Je leifalie Courant" liet Geheim van Florise. Derde Blad. Vrijdag 17 December i926 STflPSWIEUWS ZESDE DIOCESAAN CONGRES „VOOR EER EN DEUGD". (Vervolg). De voorz. bed. ikte kapelaan v. Lci„ ig voor zijn inleiding en beval hem als spre ker voor de verschillende afdeelingen aan. Spr. stelde voor de volgende besluiten te nemen: Dat de Dioc. Vereeniging het gespro kene gietc in den vorm van voorspellen aan het Hoofdbestuur en wel als volgt: lo. Het H.B. trachte een boekje samen te stellen, uit te reiken bij het huwelijk en waarin opgenomen zijn diverse uitspraken van vooraanstaande medici en geestelij ken. 2o. Het H. B. riclite tot den Centrale Raad der St. Vinccntiusvereeniging en het H. B. der St. Elisabethverceniging het v zoek, om de conferenties die ieder jaar ge houden worden, over het gcheele land in het komende jaar te willen wijden aan beslrijuing van het Neo Malthusianisme. 3o. Zich aan te sluiten bij het voorstel den Haag om te verkrijgen een verbod van den aanmaak, invoer- of verkoop van Neo Malthusiaansche artikelen. Do contributie voor het volgend jaar .Werd minstens oven noog gehouden, zoo dat afdeelingen, (lie meer kunnen geven, daartoe beleefd worden uitgenoodigd. Do volgende jaarvergadering zal waar schijnlijk te Haarlem worden gehouden. In zijn slotwoord bracht de voorz. dank aan deken Dessens en prof. Bemelmans, die ook een deel der vergadering had bij gewoond. De middagvergadering. To half drio werd het Congres voort gezet onder praesidium .van den Zeer- eenv. heer L. Wanna, pastoor te Ilpen- dam. De vergadering was vrij goed be zocht medo door afgevaardigden van verschillende vereenigingen, als R. K. Vrouwenbond, Bond voor Groote Gezin nen, R. K. Jonge Middenstanders en R K. Stud. Ver. St. Augustinus. Pastoor Wanna zeide in zijn openings woord, dat het dikwijls zoo ontmoedigend is dat bij het heerlijk streven naar het doel der vereeniging, niet altijd die steun yerkregen wordt, die men redelijkerwijs mag verwachten. Spr. herinnerde aan liet Vastenamen- dement van het Doorluchtig Episcopaat in 1924, waarin gewezen wordt op het groote gevaar, dat tegenwoordig dreigt, n.l. de alom veld winnende verwildering van zeden, gepaard gaande met een ver mindering van geloofsleven. Is dit waar, dan is ook het omgekeerde waar. Dan zal ook het streven naar het opvoeren der zedelijkheid ook meebrengen, dat het ge loofsleven zal verdiept worden. Spr. roept dan ook de bemiddeling der Katholieke pers in om mede te strijden voor de be vordering der zedelijkheid en bestrijding der zedeloosheid. Dit is een zaak, niet alleen van belang voor de Vereeniging „Voor Eer en Deugd", maar een belang van ieder Katholiek, omdat zij allen uit-, dragen moeten het Koninkrijk van Christus. Daarom moet iedere Katholiek een bevorderaar zijn van de zedelijkheid. Spr. besluit zijn openingswoord met den wensch, dat als resu'taat van deze ver gadering tegen den spot en de hoon van zoovele zijden do steun der Kathlieken eteeds grooter moge worden. Na het zingen van het Strijdlied, was het woord aan prof. J. Bemelmans, di recteur van het Centraal Bureau „Voor Eer en Deugd" te Roermond. Rede prof. Bemelmans. In zijn inleiding zeidd spr., dat het onderwerp „Loctuur", waarover hij zou spreken, hem geen gelegenheid zou bieden voor zijn gehoor een verhandeling over kunst te houden. Hij zou zijn gehoor niet kunnen rondleiden in den bongerd of FEUILLETON. 