Gesprongen Handen CORNELIUS MUSIUS. slaagde de gasten erin nog vóór de rust den gelijkmaker te scoren (11). Na her vatting is Lenig en Snel met den wind mee, aanvankelijk sterker en duurde het even alvorens de Leiden-aanval zijn spel kon ontplooien. Spoedig werd echter een buitenspel doelpunt geannuleerd. Toch zijn de aanvallen van Leiden gevaarlijker, omdat de Lenig en Snel-voorhoede geen sc!iutters had. Intusschen blijft de Leid sel) e voorhoede volhouden en de mid- vooi' hergeeft zijn club spoedig de leiding (21). óijna onmiddelijk daarna bij een nieuwen aanval loopt de Haagsche keeper uil. eu trapt hij den bal tegen twee in stormde voorwaartscn aan, waarop 't leer in het doel verdwijnt (31). Dan is het wc er de midvóor die handig van een ge boden kans profiteert en nummer vier in de «ouwen jaagt (41). Er is dan nog een kwartier te spelen, doch do verdediging van Lcuig en Snel houdt taai vol en het einde komt met 41. R.-K.V.V. S. J. C. Men schrijft ons uit Noordwijk: Het sterke V.V.L. uit Voorschoten heeft /gisteren in ons derde elftal een waardige tegenstander gevonden, en al hebben de gasten verdiend gewonnen, toch had. ge zien het verloop van dezen wedstrijd, de uitslag voor hen geen 30 behoeven te zijn, daar de thuisclub eonige keeren danig pech had bij het schieten en eenige tegen- punten hadden haar zeker toegekomen. Het tweede elftal, hetwelk hierna speel de, heeft beter gedaan door L. en Sn. H met een o2-nederlaag huiswaarts te zen den. hetwelk goed de verhouding van dezon wedstrijd weergaf. Onze reserves hebben zich hierdoor op een goede manier van de onderste plaats af welen te werken en met eenigen goeden wil zullen zij deze plaats niet meer behoeven te bezotten. Als under leiding van scheidsrechter Zezu wordt begonnen, zijn de gasten door hun vlug spel spoedig in den aanval, waabrij S.J G. een fout begaat het spel le veel op bun middenspelers te laten rusten en veel te weinig hun buitenspelers te be nutten, met gevolg dat na een 10 min. de gasten onhoudbaar scoren (01). Door do supporters wakker geschud, begint S. J. G. nu fanatiek aan te vallen en de spe lers geven een betere verdcoling van spel, waardoor zij al spoedig met een goed den achterstand hebben ingehaald. (11). S. J.G. blijft nu de gevaarlijkste in den aan val. Door hands in het beruchte gebied bij de gasten, krijgt S.J.G. een penalty, welke recht in 's keepers handen wordt gescho ten. Toch blijft deze bal voor het doel zwe ven en na eenig heen en weer plaatsen komt hieruit op een fraaie wijze, het lei dende punt (21). Even later maakt een der voorhoede-spelers met een keihard schot het derde punt, doch de scheidsrech ter annuleert dit wegens buitenspel, De rust, welke spoedig intrad, kwam alzoo met 21 voor S.J.G. Na rust zagen wij weder een vurig partijtje, ten volle het aanschouwen waard, waarin S.J.G. nog drie maal de touwen wist te vinden, ter wijl de gasten dit slechts éénmaal konden en het einde kwam alzoo met 52 voor S. J. G. W. F. C. ISantpoQrt I 5—1. Gisteren was Santpoort I bij W. F. C I aan, d$ JIclklaan te Wijkeroog op bezoek, waar zij in een fairen strijd het onderspit lieeft moeien delven. Met 51 nederlaag moesten zij huiswaarts keeren. Op het uitstekend bespeelbare, doch ef fectvolle terrein, fluit scheidsrechter Ha- verkorn heide elftallen binnen de lijnen. Santpoort wint den toss en W. F. G. trapt nf. Onmiddellijk bestoken zij het Santpoort- doel, doch de achterhoede weet voorloopig het gevaar te keeren. Do W. F. C.