üsderianasch Uost-lndië WAT WIJ DOOR D LUCHT HOORDEN. Schaatsenrijden op het dak. j De liefhebberij voor schaatsenrijden is flezen winter in New-York zoo toegenomen iat een ondernemend man een kunstmatige ijsbaan heeft aangelegd op het dak van oen groot pand aan de 59e slaat recht tegen over den ingang van het Central Park. De ijsbaan ligt onder een glazen overkapping. Men heeft van het dak een verrukkelijk uitzicht; Bedelaarsopstand in Praag? Een zonderlinge opstand dreigt in de prachtige hoofdstad der Tsjechoslowaak- sche republiek, in Praag: een bedelaars- revolutie! Hoe dat komt? Heel eenvoudig. Als iedere Slavische stad van eenigen omvang is Praag rijk aan bedelaars, die zich er in hun armoede over 't algemeen blijkbaar wèl, en geenszins al te armoedig, bij be vonden. Bevonden zeggen we. omdat aan de aalmoezen-anarehie in 't vooruitstre vende Praag een eincle is bereid. Het be delen was een lucratief avontuur geworden waaraan steeds meer onwaardigen zich overgaven. Vandaar dal de stadhuisafdee- ling voor sociale voorzorg geperforeerde couponboekjes met aalmoezenkaartjes in den handel heeft gebracht, die ieder wel- dadig-gezinde zich kan aanschaffen en waaruit hij liefdadigheid kan bedrijven. Geeft hij een coupon (elk boekje telt 25 coupons a 10 heller, en 10 heller is onge veer 3/4 cent, dan kan dezj zijn 10 heller innen aan een centraal bureau, d.w.z. hij krijgt alleen dan uitbetaalt, nadat een sum mier onderzoek naar zijn precenten en le vensomstandigheden heeft uitgewezen, dal hij de goedgeefschheid zijner medeburgers en de tolerantie van den anti-bedel-gezin- den staat waardig is. Maar is hii dat inder daad, dan kri;rr' hij geld in handen en in zoover verschilt dit systeem dus van het klassieke soopkaarh'es-stelsel. Iedere straat in Praag heeft haar „stam- bedelaar". En het is dus geringe moeite voor de pers in r» resident Mas^vk's hoofd stad geweest, eens haar licht bij do betrok kenen or> fo ste'-on nrn'T-ont d« v>ordering voor dit juist in werking getreden stelsel. Die waardeering blijkt miniem te zijn erger, er gromt ontevredenheid. DE GRIEP-EPIDEMIE. Nog steeds uitbreiding in Baden en Zwitserland. Uit Freiburg (Breispau), wordt gemeld: In de aan den Breisgau grenzende Zwit- se^soh© trebieden ziin de scholen nog voor bet mee rondeel gesloten wegens de heer- Bc^ende grien. Te Bazel zijn van 1 tot 7 Januari 35 per sonen aan do griep gestorven. In de afee- loope-n week werden noc drieduizend nieu we ziektegevallen gemeld. De ziekenhuizen te Berlijn overvol Naar de Berlijnsehc gezondheidsdienst mededeelt, is het aantal grien-gevallen op ernstige wijze toegenomen. Do ziekenhui- zen zijn overvol, zoodat het nauwelijks meer mogelijk is, bedden voor nieuwe pa tiënten vrij te maken. HET OVERSTROOMINGSGEVAAR. Rijn en f. oezel wassen voortdurend. Naar uit Coblenz gemeld wordt, is bet water van Rim en Moezel en hun zijrivie ren, door de aanhoudende regens sterk ge stegen. Daar bij het voortduren van den regen ook dc sneeuw in de bergen zal gaan smelten, is het gevaar voor overstrooming thans *acuut geworden. Hooge waterstand in Saksen en Tsjecho-Slowakije. Uit Tsjecho-Slowakije wordt een sterke was van de riveren gemeld. Volgens uit de Boheemsehe. dorpen ontvangen berichten, is te Dresden een zeer hoogo waterstand te verwachten. Het Spreewald overstroomd.* Uit Görlitz wordt gemeld, dat de Neis- se sterg gestegen is en het omringende land heeft overstroomd. Door de aanhoudende regens en bet smelten van de sneeuw op de Lausitzer bergen is het stroomgebied van de Spree, het Spree-wald en de omgeving van Baut zen overstroomd. 