34) Met zijn slanke handen zette de mar kies zelf haar den mantelkap op. Op dat ccgcnblik kwam Lamarette terug. De ser geant had zijn maimen laten rusten, maar zelf was hij op den drempel gekomen om zich van het gezegde van den schildwacht te overtuigen. Hij zag de jongelieden .in den rug, op het oogenblik dat de vingers van den „ka pitein" de haren van het moisje aanraak ten. De houding der verloofden deed hem geen oogenblik twijfelen. Hij gaf daarom den bos sleutels aan den schildwacht cn verdween weer opdat de kapitein niet zou denken dat hij hem bespiedde. Lamarette kuchte even om de verliefden te waarschuwen en hen voorbij gaande, liep hij naar het hek waar hij den sleutel in het slot stak. Opnieuw plaatste Yvetto zich tusschen den soldaat en mijnheer de Valrose, die het eerst het hek doorging. In het voorbij gaan kon de markies de bekoring niet weerstaan Lamarette's neus te streelen met de karwats. Een onvoorzichtige overmoed! Maar de schildwacht was een goedige jongen en Dam deze familiariteit vroolijk op. Plezierige wandeling, kapitein! Blijft u lang weg? Yvette die opnieuw gevaar vreesde, we gens de roekeloosheid van den markiès, antwoordde terstond: bloementuin der litteratuur, men mocht van hem geen technische vondsten of ontdekkingen verwachten, spr. zou niets kunnen zeggen, wat niet reeds uit den treure gezegd is en geschreven en dat samengevat kan worden in deze twee pun ten. Er wordt veel te veel gelezerf en er wordt gelezen wat men niet lezen mag of wat men beter niet las. Toch wil spr. ondanks alles weer over do lectuur spreken, omdat naar de ver maningen hieromtrent zoo weinig vaak niet geluisterd wordt. Naar spr.'s vaste overtuiging leest de jeugd van heden to veel. Zij kon haar tijd beter gebruiken mot spelen. Spr. wil hier echter niet verder op ingaan, het is een geschikt onderwerp voor oen ouderavond. Spr. wil het heden hebben over de tweede stelling: er wordt veel te veel ge lezen, wat men -niet lezen mag, of wat men beter niet las. Het is geen nieuws als spr. zegt, dat er in alle talen, ook in do Nederlandsche veel slechte lectuur be staat, slecht voor jong cn oud, voor klein en groot, voor mannen en vrouwen. Deze lectuur is slecht in den meest onheperk- ten zin des woords. Door dit soort lec tuur wordt ieder mensch bedorven, of hij heiden, jood, protestant of Katholiek is. Deze lectuur is gemaakt om te bederven of om de reeds' bedorvenen gelegenheid te geven zicli te wentelen in het slijk, waarmede zij hun ziel en lichaam hebben omgeven. Spr. wilde echter eerst een ander soort lectuur behandelen, die misschien min der erg is op zich, maar die toch ook, zij het dan voor andere men.seheq ook zeer groote gevaren meebrengt. Deze glvarcn zijn misschien des te grooter, omdat ook Katholieke mannen en vrouwen, ook jongens en meisjes erdoor worden be dreigd, n.l. do lectuur waarin do dingen, vooral de sexueele dingen, verteld worden zooals er zijn, lectuur die zich ook wel eens veroorlooft tegen het geloof in te gaan, die z.g. neutraal is. Na er op gewezen te hebben, dat men zich voor do gezondheid van het lichaam allerlei beperkingen kan opleggen, doch dat men van beperkingen, die God zelf op de Kerk oplegt, niets wil welen, zegt spr., dal zulks vooral geldt voor de lectuur. En wie kan tenslotte zeggen,, dat hij een geloof en zeden van hardsteen heeft? Lichtzinnige en neutrale lectuur is ge vaarlijk ook voor den sterkste. Spr. wil zulks aantoonen met betrekking tot de hedcndaagsche courant en de romanlec tuur, om daarna over een ander soort lectuur te spreken. Spr. waarschuwt dan legen neutrale bladen, omdat zij feitelijk liberaal