Tweede Blad. mmmm hoeeling Abdijsiroop ER BOVENOP! Woensdag 5 Januari 1927 Revoiutiegevaar in Indië. Buitengewoon lang heeft het geduurd alvorens de, door de regeering in het ge heel niet verwachte, door Indië-kenners reeds meer dan tien jaren voorspelde on lusten zijn uitgebroken. Wanneer te dezer plaatse den autoritei ten oen laakbare politiek wordt verweten, dan is dit verwijt moer dan verdiend. Met open oogen is toegestaan dat ons goede Java-volkje met denkbeelden werd vergiftigd, waarvan wij, katholieken, do besmetting ook niet willen toelaten op onze kinderen. Geheel anders onze In dische regeering. Op de meest onverant woordelijke wijze is het gif der hyper moderne beschaving in al haan vuuze uitwassen losgelaten op menschen, die ternauwernood rijp waren voor een op- waartsche ontwikkeling. Onze christelijke regoering heeft haar opvoedende taak niet begrepen, en ook niet willen begrij pen. Alvorens over te gaan tot de behande ling van den huidigen toestand willen wij de oorsprong aanwijzen van 't tegenwoor dige gebeuren. "Wanneer wij deze kennen valt het ons zelfs nog moeilijk om de pur sang -inlandscho oproerlingen hard to vallen over hun daden, maar wij zen wij veeleer naar degenen die deze toestand vrij entree hebben gegeven. Hoewel de Indische pers verklaart (en mogelijk verklaren moet) dat de autori teiten volkomen onkundig waren van den opzet der onlusten, durven wij zeggen dat reeds in het jaar 1912 de kiem gelegd werd. Weet de regeering zulks niet dan geeft zij zich zelf oen slag in het aange zicht, dan heeft zij verzuimd met liefde en belangstelling mede te loven met" haar onderdanen. De zoo lange jaren geleden met goed keuring der overheid gestichtte Sarikat Islam was een eerste daad der Stads-iu- landers tot vereeniging. Deze vereeniging en do aspiraties der leiders had door het bestuur zeer nauwkeurig in het oog moe ten worden gehouden. Dit is niet ge schied Integendeel. In 1913 was deze S. I. haar taak tot ontevredenheids-ont wikkeling reeds begonnen in de binnen landen; en het is van kwaad tot erger gekomen. Steeds driester traden deze menschen op. Elke nieuwe brutaliteit bloef door de autoriteiten onbeantwoord en wij vragen ons af, hoe was dat mo gelijk. Werd dus alléén gekeken naar het honorarium? Is er dan totaal geen liefde tot de taak geweest? Hoe oneindig vér men de bacil vu. het kwaad heeft laten voortwoekeren wordt steeds duidelijker naarmate de jaren voorbijgaan. Tot zelfs openlijk gesproken werd van com munistische onderwijzers, politie dic- naren(i), spoor- en tramwegpersoneel, telegraafbeambten enz., en nog steeds zag de regeering niets. Dit is geen kortzichtigheid, dit is wanbeleid dat, ware er in de lagere autoriteitskrin gen geen nog werkelijk belangstellende menschen voor het wel eo wee hunner onderhoorigen die met. lief de hun taak vervulden, zou hebben geleid tot volsla gen anarchie in al onze overzeesche ge westen, waarvan de uitgebreidheid en veelzijdigheid hier in Holland ternauwer nood bekend is. En „als maar" wis<t de regeering van niets. Communistische onderwijzers. La ten wij hier even bij stilstaan. Dit insti tuut biedt bespiegelingen van ontstellende grootheid. Comm. onderwijs is overal fa taal, maar hier toegelaten op onze mis schien beste Nederlandsche onderdanen is het een afschuwelijk feit. Elk verstan dig mensch begrijpt, dat; olke Indië-ken- ner vraagt zich af, hoe zooiete openlijk kon worden toegelaten. Een van staatswege gesalarieerde volks opvoeder die