109 Graden te Adelaide. Z u i d-A ustralië geteisterd door een hitte-goIf. In Zuid-Australië woedt thans een hitte golf, erger dan men in 15 jaar heeft mee gemaakt. To Adelaide is de maximum temperatuur 109 gr. De meteorologen ver wachten, dat do eerstkomends dagen geen verandering zullen brengen. Er worden vele sterfgevallen ten gevolge van de hitte gemeld, vooral onder bejaaide personen. Van de 35 slaohtoffem van Maandag en Dinsdag waren er een van 91 jaar on tien van 80 tot 89 jaar. In 1858 heeft een hittegolf negen dagen geduurd, met een gemiddelde temperatuur van 110 gr. en een maximum-temperatuur van 116.3. Op het platteland bij., oenïge branden uitgebroken. Groote boschbrand in de Oost-Pyrenieeën. Uitgestrekt gebied verwoest n a b i j A m 61 i e-1 e s-B a i n s. Het grootste deel van bet uitgestrekte bosch nabij Amélie-les-Bains in do Ooste lijke Pyreneeën is door brand verwoest. Een afdeeling Senegaleesclie troepen heeft hulp verleend aan de gendarmerie en de bevolking bij de pogingen om den brand te blusscben. Naar gemeld wordt, is de scha de buitengewoon groot. Aardschokken aan den Rand. Permanente commissie van onderzoek ingesteld. 'Als gevolg van de den laatsten tijd in hevigheid toenemende aardschokken aan •den Band en in Johannesburg, waardoor teeds ettelijke mcnscbenlevens zijn verlo ren gegaan en groote materieelc schade wordt aangericht, heeft de rcgecring der Zuid-Afrikaansché Unie thans besloten, eene permanente commissie van onderzoek in te stellen. In de week van 6 tot 12 De cember zijn niet minder dan 19 aardschok ken, als gevolg van mijnstortingen, gere gistreerd. Een aardschok te Lissabon waargenomen. Er is te Lissabon een aardschok waarge nomen welke drie seconden duurde. Er zijn geen slachtoffers. DE OPSTAND IN W.-SUMATRA. Circa 900 personen gearresteerd. Hoe luitenant Simons sneuvelde. De speciale correspondent van Ancta meldt uit Sawahloento het volgende: Alle hoofdleiders zijn gevangen of ge dood, met uitzondering van Taib. Het ge vaar voor verdere aanslagen is geweken. Het treinverkeer via Silocngkang naar Moeara-Kelaba.n wordt door militairen be waakt, aangezien wraakneming van kleine benden niet uitgesloten wordt geacht. Dc tunnel bij Sawahloento wordt zeer scherp bewaakt, Sawahloento is omringd door militairen en politieposten. Het autover keer is des avonds verboden. Ik doorkruiste het geheele verzet-sge- bied, alles is rustig, in het Solokscho wordt de veldarbeid gewoon verricht. Siloen- kang is uitgestorven, Moeara-Kelaban is zeer rustig, Padang-Siboesoek en Tand- joeng-Gampaloe ziin verlaten. Totaal ziin 900 personen gearresteerd. "Moearo, een be langrijk knooppunt voor Djambi, is nage noeg zonder verkeer. De stemming-onder de Europeanen te Sawahloento is zeer rustig en opgewekter en minder geprikkeld dan te Padang. Over het sneuvelen van luitenant Simons zijn nog de volgende bijzonderheden to ye-melden: De auto, waarin luitenant Simons zat, werd gesommeerd halt te houden. Hij meende met politie te deen te hebben, waarom bij uit den auto stapte, doch toon bij bemerkte, dat hij verzetslieden voor zich had, sommeerde hij hen zich over te geven. Op hetzelfde oogenblik werd een salvo gelost, waardoor luitenant Simcns doodeliik getroffen werd. Omtrent den moord op den wegbaas van den waterstaat Leurt, te Siloenkang, kan het onderstaande worden medegedeeld: Honderden communisten, onder aanvoe ring van Salim, die gekleed was in een oude officiersuniform versierd met veel rood, kwamen aanzetten. De troenen droe gen voor een deel roode hemden, allen hadden een bami om, versierd met de Sov jet-emblemen. Zii passeerden na den aan val op het station het huis van Leurs, die vader is van vijf jonge kinderen. Op de vraag wat zij van plan waren, werd hem geantwoord, dat men hem wilde vermoorden, hij moest zich op do eeuwig heid voorbereiden. Leurs antwoordde, dat hij zich zou overgeven indien zijn vrouw en kinderen gespaard bleven, wat de mis dadigers beloofden. Leurs ging daarop naar buiten waar hij dadelijk, doorzeefd van kogels neerzonk. Do moordenaars