zijn. Een krant in den tegenwoordigen tijd moet per se een of andere richting of lc- ensbeschouwing voorsla i Een krant die erin zou slagen werkelijk neutraal te zijn, zou op den duur haar lezers verlie zen. Zij is als een gaarkeuken, die geen zout in het eten doet. Het heeft dus geen doel het langer te ontkennen: zij die de „N. R. Crt", het Va derland, het Handelsblad, de Haagsche Post en tie Gr. Amsterdammeh o.a. lezen, lezen liberale bladen. Nu is de liberale leer en levensbeschouwing reeds in den Syllabus tot in de laatste vezels door Piua IX aan den tand gevoeld en veroordeeld. En het is er sinds dien tijd niet beter op geworden. Want laat het liberalisme als sociaal-economisch of politiek stelsel heb ben afgedaan, als philosophisch-gods- dienstig stelsel is het voor de niet-Katlio- lieken en helaas ook voor veel Katholie ken, zij het natuurlijk in mindere mate, het stelsel, waarop hun leven gebouwd is en volgens hetwelk dit leven is ingericht. Spr. weerlegt dan de uitvluchten, die worden gevoerd en wil dan even afzonder lijk sprken over één der neutrale bladen: ,,De Telegraaf". Dit blad is een sensatie blad. DU blad wil de aandacht trekken en zoo het geld e» zulks door het specu- leeren op de zinnelijkheid van het pu bliek. Wij mogen ons niet verwonderen, dat het zedelijk peril van het Ned. Volk hoe langer hoe diepen gaat zakken, als we weten, dat dit blad erop kan bluffen, dat het 100.000 betalende abonnó's heeft. Ongetwijfeld zijn daar vele Katholieken onder en zulks geeft reden tot groote on gerustheid. Verondersteld, dat dit niet zoo was, dan zou men nog kunnen spre ken van een groot gevaar voor het land. De losheid van zeden onder jong en oud. Neeneen kwartiertje 'op z'n hoogst. En uit erkentelijkheid voor het zwijgen van den schildwacht, voegde zij dezen in 't voorbijgaan fluisterend toe: Dank u wel Lamarette Zij is niet trotsch vanavond, dacht de republikein en sloot het hek weder dicht. En niet karig ook met haar glimlachjes men kan wel zien dat ze gelukkig is! Eenige passen verder wachtte de mar kies cn gearmd gingen zij daarna w^der verder de duisternis in. Lamarette keek hen na totdat zij in de mist verdwenen waren. Thans, nu hij zich in veiligheid zag, voelde mijnheer de Valrose plots een koortsachtige begeerte naar daden in zich opkomen. Yvcttc volgde hem slechts met moeite. Bedeesd hield zij hem aan den arm, maar hij dacht niet meer aan haar. Hij ademde de frissche boschlucht in, zoolang ont beerd, en dat scheen hem nog ongeduldi ger te maken. Laten wij van den weg afgaan, zei Yvette. Want wij loopen hier gevaar een schildwacht tegen to komen. Zij verlieten de effen grond van den weg en gingen ter zijde de struiken in. Eeni ge minuten liepen zij zwijgend voort. De markies dacht aan ernstige dingen. Toen Yvette het vochtige gras tegen haar. en kels voelde, bleef zij staan en sprak: Wij zijn nu ver genoeg. Men kan u "niet meer zien. IJ zult deze plaat-s wel kennen. Hier verlaat ik u dus. Als u een weinig links aanhoudt en deze weilanden doortrekt komt u aan het woud. Ja, ik ken deze streek, antwoordde de dc losheid van den huwelijksband wordt hoe langer hoe enger, net ergslo is, dat hier niets aan te doen is, met de wet in de hand. Da Augiasstal der pornografie kan door politie en justitie, als zo wil, worden uitgewist. Hiertegen staan ze machteloos. Mannen van naam, intellec- tueelen helpen door hun artikelen daartoe mede en men vraagt zich onwillekeurig af of zij niet nadenken en doorzien dat zij misbruikt worden door