Tweede B!ad. DE GROOTE WELDOENSTER Maandag 10 Januari 1927 De onlusten in Indië. Toen door ons te dezer plaatse werd 'te kennen gegeven dat meerdere onlusten ter Westkust zouden volgen, meenden wij niet dat deze verwachting zoo spoedig be waarheid zou worden. Hieruit blijkt dat zelfs het grootste pessimisme over de be- etuurstoestanden niet groot genoeg is. Daar op Sumatra schijnt or tusschen het inlandsch© volk en het bestuur totaaal geen contact meer te bestaan. Naar aanleiding van een in een der ka tholieke bladen geuite meeniug dat de op roerlingen toch slechts percentsgewijs een zeer gering deel der bevolking uitmaken en de Buitcnzorgsche troonzetel door dit ge doe niet tot wankelen zal worden gebracht, moeten wij toch even te berde brengen dat het niet aangaat geringschattend te wijzen op dat kleine percentage communisten. Terzijde stellend dat geen zelfbestuur in Indië binnen afzienbaren tijd mogelijk kan zijn dit ideaal van een deel der bevol king wordt door deze onlusten nóg meer in de verre, verre toekomst Verschoven willen wij er toch met nadruk op wijzen dat een dergelijke percentsvergelijking n iets zegt. In Rusland is de verhou ding tusschen de macbthebvende commu nisten en andersgezui Ion even ongunstig, toch hebben zij r.e alleen dat land in nun macht, maar zij zijn zelfs bezig een groot gedeelte der onbeschaafde wereld hun mis dadig systeem op te leggen. De macht zit hier.dan ook minder in het kwantum vol gelingen als wel in het verbazend doorge voerde systeem. Om de schepter te zwaaien in een tropisch gewest blijkt het dan ook volstrekt niet noódig een meerderheid uit te maken. Zien wij b.v. naar Mexico dan vinden wij zelfs daar, in een land van hoo- göre beschaving, dezelfde verschijnselen. In onze tropische gewesten spelen evenwel ook andere factoren een roll Wij kunnen slechts hopen dat Nederland in staat zal blijken de gemaakte fouten te verbete ren; de politieke situatie van deze gewes ten is uiterst teer; te groote zwakheid kan hier ontstellende internationale gevolgen veroorzaken. Intusschen is het een hoopvol verschijn sel dat er wat beroering komt in de R.-K. Dagbladpers. „Het Huisgezin" van 4 dezer wijdt een kernvol artikel aan de Indische gebeurtenissen, en eischt eveneens de meest scherpe maatregelen. We kennen uit de telegrammen nog slechts losse feiten en de omvang van het gebeuren ter Westkust is nog niet te be palen. Een uitvoerige gedocumenteerde be schouwing over de jongste gebeurtenissen willen wij dan ook opschorten tot recht- streeksche berichten bij ons zijn binnenge komen. Immers, deze onlusten werpen wederom een ander licht op de verhoudin gen, ook omdat de bevolking niet alleen geen reden tot klagen had, zelfs niet we gens te hooge belastingen. Een andere kwestie is dat de regeering te Buitenzorg overweegt (misschien is bet reeds een voldongen feit) om Javasche adathoofden te stellen over.West Suma- traansche gewesten. Wanneer dit werke lijk zoo is en hier moet de lezer in het oog houden dat een Javaan en een Suma- traan met elkander weinig gemeen heb ben behalve de huidkleur dan zal in de toekomst niets ons meer kunnen ver bazen. Vermelden wij hier nog dat het „Bata- viasch Nieuwsblad", welk blad zeer dik wijls een clement optreden bepleit, nu van do regeering meest straffe maatregelen te gen de opruiers eischt. v. D. BIMMEBgLaagP MEDEDEELINGEN DER R.-K. STAATS PARTIJ. Adresboekje. Verschenen is het Adresboekje van de R.