-voorhoo- de is zeer actief maar hoe fraai zij ook combineeren, het schot, in laatste instantie, is zoek. Eenige corners zijn slechts de resultaten die hun aanvallen opleveren, met als uitkomst nihil. Na eenigen tijd raakt ook Santpoort heter ingespeeld. Hot spel gaat nu vliegensvlug op en neer, waar- hij aan weerszijden voor doel hachelijke oogenblikken ontstaan. Zoo is het W. F. G -doel ternauwernood aan een doorboring ontkomen, doordat de bal keihard door den Santpoort rechtsbuiten in het zijuet wordt geschoten, of W. F. G. is weer voor bet Santpoortdoel. Bij een van de W. F. G- aanvallen redt de linksback van San.poorl door den bal met zijn hand uit hei Inel te slaan. De toegekende penalty weet "W F C. niet te benutten, want hoewel goed genomen keert de keeper van Santpoort het schot schitterend. W. F. G. blijft bij haar aanvallen echter gevaarlijker dan Santpoort Als ruim een half uur gespeeld in komt voor W. F. G. hét succes. Als zij wederom, luide aangemoedigd door haar supporters, voor hel Santpoortdoel komt weet haar midvoor door een nard schot zijn club de leiding t© geven (10). Santpoort is geenszins ontmoedigd doch komt fanatiek opzetten. Vrouwe Fortuna is echter niet met hen want wat niet door den W. F. G.-doelman gehouden wordt komt tegen den paal terecht. Het is voor haar soms om hopeloos te worden. Even min weet W. F. C. voor rust meer te doel punten. Met Santpoort in den aanval is de eerste speel helft verstreken en de stand nog ongewijzigd. Na rust komt Santpoort onmiddellijk overdonderend opzetten en heeft de eerste tien minuten het beste van het spel, waar na W. F. C-, ziende dat het zoo niet langer kan gaan, de zaken beter aanpakt, en niet zonder succes, want in het nu volgende kwartier spelens weet zij de score op te voeren tot 40. De W. F. G.'ers verslap pen dan weder waarvan Santpoort gebruik weet te maken om een tegenpunt te scoren. (41). Santpoort blijft volhouden en het \V. F. G.-doel beleeft benauwde oogenblik ken. doch geluk heeft Santpoort nu een maal niet. Bij een der Santpoort-aanval len begaat de linksback van W. F. C. in het beruchte gebied oen overtreding. Pe nalty! Ook daaruit kan Santpoort niet setfren, want hel schot wordt schitterend gestopt. Hoe Santpoort zich ook inspant om den achterstand in lo halen niets mag Laten. Aan de andere zijde heeft de rechts buiten van W. F. G. nog eens succes als hij Santpoort-keeper vijf minuten voor aide het nakijken geeft. (3I).'Na nog eenige wederzijdselio aanvallen, welk© re- sultaatloos verloopen, wordt dan einde aan_ gekondigd van dezen in' do beste versland- houding gespeelden wedstrijd. W. F. G. heeft wederom twee kostbare puntjes in de wacht gesleept en daardoor haar kan sen op het kampioenschap behouden. Met spanning zien wij den wedstrijd S. J. C. I W. F. G. I tegemoet welke wel de beslis sing zal moeten brengen. Blauw Zwart IIV.V.P. II 54. Gisteren hebben de BI. Zw. reserves mooi werk verricht door V.V.P. te klop pen. Direct ia V.V.P. in do meerderheid en na 10 minuten heeft zij <le leiding als de B. Zw.