Tweede Blad. INGEZONDEN W.CEDEEUG Abdijsiroop OE GROOTE WELDOENSTER Dinsdag 25 Januari 1927 UIT OE OMGEVIMC HILLEGOM. Waterbedrijf. De begrooling van het Waterbedrijf raamt het gemiddeld aantal verbruikers voor ïïillegom in 1927 op 1200 met een verbruik van 100 M3. water tegen 34 ct., opbrengende f 40.800. Lisse 2&1 vermoedelenk gebruiken 72.600 M3., Sassenheim 36.300 M3., Warmond 19.930 M3. te zamcn 128.860- M3., opbrengende 22.128.70, of te saonen 62.928.70. Er is een nadeelig saldo geraamd van "5386.74, tegen voor 1926 een van 19.245 25. Het nadeelig saldo zal waar schijnlijk verdwijnen door winst in vol gende jaren. Lisse, Warmond en Sassen heim zullen per 1000 M3 water f 171.74 betalen. Wij mcenen hierbij het volgende te mogen aanteekenen: Wie deze cijfers en do conclusies beziet, kan niet blijmoe dig gestemd zijn.Eigenaardig doet het aan, als er staat voor Hillegom, 100 M3. water tegen 34 ct., 1000 M3. voor 3.40 en daarnaast voor Lisse, Sassenheim, Warmond 171.74 per 1000 M3. Aan Hillegom dus de eer te mogen leveren en onze buren het water voor minder dan de helft dan de Hillegommers! Is het nu wonder, dat er steen en been geklaagd wordt over ons duur water? Is het niet ernstig, dat. we hebben schrikbarend duur water, een zéér goedkoope directeur (de heer P. heeft er f 1000 salaris!) en dat we dan in 1926 'n nadeelig saldo hebben van meer dan 19 mille? Er is maar één middel om uit de put te geraken, het mid del waar nu zoo ongeveer 2 jaar mee ge- schcnnd is en dat nooit is aangewend: verplichte aansluiting. De pleitbezorgers voor do waterleiding hebben de theorie heel wat mooier bezien dan de praktijk. Er schuilt o.i. een groote onbillijkheid te genover do waterverbruikers, om de te korten maar in do toekomst te trach ten in te halen. Ware het niet beter ge zien, dat althans allo belastingbetalers het tekort hielpen dekken? Gob or en: z. van G. Th. Frederiks Buckens z. van J. van der Zwan Klinkenberg z. van G. G. van der HulstVan Etten d. van A. M. Wil helmusG al j aard. Gotrouwd: J. J. Steenvoorden en A. M. van der Weijden. Overleden: J. Meijll in. 26 j. L. Kamp m. 61 j. g. Brouwer vt. 17 j. VEUR. GEMEENTERAAD. Werkloozensteun. Water leiding. Zaterdagmiddag te 2.30 uur kwam de raad der gemeente Veur in openb. verga dering bijeen. Voorz. burgemees Ier W. Keijzer. Aan wezig alle leden. Dé voorz.» opent de verg. met gebed. Alvorens de notulen worden, gelezen, wenscht de voorz. de leden alle geluk voor 1927 en alles, wat hun lot voorspoed kan strekken in het nieuwe jaar; hij brengt dezo gelukwenschen over op familieleden en verder op de geheele be volking. Hij hoopt,dat het jaar 1927 voor allen een gelukkig jaar zal zijn en dat de malaise, die in 1926 vooral in het tuin ders- en boerenbedrijf heeft geheerscht, in 1927 zich niet herhale, opdat voor allen dit jaar alle geluk moge brengen. De gemeente is. wat de bevolking be treft, vooruitgegaan, wat hoofdzakelijk is toe te schrijven aan het hooge geboorte- en het lage sterftecijfer. Op 31 Dec. 1925 was hel zielen aantal 2911 en op 31 Dec 1926 31-36 zielen, zoodat er oen vermeer dering valt te can-slaleeren van 225 zie len. Hij hoopt, dat de bloei ook tot zegen der gem. moge strekken en dat het den raadsleden mag gegeven worden allen hieraan mede te werken. De notulen worden gelezen en onveran derd goedgekeurd Ingekomen zijn: de ge- w zigde begrooling 1927 der avondvaktee- ke;ischool „De Hanze". Bericht van God. Staten, verdaging goedkeuring gean. be grooting 1927. Goedkeuring Ged. St. kas- geldleening 4e kwart. 