als ideaal aanhangt de om verwerping van het gezag en dit ideaal poogt ingang te doen vinden op zijn al ler le idzaam.s te leerlingen. (Wanneer we het voormalig artikel 123 in dit en in elk licht bezien zouden wij geneigd zijn opium to gaan schuiven). Neen, er zijn geen grieven gesteld en elke bekendheid met de psychologische gesteldheid van den inlander was de re- geering vreemd. Immers, was communis tisch onderwijs een paskwil, wat te den ken van de even klakkeloos toegestane bioscoopvoorstellingen zonder eenige con trole, waar tegenwoordig óók nog de meest vieze dansen ten tooneele worden gevoerd, door Europeescho arlisten. (of zijn 't blanke negers) die op perverse wijze ons Java-volkje inleiden omtren^, den waren aard van de Europeesche be schaving. Dit woord beschaving past fei telijk niet meer, het is verwording, ver slechtering, zóó in strijd met de edele hatuur dier volken, dat ze lot de conclu sie moeten komen, dat de hooge in- landschc adel hunner vroegere vorsten vér staat boven alles wat uitgaat van den Europeeschen cultuur. Elke Europeaan die in staat is Javaan- scho dansen le volgen is verwonderd over do fijnheid der'beweging, do schoon heid deer bedoeling en aesthelische grond slag. Elke inlander, die wederkoerig een X-beenigo Europeesche juffrouw op ne- germuziek de walgelijke houdingen ziet aannemen, moet diep getroffen worden over de vuilheid en smerigheid der Europeescho beschaving. Men staat toe dat deze „artisten" het binnenland afschacheren en „en public" optreden overal, maar een missiona ris wordt in zijn verheven bediening be lemmert, en daarom schreeuwt elke drup pel bloed gestort door communistisch ge doe een beschuldiging tegen de macht hebbers, die hun taak niet hebben begre pen. Hét zijn harde woorden, maar wij kunnen ze overal verdedigen. Het gaat niet aan alléén te zien naar de voordeelen van een koloniaal bezit; wij zijn ook verantwoordelijk voor de ont wikkeling der bevolking en die verant woording is niet begrepen. In een volgend artikel hoop ik u te schetsen wat de vruchten van de laak bare handelwijze geweest zijn. N. v. D. Van itt'n Baetkentaiei TIJDSCHRIFTEN. Het Schild. Apologetisch tijd schrift. Uitgave der A.V. „Petrus Canisius." Januari-aflevering 1927. Prof._J. Visser, hooglef? raar in het te Warmond schrijft een gedegen artikel over: „Onware voorlichting over Room- sche huwelijks-aangelegenheden". Dit artikel is geschreven naar aanleiding van een brief van den Londenschen corres pondent van „De Nieuwe Rolt. Grt.", waarin deze o.m. de nietig-verklaring be spreekt van het huwelijk tussclien de hertog van Marlborough en Mevr. Gon- suola Vanderbilt. Van deze correspondentie zegt de Warmondsche professor: „We hebben hier wedei'om één dier ge schriften, waarvan moeielijk een andere verklaring kan worden gevonden, dan dat zo door een geest en gevoel van af keer tegen de Katholieke Kerk worden ingegeven. Dit stuk toch bevat een igno- bele aantijging tegen het kerkelijk gezag, in het bijzonder tegen de kerkelijke recht banken, als zouden de Overheid der Kerk, speciaal de rechters, in de huwe lijksprocessen zich laten vinden voor minderwaardig en oneerlijk geknoei in huwelijkszaken, om een enkele ziel voor de kerk te winnen. En natuurlijk, als dio ziel dan is van een invloedrijken, een adellijken of met groot fortuin gezegen- den zekoerling, dan bezwijken het Gezag en de Rechter nog eerder voor de beko ring, om met recht en waarheid de hand te lichten en de wet der onontbindbaar