-keeper valt en dèn bal over hem heen in het doel gaat 01, maar spoedig maakt de rechtsbinnon van BI. Zw. met een mooi schot gelijk. Nu is V.V.P. aan het woord en B. Zw. heeft nieta meer in te brengen en als de rechtsbinnen van V.V. P. alleen voor het doel staat, maar valt, plaats de linksbuiten van V.V.P. den bal in buitenspel in het doel 21. Spoedig daarop nog een 31. Na de rust is het den BI. Zw. menschen ernst geworden cn wordt er hard gewerkt, maar "men kan toch niet verhinderen, dat V.V.P. nog eenmaal doelpunt 14. Nu gaat do voorhoede van B. Zw. aan het werk en spoedig heeft de rechtsbinnen de kans en het is 24, welken stand tot 10 minuten voor het einde blijft. Binnen 5 minuten laat do voorhoede van BI. Zw. den keeper van V.V.P. dan 3 maal vis- schen en dan is het V.V.P., die hard werkt om den gelijkmaker, maar BI. Zw. heeft de leiding, die zij niet meer afstaat. De scheidsrechter leidde voor de rust niet zoo goed als daarna. Gehuwden tegen ongehuwden. In Biella, een industriestad in Italië, be- weerden de gehuwde arbeiders van een der fabrieken in verband met de invoe ring van belasting op do ongehuwden, dat het huwelijk lnm- nieuwe energie en nieuwe krachten gegeven had, terwijl de ongehuwde arbeiders het tegenovergestel- do beweerden. Men besloot de kwestie aan do praktijk te toetsen en wel door het houden van een voetbalwedstrijd tusschen gehuwden en ongehuwden. Onder groote belangstelling werd deze wedstrijd ge speeld, waarbij do gehuwden inderdaad de overwinning behaalden. De ongehuwden hebben evenwel revanche aangevraagd en wel ditmaal in een wedstrijd zonder pu bliek. De ongehuwden bozweerden n.l., dat bij den bewusten wedstrijd het publiek hoofdzakelijk bestond uit vrouwen en kin doren van de gehuwden, die hun echtge- nooten en vaders zoo geweldig hebben aangevuurd dat ze wel de overwinning moesten behalen„N. R. Crt." KORFBAL. De uitslagen, Westelijke 1 e klasse N. Amsterdam: D.E.V.—Swift 4—3 AMam: HerculesWesterkwartier 00 Westelijke le klasse Z. Leiden: FluksVelos 22 Oostelijke le klasse A. Arnhem: E.K.C.A.Ndviomagnum 22 Westelijke 2e klasse F. Den Haag: Ons Eibernest IIS.D.O. 02 Leiden: Vitesse (L.) IIH.S.V. II 74 Fluks—Velox 2—2. Onder leiding van den heer Heyboer stellen beide partijen zich op. Fluks heeft drie invallers. Aanvankelijk in Velox in de meerder heid door slecht aanvalsspel van Fluks. Ressenaar en Meylink kunnen niet op dreef komen. Hun spel is hoog en vaak is het plaateen onzuiver, waardoor de bal te spoedig weer uit den aanval verdwijnt. Bovendien laten ze enkele kansen onbe nut. Ondanks hard werken va-n het mid denvak krijgt de verdediging het zwaar te verantwoorden. Wanneer na ongeveer een half uur Mazure dicht bij de lijn den bal heeft en door niet inloopen van zijn mede spelers niet in kan spelen, waagt hij een kans en heeft succes (01). Velox heeft nu de leiding, en voor rust komt geen ver andering in den stand. Als weer begonnen wordt, komen ook in den Fluks-aanval mooie spelmomenten voor, maar tot doelen komt het niet. To vlug verdwijnt de bal weer. Het Leidsche middenvak domineert., maar de aanval zinkt te spoedig weer in en verknoeit veel door verkeerd plaatsen. In het middenvak is het spel van Van Bemmel prachtig. Maar dit kan niet verhinderen, dat Ma- zure voor den tweeden maal succes heeft en Velox oen 20-voorsprong bezorgt. Toch blijkt dit voor Fluks voordeel te zijn, want als gewisseld is, maakt Van Bemmel dadelijk het eerste tegenpunt (12). Fluks is nu ver in de meerderheid, en weet dit uit te drukken door een doelpunt van Buys, die onder de paal een vrije kans krijgt en na eerst te missen, den tweeden maal