Tweede Blad. binnenland stfltem-gesser&flil JMZOIDFJ IEOEDEELING INGEZONDEN MEOEDEEUNO ketbakkerij van W. DE LAAT Woensdag 22 December 1926 De annexatie van Voorburg. In de vergadering van den gemeenteraad van Voorburg is behandeld het wetsont werp betreffende de opheffing van de ge meente Voorburg. De heer Wolf betoogde, dat met geen enkel argument de noodzakelijkheid van de opheffing van de gemeente in het al gemeen belang is aangetoond. Hij meen de, dat de belangen door het bestuur van een kleine gemeente beter overzien kun nen worden, dan zulks in een grootc ge meente het geval is, waardoor ook het verantwoordelijkheidsgevoel in een groote gemeente daalt. Hij begrijpt niet, h een rechtsch College van Gedep. Staten over dé aangevoerd" bezwaren is heengehup- peld. De heer Van der Gricndt bracht hulde aan het rapport van prof. v. d. Grinten en het advies van B. en W. Hij wees er ver der op, dat zoowel in de commissie als in don raad van Den Haag duidelijk is ge bleken, dat een groot g' '"rite der inwo ners van Den Haag niet van do annexatie is gediend. Verder wees spr. nog op de artikelen van rar. Houwinlc in „Het Vader land", waarin z. i. duidelijk is aangetoond, dat het algemeen- belang dc annexatie niet vordert. Er loopen geruchten, dat ook in het collego van Geden. Staten leden wor den gevonden, die tegen het voorstel zijn, en sprener veronderstelt, dat het voorstel op een vergissing moet berusten. De heeren Blauw en Slappendel, beiden eociaal-demoeraat, bestreden het rapport van prof. v. d. Grinten. Door de annexatie zal Voorburg huns inziens nog geen uit hoek van Den Haag worden. De heer Van den Brink ontwikkelde be swaren, waarbij hij wees op het rapport van prof. Struycken, uitgebracht in 1911, en opmerkte, dat gebrek aan bouwterrein niet als argument kan worden aanvaard, evenmin de aangrenzende bebouwing, aangezien men dan ook Veur en Rtomp- wijk in het voorstel had moeten betrek ken. Do heer Vermande verklaarde, met be langstelling van het raprort van prof. v. d. Grinten kennis to hebben genomen, en uitte als zijn meening, dat een verceni- gïng van twee gemeenten nimmer gewet tigd is, zoolang het algemeen belang dit niet eischt. De heer De Jong Saakes zeide, dat dui delijk in het licht moest worden gesteld do ernstige grond voor do opheffing van twee bloeiende gemeenten. De dwingende noodzakelijkheid hiervan aan te toonen rustte op do partij, welke de annexatie aanhangig maakt, i.e. Gedep. Staten van Zuid-Holland en de gemeente Den Haag. In het rapport van prof. v. d. Grinten worden, zoo zeide spr. verder, de motieven van Gedep. Staten volkomen weerlegd. Spr. meende, dat Gedep. Staten aan ich- zelf verplicht zijn hun stuk terug te ne men en het op te bergen in het archief. Met algemeene stemmen besloot dc raad, indien onverhoopt de annexatie mocht doorgaan, ten aanzien van een eventueele wachtgeldregeling er op aan to dringen, dat dan gevolgd zal worden dc rijks wachtgeldregeling. Bij de daarop gehouden stemming over het wetsontwerp werden tien stemmen te gen en twee (die der sociaal-democraten) voor de annexatie uitgebracht. De raad vereenigde zich daarna mot het voorstel tot. vaststelling -an het plan van doortrekking van de Van Deventerlaan en tot aankoop van de hiervoor bcnoodigdo gronden. Met het oog op de werkloosheid werd er op aangedrongen, do uitvoering van dit werk zoo spoedig mogelijk te doen geschieden, waarvoor de voorzitter toezeg ging heeft gedaan. Postdienst op Nieuwjaarsdag. In afwijking met het vorige jaar, zullen cp den Nieuwjaarsdag do stations voor den postdienst voor het publiek gesloten zijn. De nieuwe Postzegel. Het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie heeft medegedeeld, dat de nieu we postzegels van f 1, f2.50 on f 5 niet op papier voorzien van watermerk zullen wor den gedrukt. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. INDISCHE BEGROOTING. „Heb Handelsblad" begint zijn overzicht van de gisteren gehouden vergadering al dus: „Erg belangrijk zijn do algemeene be schouwingen over de Indische Bcgrooting tot nu toe niet en het is opmerkelijk dat do beste speech, welke men (onzes inziens) tot nu toe te hooren kreeg, heden werd gehouden door den heer Van Itijckevor- seldie nooit in Indic is geweest. Ze was bondig, helder en sneed hout." Over deze begrooting, zoo merkte de lieer van Rijckevorsel (R. K.), op, ligt. de schaduw van de onlusten van den laatsten tijd. Voorloopig evenwel kan hij zich met de houding der Indische Regeering vereeni gen. De verklaring, op 4 December door haar vertegenwoordiger in den Volksraad afgelegd, heeft zijn instemming. En hij kan het goedvinden, dat aan de geïnter neerde raddraaiers niet wordt toegestaan Indië te verlaten. Onderdrukking der onlusten cn hot voorkomen er van, betoogde spreker ver der, is noodig voor den naam van lndië en Nederland in het buitenland. Waarbij we behalve op Moskou ook het oog geves tigd moeten houden op kolonieiooze landen als Duitschland en Italië. Opspraak moet zooveel mogelijk worden vermeden. En daarom moet dc Regeering een juiste be richtgeving over Indië, ook uit Indië, be vorderen. Spreker vroeg verder, of het leger na dc bezunigingen van het vorige jaar nog wel tegen zijn taak is opgewassen. En met nadruk wees hij er op, dat naast het onderdrukken van onlusten vooral noodig is het doorzetten en het intensivee- ren van een constructieve politiek, niet al leen op economisch, maar ook op gods dienstig gebied. Wat de economische politiek aangaat, wil do heer Van Rijckevorsel, dat deze vooral zal zijn gericht op het meer kapi taalkrachtig maken van Indië en wees hij in het bijzonder op de noodzakelijkheid van kolonisatie van Javanen en van het bevorderen van de luchtvaart. Onmiddellijk op den heer Van Rijckevor sel volgde een tweede spreker uit de Ka tholieke fractie, die er waren nog moer barer leden ingeschreven dc Indische rollen had verdeeld. De heer Van Vuur on (R. IC.) vcr- ltlaardo te willen afwachten, welke da den zullen voortvloeien uit de samenwer king van dezen Minister en den nieuwen landvoogd. Hij deed niet mee aan de eritiek op den oud-Gouverneur-Generaal Fock. Hij zong integendeel uitvoerig diens lof en die van oud-Minister Do Graaff, onder wier bestuur dè Indischo financiën gezond zijn gemaakt en de grondslagen zijn ge legd voor meer zelfstandigheid van Indië. En zelfs ziet de. heer Van Vuurcn in bet beleid van Gouverneur-Generaal De Graaff, voor zoover er over geoordeeld kan worden, een voortzetting van de poli tiek van Minister Dc Graaff en G.-G. Fock. Ook de heer V n Vuuren wil, dat naast de onderdrukking van opstanden vooral zal worden gezorgd voor het tegemoe' ko men aan gerechtv -digde wcnschen cn grieven der inlandsehc I -olking. Met. volledigo instemming hoorden wo den heer Van Vuuren verklaren, dat hij het niet eens is met de Regecring, dat zij zich, met het oog op het karakter van het Kabinet, niet met artikel 177 (oud 133) van het Indisch Regeeringsreglement, het befaamde zendingsartikcl, zou mogen in laten. Alleen de Hiristeliik-Historisehen zijn als partij tegc- een wijziging van den toestand en dan niet op principicclc, doch alleen op practische gronden. Tntusschen hoopt de heer Van Vuuren, dat de Regeering het artikel alleen zal toepassen in de