heid van het huwelijk naar verlangen te verdraaien en te verwringen. Zulk een 'beschuldiging zou men niet verwachten van een liberaal en eerlijk man, die ge roepen is, om de publieke opinie in Ne derland van voorlichting te dienen. Maar in ieder geval bevat dit stuk zoovele on juistheden, dat de schrijver overduidelijk toont, dat hij van de Kerkelijke Wet al bitter weinig afweet, de praktijk der ker kelijke rechtbanken niet kent en ook op het punt der katholieke leer over het we zen van het huwelijk en deszelfs gevol gen volstrekt niet op de hoogte is. Nu is dat voor hem zelf hét ergste, want zulk een onwetendheid maakt hom toch wel min of meer ongeschikt, om anderen voor te lichten over voorvallen in de Ka tholieke Kerk, die met hare geloofsleer en met hare wetten een nauw verband houden. Omdat het evenwel niet uitge sloten is, dat het proces over mevrouw Balsan's huwelijk ook in de Nodorland- sche pers zal woyden besproken, schijnt het ons nutlig-eénige zaken, die in dit stuk scheef staan, alvast recht te zetten. We willen aantoonen, hoe ongemotiveerd de hier geuite beschuldiging is; we wil len de onwetendheid, welke er uit spreekt, zooveel mogelijk opklaren; we willen dit doen door eerst meer algemeene opmer kingen te maken uit de kerkelijke wet en de kerkelijke rechtspraktijk, om vervol gens nog iets uit het vonnis te lichten van dit proces, waarvan dezen keer een meer uitvoerige motiveering in de De- cember-aflevering van het officieele or gaan der Romeinsche Curie gevonden wordt." Do uiteenzetting, die nog volgt, beve len wij ter lezing aan. Pater Andreas Metz O. Gist. zet zijn artikel over „De Paus van Rome en de Christelijke Oudheid" voort. Een anonymus schrijft oen tweede ar tikel over „Van dolen, wanhoop en rust", dat de gemoedsstemming van een dwa- lenden zoeker typeert. Een artikel van mevr. Ellen Forest, ge titeld: Maggy. En de als altijd interessante, leerrijke rubrieken Op den Uitkijk en Vragenbus. BOEKEN. Hef Tweede Boerenjaarboek. Bij Nijgh en Van Ditmar's Uitgevers- Maatschappij te Rotterdam is verschenen het Tweede Boerenjaarboek voor Boeren en Tuinders. Dit jaarboek is bedoeld als het jaarboek voor iederen plattelander. Het is ditmaal een lijvig boek geworden van 256 pagina's, verlucht met tal van mooie illustrat.es, welke het boek, dat om zijn inhoud zeer aantrekkelijk is, nog meer in trek zullen doen komen. De inhoud van dit tweede jaarboek is zeer gevarieerd. Na de gebruikelijke ru brieken, als kalender, feestdagen, poste rijen, lijst van officieele personen en in stellingen, opgaven van de land- en tuin bouworganisaties enz., treffen we er o.m. in aan artikelen over den overleden Di recteur-Generaal van den landbouw, Dr. P. van Hoek, het Rozensortiment, de Ont wikkeling van den geest op het platteland, het Landbouwhuishoudonderwijs, liet Plantenziektekundig Instituut, Beroeps keuze, Onze Landbouwcoöperatie in ver gelijking met die in het Buitenland, de Melkvoorziening der groole steden, - Dijk en Waterschapsrecht, de geschiedenis van den Zomertijd, de Deensche Volks- hoogescholen. Meer kennis voor jonge boerenvrouwen, de Landarbeiderswe, Hei- de-ontginning in Noord-Brabant, Land- bouwcredict, Hoogveen-exploitatie, Ned. landbouwers in Canada, enz. De artikelen zijn geschreven door des kundigen in voor ieder hevattelijken stijl en zullen stellig veel bijbrengen Lot een meer algemeene ontwikkeling onder de plattelandsbevolking. Tot de redactie bekooren Dr. L. N. Deokers, secretaris