18e Jaargang. DONDERDAG 9 DECEMBER 1926 No. 5436 3)e £eicbelve (Bou^omt De ABONNEMENTSPRIJSbedraagt bi) vooruitbetaling Voor Leiden ?9 cent per week 12.50 per kwartaal, gij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal franco per post I 2.95 per kwartaaL get Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 ot per kwartaal, by voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 et Dit blad verschijnt elkon dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen L Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Oawone adverlenllën 30 oent per reg»l Voor Ingezonden Modedeelingen svorr.il het s dubbele ran hel tarief berekend Klein, adverlenllën, ran ten boogate 80 woorden, rin betrekkingen worden aangeboden of gevrnagd huur er. ssp. hoor, koop en verkoop 10.50. Ill BESTAAT UIT TWEE BLADEN- V Geen teekening in de politieke verhoudingen. Het Katholieke Tweede Kamerlid mr. v. Schaik heeft gisteren in de Kamerzit ting de samenwerking van Katholieken jnet rood en rose voor voorloopig nóg 'ns afgewezen! De heer ALbarda schoof do schuld van de bestaande parlementaire situatie, waaraan hij het niet uitvoeren der mo ties Bulten en Suring toeschreef, den Katholieken in de schoenen. Vooreerst willen wij hier opmerken, dat o.i. wij onderschrijven wat minis ter de Geer zeide ook een parlemen taire regeering, even zoo goed als deze niet-parlementaire, dergelijke moties naast zich kan neerleggen. Het zal niet Taak gebeuren, omdat.ze gewoonlijk niet zullen worden gesteund door le den van de parlementaire meerderheid, als deze zeker is, dat de op de meerder heid gebaseerde regeering deze moties niet zal uitvoeren. Met scherpte wees mr. van Schaik het verwijt van den beer Albarda van de hand. Do Katholieken de schuld? Neen, die zag hij geheel bij sociaal- en vrijzin nig-democraten, vooral bij de laats ten, die een politieke crisis in het leven riepen, terwijl politiek inzicht hun het besef had behooren te geven dat een andere nor male oplossing (dan de oude coalitie) niet mogelijk was. Het soort democratie van Albarda c.s. is niet de mijne, constateer de de katholieke afgevaardigde, die ont kende, dat de moties voldoende basis ga ven voor een regeeringsmeerderheid. De heer Albarda moest wijzer zijn! riep mr. van Schaik uit, die er vooralsnog niet aan denkt met S. D. A. P. en V. D. in intieme relatie te treden. "Waar er nog geen hoopvolle verschijn selen zyn, die wijzen op een spoedige mogelijkheid van een coalitie-regeering, daar zal het streven van de Katholieke partij er op moeten gericht zijn om, sterk in eigen beginsel-eenheid, voorloopig mede te werken aan een zoo goed moge lijke extra-parlementaire regeering! BUITENLAND Volkenbond De militaire controle in Duitschland. De juridisohe adviseurs aan den arbeid. Dq juridische adviseurs aan de ministe ries van Buitenlandsche Zaken van Frankrijk, Duitschland en Engeland (Fro- mageot, Gauss en Cecil Hurst), zijn giste ren opnieuw in het secretariaat-gene raal van den Volkenbond bijeengekomen, ten einde het eens te worden over een commentaar op het investigate- protocol. In elk geval staat vast, dat met de drie in de Duitsche nota van 12 Januari jl, ge opperde bezwaren, nl.: 1. Geen duurzame of periodiek lerugkee- rendo controle; 2. Geen permanente controle-organen in het gedemilitariseerde gebied; en 3. Geen overdreven bevoegdheden der in- Testigatiecommissie van den Volkenbond; len volle rekening zal worden gehouden. Overeenstemming ten aanzien van de opheffing der intergeallieerde militaire controle en invoering der Volkenbondscon trole, zal voorts met Duitschland gemak kelijker te bereiken zijn, indien gelijktijdig daarmede