,0e Lflait Courant" Derde Blad. Het Geheim van Florise. Vrijdag 10 December 1926 UIT DE PERS HET „PERSGEHEIM." Het Huisgezin driestart: Alle raadsleden, en zij alleen, ontvan gen van den burgemeester een geheim rapport. Dit rapport vindt toch zijn Aveg in de pers. Alle raadsleden leekenien een verkla ring aan den burgemeester, dat zij het rapport niet aan de pers hebben ver strekt. Dit geval heeft zich te Utrecht voorge daan. Er was een geheim rapport, dat de raadsleden hadden ontvangen. De plaatselijke correspondent van de Telegraaf kreeg het van een der raads leden ter inzage en zond don inhoud door aan zijn blad, dat het publiceerde. Hierop hebben alle raadsleden aan den burgemeester verklaard, dat zij het rap port niet aan bedoelden correspondent ter inzage hadden gegeven. Op een uilnoodiging van den burge meester aan den bedoelden correspondent om, nu eeen der raadsleden een onware verklaring had afgelegd, den naam van dit raadslid te noemen, heeft de bericht gever geantwoord, dat hij als journa list het persgeheim niet kon en mocht verbreken, en dat slechts één mensch dat geheim kon opheffen: het raadslid, dat hein de gegevens had verstrekt. Er zou over dit geval van „persgeheim" een interresante discussie zijn to voeren. Maar men zou daartoe meer van het geval willen weten. Heeft het raadslid in kwestie de gege vens uit eigen beweging verschaft, met de wetenschap, misschien zelfs de bedoe ling, dat ze zouden worden openbaar ge- maakt? Of heeft de correspondent zelf stappen gedaan om het rapport ter inzago te krijgen, wellicht onder het voorgeven dat hij :t enkel voor persoonlijk gebruik wensch en in te zien ,len einde zich zelf te oriën- teeren, mogelijk met de belofte dat het niet zou worden gepubliceerd? Men zou alle omstandigheden dienen te kennen, om hier een oordeel te kunnen uitspreken. Want het is zonder meer niet uitge maakt, dat alles persgeheim is wat als zoodanig wordt aangekondigd. Als een schurk van een departements ambtenaar een -landsgeheim aan een schurk van een correspondent zou mee deden, en deze gaf het aan de openbaar heid prijs, dat slaat voor ons niet vast, dat hierbij een „persgeheim" zou zijn be trokken. Herhaaldelijk zijn den laatsten tijd on bescheidenheden begaan, soms van er gerlijken aard: het praten uit commissie vergaderingen, het uitleveren van ver trouwelijke stukken, enz. En nu is het wel zeer gemakkelijk, voor het plegen van dergelijke onbehoor lijkheden een vrijbrief uit te reiken door het „persgeheim" er bij te halen. Zoo wordt de schuldige gedekt, maar worden te gelijker tijd andere, "en fat soenlijke menschen onder verdenking ge bracht. De daad van den journalist, die een ge heim of vertrouwelijk stuk afdrukt, wordt soms nog als activiteit geprezen, terwijl het wel bezien een laakbare handeling is. Voor het aanzien ven de pers is het ge- wenscht, dat gevallen als het Utrechtsche zich zoo weinig mogelijk voordoen: zij mag onbetrouwbaarheid niet in de hand werken en onbetrouwbaarheid geen schild verschaffen, waarachter ze veilig en naamloos kan wegschuilen. FEUILLETON. ^8) D .arop ging zij naar de keuken waar zij de bejaarde vrouw voor den schoorsteen zag zitten. Zoodra juffrouw Pacot haar weldoenster zag, stond zij op en ging haar tegemoet. Neem mij niet kwalijk dat ik u stoor, begon Jacqueline, maar toen ik bij mijn terugkomst u niet aantrof was ik bang geworden voor uw verstuiting en nu kern eens vragen hoe bet er mee gaat. Florise, die geheel vergeten was mank te loopen, antwoordde vriendelijk: O veel beter, gelukkig .'t Is zoo goed zls over. Maar spreek met niemand over toju visite, m'n goede moedertje, anders zouden mijn broer en nicht zich een vol gende maal ongerust maken. Hebt ge niets tonde dienstbode gezegd? O neen niets! Heel goed, boor! Ondanks het gevaar van zoo'n vraag, to°eg juffrouw Perdriel in haar