DONDERDAG 13 JANUARI 1927 188 Jaargang. No. 5464 e £cidódve (Bou/tomt Ce ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vcor Leiden 19 cent per week i 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post I 2.95 per kwartaal get Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 et per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nnmmere 5 et. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct O It blad verschijnt elkon dag uitgezonderd Zoo- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE @35 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Oawona a d art a n 11S n 30 eanl per regal Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het 3 dubbele van bet tarief berekend. Kleine advortentlön. van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, hnur en ver. buur, koop en verkoop 10.50. gil HUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN- V Onze neutraliteit. Prof. Kohnstamm bestrijdt in „De Te legraaf" de opvatting, dat de radio-omroep, de uitingen door den aether voortgeplant „neutraal zouden moeten zijn. En hij schrijft o.m.: Tegen één ding wil ik daarbij waar schuwen: den waan, die hier en daar nog rondspookt, alsof een meenings- uiting, omdat zij kleurloos is, meer men- schen zou bevredigen of in zichzelf groo- ter rechten zou mogen doen gelden, dan een principieele meeningsuiting. Vooral onder de min of meer onbewuste aan hangers van de Aufklarung komt men die opvatting nog tegen. Zij meenen vaak te goeder trouw dat hun zgd. „hu manistisch" standpunt door ieder al thans voorloopig kan worden aanvaard, en dat de vragen, die de richtingen ver- deelen, dan wel als „toegift" door ande ren kunnen worden behandeld. Zij zien daarbij over het hoofd, dat hun richting, juist door die aanspraken, meer dan eenig andere den tegenstander pleegt in het harnas te jagen, en de mogelijkheid van samenwerking belet-. „De Maasbode", die deze uitspraak over neemt teekent er bij aan: „Wij stelden er prijs op Dr. Kohn- etamm's geluid niet zonder weerldank van sympathie te laten verklinken." Inderdaad, deze uitspraak is wél merk waardig merkwaardig ook, dat zij voor komt in de z.g. neutrale „Telegraaf"w Kleurloosheid vindt men beter, mooier dan een principieele meeningsuiting „vooral onder de min of meer onbewuste aanhangers van de Aufklaring", m.a.w. onder de zoogenaamde ontwikkelde, beschaafde, de zoogenaamde intel- lectueelen. 't Staat zoo deftig, 't staat zoo chicque neutraal te zijn in omgang, vereeniging, lectuur. En 't i s vaak zoo kortzichtig mens ch-on waardig. testanten, en of ze niet 'ns beter konden gaan afgeven, met practisch goed resul taat, op eigen mondaine levensopvatting on on-Katholieke wereldsgezindheid V Moderne dansen „pervers" en ver ontschuldigende praatjes „larie- farie". Verleden week hebben wijin onze ko lommen overgenomen een oordeel van den niet-Katholiek Henri Borel in het „Haagsch Maandblad" over de moderne dsnsen. Een paar markante passage's willen wij hier nog even in de herinnering brengen. Moderne dansen zijn in'den grond pe I' ve r s „Het moet nu eindelijk maar eens ronduit gezegd worden: de moderne f'-rson: Foxt-vott, Boston, One Step, Two Step, de diverse Blue's, Shimmy's en Charlestons zijn in den grond perver se bewegingen." Verontschuldigde praatjes zijn lari- fari: „De verantschuldigende praatjes van „behoorlijk" en „netjes" dansen dezer heimelijk wellustige, geraffineerd en pervers sensueele dansbewegingen, zoo dat „niema,nd er aanstoot aan neemt" zijn larie-farie. Men kén deze dansen onmogelijk „fatsoenlijk" dansen, al trekt men er nog zoo'n quasi-fatsoenlijk ge zicht bij en houdt men zich nog zoo in." 