dwongen de vrouw bij bet- afmaken van haar echtgenoot tegenwoordig te zijn. Na dat bij was neergeschoten werd Leurs met klewangs bewerkt. De assistent-resident Karsen ontzette de weduwe en weezen na een gevechtj waarbij de communisten 21 dooden kregen, zestig werden gevangen genomen. Naar het „Nieuws van den Dag v. N. I." nog meldt, werd de Amboineesche korpo raal Lohanupessy, die toevallig met jacht- verlof te Moeara-Kelaban in de buurt van de gevangenis vertoefde, aangevallen door eenige tientallen communisten, die uit auto's kwamen: Hij opende een snelvuur in zulk een tempo, dat de aanvallers afdro pen, omdat zij meenden een brigade voor zich te hebben. vooe HUIS EW HOF. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. 2e helft Januari. Nu het vee is gestald, geve men eens goed acht of het winterverblijf der dieren aan goede eischen voldoet. Wij noe men hder enkelei De standplaats moetj lang genoeg en breed genoeg zijn, opdat de koeien zonder scheef te staan elkaar niet hinderen en een ruime ligging heb ben. Zij moet niet te veel afhellen, bijna waterpas zijn; onder de voorpooten moet zich een soepel strooimateriaal bevinden. De voedergoot bevinde zich iets hooger dan de standplaats, zoodat het voedsel ge makkelijk kan worden bereikt; een zelf werkende inrichting, waaruit de koeien naar verlangen kunnen drinken, is zeer wenschelijk. De melk moet na bet melken in een zindelijke ruimte buiten den stal overgegoten worden. De veehouder, die zijn boerderij naar behooren behartigt, laat niet alles aan zijn personeel over, maar gaat alles zelf na, bestuurt het be drijf, wetende dat het oude spreekwoord waar blijft: „Het oog van den meester maakt het paard vet". De akkerbouwer maakt in dezen tijd zijn bouwplan op. Hii zorge voor een ver standige vruch (wisseling; houde rekening met de beschikbare werkkrachten omdat de arbeid geregeld kan voortgaan en g^en ophooping van werk ontslaat. Voor een rationeelc vruchtwisseling met de granen zijn do klavers en kunst weiden uitstekende gewassen; de kiuisl weide is nog lang niet overal voldoende bekend. Hier volgen oen paar voorbeelden vau toegepaste 12-jarige vruchtwisseling: suikerbieten (na roode klaver), erwten, karwij, tarwe, aardappelen, suikerbieten, haver, voederbieten, aardappelen, winter- gerst of' haver, roode klaver; 2. kunst- weide, suikerbieten, uien, wintorgers!, roo de klaver, suikerbieten, haver (in (e zaaien voor kunstweide. 3. kunstweide, haver, vlas. tarwe, erwten, karwij, tarwe, bieten of aardappelen, haver (in te zaaien voor kunstweide). In den tuin: De bestrijding van ziekten en insecten staat ook nu, in den rusttijd, niet stil. Bij appel en peer kan men in de maanden JanuariMaart den kanker bestrijden door de wonden in te smeren met een oplossing van 10 tot 25 procent. Hetzelfde middel, maar in een oplossing van 7.5 pet. kan dienen tegen bladluizen; iets sterker: 10 pet. neme men als de boomen tevens gereinigd moe ten worden van mieren en korstmossen. Bloedluis en Wintervlinder worden in oudere boomen door 10 pet. oplossing niet volledig vernietigd. De tijd voor bespuL ting is afhankelijk van het weer. Peren zullen vóór Maart gespoten moeten wor den. Laat ontwikkelde appels, als Belle fleur enz., kunnen veelal nog in Maart gespoten worden. In deze én de volgende maand behandelt men ook pruim, kers more! en perzik met Carbolineum tegen bladluis en dopluis, Wintervlinder en Monilia. Perziken mogen in geen ge^ val zwaarder gespoten worden dan met 5 pet. oplossing, uiterlijk half Januari; voor de overige boomen neme men een oplos* sing van 7-en-een-halvc proeent. Bos sen en frambozen bcspuite men in Januari en Februari tegen Amerik. kruis bessenmeeldauw met G. van 10 pet., te gen bladluis en spruitvreters met C. van 7-en-een-halve pet. Tegen do eerste (Am.k.) wordt vooral goed gespoten in