gevallen, waarvoor het 's gemaakt, dus als het noodig is vc d" handhaving van orde cn rust. Het zal dan zichzelf overbodig maken, automatisch worden opgeheven; want nergens levert de dubbele zending een gevaar op voor ordo en rust. Ook de heer Bij le veld (A. R.) be treurde het, dat dc Regeering artikel 177 laat voor wat het is. Voorts drong deze afgevaardigdepen op kvachtigo bestrij ding van het opium-kwaad. Avondvergadering. BEGROOTING VAN OORLOG. Nadat nog cenige sprekers het woord hadden gevoerd en het intussehen reeds heel laat was geworden, kwam de Minis ter van Oorlog, de heer Lambooy, nog aan het woord. Spr. merkt op, dat hij dc verantwoorde lijkheid, die hij op zich genomen heeft, met genoegen draagt, ook al laten de tijdsom standigheden niet toe, dat de door hem noodzakelijk geachte verbeteringen kun nen worden aangebracht in het temno, dat spr. wel zou wenschen. Spr. heeft daarbij het. gevoel, dat hij zijn plicht heeft ge daan. Aan den anderen kant is het spr. onbe grijpelijk, hoe sommige leden de verant woordelijkheid op zich kunen nemen door den indruk in ons land en in het buiten land te willen vestigen, dat in liet leger niets in orde is, en dat wij ons toch niet kunnen verdedigen. Naar spr.'s overtuiging is onze weermacht zeer zeker voldoende en zal men ons bij een nieuwen oorlog evenals in 1914 met rust laten. Spr. horin- nert. aan de uitlating, van von Moltke, waaruit blükt dat onze weerbaarheid van grooten invloed is geweest op de nlannen van onze Oostelijke buren. Hebben wij niet den plicht, op onzo hoede te ziïn, en zou de regecring de verantwoordelijkheid op zich kunnen nemen door gehoor te ge ven aan den aandrang tot eenzijdige ont wapening? Spr. wijst op het buitenland, waar do geestverwanten van den heer Ter Laan geenszins uitvoering geven aan het denkbeeld van - eenzijdige ontwapening. Voorts gelooft spr., dat do wapenen, die wij vandaag uit handen zouden leggen, ons zeer spoedig weer op aandrang van het buitenland in handen zoudon worden gegeven. Nederland is niet te vergelijken met. Luxemburg. Luxemburg moest in den oorlog worden betrokken, doch Nodcrland ligt eenigszins afzijdig, en mede daarom heeft men ons land buiten den oorlog kun nen houden. Spr. herinnert voorts aan een stuk van Troelstra van 3 Aug. 1914 over de mobilisatie, waarin instemming word betuigd met het gezegde, dat de mobilisa tie een pacifistisch karak'ter had. Voorts werd door den heer Troelstra gezegd, dat ieder zijn plicht als Nederlander moest doen .en dat alle partijschappen moesten zwijgen, doch dat allen als één man moes ten optrekken voor ons land. De mobilisa tie geschiedde om ons land buiten den oor log te houden, en de vraag, of onze wee. baarheid wel voldoende was, werd toen niet gesteld. Ook Troclslra was toen van oordeel, dat ook kleine landen gewicht in de schaal kunnen leggen. Troelstra v het in dit opzicht dus eens met Ludcn- dorf. Voorts zeido Troelstra, dat dc leuze „geen man en geen cent" pure demagogie was, en dat do strijd moest worden geleid in internationale ontwapening. Verder herinnert spr. aan een uitlating van den Belgischen minister Do Brouckère, di oi- de dat België beroid is tot ontwapening over te gaan, zoodra zijn- veiligheid zulks toelaat, doch niet wanneer die veiligheid dat niet toelaat. Ook de vrijzinnig-demo craten hebben altijd ontwapening gc- wenscht, wanneer deze internationaal zo- geschieden, en wanneer recht boven macht zou zegevieren.