't Is niet onduidelijk En 't is niet de eerste, die het zoo zegt! Zeer velen hebben 't in denzelfden geest gesproken, Katholieken en ook niet-Katho- I heken. Maar toch zijn er nog Katholieken zien de blind en hoorende doof. Of misschien beter gezegd: Toch zijn er nog Katholieken, die maar steeds den ze- delijken moed missen, of wien de geeste lij ko voornaamheid ontbreekt, om de con sequenties te trekken uit hun begin selen. Want dat het moderne dansen, in vele gevallen althans, lijn recht in strijd is met de Katholieke be- Rinselen, staat buiten allen twijfel! Door den aard der dansen en door de omstandigheden waaronder. Over den aard der dansen hebben wij hierboven weer 'ns een oordeelvelling ge citeerd. Wat betreft de omstandigheden waaron der willen wij verklaren, dat al die open bare dancings en die half openba-re gecostu- meerde en gemaskerde bals een groot gevaar meebrengen voor de deelne mers. 0 Men kan die moderne dansgelegenheden Qiet goed praten, ook „al trekt men er nog Zoon qur.si-fatsoeulijk gezicht bij"! 1' Hrig zijn van dit alles de Katho lieken in groote meerderheid overtuigd. niet allen, of althans niet allen n naar die overtuiging. .n moeten echter 'ns overwegen, 7-ij niet al lang genoeg hebben afgege- kwezelarij van mede-Katholie- cn op de fijnheid van doleerende Pro- fc* BU8TEHLAWD België De belasting op de buitenlanders. De Belgische Ministerraad heeft gister besloten tot opheffing van de besluiten, waarbij een belasting was gesteld op het verblijf en de vertering van buitenlanders in hotels en kamers. Curtius' pogingen mislukt. Onoverkomelijke bezwaren van het Gentrum. De Rijksdagfractie der Centrum-partij heeft gisterenavond met algemecne stem men het volgende besluit genomen: „De Rijksdagfractie van het Centrum deelt de ernstige binnen- en buitenlandsch- politieke bezwaren van het fractiebestuur met betrekking tot de door dr. Curtius voorgenomen kabinetsformatie. Aan het bestuur wordt opgedragen, deze bezwaren opnieuw aan- dr. Curtius en den voorzitter der Duitsche Volkspartij, Etresemann, uit een te zetten." Bij de beslissende beteekenis. die a priori aan de houding van het Centrum jegens de opdracht aan dr. Curtius tot vorming van een burgerlijk meerderheidskabiuet was toegekend, moet met de thans gevallen beslissing diens taak als mislukt worden beschouwd. Heden zal hem het besluit der Centrum-fractie officieel door het fractie bestuur ter kennis worden gebracht Italië. Een geschenk aan Mussolini. Dezer dagen heeft de familie vau wijlen Paus Benedictus XV aan Mussolini een kostbaar geschenk gedaan, nl een gouden relikwiekastje in kruisvorm, bevattende een splinter van het H. Kruis. Het kostbare stuk behoorde toe aan den overleden Paus, die het zeer hoog schatte en het vaak op het altaar plaatste, wan neer Hij in Zijn particuliere kapel de H. Mis celebreerde. Eenige uren voor Zijn dood heeft de Paus de reliek aan zijn neef gegeven met het document, waarin de echtheid wordt bevestigd. Zooals gezegd, heeft de familie van den Paus er nu Mussolini mede vereerd, die den gever persoonlijk voor het kostelijke geschenk zijn dank heeft betuigd. Rusland Ontevredenheid in het leger. Massa-ontslag van officieren. Uit Riga wordt aan de „Teinps" gemeld, dat in het Russische leger een sterke geest van ontevredenheid ten gevolge van het