Cet MEER HOUANDsch iWIISERSCHE (if t\Mm iTiGEZOttltEN M'l^DErUNË A Dr. C. H. ilinsA. van Kekem 10 5 W. TT. v. d Nat Jr.H Dubbelman O1 0 M. M. SegaarA. A. Surber MJ4 7 D NotcboomW. J IT. Haag 'A 8 W. H BosschaH. Raijss 10 9 Kapt. G. KuyperL. Smils v. Burgst 10 10 W. de BruinN. Zody 10 Totaal 64 Leiden speelde aan de oneven borden met wit. De partij aan bet tweede bord ging door tijdsoverschrijding verloren. DAMMEN. Bestuursvcrnadprirq Ned. Dambond. Zondag vond bovengenoemde vergade- ring plants in Haarlem. Aanwezig bet gc- beole bestuur, de boeren G. J. v. Dam en J. W. v. Dartelen voor de noodigc toelich tingen cn de boeren C. de Nie, W. v. d. Sluis, A. Koperberg en O. G. v. Veen als afgevaardigden van de districten 's-Qra- venhnee, Noord-Brabant-, Amsterdam de „Rijnstreek". Na de opening door Mr. S. de Jong volg de do benoeming n een hoofdredacteur, waarvoor den beer C. Fabricius (A'dam) werd gekozen. Do notulen der vorige ver gadering werden onveranderd goedge keurd. De commissie tot bet beoordeelen „Bondsinsignc" bracht baar verslag uit met als uitslag dat- de schitterende insigne van den lieer W. Dornzclffcn (A'dam) be kroond werd cn «H-. le priis ontving. C. v. Bredero (Den H g) ontving den 2en priis cn H. Homo (Breda) den 3en prijs hiervoor. Den wedstrijd om den meester titel 20/27 vangt einde December aan. Het kampioenschap van Nederland 20/27 vangt einde Januari aBehalve enkele mees ters kunnen hieraan deelnemen -de sterke klachten doch niet meesters B. Bis (Zaandam) G. Mantel fHr-neolo) en de-" a.s. kampioen van Zuid-Holland welke wedstri'd 22 Januari '27 daarvoor ein 'ig'. Hel elubkamnioer^ *»n le klasse van Ne derland vangt vermoedelijk in Maart. aan. Tn den eindstrijd komen uit: „D. D. V." Dordrecht, „D. T. O." Den Haag. „Gezellig Samenzijn" A'dam, en „W. Z. D. O." te 'Arnhem. Het clubkamnioensehap 2c klrsso van Nederland vangt na do comnetiticV >an Mei, Juni). ,De Leidsche Damvcr." komt als kampioen van „De BiinstreeV' 25/20 hierin den eindstrijd uit. Na de ge houden rondvraag welke niet veel ople verde volgde de sluiting van deze bestuurs vergadering. „De Leidsche Damvereeniging". Woensdagavond te 8.15 nam. houdt de Leidsche Damvereeniging, een algemeenc ledenvergadering. Behandeld worden o.m. 1 do ond. competitie en groopwedstrijden. Hot spelen van Nederlaag en propagand' wedstrijden. Het clubkampioenschap van Nederland (uitreiken diploma). Het kam pioenschap van Leiden 1927 voor 2e klas- ser. Advies kas, reglement eu propaganda- commis'sie. Qestiengde SeHch'iew ONGELUKKEN. In de Maas verdronken. Gistermiddag is onder de gemeente Maasbracbt een ernstig ongeluk gebeurd,, dat aan den -ij-jarigen chauffeur J. Dahmen uit Echt het leven heeft gekost. Dahmen, die op de losplaats een tractor wilde draaien, schoot door oen tot dusver onopgehelderde oorzaak door, en ver dween met tractor en al in de Maas. Hoe wel de man zich nog uit zijn benarde po sitie kon loswerken, en twee maal boven water kwam, kon men niet verhinderen, dat hij door den ter plaatse zeer snellen stroom werd meegevoerd, en verdronk. Zijn lijk is nog niet gevonden. Dahmen was eerst vier weken geleden gehuwd. Ongeluk aan bGord. Het Ncderlandscho stoomschip Theseus, van Rotterdam naar Barcelona, vroeg Zondag le Eastbourne geneeskundige hulp aan voor het lid der bemanning Kroos, wiens hand in een machine was gekwetst K. is aan land gebracht en in 'n ziekenhuis opgenomen. Van het paard gevallen. Tc Mill viel de landbouwer B. van zijn paard