RH VAR ARBEID. zuster. Samen gingen ze nu naar den koeienstal, om Ie trachten Hinke Ie wek ken. De toestand was hier inmiddels veel erger geworden. T Was er al rook en vuur en toen ze op hun roepen van „Brand!" weer geen gehoor kregen, kwamen ze tol Ie ontzetlende conclusie, dat zo Hinke niet zouden kunnen redden, on haar moesion luien verbranden, 't Was niet mogelijk tot oaar kamertje door (c dringen. Op eigen lijfsbehoud bedacht, grepen Kouning en zijn kinderen in de haast wat kleeren en snolden naar buiten, waar zij zich aan kleedden. Do brandweer van St. Nicolaasga word gewaarschuwd en arriveerde zoo spoedig mogelijk, ongeveer half twee. Op dal oogenblik was de boerderij aan den ach terkant reeds vrijwel platgebrand. Aan hlusschen van het brandende perceel viel r.iel te denken. De brandweer, staande on der leiding van den burgemeester van Do- riaworstal, beschouwde het als haar voor naamste laak het belendende perceel, be woond door Douwo de Jong, waarop een regen van vonkên neerdaalde, voor bet vuur te behoeden. Gelukkig draaide de wind eenigszins, waardoor het mogelijk was dit perceel te behouden. De boerderij van Keuning is echter fo- laal afgebrand Er is niets uit het bran dende perceel gebaald. Zooals gemeld, zijn 18 runderen en 2 paarden omgekomen, terwijl de gelieelc Inboedel, alle hooi en boerengereedschap pen, iu de vlammen zijn gebleven. Do bewo ners hebben alles verloren behalve de klee ren. die zij in haast hadden meegenomen. Don dag daarop werd op de plaats van hot bod dor dmnstbodc haar lijk gevonden, geheel verkoold. De politie heeft zich naar hare familie Ie Sloten begeven om daar do droeve bood schap fe brengen. De vader is eenigen tijd later op de- plaats van het noodlottigge beuren gekomen, maar heeft het stoffelijk overschot va|j zi.in kind niet moer mogen aanschouwen. Hel zou waarschijnlijk he den te'Sloten ter aarde worden besteld. De oorzaak van don brand is totaal on bekend. De materieele scha.de \yordt gedekt door orzolcoring. bij de maatschappij „Wouds end1'. „N. v. Friesland" Op een spoorbrug aangereden. Beide boenen afgereden. Gisternrddag liep de 30-jarige Krast, rangeerder van de Nederlandsche Spoor wegen over de Sandersbrug, bij Maas tricht., een spoorovergang, waar alleen do rails over eenige ijzeren balken zijn ge legd, en dus geen plaats is dan voor do wielen. De ongelukkige was op weg naar het stadhuis om aangifte van zijn voorgeno men huwelijk te doen. Hij zag den trein aankomen, maar bon zich niet meer in veiligheid brengen. De trein ging hem over beide boenen, waarvan hot eene even boven^ den enkel en het andere even onder -do knie werd afgereden. De onge lukkige is naar het hospitaal overge bracht. Hevige gevechten. T ij dons liet gevecht een vrouw gestorven. Vlak voor hun woning in. de Jacob Cats- straat te 's Gravenhago kregen twee broers van A. een hevigen twist met elkaar, die zoo hoog liep dat zij elkaar 'ten slotte tc lijf gingen. Dc caféhouder E., die partij trok voor één der broers en vond, dat de strijd maar beslist moest worden, kwam den anderen dreigend tege moet met een bierflesch. Nu ging de oud- sto broer den caféhouder te liif, met het gevolg dat deze A. met de fleach sloeg, waardoor zijn oor ernstig verwond werd. Do moeder der broers, C. v. van W., die voor bet raam zat en dc vechtpartij zag, wildo er zich ook mee bemoeien; zij be gaf zich naar beneden, maar struikelde op de trap, viel en bleef met een bloedende wondo liggen. Toen de vechtpartij op straat afgdïoo- pen-was, en dc oudste