1926. Procesver- haal en rapport kasopneming Gem.-Ont- vangeï. Bericht inspecteur dir. bel., dat bet aandeel in do kwade posten bedraagt 840, etc. Op voorstel van B. en W. wor- den alle stukken voor kennisgeving aan genomen. De voorz. deelt mede, dat na de raads vergadering prof. Visser zal komen om de heeren van advies te dienen enmader in te lichten betreffende de waterleiding. Wijziging steunregeling werkloozen- De voorz. zegt, dat in de vorige verg. deze aangelegenheid werd teruggezonden naar B. en W. om prae-advios. De vporz. doelt mede, dat in Dec. is vergaderd met de besturen der verschillende vakvereni gingen én B. en W. meenen het verzoek te moeten inwilligen. In het vervolg zal dus aan de werkloozen gedurende 13 we ken uitkeering gegeven worden en wel verdeeld over le en 2e halfjaar. B. en W. achten, het verzoek der verenigingen zeer billijk en stellen daarom voor het verzoek in te willigen en do regeling vast te stellen als bovengenoemd. Het voorstel van B. en W. wordt z. li. s. aangenomen. Tot loden van het Burgerlijk Armbe stuur worden na stemming herkozen de hoeren A. A. Boutje en M. de Ruijter.» Benoeming lid schoolcommissie. De voorz. deelt mede, dat pastoor Beijsens wegens drukke werkzaamheden heeft be dankt als voorz. der schoolcommissie. .Ti en W. stellen als candidalen voor de hoe ren Boonekamp en Koekebakker. Tevens zijn voor deze commissie aftredend de bee ren' K. Lamboo en L. v. d. Giesen. Als tegencandidaton stellen B. en W. voor de heerèn Meijer en Hoekstra,. Na stemming worden met alg. st. benoemd de heeren Boonekamp, Lamboo en v. d. Giesen. Instructie gem. ontvanger. De voorz. zegt, dat de heeren weten, dat in do verg. van 10 Sept. de instructie gem. ontvanger is vastgesteld. Er is berioht gekomen van Ged. Staten, die mcenen, hieraan enkele wijzigingen te moeten aanbrengen. De Voorz. leest een en ander voor en licht alles duidelijk toe. Hierna wordt beslo ten het besluit der vergadering van 10 Sept. '26 in le trekken en de verschillen de wijzigingen aan te brengen. Op voorstel van B. en W. wordt punt 7 vaststelling vergoeding art. 101 L. O. wet, 1920 over 1924, van de agenda afgevoerd en zal dat punt in de volgende vergade ring behandeld worden, omdat dienaan gaande nog bespre-kiimgen moeten gehou den worden. B. en W. stellen voor aan Rijksveld wachter Schut over 1926 een gratificatie van 25 te verkenen voor den velen dienst in de gemeente verricht, vooral des nachts. Na enkele besprekingen wordt dit voorstel van B. en W. z. li. s.- aange nomen. Er is oen verzoek ingekomen van de Voorburgscho Waterleiding Mij. Er blijkt n.l., dat er menschen aansluiten a^ui de waterleiding en dikwijls spoedig weer vertrekken en dan Schuld achterlaten. Daarom verzoekt de Waterleiding Mij. een standgeld le mogen vorderen van 5. voor elke nieuwe aansluiting. De heer de Kon-mg vraagt, of een der gelijke maatregel ook in Voorburg bestaat. De Voorz. antwoordt hierop bevestigend waarna na ampele bespreking he* ver zoek der Voorb. Waterleiding wordt inge willigd. Hierna sluiting. NOORDWIJK. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Donderdag, 27 Januari des namiddags te 2 uur. Punten ter behandeling. 1. Ing. stuk ken en mededeeli-ngen. 2. Benoeming loden stembureau. 3. Benoeming lid com missie van Toezicht Spaarbank en van oen deskundige tot. bijstand van de com missie 4. Vaststelling verorden ng school geldheffing. 5. Wijzi :ng verordening hef fing leges enz. 6. Wijziging verordening levering van gas. 7. Wijziging bouwveror dening. 