oen blad, dat heel Nederland bezig is te vergiftigen. Over den neutralen roman zegt spr., dat er een massa zijn die we tot do ver boden soort moeten rekenen, omdat zij al len borduren op hetzelfde stramien, den driehoek tusschen haar, hem en oen derde. Er zijn maar weinig moderne ro mans, die niet de vrije liefde tot inhoud en tot voorwerp van propaganda hebben. De verboden verhoudingen worden voor gesteld als de gewone, als de meest voor komende en dusgeeoorloofde. Men wordt langzamerhand gewend aan het idee, dat de Kerk met haar strenge hu welijkswetten onbarmhartig is en niet meer past in onzen tegenwoordigen tijd. Konden we de menschen weer brengen tot goede huwelijksverhoudingen dan wa ren we gered. Het huwelijksidee ligt mid den in de kern van het zedelijkheidsv ryag stuk en daarom is men in goeden Ka tholieken kring zoo eritisch aangelegd bij de keuze van lectuur. Tenslotte komt spr. tot de bepaald slechte lectuur, de z.g. pornografie, waar van een massa in ons land in omloop Is. Met name noemt spr. dan een tweetal be kende bladen op het gebied van porno grafie. Zij geven eenvoudig-weg platte liederlijkheid. Op het oogenblik is heel Duitschland in rep en roer over de be handeling van een wet tegen Schmutz und Schund. Of do wet zal aangenomen worden mag, gezien do geheime en hel- scho machten, die aan het werk zijn, be langstellend worden afgewacht. Wij hebben een wet, die dat alles ver biedt, sinds 1911 reeds. Maar een wet te hebben is niet genoeg: op de uitvoering komt het aan. Of do schuld bij de Recht banken of bij het Openbaar Ministerie gezocht moet worden weet spr. niet, maar feit is het, dat do sterke arm bij ons den bezem niet hanteert. Het hoofdbestuursLd, mr. Hermans, heeft in den Haag den uitgever van Pan het vuur zoo na aan de schenen gelegd, dat hij uit den Haag gevlucht is naar Amsterdam, om daar weer ongestoord zijn funest bedrijf voort te zetten Sor. brengt mr Hermans hiervoor openlijk hulde en dank, maar hij schroomt niet te zeggen, dal er ook mannen van Justitie en Rechtbank zijn, die hun plicht al zeer slecht begrijpen. Tenslotte wijst spr. op den plicht, dié alle Katholieken hebben, om, zelf oen goed voorbeeld gevend, de slechte lectuur te bestrijden en door oen goed leven een stempel te drukken op de maatschappij. (Applaus). In zijn dankwoord aan prof. Bemel mans uitte pastoor Wanna nog eens den wensch, dat als vrucht van dit Congres een mannenafdeeling te Leiden worde opgericht. Er volgde eenigo gedachten wisseling over de gehouden inlo:ding en tot slot zong het koor van de afd. Leiden van den R. K. Vrouwenbond onder leiding van mej. Jo Kortmann een vijftal fraaie lie deren, waarvoor de vergadering zich blijkens het applaus zeer dankbaar tponde." Na afloop der vergadering meldden izch bij het bestuur eenigo hoeren aan, die tot de oprichting van een Leidsche mannenafdeeling stappen zullen doen. Het Congres werd ten slotte besloten met oen Lof in de Hartebrugskerk, waar onder de Weleerw. Pater A. J. M. v. d. Donk een toespraak hield. Zijneerw. had hierbij tot tekst gekozen Ps. 45: 5: Sanctificavit tabemaculum suum Alt'issimus, De Allerhoogste heeft Zijn woonplaats voor ontheiliging behoed. Zijneerw. schetste daarbij hoe evenals in het Oud Verbond de heiLge Ark, bij de belegering van Jeruzalem door de As- syriërs, werd behoed voor ontheiliging doordat God een engel zond, dio schrik kelijke verwoestingen in het vijandelijke leger aanrichtte, zoo bewaarde God de H. Maagd Maria, de levende Temp 1 Gods voor