van A. naar huis ging ,vond hij zijn moeder, die in heb por- taaltje lag. Hij begaf zich naar het Ge meente-Ziekenhuis en vroeg om hulp. Men zond een dokter en een transportauto. Do dokter kon slechts den dood constateeren. Hierop is van A. wederom naar bet Zie kenhuis gegaan om zijn oor te laten ver binden. Doodelijke val. Op den Horsforweg in de nabijheid van Yenlo kwam Vrijdag nam. de reiziger W. P.. die per rijwiel over dien weg reed, op onopgehelderde wijze te vallen, tengevolge waarvan hij een hersenschudding kreeg. Hij werd per auto naar het R. K. Gast huis St. Josef te Venlo overgebracht, al waar hij enkele uren na dien overleed. Overreden en gedood. Oudejaarsdag is de koopman J. Kals- beck. die de Emmermarkt bezocht, onder dc .stoomtram geraakt. Hij was direct dood. Rijwiclonpeluk. Toen de gebroeders P. en M. en P. en J. v. S. per rijwiel van Helvoirt naar Niemvkuik reden kwamen zij bij Crom- voirt een rijtuig tegen. P. P. zag twee lichten en meende dat het fietsen waren waarvoor hü tusschen beide lichten door wilde rijden. Daardoor kwam hij tegen het paard terecht, dat hem tegen den grond trapte. Bewusteloos werd hij opge nomen. Nadat hem geestelijke en genees kundige hulp was verleend werd hij naar huis vervoerd, waar hij van de laatste H.H. Sacramenten werd voorzien. Daar na werd hij naar Den Bosch vervoerd tot hel ondergaan van oen operatie. Verdronken. De vrouw van den arbeider Nakken te Haar!)rug is, toen zij asch in de vaart wildo werpen, verdronken. Zij was moe der van 10 kinderen. Botter gezonken. Ton Zuiden van Enkhuizen is gisteren de' Volendammor botter 24, schipper Ko ning, door de stoomboot Drachten I over varen en gezonken. De opvarenden zijn gered en naar Volendam gebracht. Onbewaakte overwegen. Gisteren is op den onbewaaklen over weg te Rand© hij Deventer een boerenwa gen, bespannen met twee paarden, door een. motorwagen op de lijn OlstDeventer gegrepen. De wagen werd gedeeltelijk vernield. Do bestuurder viel van den wa gen, doch kroeg geen letsel. Ook twee an dere personen, die op den wagen zaten, bleven ongedeerd. De balans der onbewaakte overwegen. In 192G zijn bij dc onbewaakte overwe gen 14 mcnscheu gedood, 14 zwaar of licht gewond, 20 auto's cn wagens vernield en C dieren gedood. Diefstal aan boerd van een stoomschip. Men meldt ons uit Vlaardingen: Gister nacht omstreeks half vier werd de politie er van in kennis gesteld, dat op het in do Vulkaanhaven liggend Engelsche stoomschip „Quecnsworth" door drie per sonen, vermoedelijk Spanjaarden, ©en bedrag aan geld van 20 pond sterling is gestolen. Zij bevonden zich in de hut van den kapitein. Toen deze binnentrad nam het drietal de vlucht. D© tweede stuur man Kowell zette de indringers nog na, doch hij slaagde er niet in hen in tc ha len. Een hunner loste op zijn vlucht oenigo revolverschoten in do richting van den Engelschman. Tot dusver is van het drietal nog geen spoor ontdekt. Dief op de sportvelden. Op don Sloterdijk te Spaarndam is Zondagmiddag door een patrouille der militaire politie aangehouden een 27-ja- rig Franschman. Hij droeg con pak met chocolade, kauwgom enz. Het bleek, dat hij een en ander uit een clubhuis op een sportveld te Heemstede had onlvremd Verder had de man niet minder dan ze ven voetbaltruien over elkaar aangetrok ken, waarvan vijf in blauw-en-witte kleu ren. Een der truien had hij oveneens uit een clubhuis van oen ander sportveld ge stolen. De man is Ier beschikking van de Heemsteedsche politie gesteld cn heeft bekend de beid© inbraken gepleegd