8. Wijziging begrooting 1926 en 1927y 9. Vaststelling wecsgelden 1927. 10. Overeenkomst mot R. K. Kerkbestuur be treffende grond voor openbare straat. 11. Aanschaffing van een motorwegwals en een teerméngmachine. Geboren: Bernard us Wilhelmus Louis z. van 'L, £T. L. Camerijk en G. C. Nuis Cornelia Johanna Theresia d. van Th. Th. v. Leeuwen en M. G. van Schooien Willem z. van J. Passchier en C. Barnhoorn Jacoba Adriana d. vaai P. J. G. Huisman en J. Wassenaar Adrianus Antonius z. van J. P. Bier man en A. van den Nouland Cornelia d. van Th. G. van der Maat en B. G. A. van den Berg. Ondertrouwd: Cornells Jacobus Hoogevcen 34 j. en Elisabeth Anna Ma ria Dames 27 j., te den Haag - Wilhel mus Leonardus Theodoras Alkeanado en Johanne Pctrónella Buschman. Overleden: Elisabeth Catharina Hendriks 84 j. pngeh. Maria Zonne veld 75 j., wed.- van F. Boogaards Adriana van der Wiel 72 j., géh. met G. Korbee Shnon Kloos 75 j., wedr. van W. van der Luyt Geertruida Catharina van der .Poel 4 j., d. van G. v. d. Poel en G. Hogervorst Sijtje van Duijn 90 j., wod. van A. Spaanderman Wilhclmina Anna Wijnakker 51 j., ongoh. (overl. le Leiden). 't\ Verwaarloosde verkoudheid ondermijnt Uw gezondheid! Waak daarvoor, neem direct Akker's DE RIJNSTREEK BOSKUOP. GEMEENTERAAD. (Vervolg). De toestand in de gemeente. De Biezenfocht Geen gas in Laag-Bcskoop. De lieer Brand vraagt even het woord voor het volgende: - Waar wij thans de laatste Nieuwjaars rede van onze voorz. tijdens de huidige bestuursperiode hebben mogen aanhooren nu wil ik op mijn beurt ook wel iets daar omtrent zeggen. Bij den aanvang van deze bestuurspe riode was de financièele toestand der ge meente Boskoop nu juist niet rooskleurig te noemen. De kleine opleving in de han del, kort na den oorlog, scheen weer plaats te moeten maken voor 'een inzinking daar hot tekort aan boomkweekerij-arti kelen vooral in Engeland weer vrij snel was aangevuld, zoodat de vrees niet onge grond was, dat Boskoop als kweekers- centrum weer een kwijnend bestaan zou gaan lijden of liever in de toekomst een onmogelijkheid zou blijken te zijn. Gelukkig echter kwam daar spoedig verandering in, door het weder openstel len van Duitschland voor onze boomkwee- kerij-producten. Er had een opleving plaats, waarvan wij niét haddén durven droomen. Dat deze opleving tot dankbaarheid stemde behoef ik niet te zéggen, daar ve len, die de moeilljké jaren van den oorlog hadden meegemaakt thand de gelegenheid kregen om, zij het dan niet geheel in elk geval toch grootendeéls de door hen geleden verliezen te boven te komen. Als gevolg van dién ommekeer in zaken, is ook voor de gemeente als zoodanig een prettiger tijdperk ingetreden. Waar bij het begin dezer 4-jarige bestuursperio de bezuiniging .nog. steeds het parool was kan thans de gemeente Boskoop een an dere richting volgen, meer tegemoet ko men aan het verbeteren van vele reeds lang gewenschte zaken en al zijn wij ook nog niet aan het einde daarvan, (laat ik zeggen nog maar aan het begin) toch mo gen wij tevreden zijn met hetgeen reeds is tot stand gekomen en in dit verband wil ik dan even wijzen op hetgeen wij verkregen hebben op het gebied der volks huisvesting, tevens op het verbeteren der verkeerswegen, alsook op de aan sluiting aan het electrisch net Dat er nog veel voor dè deur staat, dat weten wij al len. Denken wij maar eens aan de Gouwe- verbreeding, hetgeen voor de gemeente Bos koop beteekent een tijd van zorgen, ja zeer groote zorgen en aan de aansluiting aan het spoorwegnet waarvoor de gemeente Boskoop zich zeer zeker groote offers zal willen getroosten, aangezien deze aanslui- IHT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Woensdag 26 Januari. Hilversum, 1050 M. 12.Polilieber. 