onlhc'liging door haar niet al- markies. Maak u meer ongerust over mijik ben gered Dan hernam hij met de indrukwekken de waardigheid van zijn stand en de be minnelijkheid zijner dankbare gevoel'-'>s Gij hebt een edel hart! Ik bedank u niet, mademoiselle, want geen woord is waardig genoeg om u te prijzen voor het geen ge gedaan hebt. Een oogenblik bleven zij tegenover el kander staan, ontroerd door de eenzaam heid, den nacht, het doorstane gevaar en allerlei gevoelens. Opeens trok de markies het meisje tot zich en kuste bet op het voorhoofd. Verschrikt week Yvette terug. Och mademoiselle^ sprak de vluchte ling geruststellend, vrees niet voor mij en wees overtuigd dat er in die kus alleen een zeer groote dankbaarheid ligt. Hoe zult ge -veer teruggaan? vroeg hij dan. Zijt ge zeker geen gevaar tc loo pen Ditmaal was Yvette bewogen: Vrees niet voor mij. Ik zal zonder moeilijkheden wel weer do stad inkomen. Vlucht nu, en zorg dat u ver zijt bij het aanbreken van den dag. Vaarwel mijn heer de markies. Dit „vaarwel" haastig gestameld, maak te een onaangename indruk op den vluch teling. Hij deed een poging om een bang voorgevoel tc overwinnen en antwoordde: Neen niet „vaarwel" maar „tot ziens". Hierop verwijderde hij zich en het meis je keek hem na. Eerst zag zij zijn donkere gestalte zich bukken en oprichten tusschen do struiken, vochtig van de mist. Weldra was hij uit het oog verdwenen, maar zij hoorde nog leen to vrijwaren van dc erfzonde maar van allo andere zonden. De H. Apostel Johannes beschreef haar in een visioen, haar noemend een vrouw als de zon, met do maan aan haar voeten en een krans van 12 sterren rond haar hoofd. Het groot geheim van Maria's Onbe vlekte Ontvangenis heeft de Kerk pas een week lang bejubeld. Do leden van „Voor Eer en Deugdmo gen zich daarin bijzonder verheugen, want Maria is hun patrones en spr. wekt allen op God door do voorspraak van Maria genade te vragen, om kracht en sterkte in den strijd tegen dc zinnelijk heid, opdat zij waardige leden van „Voor Eer en Deugd" mogen zijn. GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad van Leiden vergadert op Maandag 20 December des voormid dags te twee uur. De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezel. Tc behandelen onderwerpen: lo Benoeming van 5 leden der Commis sie, bedoeld in art. 2, le lid, sub 3o der verordening, houdende Reglement voor de Commission van Advies bolrffemde de ar- beids- en dienst voor waaiden van het per soneel in dienst van de gemeente Lieden. (Aftredend: do H. H. F. Eikerbout, J. Wilbrink, P. Heemskerk, Dr. B. D, Eerd- mans en H. J. Baart). 2o Benoeming van 5 plaatsvervangende leden dier commissie, (Aftredend: de H. H .IJ. J. Huurman, J. Splinter GznTh. M. W. Bergers, K. Sytsma en F. Kooistra). 3o Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 4o Voorstel tol overplaatsing van den onderwijzer J .Jurjaanz, van de school Havcrstraat B naar de Centrale school voor het zevende leerjaar. 5o Praeadvies op het verzoek van F. J. Hopman, om eervol ontslag als leeraar. aan do Hoogero Burgerschool met 5-jari- gen cursus. Co Staat van af- en overschrijving op do begrooting. dieast 125, van het Collage van Vrouwen-Kraammocders 7o Rekening, dienst 1925, van hol Col- loge van Vrouwen-Kraam moeders. 8o Begroot.'ng, dienst 1927, van het Col lege van Vrouwi n-Kraammocders. 