te heb ben. Mislukte inbraak in een juwelierswinkel. Gisterennacht is een poging gedaan om de juweliersfirma Van Wezel, te Hengelo, te berooven. De winkelruit werd ingedrukt, doch dc bewoners waren zoo spoedig bij de hand, dat den inbreker geen tijd overbleef de vitrineruit, waar achter de begeerde voor werpen lagen, ook nog te verbrijzelen. Na- .uurlijk vluchtte do dader, zoodra hij ver- vast werd. Men vond bloed aan de venstor- ruit, waarschijnlijk ten gevolge van het feit, dat de man zich bij liet inslaan der winkelruit had verwond Do onmiddellijk gewaarschuwde politie liet in verschillen de richtingen per fiets surveilleeren en binnen het halfuur kon de vermoedelijke dader, die aan de hand gewond was, naar liet bureau worden geleid. Dc verdachte *s een inwoner van Hengelo. De diefstal te Vlijmen. Naar dc „Bossche Courant" meldt is Vrijdag voor den officier van juslilio te 's-Hertogenhosch ge'eid W. P. J. d. V., 25 jaar, tuinman fe Vlijmen, als verdacht van diefstal van 3000, gepleegd te Vlij men in den nacht van 24 op 25 Dec. j.l. Na door den rechter-commissaris te zijn gehoord werd hij ingesloten in het Huis van Bewaring te 's-Hertogenbosch. Zichzelf aangemeld. De 18-jarige N. T. uit de Johan Maet- suijkerstraat, die zich schuldig had ge maakt aan verduistering van 3000. ten nadeele van de Crediet- en Spaarbank aan de Laan van Meerdervoort tc 's-Gra- venhage, heeft zich bij de politie aange meld. Een vervalschte postwissel aangeboden. Aan het bijkantoor der posterijen op den Amstel, hoek Heerengracht to Am sterdam, is gistermorgen een postwissel aangeboden, die een bedrag van 10 aangaf. De postambtenaar ontdekte, dat het oorspronkelijke bedrag was veranderd en dat het vermoedelijke tegoed f 10 had bedragen. Toen de aanbieder werd uitge- noodigd binnen te komen en begreep, dat zijn vervalsching was ontdekt, nam hij de vlucht Hij werd dadelijk nagezet en op den Amstel door twee schippers gegrepen. De nog jonge man werd aan do politie overgeleverd. Onverbeterlijk. Dc vorige weck werd, zooals wij toen meldden, een Amsterdammer, die voorgaf mol zijn vlet naar IJmuiden te gaan om to visschen, in laatsgenoemdc plaats be trapt bij een inbraak. In het politiebureau sloeg hij in zijn cel den boel kort en klein en probeerde hij alles in brand te steken. Na voor de officier van justitie te Haar lem geleid te zijn werd hij op vrije voeten gesteld. Hij keerde nu naar IJmuiden terug om zijn vlet te halen, maar maakte van de gelegenheid gebruik om nog ver schillende diefstallen te plegen. Nabij Velsen kon hjj nog met zijn vlet worden aangehouden, waarna de buit in beslag, genomen werd. Begin van brand in een kerk. In do stovenbergplaats van de A-kerk te Groningen is Zondagnamiddag, eenige uren na den kerkdienst, brand ontstaan. De vloer, de trap en de zolder van het lokaal stonden reeds in brand, toen de brandweer ter plaatse verschoen. Met twee slangen op de waterleiding werd het vuur gebluscht. Waarsohijulijk was er eenig vuur in de stoven gebleven, welke tijdens de gods dienstoefening gebruikt waren.' Au te bus in brand. Waarschijnlijk door een lek benzine-re- sr:-vi«ir sloeg een autobus van den hoer J. van Evckvan don Boer uit Asten, die den dienst "Woen—Helmond onderhoudf. brand. De chauffeur wist zich te red den. Passagiers bevonden zich niet in den wagen. De bus brandde geheel uit 100-jarige overleden. De heer M. K. van der Velde te West- polder (prov. Gron.) is overleden in den leeftijd van 100 jaar en drie maanden. ierichien ONGELUKKEN. DE