nieuws- Perïgheid Verder niets geen nieuws? Neen, juffrouw. Mijn man en m'n zoon tobben mij bij hun thuiskomst verteld dat fcen een aanval vreesde en dat men daar- f® alle mogelijke maatregelen nam; zoo tornt het zeker dat de wacht bij do kerk too even in rep eoi roer was. De soldaten «open met lantaarns in de hand heen en *®er. Mijn mansvolk is gaan kijken wat r ozgenlijk te doen wasmaar onderwijl BINNENLAND VOORZITTER RUYS. Evenals president Kooien de Tweede Kamer hard liet werken, weet voorzitter Kuys er den slag in te houden. Ook hij weet de Kamer te laten werken, en hij geeft zelf het voorbeeld. Zoo schrijft bijv. dc (libevalc) „Prov. Gron. Crt." over de begrootingsdebatten: „Er wordt hard geworkt op het Binnen hof. In onafgebroken rij volgt -do eene spre ker den andere op. En dat gaat zoo door den ganschen lieven dag cn tweemaal in de week, den avond erbij, tot soms diep in den volgenden morgen. "Want de Voorzitte- is onvermoeid en altijd als een recht geaard Limburger goed geluimd. Hij kent geen genade in het minst niet met zich zelf." Het blijkt wel, dat de Kamer ook met dezen Katholieken voorzitter een ..le mende keuze heeft gedaan. „Tijd". Het Nederlandsch-Beloiscr Vedrag. Een vergadering van li e t Comité van Actie te vmsterdam In de groote aula van het Koloniaal In stituut te Amsterdam is Woensdagavond een zeerdruk bezochte vergadering ge houden, belegd door de Amsterdamsche af- deeling van 't Nationale Comité van Ac tie tegen het Nedevlandsch-Bolgische Ver drag. Voorzitter was mr. C. H. Guépin. Het woord werd gevoerd door den heer Ter Haar, Vos, Walravc Roisscvon, prof. Bur ger, prof. Kranenburg, mr. Adriaanse, mr. Grosheide. Ledental van het R. K. Werkliedenverbond V oor uitgang. In het derde kwartaal ging het totaal ledental der bij heb Verbond aangesloten Vakbonden vooruit van 96.870 tot, 97.469. Het ledental der Diocesane Bonden klom van 86.212 tob 87.309, ging dus vooruit met 1178 leden. Het totale ledental van het B. K. Werk liedenverbond steeg van 111.160 tot 111.329. De St. Franciscusfeesten te Nijmegen. Het plechtig triduum in de St. Fr ncis- cuskerk te Nijmegen gehouden ter herden king van het zevende eeuwfeest van St. Franciscus is gisterenavond in de Vcreeni- ging besloten met een groote openbare ver gadering. Honderden Katholieken uit allen rang en stand vulden de groote feestzaal. Op het amphitheater hadden plaats ge nomen Mgr. C. A. van Son, deken der stad, de rector-magnificus der R. K. universi teit Dr. W. Mulder, verschillende professo ren der R. Iv. Universiteit, de wethouders, verschillende ZeerEerw. heeren pastoors en oversten van de kloosters enz. De feestrede werd uitgesproken door Pater Borromaeus de Greeve O.F.M. Na do. pauze werd uitgevoerd het St. Franciscus-oratorium op den tekst van den weleerw. pater Gilbertus Lohuis O.F. M., en do muziek van den heer Willem van Kalmthout. R De zang werd met toewijding uitgevoerd door het zangkoor der H. Franciscuskerk, onder leiding van den heer Jos. Bartels; solisten waren de Nijmegenaars de heeren H. v. Koolwijk (tenor) en W. van Baarle (bas-bariton) van hetzelfde koor. Het Nij- meegsche opera-orkest begeleidde den zang en pater Gilbertus Lohuis O.F.M. de clameerde de verzen. „Msbd." R. K. Schoolhoofden. Dinsdag 28 December vergadert de Ver- eeniging van Hoofden van B. K. Scholen in het bisdom Haarlem in 't St. Bavoge- bouw te Haarlem. Dc heer H. G. de Boer te Noordwijk zal een voordracht houden over: Het geheugen en ziin beteekenis voor het. onderwijs in verband met de nieuwste onderzoekingen, terwijl de heer E. A. Jan sen te Hillegom zal spreken over het gods dienstonderwijs op onze school. De Potemkin-film of: een slim-bedachte vertooning to Maastricht. In Maastricht is men den socialisten te slim af geweest! Daar is ook de Potemkin-film gekomen. En een weigering daarvan