Tweede Blad. Het Oelieiin van Florise. Woensdag 8 December 1926 ISIWETnlMD DE ON"~~~-E?SWET. Een vreemde taal op de lagere school. Aan do Memorie van Antwoord op het Vuorloopig Verslag nopens 't wetsontwerp tot wijziging van de Lager-Omlcrwijswet wordt liet volgende ontleend. Do grief der tegenstanders van het wetsontwerp, dat de voorgestelde regeling zooveel mogelijk een facutatief karakter draagt, kan do minister niet als juist er kennen. Juist indien dwang voor iedereen zou zijp. voorgeschreven, wat bovendien allerminst zou strooken met den in den Jaatsten tijd zoo vaak uitgesproken wensch naar grooter vrijheid van het onderwijs zouden voorgenoemde bezwaren in de ergste mate optreden. Zonder bezwaar kan eene goede rege lingaan de gemeente- en schoolbesturen, aan dé inspectie en aan het onderwijzend personeel worden overgelaten. De bevordering van z.g. standenscho len is geheel vreemd aan de strekking van dit wetsontwerp. Twee uren per week in het vijfde en zesde leerjaar moeten voldoende worden geacht voor het onderwijs in de eerste be ginselen eener moderne taal, en dit ou derwijs behoort te worden gegeven bin nen den gewonen schooltijd. Ook zijn de bovengenoemde twee leerjaren daar voor voldoende, en moet men niet vroe ger met dit onderwijs aanvangen, omdat de kinderen dan nog te weinig onderlegd zijn in het Nederlandsch. Wachigeldregeling voor onderwijzers. Met erkentelijkheid verneemt de Minis ter, dat de indiening van het wetsont werp, waarmede hij beoogt de in de prac- tijk der ouderwijzers wachtgeldregeling aan het licht getreden onbilijkheden zoo veel mogelijk weg te nemen, algemeen werd toegejuicht. De voorgestelde wijzi gingen hebben niet alle terugwerkende kracht tot 1 Juli 1925. Zooals uit arti kel III, tweede lid, van het ingediende wetsontwerp blijkt, zal dit uitsluitend het geval zijn met de wijziging van het twaalfde lid van artikel öl. Aan het ver- leenen van terugwerkende kracht aan de overige wijzigingen meent de minister niet te moeten medewerken. De minister kan ook geen vrijheid vin den het wetsontwerp aan te vullen ten gunste van de wachtgelders, wier wacht geld sedert 1 Januari 1925 en vóór het in werking treden dezer wijzigingswet rijn vervallen. U. L .0.- en M. U. L. O.-scholen. Een reden voor het in stand houden der nog bestaande oude M.U.D.O.-scholen is gelegen in de daaruit voortvloeiende bezuiniging. Naar den toestand van 1 Januari 1926 zou bij het bestendigen van de oude M.U.L.O.-scholen de besparing alleen wegens hoofdenmarge ongeveer 100.000 gulden per jaar bedragen. Ten aanzien van den leeftijd van toe lating is er inderdaad voor de oude U. L. 0.- en M. U. L. O.-scholen een privilege, maar een voorschrift, dat daaraan een einde maakt, kan in deze overgangsbepa ling niet worden ingevoegd. OPLEIDING VAN WERKLOOZEN TOT METSELAARS. Uitbreiding van practische opleiding. B. en W. van Utrecht schrijven aan den raad, naar aanleiding van het raadsbesluit om uit l^et fonds Publieke Werkverschaf fing op de begrooting van het Werkeloozcn- fonds, een bedrag van ten hoogste f 10.000 beschikbaar te stellen voor den bouw van eon les- en ontspanningslokaal bij het com plex van kleine woningen aan den- Kerk- weg, zulks in verband met het opleiden Tan daarvoor geschikte werkeloozen tót metselaars, dat bedoelde opleiding tot nu' toe bevredigende resultaten heeft opgele verd, doch nog gedurende eonige maanden voortgezet dient te worden, om geheel vol ledig te zijn. De bouw van het voornoemde les- en