doelt en succes heeft (22). Weer wordt gewisseld en van beide kanten wordt hard gewerkt om hel winnende punt te bemachtigen. Do tijd hiervoor is echter te kort en het einde is, dat de par tijen de punten samen deelen. LAWNTENNIS. Nieuwe overdekte banen in Den Haag. Leek het aanvankelijk, dat het comité voor nieuwe overdekte banen in Den Haag een te grootsch plan ontworpen had met zijn tennispark van zes buitenbanen en een model-tennishal op Marlot, werd het althans in zijn verwachtingen betref fende den feitelijken steun van de spelers teleurgesteld, de energiek doorgezette po gingen van de heeren Huygens, mr. Van der Feen, mr. Van Toen en De Graaff (technisch adviseur) hebben tot resultaat, dat het benoodigde kapitaal voor do op gerichte N.V., die reeds over een bèlang- Dcn Haag krijgt dus weer overdekte ba nen. De ruimte is van dien aard, dat er twee dubbele banen naast elkaar kunnen komen met voldoende uitloopen (40 bij 39 me ter). Het licht zal diffuus van hoven ko men. Voor de avondverlichting zal op bui- tenlaudsche banen een kijkje genomen worden, waarbij vooral gezocht zal worden naar de resultaten met indirecte verlich ting. Heb bijbehoorende clubhuis wordt con- traal verwarmd, met koud- cn warm-wa- ter-douchos voor de kleedkamers. Het comité heeft alles in gereedheid om zoo spoedig mogelijk met den bouw te boginnen. Deze week moeten nog eenige besprekingen gehouden worden met enkele gemeentelijke diensten, waarna een voor stel van B. en W. tot beschikbaarstelling van den grond tegen de vastgestelde erf pacht in de eerstvolgende raadsvergade ring aan de orde komt. Men hoopt, dat het tennispark, buiten banen en tennisbal begin April gereed kunne zijn. ATHLETIEK. Vijfde veldlecpdag Graaf Willem II. Met als start en finish het terras van het Palace-hotel te Schcveningen had gis teren onder leiding van B. Verwaal de vijfde veldloopdag uitgeschreven door de Haagsche R. K. Athhftiekverceniging Graaf Willem II plaats. De uitslagen luiden: Crocks 5 K.M., ingeschreven 10, uitge-' komen 8. 1 Coeland (Olympia) 18 m. 49 3/10 sec., 2 Vermeulen (D.H.C. Delft). 3. Sncldorwaard (Graaf Willem II). 4. Beyrsbergen (G. W. II). 5. Van Leeuwen (G. W. IP. 6. Smit (A.V.A.C Amsterdam). Nieuwelingen 3500 M., ingeschreven- 40, uitgekomen 31. 1 Wasmus (Trekvogels) 14 m. 6 1/10 sec. 2. Hofman (Velocitas). 3. Bruggemans (Zwaluwen). 4. Gordijn (R. V.A.C. Rijswijk) 5 Anssems (Trekvogels, rijk bedrag beschikte, bijeengekomen is. 6 Dreeze (Zwaluwen). 7 Pleizier, (Apel doorn). 8 Van Leeuwen (Trekvogels). 9 Ruiters (R V.A.C 10 Sehoenloop (D.O.S. Rotterdam). Veteranen 3Vi K.M., ingeschreven 5, uitgekomen 3. 1 Gerreso (Zwaluwen) 15 m. 53-10 sec. 2 Bouman (Maréchaussee Apeldoorn). 3 Caron (Zwaluwen). „Mndmrg." ZWEMMEN. Een record van Arne Borg verbeterd. Uit Sydney wordt aan hot „Hbld." ge meld: Tijdons de wedstrijden om de kam pioenschappen va-n Australië heeft Charl ton hot wereldrecord van Arne Borg over 880 yards vrije slag met 10 min. 32 sec. vorbeterd (oud record 10.37.4). De Japan- sche kampioen Takashi kwam met een verschil van 66 yards als tweede aan. als gevolg van Weersinvloeden of Arbeid maaict men spoedig weder gaaf en zacht door inwrijving mot Doos 30, Tube 80 ct, PUfêOL Reine lelie ons ontloken, in den tijd, voor eeuwigheid. 