-K. Staatspartij, bevattendo de namen en adressen van alle leden van den Partiij- raad, zoowel van de stemgerechtigden als van de adviseerende leden (Partijbestuur, R.-K. Kamerfracties en gekwalificeerde leden). Ook bevat 't boekje de adressen voor voorzitters en secretarissen der R.-K. Rijkskieskringorganisaties. Ten slotte is opgenomen de openingsrede door jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, gehouden op de eerste Partijraadsvergadering van 23 Oc tober j.l. over „De Beteebenis der Reorga nisatie", en het Reisbesluit voor de Advi seerende Leden bedoeld in art. 12, lid 0 Partijreglement. Het boekje is verkrijgbaar bij het Partij secretariaat te 's-Hertogenbosch, tegen vooruitbetaling van 15 ets. 'er exemplaar. Commissies. In aansluiting op bet communiqué om trent de Partijbestuursvergadering van 11 December j.l. wordt door het Partij-secre tariaat medegedeeld de samenstelling der op die vergadering ingestelde Commissies. De Commissie tot onderzoek van het vraagstuk „Een sociale Kamer" is samen gesteld als volgt: C. J. Kuiper, lid der Tweede Kamer te Utrecht, als voorzitter; mr. T. J. Verschuur, lid van het Partij bestuur, te Breda; prof. mr. dr. J. van der Grinten, hoogleeraar in het Staatsrecht aan de R.-K. Universiteit te Nijmegen. Als se cretaris zal optreden de adjunct-secretaris der R.-K. Staatsparlij. De Commissie tot informatie over de po litieke organisatie der katholieken in het buitenland is samengesteld als volgt: jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter van hét Partijbestuur te 's-Gravenhage, als voorzitter; P. J. Serrarens, secretaris van het I. G. V. V., te Rijsenbure; mr. Frans Teulings, Partij-secretaris te 's-Hertogen bosch. Als secretaris zal optreden de ad- jnct-secrotaris der R.-K. Staatspartij. De Commissie voor Indische aangelegen heden is samengesteld als volgt: jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter van bet Partijbestuur, te 's-Gravenhage, als voor zitter; A. G. A. van Vuuren, lid der Twee de Kamer, te 's-Bravenhage, als onder voorzitter; ir. L. Feber, oud-lid der Twee de Kamer, te 's-Gravenhage; dr. H. W. E. Moller, lid der Tweede Kamer, te Tilburg; mr. dr". A. van Rijckevorsel, lid der Twee de Kamer, te 's-Gravenhage: dr. J. G. C. Vriens, secretaris der Indische Missiever- eeniging, te Eindhoven. Als secretaris zal optreden de adjunct-secretaris der R.-K. Staatspartij. Politieks bijeenkomst. Op de Politieke Bijeenkomst te Amers foort, 23 en 24 April a.s., zullen als inlei ders optreden, naast den voorzitter van het Partijbestuur, die in zij- openingsrede zal behandelen het onderwerp: „De grond slag van onze belangstelling in de poli tiek", de heeren mr. G. Coseling, lid van het Partijbestuur en voorzitter der R.-K. Rijkskieskringorganisatie Amster dam, over het onderwerp: „Het practisch werk der R.-K. Staatspartij"; W. Nieu- weuhuis, redacteur van „De Maasbode" te Amsterdam, over het onderwerp: „De afzij digheid van het politieke werk in onze R - K. bevolkingsgroepen", en mr. dr. L. Dec kers, lid der Tweede Kamer over het on derwerp: „Bevordering van politieke acti viteit". De Vrijheidsbond. Mr. D Fock tot voorzitter gekozen. In de Zaterdagmiddag gehouden algo- meene ledenvergadering van den Vrijheids bond is Mr. D. Fock, oud-gouverneur van Nederlandsch-Indië, op voorstel van mr. J. Drost, voorzitter van de afdeeling Rot terdam, bij acclamatie tot voorzitter geko zen. De