liet hart der struiken; een vroege bespui ting, nog in deze maand, is met het oog op de vroegijdige ontwikkeling der bessen gewensebt. Wie een drogen goed beschutten tuin heeft, kan nu reeds spinazie zaaien, sommigen hebben dit reeds gedaan. De grond inoet natuurlijk vorstvrij zijn. Men zaait bij voorkeur voor de schutting of z.g. rabat, op het zuiden gelegen. Het zaad mag nu nog niet zoo diep in don grond komen, daarom is het voldoende het met de greep wal in te werken. Is dit geschied, dan harkt men de aarde netjes af en begiet ze met goeden, verdunden koemest. Met een goeden laag takken of rijsjes wordt bet straks opkomend zaad tegen den kouden wind beschut. Wie zijn spinazie aldus behandelt, heeft kans vroeg deze groente te snijden. Als is de tijd van zaaien voor de meeste groen ten nog verre, daarom is hel toch gera den zijn voorraad eens na te zien, om te weten wat men zich moet aanschaffen Gewoonlijk heeft men van de cene of an dere soort nog wel iets van het vorige jaar overgehouden. Velen zullen dat mis schien maar opruimen met de gedachte, dat dit niet meer goed is; dit is echter niet altijd het geval. Wil men weten, of het oude zaad nog goed is, dan neemt men een wollen of flanellen lap, maakt deze vochtig cn strooit hierop iets van liet zaad. Vcrvo'gens levrge m°n deze lm w' zaad tusschen twee gesloten schalen of borden, waarna men ze in een goed ver warmd vertrek plaatst. Op die manier zal het zaad, wanneer het nog goed is, spoe dig ontkiemen. Met goed succes zal bet dan nog in den £uin gezaaid kunnen wor den, hoewel men bet toch iets dikker moet zaaien dan gewoonlijk. B. BESTRIJDING VAN PLANTEN ZIEKTE IN DEN V/INTER. In den winter verkeert de natuur in rust, d. w. z„ dé planten zijn in zulk een toestand, dat de winterkoude er geen of hoegenaamd geen vat op beeft en van de insecten en andere voor de planten en boomen schadelijke dieren, en ook van schadelijke ziekten kan hetzelfde gezegd worden. Oogenschijn'ijk is dus do winter geen geschikte tijd, om den strijd tegen deze schadelijke invloeden aan te binden. In werkelijkheid is het echter anders en is de wintertijd om verschillende redenen een zeer geschikte tijd. In de eerste plaats dan doodt men de overwinterende insecten, die zich meestal in rust in de omgeving van hun terrein van actie bevinden en de wintersporen van de schimmels bevinden zich als regel op de p'anten of boomen zonder dat men ze evenwel opmerken kan. Doordat de gewassen zich in rusttoe stand bevinden kan men vervolgens veel krachtiger werkende middelen toepas sen, dan in den zomer met liet zeer sub tiele blad mogelijk zou zijn en ook kan men alle doelen van de boomen of planten veel beter bereiken, dan dat in den zomer met al de foliage het geval zou zijn en ten slotte heeft men voor liet bespuiten van hebladerde boomen of planten veel meer vloeistof noodig, wat wel niet nader uitgelegd behoeft to worden. Wil een bestrijding van plantenziekten of van schadelijke dieren met succes wor den uitgevoerd, dan is het noodig, dat men in den tuin alles grondig onderhanden neemt, omdat het niet helpen zou, alleen b.v. de vruchtboomen of alleen do sierboo- men te behandelen, want er zijn veel ziek ten en beschadigingen, die zoowel op sier- als op vruchtboomen voorkomen cn dus zouden de behandelde boomen of planten toch besmet worden door de on behandelde. Overigens is het van zeer groote be- teekenis, dat ieder, die ook maar ccnigo planten of boomen in den tuin heeft, zich er wel rekenschap van geeft, dat zijn on behandelde boomen oorzaak kunnen zijn, dat geheele omgeving weer opnieuw be smet wordt, ook al werd er nog zoo'n grondigog schoonmaakt gehouden Na tuurlijk helpt het wel, dat men zijn gewas sen van verschillende ongerechtigheden zuivert, ook al doet de buurman het niet, maar radicaler is het, als iedereen liet in dc