaduwzijde. Een scha duwzijde, welke veel kleiner is dan de chtkant, maar toch niet onopgemerkt mag ijven. Wij zullen onmiddellijk zeggen, wat wij edoelen: Deze radio-Vasten-meditaties mo- voor Katholieken geen aanleiding zijn, deze in de plaats te stellen van het bij- ronen der meditaties in de Kerk. Het ge- aar, dat dit gebeurt, is de schaduwzijde an bedoelde raditnavonden gelijk een schaduwzijde is van de Zondag- itzendingen van plechtige Hoogmissen, als r zijn, die daarom geregeld de Hoogmis erzuimen, welke zij anders gewoon zijn ij te wonen. Vooral meenen wij, deze opmerking te logen maken betreffende de Vasten-medi- aties. Helaas neemt toch al de laatste ja- en het bijwonen der meditaties af. In onze i-jaren, en die liggen niet lang achter was het onder dit opzicht toch nog anders: de Kerken waren bezet, beter an thans, afgezien van den persoon van én •predikant, en het werd ak een voorr echt beschouwd, naar de meditaties te i gaan. Mogen nu die radio-medita- it kerk-bezoek voor de meditaties niet tog meer verminderen! wij over den Katholieken Radio- 'P spreken, willen wij deze gelegen- ieid aanvatten, om daarover nog een op- nerking te maken bescheidenlijk, in len vorm van een vraag, omdat wij begrij- len, dat het op dit gebied ook zoo moeilijk is om iedereen tevreden te stellen. En deze vraag is: Wordt er niet wat al veel gedaan aan muziek en zang? mu it! valt aan de radio ook overvloedig te genieten op andere tijden. Kan er niet nog neer gestreefd worden naar het doen hou- len van leerrijke, interessante redevoerin gen? Muziek en zang zouden wij geenszins willen uitsluiten, maar wel wat meer op kn achtergrond schuiven, 't Is een denk- geld, en algemeene lijn aanduidend, dat hj in overweging willen geveh. BUITENLAND Duitschland DE KABINETSCRISIS. De democraten doen niet mee. De democratische rijksdagfractie heeft Unstemmig besloten, niet deel te nemen "in de kabinetsformatie. Portefeuille-verdeeling. D. Nationalen en Gentrum 4 zetels. Naar gemeld wordt was met den kabi- Êtsformateur Marx overeengekomen, dat 0 zetelverdeeling als volgt zou plaats heb- 'in: De Duitsch-nationalen vier portefeuilles, 1.1. Binnenlandsche Zaken, Justitie, Land- >ouw en Verkeer; het Gentrum eveneens Wr portefeuilles, n.l. het kanselierschap, |inanciën, Arbeid en Bezette Gebieden, en 1 p P0*10 volkspartij twee portefeuilles, M- Buitenlandscho Zaken en Economische faken. Nieuwe D. Nationale aanspraken. I gisteren gehouden fractiezitting r Duitsch-nationalen, waarin reeds ster- ontevredenheid over do politieke richt ten van het regeeringsprogram tot uiting is na urenlange beraadslagingen 'n ^solutie aangenomen, die de met Marx ge- rollen overeenkomst waarbij aan de Duitsch puonalen vier portefeuilles werden toege- j n, weder te niet doet. j? ^cze resolutie verklaart de Duitsch- Uonale Rijksdagfractie namelijk, dat zij alvc het ministerie van Binnenlandsche en nog een ander groot ministerie ver- Si, en wel het ministerie van Financiën iin° .i voorafgegane besprekigen was hei Ir... 1 van Financiën aan het Centrum hiif°2.t T',ans begaf de leider der i *c '"nalionalen, graaf Westarp, zich opnieuw naar den rijkskanselier, doch niet om hem, zooals afgesproken was, de na men der Duitsch-nationale candidaten voor een ministerzetel mede te deelen, maar om hem te zeggen, dat de overeenkomst betref fende de verdeeling der portefeuilles door de Duitsch-nationale fractie nog niet was aangenomen, doch dat de Duitsch-nationa len ook het rijksministerie van Financiën verlangden. Het was den rijkskanselier natuurlijk onmogelijk over dezen eisch der Duitsch- nationalen een beslissing te nemen, alvo rens ruggespraak met de Centrumfractie te hebben gehouden. Derhalve moesten de onderhandelingen over de regeeringsvor- ming gisteravond om tien uur worden af gebroken. De beraadslagingen zullen heden worden voortgezet. Tot dusverre zijn debe