een zoo spoedig mogelijke terug trekking der bezettingstroepen in uitzicht V'Ordt gesteld. Ook hierover worden mo menteel onderhandelingen gevoerd, -doch het van Fransche zijde reed^ aangekon digde nieuwe Rijnlandpact, dat voorzien zou in een gemeenschappelijk controle-or gaan der vijf bij het pact betrokken mogend heden (derhalve een controle-orgaan, waar- 1D Duitschland invloed kan uitoefenen), %t nog in het verre verschiet. De Duitsche legatie verklaart ten minste dat daarvan geen sprake kan zijn, inzon derheid dan niet, indien de controle wel licht langer zou duren dan tot aan den «indtermijn, die oorspronkelijk voor de be getting was vastgesteld, d. w. z. 1935. Briand staat op het s'andpunt, dat te Focarno geen terugtrekking der bezettings troepen tegen <?en bepaald tijdstip aan Duitschland is. toegezegd of in uitzicht is fosteld, doch dat de besprekingen over een «rentueele terugtrekking eerst in September to Genéve en Thoiry een aanvang hebben genomen. Voorts koestert hij de opvatting, dut Duitschland in de plaats van de door hol Rijk bij het Verdrag van Locarno aan frankrijk gewaarborgde veiligheid, aan watstgenoemd land diun graad van veilig heid moet verschaffen, waarover Frankrijk «achtens het vredesverdrag zou kunnen «schikken. Aldus staan op het oogenblik de zaken en de besluiten, die de Gezantenraad te aru3 zal nemen, schijnen nog slechts af hankelijk te zijn van de instructies, die uit Genèvo zullenkomen. Duitschlialiaansch arbitrageverdrag. De besprekingen tusschen Stresemann en Gauss eenerzijds en den leider der Ita- liaansche delegatie Scialoja anderzijds hebben tot aigeheele overeenstemming in zake een Duitsch-Italiaansche arbitrage verdrag geleid. Het verdrag, dat reeds in ontwerp gereed is, beoogt de vreedzame oplossing van alle geschilpunten, die tus schen Duitschland en Italië mochten ont staan. "Wanneer de parafeering van het verdrag zal plaats vinden, staat nog niet vast. De ontwapeningsconferentie. De Volkenbondsraad is gisterenmiddag in openbare zitting bijeengekomen. De Raad beskot, dat de Internationale Ontwapeningsconferentie binnen den kortst mogelijken tijd zal bijeenkomen en hij ver zocht, de voorbereidende ontwapeninescom missie voorstellen te doen met betrekking tot bet tijdstip, waarop zij het houden der conferentie mogelijk acht. De economische Volkcnbonds-confereniie. Niet in Amsterdam. De economische volkenbondsconferentie zal niet te Amsterdam, doch overeenkom stig den algemeenen regel te Genève ge houden worden. De volkenhondsraad vond gisterenmiddag een voorafgaande bespre king in de raadscommissie onnoodig en be handelde terstond zelf de kwestie in een bijeenkomst met gesloten deuren. Sir Eric Drummond stelde, zooals be kend, in zijn rapport Genève voor om practisclie redenen. Chamberlan onder steunde Genève, vooral op grond van ge vaarlijke consequenties voor de toekomst, daar de Russen zouden kunnen verlangen dat ook alle volgende conferenties buiten Zwitserland zouden plaats hebben, indien de economische conferentie het voorbeeld daarvan geeft. "Minister van Karnebeek bracht, daarop ill herinnering, dat van verschillende "Zij den de naam van Amsterdam genoemd is en sir Eric Drummond zelfs een ambte naar voor onderzoek naar Amsterdam had gezonden. Voor het geval de raad de voor keur mocht geven aan een conferentie bui ten Genéve zou de Nederlandsche reeeering gaarne gastvrijheid verleenen en alles doen voor het succes der Amsterdamsche confe rentie. Niemand verlangde verder liet woord. Zonder stemming werd het advies van den secretaris-generaal, Genève al i zetel dor conferentie te kiezen, goedgekmrd. Engeland Het mijnconflict in