11 Dec. verleden jaar herdacht Katho liek Nederland dat het een groot priester dichter, geleerde en bovenal milddadig je gens de armen, verloor. Hij w&3 een dier burgers van het oude Delft, zooals er toen vele waren. Vooral het katholieke Delft telt onder zijn man nen en vrouwen een groot aantal bijna vergeten geleerden en geloofshelden. Vooraan staat wel do in menig middel- eeuwsch manuscript als heilige gecitcorde Geertrui van Oosten en dichteres van het nog bekende: „Heb daghet in het Oosten", die op Driekoningendag van het jaar 1358 in geur van heiligheid stierf. Genoemd mogen nog worden Nicolaas Hodcnpijl, Maarten Dancanus, Christiaan van Adrichem, Suisbert Purmorent. Of van die allen Cornelius Musius de kroon spant? Naar de meening van vele zijner tijdgenooten, wel. Wij willen een kleine beschouwing van zijn leven geven, om daardoor een rijk be gaafd menseh, maar bovenal een priester aan de vergetelheid te ontrukken, wiens nagedachtenis voor ons land en volk waar de heeft. Musius leefde in een bedrukten tijd, een tijd, waarin zeer velen do aloude moe derkerk verlieten en wij bij het aanzien van die verlaten tempels met Maria Mag- dalena klaagden: Zij hebben mijn Heer weggenomen en ik weet niet waar ze Hem gelegd hebben. In die dagen was Karei V koning der Nederlanden. Als katholiek souverein bestreed hij de kettorij door gematigde toepassing der uitgevaardigde edicten. Anders werd het onder zijn zoon Phi lips II die, Spanjaard van geboorte op zijn program liad staan: eenheid van kerk en staat. Na den oorlog met Frankrijk ver trok Philips naar Spanje, na het aantal bisdommen te hebben uitgebreid om de handhaving van het katholicisme in deze landen te bevorderen. Margaretha van Parma was toen als re gentes van Holland aangesteld. Do edelen stonden tegen Margaretha op toen zij last kreeg de edicten uit te voeren. Margaretha wist echter door het aan werven van troepen do edelen to bedwin gen. Do prins van Oranje beuevens vele (Kielen verlieten onze gewesten cn de H. Paus Pius V en kardinaal Granvellé raad den Philips gan wat gematigdor op te tre den. Zoo volgde in 1572 de inneming van den Briel door Lurneij en do strijd tegen al wat. katholiek was begon. Verschillende steden sloten zich bij de opstandelingen aan zoo ook Leiden cn Delft. In de e laatste stad leefde Corne lius Musius. de prior van het St. Aagtcn- klocster het tegenwoordige Prinsenhof to midden zijner nomen. .Wie was Cornelius Musius? Hij werd geboren in liet jaar 1500. Zijn ouders waren Jan Pielersz Muys en Elisa beth van Wouw, 'fc varen eenvoudige men sehen die van handenarbeid moesten le ven. Hij kwam als leerling op de Lalijn- scho school to Delft en kreeg onderricht van Joannes Nardonis, een beroemd Lati nist. Na. den dood zijner ouders werd hij door zijn voogd naar de academie-stad Leuven gezonden, alwaar een algemeene geestdrift voor de oudo talen bestond. Om reden van financicelen aard verliet hij Leuven en nam zijn intrek bij de Brooders van het Gemceno Leven le Gent waar hij als leeraar werd aangenomen. Vandaar ging hij naar Kortrijk als leer meester- en opvoeder van eenige adelijke jongelieden. Dan ging hij weer naar Leu ven om zijn studieën to voltooien on werd eenige jaren later in Henegouwen priester gewijd. Later vertrekt hij naar. Parijs cn komt in Poitiers waar hij twee jaar ver bleef en met gelijk gezinde geesten als hij blijvende banden van vriendschap aan knoopt. Hij zou echter nog een studiereis naar Italië het centrum der Humanis ten