e Zeidóeho, (SouAwnt ZATERDAG 22 JANUARI S927 18e Jaargang. No. 5472 ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling M Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal oo» Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal per pest I 2.95 per kwartaal «t Geïllustreerd Zondagsblad to voor de Abonné's ver- ijgbaai tegeD betaling van 50 ot per kwartaal, by voor- (betaling Afzonderlijke nummers 5 et, met Geïllustreerd mdagablfld 9 et Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen II. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Qowone adwertantlSn 30 cent par regal Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet 3 dubbele ran het tarief berekend. Kleine advertentlën. ran ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gerraagd. hunr en eer- huur, koop en rerkoop 10.50. |l niner beslaat uil vijl bladen, waaronder Geïllustreerd Zondagsblad. BUITENLAND Duitschland de kabinetscrisis. Een manifest van het Centrum Do onderhandelingen van M a r x. De Centrum-fractie heeft gisteren het iniraum-program, waarop zij bereid is, idorhandelingen met de Duitech-nationa- over de vorming eener burgerlijke eerderheids regeering aan te knoopen, torgelegd in een manifest aan het Duit- he volk. Do bijzondere beteekenis van t manifest is gelegen in de omstandig- jid, dat do fractie verklaart het door ar bestuur voorgelegde manifest goed te turen en dr. Marx te machtigen, om op basis daarvan onderhandelingen aan knoopen over do vorming van de door en rijkspresident gewenschtc regeering. Het manifest wijst er op, dat de politie- verwarring het volgen van een duidelijk chtbaren weg en een betrouwbare lei- ing vereischt. Daarna wordt ingegaan op de kwestie grondwet. Hieromtrent wordt in het anifest gezegd: Er bestaat voor ons geen dere realiteit dan dc Duitsche republiek haar symbolen. Wij willen de grondwet schermen en uitbouwen en voortdurend streven, den organischen band tus- hen haar en het Duitsche volk onverbro- :ii en levendig te houden. Bij de regeling van het schoolwezen, zoo ordb verder gezegd, moeten de gewetens- ■ijheid en de rechten der ouders gewaar- >rgd worden. Met betrekking tot de Rijks weer wordt dat de Rijksweer een bestanddeel er Duitsche i'cpubliek is en dat de be- orgdheid, als zou zij slechts een instru ct zijn in de lauden van bepaalde poli- ieko groepen, uit den weg moet worden ertiimd. De Rijksweer mag, aldus zegt et manifest, noch een bepaaldo partij, och een bepaalde klasse, noch eenige an- ere machtsgroep dienen. De kwestie der «cruteering moet worden opgelost op een rijze, die hot aan zonen van het Duitsche rolk, die den huidigen staatsvorm aan- angen, mogelijk maakt bij do Rijksweer. ienst te nemen. Met betrekking tot de sociale kwestie rordt in algemeenen zin gezegd, dat sam enwerking tusschen stad en land en tus- chen werkgevers en werknemers op eco- omisch, sociaal en cultureel -gebied moet rorden bereikt en dat de sociale politiek an den Staat moet worden uitgebouwd et sociale sta&tspolitiek. Wat de buitenlandsche politiek betreft, rordt in het manifest gezegd: „De bui- Milandscho politiek van het Duitsche rijk loet worden gevoe: ;1 in den nieuwen geest verbeterd vertrouwen, wil tot verzoe- ing en loyaal medewerken tot het berei- solidariteit tusschen de volken. )uitsckland is lid van den Volkenbond en iet moet zijn politiek aan dit feit aanpas- •en. Gestreefd moet worden naar een zoo mogelijke ontruiming van het lijnland. Het stellen van dit