2.3.Engelscho kinderles. 3.4.Knipcursus. 4.4.30 Halfuurtje voor de Huisvrouw. 4.356.15 Concert door het H. D. O.- Orkest Jo v. d. MeentWalter, sopraan. Hélène LodolpheGeyser, alt. 6.156.45 Lezing door Mevr. Waldorp v. d. Togt, over: Individueel onderwijs. 6.457.45 Vervolgles en conversatieles Duilsch. 7.45 Politieber. 10.Persber. 8.10 Christel. Avond. Boris Lcnsky, viool, met begeleiding. Hr. M. Jelgersma, orgel. Hr. G. Brettani, declamator Hr. B. Maas, begeleiding. 1. Toccata en Fuga in D-moll, Bach (orgel). 2. Elegie Hon- groise, Boris Lensky (viool). 3. le ged. rede van dr. W E. Engelkes, over: Schoonheidsontroering en muziekgenot 4. Hymne voor viool-solo's, Boris Lensky. 5. Klage van David over Saul en Jonathan (declamatie). 6. Sonate no. 2 in G-moll, Mendelssohn, Barlholdy (orgel). 7. 2e ged. rede. 8. Psalm 137 (declamatie). 9. Psalm 150 (decdamatie). 10. Aria, Lotti (viool met begel.). 11. Berceuse, Simons (viool) 12 Caprice, Bonde (viool). 13. De brief aan Pieternel van der Mouw (declamatie). 14. Een humoristische Vlaamsche vertel ling (declamatie). 15 Sonate in S.moll, lo deel, Rheinherger (orgel). 10.30 Dansmuziek door het Radio-dans- orkest ö.l.v. Hans Mossel. Daventry, 1600 M. 11.20 Concert. Davcntry-kwartet en so listen (viola, sopraan, tenor, piano). 12.05 Celloconcert door G. Milne. 12.35 Concert (vervolg). I I.20—2.20 Orkestconcert. 3.20 Lezing: Our native tongue. 3.40 Lezing: Some books worth rea ding. 4.05 Lezing: Village life 500 years ago. 4.20 Concert. Daventrykwartet en SOÜ3- teii (bariton, sopraan). 5.20 Rede van Lord Balfour. 5.50 Kinderuurtje. 5.20 Concert, orgelbespeling in de New Gallery Kinema. 6.40 Tuinpraatjo. 6 50 Tijdseinr weerber., hieuws. 7.05 Orgelbespeling (vervolg). 7.20 Causerie. 7 35 Pianomuziek, Bach's 48 preludes en fugues 7.45 Lezing: What food is and what is food? 8.05 Concert. „The indefinites concert party". 8.50 Causerie. 9.05 Fransche liedjes door H. Hen schel gezongen. 9.20 Weerber., nieuws. 9.35 Concert. J. H. Squire octet. H. Wil liams, bariton. N. Allin, bas. L. Rubens, viool, F. Mullings, tenor. 10.3511.35 „Australia Day program- ma"; II.35—12.20 Dansmuziek, Ted. Brown's band. „Radio Paris", 1750 M 10.5011.20 Nieuwsber. en muziek. 12.50—2.10 Concert. Orkest on Hr. Ri- vière, zang. 5.055.55 Concert door de Jazz-Sym phonic. 9.05—10.50 Concert Langenber'g 468.8 M. 3.505.15 Pianoconcert en declamaties. 7.509.20 Orkestconcert. Prof. W. 'lliiig vJ f Braunfeïs, piano. Symphome G-mol M<h zart on Lustspiel-ouverturo. Köni gs wus terh ausen 1300 M. on B e r 1 ij n 4 8 4 en 5 6 6 M. l) 11.20—12.— en 2.50—7.20 Lozingen en lessen. 7.5Ö „Der Verschwender", vertelling F. Rainlund in 3 acten. 9.5011.50 Dansmuziek. Hamburg 394.7 M. 1.252.05 Kamermuziek. 3.505.15 Dansmuziek. 5.206.10 Dansmuziok. 7.2011.15 Lieder- en aria-avoni. Daarna orkestconcert in Café Wallhoff. 1 Brussel 509 7 on Antwerpen 266 M. 8.50 Orkestconcert. 9.50 „La recommandation", comedie. 