MAANDAG 20 DECEMBER 1926 18e Jaargang. No. 5445 Cs ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vcor Leiden 19 cent per week 12.50 per kw&rta&L Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwarta&L Franco per poat I 2.95 per kwartaal, flet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, by voor uitbetaling Afzonderlijke nummers 5 ct. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertenliSn 30 cenl per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wimit hel - dubbele van hel tarief berekend Kleine advertenliën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd hom en ver huur, koop en verkoop 10.50. Dll NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN- BUiTEMLAND België Mutaties in het Belgische kabinet. In Januari a.s. zal de Belgische minis ter van Financiën, Houtart, om persoon lijke redenen aftreden. De premier Jaspar zal zijn portefeuille van Binnenlandsche Zaken verwisse'en voor die van Finan ciën, Baels (kath.), die op het oogenblik minister van Landbouw is, zal minister van Binnenlandsche Zaken worden, ter wijl tot minister van Landbouw Brussel- mans (kath.) zal worden benoemd. Duitschland DE KABINETSCRISIS. Een moeilijke oplossing. De groote coalitie van de baan. Uit de Zaterdag door president Hin denburg metde partijleiders gevoerde be sprekingen büjktr eeds, dat aan 'n spoe dige oplossing der crisis niet te denken valt en dat de desbetreffende onderhan delingen tot na het Kerstrecès van den Rijksdag verdaagd moeten worden, d.w.z. tot de tweede helft vfan Januari. Niettemin bleek uit de door de partij leiders afgelegde verklaringen duidelijk, in welke richting de koers gaat. De lei der der sociaal-democraten, Müller-Fran- ken. heeft klaarblijkelijk reeds de hoop op het tot stand komen der groofe coalitie of der coalitie van Weimar opgegeven. Tegenover president Hindenburg ver klaarde hij namelijk, dat de sociaal-demo craten bereid zijn een kabinet der mid denpartijen te steunen, indien die uit per sonen bestaat, tegen wie de sociaal-demo craten geen bezwaar hebben. Dat wil zeg1- gen, dat de sociaal-democraten bereid zijn in de toekomst op te treden als stille vennooten van een nieuw kabinet-Marx, mits de rijksweerminister Gessier en de minister van Binnenlandsche Zaken Kiilz vervangen worden. Daarentegen houden de Duitsch-natio- nalen vast aan hun verlangen, om in het nieuw te vormen kabinet te worden opge- Domen. Hun leider, graaf Westarp, ver klaarde, dat zijn partij bereid is onder handelingen over toetreding tot de regee ring te voeren. Hot Centrum, de Duitsche Volkspartij en de democraten nemen voorloopig een afwachtende houding aan. „Frankfurter Zeitung" meent, dat geen verrassende gevolgen van den val der regeering te verwachten zijn. De mo gelijkheid van uitbreiding der regeering is reeds drie jaar van alle kanten bestu deerd, zondat nieuwe combinaties niet te vinden zijn. De beslissing ligt bij het Cen trum. Het blad meent dat president Hin denburg eerst Scheidemann en daarna de Duitsch-nationalen moet raadplegen voor vorming van een kabinet. Het „Hamburger Fremdenblatt" meent, Öal Scheidemann door zijn onthullingen mogelijkheid van een groote coalitie vonr langen tijd te niet' heeft gedaan. De „Hamburger Nachrichten" ziet niet hoe een nieuwe regeering onder de huidi ge omstandigheden gevormd kan worden. De „Munchener Neueste Nachrichten" mpent dat thans op de Bijksdagleden de plicht rust, dat een krachtige regeering gevormd wordt. Het