ABOSJSIROOF INGEZONDEN MDEEUNC AKKER's Derde Blad. Vrijdag 7 Januari 1927 UIT DE PERS „WAAR DE SOCIALISTEN REGEEREN" ln De Volkskrant lezen we: Onder de titels: „Nieuwjaarsboodschap pen" en ,",Waar de socialisten regeeren" beyat het „Volk" een bericht over België. Hierin wordt vermeld, dat in het Belgi sche Staatsblad van 1 Januari vier Kon. Besluiten zijn verschenen, waardoor mi nister Wauters ..de oplossing brengt van enkele vraagstukken, belangrijk voor de Be'gische arbeidersklasse". Het eerste Kon. Besluit is inderdaad van gewicht. Hierbij wordt de 8-urcndag ingevoerd in do magazijnen van kleine handelaren. Maar nu de overige drie besluiten. Door het tweede worden de pensioenen voor verminkte arbeiders verhoogd; het derde is niets anders dan verplichte uit betaling der premiën aan arbeiders, die, volgens wettelijke voorwaarden, eigen wo ningen hebben gebouwd, en het vierde geeft eene regeling van de pensioenen der ambtenaarsweduwen. „Het Volk" verzwijgt de bedragen der nu toegekende pensioenen. Deze zijn, in vergelijking van de pensioenen, die hier door den Staat worden betaald, bespot telijk laag. En eveneens wordt verzwegen, dat de^pensioenen weliswaar werden ver hoogd, maar niet in werkelijke waarde gestegen zijn. Wat in België', „waar de socialisten regeeren", verkregen werd, is een waar dedaling van de frank ten koste van den kleinen man. vooral van de ambtenaren en de gepensionneerden. De bezitter van staatspapier of van pensioen- of salaris rechten op den Staat bezit nog maar één tiende van het bedrag, waarover hij in 1914 beschikken kon, en deze menschen werden door de stabilisatie van de frank 40 pet. méér verarmd dan noodig was ge weest; want de vorige katholiek-democra tische minister had de frank willen stabi- liseeren op 107 in het pond sterling, en minister Francqui, de liberale staatsman, heeft 't, met trouwe medewerking van de socialisten, gedaan op 175 in het pond. Maar nog ergerlijker is deze politiek, gevoerd ten koste van den armen man, door het feit, dat de groot-kapitalisten met de voordeelen gingen strijken. Minister Francqui is directeur van de Société Générale, een staat in den staat, absoluut meester in 20 groote Belgische banken en tienlallen industrieele onderne mingen. Welnu, de aandeelhouders van die „Société Générale", geen arme drom mels voorwaar! kregen de enorme voor deelen van de stabilisatie toegestopt. Dat was handig van Francqui, in het land „waar de socialisten regeeren"! De aan- deelen van die grootbank waren op 31 De cember 1925 nog slechts 500 millioen francs waard, thans een milliard honderd en vijftig 'millioen! „Waar de socialisten regeeren" maken de kapitalisten dus goede zaken! Maar dit wordt door „Het Volk" ver zwegen. Alleen wordt geroemd op een paar kon. besluiten, waarbij aan de gepen sionneerden een klein percentage wordt terugbetaald van hetgeen hun ontstolen is! 't Is nog altijd waar: de brutale bezit de halve wereld. EEN TAAIE LEGENDE. De bekende ster-eorrespondent van dö „N. 11. Ct."j de heer M. van Blankenstein, schrijft in een buitenlandsch overzicht in „Do Vrijheid" (5 Jan.) onder meer het volgende „Al zijn inderdaad zekere overwegingen* van erkentelijkheid tegenover Rome, zoo- als bekend is, niet vreemd aan het fanatis me, waarmede Mgr. Nolens voor heb ver drag heeft gestreden en strijdt, toch gc- looven wij, dat de heeren van het Comité de Politique nalionalo (die, naar de lieer van Blankenstein