®e Zoidóohz (Bou/tomt DINSDAG 18 JANUARI 1927 ISe Jaargang. No. 5468 ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bfj vooruitbetaling ji Leiden 19 cent pei week 12.50 per kwartaal, onze Agenten 20 cent pei week (2.60 per kwartaal. &nco per post I 2.95 pei kwartaal el Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver rijpbaar tegen betaling van 50 cL per kwartaal, bjj voor jtbetaling Afzonderlijke nnmmere 5 ct.. met Geïllustreerd ondagsblad 9 et Oit blad verschijnt elkon dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advert ent IS o 30 cent por regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend - Kleine advortentiftn, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur od var huur, koop en verkoop IO.50. II nummer bestaat uit twee BLADER. BUITENLAND Duitschland De kabinetscrisis. o Duitsche Volkspartij tegen een groote coalitie. De eerste dag der onderhandelingen, elke Marx voor de vorming eener regee- ng gevoerd heeft, hebben slechts in zoo- irre opheldering gebracht, dat de Duit toe volkspartij weigert aan de groote coa- [ie deel te nemen, jden zal Marx den socialisten vragen houding inzake de ondersteuning van midden-kabinet vast te stellen. Van et antwoord zal afhangen, welke stappen [arx verder zal ondernemen. Een oorlogsverklaring van graaf Westarp. De leider der Duitsch Nationale Rijks- agfractie, graaf Westarp, heeft Zondag p het congres der Duitsch-Nationale kan- lorbedienden een rede gehouden, die in erband met do kabinetscrisis van buiten- ewoon groot belang is Spreker zeide o.m.: „Wij hebben- de overtuiging, dat ons olk de vrijheid slechts dan deelachtig kan rorden, als het zich bevrijdt van den taatsvorin. die aan den Duitsclien aaTd reerad is en terugkeert tót'den staatsvorm ie in overeenstemming is met zijn overle- erirg en zijn behoeften." Het is duidelijk, dat dit een nieuwe oor- gsverklaring tegen de republiek en de roidwet van Weimar is. In verband hier- verwacht men dan ook, dat het cen tum zich wel tweemaal zal bedenken, al- rorens het zij het clan ook onder een .nderen kanselier dan Marx zich bereid verklaren, zitting te nemen in een kabi- ïet van het midden, dat overhelt naar de 'echter vleugelpartij, de Duitsch-Natio- len. Italië. De buitenlandsche politiek. De omcirkeling van Joego Slavië. De details van de handelsovereenkomst sschen Hongarije en Italië, welke binnen kort geteekend zal worden, zullen, naar uit Rome wordt gemeld, niet geheel weergeven le overeenstemming tusschen deze beide landen, welke men denkt, dat bereikt zal worden als graaf Bethlen binnenkort Ro me bezoekt. Hongarije zal nu slechts en kele faculteiten verkrijgen in de haven van Fiume Deze overeenkomst moet echteT niet lis een tweede vijandelijkheid tegea Joego slavië beschouwd worden. Mussolini geeft de hoop niet op tot een ivereenkomst met de drievoudige monar- ihie te komen, ondanks de campagne, die ioor de Joego-Slavische pers gevoerd wordt, welke zich in hevige mate kant 'te gen de ratificatie van het verdrag van Jettirao. Italië hoopt, dat deze ratificatie zal tot itandkomen, wanneer do opwinding, die loor het Italiaansch-Albaneesch verdrag is ontstaan^ wat geluwd is, doch intusschen vervolgt het zijn politiek, welke Italië een buitengewoon sterke positie geeft in geval Zuid-Slavië weigert zijn vertegenwoordi gers te machtigen het verdrag van Nettuno te onderteekenen Terwijl Joego-Slavië zich in de moeilijk- leid van de komende beslissing bevindt, ?aat Mussolini verder met zijn Balkan-po- itiek, welke Italië een overheerschende po- Bitie geeft. Het verdrag met Albanië en de emmekeer van de gevoelens jegens Italië ir Griekenland, zijn een voorspel