trokken fracties op haar standpunt blijven staan. Vervalschte documenten. Tegen de rijksweer. Het orgaan der Jongduitsche Orde publi ceert eenige documenten, tegen de rijks- weer gericht, welke vervalscht zijn. Vol gens dit orgaan waren de ducumenten be doeld als een geheim protocol van geheime bijeenkomsten, waaraan o.a. ook de Jong duitsche Orde zou hebben deelgenomen. De Jongduitsche Orde constateert echter, dat zij nimmer aan dergelijke zittingen heeft deelgenomen. Met betrekking tot het doel dezer ver- valsching merkt het orgaan op, dat voor standers cener Duitsch-bolsjewistische toe nadering hierbij de hand in het spel heb ben gehad, teneinde aldus een verzoening tusschen Frankrijk en Duitschland te ver hinderen. Het orgaan der Orde weet ook den naam van den vervalscher mede te deelen. Het is eén zekere dr. Schreck, die op de gefin geerde bijeenkomsten den bond „Oberland" en de organisatie „Consul" zou hebben vertegenwoordigd. Deze dr. Schreck moet tijdens den we reld-oorlog agent zijn geweest van de af- deeling 3 B van den grooten generalen staf, die onder leiding stond van den bekenden kolonel Nicolai. Schreck is in December ge arresteerd; bij het door de politie ingestelde onderzoek is zeer veel bezwarend materiaal gevonden. Van gezaghebbende zijde wordt verno men, dat deze vervalsche documenten reeds meer dan een jaar bekend waren. Tegen de vervalschers is een aanklacht aanhan gig. Overigens moet er op gewezen worden, dat dit niet de eenige vervalsching van documenten is, waarmede in den laatslen tijd tegen de Rijksweer gewerkt is. Te bevoegder plaatse zijn verscheidene dergelijke gevallen bekend, waarover het onderzoek nog gaande is. Frankrijk. Toenemende werkloosheid. Gevolg van de stijging van den franc. Vandaag worden de debatten in de Ka mer hervat over de economische crisis en de werkloosheid' in Frankrijk. Uit allo deelen van het land komen thans rapporten binnen over de inkrimping van bedrijven en de gevolgen daarvan wat de arbeidsgelegenheid en de loonen betreft. Het feit, dat de economische gevolgen van de stijging van den franc in het geheele land gevoeld worden is ook op de politiek van invloed. Het is verder waarschijnlijk, dat men Poincaré ertoe zal willen brengen zijn ver klaring inzake de stabilisatie aan te vullen. Hoewel deze verklaring oppervlakkig be schouwd een categorische belofte schijnt om den koers op het huidige niveau te hand haven, wordt uit Poincaré's verklaring in sommige kringen gelezen, dat de premier slechts van plan is den franc stabiel te houden, totdat de industrie zich ^an den nieuwen lioogen koers zal hebbén aange past, om daarna den koers opnieuw te doen stijgen. Het is de vraag, of handel en industrie het vooruitzicht van een nieuwe aanpas- singsperiodo zouden aanvaarden en, wan neer een verdere verhooging van den koers van den franc werkelijk in het voornemen van Poincaré mocht liggen, zou daartegen een krachtige oppositie gevoerd worden. De stijging van den franc heeft ook op de fabrieken in het Zuidwesten een nadee- ligen invloed gehad. Verscheidene werk lieden moesten ontslagen worden en de toenemende werkloosheid wekt ongerust heid. Een der grootste scheepswerven: Ate liers et Chantiers de la Gironde heeft het bedrijf stilgelegd, waardoor drieduizend man zonder werk zijn geraakt. Garibaldi naar Cuba. De Italiaansche kolonel Ricciotti Gari baldi, die, zooals gemeld, uit Frankrijk is uitgewezen, is thans naar Engeland ver trokken in gezelschap van zijn broer Me- notti. Hij is voornemens naar Cuba ie ver trekken. Marokko Weer activiteit in Spaansch Marokko. Een officieel communiqué omtrent den toestand in Marokko meldt, dat tegenover de Spaansche linies in de westelijke zone eenige activiteit der benden wordt waarge nomen. Tot nu toe zijn geen ernstige bot singen voorgekomen. Tsjecho-Slowakije Een Katholiek Centraal Bureau in Slowakije. Tot gelijkvormige