beweert, de aanneming in onze Tweedo Kamer wijten aan sterke invloeden uit Vaticaanschen hoek en mee- nen, dat deze invloeden in onze Eerste Ka mer evenzeer beslissend zullen blijken! Red.) wel heel voorbarig zijn met hun op timisme." De Tijd teekent hierbij aan: „Zooals bekend isWat aanvanke lijk als een vermoeden, ontstaan in de ver hitte verbeelding van Ds. Lingbeek, werd uitgesproken, wordt thans door een jour nalist van internationale reputatie, als een algemeen bekende en erkende waarheid voorgesteld. Misschien wil de heer M. van Blanken stein wel mededeelen, hoe hij aan deze wetenschap komt? Hij zou hiermede niet alleen Mgr. No- lens, maar ook aan de waarheid een dienst bewijzen. En er zou onmiddellijk aan het niet-ten- dentieuze oordeel blijken, dat er niets dan fantastische veronderstellingen bestaan ten aanzien der „zekere overwegingen van erkentelijkheid", welke niet vreemd zou den zijn gebleven aan de houding van den leider der Katholieke Kamerfractie. Ge voelens van erkentelijkheid jegens Rome zouden in do kwestie van b.v. het gezant schap passend zijn geweest voor alle op rechte nationale partijen. Maar zij zijn even vreemd gebleven aan het in 's hee ren Blankenstein's vooroordeel bestaand „fanatisme, waarmede Mgr. Nolens voor het verdrag heeft gestreden en strijdt" als zij tot de beweegkrachten behooren van het anti-papisme der Lingbceken en als zij mede het fanatisme van „De Vrijheid" in zake hot Verdrag blijven suggereeren. BINNENLAND DE SUCCESSIEBELASTING. Behalve de inkomstenbelasting en de pérsoneele belasting is nog verlaagd do 'successiebelasting en wel met de helft van do zware verhooging der successierechten, die in 1921 door do wet van Minister De Vries werd ingevoerd. Het Kamerlid Van Vuuren gaf er in zijn „Politieke Babbeltjes" in „Ons Noorden" onlangs het volgende overzicht van: Ziehier naast elkaar do verhooging in percenten van do wet van 1921 en van de verlaging hij de nieuwe wet:" vorliooging verlaging in 1921 in 1926 1. rechte lijn 2 pCt. 1 pCt. 2. 2de graail 3 pCt. 1.5 pCt. 3. opgaande lijn 10 pGt. 5 pCt. 4. broeders en zusters 10 pCt. 5 pCt. 5. kinderen van broeders, zusters 15#pCt. 7.5 pCt. 6. alle andere gevallen 20 pGt. 10 pCt. Volgens het bestaande art. 80-no. 8 zijn van het recht van schenking vrijgesteld: de schenkingen aan kerken, instellingen van weldadigheid, ziekenhuizen enz. Deze vrijstelling wordt opgeheven en vervangen door een recht van 10 pGt. Tegelijkertijd echter wordt het successierecht van lega ten voor dergelijke instellingen van 20 tot 10 pCt.'verlaagd. In tegenstelling met vroeger, gelden deze mildere bepalingen niet langer voor schenkingen en makingen aan builenland- sclie instellingen. Deze vallen voortaan ender liet recht, geheven „in alle andere i,iet-voorziene gevallen", hetwelk na do verlaging nog altijd oploopt van 28 tot 37 pCt. Het lage recht van 10 pCt. is alleen voor instellingen op het grondgebied van het rijk. Ned. Indië, Suriname en Curacao. Voor zooverre deze instellingen niet zelve kerken bouwen, enz., maar aan an deren schenkingen daartoe doen, zijn deze schenkingen uit do tweede hand, als ik ze zoo noemen mag, van schenkingsrecht vrij. Vrij is en blijft bovendien elke schenking, welke tweeduizend gulden niet te boven gaat. Vrij eveneens schenking van ouders of oen der. ouders aan een niet gehuwd kind tot een bedrag van f 2000 en een ka lenderjaar en aan een gehuwd kind lot