omgeving doet. Het bestrijden van ziekten en ongedier te kan natuurlijk op zeer verschillende manieren worden uitgevoerd en om te be ginnen nemen we het meest primitieve middel, dat( ieder, hoe weinig bemiddeld hij ook moge zijn benutten kan. n.l. het afzoeken va» alles wat schade1 ijk is en hel verbranden ervan. In vele gevallen is er zelfs i:i <!c praktijk geen betrouwbaar der .middel maar daar vergt het altijd te veel kostbaren tijd. wat cahier voor den be zifter van eenige boomen of planten geen bezwaar g> r.oemd kan v. orden. Dit geldt ook alleen voor de zichtbare dieven en Een vergelijking in ons voordeel. Op oudejaarsavond hebben wij in onze courant een praatje gehouden over „Wat wij door de lucht hoorden". Dien eigen avond zijn wij „draadloos" van het oude in het nieuwe gegaan. De welwillende lezer versta ons niet verkeerd. Wij hopen, dat wij, hèèlemaal niet draad loos, maèr met een stevige houvast aan goede voornemens, die wij op den oude jaarsavond, bij de overweging van bet af- geloopen jaar, hebben gemaakt, het nieuwe jaar zijn ingetreden. Wij bedoelen met „draadloos", dat wij, luisterend n^ar de radio, 1926 hebben geëindigd en 1927 zijn begonnen. Hilversum gaf ons op den oudejaars avond wat lichte ontspanning in muziek en voordracht, in huiselijken geest, zooals liet, naar gelukkige Hollandsclie opvatting, op oudejaarsavond behoort. Niet alles be koorde ons evenzeer, maar er was een keuze gedaan, die gelukkig kon wor den genoemd. En een mooi, heel mooi mo ment was het slaan van de klok, 12 uur, en daarna het feestelijk klokke-gelui van de St. Vitus-Kerk te Hilversum. Dat ver hoogde, ongetwijfeld, de stemming bij alle luisteraars! Te voren was er eenige minu ten stilte geweest Na 12 uur verbonden we ons nog even met Parijs en Londen en.... wij hoorden dansmuziek, feestgeruisch en luid gejoel. Ziellier, 'n tegenstelling, die wij mo gen ons toch wel 'ns verheffen sterk in het voordeel van Holland spreekt! Onbeschaafdheid en overbeschaafdheid. Trouw iederen Maandag worden de be- wohers onzer dorpen, van wie velen, die vroeger vrijwel geïsoleerd leefden, thans door de radio uit hun isolement gedeelte lijk zijn verlost, vergast op datgene, wat hen wel het meest zal interesseeren nl. op z.g. landbouwpraatjes, waarin zaken wor den behandeld, waarmee de landman zijn voordeel kan doen. Zoo wordt op het oogenbük behandeld: „De beteekenis van de landbouw voor de samenleving" en naar hetgeen de heer Croesen verleden week in zijn eerste redevoering over dat onderwerp gezegd heeft, hebben wij het oor eens te luisteren gelegd. In verschillend licht is dat onderwerp te bezien en beschouwd van economische zijde belichtte de heer Croesen zeer duide lijk het belang der voedselvoortbrenging, dat duidelijker uitkomt naarmate men meer doordrongen is van liet feit, der be volkingstoename, waarmede de productie gelijken tred moet houden. E" zijn boven dien feiten, die de opvoering der prod, te- gegaan, zooals de toenemende beschaving, die grond aan de productie onttrekt, de grootore massa arbeidskrachten, die noo dig zijn voor de productie der delfstoffen o d. "Wat ons echter in de rede van den beer Croesen het meeste trof was zijn uiting over de positie van de stedeling te genover die van den man van het platte land. De stedeling, klaagt zoo dikwijls over prijsopdrijving, maar vol een,- spr. was liet een uitgemaakte zaak, da' die klachten zichtbaar door ziekten aangetaste plan- 1 tendeclen. Als zoodanig komen in aanmer king, door kanker aangetaste takken van vruchtboomen, die meestal gemakkelijk genoeg te herkennen zijn aan knobbelige uitwassen, scheuren en sp'eten en bij de jongere takjes door ringvormige gezwel len en het loslaten van den bast. Al'e zieke doelen worden zoo diep weggesne den, dat men geen verkleuring van bel hout meer waarneemt en dat is meestal