tengevolge waarvan hij beide beenen brak. Hij werd direct voorzien win do laat ste H. H. Sacramenten. Van den zolder gevallen. Toon de timmerman Thijssen uit Mill werkzaam was op den zolder 'eener leer looierij le Cu ijk, viel hij plotseling door een luik naar bonedon. In bewusteloozen toestand werd hij opgenomen en naar het K K. Ziekenhuis te Cuijk vervoerd. Zijn toestand bleek van dien aard te zijn, dat hem de laatste II.H. Sacramenten werden toegediend. Zijn toestand is thans vrij goed. Gevolg van woest rijden. Zondagmiddag kwart over 12 heeft op j don Tilburgschen weg een auto-ongeluk plaats gehad.' Een auto uit de richting Tilburg komende, wilde op dezen weg een anderen auto passeeren, geraakte bij die manoeuvre in het mulle zand opzij van den weg, en sloeg tweemaal over den kop. Naar men ons mededeelde, schijnen de in zittenden er goed te zijn afgekomen. Slechts een dame liep verwondingen aan do hand door glasscherven op. De auto was deerlijk gehavend. Er schijnt met een roekeloozo Vaart van 80 K.M. te zijn gereden, toen ihet ongeluk gebeurde. Het parket uit Bre- was spoedig ter plaatse. Kind verbrand. Toen Zaterdagmiddag de vrouw van den arbeider II. R., wonende in het Hoor nerveen te Hoorde, een buurpraatje ging maken, liet zij haar 2-jarig kind alleen 'huis. Door onbekende oorzaak is liet kind tijdens de afwezigheid met vuur, vermoedelijk uit do kachel, in aanraking gekomen. Toen de moeder thuis kwam lag haar dochtertje dood en half verkoold voor de deur van het huisje, meldt de „Zw. Crt." DoGr den trein overreden. Op het spoorwegemplacement te Eist is Zaterdagavond de schoolmeester B. door den trein uit Nijmegen gegrepen en doo- delijk gewond. Ongevallen op het station D. P. te Rotterdam. Men doelt aan de „N. R. Crt." mee, dal in den nacht van Zaterdag op Zondag, tusscben 4- en 5 uur, op het station D P. te Botterdam, nabij seinhuis D., een losse locomotief op een trein is geloopen, die van den anderen kant kwam. Vermoede lijk was de machinist van de locomotief door een onveilig signaal gereden. De machine is vernield; penoonlijke onge lukken zijn er niet gebeurd; de mach nist en een leerling-machinist waren bijtijds van de locomotief afgesprongen. Toen het blad zich gisteravond naar aanleiding van dezo mcdedecling om in lichtingen wendde tot de dienstdoende ambtenaren van het station, werd leid, dat men daar van niets wist. Op nadere vragen wenschte men echter het midden to laten, of de inlichtingen juist of niet juist waren. Iels dergelijks was het blad de vorig* week overkomen, toen de redactie gehoord had dat op een avond zij meent, dat het Woensdag is geweest een trein bij het rangeeren op het station D. P. nabij seinhuis B. was ontspoord, doordat een wissel te vroeg was omgehaald. Valsch Engelsch bankpapier. De vorvalscher aangehouden. Door de Centrale Recherche te Rotter dam is aangehouden een zekere H. die cr den laatsten tijd zijn werk van gemaakt heeft Engelsche banknoten van 100 pond sterling na to maken en uit te geven. De biljetten waren voortreffelijk nagemaakt II slaagde erin eenige uit le geven. Te Roosendaal en te Maastricht was hij reeds gesignaleerd. De man beeft vroeger reeds wegens het uitgeven van valsch geld een gevangenisstraf ondergaan. Wij yernemen nader, dat H. afkomstig was van Amsterdam, een buitengewoon handig teekenaar moet zijn en een minia turist in aanleg. Hef valsche 100-pond bil jet was niet nagedrukt, doch met de hand nageleekend. Aan een dergelijk karweitje had hij lo