van den R. K. Ned. Boeren- en Tuindersbond; Prof. Dr. P. A Diepenhorst, voorzitter van den Chr. Boerenr- en Tuindersbond; J. Hovens Greme, algemeen secretaris van het Hoofd bestuur der Mij. Tot Nut van 't Alge meen; Dr. H. MoLhuysen, secretaris vau het Kon Ned. Landhouw-Comitó; F. V. VaLstar, voorzitter der Vereeniging „Groep Veilingvereemgingen" uit den Ned. Tuin- bouwraad; Dr. K. H. van de Zande, In specteur van het Landbouwonderwijs. Door de samenwerking van deze des kundigen is een werk verkregen dat, wat uilvoering en belangrijkheid betreft, hoo- ger staat dan het beste wat heL buiten land biedt. Do prijs is betrekkelijk laag, RECHTZAKEN Er wordi geweldig geknoeid bij faillissementen. De behanger G. C., heeft zich voor de Haagsche Rechtbank te verantwoorden wegens bedrieglijke bankbreuk. Toen, na zijn faillietverklaring de curator bij hem kwam ter inventariseert verzweeg G. van zijn crediet bijna duizend gulden en een aantal sieraden, welke eveneens zijn eigendom waren. De curator, mr. S., verklaarde op een vraag van den officier, dat hij in zijn praclijk slechts twee gevallen had meege maakt, waarbij hij overtuigd was, dat er bij het faillissement niet geknoeid was. Alle andere kwamen hem hoogst verdacht vo.or. De officier Bauduin merkte naar aan leiding hiervan op, dat de knoeipartijen bij faillissmcnten een ontzaglijke omvang hebben. Een deel van het actief is steeds op spoorlooze wijze verdwenen en in de meeste gevallen is er niets te bewijzen. UlT DE RADIO WERELD. Programma's voor Donderdag 6 Januari. Hilversum, 1050 M. 12.00 Politicber. 3.304.30 Uurtje Yoor wees- en zieken huizen. 5.006.45 Concert door het H. D. O.-or- kest. De dames R. de Boer en L. de Wit: sopranen. 6.457.45 Los in de beginselen van het Burgelijk Recht en het Handelsrecht. 7.45 Politicber. 10.00 Porsber. 3.10 Aansluiting v. h. Concertgebouw te Amsterdam. Het Concertgebouw-orkest o. 1. v. Pierre Monteux. Wladimir Horowitz: piano. l.Concerto grosso in G. kl. t., G. F. Handel. 2. Schotsche symphonic, Men delssohn. Pauze. 3. Pkir.oconcert, Tschai- köwsky. 10.30 Dansmuziek door heb Radio «huis orkest. Daventry, 1600 M. 11.20 Concert door het Daventry-kwar- tet en solisten (contra alt, tenor, viool, piano). 1.20—2.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Evensong van de Weatminster Ab bey. 4.20 Solistenconcert (sopraan, bariton, pianoduettistcn). 5.20 Causerie: Uu Hill and down dale. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek v. h. Daventry-kwartet. 6.35 Landbouwprijzen. 6.40 Concert door het Daventry-kwartet. 6.50 Wccrber., nieuws. 7.05 Concert door een pad vinders troep. 7.20 Causerie: Reminiscences of Afri can Big game. 7.35 De 48 preludes en fugues van Bach. 7.45 Causerie: Ellis and Mrs. Ellis. 8.05 „Longside O'London", Engelsche liedjes en muziek van Toonden. Orkest en solisten. Om 8.43 „Tho painters", komische samenspraak. 9.05 Sonate no. 12 in F-major, Mozart. H. Dederich: piano. 9.20 Weerber., nieuws. 9.35 Causerie. 9.50 Kamermuziek door de Aeolian- playera (fluit, viool, viola, piano). 10.5012.20 Dansmuziek van het Savoy- hotel. „Kadi o-P a r i s, 1750 M. 10.5011.20 Nieuwsber. en muziek. 12.502.10 Concert. Orkest Locatelli en Mme. Ferry: zang. 5.055.55 Kinderuurtje. Tooneel en mu ziek. 9.05 Fragmenten uit het muziekdrama „Beethoven", Fauchois. Liederen door den heer en Mevr. Tramblay gezongen. Kónigswusterhimson, 1300 I. en B e r 1 ij n, 484 on 5GG M- I.607._0 Lezingen en sen. 7.2011.15 Duitschc volksliederen-avond. Groot orkest, strijkkwartet en vocalo so listen (uit Hamburg). L a n g e ii b c r g, 46S.8 M. 10.2011.20 Orkest concert. 