ZWARTE-ZEE-EXPRESS ONTSPOORD. Een aanslag in de Dobroedsja. Acht dooden en vele gewonden. Volgens eon medodceling in de bladen uit Boekarest is de Zwarto-Zec-express van Boekarest naar Constanzia in de na bijheid van het station Traian (Dobroeds ja) ontspoord. Acht personen, o.w. een spoorwegbeambte zijn gedood £n tal van reizigers werden gewond. Het ongeluk moet aan een aanslag worden toegeschre ven. Een nauwgezet onderzoek is inge steld. Vestingmuur te Meiilla ingestort Zes dooden, zeven zwaar gewonden. Aan het „Journal" wordt uit Madrid ge meld, dat te Meiilla (Spaansch Marokko) ton gevolge van ccn hevigen storm een deel der oude vestingmuren is ingestort. Verscheidene huizen worden ender het ge steente bedolven. Zes personen werden ge dood, zeven ztvaar gewond. Er was Postzegeloorlog te Port-Foead. Vijf personen boetten hun verzamel ij ver met hun leven. Vorige week, bij de officieele inwijdings feesten van de Suezkanaalhaven Port- Foead, is het tot ernstige incidenten geko men, en wel om ongewone redenen. Ter herinnering aan de inwijding had de Egyptische regeering eon serie nieuwe postzegels uitgegeven, die slechts twee da gen geldig waren en daardoor <le grootste belangstelling der postzegelverzamelaars gaande maakten. Reeds den avond voor do uitgifte der zégels verdrong zich voor het postkantoor een enorme menigte.han delaars. Toen den volgenden morgen do loketten geopend werden, kwam het tot bloedige vechtpartijen, waarbij tal van personen zwaar werden gewond. Vijf men- schen zijn aan hun kwetsuren gestorven. Duitsch stoomschip bij Libau gestrand. Dc reddingsbooten kunnen geon hulp bieden. Gisterochtend is in een sneeuwstorm, niet ver- van Liban, een Duitsch stoom schip van 500 ten, dat ook passagiers aan boord had, gestrand. Er werden nood-sig nalen gegeven, waarop reddingsboöten van do kuststations zijn uitgezonden. Deze kondon echter -het- scliip niet bereiken. Verdere bijzonderheden ontbreken nog. Hevige brand in een Belgische glasblazerij Do inpakafdeeling cn een Opslagplaats vernield. Uit Brussel wordt gemeld: Nabij het station Binchc is gisterochtend in de in- pakafdeeling van een glasblazerij brand uitgebroken. De brandweer en de mare chaussee waren spoedig ter plaatse. Na twee en een half uur was het vuur ge bluscht, doch de geheele afdeeling en een nabijgelegen opslagplaats waren met den inhoud in de vlammen opgegaan. De scha de bedraagt ongeveer anderhalf millioen francs; het bedrijf ondervindt geen stoor nis. Zware brand te Madrid. Een afdoe ling van het ministerie van Oorlog vernield Gistermorgen heeft in het Ministerie van Oorlog te Madrid een ernstige brand gewoed. De topografische afdeeling is to taal uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Harry Domela opnieuw in actie. Dit ma. al te Keulen en omstreken. De arbeider Harry Domela, die, zooals gemeld, als valsche prins van liet huis Ho- henzollern do nationalisten in Thuringen in geestdrift bracht, is tusschen Kerstmis en Nieuwjaar te Keulen en omstreken op gedoken, en heeft het klaargespeeld, licht- geloovige lieden, ditmaal eenvoudige her bergiers en kellners, voor zich in te ne men. Hij gaf zich thans wederom uit voor den Russischen prins Hubert von Liven, van hot 4e regiment cavalerie to Potsdam, en zeide, een intieme vriend van den zoon van den ex-kroonprins tc zijn en te Keu len invloedrijko beschermers te hebben, die „na de omwenteling in Rusland" alles op royale wijze voor hem zouden betalen. Hij speelde den eenvoudigen zielen een kleine comedic aan de