doorvoering der Ka tholieke actie is door de bisschoppen van Slowakije een Katholiek centraal bureau opgericht. Ieder Katholiek kan aan het bu reau voorstellen doen, die daa.na aan des kundigen ter bestudeering worden voorge legd, om naderhand op de bisschoppen conferentie besproken te worden. Slechts tie door de bisschoppen goedge keurde voorstellen zijn voor het centraal bureau bindend. Door deze instelling zal worden bereikt, dat zooveel mogelijk alle voorstellen voor Katholieke actie aan een dergelijk onder zoek worden onderworpen. „Msbd." Rusland Concentratie van Russische troepen in Odessa. Turksche bladen melden, dat Russische troepen worden geconcentreerd in de streek Egypte Bestrijding van het Bolsjewisme. De Egyptische regcering heeft bij de Ka mer een voorstel ingediend tot het toe staan van een crediet voor de oprichting van een bureau ter bestrijding van het bolsjewisme. hi a. DE VREEMDELINGENHAAT. Engeland en China. Do nieuwe Britsche voors félle-a. Het „Giornale d'Italia" geeft volgens een bericht uit Rome van de British Uni ted Press de volgende punten uit de Brit sche regeeringsvoorslellen, die de Britsche diplomatieke vertegenwoordiger O'Malley aan den Kantonneeschen leider Tsjen heeft overhandigd: 1. Groot-Brittannië verbindt zich geen land meer in bezit te nemen len behoeve van de zendelingen binnen Ghi- reesch grondgebied; 2. De Britsche verte genwoordigers bij de Ghineesche recht banken zullen z;cn van inmenging onthou den, als de beschuldigde een Chinees is, 3. de Ghineesche b'urgelijke en handelswet geving zal worden toegepast zoodra de hervormingen zijn voltrokken; 4. de in komende rechten zullen worden verhoogd: 5. de administratie der douane zal aan de Ghineezen worden overgedragen; 6. een overeenkomst betreffende een gc-mengde politie binnen do concessies zal worden aangegaan. De officieele Britsche draadlooze dienst meldt nog, dat in overeenstemming met den geest van het verdrag van Washing ton de vertegenwoordigers van alle be langhebbende mogendheden in kennis zijn gesteld van de Britsche voorstellen. De tekst is nog niet gepubliceerd; de Britscnc draadlooze dienst geeft daarom in over weging de onvoDedige lezingen daarvan, welke de ronde doen, onder voorbehoud te aanvaarden. Russische steun voor Kanton? Het roode leger zelf zou niet ingrijpen. Do „Kuryer Poranny" publiceert een via Riga uit Moskou ontvangen telegram, volgens hetwelk de Russische generale staf voorbereiding treft ter ondersteuning van de anti-Europeesche militaire actie in China Volgens deze bron hebben ver scheidene regimenten, waaronder kozak ken uit Siberië hevel kregen zich gereed te houden binnenkort naar hot Verre Oos ten to vertrekken. Verscheidene garnizoe nen in Seberiö zonden reeds troepen naai Kalgan De Sovjettroepen, die langs de grens van Mandsjoerlije zijn geconcentreerd, zijn ongeveer 50.000 man sterk. Gemeld wordt, dat vertegenwoordigers van de regeering van Kanton te Moskou met de Sovjelregcering te onderhande len en er hij de Sovjetregeering op aan dringen officieren en instucteurs te zon den naar het leger van generaal Tsjang- Kai-sjek De „Times" meldt uit Riga: Het congres van de communistiscne partij van Leningrad is geopend met een lange rede van een lid van het Polit Bureau, waarin dezo geruimen tijd uil- weidde over den toestand in China. Hij verklaarde, dat het Roode leger niet tus- schenbeide zal komen in China, hoe de strijd zich daar ook zal ontwikkelen en wat andere mogendheden ook zullen doen. De Sovjet-regeering kan ndch wenscht evenwel haar onderdanen ervan te weer houden, zich hij bel leger der Kantonnec- zen aan te sluiten. Weer verhoogde invoerrechten te Hankau. De autoriteiten hobbon gebrek aan geld. Uit Hojikau is bericht ontvangen, dat de nationalisten van plan zijn aldaar een extradouanerecht van 7! procent te hef fen op ingevoerde luxe-artikelen, onaf hankelijk