doel is voor ader noodzakelijk, die inderdaad de ver- intwoordelijkheid voor de buitenlandsche M'liek op zich wil nemen. De eerstvolgende taak moet zijn, de ver- soening tusschen Frankrijk en Duitsclv Md tot stand te brengen. Deze verzoening :an slechts dan slagen, indien beide mo gendheden te allen tijde in een geest van Suropeeschc solidariteit samenwerken. Tot zoover het manifest. Op de a sis van dit program, dat in zeer ilgcmeeneni bewoordingen is gesteld, zal rx heden officieel onderhandelingen Bel de Duitsch-na nalen aanknoopen. pandaag zal hij tevens aan Hindenburg fepport uitbrengen. Do democraten tegen een rochtsche regeering. De Rijksdagfractie der Democratische tort-ij heeft zich tegen deelneming aan een ttchtsche regeering verklaard. Frankrijk. kardinaal maurin en de BIJZONDERE SCHOLEN. Een uitnoodiging tot de Reiigieusen het onderwijs te hervatten. Raar wij in de „Pet. Par." lezèn, heeft Ordinaal Maurin, aartsbisschop van ■yoo, in een schrijven aan den voorzitter .Tan de vereeniging voor do Katholieke •ckolen te Lyon, zijn jongste verklaring aanzien van het vrije onderwijs her ten ha-ald en verduidelijkt. De wet van 1904 verbiedt het geven van taderwjja door leden van congregaties, te hebben verklaard, dat de volle- vrijheid een recht is, dat do autori teiten, behoudens de garantie van een ge matigd toezicht niet aan Franscho burgers mogen weigeren, zegt de kardinaal: „Dc noodig de mannelijke en vrouwelijke kloosterlingen van mijn bisdom uit, zich voorzien van him akte, onder mijn juris dictie te voroenigen en in de kleedij van hun congregatie onderwijs te geven. Ik schrik niet terug voor den titel van stich ter van scholen of congregaties, welke in wettelijk opzicht de gevolgen er dan ook van mogen zijn. Tsjecho-Slowakije Spior.nage? Het Duitsche ministerie van Buitenland- scho Zaken houdt zich op het oogenblik bezig met de arrestatie van negen uit Maagdenburg afkomstige staatsburgers door de Tsjcchoslovaaksche autoriteiten. Do arrestaties geschiedden eenige da- gon geleden onder verdenking van spion- nage. Bij do gearresteerden werden kaar ten gevonden, waarop aanteekeningen voorkwamen, die de autoriteiten niet ver mochten te verklaren. Alle gearresteerden zijn jeugdige personen; zij verklaren tot een godsdienstige sectc te bchooren, die te Maagdenburg haar zetel heeft en dat zij met een religieuze missie zijn belast. Zij hadden, naar zij mededeelden, tot taak de geboorte van een nieuwen Heiland te ver kondigen. De Tsjechische autoriteiten hechten aan deze verklaringen echter geen geloof. -Zij gelooven, dat de gearresteerden in waar heid" lid zijn van een Duitsche rechtsge- richte organisatie en een militaire op dracht wilden vervullen. Portugal Maatregelen tegen de oppositieleiders. Verbanning naar de Ivaap- Verdische eilanden. Generaal La Cardoso van de republi- keinsche actie-partij, drie luitenantr-kolo- nels van de links-democratische partij en een burger-lid van de radicale partij, zijn naar het eiland S&o Thiago (Kaap-Verdi- sche eilanden) verbannen in verband met do aan de buitenlandsche legaties over handigde verklaring. Ontvluchting van Portugals ex-minïster- president? Reizigers uit Portugal verklaren, dat do voormalige minister-president Silva, die op bevel van do Portugeesche regeering gearresteerd is, er in is geslaagd, te ont vluchten, eenige oogenblikken voor zijn inscheping met bestemming naar de Azo- ren, waarheen hij met andere politieke ge deporteerden vervoerd