- Spr. leest verschil lende citaten voor van vooraanstaande vrijzinnig-democraten, waaruit, blijkt, dat ontijdige ontwapening als een -gevaar moet worden beschouwd. Voorts zegt spr. ge tracht te hebben, zich een voorstelling to vormen van de theorie van den lieer Ter Laan. Dat zou een mooie toestand wor den. Naar aanleiding van dc opmerkingen over hetgeen ons leger zal kunnen pres- teeren merkt spr. op, dat ons leger bestaat uit 300.000 man. Ons veldgeschut zal een dracht krijgen van 11 a 12 K.M., waarbij wij een heel eind voorstaan b.v. bij Zwit serland. Thans hebben wij daarvan 222 stuks, terwijl het aantal binnenkort zal worden 247. Wc hebben 3500 projectielen per veldkanon, meer dan elders. Do dracht van de 00 houwitsers zal verhoogd worden. Dczo houwitsers beschikken over 1200 schoten por vu --mond. Voorts bobben do veldkanonnen de beschikking over 1800 schoten per vuurmond. Van de prachtige lichte mitrailleurs hebben wij er thans 4000, het volgend jar"- 5000; van de zware mitrailleurs zijn er 2000, on dit aantal zal in de komende jaren worden opgevoerd tot 2400. Voorts ziin er 525,000 geweren en karabijenen, terwijl van de 6'X- m.M. pa tronen 150,000.000 aanwezig zijn. Verder hebben wij 1,000,000 handgranaten, boven dien is voor de oude kanonnen een nieuw sluitstuk gcvondeil. Bovenstaande cijfers zeggen toch wel, dat onze weermacht w in ordo is. De .Minister oest zijn redo afbreken. De vergadering werd verdaagd tot Woensdagmiddag 1 uur. EERSTE KAMER. Vergadering van gisteren. HET NED.—BELGISCH VERDRAG. Was het in een vorige bijeenkomst van de Eerslo Kamer de heer Do Zeeuw (S. D.), die op niet zeer gelukkige wijze zijn weerzin in behandeling van het Veer- drag mei België uitte, gisteravond was mr. de Vos van S t e e n w ij k (G. H.) onaangenaam getroffen dor do kwestie van do Zeeuwschc adviezen. Zoals men weet, had de Regeering aanvankelijk ge weigerd het advies van Ged. Stalen van Zeeland over te leggen. Tenslotte kregen de leden van de Tweede Kamer inzage van dit -advies en do Eerste Kamer mocht er nu ook vertrouwelijk kennis van ne men. De chrislelijk-hislorische senator bedankte echter daarvoor. Heden komen in don Senaat do f nan- cicele wetsontwerpen in openbare behan deling. Zenuwachtig, Overspannen en SSapeBoos Mijnhardi'3 Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Qewiesigg&le yeracMegi ONGELUKKEN. Doodelijk ongeluk. Den 37-jarigen lieer A. Boer, voorheen hotelhouder te Emmen, oviexkwam Vrij dagavond meld de „Asser Crt." een ern stig ongeluk. Om rum 10 uur wilde hij uit wijkeu voor den motorrijder Velema van Emmtr-Compascuum, doch waar schijnlijk ging hij den verkeerden kant op en werd aangereden. Het ongeluk ge beurde vlak voor het huis van dokter Hospers, die geneeskundige hulp verken de en een hersenschudding constateerde. In bewusteloozen toestand werd de lieer B. naar zijn woning in de Stationsstraat vervoerd, waar hij Maandagmorgen, zon der weer bij kennis geweest to zijn, over leed. Door een hond doodgebeten. Terwijl het 3-jarig zoontje van den ar beider W. te Wanne met den hond speelde, beet het dier hem in den hals slagader, waardoor het kind dood- bloedde. Door een auto aangereden. Gisternacht is de surveilloercndo ma rechaussee S. to Arnhem op het rijwiel pad langs den rijksweg nabij Do Steeg door den bestuurder van een auto, die hein achterop reed, aangereden. De ina- reckausseo werd van zijn rijwiel gewor pen en bleef geruimen tijd bewusteloos liggen. Do auto reed door. S. werd na eenigen tijd gevonden en per auto naar Arnhem vervoerd. Ilij heeft een hersen schudding bekomen. Ontploffing. Op de fabriek „Tomade" aan den Spin- weg to Dordrecht is gistermorgen half ne gen gas, dat zich door overproductie ver zameld had, in een houten kast, waarin een autogenisch apparaat was geplaatst, ontploft