van het aanstaande verdrag tusschen Italië en Griekenland. De overeenkomst met Roeme nië en het nu tot stand komende verdrag niet Hongarije voltooien de omcirkeling van Joego-Slavië. Albanië. Een grensincident. Naar gemeld wordt, hebben Alhanee- fiche gendarmen een boer uit Montenegro geschoten, die de grens was over schreden, om zijn weggeloopen vee terug te halen. De stam, waartoe het slachtof fers behoorde, kwam daar tegen op en dreigde zelfs de Albanecsche gendarmerie- lazernes te verwoesten, zoodat militaire lulp noodzakelijk werd Rusland Engeland en Rusland. Het oorlogsspook van o e c h a r i n. In verband met de gebeurtenissen in China spreekt men in de communistische Partij te Moskou luidruchtig over het „oor logsgevaar", waarmede Rusland door «-ngeland en andere Europeesche mogend heden wordt bedreigd. Dit z.g. oorlogsge vaar heeft ook een punt van bespreking Uugemaakt op de conferentie van de com munistische partij van Moskou, waar oecharin zijn Jongste militaire rede, met grootcr nadruk herhaalde. Hij zeide, dat, indien er in de eerstvolgende maan den al geen oorlog komt, het oorlogsge vaar in elk geval nabij is. Engeland be reidt zich reeds voor op een aanval op Rusland, aldus Boecharin. Blijkbaar neemt de meerderheid der communisten deze beweringen voor ernst op, doch een der Moskousche partijleden overhandigde tijdens de conferentie aan den voorzitter een anoniem schrijven, waarin gezegd werd, dat kameraad Boecharin zijn schrik beelden van een komenden oorlog alleen ten beste geeft, om de communistischo partij door vrees weer tot eenheid te bren gen en zoodoende de oppositie tot zwijgen te brengen. Boecharin ontkende heftig zulk een listig plan te koesteren en be zwoer zijn hoorders het gevaar niet te onderschatten. China. DE VREEMDELINGENHAAT. China en België. België gee ft de concessie van Tientsien terug. Eenigen tijd geleden heeft China het handelsverdrag met België opgezegd. Thans zijn de onderhandelingen over het sluiten van een nieuw handelsverdrag tusschen China en België te Peking her vat. De Belginche gezant deelde mede, dat de Belgische regeering in overeenstemming met de voornaamste Belgische betrokke nen in China bereid was de Belgische concessie van Tientsjin terug te geven. De Chineesche minister van buiten'and- sche zaken Wellington Koo dankte warm en kondigde aan, dat een commissie zou be noemd worden om de spoedige overname der concessie te verwezenlijken. Deze concessie wordt in tegenstelling met de andere buitenlandsche concessies in China door geen enkele Europeaan be woond. De toestand te Sjanghai. Samengaan van Noord en Zuid? Door de gisteren gemelde herovering van Ningpo is het oogenblikkelijk gevaar, dat dat de Kantonneezen onverhoeds naar Sjanghai oprukken, waar thans de spanning mindter is, geweken De militaire toestand is echter donker der door teekenen, die wijzen op 'n gelei delijke vereeniging van de Noordelijken en Zuidelijken tegen de belangen der buiten landers De proclamatie te Peking, dat met in gang van 1 Februari de surtaxes gullen worden geheven, wordt als een gevolg van het succes der Kantonneezen beschouwd, terwijl het gebeurde met de concessie te Hankow Peking heeft aangemoedigd, een poging te doen om de buiten'andsche con cessies te Tiensjin te hernemen. Sjanghai wordt versterkt. Ondanks de betrekkelijke veiligheid als gevolg van de nederlagen der Kantonnee- sche troepen 200 mijl ten Zuiden van Sjanghai, bereiden de buitenlandsche autoriteiten de verdediging der buiten landsche nederzettingen tegen mogelijke aanvallen 'voor. Prikkeldraadversperrin gen worden aangebracht. Vooral de Fran- sche kolonie, die direct aan de