zou worden. Oostenrijk Vervolging van een Ned. oud-consul. In verband met onregelmatigheden bij het faillissement van de Nordisch-Oster- reichischo Bank heeft de Weensche Justi tie een strafvervolging ingesteld tegen den directeur dezer bank en tegen het lid van den Raad van Beheer, den heer Julius van Royen, oud-consul-generaal van Ne derland te Boedapst. Naar men zich zal herinüeren, is de Nordisch-08terreichische Bank tijdens den oorlog door een Zweed, met medewerking van den heer van Royen en eenige andere personen opgericht. Eenigen tijd geleden is de Bank failliet gegaan. Polen. Oneenigheid in het ministerie? Naar de socialistische „Robotnik" be weert, bestaan er aanmerkelijke mecninge verschillen tusschen maarschalk Pilsoedski en den minister van justitie Mejstowicz over de in het geheel land plaats hebbende massa-a rre s taties. China. DE VREEMDELINGENHAAT. De tramstaking te Sjanghai. Arbcidors trachten een fabriek in brand te steken. De algemeene vakvereenigingsunie heeft een circulaire uitgegeven ter gelegenheid van den verjaardag van Lenin's dood. Allo arbeiders worden daarin opgewekt den strijd voor zijn principes te blijven strijden en do revolutie in China en in de wereld te blijven bevorderen. Ofschoon de tramstaking is opgeheven, is het tramverkeer nog niet hervat, ten gevolge van geschillen binnen de vakver- ecniging over detailkwesties. Men hoopt echter, dat de trams morgen weer zullen rijden. Gisteravond hebben do arbeiders van. een katoenspinnerij, waar gestaakt werd, een extra-loonuitkeering voor het Chinee- sch© Nieuwjaar gevraagd. Toen deze ge weigerd werd, hebben de arbeiders een be tooging gehouden, waarbij getracht werd de fabriek in brand tc steken. De toestand te Peking. Voorzorgsmaatregelen. Tot dusverre zijn er geen teekenen, die ook in Peking op ongeregeldheden, sta kingen, of aan de vreemdelingen vijan dige gevoelens wijzen, doch de autoritei ten nemen toch alle voorzorgsmaatregelen. Men meent, dat de Mantsjoerijsche strijdkrachten vastbesloten zijn om onge regeldheden te voorkomen. De schildwach ten zijn verdubbeld en hebben den bajonet op het geweer, een kanon is geplaatst voor het gebouw van Reuter en vele andere bui tenlandsche gebouwen. Patrouilles krui sen den gehcelen nacht door de stad. De Amerikaansche gezant te Peking, die zich naar Amerika begaf om met Kellogg, den minister van buitenlandsche zaken, over den toestand te confereeren, is door een telegram uit Washington naar Peking te ruggeroepen. De toestand te Hankau. Een ernstige verslechtering? Een particulier telegram uit Hankau meldt, dat de toestand ernstig verslech terd is. Duizend Engelschen en Amerika nen hebben de stad verlaten. Een officieele bevestiging van dit be richt is nog niet ontvangen. Amerika Mexico's geschillen met de V. S. In principe accoord met arbitrage. Het Mexicaansche ministerie van Bui- teplandscho Zaken public°erdo gister avond een geschreven verklaring, waarin het er zich in principe mee accoord ver klaart, dat de geschillen met de Ver.