Centrum heeft het in hand de ontwikkeling van het Duit- Echo volk in rustige banen te leiden. e Fransche pers over den val van hel kabinct-Marx. De meeste Fransche b'aden constatee- len, dat de val van het kabinet-Marx en kel het gevolg is van binnenlandsche po litieke kwesties, en waarschijnlijk geen vijziging zal brengen in de Fransch- Duitsche toenaderingspolitiek. Uitsluiting in de Dutsche schoen industrie. In een te Frankfort gehouden buitenge wone algemeene ledenvergadering heeft ie Bond van Duitsche Schoenfabrikanten besloten, zijn werklieden met ingang van 8 Januari uit te sluiten. uitsluiting geldt als protest tegen de uitspraak van den rijksbemiddelaar, die loonen van 70 op 78 pfennig per uur terhoogde. Alleen te Berlijn zullen 6000 werklie- 5n door de uitsluiting getroffen worden. Engeland Pas geweigerd. Het Britsche departement van koloniën -ceft een paspoort voor Indië geweigerd Saklatvala, het communistische par- Albanië. Weder onrust in Albanië? „Chicago Tribune" meldt uit Athe ne. dat volgens onbevestigde berichten Albanië opnieuw een revolutie is uit gebroken, die tot nu toe niet onderdrukt kon worden. Na hevigen tegenstand zou Skoetari door de rebellen zijn ingenomen; de stad zou zelfs gebombardeerd zijn. Volgens andere geruchten is revolutie uitgebroken in de omgeving van Argyro- kastran. Litauen. DE MILITAIRE OMWENTELING. Een compromis gesloten. Een nieuw kabinet. Het Lifausche consulaat-generaal te Brussel heeft het volgende telegram ont vangen: Ten einde ernstige gebeurtenissen te voorkomen, hebben de partijen in Litauen uit vaderlandslievende overwegingen een compromis geteekend, waardoor aan beide tegenstanders voldoening wordt geschon ken. In het geheele land heerscht volko men rust. Naar verder nog uit Kowno gemeld wordt is het Litauschekabiuet-Slezevi- cius afgetreden. Professor Woldemaras heeft op verzoek van staatspresident Gri- nius het nieuwe kabinet gevormd, waarin Woldemaras zich met het premierschap en de portefeuile van Buitenlandsche Za ken belast. De buitenlandsche politiek ongewijzigd. De nieuwe Litausche premier Wolde maras betoogde in een uiteenzetting, dat Litauens buitenlandsche politiek ongewij zigd blijft en dat ook geen wijziging in de bezetting der Litausche gezantschappe in het buitenland zal plaats vinden. Smetona president. Staatspresident Grinius heeft zijn ambt neergelegd. In een buitengewone zitting van den Litauschen Landdag werd Anta- nas Smetona met al'e 38 stemmen tot president der republiek gekozen; alle 45 linksche afgevaardigden waren afwezig. Smetona, die onmiddellijk werd beëedigd, werd levendig toegejuicht. Een communistische opstand? De toestand nog niet rustig. Volgens uit Wilna ontvangen berich ten zijn de communisten te Ponewjesh en Schaulen in opstand gekomen en zijn zij van plan, naar Kowno op te (rekken. Het achtste regiment infanterie, dat te Schau len in garnizoen ligt, heeft reeds bevel gekregen, dezen opmarsch te stuiten. Een groot aantal manschappen in het Litau sche leger heeft echter sterke communis tische sympathieën. Te Wilna werd Zaterdag uit do rich ting van Mariampol geweervuur gehoord en enkele Poo'sche families zijn over de grens gevlucht, zonder dat zij door de grenswacht werden lastig gevallen. Volgens andere berichten wegen de beide tegenover elkaar staande partijen vrijwel tegen elkaar op en het feit, dat het draadlooze station te Kowno op de mede- deeüng, dat een kabinet was gevormd, een concert heeft