10.10—10.50 „Faust", le acte. :i MEDEDEELINGEN VAN DEN K. R. a Wij achten ons verplicht onze Katholie ke luisteraars te waarschuwen voor iets, dat zeer verkeerdo gevolgen kan hebben en veel teleurstelling kan verwekken. Steeds meer en meer gebeurt het dat vooral in de grote steden zoogenaamde radio-cent rale's worden opgericht waarbij meerder luisteraars zich aansluiten, wel ke dan van degene die het gemeenschap pelijk ontvangtoestel exploiteert, ook te-i vens iederen dag het programma ontvan gen. Deze exploitant kiest zelf, do nummers uit, welke hij van zijn toestel naar de bij hem aangesloten luisteraars per draad doorzendt. En hierin ligt een groot ge vaar verscholen. Gewoonlijk is deze een radio-handelaar of althans iémand, die óf niet katholiek is óf niet voldoende ont wikkeld of een niet moreel hoog genoeg staande personolijkheid, om een goede keuze uit de programmanummers te doen, en moeten de luisteraars, die zich bij hem hebben aangesloten tevredon zijn met wat hij van zijn toestel uit doorzendt. Zoo komt het voor, dat Katholieken niets van den K. R. O. hooren, omdat mijnheer do exploitant wat anders mooi vindt. Ook zijn er sommigen, die zich niet ontzien door te zenden, wat nu juist niet geschikt is voor ieders ooren. Wij waarschuwen dus onze Katholie ke luisteraars, dat zij eerst zich vergewis sen of degene bij wiens centrale zij zich aansluiten iemand is, die men onder alle opzichten vertrouwen kan, en zoo ja, dat zij onverbiddelijk do conditie stellen ten allen tijde, wanneer zij 't willen hun eigen K.R.O. te hooren. Ik weet niét of deze wijze 'van luisteren ook zoo voordeolig is als het wel schijnt Het is mij namelijk gebleken, dat sommige exploitanten van zoogenaamde centrale's heel goed weten te rekenen, en ongemerkt van hun luisteraars zooveel voor zich we ten te bedingen, dat hot vrijwel, wat do kostèn betreft, even duur uitkomt als men zich op bescheiden schaal een eenvoudig goed drielamps toestel aanschaft. Doch dat moet iedër maar voor zich zelf weten. Mijn bedoeling was geen an dere, dan onze katholieke luisteraars te waarschuwen opdat zij geen contract af- 'sluiten alvorens wel degelijk onderzocht te hebben, dat alles in het reine is, en de K.R.O. hun eigen instelling niet worde uitgeschakeld. Tot slot een vriendelijk, doch dringend verzoek Wij kunnen ons niet belasten met het aannemen van abonnementen op den R.-K. Radio-gids. Het adres daarvoor is: Rl-K. Radio-Gids, Heerengracht 253, Amsterdam. L. H. PERQUIN, Voorz. K. R. O. ting voor Boskoop van het grootste be lang is. Wij mogen ons echter. Mijnheer de Voorzitter, in deze zorgvolle tijden geluk kig achten aan het hoofd onzer gemeente te hebben een man, die zich wijdt aan do gemeente, een man die zijn schouders er onder zet, die niet wijkt waar moeilijkhe den zich voordoen, maar welbewust de stelregel huldigt van: Waar een wil is, is ook een weg. Ook wil ik van deze plaats een woord van hulde brengen aan de beide wethou ders die zeer zeker ook aandeel in de vele werkzaamheden hebben gehad Ik eindig dan met den wensch, dat het onzen voorz gegeven moge zijn, do groote werkzaamheden welke nog in de naaste toekomst QP het program staan, onder Boekraad betreffende den werkman A. C. Hardus aan de gasfabriek, 'zegt do heer Boekraad, dat men er het pensioen van genoemden persoon bijhaalt, om daarom geen loonsverhooging toe te staan, wat hij niet geheel juist vindt. Gods zegen tot een goed einde te brengen. .(Applaus). De voorz. brengt den heer Brand zijn dank voor de vriendelijke woorden aan het adres van het College van B. en W. Verder deelt de voorz. mede, dat de no tulen der vorige vergadering niet gereed .waren gekomen en dus eerst voor de vol gende vergadering zullen circuleeren. Verschillende ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangeomon Naar aanleiding van een mcdodoeling van B, en W. op een vraag van den heer FEUILLETON. Roman door Pierre l'Ermite. 