een bedrag gelijk aan één vijfde gedeelte van het inkomen van den schenker tot een maximum van vijf duizend gulden'. In het jaar van het huwelijk zijn f 10.000 vrij. Vrij wordt verder de periodieke uitkee- ring vermaakt aan een dienstbode, die minstens twee jaar in dienst is geweest van den overledene of diens echtgenoot, tot een bedrag van 1.50 per week voor elk jaar dat do dienstbetrekking langer dan twee jaar heeft geduurd, met een mi nimum van vijf gulden per week en tot een maximum vau 30 gulden per week. Een deel van een jaar wordt daarbij voor een vol jaar gerekend. Indien de verkrijger jonger is dan "50 ia.Tr, komt de—vrijstelling maar voor de helft in aanmerking. Deze vrijstelling geldt ook voor de we duwe tot een maximum van 15 voor het kind-wees van den werknemer tot een ma ximum van 5 en voor het kind-halvewees van den werknemer tot een maximum van 3.Werkgever en weduwe mogen ech ter niet behooren (ot de bloed- en aanver wantschap tot en mot den vierden graad. Vrij van rechten is nog bovendien de schenking van een periodieke uitkeering en do periodieke schenking van een uitkee ring door 'n werkgever aan zijn vroegeren of legenwoordigen werknemer, die ten minste tien jaar in het bedrijf van don werkgever werkzaam is geweest, tot een bedrag van ten hoogste f 4000 per jaar, ten hoogs'e 2000 voor de weduwe van den werknemer en .1000 voor elk kind tot den 18-jarigen leeftijd. De laatste uil- keeringen zijn reeds vrij van rechten als de man bij zijn overlijden Iwee jaar in dienst was van het bedrijf. Men ziet hieruit, zegt de schrijver, dit de wijzigingen, verre van eenzijdig een be lang te dienen, in hog,ge mate vau beteeke- nis ziin voor mannen en vrouwen in per soonlijke. of hedrijfsdiens'betrekking. Overigens: de successierechten zijn nog verre van laag! DE VLEESCHKEURINGSWET. Haar toepassing op slachterijen. De Minister van Arbeid heeft, aan Gedc- pu' eerde Staten der provincies .medege deeld, dat de overgangstermijn van vijf jaren, bedoeld in art. 47 der vleeschkeu- ringswet, vervalt op 31 Mei 1927. Naast veel belanghebbenden, die hun inrichting reeds in overeenstemming met de gestelde eischcn hebben gebracht, zijn er ook, die dit nog niet hebben gedaan. In verband hiermede verzoekt de Mi nister de gemeentebesturen uit te noodi- gen do belanghebbenden er op te wijzen, dab hun inrichtingen aan de gestolde eischen op dien datum moeten voldoen. Daarbij ware in liet bijzonder nog de aan dacht te vestigen op de gemakkelijke overgangsbepalingen van de art. 12 en 13 van het koninklijk besluit van 10 Juli 1926, Staatsblad No. 233. Het ligt in mijn bedoeling dc wet ten dezo aanvankelijk met eenige soepelheid toe te passen. Met name ziet de Minister er geen bezwaar in, dat de particuliere Vlachterijen en andere particuliere inrich- itngen, genoemd in art. 19 der vleesch- kcuringswet, in die gemeenten, welke op 1 Juni 1927 besloten zullen hebben tot den bouw van een openbaar slachthuis, onver anderd blijven, in afwachting van de inge bruikneming van dat slachthuis. Ook ligt liet in 's ministers bedoeling on gehinderd te laten die particulieren, wier inrichtingen op 1 Juni 1927 nog niet aan de gestelde eischen voldoen, doch die op dat tijdstip ernstige plannen hebben, hun inrichtingen teverbouwen op zoodanige wijze, dat daaruit blijkt, dat het hun be doeling is deze inrichtingen binnen rede lijken tijd in- overeenstemming te brengen met de gestelde eischen. Uit