van alle verdragsbepalingen en van de vroeger gedane modedeeling om trent de 24 procent surtaxe. De autoriteiten te Hankau geven als ar gument voor deze verhoogde belasting aan, dat de invoerechten, die te Sjanghai worden geheven, op vijandelijk grondge bied worden betaald, zoodat te Hankau daarvan niets wordt ontvangen. In werkelijkheid hebben do autoriteiten to Hankau door hun optreden van de laat ste maanden den handel daar lamgelegd en dientengevolge hebben zij gebrek aan inkomsten, zoodat zij met alle middelen moeten trachteij gelden binnen te krijgen. Amerika De Senaat der V. S. wil arbitrage. In het oliegeschil met Mexico. Met 79 tegen O stemmen heeft de Senaat der V. S. ten slotte de motie van Rohinson aai.genomen, waarin een beroep wordt ge daan op president Coolidge om het olie conflict met Mexico aan arbitrage te onder werpen. Deze motie gaat dus recht in tegen Coolidge's opvatting, dat de confiscatie van eigendommen in Mexico niet aan arbitrage kan worden onderworpea Hoewel de motie met algemeene stemmen werd aangenomen, uitten sommige sena toren toch eenig voorbehoud wat betreft haar opportuniteit. De opstand in Mexico bedwongen? De opstandigen volkomen verslagen. Uit Mexico-City wordt gemeld, dat vol gens een bericht uit Vera Cruz de rezee- ringstroepen do opstandigen hebben verslagen. De opstand is bedwongen. BINNENLAND U itbreidingsplannen. Een circulaire van Ged. Staten van Z u i d-H olland aan do Gemeentebesturen. Gedeputcerdo Staten van Zuid-Hol land hebben aan de Gemeentebesturen in Zuid- Holland de volgende circulaire gezonden, inzake behandeling van uitbreidingsplan nen gelijk bedoeld bij de Woningwet. In don laatstcn tijd is ons meer en meer de noodzaak gebleken, dat bij de vast stelling of herziening van uitbreidings plannen, gelijk bedoeld bij artikel 31 der Woningwet, behoorlijk rekening wordt ge houden met do ontwikkeling van de aan grenzende gemeenten en met in die ge meente reods geldende of in voorbereiding zijnde uitbreidingsplannen. Het behoeft geen .betoog, dat door het alleen rekening houden met eigen belang niet alleen voor do aangrenzende gemeen ten maar ook voor de eigen gemeente zeer ongewenschte toestanden kunnen ont staan, welke bij behoorlijk overleg gemak- telijk hadden kunnen worden voorkomen. Het komt ons College daarom gc- wenscht voor, dat er, alvorens in eenige gemeente tot het ontwerpen en vaststellen van een uitbreidingsplan wordt overge gaan, in overleg wordt getreden met de besturen van naburige gemeenten, die daarvoor in aanmerking komen, teneinde overeenstemming te verkrijgen over de wijze, waarop de interlocale belangen, welke aan de orde zijn of moeten komen, verzorgd kunnen worden. Wij verzoeken u in het vervolg in dien zin te willen handelen en bij de inzending ter goedkeuring aan ons College van het plan ons tevens mede te deelen of zulk een overleg is gepleegd, zoo ja, met welke ge meentebesturen, en of dit overleg tot een verzorging van bepaalde belangen heeft aanleiding gegeven. Ook wij blijven bij de beoordeeling van de ter goedkeuring ingezonden raads besluiten tot vaststelling of wijziging van uitbreidingsplannen scherp letten, of de noodigo eenheid en aansluiting met het geen in andere gemeenten reeds bestaat of noodig wordt geacht wel is verkregen. Teneinde mot alle belangen bekend te wor den, ligt het in ons voornemen, om, wan neer voortaan besluiten als evenbedoelde worden ingezonden, tenzij dan dat dezo besluiten ondergeschikte verandering van een bestaand plan inhouden, de betrekke lijke stukken gedurende 4 weken ter Pro vinciale Griffie ter inzage te leggen. Van deze ter inzagelegging zal door ons mc- dedceling worden gedaan aan de besturen van alle gemeenten, die belenden aan de gemeente, waarvoor het uitbreidingsplan of herziening daarvan wordt vastgesteld of die naar ons oordeel belang bij het in gezonden plan kunnen