met zulk een hevigheid, dal groo te deuren van -ijn kozijnen werden gerukt plankeu van de kast door een heining, op 14 meter afsiand staande, vlogen en in den omtrek van verschillende huizen als ook van de fabriek vele glasruiten bra ken Daar niemand op het moment pas seerde en het apparaat buiten de fabriek stond opgesteld, hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Schip in nood. Uit Hoek van Holland wordt ons ge meld: Hel Letlandsche stoomschip „Bal- va", op reis van Gent naar Danzig, ver keert op 15 mijl afstand van den Water weg in nood. De sleepboot „Witte Zee" is van Maassluis ter assistentie vertrokken. Gemeld wordt nog, dat het 1/Ctlandsche stoomschip „Balva" door de Nederland- sche sleepboot „Witte Zee" op sleeptouw is genomen en hedennacht in den Water weg verwacht wordt. Vernomen wordt nog, dat de as van de „Balva" gebroken is. In duisternis gehuld. Door den storm stortte Maandagmid dag een der molenwieken van den heer J. Oosterhof te Ten Post (Gron.) naar be- Jieden cn kwam terecht op ^ïot electrisch net. Een ruit der molenaarswoning werd vernield en een stuk muur verbrijzeld. Bovendien werd het dorp in do duisternis gezet. Gelukkig hadden geen persoonlijke on gelukken plaats. Geheimzinnig geval met een vermist meisje te Ginneken. Acht dagen hulpeloos i'n een b o s c h. Zondag 12 December, zoo meldt liet ..Dagblad van Noord-Brabant", ging na do Hoogmis een 24-jarig Ilongaarsch meisje, dat inwonend is bij een familio to Ginne ken in het Ulvenhoutsche Boscli wandelen met do bedoeling plantjes te plukken. Ter wijl zij daarmee bezig was is zij, volgens haar zeggen, in oen greppel gevallen en heeft haar been zoo ernstig bezeerd, dal zij bewusteloos is geraakt. Toen zij weer hij kwam, aldus vertelde hel meisje, was liet donker Zóó hevig was de pijn aan haar boenen, dat zij niet kon staan of loopen Zoo heeft zij daar acht dagen gelegen tot op Zondag 19 December een boschwachter die toevallig langs het lnantjp kwam, waar zij lag, haar heeft gevonden. Zij heeft in .die. acht dagen zeer veel last gehad van honger, koude, vocht en dorst, en kon, «oen de man haar vond. niet meer zeggen dan: „Dorst, dorst, dorst!" Hij heeft toen water in zijn hoed gehaald en haar laten drinKen. Het laantje, waar het meisje lag. is niet zooals hot „Dagblad van Noord-Brabant" verhaalt, een verafgelegen laantje, maar ligt vrij dicht onder meer begane gedeelten echter zoo, dat er in dezen tijd van liet jaar bijna niemand komt. Daardoor is het te verklaren, dat men haar hulogerocp, voor al in do eerste dagen en nachten niet heeft gehoord. Nadat het meisje gevonden was. reeft men haar per brancard naar het St 1 aurentius gesticht overgebracht, waar zij ter verpleging is opgenomen Naar aanleiding van dit bericht heeft een corr. van de „Tel." een onderhoud ge had met dr. Gnmmers van liet St l.auron- lius-gesticht, (lie het verhaal bevestigde Do dokter doelde bovendien mede, dat hij zeer verbaasd was geweest over het uit houdingsvermogen van het meisje Hij voegde er aan toe. dat ziï na onderzoek ge heel normaal schijnt. Alleen zijn de boe nen, vooral het eene been, aangetast door koud vuur, een gevolg, naar do arts mede deelde, van de doorgestane ellende. Hij l.oonfo haar evenwel hirtnon niet al te langen tijd weer geheel to genezen Inbraak bij een nem.-cntvanger. De gemeentekas van Schiebrook ontvreemd. In den nacht van Maandag op Dinsdag is ingebroken in do woning van den ont vanger d°r gemeente Schiobroek, die «en zijnen huize de kas bewaart. Do kas d«o oonig duizenden guldens inhield, hebben de inbrekers meegenomen. Het onderzoek van de politie uit Hille^ersberg lwlft tol fcu toe geen resultaat opgeleverd Het vermiste- bedrag beloopt f 5000 De ontvanger had do gewoonte, zijn kas des nachts onder zijn hod ie bewaren, meldt het „FbH.