uren werk, naar het heet Als zooveel andere valsche. munters, had hij ajs operatie-basis gekozen den i ternationalen driehoek AkenLuik- Maastricht, waar men dichtbij de groote afzetgebieden Parijs, Brussel, Keulen en tegelijkertijd in een minimum van tijd in een ander land. De groot-industrieele gebieden en volkrijke buurten dier streken laten een snel verdwijnen toe. De pas te Heerlen gearresteerde Italiaan had er ook al zijn tenten opgeslagen. De politie dien hoek hoeft ervaring van dat soort zaakjes. II had zijn kunstwerkje in een grens dorp in Limburg ingewisseld. Deze gai het uit aan een bank te Maastricht, welke het doorzond naar Amsterdam. Vandaar ging het naar een der Londensche groot banken, die het weer ter betaling gaf aan de officïeele Engelsche hank Eerst daar werd men het bedrog gewaar! Het biljet maakte nu met poli tie-he gel ei- ding den weg weer terug naar Limburg. Cp het Limburgsche grensdorp Eysden stuitte men op moeilijkheden. Degene die daar aan de Maastrichtsche Rank aange horion had, verklaarde niets met liet geval te maken te hebben. Na een afmattend ver hoor. dat zes uur duurde, gaf hij pas toe het ontvangen te hebben. Te goodertrouw overigens. Hij gaf een signalement van dengeno die het hij hem had omgewisseld en wiens portret hij, toen het hem werd getoond, ook herkende H. was geen nieu weling meer in het vak. Het onderzoek werd nu voortgezet naar Luik en tevens naar Amsterdam. In laatst genoemde plaats bleek de familie geld van hem te hebben ontvangen. De oerstgedu- peerde grensbewoner zal dus vermoedelijk voldoende schadeloos gesteld kunnen wor den. Kort daarop volgde zijn arrestatie te Rotterdam, nadat hij aan het S.S. station te Den Haag nog een 100 pond hilje| had ingewisseld. Hevige brand te Amsterdam. Hedennacht is de lunchroom „de Beurs bengel" aan het Damrak 44 te Amsterdam, een prooi van het vuur geworden. Om streeks halftwee is de brand ontstaan, ver moedelijk door kortsluiting. Omstanders hebben althans een hevigc-n knal gehoord en een taxichauffeur, die den brand be dekte, waarschuwde onmiddellijk de brandweer. De eigenaar van de lunchroom „de Beursbengel", do heer Mordhorst, die juist gereed "was gekomen met het oprui men van de inventaris, ging met eenigo politieagenten, die waren komen toesnel len. haar hoven op de derde, verdieping. wsrt zijn vrouw en 7 kinderen te ruste la gen. Do geheele familie kon bijtijds in vei ligheid worden gebracht. De lieer M. kreeg tijdens de zenuwachtige stemming, die in den omtrek van de brand heerschto plotseling het idée. dat zijn kind van 14 maanden oud nog in zijn bedje moest lig gen. Do man rende naar hoven zonder het gevaar te zien waaraan hij zich blootstel- de. Up de do vj :.iicp:n.; gekomen wer.i liet hem onmogelijk door den zwaren rook het slaapkamertje van het gezochte kind ie bereiken Voor het geopende venster schreeuwde hij om hulp waarop onmiddel lijk eenige brandwachts vanaf het dale een rcddinglijn naar heneden wierpen onder den uitroep: „Bindt hef louw om uw middel". Toen de heer M. daaraan had voldaan, heschen de brandweerlieden hem op en kon hij op deze wijze gered worden. Intusschen had het vuur zich over de geheele lengte van dit zeer diepe huis uit gebreid Op het alarm „groote brand" was- de brandweer met veel maleiieel uitgerukt Een tiental stralen op verschillende motor- spuiten gekoppeld richtte zij van verschei dene kanten op het vuur, dat vooral aan een der uitgangen in do sloeg, die het Damrak met den Nieuwen lijk