voel dieper dan men vermoeden zou. Is het geheel wegnemen niet mogelijk, zon der de geheele boom te vernielen, dan kan men do wonde uitsnijden tot op het ge zonde hout en vervolgens de gemaakte wonde insmeren met teer of vruchlboom- carbolincum. Bij appel- pruime- en morellenboomen vindt men in den winter zeer dikwijls nog vruchten van den vorïgen zomer ver schrompeld aan de boomen hangen. Ziet men nader toe, dan zal spoedig b'ijken, dat de boomen niet gezond zijn en tenge volge daarvan vindt men de vruchten, die meestal bezet zijn met geelachtige puistjes Het is noodzakelijk, dat zoowel deze vruchten, als alle andere zieke doelen van den boom verwijderd worden en ver brand. Deze ziekte kan men vooral waar nemen, aan de jonge twijgen, die dan als het ware afschilveren en gemakkelijk af breken. Bij appelboomen zal men in den winter bij goede inspectie zeer dikwijls gestippelde ringen vinden om de jongere takjes; dit zijn eieren van de ringelrups die zeer schadelijk zijn en dus verwijderd worden. Met een klein vergrootglas zal men zc gemakke'ijk als zoodanig herken nen. Verder bevinden zich in den winter de eieren van de bladluizen vooral tus schen scborsspleten en op andere min of meer beschermde plaatsen. Dit zijn zwarte, glimmende eitjes, die altijd in massa bij elkaar gevonden worden en ongeveer Vi rn.m groot. Dat ze schadelijk en boven dien vies zijn behoeven we niet te vertel len. Van do schi'dluizen, die vooral op appelboomen voorkomen, vinden we nu do kleine, kommavormige schildjes op do stammen en dikkere lakken en als we die schildjes openmaken en ze onder een ver grootglas houden, zullen we zien, dat zo in de meeste gevallen boordevol zitten met eieren voor liet volgende seizoen. Bij de bestrijding van schadelijke dieren moeten wij cr verder rekening mode hon end, dat zich ook veel eieren en poppen in den bodem, in de onmiddelijko omgeving van de boomen bevinden. Deze kan men al een heel eind vernietigen, door voor het gaat vriezen te spitten en dan do kippen op het land te laten loopen en er ook ver volgens vogels in den winter bun gang te laten gaan. De vogels kan men lokken, door nestkastjes op te hangen en ook door ze nooit (e verjagen cn ze in den schrab n tijd te voeden met afval uit do keuken of anderszins. Vcoal geldt dit voor de larven van het motje, dat de b'ndereh van syringen en liguster zoo cliandolijk toetakelen kan. In den zomer is dit beest niet te bereiken, overdreven waren, daar de resultaten lee- ren. dat er van groote winsten geen sprako is. De boeren, aldus de heer Croesen, wer- Iher' harder dan de stedelingen cn zijn mei een soberder bestaan tevreden. «Hier raakte hij de eardo quaestionis, want de stedeling moge denken, dat zijn dikwijls opgelegde beschaving hem verre boven den boer verheft, het gaat toch om de innerlijke waarde van den inensch en die is bij den man van het platteland dik wijls veel hooger dan bij den stedeling. Het is bij den boer gelukkig nog dik wijls liet resultaat van het Evangelisch woord: „Bid en werk", dat hem karakter geeft en tevredenheid, ook met oen sober bestaan. En zulke menschen zijn gelukkiger dan zij. die het geluk najagen in aardsche pe- noegens en nooit geheel tevreden zijn om dat zij zoeken, waar niets te vinden is. Daaraan moesten vooral die stedelin gen eens denken, die minarh'cnl op do toeren neerzien, want overbeschaafdhoid is 'n erger kwaal dan onbeschaafdheid, vooral als die laatste blijkt te zijn een ruwe hol ster met een rijpe pit. Het varieer end karakter der Katholieke uitzendingen. Dat do R. K radio-omroop steeds met keurige en toch varieeronde programma's do luisteraars bezig houdt heeft dezo week do uitzending weer eens bewezen, van den R. K. avond door de veroeniging „Eer en Deugd" in gebouw „Bcücvuo" te Amsterdam. Naast do schitterende uitvoering die het koor der St. Dominicuskerfc zooals men weet het koor der kerk van den. grooten K. R. O.