1öe Jaargang. MAANDAG 27 DECEMBER 1926 No. 5450 Da ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vcoj Leiden 19 cent pei week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 pei kwartaal Franco per post I 2.95 per kwartaal Bet Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bjj voor uitbetaling Afzonderlijke nnmtners 5 et. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT O a w O n a advorlonliën 30 esnl per regel Voor Ingeiondeo Mededeellngen wordt het 5 dubbele ren bet tarief berekend Kleine advertentlön, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd bnnr en ver buur, koop en verkoop 10.50. 011 NUMMER BESTAAT Oil TWFF BIRDER- Zij, die zich per I Januari abonneeren op dit blad, ontvangen de nog verschijnende nummers gratis V Een R. K. Handelshoogeschool. Er is te Tilburg een R.-K. Handelshoo- geschool gesticht. En een groot deel der liberale pers heeft daarvan geen notitie genomen. Wat heel erg klein is, maar geenszins verwondert. Met deze R.-K. Handelshoogeschool zal een krachtige poging worden gedaan, om de Katholieken wetenschappelijk en practisch voor te bereiden voor den han del, voor het economische leven maar zóó, dat zij ook dAn, ook als handelslie den. ook als werkers in het oeconomisch leven, Katholiek zijn en blijvent Daar mag geen verschil zijn tusschen Katholiek-zijn in kerk en huis, in huis en in zaken. Katholiek zijn is levens-begin sel en daden-richtsnoer. Helaas zijn mede door den invloed van de liberale oecono- mie op het terrein van het oeconomisch leven veler katho1:"ken gedragingen vaak verre van Kathol i En nu weten wij, natuurlijk, heel goed, dat dit niet in-eens zal veranderen door de oprichting van een R.-K. Handelshoogeschool, en ook dat een R.-K Hande'shoogeschool alléén dat nooit geheel en al zal kunnen veran deren; maar ontwijfelbaar vast staat, dat zulk een hoogeschool in deu hier bedoel den toestand veel en héél veel verbetering zal kunnen brengon. En wij verstaan dan ook het volgend schrijven, dat het Doorluchtig Episco paat aan het Curatorium heeft gericht: Met bijzondere ingenomenheid en de meest erkenlelijke waardeering heeft het Doorluchtig Nederlaudsch Episcopaat ken nis genomen van de breede uiteenzetting met 2 bijlagen, welke het d.d. 3 December 1926 no. 5992/779 van uw Curatorium mocht ontvangen over zijn veel omvatten- den en reeds met zoo goeden uitslag vol brachten arbeid, om, ingevolge zijn aan uw Curatorium gericht schrijven van 22 Maart 1924, te Tilburg een R,-K. Han delshoogeschool te stichten en te ontwik kelen. Terwijl het Doorluchtig Episcopaat zich van harte over die eerste zoo bemoedigen de resultaten van dien arbeid verheugt, durft hef. mof uw Curatorium het vaste vertrouw -eken, dat het jaar 1927 metter da, >ote weldaad der zegen rijke openi. aezer allerbelangrijkste in richting aan onze jongelingschap zal mo gen brengen en besloot het, in zijn vergade ring van 16 December j.l., de door Uw Curatorium weldra door geheel Nederland te voeren krachtige actie tot vorming van het onmisbare stamkapitaal dezer Hooge school. te zijner tijde, door een gezamen lijk schrijven van het DoorL Episcopaat, ook aan geheel Nederland gericht, zoo krachtig mogelijk aan te bevelen en te steunen Het Doorluchtig Episcopaat machtigt uw Curatorium dit schrijven aan de op 22 December a.s to houden vergadering met den Raad van Toezicht mede te deo- len en verder te publiceeren en het spreekt zijn beste wenschen uit voor het succes dier eerste, belangrijke samenkomst, aan deze wenschen, onder afsmeeking van 's-Heeren zegen, de belofte verbindend van zijn voortdurende geheel bijzondere belangstelling in het groote werk der stich ting en krachtige ontwikkeling onzer R.K. Handelshoogeschool. Met de meeste hoogachting, Namens het Doorl. Ned. Episcopaat w.g. A. F. DIEPEN, Secretaris der Bisschops-Conferentie Bisschop van 's-Hertogenbosch. Het Katholieke Nederlandsche volk in zijn geheel zal de oprichting en de bloei en groei van de R.