massa-ontslag van meer dan 16.000 offi cieren uit alle rangen heerscht, te sterker wijl men omtrent de motieven van dit ont slag absoluut in het duister verkeert. De officieelo lezing is, dat deze ontsla gen gegeven zijn, wijl het aantal officieren in het leger veel te groot is en de daarvoor geëischte uitgaven de draagkracht van hot volk te boven gaat. Maar dergelijke ver klaringen vinden bij niemand geloof. Er worden dan ook allerlei veronderstellin gen geuit, o.m. dat de regeering zich zou hebben willen ontdoen van de zeer talrijke officieren uit hei oude tsaristische leger, terwijl anderen weer beweren, dat men juist het leger van de jonge officieren wil zuiveren, die geheel-voor de oppositie ge wonnen zijn. Wat er van zij, de ontevredenheid komt in het leger zoo sterk tot uiting, dat het onmogelijk is ze te verbergen. Om de ge troffenen te kalmeeren heeft de volkscom missaris voor het leger Vorschloff er in verschillende „prikases" op gewezen, dat de regeering deze officieren niet aan hun lot overlaat, maar bevolen heeft, dat de regeeringsinstellingen, de trusts en de syn dicaten hen in dienst zouden nemen. Maar deze organisaties, welke voor de goedge taalde posten eigen candidaten hebben trek ken zich van dergelijke decreten niets aan, zoodat de gewezen officieren practisch toch aan de ellende prijsgegeven zijn. Erger is, dat de ontevredenheid zich niet beperkt tot de ontslagenen, maar ook de nog dienenden aangetast heeft en het sterkste bewijs daarvoor is wel, dat vlak voor Kerstmis to hunnen bate oen maatre gel is getroffen, welke absoluut onverwacht kwam. Alle actieve officieren hebben toen n.l. 'n niet onbelangrijke verhooging van salaris gekregen, welke in de begrooting geenszins voorzien was. Er moet wel een zeer dringende reden bestaan hebben om af te wijken van de nog onlangs zoo krach tig geaccentueerde bezuinigingspolitiek, vooral voor het leger. Deze feiten en de geestestoestand bij de militairen veroorzaken ernstige bezorgd heid in de leidende krirgen van het com munisme. vooral in die van de derde inter nationale. Goedingelichte personen bren gen ze in verband met de innerlijke ver deeldheid in de partij en zien er een ern stige bedreiging voor de veiligheid der sovjet-republiek in. De vrees voor openbaarheid. Na den dood van Krasain vroeg zijn we duwe de Sovjetregeering om een pensioen. Deze antwoordde, dat „het vermogen van den overledene, 3 millioen pd.st., belegd bij buitenlandscho banken, haar een voldoen de weduwengeld toescheen". Tezelfdertijd werd mevrouw Krassin en haar dochter gelast, naar Rusland terug te keeren. De weduwe van den gezant gaf ten bescheid, dat het ruwe klimaat van haar geboorte land zeer slecht avas voor haar gezondheid, en voegde er op duidelijke wijze aan toe, dat als men haar geen uitkeering toewees, zij zich genoodzaakt zou zien, de mémoi res van haar man te publiceeren, ten einde in haar onderhoud te kunnen voorzien. Waarop Stalin onverwijld telegrafeerde, dat het pensioen was toegekend. China. DE CHINEESCHE CHAOS. De Regeering te Peking. Wellington Ivoo pj-emier en Buitenlandsche Zaken. Het Chineesche kabinette Peking is gistermorgen bijeen geweest en besloot, dat Wellington Koo de functies van pre mier on minister van Buitenlandsche Za ken zal uitoefenen. Het kabinet hoeft verder besloten ook een decreet te publiceeren, waarbij de 2i extra belastingen volgens de Conventie van Washington,'van kracht worden. De toestand in dc Jangtse-vallci. Engelse he kruisers