zou. natuurlnk ben ik naar u toegegaan om u te bedan ken Op dit oogenblik naderde de dienstbode en hoe gaarne Florise de vrouw ook door had laten spreken, toch bracht, zij uit voorzichtigheid het gesprek op een ander onderwerp r Hebt ge do klccdingstukkcn gevon den? vroeg zij. De binnenkomende keukenprinses hoorde >lleen nog maar de dankbetuiging van Jacqueline. En zii geleidde haar beschermelinge naar de vestibule. Beeds had zij de hand aan waar? Dag, Jacqueline! Wel te rusten hoor! Heel goed, onderbrak juffrouw Per driel haar weder, bij gelegenheid zullen wij nog eens op zolder wat opzoeken niet waar? Juist had zij haar hand aan den knop der voordeur, toen zij van verre een snellen stap vernam in de stille straat. Angst bekroop haar hart. In haar tegen woordigheid van geest-, voorzag zij het ge vaar dat de tegenwoordigheid van moeder Pacot kon opleveren. Wanneer men den ka pitein kwam waarschuwen dat do gevan gene ontvlucht was, dan kon een enkel woord van de oude vrouw do republikei nen op het juiste spoor brengen. Daarom zond zij Jacqueline haastig weg. Nadat de deur weder gesloten was, hoor de zij nóg de voetstappen die steeds nader kwamen en haar als hamerslagen op het hart vielen. Terwijl zij al haar moed ver zamelde, ging zij weer naar do kamer te rug. Wie was daar? vroeg mijnheer Per driel. Een arm mcnsch dat me bedanken ook daar allerlei gcprotcstcer cn reClnme- vcrontwaardiging hebben uitgelokt. En men heeft toen besloten de Potem kin-film maar te laten draaien, doch met weglating van eenige gedeelten en met wij ziging, zooveel mógelijk, van dc op dc la gere instincten berekende revolutionaire strekking. De corr. van „Het Volk"' te Maastricht is er woest over. Hij schrijft o.m. aan zijn blad: De film „Potimkin" draait deze week te Maastricht. In verschillende plaatsen des lands wordt de film verboden. Nochtans, in het zuiden wordt zij toegelaten. Enkele weken terug meldde een persbericht de goedkeuring vor de zuidelijke provincies. Hetgeen, voor eiken insider, vreemd aan deed. Nog eigenaardiger echter werd de situatie, toen vlak voor de week, gedu rende welke de film in Maastricht zou worden geprojekteerd, geheel eigener be weging „De Limburger Koerier" zich go- roepep voelde tot het schrijven-van een aanbeveling De zaak is thans duidelijk. De „Potemkin"-film, te Maastricht ver toond, is niet de „Potemkin"-film. Niet slechts een zeer gehavend origineel, doch eenvoudig een verkrachting. Vooropgezet dat de Bussisclio autoriteiten deze film hebben doen vervaardigen met de uitge sproken bedoeling sympathie te wekken voor de revolutionaire idee, zoo dient ge constateerd dat, zoowel ten aanzien van den opbouw als den opzet dezer film, de vertooning te Maastricht is geworden tot bedrog. Wij hebben de „Potcmkin"-film gezicfn in het Bcmbrnndt-Theatcr te Utrecht. Deze vertooning toetsende aan die te Maastricht, moet worden vastgesteld, dat uit do film, die hier draait, heel wat blijkt te zijn weggeknipt. Het aanbrengen van coupures is begrijpelijk en was het daarbij gebleven, wij hielden onzen mond. De kwestie is echter wel iet of wat anders. De vertooning geschiedt namelijk als volgt: Bij den aanvang der vertooning ver schijnt de mededeeling, dat de hier to pro jecteeren toestanden in Busland mogcliik bleken, doch in Nederland, dank zij wijs en uitstekend "beleid, voovkomen zijn. Ver derop in de film verschimt de mededee ling, dat wij God dankbaar mogen zijn, dat dei'gelijke toestanden ons zijn gespaard gebleven. .Bij de episode, waarin door de Kozakken de bevolking van Odessa wordt neergeschoten, prijkt promot de kennisge ving „Ziellier de verschrikkingen der revo lutie. De onseliuldigen vallen, de schuldige blijven buiten schot". Men kan van meening zijn, dat men te Maastricht beter de film maar radicaal had kunnen verbieden, 't Is echter aldus niet dom bedacht! Men