telefoon voor, door te trachten, den te Bonn studeerenden zoon van den ex-kroonprins op tc bellen. Hij bel-e evenwel weer af, voordat de verbinding tot stand kwam. Voorts speel de een ongetwijfeld vervalschte brief van een der Hohenzollerns een groote rol. Toen in een der bladen zijn portret werd gepubliceerd in verband met zijn oplichte rijen in Thuringen, vestigde men zijn aan dacht op de sprekende gelijkenis tusschen den „prins von Liven" cn hot portret. Dc oplichter slaagde er niettemin nog in, zoo veel tijd to winnen, dat hij zich uit do voe ten kon maken. Toen dc politie verscheen, was de vogel gevlogen. Huiselijke tragedie te Hamburg. Op Oudejaarsavond sloeg do 44-jarige machinist Valentin von Skotnicki te Ham burg, na een woordenwisseling zijn vrouw met een pressepapier dood. Daarop maak te hij met een slang een gasleiding van de keuken naar do slaapkamer, waar zijn bei de kinderen to bed lagen. Toen hij zich er van overtuigd had, dat zijn kinderen dood waren, schreef hij nog eenige brieven, waarna bij zelfmoord pleegde. LE^EK VLOOT Generaal J. A. Nebbene Sterling t. Te Utrecht overleed, 69 jaren oud, de generaul-majoor der genie b. d. J. A. Xebbens Sterling. Na als luitenant vijf jaar in Indië gediend te hebben, legde hij bij terugkomst in Nederland de grond slagen voor den tegenwoordigen, militai ren telegraafdienst, terwijl hij ook de in- dceling van het militaire telegraafperso neel regelde. Ook heeft hij als luitenant medegewerkt aan do bouw van het fort Pampus, terwijl hij later opklom tot den rang van eerstaanwezend ingenieur te Gqrinchem. Na bij het uitbreken van den oorlog aldaar tot ohef inundatie lo zijn be noemd, werd dc overledene later als kolo nel tot commandant der Utrechtsche genie troepen bevorderd. Met den rang van ge- neraal-majoor word de heer Nebbens Sterling uit deze functio op pensioen ge stold. Dinsdag a.s. vindt de teraardebestelling plaats te Dordrecht des namiddags één uur. KERKNIEUWS DE CHINEESCHE BISSCHOPPEN IN ONS LAND. Hun vertrek. Men meldt uit Nijmegen aan de „Msbd." Bij het bezoek Vrijdagmiddag aan het Priester Pius Convict was Mgr. Tchao, wiens vader bij de christenvervolging in China tegelijk met Mgr. Hamer den mar teldood stierf, vergezeld van rector Bek kers uit Voorschoten, pater dr. Jurgens, rector Fr. Hoogers van 't Mgr. Hamer- Missiehuis en van pater Haymakers. In het Mgr. Hamer-Missiehuis werd mgr. Tchao daarna te midden van de missionarissen en theologanten van 't Missiehuis namons de congregatie ver welkomd door rector Hoogers. Mgr. Tchao verklaarde verheugd, te zijn te kunnen vertoeven in de stad van den NederlandsCh-Chineoschen bisschop-mar telaar, die steeds voor de Chineesch© bis schoppen een voorbeeld ter navolging zou zijn. Des Zaterdagsmorgens droeg Mgr. een Stille H. Mis op in de kapel van het Missiehuis. Mgr. Aloysius Tch'en O.F.M. celebreer de Vrijdagavond een plechtig lof in de St. Fxanciscuskerk aan de Doddendaal, parochiekerk der E.E.P.P. Franciscanen, welke geheel was gevuld met gcloovigen, die met aandacht volgden de toespraak van mgr. Tch'en, wiens broeder 't leven gelaten heeft voor zijn geloofsovertuiging en die, zelfs nauwelijks zijn loven heeft kunnen redden. Do ZeerEerw. Pater Dr. Siegfried O.F.M., pastoor van St. Franciscus ver- faalde de rede van Mgr. Tch'en, die dank bracht aan Katholiek Nijmegen voor de hartelijke ontvangst en het gebed en den daadwerkolijken steun van de bewoners der Mgr. namirstad bleef inroepen voor do Katholieke Missiën in China. Zaterdagmorgen droeg