15) „Van morgen? Zeg maar gerust avond, vriendjeal kwart over twaalf", plaag de zij; alles is beslist droog geworden; als Jacques ook het veld in gaat, denkt hij nergens meer aan, niet aan den tijd, dat het al zoo laat is, ook niet aan zijn zus tor, die zich thuis zit te vervelen met op hem te wachten, ook niet aan die vrien den der Abdij ,,'t Wis mooi van morgen in 't veld," zegt Jacues, „me dunkt iederen dag dat ik het voor 't eerst zoo zie, altijd mooi on toch nooit hetzelfde, nooit vervolend. Ge hadt de ossen eens moeten zien, Jean ne, hoe ze trokken uit alle macht! een prachtige levende schilderij „Ja ik weet het al lang... ik word nog oens jaloersch op uw ossen: maar, haast jo nu een beetje en kom dadelijk aan ta- folde keukenprinses is toch al niet te spreken" Jacques laat zich dat geen twee keer zeggen. Als men vier uur lang te paard heeft gedraafd door veld en bosch, begint de maag te jeuken. En daarbij verwende Jeanne hem. Al zei Jacques nog zoo dikwijls dat hij van een eenvoudige tafel hield, toch wist Jeanne op cc-n werkelijk wonderbare wijze die een voudige gerechten zoo fijn klaar te maken dat iedereen riep over de ontvangst op l'orlandière. *- ^ailw namen zij hun ontbijt, want do victoria stond al te'wachten en de dagen werden kort: daarop reden zij in galop naar de Abdij. Odile, die nu goed uitgerust was, ont ving ze aan het hek. De reis had haar goed gedaan en Jacques, die altijd vol lief derijke bezorgdheid is, zoekt naar de on beschrijfbare uitdrukking, die voor haar vertrek op haar gelaat lag: altijd scheen ze in een andere, vreemde wereld te ver- keeren en nooit kon ze er zich heel en al van afwenden. Dien dag leek Odile wel een bloem, te midden van haar bloemen, zooals ze over dat krakend tapijt van dorre blaren heen- schreed, vol licht en vroolijkheid te mid den van het groote lied van hoornen en struiken op dien mooien herfstdag. Stralend van blijdschap kwam ze bon tegemoet, beide handen tot welkom uit gestoken, met die onweerstaanbare beval ligheid en die geheimzinnige macht die slechts heel weinig vrouwen bezitten en juist degenen, die 't zelf niet gissen of niet zoeken te behagen. „Goeden dag, m'n beste vrienden!" „Dag Odile!" En Jacques drukte de zoo hartelijk toe gestoken hand, terwijl Jeanne haar om helsde en haar zachtjes toefluisterde: „Hebt ge uw albums al uitgepakt?" „Neen maar dat is heel gemakke lijk!... Zou je ze graag zien?... ze zijn boven." „Wel liefste, ik kwijn van verlangen „Maar wat zal' die arme Jacques zich dan wel erg vervelenzegt Odile met grappig medelijden. Maar Jacques zegt van neen: hij is heelemaal ter beschikking der dames. Ze ker, de dag is gauw om en zoo'n rijtoertje in de warme zon, zou de dokter erg goed gekeurd hebben, maar uitstel is nog geen afstel en de fabrieken zijn ook lang zoo interessant niet als Italië. „Dan zal ik mijn... kunstwerken maar eens krijgen En Odile gaat naar haar kamer. Daar 't heel zacht weer is, zullen zo bui- ton gaan zitten. Rondom het binnenpleintjo der Abdij loopt een kruisgang met groote, bemoste steenen, versleten en verweerde kapitee- len, en bogen geheel en al behangen met glycinia's. Zelfs 's winters, als do zon een beetje schijnt, vindt men daar een lekker plaatsje. Onderwijl Jacques en zijn zuster daar wat op en neer wandelen, zoekt Odile haar schetsen bijeen. En daar zitten zo nu te saam, het hoofd gebogen over dezelfde bladen, samen een in de zoetheid van het weerzien en genie ten van dezelfde herinneringen. De mooie Italiaanscho meren, Milaan, Florence, Venetië, Sorronte, Rome, Na pels, Pompeji, Capri en dan terug naar Frankrijk