gearriveerd. De Engelsche kruiser „Enterprise" is gisteren to Kioekiang aangekomen, maar kon wegens het lage water niet verder de rivier ops toornen. Nog ison andere krui sers, do „Vindictive" en do „Carl.slo", werden gisteren te Nanking verwacht, maar men gelooft, dat ook deze kruisers de rivier niet ver genoeg kunnen opva ren. Er zijn evenwel voldoende handels schepen beschikbaar voor het vervoer van nieuwe versterkingen. Berichten uit Hankau wijzen er op, dat de Franschen en Japanners bevreesd ziju voor een optreden der arboiders met het doel, ook de overgave hunner resp. con cessies te bewerkstelligen. Het onveilige platteland. Zendelingen, die uit Koeling, Nants- jang cn andere plaatsen te Kioekiang aankwamen om zich daar in te schepen, werden door Ghineezen schandelijk mis handeld en uitgeplunderd. De zendelingen verklaren, dat de bandieten, die in de laatste twee jaar de provincies Sjensi, Kweitsjau, Joenan en Honan onveilig maakten, tienduizenden dorpelingen, die aan hun cischen weerstand boden, ver moord hebben. De toestand te Sjanghai. Voorzorgsmaatregelen. Een employé van de tram le Sjanghai is gisteren door agitatoren gedood. Dit is de eerste moord in verband met het plan om opstand te verwekken, waartegen do politie reeds alle mogelijke maatregelen heeft genomen. In een warenhuis en ook in eenige kleinere winkels in de voor naamste straten is reeds een staking uit gebroken. Tot dusver zijn de moeilijkhe den nog niet van ernstigen aard. De poli tie heeft de grenzen van de buitenland sche nederzettingen gebarricadeerd; de plaatselijke Chineesche autoriteiten wer ken uitstekend samen Men hoopt de ver wachte pogingen om de buitenlandsche nederzettingen te bezetten, te verhinde ren. Men gelooft, dat do agitatoren hun plannen zullen wijzigen, indien zij zien wat er voorzorgsmaatregelen worden ge nomen en er met gewold tegen ben zal worden opgetreden. Amerika's militaire maatregelen. De Amerikaansehe kruiser „Edsall" is met veel munitie aan boord raar Sjang hai vertrokken. Het vroegere slagschip „Huron", dat op weg was naar Amerika, zal zijn route wijzigen om de 300 Ameri kaansehe mariniers, die van Guam naar China zullen worden vervoerd, aan boord te nomen en naar China over te brengen. Do Amerikaansehe scbout-bij-nacht C. S. Williams zal van de Philippijnen naar China vertrekken, om ,daar een onderzoek in te stellen en rapport van zijn bevin dingen uit te brengen. Amerika De Ver. 'Stalen en Mexico. Een gespan non toestand. Er heerscht op het oogenblik een bui tengewoon gespannen toestand tusschen d© Ver. Staten en Mexico, veroorzaakt o.a. door de Mexicaansche land- en pe troleum wet ton, welk© op 1 Januari j.l in werking zijn getreden, en door de inmen ging van Mexico in den opstand van Ni caragua. De minister van buitenlandsche zaken Kellogg heeft verklaard, dat men bezig is om Latijnsch-Amerika on Mexico te gebruiken als basis voor een commu nistische actie tegen do Vereenigde Sta ten. Op 't oogenblik zijn er twee stroomin gen in do Ver. Staten ,één vóór en één tegen een gewapend optreden tegen Mexico. Groote troepenconcentraties heb ben reeds plaats aan de Mexicaansche grens, doch Kellogg verklaarde, dat deze geen verband houden met het dreigende oorlogsgevaar. Een opzienbarende verklaring. De vertegenwoordiger van Sacasa te Mexico heeft zich verdedigd tegen de be schuldiging van den Amerikaanschen mi nister van Buitenlandsche Zaken Kellogg, dat Mexico wapenen zou hebben geleverd aan de liberale