9o JJegrooting. dienst 1927, van liet Gcref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. lüo Voorstel: a. inzake he*, sluiten van kasgeldlee- ningen, gedurende hot lo kwartaal 1927; b. lot vaststelling van een suppletoir© begrooting, dienst 1927, ten behoeve van do aflossing van de bij do Leidsche Spaar bank gesloten geldleening. llo Voorstel tot kostelooze overneming in eigendom en onderhoud bij do gemeente van een strook water, groot 2 M2., kad. bekend Sectie N, No. 292 god. 12o Voorstel tot kostelooze overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeen te van een gedeelte vin het kadastale per- oeel Sectie K, No. 3719. 13o Voorstel tot kostelooze overneming in eigendom en onderhoud bij do gemeen te van de Rijndijkstraat, Sectio M, Nis. 1389 cn 1866. 14o voorstel: a. tot aankoop van het perceel bouw grond in den Stadspolder, Sectie K, No. 1461; b. tot vaststelling van den desbelref- fenden begrootingsstaat. 15o Voorstel tot verhuring vau verschil lende perceelen weiland en leelland. 16o Praeadvies op het verzoek van de I/oidsche Duinwalermaatschappij, om ver gunning lot hot leveren van duinwater in de geheele gemeente Oegstgeest. 17o Praeadvies op het verzoek van de Vereeniging voor Chr stelijke Gezonds- en Vacantiekoloniën in Nederland om toe kenning van cenc bijdrngeg in de kosten van uitbreiding en inrichting van het Ko- lon'ohuis „Zonnoheuvel" trt Sr.'ppe. 18o Verordening, houd wijziging van de Verordening van 17 December 1914 (Gemeenteblad No. 36), betreffende de levering van Gas door de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit te Leiden. eenig geritsel en gekraak van bladeren en takken, dar,ma stappen in het vochtige gras cn vervolgens was alles weder stil. Hastig ging Yvette naar den weg terug. Nu begon rnj te beven en te vroezen, alsof zij plotseling zwalc geworden was. Do kracht dio haar vooruitgedroven had en ondersteund, tijdens hef gevaarlijke avon tuur, was gebroken. Zij beschouwde haar daad kalmer en de onderneming, ha»e me deplichtigheid aan de ontvluchting, kvam haar thans minder onschuldig voor. De ongerustheid deed haar pas versnellen en het. woord „verraad" kwnm in*haar noren suizen. Waar ging do markies heen? Misschien niet ver van Ranges! Indien tante Florise haar Indrogen had cn mijnheer de Valr. '-e een Chouan was een vriend van „Koninos- hart". Indien de vijanden, in het v.< mI verborgen, hem nog slechts wachtten .in de stad aan tc vallen?... En dan stelde zij zich haar nans!- nde voor, zoekend naar zijn mantel cn hoed om voor den nachtelijken ronde- ng te vertrekken. Na deze klcedrngstul,n te vegcefs gezocht tc hebben, zag zij den ka pitein de soldaten der Beucheronncrvort. ondervragen, zoodat alles ontdekt moest worden. Gilbert had de tranen van Fl- i niet gezien; hij kende ook niet het gek mi haar tante. En Yvette mocht hem «li t bekend maken. Hoe dus zich tc vc et- schuldigen? Zou de kapitein haar nu van zich afstooten, haar verachten?... Ifet meisje weende bijna. Zij zou zich veilig in het ouderlijk huis willen bevin den cn het speet haar dit verlaten te heb ben. UIT DE RADIOWERELD. Programma's voor Zaterdag 18 Doe. Hilversum, 1050 M. 12.Politieberichten. 4.005.00 Vooravondconcert door het H. D. O.-orkest. 5.005.30 Duitsclic les vor beginners. 5.306.00 Fransche les voor beginners 6-006.45 Vervolg vooravomlconcert 6.457.45 Cursus voor Boekhouden Handelskennis. 7.45 Politieberichten. 10.Persberichten. 8.10 V.A.R.A.-avond. Daventry, 1G00 M. 3.20 Concert Andrew Brown's kwintet. 3.35 Lilian Mann, contra alt. 3.45 E. Bar- nett, piano. 3.55 Foden's braas-kwarteL 4.05 G. Doweli, tenor. 4.15 Brown's kwin tet. 4.27 L. Mann, contra-alt. 4.37 Brass- kwartet. 