laten volgen, kan den indruk niet wegnemen, dat de toestand nog ernstig is. Algemeene staking. Volgens te Berlijn ontvangen berichten zou het Algemeen Arbeidersverbond van Litauen de aleemeene werkstaking gepro clameerd hebben tegen de militaire dicta tuur. Japan. De keizer van Japan. Blijkens oen Reutel-telegram uit Tokio d.d. 18 dezer, schijnt het „officieele" Vas Diaz-bericht, meldend het overlijden van den keizer van Japan, voorbarig te zijn ge weest. Bedoeld Reutel-telegram meldt, dat een bulletin over den toestand des keizer d.t. 18 dezer meedeelde, dat de keizer sterven de is. De pols wordt zwakker, de lichaams temperatuur en de ademhaling neemt af. De ontsteking van de rechterlong is acuter geworden. Do zieke gaat ziender- oogen achteruit. Amerika De regeling der oorlogsschulden. Een protest van Amerikaanse he hoogleeraren. Veertig Amerikaansche professoren, die staatsrecht en economie docecren aan uni versiteiten der V. S., zullen Maandag een protest publiceeren tegen de geheele me thode van de regeling der oorlogsschulden, en een internationale conferentie voorstel len ter herziening en zoo mogelijk schrap ping van zekere onderdeelen der schuld regelingen. Men verwacht, dat dit krachtig beroep op het Amerikaansche. volk diepen indruk zal maken en groote belangstelling zal wek ken over de geheele wereld. INCEZüDEf! MEDEDEELING OOST WEST THUIS BEST vooral met koude dagen als de haTtrd heerlijk brandt met onze PRIMA ANTHRACIET. AMSTEROAMSCHE ANTHRACIET P- HEERENSINGEL 34-35 - Tel. 1523 3257 ÉIWEIhland Franclscaanschs Kerstviering per radio. Een modern Greccio. Men schrijft ons het volgende: In het jaar 1223 wenschte Sint Francis- cus Kerstmis te vieren, zóó innig en zóó echt, dat het voor Hem en de Zijnen juist zou zijn, alsof het werkelijkheid ware. Giovanni Vellita was een milddadig Rid der, die aan Franciscus een met bosch begroeide rots had geschonken in de buurt van het stadje Greccio. Franciscus vroeg hem, om daar in een grot een kribbe te doen plaatsen, met stroo; en ook een os en ezel; alles juist als in Bethlehem. „Ik wil eens echt de komst van Gods Zoon op aarde vieren, en met mijn eigen oogen zien, hoe arm en ellen dig Hij het hebben wilde, om onzentwille". En in den heiligen Nacht kwamen de broeders met brandende kaarsen, en de herders en boeron uit heel de streek met fakkels in de handen naar Franciscus' Kerstkribbe. Vlak vóór de kribbe had Franciscus een altaar opgericht, en daar op werd de „Kerstmis" opgedragen. En Franciscus stond daar maar voor do kribbe, met tranen besproeid, diep zuch tend en overstelpt van hemelsche blijd schap. En Giovanni Vellita zag, hoe Hij eindelijk een levend en stralend Kindje uit de Kribbe tilde, en aan zijn hart prangde, En dat Kindje streelde Franciscus' magere wangen en zijn ruwe pij. En na het Evangelie" preekt St. Fran ciscus en, als Hij den Naam wil uitspre ken van Jesus, wordt hij zoozeer door liefde ontvlamd, dat die Naam niet over zijn lippen komt en dan zegt hij maar „Kindje van Bethlehem". En bij 't uit spreken van die woorden laat hij telkens zijn tong over zijn lippen gaan, om de zoetheid te proeven, welke die Naam op zijn lippen bracht. En heel het bosch was doorstraald van den gloed der kaarsen en fakkels, en weer galmde van het blijde gezang van St. Franciscus' broeders. Die innige liefde voor den Kerstnacht en het Jesuskind is in de zoo poëtische orde van Sint Franciscus blijven leven. En ihans, nu we het zevende eeuwfeest