-Sta- ten aan arbitrage worden onderworpen. Texas' buitenissige gouverneurs. Dan Moody de jongste zijner c o 1 1 e g a's. Texas houdt van buitenissigheid, als het zijn gouverneurs betreft. Het heeft den eersten vrouwelijke gouverneur der V. S. gehad, en benoemde tbai^ ?n jongsten, Dan Moody, een verklaard tegenstander van de Ku Klux Klan. Het optreden van „Ma" is volgens de „Chicago Tribune" geen succes voor het feminisme geweest. Dat blad schrijft ten minste dat „Ma" faalde in haar streven om te bewijzen, dat een vrouw een even goed gouverneur kan zijn als een man. Van het Vaticaan. DE H. VADER OVER DE MEXICAANSCHE KERKVERVOLGING Men schrijft uit Rome aan de „Msbd.": De H. Vader heeft in bizondere audiën tie ontvangen den Mexicaanschen bisschop van Léon, mgr. Valverde y Tellez, die ver gezeld was van een aantal missionarissen van den H. Geest, wier congregatie van Mexicaanschen oorsprong is. Mgr. Val verde is een der drie Mexicaansche bis schoppen, die in October j.l. naar Rome kwamen, om den Paus namens het geheele Mexicaansche episcopaat te komen dan ken en voorts om Zijn Heiligheid grondig over de toestanden in Mexico in te lich ten. Do audiëntie had plaats in de kleine troonzaal. Do H. Vader, die diep bewogen was, herhaalde telkens weer, hoezeer hem do Mexicaansche Katholieken na aan het hart liggen, en hoezeer hij deelneemt in hun beproeving. Met bewondering aan schouwde hij, en met hem de geheele we reld, hun onwankelbare geloofstrouw en hun heldenmoed. Eerst in den tijd der be proeving leert men den waren geloofsmoed kennen. Hoe moeiliiker echter de tijden zijn, des to meer nabij is ook de hulp van Boven. Nimmer mag men in Mexico de belofto vergeten, welke do Heiland Zijn Kerk deed: „En do poorten der hel zullen haar niet overweldigen." Aan dc missionarissen van den H. Geest zeide de H. Vador, dat zij zich gereed moesten houden voor het uur der beproe ving, maar ook voor het uur van den triomf, vooral voor dit laatste, waarop zij mot verdubbelden moed en ijver voor het heil der zielen zouden kunnen arbeiden in hun vaderland. BIÜ!*5ENLAND De Statenverkiezingen. De a n t i-r e v. candidaten i n Z u i d-H o 11 a n d. Woensdag heeft to Rotterdam het pro vinciaal comité van anti-rev. kiesverecni- gingen in Zuid-Holland vergaderd. Aan de orde kwam de definitieve vaststelling van de Candidatenlijsten voor de Slaten verkiezingen, die te voren in do secties waren opgemaakt. Vier lijsten (Rotterdam, Den Haag, Leiden en Delft) werden zonder bespre king vastgesteld. Over de andere drie werd maar zeer kort gesproken. Met al gemeene stemmen werden* ook deze vast gesteld. Leiden: 1. W. Warnaar, Sassenlieim; 2. J. v. d. Steen, leiden; 3. dr. G. A. de Bruyne, Leiderdorp; 4. J. P. Segers, Lisae; 5. F. Eikerbout, Leidon; 6. dr. J. G. v. Es, Leiden; 7. R. Ouwehand, Kat wijk aan Zee; 8. T. S. Goslinga, Leiden; 9. H. v. Zonneveld, Sassenhoim; 10. J. B. II. Grotenhuis, Leiden. Gouda: 1. mr. V. H. Rutgers, Den Haag; 2. G. v. Muiswinkel Mzn., Zwarn- merdam; 3. G. J. Hoogendijk, Ouderkerk d. I.Tsel; 4. G. S. v. Dobben de Bruyn, Bodegraven; 5 P. v. d. Bas, Moordrecht; A. Verheul Azn., Benthuizen; 7. M. v. d. Berg, Zevenhoven; 8. J. J. Talma, Woerden; 9. H Nieuwen hu ysen, Zeg- waarl; 10. G. Quelle, Nieuwveen. UIT J3qmj aalsmeer. Door een zaag gegrepen. In de werk plaatsen der Coöp. Tuinbouw Aankoop Voreoniging, heeft gistermiddag een ern stig ougeluk plaats gehad, dat bijna een arbeider het loven kostte. Deze stond achter oen in werk' zijnde zaagmachine en wilde vanonder deze machine iets weg halen, zonder dat hij aan de draaiende zaag voldoende aandacht schonk. Zijn hoofd werd door do zaag gegrepen en zoo deerlijk verwond, dat do. man onmiddellijk per auto vervoerd moest worden. Hoewel zijn toestand ernstig is, bestaat, geen oogenbli kkelij 1c levensgovaar, ALKEMADE. Geboren: Johanna Clazina Tatiana d. van J. P. van Es en J. A. van Dijk Antonius