zou boven dit ver haal kunnen zetten: De bedriegers bedro gen! Een die niet gemist wordt. Hiermeo heeft „De Voorwaarts" den heer Lou de Visser op het. oog,' van wie zij schrijft: De communistisch vertegenwoordiger in de Tweede Kamer is al sedert vele weken onder water. Zijn welluidend orgaan, dat met zooveel virtuositeit enormiteiten trom pettert over de „breede massa", is gedi en de de begrootingsdebatten niet gehoord. De „breede massa" kan blijkbaar wachten. Gélukkig mist zij er niets aan, zooals do man zelve ook niet gemist wordt. Niemand in do Tweede Kamer weet meer, dat hij bestaan heeft. Hij is geheel vergeten! GeiwengsHe gepacBiüen ONGELUKKEN. Van een kerktoren gevallen. Een 25-jarige arbeider uit Utrecht, werkzaam hij de afbraak der oude R K. kerk te Poeldijk, is gistermiddag van den kerktoren gevallen. Zija toestand is ho peloos. Ontploffing in een laschinrichting. In de autogenische laschinrichting van den heer Do Gr. aan de Roggeveenstraat te 's-Gravehhage, heeft Woensdag oen ontploffing plaats gehad, doordat zich in liet toestel gassen ontwikkeld hadden kwam voor een aalmoes... Nauwelijks had zij uitgesproken, of men vernam in de straat eenige stemmen. Een oogenblik later dreunde de klopper met zware slagen op de deur. Dit ongewone leven deed allen opslaan. Do kapitein die er zeker van was dat men voe- hem kwam, legde ziin servet op tafel cn ging zonder een woord to spreken naar de voordeur. Deze opende zich zocJra de officier do hand aan den knop had en een bleelfe, ontstelde soldaat liep als een waanzinnige naar binnen duwde de meid en Florise op zij en stamelde met hijgende stem: De kapitein do kapiteinIk moet den kapitein spreken! Heb jo het hoofd of 't gezicht verlo renhier bon'ik... wat is er? Gilbert had hem bij den arm genomen en schuddo hem als een schooljongen heen en weer. De soldaat die zich nu plotseling tegen over zijn overste zag, bleef verbluft staan en was niet in staat een woord uit te bren gen. De huzaar, toornig geworden, schudde hem nog harder. Nu stotterde de soldaat: De «de ge gevangene Zou je nu eindelijk eens spreken? De gevangene wat nog meer? Wij kunnen hem niet meer vin den ik geloofik geloof dat hij ont vlucht is! Gilbert liet den c ngeluksvogel los. Een vloekwoord ontsnapte zijn trillende lippen en nijdig stampte hij eenige malen op den houten vloer. Toen hij echter de dienstbode, Florise, Avolko geen uitweg konden vinden. De 26-jarige v. d. K. bekwam eenige lichte brandwonden. Ontsporing. Woensdagmorgen is te Oude Pekela do stoomlram gedeeltelijk ontspoord. Een stuk boom was over de rails gevallen. Het rijtuig achter do locomotief liep uit do rails, van den 1ste klasse-wagen werd hel balcon geheel ingedrukt, de ruiten werden allo vernield. Do conducteur kreeg een vrij ernstige hoofdwonde on moest worden verhonden. Het ongeval veroorzaakte een uur vertraging. Duitsche Rijnaak gestrand. Uit Terschelling wordt gemeld: Op den „Tabberd" bij Makkum is de Duitsche Rijnaak „Liebling" gestrand. De sleep boot „Borncrif" vertrok van hier ter as sistentie. Het spoorwegongeluk aan de Kleverlaan te Haarlem. Onderzoek naar de oorzaak. Woensdag is op de plaats van het spoorwegongeluk aan do Kleverlaan to Haarlem vanwege de Spoorwegen een officieel onderzoek naar de oorzaak in gesteld. Deze commissie, bestond uit den in specteur van het vervoer, den ingenieur van tractie, den ingenieur van den weg, den ingenieur van het soinwezen, allen te Amsterdam, en den Rijksinspecteur der Spoorwegdiensten te 's-Gravenhage. Eenige leden van het personeel van den betrokken dienst werden gehoord, maar het onderzoek naar de schuldvraag blijkt zeer moeilijk te wezen. Officieel werd geconstateerd, wat wij trouwens reeds op den dag van het on geluk mededeelden, dat hot ongeluk het gevolg is geweest van een verkeerden wissolstand. Het is evenwel