Mgr. Tch'en een stille H. Mis op en bracht in den loop van den morgen nog per auto een kort bezoek aan het klooster Alverna der E E. P.P. Franciscanen te Wychen. Zaterdagmiddag te 1.48 uur vertrok ken de heide Gliineesche bisschoppen per trein naar het Zuiden. Aan het station werd H.H. D.D. H.H. uitgeleide gedaan door de oommissie van ontvangst. Men meldt nog uit Wernhoutsburg aan de „Msbd.": Na een bezoek te hebben gebracht aan Z. D. H. Mgr. Hopmans, bisschop van Breda, begaven zich dc twee Gliineesche Bisschoppen Lazaristen Mgr. Souen en Mgr. Hou naar hunne Hollandsche con fraters te Wernhoutsburg. Twee auto's welwillend beschikbaar gesteld door be middeling van het Bredasche Missie comité, brachten de hooge gasten naar hel Sint Vincentius-Seminarie, waar- verder de dag in intiemen kring werd doorgebracht. H.H. D.D. Hoogwaardig heden kwamen hun dank betuigen aan „Wernhoutsburg" voor de vele en goede Missionarissen die in dit Seminarie hunne ■eerste opleiding hebben ontvangen. Im mers 53 oud-leerlingen waarvan 42 Ne derlanders, zijn op het oogenblik werk zaam in de verschillende Vicariaten der Lazaristen in China; terwijl de nieuw-be- noemde Apostolische Vicaris van Ningpo, mgr. André Defebvre, tot hiertoe de me dewerker van mgr. Hou in hetzelfde Se minarie ook een oud-leerling van Wern houtsburg is. Des anderen daags, 31 December, ver trokken de twee bisschoppen wederom per auto naar Breda, om hunne reis. voort te zetten, en een bezoek te brengen aan het Groot-Seminarie der Lazaristen te Helden-Panningen (L.), vanwaar zij -naar Parijs zijn teruggekeerd. Mgr. Aloysius Tch'en op bezoek in Alverna. Omtrent het bezoek van Mgr. Tch'en aan het Franciscanerklooster te Wychen meldt men aan de „Msb." nog; Zaterdagmorgen op Nieuws jaarsdag bracht een der Chineesche Bisschoppen Mgr. Aloysius Tch'en O.F.M. vanuit Nij megen eeii bezoek aan het naburige Min derbroedersklooster Alverna te Wychen. Mgr. Tch'en, zelf Franciscaan, was daar bij vergezeld van Pater Ros v. Berkel O. F.M. Missie-Procurator en van de Paters A. Pompen en D. Fransos O.F.M. ^Profcs- soren der Universiteit. Tegen 11 uur kwamen zij per auto daar aan en werden door P. Gardiaan in de kerk ontvangen, wolke nog gevuld was van geloovigen, terwijl het koor dor Fra ters den hoogen gast verwelkomde met een Ecce Sacerdos. Heel de wereld klaagt en jammert Over dien beroerden tijd Overal is armoe, honger, En heel veel beroerdigheid. Maar zie nu wat ondanks alles Nog zoo dikwijle toch gescoiedt Men miskent de Sociale Wetten of men kent ze niet. Daar is nu de Raad van Arbeid 't Kost den arbeider geen geld Slechts wat moeite en toch zijn er Velen nog niet op gesteld. Eens in 't jaar je kaart insturen Soms wat inlichtingen erbij En je bent in later jaren Van de ergste armoe vrij. De patroon, plakt trouw de zegels Als je maar je kaart inzendt Maar als dat wordt nagelaten Vang je later ook geen cent. Werkman denk toch aan dc toekomst Ons leert de geschiedenis Dat voorzorg toch altijd heel wat Beter dan de zorg nog is. Laat het soms een klein bedrag zijn Wat de Staat je later geeft Maar rijk ben je, vergeleken Bij hem, die geheel niets heeft. Later zal je dankbaar we$pn Voor de moeite nu gedaan, En je zult met dank in 't harte Oud maar blij, door 't leven gaan. Daarna werd Mgr. ontvangen in de er- sierde refter, waar Pater dr. Egb rtus Smoets den Chineeschen Bisschop Con- frator in een keurige en vurige latijn- sche toespraak huldigde. Hij wees op den band welke bestaat tusscnen de Minder broeders en de