-K. Handelshoo geschool waardeeren! V Kerstmis-viering. „Het Kerstmannetje doet al zijn uiter ste best om het Kerslkindeke te verdrin gen" zoo merkt de schrijver van het Zondagsche Weekpraatje in „De Maasbode" terecht op. De pers, de geïllustreerde en niet-ge- illustreertfe pers helpt dat Kerstmannetje flink mee, door Kerstnummers uit te ge ven, Kerstbeschouwingen en -verhalen te phantaseeren. Kerst-platen te producee- ren, waarin over alles wordt gepraat en verteld en geteekend, behalve over.... wat Kerstmis tot Kerstmis maakt: de herdenking van de geboorte van den God-Mensch, den Verlosser. Men heeft het in zulke Kerstnummers over de heerlijkheden van Nizza en de Riviera, zooals men het in vele gezinnen tlagen-lang voor Kerstmis heeft over maaltijden en uitgaan op Kerstmis zón der te denken aan de kerk Goddank, stroomt in onze kerkgebou wen het Katholieke volk van héél in de vroegte af en verder een groot deel van den dag aan en heen, om daar den Christus te aanbidden, om zich daar met den Christus te vereenigen In „Het Handelsblad" schrijft C. E. H. (dominé Hooykaas) een Kerstarlikel, dal hij aldus besluit: En, beste vriend, als u mo nu aan valt en zegt dat dit alles (de Kerstmis viering) niets en niets geeft voor de wereld, als 't enkel maar een zilveren versierinkje aan den boom van uw le ven, elIs 't een versnaperingetje op den disch van uw bestaan blijft, en dat het misschien zelfs beter zou zijn, als je in 't gewone leven geen liefde geeft, je niet op den Kerstdag te suggereeren, dat je toch eigenlijk nog zoo arm nist bent en toch ook wel meedoet in den grooten stoet van de menischen, die van goeden willo zijn,.... beste vriend, wat heb je dat dan wijs bedacht en goed gezegd. Maar gun mij de weelde, vandaag het vanzelfsprekend te vinden, dat een blinde, wien de oogen geopend zijn en 't licht is gegeven, dat die ze nu ook voortaan kostelijk goed open houden zal in deze waardevolle we reld. Ik weet wol, dat je gelijk hebt met je vermaan; ik weet wel dat wij vreemde wezens zijn; de mensch is een uiterst paradoxaal schepsel. Maar ik wil niet, dat de angst voor morgen en voor onze zonde aan de ontwaring van het wonder vandaag iets van zijn ver rassing, blijdschap en erkenning zal ontnemen. Want vandaag weet ik het, en wil het me heilig inprenten, dat ik geloof in het Licht en in Christus als den grooten wonderdoener. Laten wij dat beleven. Laten wij Kerstmis dóén. Dat is niet slecht uitgedrukt: Laten wij Kerstmis doen. En waar ds. H., zich richtend tot zoovele geestelijke schakce- ringen van menschen, schrijvend in een liberaal blad, moeilijk zal kunnen zeg gen, hoe, to doen daar weten wij, Katholieken, dat héél goed. En wij zeg gen het, en omvatten dan ook tegelij kertijd de volle consequenties er van Kerstmis is ons nu weer niet v o o r b ij gegaan, zoodat nu het leven weer is van ons allen als voorhoenWij willen nu doen BUiTENLAND België De socialisten en de regecring. Het Belgisch socialistisch congres heeft Zaterdag en Zondag te Brussel vergaderd ter bespreking van de vraag of de socia listen zulleD blijven deelnemen aan de regeering der nationale eenheid of dat zij 'in de oppositie zullen gaan. Typeerend voor het congres was het gebrek aan geestdrift. In tal van rede voeringen voelde men zeer sterk de vrees voor een mogelijke Kamer-ontbinding en nieuwe verkiezingen. Hierop komt ook de houding neer van Vandervelde, wiens opvatting beeft gezegevierd. Men moet, zoo zeido hij, de medewerking der socia^ listen aan de regeering nog eenige maan den voortzetten ten-einde het stabilisatie- werk niet in gevaar te brengen. Het congres heeft een resolutie aan vaard, waarbij de voortzetting van deel neming aan de regeering wordt goedge vonden, mits met een bepaald program. De resolutie zal aan een referendum der provinciale federaties worden onder worpen, maar zij kan als goedgekeurd worden beschouwd. Het ministerie der drie partijen zal blijven regeeren. Ouitschland Het Rouzier-proces. De Duitsche veroordooldon vrijgelaten. De in het proces-Rouzier door den Franschen krijgsraad te Landau veroor deelde Duitschers zijn Vrijdagnamiddag op telegrafische instructie van den op perbevelhebber van het Franse he bezet tingsleger in het Rijnland, generaal Guil- laumat, uit de