de Steenindustrie. Momenteel geen vrees voor ecu c o n f 1 i c L Dezer dagen hebbeu wij gemeld, dat bet arbeidscontract in de steenindustrie was opgezegd. Dit was een formeclo handeling in verband met do onderhandelingen over een nieuw collectief arbeidscontract. Naar wij vernemen is het verloop van deze on derhandelingen, welke te Utrecht tussclion beide partijen worden gevoerd", van dien aard, dat er voorshands geen vrees be hoeft to bestaan voor een conflict. Gehuurde Raadsleden. Dezer dagen liad dc „Tel." dc volgende advertentie: Neutrale Vakvereeniging te Amsterdam vraagt een joug Mr. IN DE RECHTEN, om candidaat- te worden gesteld voor de komende GEM EENTER A ADS-VER KIEZING EN VOOR HET VOEREN VAN OBSTRUCTIE. Sollicitant moet uitstekend redenaar zijn en zich contractueel verbinden. Borg stelling f5000 vereisclil. Salaris f3500 per jar plus cm. Kantoorruimte aanwezig. Uitvoerige brieven enz. 'fc Zal wel als „scherts" bedoeld zijn! Hel. „Hdbd." maakt er echter conige aan merkingen en schrijft: „Er is over deze annonce eenig kabaal ontstaan in soc. dem. lering. Neutrale vak- vcrcenigingen schijnen geen obstructie te mogen voeren. Of wellicht is obstructie specifiek in den Amsterdamschen raad een affaire, behalve dan natuurlijk als daarvoor „de reactie" moot worden be streden. Andere bedenkingen toch kunnen tegen de bedoelingen der stellers van de adver tentie moeilijk worden aangevoerd. Dat hij een bepaald belang in den raacl zou vertegenwoordigen? Hij ware er de oenigc niet, die zijn oogen sluit vor alles wat ligt buiten bet terrein der wenschen van één bepaalde categorie onzer medebur gers. Dat hij schadeloos zal worden gesteld voor het tijdverlies, dat do gemeente raadsvergaderingen hem berokkenen? Nu dc behandeling der gemeentebegrooting, dank zij de ovcrhcerschte praatzucht on zer gemeenteraadsleden weken en weken van arbeid eischt arbeid nog wel, die soms heelemaal niets oplevert en met hel dorschen van leeg stroo wellicht het best kan worden vergeleken lean men moei lijk vreugdigc toewijding aan de belan gen van het gemeene-best eischen, zonder vergoeding van den tijd, dien men van ziin eigen bike wek onthoudt. Dc beroeps politicus is te minder zonderling, nu zijn redevoeringen evenals die van den beroeps- renner bijv. publieke vermakelijkheid wer den. En een raadslid welks specialiteit het wordt obstructie Ie voeren, wordt onge twijfeld aanleiding tot een extra druk be zoek van de publieke tribune. Bij de herinrichting van.'do raadszaal kan daarmee rekening worden gehouden. Heft men dan een klein toegangsgeld waarop 20 pet. vermakelijkheidsbelasting, dan komt er althans een zekere compen satie voor de presentiegelden weer in 't. -gemeentelijke laadjo vloeien. Dat zal noo dig zijn, want de permanente obstructie eischt natuurlijk een grooter aantal raads vergaderingen nog, dan nu reeds worden gebonden. Er is aan dc heele quaestie maar één prin cipieel moeilijkheid ie. Dc candidaat ge steld cr komen liefhebbers kan worden gesteld, hii kan worden gekozen, hij zou obstructie kunnen voeren... maar dan zal hij eerst moeten heenstappen over de klei nigheid van den zuiveringseed. Nu zal een klein meineedje vcor iemand, die zich leent voor werk van dezen aard misschien geen aljsolulc belemmering zijn, maar een moeilijkheid bliift dat toch wel. Met het oog op de justitieele gevolgen. Daarop meenen wij, zal de poging dgr neutrale vakvereeniging- om