Chineesche stad grenst, wordt versterkt. Overeenkomst met den Bokseropstand. Naar uit Foekow gemeld wordt, vertoo- nen de gebeurtenissen, welke thans plaats grijpen groote overeenkomst met de ge beurtenissen uit het eerste stadium van den Bokser-opstand. Ook nu is weer het oude sprookje herleefd, dat de Chineesche babies door de vreemdelingen worden ge dood. Zoo hebben Spaansche zusters en priesters vermomd uit een klooster moe ten vluchten, omdat er geruchten liepen, dat er lijkjes van 20 kinderen waren ge vonden; ook de andore vreemde eigendom men werden geplunderd. Naar voorts uit Peking wordt gemeld, hebben de Belgische autoriteiten aan de Britsche autoriteiten verzocht, te willen toestaan, dat in geval er ernstig gevaar dreigt voor de vreemdelingen te Sjanhai, de Belgische onderdanen aan boord van de Britsche schepen mogen gaan. Amerika De V. S. cn Mexico. Een gunstige stemming. Naar uit Washington aan de „Times" wordt gemeld, kan weer meer hoopvol over den toestand met betrekking tot Mexico en Nicaragua geschreven worden, doordat de gebeurtenissen tijdens het ein de der wrek, hoe verward ook, een ont spanning in den toestand teweeg hebben gebracht. Er bestaat natuurlijk nog steed§ gevaar, doch het dient gezegd, dat het li berale standpunt in dezo kwestie onder het Amerikanasche publiek steeds meer aanhangers gaat vinden. Gisteren werd van hoogst gezagheb bende zijde medegedeeld, dat, voor zoo ver Mexico betreft, do „crisis voorbij is", hoewel verzwegen wordt, wat hieronder precies moet worden verstaan-. Er is thans een beweging ontstaan, welke trachten zal, een aautal imponeerende handteeke- ningon le verkrijgen voor een adres, waar in bij de regeering der Vereenigde Slatea er op zal worden aangedrongen, zich te wenden tot het Haagsche Hof van Arbi trage voor een rege'ing van het geschil met de regeering-Calles. De toestand in Nicaragua. Overwinningen van beide p a r t ij e n. De twee partijen in Nicaragua melden beide kleine overwiningen gedurende het week-end. De conservatieven zeggen, dat generaal Zapata over de grens is gedre ven naar Gocta Rica. De liberalen maken gewag van hun successen op kleine troe pen conservatieven in de plaatsen San Pedro en Hacbita aan de Rio Grande Zij zouden eveneens een overwinning hebben behaald in een gevecht bij Cardenas in Zuid-West Nicaragua. Het liberale mili taire hoofdkwartier bevindt zich thans te Lacruz aan de Rio Grande. BWMEMLAMP R. K. CENTRALE KIESVEREENIGING „STATENK1ESKRING GOUDA". In het gebouw van de R. K. Leesver- eeniging te Gouda werd Zaterdagmiddag een algemeene vergadering gehouctcn, on der voorzitterschap van dr. A. C. A. Hoff man. Aanwezig waren afgevaardigden van 34 plaatselijke kiesvereenigingen. Om half drie opende do voorzitter deze bijeenkomst met den Christclijkon groot en wees in zijn openingswoord vooral op de a.s. verkiezing van leden voor de Pro vinciale Staten. Een der allerbeste, een die aldoor werkt in de belaneen van dc R. K. Staatspartij, is wel Jhr. Mr. von Fi- seme, die ook de gave heeft tactisch op te treden. Het deed spr. genoegen, dat hij op dezo vergadering tegenwoordig is en hij heette hem hartelijk welkom. Voorts memoreerde spr. dat volgens het regle ment doze vergadering reeds in November j.l. plaats moest vinden, doch omstandig heden, die men nooit in een reglement kan opnemen, waren oorzaak dat nu pas ver gaderd kon worden. Nadat de voorzitter nog medegedeeld had, dat de heer v. d. Weijdcn wegens ziekte afwezig was, verklaarde hij deze vergadering geopend en gaf het woord aan den waam. secretaris voor voorlezing van de notulen. Het volgende punt, inzake samenstelling van de groslijst en