ondernemen, toen ij bericht ont ving dat Johannes Kolman, de rector van het St. Aagtenkloosten overleden was en de nonnetjes hem tot priv hadden verko zen. Zoo kreeg MusiuB in Henegouwen 't bericht en het beteekende niet alleen voor hem een onderscheiding maar ook een wel kome gelegenheid om zich weder in zijn geboorteplaats te vestigen. Zijn geschiedschrijver Sasbout Vosmeer beschrijft. Musius als een man van flink postuur, stevig gebouwd, schoon gevormd. Ook als hij zich in 't openbaar langs Delfts straten bewoog, had hij voor allen een vriendelijken groet. Musius dichterlijken aanleg, kunstzin en wetenschappelijke bekwaamheid bracht hem tal van geleerden aan zijn disch. Noemen we slechts Haarlems Bisschop van Nieuwland, Lindaniis, bisschop van Roermond, Susius, 'president van den Ho ve van Holland Ruard Tapper, Erasmus Mr. Maarten van Heemskerk die in St. Aagten een 'tryptiek beschilderd had, de Drie Koningen voorstellende. Ook Maria van Hongarije, de zuster van Keizer Karei V, genoot eenmaal de gastvrijheid van den prior en dikwijls ver bleef Prins Willem van Oranje in St. Aag ten zoodat prior en prins algemeen golden vcor goede vrienden „plachten doorgaans 't huis te leggen zegt Hooft, Zijne Door luchtigheid (do Prins) gelijk do Neèler- landsche grooten en jtl des Kbïimgs Raads- luijden." Wat zal ik, zegt George Braun, y{iH 't Oiooster St. Agalhe verhalen, want het sy ghy de grootdacligheijt van 't. ge bouw (gkelijck het dickwils Prinzen ende Vorsten heeft gélogoert) het sy ghy den rijekdom van de jaerlijksche revenuen en inkomsten of dat ghy de vcrcieringe en toestel van den tempel overweegt, een yegelyck van dese soude meer verwonde- ringh als geloof schijnen te verdienen; want dit Paleys descr Maegdelijcker ver- gadèringe was van binnen V en erna el be dekt ende bekleet met de alderuijtgele- senste schildcrien ende dat wegens de groote alliantie cn overeenkomstc tusschen Musius, seer wacker overste deses cloos- ters ende Hecmskercke inwoondcr van Hoerïem, don een een seer vermaert Poeët, den ander een voortreffelijk schil der. Ook verhaalt men dat in de kamer van den Prior een crucifix hing, hetwelk door Erasmus geschilderd was. Vier en dertig jaren lang hebben de non nen van St. Aagten de vrome stichting en leiding van dezen grooten priester mogen genieten. Een beroemd redenaar uit Delft had dikwijls gezegd: 1572 zou een merkwaar dig jaar worden in onze kerkgeschiedenis; hij had goed gezien, het zou tevens een jaar zijn van een Lurneij, d'Aumale, So- noy; de martelie van onzen Musius zou Lumeij's laatste gruwelstuk zijn, dan was 1572 ten einde. Zooals gezegd ging ook Delft over tot de zijde van Oranje en kwam Lurneij met zijn bende binnen de veste omstreeks 25 Juli 1572. Velen achtten 't geraden, zoowel pries ters als ieeken- de stad te verlaten. Mu sius bleef te Delft, niettegenstaande Lu rneij zijn intrek nam in een woning, naast St. Aagten. Dit verblijf van hem en de zij nen binnen de stad voorspelde weinig goeds, reeds begin December had een van Lumeij's krijgsknechten zich zoo misdra gen dat een stadssoldaat hem van den wal doodschoot. Lurneij vorderde wraak maar de stadsregcering raadpleegde den Prins die van Brabant naar Holland kwam, om, zooals hij zeide hier 'n graf te zoeken en de Prins oordeelde dat de krijgsknecht zijn verdiende loon had. Lu rneij zou dan zelf wel recht doen en het desnoods