den berocps- cbstructionist als uiterste consequentie van het bij de samenstelling van den Rand gevolgde stelsel te laten fuixgeeren, voor alsnog stranden." UBT DE OMGEVING WARMOND. HET WARMONDERHEK. (Ingezonden). In „De Leidsche Courant" zijn eenige geleden bijzonderheden vermeld betreffen de het Warmonderhek. Vergun mij dezo met de volgende aan te vullen. Jacob van Wassenaar, ambachtsheer van Warmond, onderhield een Schouw ten gerieve van passeerende lieden, wa gens, paarden en andere beesten, ten einde deze te brengen over de trekvaart van Haarlem naar Leiden, waarover hij, a's ambachtsheer van Warmond, een voorrecht bezat. Hij wilde, in plaats van die Schouw, een brug maken en verkreeg, op zijn daartoe gedaan verzoek, van de 5 Mei 1639: lo. een consent om „te mogen leggen over het Warmond ervoer, in plaatse van de Schouwe, die aldaer lot noch loc is ge weest, een bequamc brugge"; 2o. een octrooi ..dat hij tol vervallingc van de kosten van 't maocken ende repa reren van de voornoemde brugge zal mogen opstellen ende doen ontfangen voor 't recht van 't veer ende brugh- geldt van yder wagen, die de voorschreve grugghe zal willen passeren vijf stuivers enz." Het tarief voor het bruggeld is later door den ambachtsheer gewijzigd als volgt: Voor een rijtuig op vier wielen 'f 0 20 Voor een chais of kar „0.10 Voor een los paard „0.05 Voor een koe of os 0.05 Voor oen kalf, schaap of varken 0.02 K- Voor een jong lam „0.01 Voor oen hondenkar 0.03 Voor oen inwoner van War mond 0.01 Voor oen buitenbewoner lL> voet „0.01 'j Zullende echter dc bouwlieden in de ge meente Warmond en andere plaatsen woonachtig op de geyone marktdagen tc Leiden, zijnde Vrijdag en Zaterdag, heen en weder voor halve tol door het War- nionderhek moge rijden. De ambachtsheer van Warmond kreeg dus, als toekomstig eigenaar van do to maken brug hot recht tot tolheffing ten eindo do kosten van het maken en repa- reeren van die brug te bestrijden. Dit recht is op zijne opvolgers ambachts- heeren van Warmond overgegaan. Bij de scheiding van den boedel van wij len W. A. W. graaf van Limburg Stirum op 5 April 1897 (gepasseerd voor notaris Bodaan te 's-Gravcnhage) kreeg diens we duwe vrouwe A. E. Groenix van Zooien den eigendom van bel ambacht Warmond en van do brug met het recht van tolhef fing. Op 15 Januari 1902 werd bij openbaren verkoop, gehouden door den notaris Frij- linck te Warmond, namens genoemdo we duwe, aan den heer Meddens o.m. ver kocht: „het recht tot tolheffing aan de brug van liet Warnionderliek, vojgens oc trooi van de Staten van Holland en West- Be der jaar heeft een anderenvorm. Griep noemde men vroeger, voor den oorlog. Influenza, het geen „invloed" beteekent. Velen zijn thans beïnvloed door een soort Griep, die zich in verschillende vormen uit, hoofdzakelijk keelpijn, hoesten, koorts en moegevoel, maag klachten. Akker's Abdijsiroop heelt door haar ziektekienuioodende en ontsmettende werking op de - adembalingsorpanen een eere naam verworven voor bestrij ding en ^vernietiging van dc griepbacillen. 