het Britsche Lagerhuis Een motie van wantrouwen tegen Baldwin verworpen. MacDonald heeft zich gisteren van de lastige taak moeten kwijten, om de door zijn partij ingediende motie te verdedi gen, waarin de houding der regeering tijdens bet mijnconflict wordt afgekeurd. De motie verwijt de regeering geen ge volg te hebben gegeven aan de conclusies van het rapport der commissie-Samuel, beschuldigt haar van partijdigheid ten gunste der eigenaars, en veroordeelt de regeering, omdat zij de steenkoolprijzen niet heeft gecontroleerd, door de indie ning van de wet op den acht-urendag het conflict heeft verlengd en verbittering en ellende onder de mijnwerkers heeft verwekt, totdat 'de mijnwerkers gedwon gen waren de harde voorwaarden aan te nemen, die door de mijneigenaars werden aangeboden. Ten slotte noemt de motie nationalisa tie en reorganisatie der mijnen het eenige middel om den mijnwerkers een behoor lijken levensstandaard te verzekeren. Het verdedigen dezer motie, die zeker door de liberalen zou zijn gesteund als de nationalisatie er buiten was gelaten, werd door de Labour Party zelf een hachelijke onderneming geacht. Indien de afgevaardigde Glynes tijdens MacDo- nald's Afrikaansche reis niet in een on beraden oogenblik de motie had aange kondigd, zou deze dan ook zeker niet zijn ingediend. Het Lagerhuis beeft de motie verwor pen met 339 tegen 131 stemmen. Italië. Rome is verwonderd over Joego-Slavië. Een wijziging der politiek van Belgrado verwacht. Het onverwachte aftreden van den Joegoslavischen minister van Buiten landsche Zaken Nintsjitsj is te Rome met groote verwondering vernomen, en men betreurt het, dat de eminente Joegoslavi sche staatsman, die zich altijd een vriend van Italië had betoond en zijn diploma tieke actie gebaseerd bad op nauwe sa menwerking met dat land, zijn post ver laten beeft als gevolg van het sluiten van een vriendschapsverdrag tusschen Italië en Albanië. Zijn aftreden wordt te Rome beschouwd £ls een (eeken van een op banden zijnde verandering in de Joego slavische politiek, zooals die -tot nog toe jegens Italië werd gevoerd en de fascis tische pers haast Heb, met bet oog op de mogelijkheid van een nieuwe crisis tus schen de beide landen, het optreden van de Italiaansche regeering te rechtvaardi gen. Het Italiaansck-Albaneesche verdrag dient alleen als voorwendsel, zoo zegt zij, om de Joegoslavische politiek ten opzich te van Italië radicaal te kunnen verande ren, doch met het sluiten van dit verdrag had Italië geen ander plan dan de vol ledige souvereinileit en de territoriale onschendbaarheid van Albanië te geran- deeren. Nieuw incident te Ventimiglia. Fransche tr einbeamb ten las tig gevallen door de fascisti sche grensbewaking. Uit Nice wordt aan de bladen gemeld, dat een slaapzaal in het station Ventimi glia, waar de Fransche spoorwegbeamb ten rustten, door een groep teden van de fascistische militia werd overrompeld, die de spoorwegambtenaren op ruwe wijze wekten en hen aan een nauwgezette fouil leering onderwierpen. Polen. Klachten over den telefoondienst. Politieke politie luistert gesprekken af. In de begrootingscommissie van den Poolschen Landag is door een aantal af gevaardigden er over geklaagd, dat te Warschau en in andere plaatsen, zoowel de locale, als ook de intercommunale te lefoongesprekken door de politie worden afgeluisterd. In het centrale telefoonkan toor to Warschau bevinden zich vier te lefooncellen,, zoo deelden deze sprekers- afgevaardigden mede, waarin zich be ambten der politieke politie bevinden, die tot taak het afluisteren van gesprekken hebben. Krachtens' het protocol, opge maakt van zulk een afgeluisterd gesprak, worden