VRIJDAG 3 DECEMBER 1926 No. 5431 I |C j ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN 18e Jaargang. Ccldóclie ©ou^crnt "w Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal, onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL sdco per post I 2,95 per kwartaaL et Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver- 1 -igbaar tegen betaling van 50 cL per kwartaal, bjj voor- (betaling. Afzonderlijke nummers 5 ct„ met Geïllustreerd mdagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen L TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertootlën 30 cent por regal Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het S dubbele van het tarief berekend. r Kleine advortentiön, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, hunr en ver huur, koop en verkoop 10.50. NUMMER BESTAAT UIT OBIE BLAOEN. Sint Nicolaas. Het Sint-Nicolaasfeest is een blij-stem- dag in vele huisgezinnen, in vele ingen van families, vrienden en kennis- Haar wil men het Sint-Nicolaasfeest ook iken tot een Christelijk, een Katholiek ;st, dan moet men z'n attentie voor het aden van surprises wijder uitstrekken u deze kringen, dan moet men méér nog liefde, de zuivcr-christelijke liefde laten irekon St. Nicolaasfeest brengt ons in eem rottige, milde stemming. Men is meer dan iders geneigd eens diep in de beurs te Hen. Maar laten we in dezen tijd nu niet enkel en alleen denken aan dege- a die ons lief zijn, die ons leven deelen. jten we eens wat verder om ons heen Misschien zijn er menschen in onze jgeving die heel erg alleen staan, voor if niemand met St. Nicolaas een aardige massing heeft. Toch hebben ze, net als ij, verlangens en wenschen, maar de St. icolaas-avond zal hun niets brengen dan irinneringen aan verloren familie-geluk, in afgestorven dierbarenKunnen we deze eenzamen niet eens een kleine bereiden? Kunnen we bun niet a verrassing sturen, waarbij we onbe- tnd blijven, heel alleen om hun een genoe- ïte doen? St. Nicolaas mag ons niet be- impen vinden, alleen gevend, alleen ^eddoend vlak om ons heen. We moeten rf goeddoen ruim opvatten, juist zooals Nicolaas het zelf deed, we moeten ook rjchten ver om ons heen blij te maken en dok te verspreiden schrijft zeer goed verzorgster van de vrouwen-rubriek in et weekblad „Opgang". Hierbij willen wij nog een andere opmer- ing maken. Het St. Nicolaas-feest valt dit jaar op En nu willen wij er op aandringen dien dag geen inkoopen te dien dag te toonen, dat wij den "beschouwen als rustdag, den Zon- irillen heiligen en geheiligd zien! BUITENLAND Duitschland Steun aan de grensgebieden. Uit dankbaarheid voor de betoonde trouw, behandeling van de aanvullende grooting van het rijksministerie van imenlandsche zaken is gisteren in den jksdag ook de hulp besproken, welke regeering zal verleenen tot verbetering i den economischen toestand van de ide grensgebieden van Oost- misen en Opper-Silezië. Minister Kuelz verklaarde dat deze dp tevens een dank van het rijk aan trouwe bevolking van deze gebieden doelt te zijn. De regeering is besloten 1 voor de overige grensgebieden zoo- d te doen als in haar vermogen ligt. S rijk zal daarover in onderhandelin- a treden met Beieren, Baden en Sak- I Morgen zal de Rijksdag in derde le- de wet tegen de prikkellectuur b adelen. Frankrijk. De mogendheden-conferentie. Een compromis inzake het controle-vraagstuk? Italiaansche gezant te Parijs is te ®e aangekomen en heeft een langdu- onderhoud gehad met Mussolini, van 'bij nauwkeurige instructies ontving sffendc zijn gedragslijn bij de te Pa- tusschen Briand en Chamberlain te ffen besprekingen. 