Joseph z. van H. Duivenvoor den en C. H. Borst Leonard us z. van G. Kouwenhoven en M. M. van den Broek Johannes Ignatius Maria z. van J. J. van der Moer en G. J. van der Valk -- Leonard us Wouter z. van n. S. van Rui ten en G. van Leeuwen. Ondertrouwd: Sebastian us Gorne- lis Bakker jm. 25 j. en Anna Cornelia Johanna Vohvater jd. 24 j. Gornelis van Beok jm. 28 j. en Helena Cornel a van Klink jd. 24 j. Overleden: Johanna van Rijn wed. van J. Danunan, 87 j. Theodora Ma ria Wassenhurg echtg. van G. Hoogen- booni, 56 j Willem de Jong w. 85 j. KATWIJK AAN DEN RIJN. Op hol. De hit van don kolenhande laar V. .uit do Voorstraat sloeg in „de Mient'' op hol. V. viel van den wagen, de hit holde door, don Achterweg over de Noordwijkerweg op, waar het dier met do brik bij de grens Noordwijk-Katwijk in de sloot geraakte. Het paard werd door daar aanwezige personen gered. V. kwam er behoudens een kleine ontvelling, met den 3chrik af. Landverhuring. Niettegenstaande net in den tuinbouw op heden zeer slecht gesteld is, werden bij do verhuring van tuingronden van goede kwaliteit, ver huurd door de gemeente, van 0.60 tol 1.per B.R. geboden. De hoop doet leven. LISSE. Kruisverbond. Hel Kruisverbond „Sb Jan dc JXioper" vergaderde gisteren avond in het Patronaatsgebouw. De Voorz. betreurde de slechte opkomst, wat hij echter toeschreef aan de heerschende griep. Wederom werden een tweetal nieuwe leden geinslalleerd en door den Voorz gelukgewenscht. Op voorstel van het bestuur werd hef aantal bestuursleden teruggebracht van zeven op vijf leden. Hierdoor traden allen af en moest een nieuw bestuur gekozen worden. Do uitslag van de stemming was dat de heeren 1.. B Jonkman, F. Walraven, A. van Vel- zen, P. Schoorl en J. B. van Zeist her kozen werden. Allen namen de herbeno?- ming aan, waarop do Voorz. namens alle af tredend on dankte voor hef in hem ge stelde vertrouwen. Hot lid A. Mesman hield hierna een inleiding over het onder werp: „Voor Geheelonthouding", waarin hij deed uitkomen dat een practisch drank bestrijder goheelouhouder moet zijn. In zake do geheelonthouding ontspon zich een leerzame gedachlenwisseling. Bij de rondvraag kwam wederom ter sprake het biergebruik bij uitvoeringen in het palro- naalsgebouw. Na ampele bespreking werd besloten drie personen af te vaardigen om deze kwestie nogmaals met den pa tronaatsdirecteur te gaan bespreken. Met gebed werd hierna de vergadering geslo ten. Gob or on: Thérese Maria d. van H. P. Zwetsloot en H. C. M. de Groot Jo hannes z. van J. Langeveld en G. W. van der Poel Christina Abramine d. van A. van Blitterswijk en G. M. Tuinder. Ondertrouwd: C. van Wavcren en F. de Groot J. van Reenen en M. G. Hageman. Overleden: Maria Petronolla van der Zijden 13 j. lei muiden. Kniples. De Haagscho Modevakschool L.A.B.O.R., thans gevestigd Heerengracht 39, Leiden, is voornemens op Maandag en Dinsdagavond te Leimui don en War mond gratis demonstratiess te houden in het. maatknippen. (Zie advortentie). Wij HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. E-en manifest van het Duiischc Centrum De toestand in China verslechtert. Mexico tot arbitrage bereid wat betreft het geschil met de Ver. Staten. BINNENLAND. Mr. T. J. Noyon, procureur-generaal bij den Hoogen Raad, vraagt ontheffing. (2dn blad). De leider der anti-rev. Partij over de coalitie. (2do blad). LEIDEN. Overleden is de schilder Floris Verster. Kunstschilder en heraldicus. (1ste blad) OMGEVING. Te Zegwaart is iemand in een