Huurwetten. Dea. s. opheffing. Naar „Het Volk" verneemt is de Raad van State bezig een advies op te stellen over opheffing van de Huurwetten. Ofschoon uit den aard der zaak de mi nister van Arbeid, geen definitieve beslis sing zal nemen alvorens van het advies van den Raad van State te hebben kennis ge nomen, moet, naar het blad voorts uit goede bron verneemt, worden verwacht, dal de volgende maand een algemeene maatre gel van bestuur tot opheffing van de Huur wetten zal worden afgekondigd. Zooals men weet, vindt opheffing een half jaar na zoodanige afkondiging plaats Lfliaa- EES TUIHBOUW Veiling Hobaho ie Lisse. Uitslag veiling 8 Januari, Directie Ho baho te Lisse. Er was heel veel belang stelling, goede kooplust, flinke prijzen werden besteed. Voor Gladiolen per 100: Maxech. Foch 12 op 2.80—2.10, 10 0.90, Down 12—14 3.10, 10—12 1.80, White Giant 12 op 2.80, 1012 1.40, Flora 14 op 4.Prin- cepine 12 op 1.80, Copese 10 op 1.60, Brenchlyensis 12 op 2.90, Bax. Jos. Hulst 1014 1.20, Pink Perfection 12 op 2.70, Halley 12 op 2.50, 10 op 1.70, Mr. Treub 12 op 1.10, War 14 op 2.50, 12 op 2.—, 10—12 1.—, Nora 12 op 3.50, 9—12 1.20, Red Canna 12 op 1.80, 1012 0.80, Oran ge Brillaht 12 op 1.60, 1012 0.75, l'Im- maculee 14 op 4.10-4.20, Schwahen 13 op 2.30, Peaci 12 op 1.70, Empress of In dia 12 op 2.30, 10—12 0.75, Yellow Stan daard 15 op 2.20, Mr. WieLse 12 op 2.50, Mr. Mark 14 op 5.70, Brimstone 1214 2.20, Jellow Hammer 12 op 2.10, Niagara 14 op 2.50, Prince of Wales 14 op 2.50, Vesuvius 13 op 2.40, Golden West 13 op 5.10, 1012 1.90, Annie Wigman 1012 1.20, Pink Beauty 12 op 3.20, Red Empe ror 12 op 2.50, Chris 1012 1.40, Nora 1012 1 30, Lucifer 12 op 2.60, Liebes- feuer 12 op 5.-, Scarletta 1214 1.60, 10—12 0.75, Venus 10—12 1.60, 12 op 2.30, Maidenblush 14 op 1.50, Gemengd 12 op 1.40, Odin 12 op 1.90. Diverse soorten Gladiolen onder c.M. 8 en op 1.400.60. Diverse soorten Pri- melinus 12 op 1.600.25. Monlbretia 0.35 Dahlia gemengd 1.Pioen Vestiva Max. 5.40, Mac Mahon 63.40, Sanguinea Scarlet 4.50, Spirea Rubens 1.10, Japoni- ca 150, Gladstone 8.10, Peach Blossom 2.90, America 1.70, Florabundi 1.60. Li- lumbellatum 5.25, Form os urn 79 12. 89 25.Gigantheum 79 15.8 10 25.—, 9—10 30.—, Henry 30.—, Mel pomene 80 80.1113 40.Rubrum 7—9 16.—, 8—9 18.—, 9—11 30.—, 11—13 40.—. Aanvoer ruim 870 manden leverbaar. Gemengde Berichten ONGELUKKEN. Een aanvaring op den Waterweg. Vijf verstekelingen gevonden. Toen gisterennacht het Amerikaansche stoomschip „Annaconda' naar New York vertrok, kwam het even beneden Maassluis ten gevolge van den mist, in aanvaring met het eyeneens uitgaande Fransche stoomschip „Nantaise". Beide vaartuigen kregen aanzienlijke schade en moesten te- rugkeeren naar Rotterdam. De „Annacon da" werd onmiddellijk naar de Rotterdam- sche Droogdokmaatschappij ter reparatie gebracht. Toen men een onderzoek in do ruimen instelde, vond men daar.vijf verstekelingen; één Hollander, de 26-jari- ge A. M. J. B, van Rotterdam en vier Italianen. Zij werden naar de Parkhaven gebracht, waar bleek, dat de Hollander gesignaleerd stond als deserteur. Hij ia overgeleverd aan de militaire politie. De Italianen zullen over de grens worden ge bracht. De onbewaakte overwegen. Een melkwagen aangereden. Te Hoenlo bij Olst werd Zaterdagmid dag op een onhewaakten overweg van de spoorlijn DeventerZwolle oen met een paard bespannen melkwagen door eèn trein aangereden. Het paard werd vermor zeld, de melkrijder kon nog bijtijds van den wagen springen en bekwam geen letsel. UIT DE RADIOWERELD. Programma's voor Dinsdag 11 Januari. Hilversum, 1050 M. 12.Politieberichten. 