gevangenis ontslagen. Voor Kögler en Fecher geschiedde de invrijheidstelling onvoorwaardelijk, ter- Wijl Holzmann cautio moest storten. In officieele kringen to Bei-lijn heeft do snelheid, waarmede de Franscho re geering aan de Duitsche veroordeelden uit het proces-Rouzier gratie heeft ver leend, bevrediging gewekt. Daarentegen is men er nog onbevredigd over, dat Rouzier zelf geheel vrijuit gaat. Men wacht thans af, of de Franscho re geering door een disciplinaire bestraffing van Rouzier aan Duitschland voldoening zal geven. Spanje Primo uit de politiek. Generaal Berenguer in zijn plaats. Volgens betrouwbare berichten uit Ma- INGEZONDEN IEDEÖEELING ANISTERDANISCHE ANTHRACIET P- HEERENSINGEL 34/35 - TEL. 1523 Zorgvuldige bediening in elk opzicht. Verzegelde zakken. 668 drid, zoo meldt een „United Press"-tele- gram uit Hendaye, heeft eenige dagen geleden een toenadering tusschen koning Alfonso en Primo de Rivera plaats ge had, welke mettertijd lot een minnelijke* regeling van de tusschen koning cn pre mier ontstane geschdlen zal kunnen lei den. Primo de Rivera zou hebben toege stemd in een rcconstruotie der regeering, onder leiding van generaal Damaso Be renguer, terwijl Primo van het politiek toon eel zou verdwijnen, om als genera al- kapitein van Calalonie op te treden. In verband h. ermede wordt opgemerkt dat de koning ia den laalston tijd vaak op den slechten gezondheidstoestand van Primo de Rivera hoeft gewezen. Hier mede zou ook do regeeringswijziging ge motiveerd worden. Hongarije. Hongaarsche communisten gearresteerd. Naar do bladen molden heeft do politie te Boedapest den communist Gs.ky ge arresteerd. Deze was verbonden aan het volkscommissariaat tijdens do communis tische dictatuur, en werd beschuldigd van verscheidene misdrijven tegen liet gemeen recht. Ook te Stein am Anger is een commu nist namens Modam gearresteerd, die naar verluidt, brieven en andere papieren van Belakuhn uit Moskou naar Honga rije heeft gebracht. Litauen. Na den Staatsgreep. Mas8a-arrestaties van communisten te Kowno. Volgens de berichten uit Kowno breidt do communistische beweging tegen het nieuwo Litauschc bewind zich in de pro vincie uit. De berichten over arrestaties van Polen en Joden worden niet beves tigd. Er heerscht te Warschau groote be zorgdheid, dat de beide muitende Litau- sche regimenten zullen willen trachten via Poolsch gebied Rusland te bereiken. Voorts worden uit Kowno massa-arres taties van communisten gemeld. Het aan tal dezer arrestaties moet reeds de 300 overschreden hebben. China. Engeland en China. Een wijziging in de politiek. Een goede weck geleden heeft de Brit- sche zaakge'astigde te Peking aan de ver tegenwoordigers der andere mogendheden een memorandum overhandigd in zake een wijziging in de politiek der builen- landsche mogendheden ten opzichte van China. Eerst nu is de iphoud van dit memo randum gepubliceerd. De mogendheden worden uitgenoodigd te erkennen, dat de eischen der Chinee- zen betreffende de herziening der verdra gen gerechtvaardigd zijn, en, in afwach ting van die herziening, met het oog op de bestaande binnenlandscho moeilijkhe den in China, haar traditioneele houding op te geven, die- onbuigzaam do strikte handhaving naar do letter der oude ver dragen cischte. De cenig mogelijke hou ding is, volgens do Engc'sche regeering, om gemeenschappelijk te trachten, de be trekkingen met China zooveel mogelijk in overeenstemming te brengen met den wer- kelijkcn toestand, ordat, als de herziening der verdragen mogelijk wordt, blijken moge, dat voor een deel die herziening reeds op vreedzame wijze heeft plaats ge had. Het wordt daarom verstand .geacht, niet langer in gevallen van minder botee- kenis vruchtelooze protesten to blijven in dienen. maar om alleen, wanneer er vitale belangen in het spol zijn, krachtig en ver- eenigd, en dus doeltreffend op te treden. De Engelsche regecring stelt voor, dat do mogendheden duidelijk te kennen ge ven, dat zij in haar politiek zooveel mo gelijk aan do gewettigde verlangens van het Chineesche volk tegemoet wenschen te komen. De mogendheden moeten het denkbeeld opgeven, dat