ontspanningslokaal zal nu spoedig afgeloopen zijn, omdat deze slechts van geringen omvang is. De opleiding van de daarbij te werk gestelde werkeloozen zal alsclan echter nog niet zijn voltooid. B. en W. meenen een andere werkgele genheid voor dit doel gevonden te hebben in de uitvoering van een door de N.V. Mij. tot Exploitatie van Onroerende goederen Gebrs. Bredoro ontworpen plan voor den bouw van 40 woningen aan dè westzijde van de rooilijn tusschen de Spui- en Waal straat. De genoemde vennootschap is voor nemens op dezen grond, dien zij van de gemeente zal wenschen aan te koopen, tiental gebouwen op te richten, elk omvat tende 4 woningen. Volgens den opzet der plannen hiervoor zal de gemeente na de voltooiing f 24.575 als tweede hypotheek beschikbaar dienen te stellen. Voor het tot stand brengen van den bouw zal de gemeente echter f 118.632. zijnde 85 pet. der eigenlijke bouwkosten, crodiet moeten verleenen. B. en W. stellen voor hiertoe te beslui ten. Bij dezen bouw zullen, behalve de 8 werk lieden, die thans in opleiding zijn, nog een achttal z.g. „halve" metselaars ter vol tooiing van hun opleiding te werk gesteld worden. Deze laatsten zullen bovendien mot anderen een avondcursus aan de am bachtsschool volgen. De 16 werklieden zul len, bij uitvoering van het plan, tot om streeks einde Maart 1927 werk hebben, en zich onder deskundige leiding tót goede vaklieden kunnen bekwamen. Bovendien zullen nog tal van andere vaklieden bij dezen bouw tewerk gesteld worden, zooals timmerlieden, stucadoors, loodgieters, schilders, behangers, electri- ciens, enz. Volgens de medodeelingen van de N.V. zal de totstandbrenging van dezen bouw een werkverruiming van 600 arbeids weken geven, hetgeen voor de betrokken werklieden en eveneens voor de gemeente van groot en veel belang is. Zoowel bij de organisatie van de werk lieden als die van de patroons heeft het plan algemeene instemming gevonden. KEBK^IEUWS Eerw. Zuster FAaria Antonia. t In het CarmeUtessen-klooster te Box meer ia in het 55o jaar van haar pro fessie overleden de Eerw Zuster Maria Antonia, in de wereld mej. G. G. v. d. Seyp geboortig van Delft. Zij bereikte den ouderdom van 83 jaar. Benoeming. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot assistent te Maria-paro- chie den Weleer w. heer A. G. L. Golbach 25 Juli 1.1. priester gewijd. ©B2I3ER¥I?BJS De toepassing der lager onderwijswet. Tusschen de gemeenten Culemborg en Goor ontstond indertijd een geschil, inzake toepassing van art. 205 6e lid der lager on derwijswet 1920. De eerste gemeente heeft eon E. K. damespensionaat, waarin ook eenige meisjes uit de gemeente Goor wa ren opgenomen geweest. Het gemeentebestuur van Goor was van meening, dat een pensionaat waar de meis jes ook in den kost zijn en inwonen en tot onbepaalden leeftijd kunnen verblijven géén inrichting van onderwijs is als bij de wet bedoeld en weigerde op grond daar van de door Culemborg geëischte bijdra-ge te verleenen. Op voorstel van B. en W. de zer gemeente werd den 30 December 1925 besloten zich te verweren tegen een even tueel door de gemeente Culemborg tegen deze gemeente in te stellen rechtsvorde ring. Dit besluit werd door den raad ge nomen na kennisneming van een bij dit voorstel gevoegde uitvoerige toelichting én van een ingewonnen rechtlcundig advies. Genoemd besluit is door B. en W. aan Gedeputeerde Staten van Overijssel ter goedkeuring toegezonden, welk college ech ter bij brief van 12 Januari 1926 opmerkte, dat, nu Culemborg