candidaatstelling, maalde een geruimen tijd van bespreking uit. Een der afgevaardigden was van mee ning op het oude reglement de verkiezing te doen plaats hebben, waarop de secreta ris mededeelde, dat do verkiezing van de leden voor do g osliist in beide reglemen ten dezelfde is gebleven. De heer Jansen, Hillegersberg, stelde voor, het nieuwe reglement bij acclamatie aan te nemen, wat ook geschiedde. Besloten werd op do definitieve gros lijst 10 candidaten alphabetisch t<j plaat sen en do namen van de aftredende leden van do Prov. Staten vet te doen drukken. Een 4-tal personen, die candidaat zijn gestel1, verlieten vervolgens do vergade ring. Do lieer Vlasman, vice-voorzit.ter, nam do leiding op zich. Na do candidaten-bespreking kwamen deze personen wederom ter vereadering. Jhr. Mr. van Fisenne verliet wegens drukke werkzaamheden de vergadering, nadat de heer Vlasman hem had medege deeld, dat de vergadering hem met alge meene stemmen candidaat had gesteld. Met applaus werd dit onderstreept. Dr. Hoffman deelde, nadat hij de lei ding weer op zich had genomen mede, dat een bericht in do bladen hem als tegen stander van de drooglegging der Rceuwiik- sche plassen had genoemd. Dit is onjuist. Spr. is altijd een groote voorstander ge weest en wilde dit- gaarne do vergadering mededeelen. Voorts werd bij meerderheid van stem men besloten jaarlijks te vergaderen cn het financieel beheer jaarlijks te contro- leercn. De waarn. secretaris drong er op aan, dat deze vergaderingen dan ook flink be zocht zouden worden. De rekening en verantwoording van den penningmeester, wegens zickto van hem nam de vice-voorzittcr deze functie waar, werd in orde bevonden en onder dankzeg ging van dc commissie ven verificatie werd hij voor zijn beheer gedechargeerd. Dr. Hoffman onderschreef dezen lof. Bij do rondvraag word besloten den weliswaar bestaanden bond van R. K. ge meenteraadsleden nieuw leven in to bla zen. Door overlijden van 2 bestuursleden werkt dezo vereeniging niet meer. Dr. Hoffman, als voorzitter hiervan, zou on middellijk do handen aan den ploeg willen slaan. Dc afgevaardigde van Schoonhoven nam gaarne het voorloopig secretariaat op zich. FLESSC HENTREKKER IJ. Strafbepaling voorgesteld. Thans is een wetsontwerp ingediend tot aanvulling van hel Wctb. van Strafrecht met oen bepaling tot bestrijding der z.g. flesscheutrokkerij. Voorgesteld wordt na artikel 326 van hot Wetb. van Strafrecht een nieuw arti kel 326 A in te lasschen, luidende: „Hij, die een beroep of oen gewoonte maakt, van het koo pen van eenig goed, met het oogmerk om zich of een ander de beschikking over dat goed zonder be taling te verzekeren, wordt gestraft met oen gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren." Ter toelichting wijst do minister van Justitie er op, dat de flosschentrckkers zich weten tg houden buiten artikel 326 (oplichting). Hij bepaalt zich tot het doén van bestellingen, hoogstens gepaard aan een of meer leugens, niet opleverend een samenweefsel van verdichtselen. Wel doet bij zich voor als iemand, die van plan is to betalen, maar dit betockont nog niet, het aannemen cenr valse he hoedanigheid in den zin dor wet. De flesschentrekkers zijn parasieten op den middenstand. Vandaar, dat dezo op aanvulling der strafwet op dit pimt aan drong. Er is dikwijls beweerd, dat-, indien bepaalde bedricgelijke middelen, als be doeld in artikel 32C, niet worden aange-- wend, doch eenvoudig wordt besteld en verzocht om afgifte, dat dan een nering doende van normale voorzichtigheid geen bescherming door de strafwet zou behoe ven noch c.q. zou verdienen. Hij kan im mers inlichtingen inwinnen. Aldus wordt do zaak wel wat te