-promotor Pastoor Per- quln daar gaf, heeft daar ook Pater Henricus uit Helmond een daverende rede gehouden over „Schandlectuur en Neo- Malthusianisme." "We zullen niet alles herhalen wat Pa- teT Henricus over dit onderwerp heeft gezegd, we willen niet wijzen op do dwin gende noodzaak om het bete humaine in, de arena van bet menschenhart te tem men, ook niet op de chaotische verwar ring in de ideeënwereld dio de meest on natuurlijke zonde fatsoeneert tot ver hoogd idealisme, noch op gedurfde modes en andere moderne capriolen, we willen alleen nog eens onderstreepen do echand- lectuur in een zeker gedeelte der pers, die met luchthartigheid speculeert op het hypersexueele, die op dat gebied niet te noemen zaken propageert, dio leiden tot echtscheiding en vrije liefde. In óén woord een pers, die met modder werkt. Pater Henricus heeft blijkens het tel kens opklaterend applaus do Katholieken in de ziel gegrepen 't Was klare waar heid. dio hij gaf en de talrijken, dio hom hoorden, kunnen slechts de conclusie trekken, dat zij verplicht zijn alleen do goede pers to propagceren en to steunen, maar ook te steunen de R. K. Radio- omroep, die aan zoo velen, geeft, datgene, wat schoon is, wat goed is, wat waar is. omdat het zich dan in liet blad bevindt; dus verdient het aanbeveling, het nu zoo veel te beter te doen en ook het-oude blad in do buurt op te ruimen, wal trouwens voor alle gevallen aan to bovoVn is. Over de meer moderne en ingewikkelde manieren om ongedierte en ziekten te be strijden spreken we een vo'gend© maal In middels verw. ten we van hen. die moei lijkhoden hebben op dit en ander gebied, vragen, liefst met toezending vnn bescha digd materiaal. v. II. Vragen op het gebied van land- en tuin bouw aan de redactie van „De Leidscho Courant". HET NUT VAN REGENWORMEN IN DEN TUIN Dat dc gewone of regenworm voor on zen tuin con nutt'go bondgenoot bij do bo dembe mes ling is, zal menigeen niet zoo direct toegeven. Over 't algemeon zijn wij gewend de wormen met een vijandig oog te beschouwen, en toch is dit verkeerd Dat deze worm knaagt aan do wortels van plan'en is niet waar. Gewoonlijk is dit het werk van larven bchoorende 'ot een andere diersoort. Wel kunnen do wormen door hun gewoel soms jonge teero plantjes los maken of in hun kvuip- gangen trekken, doch dit is van zeer on dergeschikte beteekenis vergeleken bij liet nut dat zij htbben. Er bestaan zeer vele soorten van regen wormen. Zij worden van Groenland tot do eilanden bij de Zuidpool en in allo daarlussclien gelegen landen aangetrof fen. Er zijn exemplaren dio nog geen centimeter lang zijn, er zijn er ook van 1 tot 2 Meter lengto en ecnigo c.M. dikte. Het lichaam der wormen bestaat uit een aantal oogmonlers. Door deze beur telings saam to trekken en to ontspannen kru'pen de dieren voort, waarbij fijne haartjes aan de onderzijde dienon om hot lichaam vast te zetten. Zoo beweegt de worm zich voort over, maar ook in don grond. Voor hom is hot sprookje van Luilekkerland met den rijstebrijberg waar men zich moet door eten, werkelijkheid: heel do aarde is zijn rijstebrijberg, waar hij zich doorheen vreet. Want: de wormen eten aar do cn leven Wanneer nu die aarde het worm- licluam gepasseerd heeft, wordt hij uit gescheiden. Dit geschied steeds buiten (Ie kruipgangen, aan de oppervlakte, en het zijn die bolvormige hoopjes excremenlen, die we allen wel kennen, zonder <lat «le juist beieekenis er van ooit tot ons is doorga Irongon. Om het nut van den worm te doen uit komen wijzen we hier op het volgende: De worm eet aarde, is ouverzadigbaar in liet verzwelgen van aarde; die aarde wordt in het lichaam gemengd en ge- ku i. i. leeds paar m d< pcrvJakte getransporteerd, hetzij de worm

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5