verbindt, op z'n hevigst was. Boven de lunchroom is gevestigd de coiffeurszaak van den heer Brants, die ook door het vuur te lij den had. Do daarboven gelegen woon-ver- diepingen werden niet door het vuur aan getast. maar kregen aanzienlijke schade door de ontzettende rook. die daar was doorgedrongen Twee magirus-ladders wa ren voor het brandend perceel opgesteld, dit in verhand met de reddingspogingen die waren ondernomen. Te drie uur heden- rachf was do brandweer den brand mees tor Zij had het bjusschingswerk verricht onder leiding van den commandant den lieer G. Gordijn en de hoofdbrandmeesters Hartdorff, Brunet de Rochebrune en Förcb De politiecommissaris, de heer Qmnjer, was op het terrein aanwezig in verhand met de afjzeflingsmaatregelenterwijl ook de directeur van don G. G. en G .D. Dr. L. Heycrmans verschenen was met het oog op de door dezen dienst te verleenen me dische hulp. Zooals gemold is de geheele lunchroom uitgebrand, de eigenaar is tegen brand schade verzekerd. Een groot .aantal men- schen heeft in weerwil van het slechte weer en van het late nachtelijk uur het Llussehingswerk en niet te vergeten het in teressante reddingswerk, gadegeslagen. Erns'ige brand in een rederij. Te Scheveningen heeft een hrand ge woed in het pakhuis van de N.V Reederij voorheen C Pronk. Dit pakhuis is gele gen aan de Weststraat. Zaterdag, omstreeks 0 uur, toen de persoon, die hiermede belast is, het vuür gedoofd had in de mandenmakcrij. schijnt de brand te zijn ontstaan'. Door het vele teer vond het vuur gretig prooi. Van de mandünmakerij vervolgden de vlammen hun vernietigenden weg naar hoven. Door den vloer, lekten dó tongen, 't Eigenaardig ste is dat van buitenaf niets bemerkt is. Roven lagen de netten.. Een nieuwe prooi. Ook naast do mandenmakcrij, waar "de breels lagen begon het vuur te woeclpn Toen gistermorgen do mandenmakers- knecht naar zün werk ging, de mandenma kcrij Thyssen naast de reederij van Pronk, was hij het. die den brand ontdekte. Hij waarschuwde ziin patroon en deze alar meerde direct .rlo brandweer, die n.a een kwartier al dapper mot drie stralen aan het blussehen was. Van den zolder af wer den de netfen op do binnenplaats gewor pen. Er was natuurlijk zeer veel ronk. An dere netten werden goed nat gehouden, wat, zooals men weet, voor netton. die juist droog moelep hliiven, bijna, even scha delijk is als verbranden. De schade bedraagt i>) "n. fi a 7000 gul den. Verbrand zün 1ö0 Engelsche netten, terwijl opcovoer 100 Hnllandschc veel wa terschade kregen en verschroeid ziin. Door het optreden der brandweer is erger voorkomen. Immers, indien do achterlig gende pakhuizen vlam govaUhadden, dan waren de gevolgen niet le overzien ge weest. Laf jongmensch. Zondagmiddag kregen in de Amslerdam- sche huurt te Haarlem oen jongen en een meisje ruzie. De twist liep zoo hoog, dat de jongen het meisje mishandelde en haar een hoofdwonde toebracht. Dit scheen hij nog niet genoeg te vinden, want hij sloeg haar ook nog een blauw oqg. Na voorloo- pig verhonden te ziin werd het meisje naar het St. Elisabetbs-Gasthuis overge bracht, waar bleek, dat de wonde niet ernstig was. Zij moest echter ter observatie orden opgenomen. Tegen don dader P. uit Schoten zal proces-verhaal worden op gemaakt. De buit van den ageni-inbreker. In verhand met do inbraken, gepleegd door den agent majoor van politie A. L. A. te Dordrecht, verneemt de „Tel." thans nog, dat een huiszoeking in zijn woning goed© resultaten heeft opgeleverd. Men heeft