dan arrestaties verricht. Dozo modedeelingen hebben in alle kringen groot opzien gewekt. BslNitiENLAND. De Wegenbelasting. Ernstige bezwaren in de Eerste Kamer. Volgens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp be- treffendo het heffen van een belasting en treffen van verdere voorzieningen ten be hoeve van openbare verkeerswegen te land, werden ernstige bezwaren tegen de nieuwe belasting der motorrijtuigen te berde gebracht. Een der leden betoogde nadrukkelijk, dat do heffing ten aanzien van autobus sen en vrachtauto's te hoog is. Het be drijfsleven mag niet te zwaar worden he iast, omdat dit in strijd met het algemeen belang zou zijn. Voorts achtte men het o.a. ni^t juist, dat als maatstaf bet gewicht van de auto wordt genomen. Zou het niet beter zijn, zoo vroeg men, om daarnaast ook rekening te houden met het aantal kilo meters, die een auto heeft afgelegd? Hiertegen werd anderzijds betoogd, dat zeer zeker de gewichtsmaatslaf de meost juiste is, want de zware auto's vernie len de wegen het meest en het zijn dik wijls juist de zware vrachtauto's die een intensief verkeer op korte afstanden on derhouden, zoodat de kilometermaatstaf niet voldoende zou zijn. Een ander bezwaar werd gezien in de meervoudige heffing van automobiolen. Ook tegen vorming van speciale fond sen uit do opbrengst van bepaalde be stem mingsbelastingen werd bezwaar ge maakt. Daartegenover werd opgemerkt, dat hot hier alleen geldt fondsvorming door afzonderlijke boeking. Al het geld zal in de algemecno schatkist worden gestort. Eeniigo leden achtten het een groot be zwaar, dat de overgangen over de groote rivieren, voor rekening van het wegen fonds worden gebracht. Het feit, dat dit wetsontwerp ook be oogt do opbrengst van .de rijwielbelasting in het wegenfonds te doen storten en het tijdelijk karakter aan die belasting te ontnemen, gaf verschei 'en leden aanlei ding, daarop in het bijzonder de aan dacht to vestigen. Verschillende leden wa ren van oordeel, dat door deze wijziging van het karakter der Rijwiclbelasting de gebruikers van rijwielen onbillijk worden bejegend. Eigenlijk behoorde die belas ting zoo ras mogelijk te worden afge schaft, maar in slede daarvan zullen do wielrijders, die als weggebruikers .ge licri onschuldig staan aan de ernstige vernie ling van het wegdek, voornamelijk doror het autoverkeer veroorzaakt, in de kos ten van herstel en onderhoud der wegen duurzaam moeten bijdragen. Daarvoor achtten deze leden geen redelijken grond aanwezig. Andero leden merkten naar aanleiding hiervan op, dat er toch ook meer en moer speeialo rijwielpaden worden aangelegd en wegen worden verbreed, evenzeer in het bolang van do wielrijders, terwijl de rijwielbelasting weinig drukkend is. Electrificatie Amsterdam—Rotterdam. Een laatste inspectie. Do spoorbaan AmsterdamRotterdam wordt, nu deze bijna gereed is gekomen voor de electrificatie, ten slotte nog eens zeer grondig nagezien door den dienst van Weg en Werken. Bij het onderzoek is nu gebleken, dat ter bevordering van een rustigen gang van den trein vele wissels vernieuwd moesten worden, aangezien deze tusschen de nieuwgelegde zware rails een eenigszins rammelend geluid veroorzaak ten. Met name was dit het geval op het traject AmsterdamHaarlem ter hoogte van Halfweg. Intusschen zijn hier in den nacht van Maandag op Dinsdag j.l. reeds twee nieuwe wissels aangebracht. Verder zullen ook nog enkele b *n verbeterd worden. Uit de bouwvakken. Er wordt een conferentie gehouden. Uit Amsterdam wordt gemeld: De pa troonsorganisaties in de bouwvakken heb ben zich in een schrijven aan de gecontrac teerde werknemersbonden bereid verklaard de volgende