herden ken van het heerlijk verscheiden van den allerblijdsten Franciscus, nu vieren de Minderbroeders den Kerstnacht inniger dan ooit. Doch omdat we loven in de twintigste eeuw, is het mogelijk heel velen die Fran- ciscaansche Kerstviering te doen mede leven. Want den 28 sten December 's avonds 8.10 zal do Hilversumsche draad looze omroep een Kerstviering van het Weerter Franciscanerconvent uitzenden. Enkele Minderbroeders vormen het groote koor, dat de goeddeels dertiendeeuwsclie Franciscaansche zangen uitvoert, en de mu_ ziek wordt afgewisseld door een groote Franciscaansche Kerstrede van pater Dor* romeus de Greeve O. F. M. De volledige tekst der rezangen, Latiin en Nederlandsch, is afgedrukt in de „Terti aris", maanblad der Derde Orde, afleve ring JanuaTi 1927, die vóór de Kerstdagen verschijnen zal. Laat niemand, die het Kerstkind en Franciscus lief heeft, nalaten, zich don 28sten December met deze geestelijke genietingen te voeden Het persgeheim. Het Utrechtsche geval, Dc burgemeester van Utrecht heeft zich naar aanleiding van do bekende Bchen- ding van gebeimbotiding, waaraan een der Utrechtsche raadsleden zich tegenover den correspondent van ,.De Telegraaf" zou hebben schuldig gemaakt, om advies g^ wend tot het bestuur van den Nod. Jour nalistenkring, tot den voorzitter van do R. K. .Tournalisten-Vcreeniging en tot een tweetal andere journalisten. Do burgemeesfer beeft dozen gevraagd, of naar bun oordeel de beer Van Os ge houden is met een beroep op het persge- heim te weigeren den naam van bet raads lid te noemen, dat bom 'n uittreksel van het rapport der Commissie van Onder zoek naar de pcrsoneelsverhoudincen bij den Bouw- en Woningdienst verstrekte, nu deze correspondent van „Do Telegraaf" door eigen mededeelzaamheid den kring der voor verdenking in aanmerking ko menden zeer heeft verkleind. Do burge meester wijst eï op, dat do heer Van Os zich niet van den beginne af op het pers- geheim heeft beroepen, maar reeds aan stonds heeft meegedeeld, dat hij zijn in lichtingen had van een raadslid, verder soc.-dcm. fractie, doch wel lot do raadsle den, dio op 1 November den burgemeester geantwoord hadden op zijn schriftelijke vraag van 29 October. Hierdoor bleef do keus beperkt tot minder dan de helft der raadsleden, on is het aantal leden, op wio op deze wijze bijzondere aandacht geves tigd is geworden, niet zoo heel groot meer. Ja zelfs heeft de heer Van Os hier en daar bovendien nog min of meer vage aandui dingen gedaan, die er zeker too hebben bijgedragen, om degenen, die ze verna men, er toe le brengen veronderslellen- derwijs een of meer bepaalde personen to noemen. Het bestuur van don Journalistenkring heeft deze vraag bevestigend beantwoord, ook al betreurt hot dat do heer Van Os de bedoelde beperkingen heeft aange bracht Hetzelfde oordeel geven de heeren G. G. v. d. Hoeven en Plemp van Duiveland, die van het journalistiek geheim een ab solute opvatting hebben. Do heer J. B. Vesters, voorzitter van de R. K. Journalisten-verecniging, meent echter, dat de heer Van Os zich ondor deze omstandighoden niet meer dor een beroep op het persgehcim behoeft te la ten weerhouden om den naam te nremrn. Emigratie uit Drente. Minister Kan tegen uitoefening van dwang. In het voorjaar van 1925 had de minis ter van Binnenlandsche Zaken en Land bouw bepaald, dat do arbeiders, die wei gerden hun aangeboden arbeid in binnon- of buitenland te aanvaarden, bij de werk verschaffing moesten worden