3004.00 Knipcursus. 5.006.80 Concert door het H. D. 0 - orkest. Solist: Joh. Steinmetz, tenor. 6.306.45 Landbouwkwarticrtje, door den heer Schmülling, oud-ambt. B. B. op Oost-Java. 6.457.45 Vervolgles en conversatieles Engelsch 7.45 Politieberichten. 10.Persberichten. 8.1010.30 R. K. Avond, te geven door de Ver. „Eer en Deugd", in gebouw Bellevuo tt Amsterdam. Mej. N. Verkroost sopraan. Zangkoor van de St. Dominicus- kerk „Ave Maria", onder leiding van den heer G. Kimmyzer. Orkest onder leiding van Evert Haak. 1. Opening door den di recteur der Amsterdamsche Afd. Past L. H. Perquiu O.P. 2. Veni Creator Spi ritus, E. Haak (koor en orkest). 3a. Aria „Par son père eruel", uit „Iphigenie in Aulis", Gluck. b. Altes Mailled in der Bittwoche, Reimann (sopraan). 4a. An dante op 89. b. Allegro de Moeto. c. An dante Come 1, Merudelseohn-Bartlioldy (orkest). 5a. Magnificat, Monnickendam. b. Amor (Kerstlied) 1613, Speder (koor). 6. Rede door Pater Henricus O. M. G. van Helmond, over: „Schandlectuur en N. Malthusianisme". 7. Standchen, Schubert (orkest). 8a. Aria „Nun beut die Flur", uit „Die Schöpfung", Haydn. b. Meinem Kinde, Strauss (sopraan). 9. De Dijk, Wierts (koor). 10a. Ik ben in eenzaam heid niet meer alleen, Diepenbrock. b. Gebed v. Brucken, Fock (sopraan). 11. Symphonie no. 1 Es-dur, Haydn. a. A us dem Paukenwirbel. b. Allegro con spiritu (orkest). Daveatry, 1600 M. 11.201.20 Concert Davenlry-kwarlet en solisten (bariton, viool, zang te.. d. piano, humorist). 1.202.20 Concert. St. James strijk- eextet. 3.20 Concert. Daventrykwartet en so listen (tenor, bariton). 4.20 Or keetconcert. 5.20 Causerie: Books to read. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Voorlezing. 6.30 Dansmuziek. 6.50 Weerbericht nieuws. 7.05 Dansmuziek door de Radio-dauce band. 7.20 Causerie: Screen and stage asides. 7,35 De 48 preludes en fugues van Bach. Pianomuziek. 7.45 Lezing: A millionaire at home. 8.05 Concert door de band van H. M. Royal Air Force. T. Kinniburgh; bas. W. Kings, humorist. 9.05 Liederen van Brahms door M. Raphael met piai; leiding. 920 Weerberi cu ws 9.35 Lezing: Ou; u w talk programmes. 9.50 Concert door de Symphonic String Players. C. Smith, bariton. 10.5012.20 Dansmuziek van Hotel Cecil. „Radio Pari s", 1750 M 10.5011.20 Persberichten en muziek. 12.502.10 Concert. Orkest Locatelli en den hoer Merciaux, zang. 5.055.55 Solistenconcert (piano, viool cello)., 9.0510.50 Concert. Orkest en vocale solisten. Populair programma. Königswusterhausen 1300 M. en Berlijn 484 en 500 M. 1.507.20 Lezingen en lessen. 7.20 „Zar und Zimmermann", kom. opera in 3 acten van Lortzing. Speelt in Zaandam in 1098. 9.50 c.a. Einde. Lar 3 n b er g M. 10.2011.50 Orkest-concert. 3.505 20 Concert door het klein-orkest 7.858.50 Ludwig Thoma-avond. DeU clamalics door G. Herrmann. 8.500 40 Dansmuziek. Hamburg 394.7 M. 11.501.20 Orkastconcert. 1.252.05 Kamermuziek. 3.854 20 Vooaal concert 5.206.10 Vroolijk ooncert. 7.2011.15 Vroolijke avond. Orkest or zang. Dansmuziek. Brussel 265.5, Antwerpen 508.5 M. 5.200.20 Dansmuziek. 