auto door gasverstikking overleden. (ïste blad). ARTIKELEN: Een beschouwing van een onzer medewer kers over den schilder Floris Verster te Leiden, die gisteren door een noodlottig ongeluk is overleden. (2de blad). In een vervolg-artikel over de super films wordt dc Potemhin-film besproken. (2de blad). Onze letterkundige medewerker begint een beschouwing over de de voor-geschie denis der Nederlandsche Letterkunde. (3a blad). Onze medewerker AJO geeft zijn mee ning over onbewaakte overwegen. (3de blad). Dc lovensgeschiednis van dc, deze week overleden, Prinses Charlotfc, ex-keizerin van Mexico, plaatsen wij in het Wekc- lijksch Buitenlandsch Overzicht. (4de blad). raden do dames aan, deze gfek-genheiJ riiet te laten voorbij gaan, daar do methode, zooals uit vclo dankbetuigingen blijkt, bij uitstek goed is. Er lag een sloot tusschen. Mej. P. zou een lezing houden te Rijnsaterwoudo voor de Joden van het „Nut van het Al gemeen''. Bij haar aankomst zou zij ont vangen worden door den heer Diemont te Leimuiden. De bus stopto recht voor do deur van diens woning, doch de dam is op zij van liet huis. Mej. P., met deze ligging niet bekend, liep vanu t de bus regelrecht op de deur aan en liep in de sloot, welke voor het huis is gelegen l)o heer D. schoot spoedig to hulp zoodat Mej P. er met een koud bad afkwam Gezellige avond. In de zaal van don heer Sneeboer trad Donderdagavond voor een flink bezette zaal op hot zeer gunstig bokend staande duo Joe en Nellie. - Deze bekende humoristen w sten do lachlust nogal eens op to wekken. Het daverend applaus gaf een bewijs dat het duo met zijn komische voordrachten zeer in den smaak viel. Bekroningen. Door den heer G. Ber nard werden op de pluimveetcnioonstel- ling te Aalsmeer behaald 3 eerste en 3 eereprijzon met witte Indische loopeenden een eersten en eereprijs met fluweel eend en twee tweode prijzen met trio witte In dische loopeenden NOORDWIJK. R. K. Ziekenhuisfonds. Gisterenavond vergaderde het Ziokenliuisfonds „81. Joan nes lo Deo" in de kloino zaal van het Ju venaat, waarbij de opkomst slechts zeer matig was, hetgeen voor een zoo belang rijke instelling als dozo zeer te botrouren valt. Bij monde van den heer P. Droog werd verslag uitgebracht namens do con trole-commissie, welke allo boscheiden in goede orde had bevonden on volgaarne dank bracht aan den sccr.-penningm. voor diens accuraat beliecr. Hot financieel jaar verslag wees aan dat was ingekomen f 24G0.59 en was uitgegeven f 1880.31 en nog te betalen stond ongeveer f 125.zoo dat het saldo van vorig jaar ad f 790.32'4, kon opgevoerd worden tot pl.m. f 1245. Aan verplegingskosten was uitbetaald f 129G ca aan vorvoerkosten f 120.60. In 1926 zijn verpleegd geworden 20 personen met een totaal van 452 vorplogingsdagen. Het fonds telt thans 10G9 leden. Na eenigo besprekingen wordt do grati ficatie van don secr.-pcnningm. van f 50 op f 100 gebracht. Op voorstel van het be stuur wordt besloten het reisgeld van loo pend o ziekenhuis-patiënten te vergoeden vanaf de 2o keer van hun bezoek aldaar. Deze vergoeding zal echter niet hooger dan f 10 per jaar bedragen. De twee pe riodiek aftredende heeren A. Caspcrs en C. Ruigrok, werden met alg. st. herkozen. Tot leden dor controle-commissie wer den benoemd dc heeren M. M. de Lincei en P. Droog. Bij de rondvraag brengt de heer Faaae do wenschelijkhei'l naar voren, dat ieder jaar slechts één lid tegelijk aftreedt. Dit

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1