'eigens de „Petit Parisien" bereidt Program voor de a.s. besprekingen te bÈ en te Genève de Pransche regee- veel zorg, daar zij wil vermijden, 1 de politiek van toenadering tot 'wchlandj welke met de verdragen ^Locarno is ingeleid, gecompromit- zal worden. s aanzien van de aan Duitschland lo stellen eischen betreffende de ont ering eil (Jq controle door den vol- ^d, is reeds volledige overeenstem- j? tusschen de onderhandelaars der beerden bereikt. Het is thans vooral Moeilijkheid de voorstellen der ge erden in een voor de vertegenwoor- ■j* van Duitschland aannemelijken 11:1 gieten. M Franscho zijde is duidelijk te ken- &geven, dat in geen geval afstand gorden gedaan van de handhaving Militaire controle, aangezien Duitsch- «s lid van den volkenbond dan al Makkelijk de gelegenheid zou hebben teslissing inzake de vraagstukken, ^hangende met het investigatierecht »en volkenhond, onmogelijk* te ma- tötusschen is er wel kans op een temis. De inval bij de „Action Frangalse." De rechter van instructie, belast met het onderzoek naar de gebeurtenissen in het redactiebureau der „Action Fran- gaise", waar, naar men weet, Franscho fascisten onlangs een inval hebben ge daan, heeft van Maurice Pujo, den hoofd redacteur van het royalistisch orgaan, een brief ontvangen. Daarin zegt Pujo dat zijn medewerkers niet langer gehoor zullen geven aan het verzoek van den rechter van instructie om als getuige te verschijnen. „Wij hebben ons niet te lee- nen", aldus Pujo, „tot een. instructie, welke do ware schuldigen ontziet om slechts gericht te zijn tegen ons, die al leen maar voorkomen hebben, dat zij het slachtoffer werden door van een bij de wet erkend Techt gebruik te maken." Engeland Na de mijnwerkersstaking. Voor velen zal er geen werk meer zijn. De details van de overeenkomst tusschen mijneigenaars en mijnwerkers in Zuid Wa les, zijn nog niet vastgesteld, maar, zooals reeds gemeld, het werk is reeds hervat. Hiermede kan gezegd worden, dat het kost bare en verbitterde geschil dat nu juist zeven maanden heeft geduurd, tot een eind is gebracht, al zijn behalve in Wales ook in Durham en in enkele kleinere distric ten nog geen overeenkomsten ondertee- kend. Er moet nog eenigen tijd verloopen voor alle Engelsche mijnen weer in vol bedrijf zijn, doch het overgroote deel der mijn werkers, voor wie er werk is, zal naar verwacht wordt de volgende week weer aan den arbeid zijn. Als de verlaging der kolen- prijzen, welke verwacht wordt en dringend gewenscht is, spoedig intreedt, zal de vraag zoodanig gestimuleerd worden, dat de mijnen op volle capaciteit werken kunnen. Maar dat zal niet beteekenen, dat weer alle mijnwerkers een plaats zullen vinden Van de ruim 1.100.000, die op 1 April in de mijnindustrie te werk waren gesteld, zal een groot deel niet meer worden aangeno men. Dat de districtsregelingen, die nu reeds tot stand zijn gekomen, of worden voorbe reid, geen enkele voorziening bevatten voor dit overschot is een der bitterste gevolgen van dè nederlaag der mijnwerkers, al moet bet economisch een voordeel worden ge acht dat de industrie niet meer be zwaard wordt door een permanent teveel aan arbeiders. Nu het geschil beëindigd is, zullen de meeste bepalingen van de wet op den nood toestand, die Maandag j.l. weder voor een maand werd verlengd, morgen worden in getrokken bij speciale proclamatie van den koning. Het wordt nu ook mogelijk de leiding van het T. U.C. tijdens de algemeene staking aan het oordeel der gedelegeer den te onderwerpen,' wat tot nu toe was uitgesteld met het oog op het mijnconflic' Een speciale conferentie is voor de tweede week van Januari bijeengeroepen. Weer 400.000 uit Rusland. De" centrale Taad der Russisch vakver- een igin gen heeft opnieuw een bedrag van £400.000 tot steun van de Engelsche mijn werkers gezonden. Dit bedrag is bijeenge bracht door een heffing van 1 pet. van het loon der Russische mijnwerkers. Het einde van de kolenstaking doel zijn gunstigen invloed op de ijzgr- en staalindustrie reeds gevoelen. Een aantal hoogovens is weder in bedrijf gesteld Het aantal mijnwerkers, dat het werk Leeft hervat is tot 700.000 gestegen. Rusland Een politieke moord. Do Parijscho editie der „Chicago Tri bune" verneemt uit Leningrad, dat Ser- gujeff, lid van de executieve der derde in ternationale vermoord is gevonden langs de spoorlijn naar Moskou. Al zijn papieren waren verdwenen. Hij is blijkbaar uit den trein geworpen waarmede hij reisde. China. De critieke dag te Hankau. Zal de Britsche gozant succes hebben bij Canton? Met het oog op den gespannen toestand in de Yangtse-vallei, gaat