8.5010.50 Galaconcert 9.60 Onderbroken door een lezing. DRAADLOOZE TELEFOON LONDEN—NEW YORK. De dienst voor het publiek opengesteld. Reeds zakelijko transacties afgesloten. Het eerste draadlnozo gesprek tusschen New York en Londen is ingeleid geworden met den klokslag van St. Paul, die aan de telefoonjuffrouw te New York deed weten, dat het te Londen kwart voor twee was, het tijdstip, waarop de nieuwe transatlan tische draadlooze telefoondienst officieel voor het publiek werd opengesteld. Daarna werden de president van de American Te- lephon en Telegraph Comp. aan zijn les senaar te New York en do secretaris van de G. P. O. te Londen verbonden en wer den de woderzijdscho gelukwenschen uit gesproken met de opening van hot nieuwe middel van verkeer tusschen do twee vol ken, sneller, vrijer en directer dan zelfs een zeer goede telegraafverbinding geven kan. Doze goede wenBchon werden door den secretaris van de G. P. G. ondersteund en daarna werd de dienst definitief voor het publiek opengesteld. De lord-mayor van Londen wisselde oen golnkwensch met den mayor van New York. Alle groote Londensche bladen spraken met hun New Yorksche correspondenten, alle groote New Yorksche bladen met hnn correspondenten te Londen. De banken en groote zakenhuizen aan beide zijde van den Atlantischen Oceaan spraken met hun vertegenwoordigers en deze praktische lie den, voor wie de nieuwe verbinding de meeste beteekenis heeft, lieten hét niet al leen bij een vriendschappelijk gesprek, maar gaven nieuwsberichten per draadloo ze telefoon en sloten zakelijke transacties af. Een dor Londensche banken arbitreor- de met New York in dollars, francs en gul dens en een groote vorzckeringsmaaischap- pij sloot posten af. Alle gesprekken waren volkomen goed verstaanbaar on alleen nadat do zon bo ven de Londensche telefooncentrale was ondergegaan, werd de verbinding ondui delijk, zooals volgens de ingenieurs - ver wacht moest worden. De eerste gesprekken, die ter opening van den dienst zijn gevoerd, heeft men ook in ons land goed kunnen volgen. De wij ze, waarop tusschen de Engclachcn cn Amerikanen de eerste ontmoeting op don draadloos-tclefonischen- weg heeft plaats gehad, is niet alleen vermeldenswaard nm den geest van humor, maar ook, omdat daaruit blijkt oik con schitterende ver binding tusschen beide staten t.ot stand is gekomen. Naar het voorbeeld van een Engelsche spotprent had de Amerikaansche speaker een glas water op tafol gezet, terwijl zijn Engelsche collega een champagne-flcsch in de hand had genomen. Precies zooals do spotprent hot had voorgesteld deed de Engelsche speaker, nadat do dienst- officieel geopend was, de champagncfle8ch ontkurken. Do plof, die daardoor ontstond, wos duidelijk hoor baar. Naar men zegt heeft de Amerikaan sche speaker, die zelfs de champagne moet hebben hooren bruisen, van schrik hot glaasje water omgesmeten. FEUILLETON. Roman door Pierre l'E r m ite. Aan Mej. Jeanne de la Ferlandière. La Ferlandière bij Val d'Api (Frankrijk) Aan boord der „Eglantine!" Lieve Jeanne. Daar ben ik, alweer 1 Neen, geen bedank je, want ik schrijf je, omdat ik moet schrij ven: mijn hart is boordevol. O, waart gij eens hier, heel dicht bij me, mijn arm in den uwe, wat zouden we samen dan prettig zitten, stil zitten zon der te praten, en al door maar kijken naar de wijde, blauwe zee onder dezen stralen den hemel. Wat een mooie schilderij zou dat zijn, i:ooiets als in 't Louvre: de H. Monica met den H. Augustinus, doch met dit verschil, dat zij altijd omhoog kijken, naar den he mel, en wij veel moeite zouden hebben om onze oogen af te houden van het kunst- ."werk van den oneindig-grooten Meester Rondom ons. O, hoe mooi is de zeel Wat een prachtig gev.cht, mijn beste Jeanne, heb ik hier ivan mijn plaats op de boot IEn hoe oneindig groot en schoon moet God toch frel zijn! Ren jo niet verwonderd en hou je mij t>v voor een klein, dwaas bahbelvrouwke, ik je zeg, dat ik oogenblikken beleef, jwaarop ik graag zou sterven, ja ik zou zcggen, dat ik niets liover verlang, '"neer ik al dat schoone rondom mij be- ■chouw? 