verhalen op den Rector vai St. Aagten. Onder zulke omstandigheden noodigt Oranje Lurneij en den rector Musius aan den disch en bij het ledigen van een flink glas wijn kwam de ware aard van Lurneij naar boven en werd'Mu sius het mikpunt zijner grofheden. Al heeft Oranje, wat zeer aannemelijk is, geen deel genomen aan de bespotting, hij moest, graaf Van der Marck, meer dan hem lief was, ontzien. Van den disch teruggekeerd erkende Musius spijt te hebben daaraan te hebben deelgenomen en van verschil lende zijden werd hem geraden te vluch ten. Lang had Musius geaarzeld cn niet dan na vele raadgevingen en nadat, zooals ge zegd, vele priesters cn leeken Delft hadden verlaten, besloot Musius naar Den Haag te vertrekken, era zijn toevlucht te zoeken in het huis van een vriend, hem welwil lend als schuilplaats aangeboden. Den 9cn Dec. van het jaar 1572 zou de dag zijn waarop de grijze priester zijn ge liefd Delft maar bovenal zijn St. Aagte zou verlaten. Het moet wel een plechtig oogenblik geweestzijn, toen onze prior daar nog eenmaal stond temidden zijner zusterkens hun vermanend toch stand vas- tig te zijn, hun biddend en smeckend hun ne geloften onbesmet te bewaren. Na het H. Misoffer waaronder allen uit zijn hand het brood der Sterkte ontvin gen, verliet hij Delft zelf gesterkt door do H. Eucharistie, door deze Spijze zal ik zeide hij sterk genoeg zijn voor den marteldood; wellicht is dit noodig, door zoo heilzaam Sacrament gesterkt, zal ik niet bezwijken. In de kracht dezer spijze, verliet Mu sius op den kouden wintermorgen van den öden Dec. Delft. De wegen waren overal met sneeuw en ijs bedekt en werd de tocht ondernomen per slede. Musius werd vergezeld van de adelijke religieus© Charlotte de Merios van Nassau cn zijn petekind ven der Meer. Bij de Haagpoort werd het gezelschap waargenomen door ruiters van den Prins die het gezelschap dwongen af te stappen cn hun intrek te nemen in de herberg van Trui van 't Hof. Daar werd hij door Lurneij gehoord, doch een vrijbrief van den Prins, die het ka- tholieke volk niet te zeer wilde verbitte ren, geeft hem vrijgeleide om naar Delft terug te koeren. Dè Delftenaars waren verblijd met do tijding dat de prior vol gens prinselijk bevel veilig naar Delft kon terugkcerende vreugde was van korten duur, want terzelfder tijd dat Musius met reisgenootcn en gevolg van den Haag te rugkeerden, kwam- het bericht, dat Haar lem door de Spaansche troepen was om singeld. Op Woensdag den lOcn December ruk te graaf Lurneij van der Marck met zijn hoofdmacht voorbij de Hoornbrug langs de Vliet naar Leiden, terwijl een ruiter bende van hem den weg naar den Hang insloeg, zij zouden Musius ontmoeten, hetgeen dan ook spoedig gebeurde. Bij Rijswijk dwongen zij het gezcls ap links af te slaan en vooruit ging het in de richting Leiden, daar zou Lurneij den nacht, doorbrengen, 't Moet er bij die ont moeting grof van langs gegaan zijn. de prior vloog do muts van "het hoofd, hij en zijn petekind met. kettingen geketend, cn vooruit naar Leiden, waar Musius eerst tentoongesteld word op 't kerkhof van Sfc, Pieter voor hot huis van de Lookhorsten, daarna gevangen gezet in het huis Vincen- tius Lookhorst, een goede katholiek, die naar Utrecht was gevlucht en wien3 huis werd bewoond door Gijsbert. van Duiven voorde, con afvallige. Een predikant trachtte nu Mus jus tot afval te dwingen, doch do grijsaard bleef standvastig