ontslagen en behoudens machtiging van den minister, niet weer mochten worden geplaatst. Een zelfde besluit was genomen ten aanzion van de hoofden van gezinnon, waarvan de zonps weiperden werk to aanvaarden alsmodc, wat betreft dc gezinnen die dit hadden geweigerd zonder geldige redenen, door den minister te beoordoclon, te omi- greerpu naar andere gewesten in o£ bui ten Drente. On dat besluit is do teeenwoordice mi nister van Binnenlandsche Zaken terugge komen. Hij is van meening, dat emigratie niet moet geschieden onder dwang. Ten aanzien van een persoon, die bij de werkverschaffing ontslagen was, om dat. hij weigerde te emigreeren, heeft do minister herplaatsing bevolen, terwijl aan bet gemeentebestuur nlhicr is bericht, dat ook do arbeiders, die mochten weieeren naar Enschede to verhuizon, hoewel zij daarvoor op eigen verzoek ziin aangewe zen, niet mogen worden ontslagen. Om echter te bereiken, dat do vrüwil lige emigratio van Drentsche arbciters bevorderd wordt, zullen de betrokken hoofdambtenaren aan het departement be sprekingen voeren met do leden van de commissie voor do werkverschaffing, op dat die door middel van hun organisaties de arbeiders inlichten omtrent dc wen- srbeliilvhcid van emigratie in hun eigen belang. Uit de Communistische Partij. Wijnkoop on van Ravcstcijn geroyeerd. Do „Tribune" van gisteren bevat een te legram uit Moskou, waarin gemeld wordt, dat, na een verdediging van Pepper, door de Uitgebreide Executieve der Communis tische Internationale in haar slotzitting een resolutie der Hollandsehe commissie werd aangenomen, waarin het royement van do boeren Wi'nkoon en van Ravesleün uit do Communistische Internationale defi nitief wordt boveatigd. De resolutie ver klaart, dat Wiinkoop en van Ravesleiin voor hun z.g. partij zich den naam Com munistische Partij onrechtmatig hebben toegeëigend. Het spoorwegongeluk bij Haarlem. Omtrent de oorzaak van het. snoonveg- ongeluk aan de Klevcrlaan bij Haarlem, vernemen wij nocr, dat de reden, waarom de trekdraadleidingen van den wissel niet gewerkt hebben, moet gezocht worden in bet feit, dat leden van bet personeel dor met dc inrichting der clcctrische leiding belaste maatschappij het Nederlandseh Bouwbedrijf dio natuurlijk ten opzichte van bet. seinwezen geheel onbevoegd zijn, op ondeskundige wijze met die trekdraden hebben omgegaan, toen zij in dc buurt van die draden moesten werken. Werktijd in schoenfabrieken. Do minister van arbeid, handel en nij verheid, gezien de beschikking van den toenmaligen minister van arbcd, d.d 11 October 1922, betreffende overwerk in schoenfabrieken, overwegende, dat hij boven ge noemdo beschikking een vergun ning, als bedoeld in art. 28, zevende lid, der Arbeidswet 1919, lot wederopzegging werd verleend op gemeenschappelijk ver zoek van den Nederlagidschen R. K. Bond van Schoenfabrikanten en den Neder- landschen R. K. Lederbewcrkersbnnd, overwegende dat is gebleken, dat de Ne- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De crisis in Duitschland zal voorloopig nog geen oplossing vinden. Dc groote coali tie van de baan. In Litauen is een nieuw kabinet gevormd Smetona is tot president gekozen. Een communisten-opstand. Dc keizer van Japan neg niet gestorven. BINNENLAND. Heden wordt de jaarvergadering ge houden van de A!g. Ver. v. Bloembollen cultuur. (L on -T1ste blad). Een ziekte-epidemie in verschillende plaatsen. (Gemengde Berichten, 2c blad). dat dit raadslid niet behoorde tot de derlajidsch