deze gemeente nog niet in rechten had aangesprokon, het hun wilde voorkomen dat alsnog getracht 1 moest worden het gerezen geschil langs minnelijken weg op te lossen en verder mededeelde de beslissing omtrent het be sluit te hebben verdaagd, mot verzoek dit laatste ter kennis van den raad to bren gen, waaraan door B. en W. gevolg ia go- geven d.d. 22 Januari 1926. Aan de opmer king van Ged. Staten om to trachten het geschil langs nrnnelijken weg op to los sen is door B. en W. eohlcr niet voldaan daar alleen een oplossing zou kunnen wor den gevonden der volledige betaling der vordering waartoe B. en W. echter niet voornemens waren. Intusschen bleef de aangelegenheid rusten in afwaohting wat het gemeentebestuur van Culemborg ver der zou doen. Den 30 October j.l. heeft dat gemeentebestuur deze gemeente nu in rech ten aangesproken en hebben B. cn W. zich afgevraagd of deze gemeente zich daartegen zou verweren. B. en W. hebben daarom nog eens ern stig de argumenten overwogen, welke des- ,tijds aanleiding hebben gegeven voor te stellen zich tegen de vordering te verweren en hun is nu gebleken, dat het verstandi ger is zich niet tegen de vordering te ver zetten. Op dit voorstel heeft do raad gister avond het besluit genomen, het 30 Decem ber 1925 genomen besluit in te trekken en tot het berusten in de door de gemeente Culemborg tegen deze gemeente ingestel de rechtsvordering. SaemeaageS© Ba richten ONGELUKKEN. Verdronken. Uit Eindhoven wordt gemeld: Maandag avond werd in de rivier de Dommel het lijk gevonden van een man. Het bleek ce 2ijn W. v. d. Wiel, een 60-jarig koopman uit Gestel. Deze moet door een noodlottig ongeluk te water zijn geraakt; hij was 's middags naar de Dommel gegaan om daar fuiken te zetten. Auto tegen een boom gebotst. Maandagmiddag reed do kaashandelaar De Vries uit Gouda met zijn vrachtauto \an de wekelijksche kaasmarkt te Oudewa- ter, naar huis. Even buiten do kom dezer gemeente raakte de stuurinrichting defect, waardoor de auto tegen een boom botste en in elkaar gedrukt weTd. Do bestuurder kwam met den schrik vrij. De mede-inzit tenden, de heer Roelofs uit Gouda en diens zoon, werden aan gelaat en beenen ge wond. Bij den jongen drongen glasschi, ven in den pols. Aan de meegevoerde kaas werd groole schade aangericht. Een tram ontspoord. Zaterdagmiddag is de postwagen in een trein van de Westlandsche Stoomtram bij Maasland uit de rails gesprongen, door dat een jonge koe, die uit het land was geloopen en langs der*trambaan graasde, plotseling op de wagens toeliep. Het dier werd overreden en gedood, terwijl de post wagen ontspoorde. Personeel^ van de werkplaats alhier was met een hulptrein spoedig ter plaatse en bracht den wagen weer op do rails. Dertien koeien verbrand. Door onbekende oorzaak is de boerderij van G. Sohwere te Stobbegat afgebrand Van de veertien koeien kwamen er dertien Jn de vlammen om. Weer aangerand. De daders ontmaskerd. Men meldt aan de „L. K." uit Munster- geleen: Do onlangs mishandelde Jos. H., die zoover genezen was dat hij zich weer naar de mijn Maurits kon begeven, werd weer overvallen nabij het huis Koekamp door twee personen die vermomd waren met een rooden zakdoek. J H. bekwam een diepe wonde over het voorhoofd. Op zijn hulpgeroep kwam de landbouwer Clerks die daar dicht bij woont, 'oegeloopen met een stallantaarn in de hand. De twee in dividuen hadden daar blijkbaar niet van terug; zij grepen den gewonde J. II. en droegen hem een eind naar de Geleenbeek mee. Toen namen zij