3.505.20 Liedoren met orkestbegel. 7.35—9.05 Pianoconcert, door P. Schramm. Werken van Beethoven, Brahma, Chopin en Handel. Daarna tot 10.50 Con cert in „Kaiscrhof", Munster. H a m b u g, 394.7 M. II.50—1.20 Orkestconcert. 1.252.10 Kamermuziek. 3.354.20 Vroolijko liederen van Brahma. 4.205.20 Pianoconcert. 5.206.10 Concert door de Sandorkapol. 7.2011.15 Duitscho volksliederen-avond. Orkost, kwartet. Brussel 509 M., Antwerpen 26C M. 5.206.20 Kinderma'inée. 8.20 De Radio-Courant. 8.5010.50 Orkestconcert. De voorlooper van de radiotelevisie. Het ia jaren lang een droombeeld van technici en van romanschrijvers geweest om ook ver buiten het normale gezichts veld te kunnen zien. Het heeft dan ook niet aan pogingen ontbroken om dit ideaal te verwezenlijken en de techniek is thans zoo ver gevor derd, dat de definitieve oplossing niet meer zoo ver verwijderd schijnt. Ten einde het publiek op de komende groote dingen ecnigszins voor te berei den, heeft een firma in Weehen in over leg met de R.A.V.A G het volgende aar dige idee uitgewerkt. De onderneming stelt zich ten doel to gen zeer matigen prijs kleine projectio- lantaarns in den handel te brengen, wel ke op de huisleiding kunnen worden aan gesloten en waarmede lichtbeelden van voldoende grootte en scherpte geprojec teerd kunnen worden. Abonnó's ontvan gen voor ongeveer 2 Oostenrijkse he Schil lings 440 beelden per maand, welke op do wijze van een film op een celluloid strook zijn aangebracht. Do heelden behooren hij te houden radio-voordrachten of muzikale uitvoeringen en kunnen deze zoodoende op boeiende wijzo illustreeren. De bedie ning van het apparaat is zoo eenvoudig, dat iedere leek ermee kan omgaan. Het komt ons voor, dat op deze wijze een goede aanvu'ling van radioprogram ma's en speciaal van radiolezingen te ho reiken zal zijn. Wij gelooven dat ook do Nederlamlscho luisteraars eer dergelijk systeem ten zeerste op prijs zoudop stel len. in huis hebben, het Griop- middel bij uitnemendheid. Vannacht nog kunt gij dut beroemde huismiddel noodig hebben, voor Uzelf of voor Uw kinderen. 5399 Daar hij een streng voorbeeld wcnschelijk achtte, eischto hij 1 jaar gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenne ming. Na in raadkamer te zijn geweest deed de rechtbank uitspraak overeenkomstig het laatste gedeelte van den eisch. De verdwenen deurwaarder te Sittard. Do ontslagen gemeente-deurwaarder JL Houhen, to Siltard, wiens verdwijning in den afgeloopen zomer zooveel sensatie verwekto, had zich gisteren voor do Rechtbank le verantwoorden, ter zake van voortgezet m sdrijf van verduistering. Gedurende vijf jaren had hij ongeveer 3800 welen le verduisteren. Jn Juni j.l. was hij nadat hij achterstallige belasting gelden bij de Staatsmijnen had geïnd, naar DuiLschland vertrokken. Den 20sten Augustus keerde hij terug, nog in het bezit van de helft van do meegenomen 1000. Hot 0. M. eischto acht maanden gevan genisstraf, waarbij enkele verzachtende omstandigheden in aanmerking genomou werden. Tegen de afsluitboomen gereden. De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenbnge, vorderde gisteren bevestiging van het vonnis van don Krijgsraad te 's-Hertogénbcschwaar bij de reservc-tweede-luilenant J H.. leer ling-vlieger bij do I.uchtvaartafdeeling to Soesterberg, wegens het veroorzaken van dood door schuld is veroordeel! lot