een heele lading huishoudelijke ar tikelen in beslag genomen, o.a. kammen, sigaren, flesschen wijn, pakjes maïzena etc. Ook een aantal boeken, waaronder zelfs exemplaren welke nog niet in den handel zijn, uit de boekbinderij van de N.V. v.h. G. en Zn., waar hij betrapt werd, is er gevonden. Gebleken is, da't hij in dat perceel zeker driemaalheeft in gebroken. Smokkelaar aangehouden. kommiezen le Lobifh en Millingen hebben een dezer nachten een goede vangst gedaan. Na een inspannende achtervol- ;ng to water wisten zij een hekend smok kelaar uit Arnhem te arresteeron op het oogenhlik, dat hij in snelle vaart met een roeiboot den Rijn kwam afzakken. Een poging om het gesmokkelde in den Rijn to werpen, werd verijdeld. Meer dan 100 liter spiritus werd in beslag genomen. Vechtpartij. Zaterdagnacht heeft Ie Groningen een vechtpartij plaats gehad tusscben twee dronken personen en een marechaussee. Zök'e wérd. geWond door eên revolver schot. Proces-verhaal is opgemaakt. Een oude ring. Een hakkersknecht Le Haulerwijk is in het bezit van een gouden damesring, die hij voor korten tijd hij het spitten van zijns vaders tuin te Eostrum (Fr.) heeft gevonden. De ring is op den rand gegra veerd met de inscriptie 3 Juli 1777 A 63 en is derhalve het volgende jaar ander- halvo eeuw oud. Een oud wapen gevonden. Een arbeider bij het nieuw te graven kanaal heeft tusschen Borger en West dorp (Dr.) op ongeveer 70 c.M. diepte een bronzen speerpunt gevonden. Het voor werp, dat ongeveer 16 c.M. lang is, heeft aan den oenen kant twee vrij diepe gleu ven, die vermoedelijk in een gespleten stok gestoken werden, waarna het geheel met het een of ander bindmiddel stevig bevestigd kon worden. De speerpunt zelf loopt waaiervormig uit en is op de snede 5* c.M. breed. Visschersvaartuig opgepikt. De motortreiler Ro. 29, van de firma Roelofs to Rotterdam is met defecten motor door het visschersvaartuig „Drie Gezusters" op zee opgepikt en den Nieu wen Waterweg binnengesleept. Weder een geval van pokken tc Maastricht. Te Maastricht heeft zich in een huur kazerne iif een volkrijke buurt, bij zekeren Van Z. een geval van pokken voorgedaan. Er wonen daar een negental gezinnen, al les le zamon een 50 personen, zoodat het gevaar voor besmetting zeer groot is. Daar om werden door den G. G. D in overleg met Dr Leyth, die het geval behandelt, onmid dellijk maatregelen eenomen ter isoleering van de betrokken bewoners. Allo bewoners van de huurkazerne wer den gedwongen zich te laten inenten, het geen voor sommigen, zooa'ls meer het ge val is bij weinig ontwikkelde personen, zeer veel overredingskracht noodzakelijk maakte. De politie moest verscheiden hun ner in de stad of elders hij familieleden op halen om de bewerking te ondergaan. -De patiënt is naar de pokkenbarak in Calva- riënberg overgebracht, terwijl verdere maatregelen worden overwogen, waartoe morgen de inspecteur voor de volksge zondheid te Maastricht komt. Dierenirouw. Drie jaren geleden gaf een winkelier te IJmftiden zijn hond weg aan een asyl, dat voor het dier een andere meester zocht, Lezer dagen kwam het trouwe beest weer aan de deur van zijn ouden baas krabben en werd. nu met blijdschap ontvangen BaaauewB. Berichten ONGELUKKEN Chineesch schip on een rots geloopen en gezonken. Waarschijnlijk 25 man verdronken. Do „Licn Shing" van de Indo-China Steamavigation Comp. to Hongkong, dat uit Tientsin v,-as vertrokken, is gistermor gen op 100 K.M. afstand van Sjanghai op een rots geloopen en gezonken. Een