simplistisch voorge steld. Inlichtingen inwinnen kost tijd en do scherpe concurrentie dwingt tot oen vlotte behandeling van zaken. Voor straf rechterlijk ingrijpen moet men zich ech ter rekenschap geven, dat de z.g. fles- schentrekkerij bestaat in het bij wijze van beroep of gewoonte koopen van goederen, met het oogmerk die niet te betalen. Er bestaat een gilde van flesschentrekkers, een gilde, dat een voortdurend gevaar voor den middenstand oplevert, dat leeft van een soort van bedrog en er dientengevol ge aldoor op uit is, do moest vindingrijke methode om anderen te dupeeren te be denken en in toepassing te brengen. Te gen de praktijken van dit gilde acht de minister strafrechterlijk optreden gebo den. DE ZIEKTEWET. Scherps critiek in den Hoogen Raad van Arbeid. Hot Ontwerp-Ziektewct is dezer dagen behandeld in een vergadering van do 11e Commissie uit den Hoogen Raad, die over het Ontwerp moet adviseeren. Naar „Het Volk" verneemt, is in deze commissievergadering van vele zijden scherpe critiek op liet ontwerp geocfond. De critiek keerde zich vooral tegen do vonmippcring, die door deze Zioktcwc'. zou worden veroorzaakt. De behandeling door het R. K. Werklieden verbond. Het nieuwe ontwe-rp-Zioklewet van mi nister Slotemaker wordt, aldus vernemen wij, in de eerstkomende algemeene be stuursvergadering van het R. K. Werklie denverbond behandeld, waarna het in een gecombineerde bc-.uursvergadering aan de orde zal worden gesteld. De Volkskrant schrijft: „Gelijk bekend, heeft thans commissie XI uit den Hoogen Raad van Arbeid het in onderzoek, welke advies heeft uit to brengen aan dei Hoogen Raad. Eerst na dat die het heeft behandeld komt hot bij do Tweede Kamer. Of liet. ontwerp in 1927 nog in openbare behandeling komen zal, is niet 'met zeker heid te zeggen. Of het ontwerp een goede kans maakt, ongewijzigd, door de Tweede Kamer te worden aangenomen, staat zeer te bezien. De critiek is, behoudens van werkgeverszijde, algemcon.. Ook in den kring van het R. K. Ver bond staat men sceptisch tegenover dit ontwerp-Ziektcwct. Van het ontwerp, het ongetwijfeld goede ontwerp-Aalbcse heeft het niets; van de wet-Taluia blijft niet veel meer over dan do naam. Berustte 't ontwerp-Aalberse op do ge zonde sociale gedachte van de Bod rij fs ver- cenigingen, de Bedrijfsorganisatie; bepaal de dat ontwerp o.m. dat do premie geheel door de werkgevers zou worden gedragen het ontworp-Slotemaker laat allo moge lijke vormen van ziekteverzekering toe. waardoor do zoo noodzakolijk geachte uni ficatie zoo good als onmogelijk zal blijken te worden, do rechtszekerheid wordt aan getast, de premie zal voor de helft op de arbeiders kunnen worden verhaald, het geen overeenkomt met een nieuwe loons verlaging. De werkgevers van allo richtingen bren gen Zijne Excellentie warme hulde en ver manen met bewogen gemoed toch vooral den zieken arbeider niet uit hot oog te verliezen. Dat zal onze Arbeidersbeweging iodcr-« daad niot doen, al is hot mogelijk dat no pens do wijze waarop en de mate waarin die zieke arbeider moet geholpen worden, ccnig verschil mot de inzichten van de workgevera aan den dag treden. Do Tweede Kamer komt voor een moei lijke beslissing te staan." HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een oorlogsverklaring van graaf Westarp De toestand in China. België is bereid z'n concessie te Tientsien terug te geven. De verhouding tusschen de Ver. Staten en Mexico minder gespannen. Vele Russen tengevolge van sneeuwstor men omgekomen. (Buitenl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. Verschenen is het rapport der Commis- sie-Kraus inzake het spoorwegongeluk bij De Vink. (1ste blad) Ingediend