China zich econo misch en politiek alleen ontwikkelen kan onder buitenlandsche voogdij en moeten, zich bereid verklaren, China's rechten op tarievenautonomie te erkennen, zoodra China een nieuw nationaal tarief heeft in gesteld. Do verhooging der douanetarie ven, voorgesteld in Washington, moet on middellijk en onvoorwaardelijk worden toe gestaan. De agifatie tegen de buitenlanders. Een actie tegen de Christenen. Den laatsten tijd worden in vele centra vereenigingen tegen de Christenen ge vormd. De agitatio tegen de Christenen te Hankau neemt in hevigheid toe. Agita tors verstoorden bijeenkomsten, die ter ge legenheid van Kerstmis werden georgani seerd. Een buitenlandscli zendeling, die trachtte tusschenbeide te komen, werd ern stig gewond. Ook dc agitatie tegen de vreemdo'ingen en do boycot worden hevi ger. Alle buitenlanders staan klaar om do provincie Kiangsi te ontruimen en men vreest, dat zij ook gedwongon zullen wor den de provincie Hoenan to ontruimen. Japan. De mikado overleden. Na een langdurig lijden is thans de kei zer van Japan werke'ijk overleden. Zijn dood was reeds eenigen tijd geleden ge meld, doch dat bericht bleek voorbarig Het lijk van den mikado zal op een praalbed worden tentoongesteld in een van de zalen van het Keizerlijk paleis De begrafenis zal waarschijnlijk in Fe bruari of Maart plaats vinden. Daar het zakenleven stil ligt, vreest men dat de dood van den mikado een ernstigen slag zal toebrengen aan de Japansche bankwereld; want de laatste dagen van het jaar plegen eeD drukke tijd te zijn. Ook de kleinhandel lijdt zeer; de winkeliers hadden groote voorraden, daar aan het eind van het jaar meestal druk wordt ver kocht, terwijl de opbrengst hen in norma le gevallen in staat stelt, hun schulden aan de fabrikanten to voldoen. Prins Hirohito, die zijn vader als kei zer opvolgt, is 25 jaar. In 1923 heeft hij een bezoek aan Nederland gebracht. Am erika DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Spaansche interventie. Een schrijven van Spaanse ho bisschoppen. Een officieele nudedeellug te Madrid maakt bekend, dat do Spaansche bisschop pen op 14 dozer a<ui de Spaansche re geering een schrijven hadden gcr ebt, waarin de vervolging, waaraan de Ka tholieke kerk in Mexico bloot staat, wordt uiteengezet en de officieoio inter ventie der Spaansche regeerimg wordt verlangd. Door do regecring is thans aan den kard.naal-primaat geantwoord, dat de inhoud van bedoeld schrijven op vriend schappelijke wijze ter kennis dor Mexi- caansche regeering is gebracht. DE ONLUSTEN IN NICARAGUA. Een aanslag op president Dias. Zijn koetsier in stukken gesneden. De president van Nicaragua, Diaz, is op len Kerstdag ternauwernood aan ver moord. ng ontsnapt. Toen hij in zijn rij tuig van een officieel bezoek terugkeerde, werd hij door twee met messen gewa pende mannen aangevallen. Toen de beide mannen zich op hel rij tuig wierpen, stapte do president aan de andere zjjde uit. Hij bleef ongedeerd, maar do koetsier, die tusschenbeide kwam werd letterlijk in «tukken gesneden. Zijn oogen werden uitgestoken en zijn handen en n us afgesneden. De ongelukkige werd zieltogend achtergelaten. Na den aanslag op president Diaz heeft een sterke wacht allo toegangon tot het paleis van den president afgezet. President Diaz geeft als zijn meening to kennen, dat de onbekend gebleven indi viduen, die hem hebben aangevallen, ge huurd waren door de liberale partij. De regecring deelt mede, dat 50 man der conservatieve troepen nabij Chihan- des door de liberale revolutioonaixen in een hinderlaag zijn gelokt en gedood. Nieuwe gevechten. Naar uit Managua wordt gemold, is ilo schout-bij-nacht Latimer, de commandant van 't speciale Amerikaansche lucht eskader van Panama met de „Rochester" te Bluefields aangekomen. Doel van Latimur's komst is do Amo- rikaansche belangen in Nicaragua to be schermen, omdat men gelooft dat er spoe dig gevechten zuilen plaats hebben tus schen de troepen van Diaz en Sacasa. Er hebben reeds hevigo gevechten plaats gehad bij Lasperlos, waar nog 1300 man goed bewapende troepen der conservatie ven verschanst liggen. BINNENLAND