de nieuwe Britsche gezant in China, Mi'es Lampson, zooali reeds gemeld, naar Hankau, om persoonlijk een onderzoek in te stellen. Op het oogenhlik beschouwt men den toe stand aldaar als een wapenstilstand. Vele werkgevers hebben reeds belangrijke loons verhoogingen toegezegd, waarna de ar beiders het werk hebben hervat. De situatie kan als volgf worden sa mengevat: Wanneer Tsjang-Kai-sjek te Canton nog steeds de controle heeft over de extremistische elementen, is het moge lijk, dat Milos Lampson dc Conlonnee- zen er toe brengt, hun verantwoordelijk heid en do rechten der buitenlanders te erkennen. Zijn do extremisten echter de baas, hetgeen vele buitenlanders en Chi- neezen gelooven, dan moet het ergste wor den gevreesd. Amerika Het drankverbod In Canada. De gisteren in Ontario gehouden stem ming heeft tot resultaat gehad, dat er een meerderheid was van 48 ten gunste vlan den verkoop onder staatscontrole van bedwelmende dranken in plaats van het sedert tien jaar in zwang zijnde drankverbodstelscl. In een nader Reu ter-bericht wordt er op gewezen, dat door deze stemming de provincie Ontario het voorbeeld heeft ge volgd van de andere Canadeesche pro vincies, met uitzondering van de zeepro vincies. Een der eerste gevolgen van dezen uitslag zal waarschijnlijk een speculatie in gronden langs de grens der Vereenig- de Stalen zijn, waar de grondprijzen reeds zijn begonnen to stijgen, toen de premier van Ontario de nieuwe politiek aankondigde. Een Amerikaansch-Canadeesch kanaal. Sinds langen tijd bestonden er plan nen do groote meren van de Vereenigde Staten door oen voor zeeschepen bevaar baren waterweg, met gebruikmaking van de Sint Laurens met de zee te verbinden. In de eerstvolgende zitting van het con gres der Vereenigde Staten zullen nu den afgevaardigden bouwplannen' voor een kanaal worden voorgelegd, waarvan de uitvoeringskosten tusschen de 350 en 050 millioen dollar liggen. H8HftENLANS2. R. K. WERKLIEDENVERBOND. Verbondsvergadering. (Vervolg,. De likwida-tie-bijdrage aan de K. S. A. wordt goedgekeurd met de voorwaarde, dat men dan van alles af is en do gelden worden besteed voor het personeel. Het Verbondsbestuur heeft van een bij het Verbond aangesloten organisatie 500 gld. beschikbaar gekregen voor uitzenden van zwakke kinderen; het bestuur zou 500 gld. uit de Verbondskas willen voegen bij eerstgenoemd bedrag, om daarmede een fondsje te vormen, dat door vrijwillige gif ten van aangesloten bonden, instellingen en bondsbestuuvders kan worden aange vuld. In antwoord op gemaakte opmerkingen, zegt de voorzitter, dat het voorliggende voorstel niet bedoelt vooruit te loopen op het waarschijnlijk in het komende jaar ge reed zijnde voorstel terzake de vacantie- kolonies. Het ligt in de bedoeling van het bestuur, de gelden nog dezen winter aan te wenden voor arme stakkers b.v. uit Dren the en Zeeuwsch Vlaanderen. Aanneming van het voorstel bedoelt niet, dat het be stuur volgende jaren met hetzelfde voor stel komt, want in vele aangesloten orga nisaties is de zaak aan de orde en er aient ingegrepen te worden, waartoe dan ook een voorstel in het volgend jaar te wach ten is. De voorzitter deelt dan nader mee, dat de heer H. Brouwer (Verbondsbestuur der) van iemand f 500 gekregen heeft, welke mededeeling door de vergadering met waardecring wordt aanvaard. Het voorstel werd vervolgens aangeno men. Hierna was het woord aan den heer J. Andriessen tot het houden eenor rede over „Burgerrechtelijke regeling der Collect. Arbeidsovereenkomst". Na de red<3 van den hoer Andriessen werden den inleider verschillende vragen gesteld, die hij beantwoordde. Op voorstel van den voorzitter zal een bespreking van eventueel gewensehte wijzigingen in het C. A. O. in do Rureauvergndering worden gehouden, waarna aan de Tweede Kamer I i Tot l'eden van den Partijraad werden go- kozen c heeren Schutte, Andriessen, Mol en Serrarens, leden van het Verbondsbc- stuur, dc heer Timmermans, secretaris van „St. Raphaël" en de heer v. d. Meys van den Textielarbeidcrsbond. In de middagvergadering werd voortge gaan met de behandeling van de voors! el