drio maanden hechtenis. Verdachte is ip den avond van 5 .Tuni jl met een motorrijwiel tegen de afsluit boomen van oen spoorwegovorweg nabij het station Sccstduinen gereden, met hel gevolg, dat, zoowol hij nis zijn duo-passa gier, de eerste-luitonant-vliegor Mulder, van hel rijwiel werden geslingerd, Luitenant Mulder overleed aan do gevolgen v n ?ijn opeeloopen verwondingen Vordachle's raadsman, mr. I: Hoer, pleitte vrijspraak ITot TTof zal lalor uitspraak doon. In den concurrentiestrijd. Wegens verduistering van een naaima chine heeft voor de Haagsche Rechtbank de reiziger J. E. S., van de Singer Maat schappij Company terecht gestaan Ili] zou een machine leveren aan A. in do Noorderheekstraat to 's-Gravcnhage, m^ar haalde haar, toen bleek, dat A. haar niet meer begeerde weer weg cn bracht haar naar de Bank van Looning, waar hij er 28 gulden op kreeg. Uit het getuigenverhoor bleek, dut daar ter stode voor do Singer 40 reizigers wor- ken. De verdediger wcos op hun moeilijk bestaan, van hen wordt goéischt, dat zij olke weck minstens één machine verkoo- pen. Eon en ander was den officier aanlei ding, om een voorwaardelijke straf to eischen van 2 maanden FEUILLETON. 6) Een pijnlijk gevoel van- beschaming maakte zich van haar meester. Hij wilde van baar af zijn; door haar ontevreden heid verzwaarde ze toch slechts zijn bitter lot! Nooit, had zij er aan godacht, dat zij zijn liefde zou kunnen verliezen. En alle ongeluk, armoede en ellende verzonk bij die gedachte plotseling in het niet. Hij hield niet meer van haar! Maar nog eens wilde zij hem töonen hoeveel hij aan haar verloor. Als een bliksemstraal schoot eensklaps een gedachte haar door den geest: haar besluit was genomen. Zij wierp haar regenmantel om. Het ding was een paar jaar uit de mode en an ders kon zij hem niet aanzien, zonder zich daaraan te ergeien; maar nu dacht zij daar in het geheel niet aan. Zij wikkelde de. kleine in den eersten den besten doek, zonder er aan te denken, dat liet land nog een heel knap manteltje uit betere dagen had ,cn begaf zich regelrecht de stadTn. wrert de ramp, die haar getroffen had, ze niet meer in dc huurt geweest, wa. r /ij eenmaal zulke gelukkige dagen had gesleten. Het huis. dat eens het eigen dom van haar echtgenoot geweest was, zag zij thans in een kolossaal meubelmagazijn herschapen. Maar van bet tegenover gele gen huis van zijn concurrent straalde nog altijd zegevierend de naam van Herman Klein, die thans alleen het gebied be- heerschte. Nu stond Ernestine voor de groote rui ten der uitstalkasten, door gloeilampen schitterend verlicht; zij zag dc daar opge stapelde heerlijkheden, maar dacht er niet meer aan, die te willen bezitten. Het kwam zelfs niet in haar op dat zij in haar arm zalige kleeding, met haar treurige verlan gende oogen en met het kind op den arm, daar stond als een bedelares. Het kind rilde in den guren herfstwind en begon van kou te schreien. Wat was het haar vroeger hard gevallen, geen huur rijtuig meer te kunnen nemen! Thans dacht zij daar niet meer aan. Geheel an dere herinueringen rezen thans voor haar geest op. Zij zag zich weer als jong meisje en den heer Klein die haar op verlegen onbeholpen manier het hof maakte. Zij zag nog hoe bedremmeld hij zijn hoed in do hand liet draaien en hoe zijn lippen beefden. En zij hoorde zich zelve op hard- vochtir.