ook gebleken, dat do wisselwachter don wissel had over gehaald, maar dat do aangetrokken dra den hadden gehaperd. Vermoedelijk is dit ontstaan door onoordeelkundige be handeling van los personeel. Een ageni-majoor als inbreker. Op heeterdaad betrapt Nadal de Dordlsche politie het vermoe den had gekregen, dat den laatsten tijd des nachts eenige diefstallen, die onopgehel derd hieven, geploegd konden zijn door een agent-majoor van politie, werden door den commissaris uitgebreide maatregelen geno men, om den vcrmoedclijken dader op heeterdaad te kunnen betrappen. Dit scheen uit den aard der zaak hoogst moei lijk, daar do politieman hel feit zou bedrij ven 's nachts in diensttijd, terwijl hij op surveillance was. Ilot had dc aandacht zij ner superieuren getrokken, dat hij zoo hij zonder actief was in liet open vinden van buitendeuren, speciaal van niot-bewoonde panden. Gisterennacht word de agent-majoor in perceel 23 aan de Groote Kerksbuurt, in gebruik bij do firma GFItay's boekbinderij, aangehouden door een inspecteur en oen rechercheur, die zich daar verdekt had den opgesteld en wel op het oogenblik, dat hij genoemd perceel was binnengekomen door middel van een valsclion sleutel. IT ij was in het bezit van verschillende loopers. Hij heeft bekend aan andere diefstallen, op dezelfde wijze genleegd, zich te hebben schuldig gemaakt. Het onderzoek is nog in vollen gang l)o onbetrouwbare politie man is ter beschikking der justi tie gesteld. De Zandvoorische inbreker. Do te Zandvoort gearresteerde inbre ker maakte van zijn hart geen smoorkuil. Een uitgebreid onderzoek was daarom gemakkelijk in te stellen. Do commissaris van politie uit Tiel cn dc recherches uit Lissc, Katwijk en Hilversum zijn naar Zandvoort gekomen om v. d. K te hooren Het gevolg was, dat hij nog enkele feiten heeft bekend. Dc arrestant is nu uaar Haarlem overgebracht. Een aanhouding. De recherche te Maastricht heeft aairre- liouden den gewezen directeur van do Ri- cinusoliefabrick aldaar, die door zijn po ging tot oplichting in Engeland en ook hier te lande een tijdje geloden van zich hepff deen spreken Yvetlo en Perdriel om zich hceu zag, uilen met angstige gelaatstrekken, beheersciito hij zijn drift. Maar zijn hevige woorden waren in strijd met zijn lcalme houding. Wat kijk je mij aan als een ezel, bot terik, riep hij. Geef mij mijn sabel cn hoed.. En dan op weg... vooruit! Wild wierp hij zijn soldatcnmantel over dc schouders en zijn opgetrokken lippen lieten een paar op elkaar geperste rijen tanden zien. Dan bromde hij met een gebaar dat de huizen, de kazerne, do wachtposten cn gansch de stad scheen te bedreigen. Als het waar is wat je me daar be richt, passen jullie dan maar op voor je huid en gebeente! Nadat de kapitein vertrokken was, ke ken do achterblijvende huisgenooten elkaar ontsteld aan. Florise herstelde zich het eerst. Bits zei z- tegen de dienstbode: Ga weer aan uw werk. Wat kan dat alles u interesseeren? Gij behoeft den ge vangene toch niet op te zoeken! Do aangesprokene verliet de kamer. Flo rise wendue zich vervolgens tot haar broe der cn zei hem schijnbaar wrevelig: Wat doet men bij een ontvluchting in een stad als Sauges? Dat hangt er van af, antwoordde Lau rens. Ik zou do gevang... Ik vraag jo niet wat jij zou doen, maar wat er gedaan moet wordenvol gens do militaire verordeningen. Mijnheer. Perdriel bleef daarop het ant woord schuldig. Zijn zwijgen scheen Flo- riso te prikkelen en in haar onrust werd zij zelf sarcastisch. Zoo weet jij dat niet. Waartoe dient UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zaterdag 11 Decembor. Hilversum, 1050 M. 12.00 Politieber. 4.004.30 Piano-recital door Theo r. d. Pas. 4 305.00 Concert door hot H.D.O.- orkest. r 5.005.30 Duitsche les voor begiiinora. 5.306.00 Franscho les voor begin- ners. 6-006.45 Vervolg van het concert. 