4.47 E. Barnett, piano. 4.57 Brown's kwintet. 5.02 G. Dowell, tenor. 5.10 Brown's kwintet. 5.20 Causerie: A, garden chat. 5.35 Kindcruurtjo. 6.20 Variété 6.50 Causerie; Next week's music. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws Lezing: Jack Frost at work. 7.50 Muziek. 8.Les in de charleston. 8.20 „My lady Fraylo", muzik. comcöio in 2 acten van Wimper s en l'omborton. 9 35 Concert-orgelbespeling van do New Gallery Kincma. 9.50 Lezing. 10.05 Werken v;tn Bach. C. Biggs, piano. 10.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws 10.35 Gemeenschap-zang concert i d. Albert Halle. 11.0512.20 Dansmuziek van het Sa- voyhotcl. „Radio-Paris", 1750 M. 12.502.10 Concert. Orkest LocalclÜ en Mile. Gaban.s, zang. 5.05 Concert door de Radio Jazz -muk phonic. 8.5010.50 Galaconcert. Orkest, ja/-.- band en vocale solisten. Dansmuziek en zang. Künigswustorbauson, 1300 M. 2.207.50 Lezingen on lessen. 7.50 Uitzending van hel programma van Dresden. Hamburg, 394.7 M. 11.501.20 Orkeslconcert. I.252.10 Kamermuziek. 4.205.15 Kinderkerstlicdjes. 5.20 Vroolijk concert. 7.2511.15 „Till Lausebufc", klucht in 3 acten. II.1514.50 Dansmuziek. L r u s s e 1 265.5, An'werpen 505 5 M. 5.206.20 Orkostconcert. 8.509.20 Orgelconcert i. tL Salie Delgay. 9.30 Concert. 9.50 Lozing: Rousseau aux eymbollstes. 10.0510.50 Dansmuziek. Munster 241.9 M. 12.501.50 Opcra-muziek. 3.204.50 Werken van Webor, door orkest. 5.206.20 Max Roger en zijn werken. 7.208.20 Lezing over en scènes van „Die Sintflut", drama. 8.2010.20 Orkest concert. R. Koppel humorist. De toelating op het Gymnasium. Schriftclijko verklaring niet aanbevelenswaardig. Curatoren van het gymnasium te Lei den hebben B. en W. bij brief van 20 April 1924 verzocht, don rand voor to stellen, het toelatingsexamen tot do eerste klasse van hot gymnasium af te schaffen voor hen, dio een schriftelijke verklarin ver leggen van het hoofd der lagere sehnol, waarbij zij door dezen geschikt en be- kwanin worden verklaard, het onderwas in do eerste klasse van een gymnasium lo volgen. Na overleg met den inspecteur «Ier gymnasia en.op voorstel van B. en W. heeft do gemeenteraad op 19 Mei 19'I nan het college van curatoren dc bevm-" I In de richting waar dc markies wn* er- trokken, klonk een verre, langgerekte kreet. Het was het bekende geknisch <'or Chouannen, waard ooit deze elkander her kenden en waarschuwden. Yvette sidder de. Na weinigo oogenblikken klonk een soortgelijke kreet aan den ingang van het bosch. Dc Chouannen riepen elkander on getwijfeld; de markies kondigde zi«n komst aan en do royalisten haddfen nu dus een aanvoerder! Yvette snelde ontsteld naar de stads poort terug. Hel „wiedaar" van Lamarette kon haar niet geruststellen. -- Ik ben het, Yvette Pcrdriel, riep zij. Schiet niet! Ik kom alleen terug op bevel van «len kapitein. Do republikein herkende de stem van. het meisje cn opende het hek. Dc sergeant en eenige zijner manschap pen stonden op den drempel van den post. Wat is er? vroeg de onderofficier. De jonge dame komt terug, mompel de Lamarette. En dc kapitein? En do kapitein? herhaalde dc schild wacht, terwijl hij zich tot het meisje wendde. Hij is tot aan de voorste posten ge gaan. antwoordde Yvette hijgend cn zocht naar .«aar woorden. Hij heeft mij bevolen alleen terug te gaan... ik was bang en daarom liep ik hard... cn hijg ik nu zoo. Heeft de kapitein u teruggezonden zonder u liet wachtwoord te geven, vroeg do sergeant dio naderbij kwam. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 7