en, zeide hem zich toch niet daar hij het geloop dat hij als kind geleerd had, zou bewaren. Lurneij begon Musius een onderzoek af te nemen in het huis van Ccrnelis van Veen, pensio naris ven Leiden. Ook in dit huis zalen gevangen twee leden der Ha-arJcmsche s'e- delijlce rcgecring, ze waren beschuldigd '«e stad le willen overleveren aan Alva's zoen. Van hen hoorde de prior hoe 'den vorigon dag een priester in een kroeg was gedreven en vermoord. Dit- verhaal werd Musius petekind te machtig en werd tot schreiens toe bewogen, de soldalen waren hiervóór gevoelig en maakten 'cle boeien wat losser waarmede hij nog steeds aan de armen van den prior was bevestigd, de adelijke religieuze werd van het gezelschap gescheiden. Do omstandigheden lieten Lu rneij niet too lang te Leiden tc verb]iiven, en daar Musius do plaats, niet aanwees waar do schatten van St. Aagten waren ongeborgon begon men hem tc martelen. We zullen over zijïié in--telingen niet in bijzondorheden „treden. 1) Omstreeks 9 uur in den avond van 10 December 1572 werd Mussius in dien be- klagenswaardigen toestand naar de galg geleid, die was opgesteld op den blauwen steen, op de Breestraat. De soldaten dre ven hem daarheen, halfnaakt, bloedend aan handen en voeten, het lichaam ge zwollen van slaan en trappen, zijne schre den daarheen teekenden zich af in da sneeuw. De doodstrijd duurde zoolang, dat de geschiedschrijvers beweren, dat Mu sius eerst op den 11 en December gestor ven is. Ziedaar het. droevig einde van een on zer priesters, waarop ons volk groot, mag gaan, eon man die onder 'de katholieken, van Nederland in het algemeen en iii Haarlem's Bisdom in het bijzonder meer bekendheid verdient dan hot geval is. Door de goede zorgen van Susanne van Elten, titulair-priores van het. adcliik stift „de Leeuwenhorst", werd het lichaam, „na dat zij het met veel biddens en voor groot geld" van Lurneij gekregen had, bij de Noorderdeur in een teenen korf, in alle stilte begraven. Nu rustte hij daar bij Lci- dens St. Pieterskerk, wachtend don dag van Christus wederkomst. Sasbold Vosmeer, zijn bloedverwant cn vriend bij uitnemendheid, stelde een groot officie voor hem op; Prins Willem van Oranje beklaagde zich over zijn dood. Evenwel mag men veilig met Prof. Blok en oudere auteurs aannemen, dat deze in subordinatie van Lurneij mede oorzaak van diens val geweest is. Oudo Wetering. C. W. KORTEKAAS. 1) Zie voor verdere bijzonderheden ovoi het leven van Corn. Musius en het con vent van St. Aagten te Delft, de bijdrage van Mgr. dr. Hensen in het Nieuw Byogra- fisch Woordenboek 1924 deel VI, de bij drage van Z.E. heer pastoor Thus van Sassenheim m de Bijdrage tot de geschie denis van het Bisdom Haarlem, het Bvo- grafisch Woordenboek van Van der Aa, de bijdrage van Z.E. heer A. van Lomrncl S.J. betrekkelijk de archiefstukken in de Dietsche Wanranda, nieuwe reeks Deel III 1881. De bijdrage tot de geschiedenis van het Aartsbisdom. Jhr. B. van Riemsdijk, geschiedenis van het. klooster Sint Aga-- tha, 1889. Ook bevinden zich in het Bis schoppelijk Museum te Heerlem twee schilderijen van Musius Nog bevindt zich in de Koninklijke Bibliotheek te 's-Gravenhage een oud werkje waarin ver meld staan vele Latijnsche gedichten van Musius o.a. zijn Solitndio cn zijn rouw dicht ter eere van de kapelaans die tc. Delft aan do pest stierven. K.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6