Chineesche Missie, spe ciaal op Wychen. waar een missionaris als Pater Aegidius Broekman geboren werd, waar Mgr. J. Hofman jarenlang geleefd heeft en nu begraven ligt, waar talrijke missionarissen hunne eerste op leiding ontvingen, waar nu nog een zestig tal Fraters genoemd mogen worden de spec patriae et missionis. Mgr. Tch'en dankte aanstonds met een hartelijk we derwoord. Mgr. voeldo zich gelukkig on der zijne medebroeders, vooral bij de hoop der missie; de oudere missionaris sen kende hij persoonlijk, daar hij in Zuid Cbansi geboren is en door Mgr. Pocll z.g. naar het Seminarie geholpen was. En omdat hij het zware van zijn nieuwe taak cn het ongenoegzame van zijne krachten gevoelde, vroeg hij mot nadruk, tot drie maal, de hulp van zijne confraters, om te kunnen werken tot eere van de Kerk en de Orde. Nadat het goedgeschoolde Fraterskoor nog een lied had gezongen, bezocht Mgr. Tch'en met eenige anderen het graf van Mgr. J. Hofman in den kloostertuin waar hij een „De Profundis" luidop voorhad. Daarna zette Mgr. Tch'en zich mede aan den eenvoudigen disch, welke nog werd afgewisseld met een strijkje en een Io vivat; dit laatste liedje was Mgr nog be kend uit Zuid-Chansi waar bij het meer dan eens gehoord had van, de Holland sche Confraters. Onder een geestdriftig handgeklap verliet hij de refter en ont ving op het kloosterplein nog een harte lijk hoera-geroep van de communautcit, die ten zeerste voldaan was over het eer vol bezoek van dezen waarlijk eenvoudigen en sympathieken eersteling onder de Chi neesche Bisschoppen-Confraters. Naar de Missie. Op 6 Januari as. zullen de Eerw. Pa ters Goumans, Nelissen en de Rooy van de Orde van het H. Kruis uit de kloosters te Uden en St.-Agatha naar Rome ver trekken. Vandaar zullen zij zich naar Ge nua begeven, om zicb aldaar in te sche pen naar Batavia Zondag had in de kerk van het H. Hart te Haarlem na de Hoogmis het plechtig kerkelijk afscheid plaats van twee Franciscanen misionarissen, n.l. pater Ni- casius Flaat uit Haarlem en pater Fruc-* tuosus Goedhart uit Wormer. De beide missionarissen vertrekken 5 dezer met het stoomschip „Oostkerk" van de Holland Oost-Azië-lijn van Genua naar Shanghai om zich van daar te begeven naar de missie der Nederlandsche Missie- broeders in Zuid-Chansi. De missiën der Witte Paters. Wij laten hieronder een overzicht vol gen van dc missiën der Witte Paters van kardinaal Lavigerie over het tijdvak van 1 Juli 1925—30 Juni 1926. In 161 Missie-posten waren werkzaam 471 priesters, 115 broeders, 342 zusters- missionarissen, 50 iniandsche priesters en 258 iniandsche zusters. Deze werden bij gestaan door 4567 katechisten, zoodat het totaal arbeiders in de missiën der Witte Paters bedroeg 5803. Het getal katholieken bedroeg 451.643, dat der katechumenen (die reeds twee jaar voorbereiding hadden gehad) 189.231 In die twaalf maanden was het getal doopsels: volwassenen 15.705; kinderen van katholieken 21.038; in gevaar van sterven 22.307, totaal 59.050; biechten H.H. Communiën 6.908.016; in verschil lende scholen (3400) werd onderricht ge geven aan 84.047 jongens en 62.746 meis jes, totaal 146.793 kinderen. In de hospitalen en apotheken (meer dan 300) werd zorg verleend aan I.960 493 zieken. Missionarissen van het H. Hart naar Midden-Java. Binnenkort zullen, naar wij uit goede bron vernemen, de Paters Missionarissen! van het H. Hart der Nederlandsche pro vincie een gedeelte overnemen van de Mis sie der Paters Jesuieten op Midden-Java.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6