loods- vaartuig, dat zich in de nabijheid bevond, re lde van do 237 personen, die zich aan boord bevonden, behalve de 26 buitenland- scho passagiers en vijf kinderen ook de meeste Chineezen. Do schade bedraagt, met uitzondering van de lading, 90.000 pond, die geheel door verzekering wordt gedekt. Men gelooft, dat 25 man zijn verdronken. #(De „Lien Shing" meet 2417 ton en is in 1924 gebouwd. Zij vaart onder Britschc vlag). Noodlottige ontploffing. Negentien d o o d e n, dertig gewonds n. Te Saint Auban (Z O. Frankrijk) is een reservoir, inhoudende 20.000 K.G. vloei baar chloor, gesprongen. Er werden 19 personen gedood en 30 gewond. Gevaarlijke wilde zwijnen in Westfalen. Twee kinderen zouden gedood zij n. Sedert eenigen tijd werden uit het plaatsje Undenberg (Z.W. Westfalen) twee meisjes vermist, die na het verlaten der school niet in het ouderlijk huis waren te ruggekeerd. Het lijkje van een der kinderen is thans gevonden, en men meent te kunnen vast stellen, dat do arme kinderen door wilde zwijnen zijn aangevallen en gedood. Voor de uitroeiing der ongure dieren heeft de regeering een hooge premie uitge loofd. Aardschok. Volgens een bericht uit Zwickau (Sak sen) is gisterenavond aldaar een aardschok gevoeld, die in di binnenstad en do zuide lijke voorsteden het sterkst waargenomen werd. Do schok ging met een onderaardsch gerommel gepaard. Gruwelijke moord in Silezië. Een familiedrama? Zondagochtend is de 78-jarige mevrouw Julgc, die tc Klein-Lauersitz bij haar doch ter. mevr. Baumgart woont, door een steek in den hals vermoord. Ook mevr. Baumgart kreeg een steek in den hals, maar werd slechts licht gewond. Do hoeve der familie Baumgart werd in brand gestoken en to taal vernield. Do heer Baumgart leeft gescheiden van zijn vrouw. Zijn verblijfplaats is onbekend. lii Jarenlang is de bollenstreek gelul geweest met de stoomtram. Dat was n jachten en jagen en vliegen in een tc: als dat, waarin de tegenwoordige I s- gejaagdheid do maatschappij heeft ge bracht; neen daar was rust, gemoedelijk heid en bezadigdheid, welke het kalme pelro'-euai-leven onzer voorvaderen ken- merkten. En vergeet-vooral niet de schoonste eigenschap, die haar gedurende heel de reis van Haarlem naar Leiden en terug altoos bijbleef, haar wilskracht, do ausdauer, die de tram bezat om vol te houden lot het bloedige einde; somtijds reeds bloedig als de reis nog maar voor de helft was afge legd. Als zij uit Leiden vertrok met kalmen gang, dan ging het langzaam maar zeker, met een uitdrukking in dat rijden van: Al moet ik er een week over doen, komen zal ik er. Koppig volhouden! En de rei zigers wisten dat, zij nestelden zich op do harde banken rondom de kachel, die in een vroegere periode in elke wagen stond en waarvan de pijp vriendelijk door de zol dering stak en zij waren geduldig Trou wens meestal zorgde zij gedurende de reis voor de noodige afleiding door uit de rails te loopen, iemand te overrijden of door on verwachte botsingen, zoodat er steeds stof tot praten was. Later beperkten zich die vuureffectcn tot de rook, die uit het for nuis, dat de tram trok, tot verstikkens toe naar binnen sloeg, maar daarover klaagde je niet, dat waren vhn die ongemakken, die je op den koop toe kreeg, je berustte er in. Maar de ironie spaarde de tram niet cn het spottend menschelijk vernuft vond na men uit, die langzamerhand burgerrecht verkregen en sindsdien hoorde men van niets anders spreken dan van Bello. de stoof, de koffiemolen, de goede moordenaar het strijkijzer