de vlucht. De politie werd gewaarschuwd en de mishandelde is weer onder dokters behandeling. Verder een briefje op de klecren gestoken had, waaroo stond: „Jozef, ik krijg Marie niet, 'maar jii ooi*, niet, dan wordt je nog eerder vermoord." Een aanrander gevat. Dezen zomer werd een meisje uit En schedé aangerand onder de gemeente Lon- neker. Ondanks alle nasporingen bleef do dader onvindbaar. Dezo week zag het meisje den man, dien zij onmiddelijk her kende, langs haar huis komen. Zij waar schuwde de politie, die den man arres teerde. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Een lage daad. Vrijdagmiddag vervoegde zich bij den banketbakker T. H., aan de Heeienstraat te Rijswijk, iemand, die voargaf in op dracht van een bekend nhilantroop en kin dervriend aldaar te handelen en bestelde voor eenige honderden guldens chocolade, suikerwerk. St. Nicolaaspoppen en horst plaat, ten behoeve van een kinderfeestje, dat des Maandags zou worden gehouden in. den Dierentuin te 's Gravenhage. De banketbakker, die door overwerk in nachtelijke uren de bestelling rianr zijn beste kunnen uitvoerde, kwam echter Za terdag tot de conclusie, dat hij eenige be stelde lekkernijen niet op tijd zou kunnen leveren en stelde zich telefonisch in ver binding met den phïhntroop teneinde hom daarmede in kennis te stellen. Deze toonde zich zeer verbaasd, daar hem van «en bestelling namens hem niets bekend was en bij ook geen kinderfeestje in den Dierentuin had georeaniseerd. De banketbakker waarschuwde onmid dellijk de politie, die hem adviseerde de bestelling op het nanfro<Tpven uur aan den Dierentuin te laten bezoreen. Misschien had men met een sin wén oplichter te doen die de bestelling aldaar wel in ontvangst zou nemen en zich er mede uit de voeten maken. De banketbakker trachtte de bestelling Maandagmorgen aan den Dierentuin af te "even, doch daar wist men van niets, zoo- dat de knecht onverrichter zake terug- koerde. Dp nolitie s'ptf thans pen "'toebrpitl onderzoek in. Tot heden is de besta1 lev ech ter niet opgespoord kunnen worden ..Vad." Meer lichi In een diefstal te Gouda? In den nacht van 5 op 6 Augustus is te Gouda bij den kaashandelaar Teekens op de Gouwe de bekende groote inbraak ge pleegd, waarbij 12.000.aan effecten eu 2000 aan contanten word gestolen. Van de drie daders heeft men er reeds twee veroordeeld. De andere bevindt zich r.og steeds op vrije voelen. Thans zijn op zeer listige wijze de des tijds bij den heer Teekens ontvreemde ef fecten, op één stuk na, alle in handen ge steld van een bankiersfirma te Amsterdam welke op de effecten een groot bedrag in contanten aan den aanbieder in voQrschol op den eventueelen verkoop gaf. Do politie stelt nu met het bij haar aau- w07'"e signalement een uitgebreid onder zoek in. De kans beslaat, dat de derde dader en ook zijn handlanger door het signalement bekend worden en spoedig achter slot en grendel zullen zitten. De' in beslag genomen effecten berusten thans bij de griffie van de rechtbank te Rotterdam. De heer Teekens krijgt een groot deel van zijn geld terug. „Tel." OplicKter gearresteerd. Dezer dagen vertoefde te Roosendaal een jongmensch, dat zich voordeed als verte genwoordiger van een in de provincio Noord-Brabant gevestigde zaak, voor wel ke instelling bij belast was met het aanstel len van agenten en colporteurs, welke aan stellingen hij voornamelijk zocht te plaat sen onder de werkloozen. In verband hiermede vervoegde hij zich bij eenige werkloozen, wien .hij aanbood