troepen in Nicaragua. De vertegenwoordiger verklaarde, dat de wapenen, waarmede de liberalen in Nicaragua vechten, van New Orleans verscheept zijn met een speciale vergun ning van het Amerikaansehe departement van Buitenlandsche Zaken. De liberalen hebben hun geweren en machinegeweren gekocht van Amerikaansehe firma's. Nog meer troepen naar Nicaragua. In marinekring an te San Diego (Cali fornia), werd gistei-en bekend gemaakt, dat een moederschip voor onderzeebooten, dat 10.000 ton meet, een bergingsvaartuig en vier torpedojagers naar Nicaragua zullen vertrekken. De aanval, dien 'do liberalen op Ra ma wilden doen, is voorkomen, doordat de Amerikaansehe marine-troepen een neu trale zone rondom de stad hebben ge vormd. Een groep personen uit Midden-Ameri- ka, die geleid wordt door do studenten te Mexico, tracht een boycot tegen Ameri kaansehe firma's in Mexico teweeg te brengen, totdat de Amerikaansehe marine troepen uit Nicaragua zullen zijn terug getrokken. Do studenten te Santiago de Chile en te Buenos Aires cn de vereeni ging van Sp?arische patriotten in laatst genoemde stad organ iseeren protestbe- toogingen tegen de politiek der, Vereenig de Staten ten opzichte van Nicaragua. Mexico. DE KERKVERVOLGING. Twee bisschoppen vrijgelaten. Volgens een bericht uit New York moe ten twee der in Mexico gearresteerde bis schoppen op vrije voeten zijn gesteld. Terechtstellingen. De burgemeester van Cocula en een af gevaardigde van de streek zijn onder do gedooden in d ©botsing van Guadalajara. De bondslroepen hebben een bende op standelingen vers'agen; zij doodden er twee-in het gevecht, en namen er tien gevangen, van wie er negen terechtgesteld werden. Koninklijke Besluiten. Gerechtshof tc 's-G ravenhage. Bij Kon. besluit van 10 Januari is be noemd tot raadsheer te 's-Gravenhage mr. A. A. F. W. van Romondt, thans vice-pre sident van de arrondissementsrechtbank te Rotterdam. Burgemeester. Bij Kon. besluit van 10 Januari is be noemd tot burgemeester der gemeente Bu- del J. J. W. van Hout. De afschaffing der speelkaartcnbelasting. Voorwaarden voor teruggave van gestorte gelden. In S'.bl. 414 is thans afgekondigd de wet van 27 December 1926, tot afschaf fing van do speelkaartcnbelasting. Bepaald is, dat aan de fabrikanten van speelkaarten en aan hen, die in het bezit zijn van een vergunning tot verkoop cn aflevering van speelkaarten, teruggaaf van de betaaldo belasting wordt verleend voor- de gestempelde spellen kaarten, die op 1 April 1927 onverkocht en ongebruikt bij hoeveelheden van ten minste 12 spel len in hun bezit zijn, mits zij daartoe vóór 10 April 1927 liet verzoek doen aan don ontvanger, dor accijnzen van hunne woon plaats, onder opgave van het aantal spel len van niet meer dan 32 kaarten en van het aantal andere spellen, waarvoor terug gaaf wordt verlangd. Degenen, die voor een dergelijke teruggaaf in aanmerking willen komen, dienen zich te onderwerpen aan de maatregelen van controle, welke HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het Centrum heeft onoverkomelijke be zwaren tegen de kabinetsformatie-pogin gen van dr. Curtius. De toestand in China. Gespannen verhouding tusschen de Vereen. Staten en Mexico. Hoog water in verscheidene Europee- sche rivieren. (Bui toni. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. Nadere bijzonderheden omtrent het dra ma te Zundert (Gemengde Berichten, 2o Blad). Weer een slachtoffer van de onbewaakte overwegen (Gemengde Berichten, 2o blad) do minister van Financiën ten aanzien van die spellen, in het belang van hot te houden toezicht, zal voorschrijven. Deze wet treedt, zooals men weel, in werking met ingang van 1 April 1927. R. K. Werkliedenverbond in Nederland. Demonstratief Congres te^ Nijmegen. Ten kantore van het R. K. Werklieden verbond werd door den Verboudsvoorzit- ter eeno commissie geïnstalleerd, welke tot taak zal hebben het voorbereiden van een demonstratief congres. De oommissie bestaat uit de hoeren J. Th Nijkamp, Voorzitter; H. F. Timmer mans, Secretar s; E. Schaaper, L. Hv van Rooijen en J. A. do Zwar. De commissie ging accoord met het denkbeeld van het Verbondsbestuur, het congres te houden op Zondag 26 Juni en wel te N ij in e g e n. Uitgebreide besprekingen werden ge voerd over de wijze waarop do deelname aan dit congres zal worden gepropageerd. Do plaatselijke afdeelingen zullen bin nenkort nadere mededeelingen hierom trent ontvangen. R. K. Bouwvakarbeidersbond. Vooruitgang. Het getal leden van den R. K Bouw- vakarbeidersbond „St. Joseph" is in het afgeloopen jaar van 10039 tot 11388 ge stegen; een vooruitgang dus van 1319 loden De nieuwe Advocaat-Generaal. Bij KoninklijkBealuit is, zooals gisteren gemeld, benoemd tot Advocaat-Generaal, Mr. W. J. Berger, thans rechter in do Ar rondissementsrechtbank te 's-p ravenhage. Omtrent den nieuw benoemden advo caat-generaal, die evenals zijn voorganger, mr. Lodeboer, katholiek is, vernemen wij nog, dat hij in 1883 te Vonlo is geboren en dus 43 jaar oud is. Na in 1907 aan do Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam tc zijn gepromo veerd, was do heer Berger eerst ccnigen tijd werkzaam aan het Departement van Justitie, waarna hij den 17 Juni 1912 be noemd werd t-ot substituut-griffier bij de rechtbank to Rotterdam. Dit ambt ver wisselde hij in Mei 1916 mot dat vau rech ter in de Arrondissementsrechtbank lo Breda. Na dezo rechterlijke bolrokking te hebben vervuld, word mr. Berger den 10 Maart 1919 benoemd tot rechter in do Haagsch© rechtbank, waarbij hij laatste lijk zitting had in dc Civiele Kamer. De droogmaking van den Westeindcrpfas. Door den heer Th. 0. C. Hooij is aan Ged. Staten van Noord-Holland de vraag gesteld of zij hebben kennis genomen van een ingezonden stuk in „De Maasbode" van 15 December j.l. over de droogmaking van den West eind crplas van den heer C. W. Kortekaas, te Oude-Weteriug. Daarin werd de vraag gesteld hoever we nu gevorderd zijn en of het overleg tusschen concessionaris en Ged. Stalen van Noord-Holland al beëindigd is? De heer Hooij vraagt nu of hel waar is, dat de concessionaris in overleg is getreden met Ged. Staten? Zoo ja, kun nen Ged. Staten dan mededeelen, in welk stadium dit overleg thans verkeert? Hierop antwoorden Ged. Staten het volgende: Nadat de concessionaris voor de droog making van den Wcsteinderplas, S. ten Bokkel Huinink, te Ubbergen, onder dag- teekening van 22 Maart 1924, met toe passing der Wet van 25 Mei 1899 (Be lemmeringen wet), voor de uitvoering der droogmakingswerkon ontheffing te ver- loenen van verschillende, in do keur van het Hoogheemraadschap van Rijnland voorkomende, verbodsbepalingen onder minder bezwarende voorwaarden dan dijk graaf en hoogheemraden van genoemd Hoogheemraadschap aan hunne ter zake betrekking bobbende beschikking van 7 Februari 1923 hadden verbonden, zijn Ged. Staten zoowel met dijkgTaaf en hoogheem nuk i voornoemd als met den concessionaris in overleg getreden. Nadai

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1