6.45—7.45 Cursus voor boekhouden on handelskennis. 7.45 Politieber. 10.00 Pcrsbcr. 8.10 V.A R A -avond. Davcntry, 1600 M. 3.20 Handel-programma van de St. Anna kerk, solo Orgelconcert on koor- zaug. 4.20 Dansmuziek van hotel Cocil. 5.20 Causerie Some Frensch poets in spired hij England. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concert door het Wirelosskwartet 6.50 Causerie: Next week's music. 7.20 Tijdsein Big Ben, weeorber., nieuws. Lezing: Hindoo marriage cere monies. 7.50 Muziek. 8.00 Causerie. 8.20 Programma, samengesteld doer G. Grossmith, do bekende Engclscho hu morist. 9.50 Causerie: the great cup draw. 10.05 Keyboard, muziek uit de 17e en 18o eeuw. Mrs. O. Neill, piano. 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws. 10.35 Vioolconcert door A. Sammons. 10.5012.20 Dansmuziek v. h. Savoy- hotel. „Radio Paris", 1750 M. 12.502.10 Concert. Orkest Locatelli on Hr Gosseling, zang. 5.055.55 Concert door de Radio Jazz Symphonic. 8.5010.50 Galaconcert. Hr. Monteil, mandoline. Mmes. Kaisin, Spohn, Borny, Nenges, Til, zang. Orkest. Königswusterhausen, 1300 M. o n B e r 1 ij n, 483 en 506 M. 2.206.50 Lezingen en lesson. 6.50 „Carmen" opera in 4 acton van Bizet. Daarna tot 11.50 Dansmuziek door het orkest Ette. M ii n s t e r, 303 M. 12.501.50 Operettemuziek. 3.504.20 Gramofoonmuziek. 5.206.20 Max Roger-concert. 7.209.20 Hansmaria Dombrow.ski- avond. Orkest en J. Pfeiffers, zang. 8.20 Vroolijko avond. G. Hochstcltor, humorjst. 9.5010.50 Dansmuziek. Hamburg, 394.7 M. 11:501.20 Orkestconcert. 1.252.10 Kamermuziek. 3.354 20 Kamermuziek. 4.205.15 Concert, Ratheje-kwartet. 5.20 Advent-orkestboncert. 6.459.50 „Cavaleria rusticana", Mas- cagni. „Der Bejazzo", Leoncavallo. Daar na dansmuziek. Brussel 265.5, Antwerpen 508 5 M. 5.206.20 Orkestconcert. 8.20 Do radio-rourant. 8.50 Concert. 9.35 Lezing. 9.5010.50 Dansmuziek. Zijn uitlevering is door do Belgische re geering gevraagd. Nader wordt ons uit Maastricht prj" Op last van de Belgische Justitie is door de recherche slhicr in zijn woning r- iesteerd Constant Bnptiste Floren, br'end om. door zijn fabriek van zeep en ricinus olie, waarvan hij vooral in Engeland aan- (leiden trachtte Ie plaatsen; ook. in Neder land heeft hij in verscheidene plaatsen slachtoffers gemaakt. Menschen, die aan deden van hem kochten, kwamen spoe-'ig tot de overtuiging, dat zij hun geld kwijt aa oren T»if i-, do rf-. i. po,1 ,i r- i het dan den gehcelen dug met- den kapitein te praten? En spottend voegde zij er bij: Als mijnheer Gilbert denkt dat hij den Cliouan zal vinden... Zou jo meencn dat hij hem niet vnn« gen zal? Dat is slechts een kwestie van tijd. Dat veronderstel je tenminste... Maar de gevangene is natuurlijk al vor...! Ver?... Hii heeft do stad niet verla ten, daar wed ik om Daar weet je niets van. Ik zag je dat hij reeds ver istenminste dat vermeed ik Hij kan onmogelijk do stad verlaten, hernam mijnheer Laurens. De wachten zi'n vordubbold en vooral do Beuchcronner- poort wordt streng bewaakt. Dan zou hij over den muur geklommen moeten zi'n. Maar je weet evengoed als ik, dat znoicts niet doenlijk is. En zelfs al bracht hij het zoover dat hu dien muur kon overkomen, dan zou hij toch door onzo schildwachten, die op korten afstand van elkander staan, worden opgemerkt en met een dozijn ko gels in zijn lichaam naar dc andcro wereld worden gezonden. Floriso sidderde en zij dacht: Ik zal den markies niet langs dien weg laten vluchten. Laurens ging rustig door met zijn rcdc- neering zonder te bemerken boezeer zijn woorden Florise schrik aanjoegen. Dus als hij de stad niet uit is kun nen A'luchten moet hij zeker bij een parti culier verborgen zitten. Men gaat mis schien alarm blazen. De kapitein hoef' do meest uitgebreide volmacht in tijd van nood. Hij heeft het recht om op staandon

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 9