9706 Friesland van 5 Mei 1639, benevens de brug en het ijzeren hek voor zooverre eigendom van de verkoopster." De lieer Meddens verkocht die brug met hel recht tot tolheffing op 1 Septem ber 1920 aan den heer J. J. Leene te War mond. Voor die overdrachten kan wor den verwezen naar de overschrijvingen ten hypotheekkantore te Leiden bewerk- ste'ligd in deelen 685 No. 57, 736 No. 27 en 992 No. 104. De vraag of liet recht van bet hebben van de brug met tolheffing ook insluit liet recht om een nieuwen toegangsweg naar Warmond te maken laat ik thans buiten beschouwing, als zijnde eene recht zaak, waarover ik kan worden geraad pleegd, indien men liet gevoelen van den eigenaar van de brug wil bestrijden. Aangaande liet onderhoud van do brug kan liet volgende worden medege deeld. Op 11 October 1657 hebben de steden Haarlem en Leiden met den ambachts heer van Warmond oen contract geslo ten, waarin is bepaald, dal de brug, alsoock het aanrollen van deselvo ten eeuwigen dagen buyton coslen van zijne opgemelde Hoogheid endo dersclvc nac- meps Heeren van Warmonl 't allen tij den gequalificeert sullen sijn 't solve tot cost'e van de voorszegde steden Haarlem ende Leyden soodanig te doen maeeken dat de passeerende paarden ende wagens daarmede behoorlijk sijn gedient. Blijven de echter evenwel den eigendom van de voorszijde brugge ende hel onderhoud van het tolhek geheel en al aan zijn opgemel de Hoogheid ende zijn Edels naemens Heeren van Warmont." Daarom is het zeer zonderling, dat in 1859 do steden Haarlem en Leiden zonder den ambachtsheer eigenaar van de brug daarin te kennen om bet con tract van 1G57 builen werking te stellen, eecn overeenkomst hebben gesloten, be palend dat het onderhouden van de brug voor het geheel door de gemeente Leiden zal geschieden. Die overeenkomst van 1859 heeft de verplichting van Haarlem tegenover den eigenaar van de brug niet opgeheven door buitenwerking stelling van bet contract van 1657. J. G. BETH. DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN 7.IJN. IN MEMORIAM PATER SILVANUS V. D BOSCH, O.FM Pater Silvanus van den Bosch O.F.M., op 28 Juli 1926 te Swansee in China op 13-iirigen leeftijd overleden. Eenigen tijd geleden werd door een zij ner confraters in China het volgende over den overleden Pater naar Holland ge schreven. Door omstandigheden is dit schrijven eenigen tijd blijven liepen, alvo rens wij het konden publieeoron, Toch zullen de familieleden en vrienden van den overleden Pater, die uil Alplien aan dep Rijn geboortig was, hel nog met be langstelling lezen. Ofschoon ik geen geboren briefschrijver UIT DE RADIO-WE.1ELD. Programma's voor Zaterdag 8 Dec. 1927. H i 1 v o r s u m, 1050 Al. 12.00 Politicber. 4.305.00 Concert door hol II.D.O -or* kest. - 5.00—a.30 Üuilsche les voor beginners. 5.306.00 Fransche los voor beginners. 6.000.45 Concert door liet 11 D.O.-or- kest. 6.457.45 Cursus voor boekhouden en handelskennis. 7.45Politieber. 8.10 Nutslez.ng Dr. E. II. Biicliner, priv. docent a. d. Universiteit te Amster dam. over: Energie en stof in dienst van de menschen. a) Stof en arbeidsvermogen. 10.00 Pcrsber. 9.00 V.A.R.A.-avond. Davontry, 1G00 M. 3.20 Concert door de strijkband van do Royal artillery. 1. Seymour, contra alt. E. J. Potts, bariton. G. 1 vel I en G. Worlh- syncopalie-zang. 5.20 Fransche lezing: Some modern French novels. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.50 Woerber., nieuws. 7.05 Concert v. h. Davenlry-kwarlet. 7.2') Lezing: Sporilezing: Association foollmll m lighter vein. 8.05 „Winners"-revue, vroolijke mu ziek en zang door orkest, koor cu. solisten. 9.05 Sonate no. It in A.-major, Mozart II. Dcdcrich, piano. 9.20 Woerber., n.ouw. 9.35 „Bats in the Belfry" lionsense-ge- diehtcn met muzickbegel. 9.55 Concert. Werken van P. Fletcher o. 1. van den componist 0. Sturgcss, so praan, Urkcst. 