als agent voor zijn firma op te treden. Ze zou den dan een behoorlijk weekloon kunnen verdienen. Zij moesten „meneer" echter een zeker bedrag vooraf betalen voor hun zgn. aanstelling. De al te goed geloovigen betaalden „me neer" van bet weinige dat zij nog beza ten, het vereischte bedrag, .in liet goed. vertrouwen, dat zij nu hun dagelijksch brood zouden kunnen verdienen. De Z"n. verfG^emvnordtenv rerirpt- rn-M UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Donderdag 9 December Hilversum, 1050 M. 12.Politieberichten. 8.30—1.30 /Uurtje voor wees- en zie kenhuizen. 4.306.15 Concert door liet H. D. 0- oi-kest Beatrix Noljora, sopraan. 6.156.45 Lezing door don heer Leo McSon, tandarts, over: Het kindergebit in verband met kinderziekten. 6.457.45 Les in de beginselen van het Burgerlijk recht en het Handels recht. 7.45 Politieberichten. 10.Persberichten. 8.10 Dordrechtsche avond. Ver. „Dor- drechtsch Fanfarecorps", Dir. L. Dresse- laars. 2. Harmoniever. J. O. Z. Jurgon's „Oliefabrieken te Zwijndrocht. Dir. J. Willemen- 3. Mannenkoor J. O. Z. Jur- gen's „Oliefabrieken", te Zwijndrocht. Dir. G. J. Buwalda. 4. Dubbelmannon- kwarlet „Orpheus", Dir. H. v. d. Berg. 5. Moj. Nelly Vertregt, alt. 6. Mej. Iet Redele, declamatie. 7. Hugo van Dalen, piano. 8. Dr. A. v. Oven Jr., wethouder van Dordrecht. 9. J. A. J. Jansen, wét- houder van Dordrecht. 10. J. A Bcrg- meijer, lid van den Gemeenteraad. Daventry, 1000 M. 11.20 Concert door het Daventry-kwar- let en solisten (tenor, contra alt, viool). 1.202.20 Nieuwe gramofoonmuziek. 2.50 Lozing; Geographical discoveries To day, Towards the setting sun 3.20—4.05 Evensong von de Westmin ster Abbey. 4.20 Causerio. 4.35 Trocadero-conCcrt. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concert van het Riallo-Iheater. 6.55 en 7.Landbouwberichten. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. Lezing: Six great artists, Turner. 7.50 Muziek. 8.Causerie: House healing. 8.20 Populair orkestprogram. 8.50 Speciale uitzending. 9.20 Vervolg populair orkcstprograul- ma. 9.50 Kcyboard-muziek uit do 17e cn 18e eeuw. Mra O'Neill, piano. 10.05 Causerie: The ceremony of tho Keys. Wordt om 10.15 geill. door den hoofdwachter die de rondo doet in do Tower van Londen. 10.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 10.85 Concert door het Sheffiol Or pheus mannenkoor. 10.5012.20 Dansmuziek. „II a cl i o-P a r i s", 1750 M. 12.502.10 Concert door bot orkest Locatelli. Mile. Loiscau, zang. 5.055.55 Klassieke matinee door Ilr. Dorival 9.0510.20 Orkoslconcort. Königsw ustorhaueon, 1390 Men B o r 1 ij n, 483 cn 500 M. I.50-^2.20 en 3.20—7.20 Lezingen en lessen. 7.50 Kerstliederen voor alt, orkest en orgel. 8.35 „Das Aposlolspiel", itoonéelsluk van Braun. 9.50—11.50 Dansmuziek door het or kest Ette. M n s t e r, 303 M. 10.5011.50 OrkcstconccTl. 12.501.50 Russische operamuziek. 4,205.20 Liedjes bij do luit. 5.205.40 Fluitconcert. 1 5.406.20 Lezingen. 6.407.Gramofoonmuziek. 7.208.20 Gedichten van S. 2/weig. 8.209.50 Concert door het mannon- koor van Kvefcld. Groot orkest. Hamburg, 394.7 M. II.501.20 Orkestconcert. 1.252.10 Kamermuziek. 3.355.15 Sprookjes-vertellen. 7.209.20 Werken van Scheffler door orkest. 9.3510.20 Dansmuziek. B r u 8 8 o 1 509 t en An twer pen 266 M. 5.206.20 Kindermatinee. 8.20 Radio-courant. 8.50 Orkestconcert. 9.35 Causerie. 9.5010.50 Orkest coïteert. FEUILLETON. 