*\ De inbrekers moeten mot de omstandigheden op de hoogte geweest Z'in eu precies do plaats geweten hebben, waar bet kistje verborgen was waarin de ontvan ger zijn geld bewaarde De ontvanger horff 's morgens aanvankelijk eerst niets van den diefs'al en inbraak ontdekt Ferst later op den dag werd bespeurd, dat de huilen deur had opengestaan en do telefoonleiding was doorgesneden. Inbraak in een kazerne. Inbrekers hebben getracht Maandag hun slag to s'aan in do Aloxanderkazerno te 's-Gravenhagc. Eerst zaagden zij eon paneel uit een deur, om vervolgens te ko men in het kantoor van den kwartier- meestor. Hier vonden zij de brandkast, die zij getracht hebben te openen, wat echter niet gelukte. Fr waren eenige kras sen op (1e brandkast gemaakt en dc in brekers hadden haar omgekeerd, in do hoop, dat do achterkant opengebroken kon woren. Onverrichterzakc moesten zij echter terugkceren. Er wordt niets ver mist. De politie onderzoekt de zaak. Inbraken. Gisternacht heeft men te Gaanderen wederom getracht op een vijftal plaatsen in te breken, zooals in de goederenloods van do Geld. Tram, manufacturen- en si garenwinkel van Senten, den Coöp win kel enz. enz., doch op allo plaatsen werd men gestoord, doordat do inwoners door de veelvuldige inbraken van (1e laatste weken meer op luin hoede zijn. Uit een goederenwagen, staande voor het magazijn der Coöp. Landbouw Han- delsvereeniging werd een zak met meel ontvreemd. Volgons mededooling van de politie schijnt men thans dc daders op het spoor, zoodat te verwachten is, dat aan do onveiligheid spoedig een einde zal zijn gemaakt. Een stelende hoofdconducteur. Een hoofdconducteur te Zwolle stond reeds langs onder verdenking van diefstal Zaterdagmiddag heeft op een klein sla tion een arbeider hem oen portefeuille ge geven, die naar deze hem zeide, in een coupé was gevonden en te Nijmegen moest worden afgegeven. In die portefeuille be vond zich 200 gemerkt geld. Bij aan komst te Nijmegen ontbrak een briefje van 2.50. Hierop is de hoofdconducteur aangehouden. Dc man had 42 gulden in de week inkomen en geen kinderen. En toch blijft de v--" Oud-Chef der Kon. Fabrieken SOPHIASTRAAT 17 het beste en °t voordeeligste adres Een boos en laf opzet? Gisterenavond bemerkte men, dat op de rails der N.Z.H.T.M.. bij den Kweekerijweg to Den Haag een riool kolk was gelegd. liet was to laat om dc naderende tram te doen stoppen: deze reed over het zware ijzeren voorwerp heen, dat in twee stuk ken brak. Een ingesteld onderzoek wees uit, dat do kolk daar neergelegd was door drie mannen, die korten tijd later in de duinen gearresteerd werden. Mon onderzoekt nog waarom deze personen het voorwerp op de rails gelegd hebben, waardoor do pas sagiers aan groot gevaar werden blootge steld. De oude moordzaak te 's-Gravenhage. Gisterochtend heeft de rechter-commis- earis, belast met de instructie in de moord zaak in do de Ricmerstraat to 's Graven- liago, in verband waarmee zooals men zich zal herinneron een 42-jarige fol< graaf is gearresteerd, de gewezen verlor - de van den aangehoudene aan een verin c onderworpen. Hierbij wlfren de Offir r van Justitie en do verdediger, mr. De :o- barap tegenwoordig. Uit dit verhoor is voldoende komen vast te slaan, dat de bewering als zou men hier ie doen hebben met een wraakneming van de zijde van deze gewezen verloofde, abso luut onjuist is. Het meisje trekt zich de zaak zeer aan cn heeft zich tegenover dc justitie in zeer gunstigen zin