4 -V\ aait dat oogenblik moet wel het eenig- ste zijn, dunkt me, waarop ons wezen het toppunt van zuiver genot bereikt; en ge lijk Petrus op den Thabor, zou ik daar willen blijven. O, ik ben dikwijls zelf bang om weer terug te moeten in het leven Dit schrijf ik uit mijn licht-roode en wit gekleurde kajuit, die lief is als een glim lach. De staal-blauwe en smaragd-groene gol ven vleien zich langs de wanden van onze boot. De zee doet u insluimeren door haar fluister-ruischend wiegelied, voor dat ge er erg in hebt, alle gedachten liggen nu stil als drijvende vogels op roerloos wa ter en mijn heele hoofd is vol van lieve droomerijtjea, van gouden lachvonken en stralende zonnebanen, van glimlachjes en lichtstrepen, van tegenstellingen en her inneringen, van spijtigheid en blijde ver wachtingen, van juichende schoonheid en onzegbare zoetheid! Ja! waart ge hier, dicht bij me, op den achtersteven, gewiegd door 't klaterend ruischen van den zilverklankigen water val, die van de raderen spat, o, dan zouden al die mooie dingen nog schooner worden. Want dan zou ik nog de zekerheid heb ben dat ik de gedachte eraan dezen win ter zou weervinden in uw oogen, ja bijna in uw ziel! Nu, nu geloof ik uw broeder beter te be grijpen. dan ooit! Ook mij maakt de schoonheid der natuur stil, ernstig, bijna weemoedig. Hoeveel oogen hebben al ge zien wat ik aanschouw; bemind, wat ik liefheb; bewonderd, wat ik bewonder, en hebben zich daarna gesloten, voor eeuwig gesloten voor al die mooie dagen. Zijn ze daarboven opengegaan voor schoonheden, die niet voorbijgaan? O, wat een angstige vraag! Kent ge nog het aardige lied, dat ge verleden jaar met mij zongt te Val? Hier sterven alle bloemen, Zijn de zangen der vogelen kort; Ik droom van zomers, die niet sterven, Nooit 1nooitI Daar droom ik altijd over: schoonheid die blijftaltijd Helaas Voorbij gaan alle blijde dagen, Zij haasten zich heen; Maar langzaam gaan, die smarten dragen, En zij, alleen! Ja, ik zie je wel hoofdschudden en hoor je al zeggen: „Die Odile toch! wat heeft Italië haar te pakken." Geen vrees hoor, lieve; ik heb een groo- ten afkeer van die gemaakte gevoeligheid- jes, en herinner mo nog best een zekere betwistbare vroomheid, die in me ont stond bij 't zingen van zoetelijke kost- schoolliedjes Maar hier sta ik voor de werkelijkheid! Hier, voor die blauwe golven, onder dien klaren, stralendglanzenden hemel! vol zon en zang en geur, hier stamel ook ik, arm, nietig wezentje mijn gebrekkig gebed, en meng het met den grooten lofzang, dien de schepselen zingen voor den Schepper. Als ik terug ben, zal ik jo al mijn tee- keningen, schetsen, en foto's laten zien: maar één ding kan ik niet voor je mee brengen en je ook niet laten genieten, die stralende zon, dat groote geluid der zee, en den zang van den wi 1 in de boomen aan 't strand. Deze reis heeft mij volmaakt; nu zie en hoor en smaak ik voor den eersten keer duizend ongekende dingen. 