-en toon zeggen: „Geef u maar geen moeite, mijnheer Klein! U zal toch nooit wat worden in do wereld... u zal er nooit bovenop komen." En toch wa^ die man er wel degelijk bovenop gekomen. En zij moest nu, aan lager wal geraakt, nederig asjeblieft bij hem spelen. Had men dit gisteren van haar verlangd, zij zou liever in het water ge sprongen zijn. Een oogenblik dacht zij er aan, eenvoudig rechtsomkeert te maken, doch dit was maar voor een oogenblik. Daarop trad zij vast besloten den verlich ten winkel binnen: „Wat is er van uw dienst?" vroeg men haar tamelijk onverschillig. Zij verlangde zoo dringend het hoofd van de zaak to spreken, dat men haar aanstonds naar zijn kantoor leidde. Mijnheer Klein sprong verschrikt op. „Wat is er gebeurd, mevrouw Wever t" „Wat er met mij gebeurd is? Ik ben door het ongelieen ander mensch gewor den, mijnheer Klein. U zal me aanstonds begrijpen. U weet hoe goed mijn man zijn vak verstaat en ook hoe hij bij den val van zijn huis zijn eerlijken naam onge schonden bewaard heeft. Ik verzoek u voor hem om de betrekking, die u te vergeven heeft-" Het gladdè alledaagsche, een beetje rond geworden gezicht van den heer Klein werd opmerkelijk ernstig. De heldenmoed van die vrouw, welke daar met haar nede rig verzoek voor hem stond, en het besef van haar zelfverloochening trof ook den kleinzieligcn burgerman onweerstaanbaar. Toch liet hij zich maar voor een oogenblik door zijn gevoel meesleepen, juist lang ge noeg' om zijn besluit te nemen; onmiddel lijk daarop was hij weer de oude winkelier geworden. „Goed," zei hij kortweg, „u ziet, ik ben toch wel iets in de wereld geworden. Al- zoo, de zaak is afgesproken: salaris voor- loopig niet hoog, maar 10 procent van de netto winst hier is mijn hand. Uw man wordt onmiddellijk bericht gezonden. Vol onbeschrijfelijke vreugde, een vreug de zooals zij zelfs op het toppunt van haar geluk niet had gesmaakt, ijlde zij naar huis. Had zij nu Eduard niet bewezen dat zijn lot haar na aan het hart lagf dat zij •in hem en zijn toekomst geloofde? Op den drempel der deur schoot haar te binnen, dat zij kwaad op hem het huis uitgeloopcn was. Zij had in haar wTevel reeds het plannetje gemaakt, voor het ge val zij de betrekking voor hem verkreeg, een briefje uan hem achter te laten on dan regelrecht naar haar broer te gaan. Maar de vreugde had allen wrok uit haar hart weggevaagd. Zij kon en wilde ook niet meer van Eduard weg; want eerst sedert aag wist zij hoe zeer zij hem liefhad. En nu zou ook hij het gewaar worden. Eer zij er zelf op verdacht was, had zij in een enkele vlucht den zonnigen top der belangiooze liefde bereikt; zij was niet naar boven geklauterd, maar gevlogen. Zij had kolen besteld, ofschouii zo geen cent in den zak had. Licht van hart ver zocht zij den koopman een dagje gwluld met haar te hebben. Alles viel haar nu on eindig lichter dan vroeger; zij maakte de kachel aan, stookte de kamer lekker warm, zette een souper voor haar inan klaar, zooals hij in maanden niet gehad had en wachtte zijn thuiskomst af. „Pa! pa!" kraaide de kleine Ilcnrictle. Hij trad binnen met een brief in de hand, dien de brievenbesteller hem juist aan de deur gegeven had. Eerst bij liet licht in de kamer zag hij dat de enveloppe met do firma „Herman Klein" bedruk# was. Het vluchtig doorloopen van den brief bracht hem in eens op de hoogte van het geen er gebeurd was. Daarop liet hij lang en innig den blik op hot vochtig gh -nd oog zijner vrouw rusten; hij trok haar aan zijn hart en het was haar te moede als voerde hij haar met zich omhoog. Nu eerst waren zij er bovenop!

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3