over den verdachte uitgela ten. Het is dan ook gebleken, dat de bewe ring, als zou zij laster omtrent den ver dachte versnreid hebben, allen grond mist. Gistermiddag zijn door den roebtor-enm- missaris nog enkele getuigen verboord De diefstal te Beverwijk. Omtrent den diefstal bij de N.V. v.h. H. W. Wicherink te Beverwijk, verne men wij nog het volgende: Algemeen wordt deze daad toegeschreven niet aan hebzucht, maar aan zucht tot sensatie, daar de aangehoudene een hartstochtelijk bioscoopbezoeker is, en opgaat in sensaf»°- fi'ms. Hij heeft op liet kantoor een brief je geschreven, gedeeltelijk met roodnn en gedeeltelijk met zwarten inkt, waarin hij er zijn teleurstelling over uitsprak, dat de brandkast zoo was gesloten, dat hij haar met den glooiendon pook niet open kon krijgen Den volgenden avnnd heeft hij zo'f do chèque teruggebracht mot do mcdedeeling, dit papier te hebben gevon den Buiten do chèque was er niets meege nomen dan een handvol muscaatnooljes; ook had hij zich tegoed gedaan aan pin da's. Gedurende zijn verblijf op het politie bureau heeft de aangehoudene verklaard, dat hij ook den diefstal in den nacht van 3 op 4 Nov. heeft gepleegd, en don buit, ruim 225, gedurendo do feesten te IJmui den had opgemaakt. Flcsschentrckkers in dc Residentie. Den laatsten tijd ontwikkelen de flcs schentrckkers te 's-Gravonhago weer ion groote activiteit. Do vorige weck hebben zij intensief gearbeid en verschillende groote firma's voor vrij belangrijke bodragen ge dupeerd. Hot vermoeden is gerechtvaardigd, dat do heeren in argonisch verhand mei elkaar werken. Hoo groot do bende ia, valt niet met zekerheid vast te stellen, maar in ieder geval oen vijf of zes man Onder hen be vindt zich o.a. een oude bekende van do politic, zekere G tegen wien reeds eenige malen in het politieblad is gewaarschuwd. Dit heerschap, dat vroeger veelal in do provincie „werkte", schijnt in den laatsten tijd in aanraking to zijn gekomen inet eenige trawanten die het terrein hunner operaties meer in do residentie hebben liggen. Do zaken worden nogal grootscheeps op gezet. Hun systeem van „werken" komt hierop neer, dat zij kamers of ook wel eens winkels huren, en daar op crcdiet gekochte goederen laten bezorgen, waar mee zij zich dan uit de voeten maken. Zooals men weet is dit bedrijf in den volksmond flesschen trekker ij geheeton niet strafbaar bij de wet, behalve dat voor eenige afzonderlijke feiten wegens oplich ting een vervolging kan worden ingesteld. Een geraffineerde oplichterstruc. Een winkelier to Amsterdam is onlangs do dupe gewordon van een oplichting, waarbij op ongemeen geraffineerde wijzo gehandeld word, schrijft „De Winkelier". Hem werd telefonisch zijn artikel leent zich daar zeer wel toe een hestel ling gedaan, groot iets meer dan ƒ10, zoo dat do hij te voegen quitantie van plak- zegel moest worden voorzien Do bestelling werd uitgevoerd en de betaling geschiedde onmiddellijk hij aangifte aan huis. F.cnigo dagen daarna ontvangt do win kelier weer een telefoontje, waarin onder lofprijzingen voor de goede qualitcit van et geleverde, thans het vijfvoudige van de vorigo maal word besteld. Evenzeer wordt de toevoeging niet vergeten: Doel u de quitantie er bij. Do aangeboden quitantie is, zegt hij, loeh onmiddellijk betaald. De bediende, na lang aaudringen ten slotte onverrichterzake huiswaarts koe rend. rapporteert het geval aan zijn pa troon, en bij nauwkeurige bestudeering \an do teruggegeven quitantiestrook con- tatoeren zij, dat deze strook geknipt ia \an dc quitantie van de éérste levering ad tien gulden zooveel.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3