week Woensdag besprekingen te houden over do huidige situatie in do bouwvakken. De besprekingen zullen ech ter los van de wcdcrzijdsche voorstellen moeten staan. Het R. K. Werkliedenverbond. Adres inzake R ij wiel belasting Het R. K. Werkliedenverbond zond ./o- ceanber hot volgend schrijven aan den Mi nister van Financiën: Door do Rijwielbelaslingwet werd aan allo gebruikers van rijwielen een belasting opgelegd van f 3.per jaar. Daarbij word in 't geheel geen rekening gehouden met do aanleiding tot het gebrui ken van een rijwiel, en evenmin met de draagkracht van den gebruiker. Of men 't rijwiel noodig heeft voor zijn beroep of bedrijf dan wel het uitsluitend houdt voor z'n genoegen, of men veel of weinig inkomen heeft, 'n groot of klein gezin heeft, ieder is verplicht f 3.per jaar te betalen, behoudens de uitzondering, bij amendement toegevoegd aan art. 1. Was dit tot dusver reeds een bezwaar, men troostte zich met het vooruitzicht, dat de Rijwielbelasting, die werd ingevoerd om mede te voorzien in den oogenblikkelijken nood- der schatkist, van voorbijgaanden aard zou zijn. Daarbij deed ook de overweging zich gel den, dat de maatregel genomen weru om ontwaarding van ons betaalmiddel te voor komen, 'n kwestie ook voor de minst draagkrachtigen van het hoogste belang. Door hot onl-ngs in de Tweede T'-'mor aangenomen ontwerp van wet tot het hef fen van een belasting en treffen van ver dere voorzieningen ten behoeve van open bare verkeerswegen te land, waarbij werd bepaald, dat ook do opbrengst der Rijwiel belasting geleidelijk zal overgaan tot het wegenfonds, wordt de situatie totarl ge wijzigd: do belasting zal nu een permanen te worden en de bestemming wordt ook volkomen veranderd. Door een en ander zullen de onbillijkhe- den, die aan het s teem der heffing ve~- bonden zijn, veel zwaarder d ^kken. Uwo Excellentie bleek bb de- be1 ling van bovengenoemd wetsontwerp in do Tweede Kamer dit bezwaar eveneens te voelen en, al werd nog niets toegezegd, de mogelijkheid werd toch door Uwe Excel lentie geopperd, dat. aan deze bezwaren zou kunnen worden tegemoet gekomen door ver hooging dor inkomengrens, waarbeneden vrijstelling wordt verleend. Ons daarbij aansluitend, hebben wij de eer Uwe Excellentie te verzoeken bij de komende herziening der Rijwielbelasting wet de bepaling te willen opnemen, dat van deze belasting zullen ziin vrijgesteld gezinshoofden of kostwinners, wier inko men, na toepassing van art. 38 der Wet op de Rijksinkomstenbelnstine, minder bedraagt dan f 2000.per jaar en die een rijwiel voor de uitoefening van hun be roep of bedrijf noodig hebben. Bij eeno zoodanige wijziging der wet blijven weliswaar nog verschillende bezwa ren bestaan, doch dan zal de druk hiervan tenminste niet meer worden gevoeld daar waar iedere belasting van het noodzake lijke voor het levensonderhoud moet wor den afgenomen. Daarmee zal ook bij do Rijwielbelasting toepassing vinden het gezonde beginsel, dat voor do vaststelling van iemands draagkracht rekening moet worden gehou den met het kindertal, terwijl do admi- nistratic-onkosten er niet door zulk wor den verzwaard. minui HET VOORNAAMSTE W8EU BUITENLAND. De economische conferentie van den Vol kenbond wordt niet In Amsterdam gehou den. De Balkan-politiek van Italië. BINNENLAND. De begrooting van financiën in do Tweede Kamer. De moties verplicht ze vende leerjaar en 5 pet. salarisverhooging. De mogelijkheid eener parlementaire regeering. (Verslag, Jsto blad) De Eerste Kamer zegt in het Voorloo pig Verslag haar meening over de Wegen belasting. (lste blad). Ongeluk op een onbewaaktcn over. in Haarlemmermeer; de chauffeur van een vrachtauto gewond. (Gemengde Berich ten. 2e blad). In ons land is een nieuw procédé be vonden tot het bereiden van zuivere mole culaire, hoogst actieve koolstof, uit r- we steenkool.. (Wetensch. Berichten. 