is een wetsontwerp tpt bestrij ding der z.g. flesschentrekkerij (1ste bL). Te Groningen is een auto te water gere den; drie dooden. '(Gemengde Berichten, 2e blad). Een geval van diefstal en moord te 's-Gravenhage. (Gemengde Berichten, 2do blad). Vliegongeluk bij Helder. (Luchtvaart, le blad). Onze Geïllistreerte Paina De photo-pagina geeft o.m. photo's vara: de twee in verband met oen verblijf van Prinses Juliana te Katwijk besproken villa's; een ander kiekje op Katwijk: de begrafenis van den kunstschilder pref. Allcbé; de chirurg drr J. Schoomaker; het standbeeld van Heinrieh Peetalozzi ïo Y verdom AUTOBUS EN STOOMTRAM. Het traject Haarlem—Leiden. Eon advies van de Kamer van Koophandel tc Haarlem. Do Kamer van Koophandel voor Haar lem en Omstreken hoeft zich, in verband met de binnenkort te nemen beslissing in- zako het verleenen van autobus-concessies op hot traject HaarlemLeiden, met oen adres tot God. Staten van Noord-Holland gewend. In dit adres wordt het vol£rer.„o gezegd Ten einde zich een oordcel te kunnen vormon van dc wcnschen, welke met be trekking tot het personenvervoer tus«- a Haarlem en Leiden bij belanghebben 'cn op nijverheids- en har Iclscrobicd in deze streek bestaan, heeft, de K^mer zich tot dc afdeclingen van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, de afdeclingen van het Nederlandsclio Bloembnllenkwceko-fl- gonootschap, do plaatsoliiko middenstands organisaties, de aldar gevestigde groot-in dustrieën, do bankinstellingen en o"'-n]o particulieren gewend me' b«t verzoek baar wel te willen berichten of prijs gestold wordt op het verkrijgon van een rleotrische railsvorbi^ding, d.an wel op de autobus-er- binding, als cenig vervoermiddel. Het ingesteldo onderzoek heeft uitgewe zen, dat het ovorgroole gedeelte der bo vengenoemde belanghebbenden do electri- scho rnils'. ^rbindjnn verkiest boven v»et a u tobus'vervoermidd cl Do Kamer acht dezo opvatting van do belanghebbenden juist, op grond van de volgende overwegingen. De bestaanszeker heid van het aanwezige railvervoermid 'el is, uit financieel oogpunt bekeken, grootor dan van welke particuliere autobusondor- neming ook. Daarnaast zullen bij een uit sluitend autobusvervoer de belemmeringen op dezen weg van een dergoliikon omvang worden, dat hiervan groote nadeden, groo- ton hinder nu reeds bij beperkt vervnor hot geval voor allo andere vervoermid delen, dus voor het vervoer in bet alee meen, zonder twijfel het gevolg zijn. Hier voor behoeft slechts gedacht te worden aan het opnemen van een massaal perso nenvervoer, hetwelk met railvorbinding mogelijk ia cn mindor kosten met zich brengt dan wanneer datzelfde vervoer per autobus zou dienen te geschieden. Voorts geeft het railvervoermiddel een zekerheid omtrent hot in gebruik nemen van een voor het vervoor bepaald aangewozon ge deelte van don weg, op eigen kosten door do tram gemaakt of door haar als conces sie van derden in eigendom of gebruik ver kregen, terwijl de autobus zich aan de wegzijde kan begeven, wanneer het noodig is, doch dat in de practijk hiervan meer dan eens niets terecht zal blijken te ko men. Tenslotte worde nog opgemerkt, dat, in dien de autobus als eenig vervoermiddel dienst moet doen, een niet te vermijden ta^ riofsverhooging daarvan het gevolg zal zijn. Do aanvullende vervoerstaak, welko do autobus thans naast de tram vervult, zal zoodra laatstgenoemde verdwenen is, geheel van karakter voranderen, daar döta dan te zorgen heeft voor een voldoende surplus aan plaatsruimte, wil zij haar taak naar bchooren vervullen en hiermede is verhooging der tarieven onvermijdelijk verhonden.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1