't Is of er geen geheimen meer zijn; de oneindigheid lijkt me niet zoo ver meer en gemakkelijk te bereiken. En dat alles bijna voorbij! Nog één bladzijde te schrijven in mijn levensboek; nog enkele kilometers, nog eenige uren en we zijn te Nizaa, dan Marseille..., Pa rijs! En het alledaagsche begint weer. O! ge moest eens weten, wat een afkeer in me opstijgt nu ik hier dat woord: Parijs neer schrijf. 't Lijkt een schreeuwerige straatdreur, midden onder oen stille, droomerige wijs; oen barok stuk tapijt tegen een blauwen hemel, het geroep van krantenjongens in dit concert der prachtige, onmetelijke na tuur. Gelukkige blijf ik er niet lang: „Wilt ge gelukkig zijn, leef dan verborgen!" Over acht dagen zit ik in Val d'Api, dicht bij u, en koester me in 't zonnetje van je lie ve vriendschap, die mede ze zon wol zal doen vergeten. Wil je tegen Marie zeggen, dat ze allo vertrekken goed open zet en lucht, de overtrekken wegneemt van de meubels, bloemen in de vazen doet en do bodden opmaakt? Want de zon moet binnen kun nen en alles doorblinken met haar war me, levende licht, zoodat a.s. Zaterdag, als ik thuis kom, de zoete geur van het „te huis" me tegen komt op de trappen der „Abdij'"'. 't Zal tegen C ur loopede paarden zullen wel moe zijn en waarschijnlijk ko men we dus niet naai Ferlandièro. Maar somt gij me „goedén nacht" zeggen, Jean ne? Jaoques zal 't wel willen hebben en 't is zoo'n mooie weg van Ferlandiëre naar de Abdij. Wat zullen we er dikwijls nog laat wan delen, dezen herfst! Ge kunt aan Jacques wel vast zeggen, dat hij heel veel geduld opdoet, want 't zal nog meer mooite kos ten ons naar huis te krijgen dan vroeger, wanneer de avondlucht al wat vochtig en koud wordt en we toch maar blijven staan praten bij den „boom der scheiding". Ik voel al op mijn schouders de verantwoor ding voor beel wat verkoudheden! Dus, tot binnenkort, liefste! Wees al vast maar blij, want in die vijf weken heb ik voor vijf jaren geluk opgedaan! Wat zullen we dat nog heerlijk naproeven in de lange winteravonden bij den vlam men den haard, ver van 't gewoel en heele- mnal onder ons! Zeg aan M. Pastoor dat hij op mij re kenen kan voor 't orgel aa. Zondag: dan mag hij genieten van hot mooie klokken spel uit Gvaveggia. Sol mi do do do re mi do Nu is hot welletjes voor dezen keer; tot ziens, lieve, vroolijke Jeanne! Veel groeten van me aan Val d'Api, dat heeft ook zijn schoonheid, zeker, do ernstige, zwaarmoedige van bosschen en vlakten; ik houd van zijn stilte en eenzaamheid, maar toch wel het moest van?... van jouJeanne! P.S. Oponthoud in Genua, waai' we onze post halen. Juist opent tante een brief van jo broer... vreeeelijkl We dachten, dat die kwestie over de fabrieken sinds Pa- schen uit was! O, zeg toch aan Jacques, da t we op hem rekenen om, koste wat het wil, onze streek te verdedigen tégon die joodsche fabriek! Denk toch eens aanl Val d'Api vol fabrieken en vreemdelin gen... de wegen stuk gereden, die prachti ge plassen gedempt, onze streek juist als 8. Denis, Creil of 8. Oncn. BahZiet ge niet, dat alles betaald moet worden: ik was te gelukkig in dezen brief. Onthoud het eens, als ge zoo gelukkig zijt, dat ge 't luide uitroept, wees dan op je hoede, want er staat een ongeluk voor de deur. Wel treurig voor je. Tk zal een bizon der weesgegroetje voor JacqueS bidden, als hij ons daar ginds verdedigt. Telegra feer den uitslag naar Parijs. Naar Parijs? Maar n i 't zeker een slecbte lijding! Uw armo ODILE. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3