R. K. Bond van Schocnfabri kanten heeft opgehouden te bestaan, overwegende voorts, dat do Nederland scho R. K. Lederbewerkersbond in .sa menwerking met eenige andere vakver- eenigingen van arbeiders de intrekking van die vergunning hoeft verzocht, heeft met ingang van 1 Januari de beschikking van den toenmaligen minister van ar beid, d.d. 11 October 1922, ingetrokken. Het Nederlandsch-Bclgisch verdrag. In een Vrijdag gehouden vergadering van do Amsterdamsche Sociaal-Democrati sche Studentonclub, werd me» algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de vergadering haar houding bepalende tegenover de actie, dio thans in de s»u- dcntenwereld, wordt gevoerd met het doel bij de Eerste Kamer op verwerping aan te dringen van het NederlandschBelgi sche verdrag, als haar meening uitspreekt dat de studenten in deze zoowel uit poli lick als technisch-ecouomiscb oogpunt zoo gecompliceerde*kwostie niet tot oordeelen bevoegd zijn. Mitsdien word besloten zich van het geven van een oordeel over het verdrag" to onthouden. Verstandiger dan de jongelui van het Leidsch studentencorps! De burgemeester van Sittard t. Gisternacht is de heer A H. Gijzeis, burgemeester van Sittard overleden KERKNIEUWS HET BISDOM HAARLEM IN 1925. In „St. Bavo" vinden wij de volgende cijfers vermeld over het bisdom Haarlem in 1925: Priesters: in 1925 worden gewijd 20 6aeculieren: overheden 11 d enstdoende priesters, en werden er 5 eervol ontslapen Op 31 -December 1925 waren in de ziel zorg werkzaam 624 saeculicre en 216 re guliere, to samen 870 priesters Deponen dio aan hel onderwijs verbonden zijn of aan verschillende assistcntiekloosters wa ren geaffilieerd, (ongeveer 100 priesters als men do diocesano seminaries niet meetelt) zijn hier niet bij gerekend. Deze priesters bedienden 282 parochies (drie nieuwe werden in 1925 opgericht) welke in totaal over 315 openbare kerken beschikten. Zij stonden ten dienste van 500.724 Communicanten, of van 777.883 Katho lieken. In 1925 gingen 1098 volwassen tot do Katholieke Kerk over met 319 kind ren Gedoopt werden er 22059, gevormd 19312 (in totaal diende Mgr. Callier nu aan 363.903 geloovigen het II Vormsel toe); 17.162 deden hun eerste II Com munie, terwijl er in het geheel 21.938 433 H.H. Communiën wrrden uitgereikt, of 43.8 per communicant. Het aantal Katholieke huwelijken be droeg 4388 Het bezoek der Chineesche Bisschoppen aan ons Vaderland. Zooals bekend gemaak ist zullen do eerste Chineesche Bisschoppen ons land met een bezoek vereeren Daar het echter niet mogelijk is, dat zij het grootste doel van ons vaderland bezoeken, heeft het Pauselijk Liefdewerk van -den H Petrus gemeend te moeten bevorderen, dat rle talrijke Noderlandscho Katholieken, dio in deze voor de Kerk zoo groote gebeur tenis belang stellen, toch zooveel mogelijk daarvan konnis nemen en er mode meele ven. Het geeft daarom uit een groot rijk ge- illustrecrt gedenkschrift, waarin 'n veer tigtal foto's en een kort maar duidelijk boschrift de lezers op do hoogte stellen van de personen en Vicariaten dezer eer ste Chineesche Kerkvorsten, van hun in drukwekkende wijding door den Paus zelf, waarvan een volledige serie van 13 groote foto's oen helder denkbeeld geeft, en met do kerkgeschiedenis van hun oud en groot, maar weinig bekend, vaderland. Het gedenkschrift zal nog vóór Kerst mis bij Ars Cathobca te Leiden verschij nen, slechts 15 cis. kosten en bij den uit-

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1