26) Inderdaad de avond was gevallen. De geroepen soldaat wrong zich tusschen zijn kameraden en hief zijn lantaarn op, zoo dat het schijnsel op de papieren van den onder-officier viel. Om dezen groepten de andere manschappen zich in spanöende verwachting'. Hun kring sloot zoo goed bet licht af dat buiten de soldaten alles donker 'vns. Het Blasiuspleii: was verlaten en in ftistncvelen gehuld. Dan begon de sergeant te lezen. De kring belangstellenden sloot zich nog nauwer sa- toen. Getrokken door deze beweging ver liet de schildwacht het portaal en naderde do anderen. Do markies bad slechts drie passen te doen om den lering der soldaten te berei ken. Men vernam zijn voetstappen niet we gens de doeken waarin zijn voeten gewik keld waren. Eerst ging hij naast den schildwacht staan cru hem allen argwaan te ontnemen k geval hij om mocht zien en nu hield bij sieh alsof hij do grootste belangstelling toonde voor hetgeen er gelézen werd. Langzamerhand deed hij geruiscbloos 'enige passen die hem steeds dichter bij |o treden der kerk brachten. Als er einde- ')k sprake was van den verkenningstocht ?aar bet bosch en mogelijken aanval, had ["'■Ier, geboeid en uiterst nieuwsgierig ge- Paakt door do hoogst interessanto I rich- i eih nog slechts oog en oor voor bet rap- port. En al hadden de soldaten een blik i achter zich geworpen om te zien wat daar gebeurde, dan zou hun oog, verblind door het lamplicht de eerste seconden toch niets in het duister hebben kunnen onderschei den. Nu was bet oogenblik gekomen dat de markies verwacht had. Ongemerkt ging hij door achter de groep mannen te sluipen, dicht genoeg bij even wel om tot op het laatste oogenblik, in ge val van eenig alarmteeken, present te zijn. Vervolgens zonder iemand aan te raken, schoof hij achter den lezcnden sergeant en was nu vlakbij do treden voor dè kerk gekomen. Thans besloot hij zijn kans te wagen. Met zijn onhoorbaren tred liep hij zon der baast, kalm en geheel natuurlijk de trap af. Geen enkele ma-al struikelde hij, of gleed zijn voet; men vernam geen geschuivel of geknars van grint of zand, m»ar als een spookgedaante, die scheen te zweven, ver- wijderdo hij zich. Op het plein week hij rechts af tot aan de buizen, volgde deze in do schaduw met zijn gewonen, rustigen gang, en bereikte zoo de woning van moeder Pacot. Daar duwde hij de deur open, en sloot deze weer onhoorbaar achter zich dicht. Dit deed hij ook bedaard, zonder aarze ling of ovemaasting, zonder ook een oogen blik to vreezen dat Florise hot ontvluch- tingsplan vergeten was. Alleen toen hij in het vertrek gekomen was cn zich voor een oogenblik in veilig heid gevond, sidderde hij even; hij hield zich bier echter niet op, noch keek hij om naar het kerkportaal waar do sergeant steeds doorlas. Maar bij de andere deur zag hij reeds een donkere gestalte staan en deze beefde. Hij vernam op ,'t zelfde oogenblik een ge- smoorden kreet, doch hij wilde niets zien, niets hooren uit vrees een losbarsting van gevoelens te veroorzaken, dio hen beiden zou doen omkomen. Met vasten tred ging de markies'naar den stoel-, zette den hoed op en hulde zich in den mantel. Dan bukte hij zich en ruk te van zijn voeten de lappen af die hij daarop in den kwijnenden gloed van het haardvuur wierp. De lompen waren echter vochtig en verteerden zonder te vlammen. Bij het verwijderen van de doeken ver schenen de voeten van den marines behoor lijk geschoeid. Eengiszins bekomen van de verrassing, herinnerde Floriso zich weer duidelijk de bevelen van den edelman. Daarom opende zij de deur en ging vastbesloten de fue Ghantereine in. De markies volgde