over de blauwe, bevend-licliten- de zee als vloeiend zilver. Iedere naam, ieder bladzij wekt een nog warmo herinnering aan geliefde dingen. „Italië", zegt Odile al voortbladerend, „blijft altijd zoo mooi met zijn warme zon, dat éénigo licht, zijn weelderige natuur, zijn tullooze herinneringen, niets kan dat mooie land bederven, zelfs de Italianen nog niet 't Is het Heilig Lancl van Europa... de moderne ziel der wereld." Doch Jacques, wiens reis al wat langer geloden is, tiacht die begeestering een beetje te matigen: men moet niet te veel steunen op plotselinge te hevige indruk ken; iets wat blijft, dringt langzaam aan dieper in. Zeker, Italië is zonder twijfel sehoon, maar wat hot langste bijblijft in herinnering, is niet altijd datgene wat ons het meest heeft getroffen. „Dan zal bij mij weinig stand houden, want in Italië heb ik, evenals overal, alles even diep cn oven plotseling doorvoeld." „Ja, over 't algemeen moet dat bij u wel het geval geweest zijnge zijt nu een maal zoo'n gevoelig ding, dat opspringt van pret bij elke mooie zaak, maar ter neergeslagen is door een uurtje van ver veling. En toch Odile, ik weet heel ze ker, dat ook in u herinneringen leven en genegenheden, die door niets verdrongen kunnen worden." „Wie weet!..." „Beslist!... Wat uw geluk is Odile? dat ge als het genot voorbij is of wel, wat ern stiger is, door verveling is verdreven, toch nog altijd de herinnering blijft bewaren aan dat voorbije geluk. Dat vermoeit u niet, want telkens ziet gij het anders, als een landschap onder 'heel ander licht; door den toestand, waar in ge verkeert krijgt het een nieuwe kleur; het licht van toekomst en hoop, dat u toen boeide, wordt duister en droevig als ver leden spijt. Wel verandert gij er veel aan, doch vergeten doet gij weinigal zoo dikwijls is mij dat bij u opgevallen." „Zeg dat eens wat duidelijker..." „Dat is nog al moeilijk. Duizend dingen voelt men veel beter, dan men zo kan zeg gen. Me dunkt, Odile, dat bij u het ver stand vasthoudt, wat het hart niet meer kan bewaren. Ik verbeeld me soms, dat uw geheugen een soort ballingsoord is van uw hart, een plaats waarheen ge zonder het te weten, veel dingen wijst, die u vroeger toch zoo oprecht ter harte gingen. Ge lijkt veel op dat soort menschen, die geen enkel portretalbum verscheuren cn die bewogen blijven kijken op een vergeeld portret, zon der te willen, dat die lang-gestorvon per soon zou terugkeeren." „Maar Jacques, ben ik dan zoo zelfzuch tig?" „Neen, gij zijt een bootje „lijdend". Ge hebt geen geloof genoeg in dc een voudige goedheid der dingen. Uw ziel is een plaats, waar do verschillende gewaar wordingen elkaar verdringen. Altijd ziet ge hun broosheid cn hun bedrieglijk uiter lijk; dan blijft u niets over dan een bitte re nasmaak van ijdelheid, nutteloosheid* dan wordt ge .droefgeestig als iemand, die geen lust heeft om iets te beginnen, wijl men vooruit weet, geen plezier te zullen hebben om vol to houden. En als ge nu ook met Onzen Lieven Heer niet evenzoo, al is het maar een beetje to werk gingt, dan zoudt ge gemakkelijk hoi- lig worden." „Ik begrijp niets van al wat go zegt", antwoordt Odilo cn buigt hot hoofd. „Tk moet wel ingewikkeld zijn en ik zou tooh zoo graag eenvoudig, natuurlijk, onge dwongen wezen. Soms ben ik bang van mezelf, bang, omdat ik zoo gemakkelijk mij zelf kan beschouwen, zoo gauw cn zoo diep iets voel! Voor sommige mooio gezichten sta ik to beven van ontroering! en ik ben toch. waarachtig maar ccn heel klein bekje." ("Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3