of do stoombuik Totdat de autobussen redding brachten, want de tram was niet in staat de bollen streek geheel en al uit haar isolement te verlossen, tegenover het goede wat zij deed vermeerderde zij steeds de knagende ergernis van hen. langs wier haardsteden zij als een praehistori'sch vehikel voorbij roddelde. De bussen brachten redding en langen tijd reeds kunnen de bewoners der bloem bollenwereld komen en gaan, waarheen zij wil'en en wanneer zij dat willen. Bussen rollen af en aan, zacht en gelijkmatig, zon der lichaams of geestesschokkcn te weeg te brengen. Maar de menschheid is ondankbaar en op die pioniers van modern verkeer, die de bloembollenstreek geheel en al uit haar isolement verlostten, wordt nu minachtend neergezien Steeds moet liet vlugger, steeds sneller^ voor bussiness is tijd noodig en time is money. Èn nu schreeuwt men om een electri sche tram. Dat is recht en dal is gord Maar een die leven wil ten koste van an deren, die de pioniersarbeid hebben ver richt cn die do mogelijkheid aantoonden van een vervoer met wijder persm - lü ven, die is onredelijk Laat er een eleclrische komen, maar laat ook de bussen rijden, die in ieder ge- va' het recht van den eerste hebben ITet publiek zal het voordeeligste en gemakke lijkste kiezen, maar neen, het publiek moet gedwongen worden om met don tram te gaan, daar deze anders niet zal kun nen rendeeren. En daarom moeten de bus sen weg. En de reden? De bussen zijn niet berekend op massaal vervoer. Dal is maar een stok om de hond te slaan want als eens in de twintig jaar al'e Bennohvoekcrs een groote uittocht uit hun vaderlijke dorp beginnen om een volksverhuizing naar Leiden te ondernemen, dan komen zé er dio eene keer zonder de electrfsche tram ook wel, met een" electrische tram nog beter cn met een electrische tram plus autobussen' het best. En het resultaat zal zijn, dat men in plaats van gemakkeMjk vervoer, zaehte kussens en 'n vriendeli'ken chauffeur weer zal krijgen bureaucratisch ambtenaarsge- doe, dat men weer zal gedwongen worden in een corset van papieren conventie door autocratische heerschers van een alleen staande en dus oppermachtige tramweg- maatschappij. Do buitenechtelijke zoon van mevr. Baum gart, zekere Ernst Gerutke, is sedert gis terochtend verdwenen. De marechaussee van Gührau is den dader op het spoor. Berlijn weigert vertooning van een anti- Fransche film. Een beau geste in zake „Beau G e s t e". Sinds eenigen tijd, en dank zij een ste vige reclame-campagne, oogst een Ameri- kaansche film naar een roman van majoor Wren, getiteld „Beau Geste", te Londen, groot succes. Dat werk, dat speelt onder het Franseho vreemdelingenlegioen, stelt cp tendentieuze wijze beweerde wantoe standen hij dat corps voor. Een der hoofd personen is een door drank bezeten adju dant, die zijn meusclien ranselt en mis handelt, ja hen aan de Arabieren uitlevert, totdat eindelijk de sympathieke figuur ui Engelschman hem doodschiet. Eigenaardig is het te lezgn, hoe thans het Duitsche ministerie van Buitenland- sclie Zaken de meening heeft uitgesproken, dat de vertooning van zulk een film, als schadelijk voor do vriendschappelijke be trekkingen tusscben Frankrijk en Duiisch- lond, moet worden vermeden. Waarop do bond van Duitsche bioscoopdirecteuren be sloten heeft, „Beau Geste" niet op tc voe ren. Ook in de Scandinavische landen hebben de autoriteiten geweigerd, verlof te ge ven tot het vertoonen van dezo film.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 4