haar en sloot ge- ruischloos de deur achter zich. De straat was verlaten. Juffrouw Perdricl liep voorop, een weinig te vlug en te onregelmatig naar zijn zin, want hij wilde den schijn vermijden zich te haasten. Men zou gezegd hebben dat hij den weg kende, want hij keek. niet op, of om zich heen naar r(echts of links. Slechts nu en dan zag hij ongemerkt naar Florise, om zich te overtuigen dat hij haar niet uit het oog verloor. Zoo trokken zij verscheidene straten door. Bij iederen hoek eener straat ver traagde zij haar gang. Een of twee maal keerde zij zich oven half om, ondanks het strenge verbod van den edeleman. Het kostte haar veel zelfbehecrsching den pas niet te versnellen, 't Was of de straatsteenen haar voeten brandden en zij had vooruit willen snellen naar de rue du Carmel. Indien een voorbijganger haar had aangesproken, dan zou zij van schrik weggevlucht zijn. Ec waren oogenblikken in dezen voor haar zoo pijnlijk langen tocht, dat zij verontrustende geruchten cn geroep meende te hooren en een druk ge loop dicht bij de kerk. Haar beenen en knieën vooral bezweken biina cn maakten haar gang onzeker. Gelukkig voor haar, gaf de regelmatige stap va*n den vluchte ling haar nieuwen moed. Dan luisterde zij aandachtiger cn nu moest zij zich beken nen dat niets de stilte der stad verstoorde. Eindelijk bereikten zij de ruo du Carmel die zij schuin overataken om vervolgens te verdwijnen in het steegje dat om de wo ning der familie Perdrièl leidde. Ditmaal kon zij haar angstigen haast niet geheel bedwingen en liep zij vlugger dan voorzichtig was. Bij het tuindeurtje gekomen scheen zij opeens weer tot haar zelf gekomen. Een weinig opende zij do vermolmde deur, stak het hoofd door de opening en keek den tuin in. Deze was verlaten. Zij ging naar binnen en wilde daarna de deur wijd open zetten, toen zij zich op eens tegenover den markies zag, die haar met eenige groote stappen ingehaald had. Ijlings duwde zij het tuindeurtje dieht en draaide den sleutel om. Nu wilde juffrouw Perdriel haar vriend bij de hand nemen en deze in de, hare drukken zoo groot was haar vreugde. Zij bemerkte niet de uitdrukking van zijn ongen, bijna onzichtbaar onder den rand van don hoed, maar alleen zag zij dat. do edelman den vinger op de lippen logde om haar tot zwijgon aan te manen. Alles was nóg met voltrokken cn Florise be greep dat. Do markies bleef bij de deur staan, ge heel onzichtbaar in do duisternis en juf frouw Perdriel ging op haar teencn naar den ingang van het huis. In de vestibule was de tusscliendeur nog gesloten. Dan liep zij langs de keukon om het huis en consta teerde dat dc ordonnnanee nog steeds op zijn post stond. Op een stool gezeten voor tie kamer van den kapitein, was hij in een lichtëft' slaap gevallen. Haastig ging zij naar hqt tuindeurtje terug. Alles in orde, fluisterde 'zij. Niemand is nog teruggekomen. Kom gauw mee! Zij na-m hem bij do hand cn beiden gin gen hot huis in cn dc trap op, langzaam cn rondom zich tastend om geen onkel ge rucht te maken. Eenmaal op den overloop gekomen, snel de Floriso naar haar kamer cn weldra trad de markies bij een zwak schijnsel hot ver trek in. Onmiddcllij sloot zij do deur op slot terwijl de edelman den kandelaar nam en dezen voor het venster plaatste om lo voorkomen dat hun dubbele schaduw zich op het gordijn afteekende. God zij gelooft cn gedankt, riep Flo riso eindelijk, met sa-nmgevouwen handen en als in verrukking. (Word! 'AV

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3