1ste blad). STATEM-GEPSERflaSL TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. BEGROOTING VAN FINANCIEN. Aan de orde ia do begrooting van finan ciën. De hoer Deckors (R. K.) hoopt, dat met voortvarendheid ter hand zal worden genomen de hcrclassificatio van de ge meenten mot bctrokking tot de porsoneele belasting. Spr. botwijfelt of do bclasling op pleziervaartuigen nog wel economrich is, aangezien do opbrengst steeds kleiner wordt. Hij vraugt vertegenwoordiging vnn do sigarettenindustrie in de commissie vnn deskundigen inzake don tabaksaccijns. De heer Kampschoër (RK.) wonscht meer samonworking van de rijks belasting-administratie met do plaatselijke besturen. De heer Albarda (S. D.) besweekt het niet uitvoeren van de moties-Bulten en -Suring en botoogt dat in deze abnor male omstandigheden de Kamer machte loos is de regcering te dwingen. In deze abnormale omstandigheden <'ipnt dr. Nolens verlossende woorden te spre ken. Do R. K. Staatspartij maakt de mocratische gebaren, doch weigert do rnn- Benuenties to aanvaarden. Do heer Lovink (Chr. H.) dringt nnn op verlaging van den acciins op geslnrht in verband -met verliezen die geleden wor den door het invoerverbod in Eneelan Do heer Staalman (V. B.) vranct be tere uitvoering van de Tabakswet om - n- ccrlijko concurrentie 'e voorkomen en dringt aan op verlaging van den neci ^s op gedistilleerd om fraude te doen vermin deren. Do heer Suring (R. K.) cons! <-ort, dat do minister voor 't eerst verband V- f, tusschen inv cring der 7-jarigo leerver plichting en belastingverlaging. SpT '-•e-- innert er aan, dat. hij met rijn m <v doelde, dat do regeering het gevoelen v-i do geheele Kamer zou loeren kennen. U:j constateert met. groot, genoegen, dat H». do regeering slaat, voor het dilemma: be lastingverlaging of invoering van het plichto 7o leerjaar, het. oordeel der Kamer zal eerbiedigen. Echter wil spr. er o wij zen, dat. do verlaging der success?' ting zich slechts zal doen gevoplon er het laatste kwartaal "Van 1027 en dat do verlaging der personeelo belasling r- st óver 1028 zal loonen, 7,no berekent spr.. -1 er op do begroeting voor 10°7 nog 514 uiil- lioen over is. Do minister behoeft dus n-efc op verdere overschotten te wachten --m sprekers motie uit te voeren. Hoe eer de minister hiertoe overgaat, hoe ir- 0- per do uitvoering voor het. land zal zbn Ten slotte maakt de heer Suring nog eeni ge opmerkingen over d Pensioenwet. De heer v. R a p p a r d (V. B 1 bepleit af schaffing van den vleesehaccijns, hetgeen wel kan wegens do hnngo perceptiek sP Tn de streke.n, die door den watersnood gotroffen wer' heerseht ontstem over do verdeeling der gelden. Velen heb ben to weinig of niets ge'-'-egnn. Sor. brenorfc gaarne hulde aan het Watersnood com maar het heeft te lijden gehad van de een zijdige inlicht ineen der plaatselijke comi- té'a. Het ziin juist de klpino mensehen, die zijn achtergesteld. Wil do minister zich in verbinding stel len met ziin nmh'genoot van Waterstaat, om een commissie te doen benoemen, die allo misstanden eens zou onderzoeken, die voorgelicht zal worden door onpartijd'qo, vaste, plaatselijke commissies? De heer J. Tor Laan (8. D.) consta teert, dat do regocring blijft prijs stellen op gemeen verleg met de Kamer, in ver band met haar toezegging Ion aanzien van do motic-Ruring. Toch begrijpt spr. de hou ding dev regcering ten deze niet. Verschillende sprekers behandelden

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1