10.5012.20 Dansmuziek van hot Sa- voyhotel. „Radio Pari s", 1756 Al. 10.5011.20 Nieuwsber. in muziek. 12.50—2 10 Concert. Orkest Locatolli en Mme. Laplace, zang. 5.055.55 Dansmuziek door de Jazz Symphonic. 8.5010.50 Gala-concert. Orkest, jazz- band en vocalo solisten. Königswustcr bauson 1300 M. en Berlijn 484 on 5 6 6 M. 2.507.20 Lozingen cu lessen. 7.50 Berliner Schlager. Orkest. Else Schumann, sopraan. L. Appel, sopraan. K. Nieszwïuidt- tenor. W. Honke, tenor. 9.5011.50 Dansmuziek door do Kerra- bachkapel. Langen berg 468.8 M. 9.5011.50 Ckkeslconcert. 3.505.20 Concert door het groqle or kest, o. 1. v. W. Biisclikotler, in de klank- zaal van Keulen. Hamburg 394.7 M. 11.501.20 Orkeslconcert. 1.252.10 Kamermuziek. 3.354.20 Kamermuziek. 4.20515 Fluitconcert. 5.200.10 Vroolijke orkeslconcert. 7.2011.15 Concert door do kapel v. d. verkeerspolitie. Daarna dan.smuziok. Brussel 265.5, Ant worpen 508 5 M. 5.206.20 Orkestconcert. 8.5010.50 Orkestconcert. Om 9.50 een" lezing. ben, en zeker niet in krant of maand schrift, is het mij toch een behoefte, eenige woorden te wijden aan de nagedachtenis van onzen beminden mede-missionaris P. Silvanus van den Bosch. Ik wil hom U la ten zien in zijn liefde en zorgen voor dc zieken. Gedurende do vier en half jaar, dal ik zijn buurman was, heb ik hem hierin mogen gadeslaan. Vooreerst wil ik er op wijzen dat liet behandelen en verplegen van zieken niet zijn hoofdwerk was. Bij hom stond, mis sie geven, biechlhoorcn, proeken voorop. Als predikant vooral had hij liier onder de Christenen een naam: vooral om zijn mooie en duidelijke vcrklarhig van den godsdienstleer. Hij sprak, zooals de Chris tenen hier zeiden: veel ..pi fang", voor beeldjes die de cenvondigsto menschen konden begrijpen. En, als er ergens eenigo hoop was dat eenige heidenscJic huishou dens zich zouden bekeeren, hoe zocht hij dan naar goede meesters, en hoo speet het hem, als bij soms in een uitzonderingsge val een nieuwen Christen misschien iets tc hard behandeld had; hierin was hij haast scrupuleus, en, hoever do weg ook was en hoe slecht ook behuisd, elk jaar zagen hem die nieuwe christenen een be hoorlijken, ja langen tijd bij zich. Nu dan over zijn werk, dat hij zelf altijd noemde „ziekenkiiken", oen sinicismo. dat uitdrukt „helpen, verzorgen van zieken." net getal zieken, dat onze goede mede broeder „keek", verzorgde per jaar, inag men gerust op een duizend schatten. Tel ken keer, als ik bij hem kwam, en ik kwam er zeer dikwijls, kwameji er peni"o zieken. Verschillende koeren hoorde ik bij mij, dus op een uur of vier afstand ze?"on, De pastoor van Afamou (standplaats van P Silvanus) heeft doklerstalenten en goede medicijnen en de Christenen on heidenen van mijn district behandelde Ivj mei evenveel toewijding en belangloosheid als de Christenen en heidenen van zijn eigen distriet. Een keer liep ik in een dorp op oen half uur afstand van de stand plaats van P. Silvanus. Tneens komt er ren heiden aangeloopen. en valt voor mij op do knieën „TCion ming, Kiou ming". ISed mijn loven, red mijn leven, de Chinee- sche dokters kunnen mij niet gom :cen ik heb er al veel centen aan uitgegeven, ui niet meer werken, heb niet meer Ie eten. Hii meende, dat hii P. Silvanus voor zmh had. Ik verontschuldigde mij en zeide dat 1 t zich morsi vervoegen bij P. Silvanus in Mamou. „Geef mij dan uw visitekaar-

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 7