hebben. Binnen de zen termijn van 4 weken zullen deze be sturen hun eventueels opmerkingen en wenschen te onzer kennis kunnen bren gen, waarna de inspecteur der Volksge- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Duitsche kabinetscrisis nog niet op gelost Nieuwe eischen der Duitsctrnatio- nalen. Toenemende werkloosheid in Frankrijk tengevolge van de gestegen franckoers. De nieuwe Britsche voorstellen aan China. In Mexico zou de opstand bedwongen zijn. BINNENLAND. Een wijziging van de Dienstplichtwet (3de blad). De vierde algemeene Nederl. Katholie kendag in 1928 (3de blad) Een Katholiek Esperanto~congres te Haarlem (3de blad). LEIDEN. Een roofoverval door een gemaskerden inbreker (1ste blad). Onze Geïllustreerce Parina De photo-pagina geeft o.m. photo's van. het droogmaken der Zuiderzee; een feile brand te Amsterdam; mr. dr. P. van Heynsbergon, benoemd hoogleeraar te Gro ningen Turpin, den uitvinder van een springstof, het meliniet. zondheid over de zaak wordt gehoord. Mocht nader in terloc aal overleg noodig blijken, dan zal door ons voor ieder ge- ejjpai do 'isi[8oq m>pio.w ^fnjopuozju pra wijze dit kan worden bevorderd. Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië Deze bond heeft óón deze* dagen een propagandanummer verspreid, ^aarin verschillende belangrijke artikelen zijn opgenomen. Deze geven zoor juist aan de argumen ten voor do organisatie der bedienden op Katholieken grondslae, en bewijzen aan de hand van verschillende resultaten het be staansrecht. Wij kunnen lezing daarvan dan ook zeer aanbevelen. STADSNIEUWS GENOOTSCHAP VAN DEN STILLEN OMGANG. Gisteravond hiclu bovengenoemd Ge nootschap in het gebouw der GezellenVer- eeniging een feestvergadering ter viering van het eerste lustrum. Ongeveer half ne gen opende de voorzitter, de heer Schrij vers, de vergadering met gebed. In zijn openingswoord memoreerde hij o.a. hoe vijf jaar geloden met 24 personen de ver- eeniging werd opgericht. Nu waren cr on geveer 1400 loden. (Applaus). Hij hoopte, dat het ledental nog steeds zou toenemen, gezien hot zeer schoono doel. Na lezing dor notulen en het jaarverslag, waarvoor den secretaris hulde werd gebracht en na dat eenige mededcelingen gedaun waren, werden enkele zangnummers uitgevoerd. Een mannenkoor, onder leiding van den heer Theelen, zong op verdienstelijke wij ze O Salutaris Hostia cn een Ave Maria van Witt. Hierna gaf de voorzitter het woord aan den spreker van dezen avond, den Weleerw. Pator Odiliue Etten O.F.M. uit Woerden. Een feit is hot dat do zeer vele aanwe zigen genoten hebben van het zielvolle woord van den redenaar. Vooral bracht de cerw. spreker naar voren, hoe de kracht der H. Eucharistie reeds de eerste Christe nen bezielde en het mogelijk maakte de heidenscho woreld van dien tijd radicaal te hervormen. Die kracht is door allo eeuwen heen de machtige drijfveer geweest om deü wil van God te volbrengen: Gaat en onderwijst allo volkeren. Verder stond spreker uitvoerig stil bij het miraculeus gebeuren te Amsterdam, dat do aanleiding ia geweest om op plechtige wijze te her denken dat wonder waardoor Gods groot heid zoo treffend geopenbaard werd. Ook wees hij nog op de wonden die door do roovers van bet geluk geslagen worden in do zielen van velen. Die roovers zijn het egoisme, de haat en nijd, het zingenot en het moderne ongeloof. Laten wij, aldus eindigde spreker, Jezus trouw blijven, dan zullen wij de noodige kracht vinden, ge lijk allen die gelooven in Jezus' Sacra ment. De voorzitter bracht don eerw. spreker dank voor de mooie feestrede en meende dat het langdurige applaus het welspre kende bewijs was, met welk oen aandacht men hem aanhoord had. Hot koor zong nu nog Jcau dulcis en Salve Regina van Rooder. Hierna word de voorzitter, die moest aftreden bij acclamatie herkozen. Na de rondvraag, waarvan druk gebruik werd

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1