HET VOORNAAMSTE NIEU .VS BUITENLAND. De Duitsche veroordeelden in het □- ces-Rouzier door de Franschen in ij- hcid gesteld. Een wijziging in de politiek van :e- land tegenover China. De keizer van Japan overleden. Een aanslag op den president van Ni caragua. Een scheepsramp bij dc Engelsche kust, waarbij 24 personen zijn verdronken (Buitenl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. Het ijs heeft al slachtoffers gemaakt (Gemengde Berichten, 2de blad). Het voorkomen van pokken te Maastricht (Gemengde Berichten, 2do blad). Wij ontieenen aan het weekblad „Op gang" een artikel van den litterator Henri Borel over een bezoek aan Lisieux (2c hl Wij geven een beschrijving van een niouw type reddingsboot (Wetenschappe lijke Berichten, 2de blad). Die niet vóór 31 December 1926 lid van de R. K. KIESVEREENIGING is, heeft voor 1927 geen recht van stemmen in de organisatie der R. K. Staatspartij in den Leidschen Kieskring Koninklijke Besluiten. Burgemeester. Bij Kon. Besluit ia benoemd tot burge meester te St-Philipsland H. P. Kleppe. Uit het heerenkleodingbedrijf. Een nieuwo werkgeversbond. Naar ons wordt medegedeeld, is in be ginsel besloten tot de oprichting van een Bond van werkgevers in het Heerenkleo dingbedrijf, welke in de plaats treedt van den meer lossen organisatievorm, wc'ke sedert eenige jaren in dat bedrijf bestond, n.l. de belangengemeenschap van werkge vers in het maat-confecticbedrijf. De constitueercnde vergadering van den nieuwen bond zal gehouden worden op Donderdag 13 Januari a.s. liet secreta riaat is gevestigd Keizersgracht 428 te Amsterdam. Eerste Kamerdebatten over representatie gelden. Bij hoofdstuk V der Staatsbegrooting 1926, welke de Eerste Kamer na aanne ming der belastingwetten behandelde, maakte de heer Hermans (S. D.) er aan merking op, dat 22.000 was uitgetrok ken als representatiegelden voor commis sarissen der Koningin. Bij de algenn ene versobering vond hij deze uitgave minder gewenscht Bovendien is zij eigenlijk maar een fooi voor deze hoeren Tegen deze opvatting nam de minster van Binnen'andsche Zaken, de heer Kan, stelling, en zeido, dat dit bedrag slcch's een tegemoetkoming was Het hoofdstuk werd hierna goedgekeurd. De Kamer is daarna verdaagd tot Dins dagavond halfnegen. De burgemeester van Roermond. Do burgemeester van Roermond, dc heer J. L. Tli. Sanders, zal binnenkort, vor- moede'ijk met 1 Maart a.s. zijn ontslag bij de Koningin aanvragen, aldus het „Hb'd Hl.. Zickenfondswezen. 19 December vond in hot gebomv vnn hot R. K. Werkliedenverbond te Utrecht onder leiding van het Verbondsbestuur een druk bezochte vergadering plan' met vertegenwoordigers van 11. K. Ziekenfond sen uit de vcrschillendo deelen des lands met hot doel noodzakelijk geachte centra lisatie tot stand te brengen. De voorzitter ging de beteekenis van het ziekenfondswezen na, speciaal bezien uit het oogpunt van de volksgezondheid cn bet belang van het arbeidersgezin. De voorzitter weidde verder uit over wat van een goed functionnccrond ziekenfonds mag worden verwacht; voor welke moei lijkheden men nog staat om vooral op het platteland een goede zicktcverzorging tot stand te brengen. Do voorzitter stelde hierna aan de orde do grondslag voor Centralisatie van het Zickenfondswezen. Het R. K. Werkliedenverbond 7 1 be noemen een Centrale Commissie tot bevor dering dor algemcene belangen van alle in do R. K. Arbeidersbeweging van Neder land bestaande en op to richten fondsen, welke zich ten doel stellen aan hun leden cn dezer gezinnen, ingeval van ziekte, ge nees-, heel- en verloskundige hulp, bene vens geneesmiddelen te verschaffen. De Commissie zal gevestigd zijn ten kantore van hot Verbond. De Centrale Commissie zal bestaan uit. zeven leden, waarvan vijf aan te wijzen door de Besturen der bij het Verbond aan gesloten Diocesane R. K. Volks-en Werk liedenbonden cn twee aan te wijzen door en uit bet Verbondsbestuur. Aan de Cen trale Commissie wordt een medisch advi seur toegevoegd. Algemeen werd de voorgestelde centrali satie toegejuicht, waarvan groot nut werd verwacht.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1