len. Van den TL K. B^T'kersc,ezellenbond was een voorstel ingekomen, om te bevorderen, dat bijzondere maatregelen worden geno men, om tusschen Coöperaties en Vakbon den den bedrijfsvrede te bewaren. Dc voorzitter betoogde, dat inderdaad dc ar- beids- en gezagsverhoudingen in de Coö peraties tot een voorbeeld gesteld moeten kunnen worden. Maatregelen zullen geno men worden, dat het clement van overleg in deze beter tot zijn recht komt. Van den R. K. Houtbewerkcrsbond was een voorstel ingekomen, om dc contributie aan het Verbond voor alle aangesloten Bonden te brengen op 50 cent per lid en per jaar. Het bestuur adviseerde afwij zend, in verband met de moeilijkheden, die hieruit voor de h. ccsane Bonden zouden voortvloeien. Een nogal uitgebreid debat ontspon zich over deze kwestie. Er gingen verschillende stemmen op, die het beginsel „gelijke rechten, gelijke plichten" verde digden. Aan het Bondsbestuur werd opge dragen, een voorstel voor te bereiden, om tot gelijkstelling te geraken. Voorts be reidt het bestuur een afdoend voorstel voor, om het wederzijds verplicht lidmaat schap voor heel het land werkelijkheid te maken. Bij de rondvraag sprak de ZeerEcrw. heer v. d. Made, adviseur van den Dioco- sanen Bond-Breda, nog een opwekkend woord over de goede samenwerking tus- schen stands- en vakorganisatie. De heer v. d. Meys verzocht maatrege len, om te bewerken dat binnen den kortst mogelijken tijd de nog niet bij het Ver bond aangesloten groepen van arbeiders ook in het Verbond treden. De voorzitter constateerde, dat de twee- daa^seho vergadering ten zeerste is ge slaagd. Hij is er van overtuigd, dat de goede samenwerking tusschen vakorgani satie en standsorganisatie, ook in de toe komst bestendigd zal blijven. Na het zingen van het Verbondslied ging de vergadering, uiteen. Ko 'nklijke Besluiten. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 1 December is be noemd tot burgemeester der gemeente Culemborg Y. Keestra. tot burgemeester der gomeente Hendrik Ido Ambacht J. Kneppelhout. De drukkerij-industrie en het drukwerk porto. Het algemeen hoofdbestuur van de fede ratie der werkgevers-organisaties in hot boekdrukkersbedrijf heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarop er op wordt gewezen, dat de nationale drukke rij-industrie op het oogenblik ernstig wordt bcnadee'd door de internatinolo parto-ver- houdingen. Tal van Nederladsche groot handelaren, die over geheel Europa za ken doen, laten hun reclamedrukwerk o.a. in Oostenrijk gereed maken. De oor zaak daarvan berust niet bij den Noder- landschen drukker. Deze kan voortreffelijk tegen zijn buitenlandschen collega con- curreeren, aangezie de grafische nijver heid hier te lande op een behoorlijk peil staat. Dat de Nederlandsche industrie wordt voorbijgegaan, vloeit niet uitslui tend hieruit voort, dat in het bijzonder in Oostenrijk bij de verzending van het drukwerk zooveel minder aan porto be hoeft te worden betaald. Het gaat hier om zeer groote orders. Adressant geeft daarvan enkele voorbeel den en doet ten slotte met aandrang een beroep op de Tweede Kamer om er haar medewerking toe te verleenen, dat aan bo- vngenoemd euvel een einde wordt ge maakt. Naar het „L. D." verneemt, heeft het bestuur der Limburgsche Katholie kendagen besloten liet volgend jaar geen Limhurgschën Katholiekendag te hou den. De opperrabbijn der Portugeesch- Israelietische gemeente to Amsterdam, voorzitter van de vergadering van Op perrabbijnen, I. v. J Palache, is in den ouderdom van ruim 68 jaar in hot Port Isr. ziekenhuis aldaar overleden. In den ouderdom van 64 jaar is gisteren te 's-Gravenhagc onverwacht overleden de heer mr. Johan Duparc, oud-president van den raad van justitie te Soerabaja. Na een korte, ernstige ziekte is gis teren in den ouderdom van 54 jaar over leden dr. C. M. Hartog, een zeer hekend keel-, neus- en oorarts lo 's-Gravenhage. RECHTZAKEN KAAS ZCNDER RIJKSMERK. Het gerechtshof te Arnhem heeft giste ren uitspraak gedaan inzake W. v. d S kaashandelaar te Gouda, die terecht heeft gestaan terzake dat bij een partij kaas zou hebben uitgevoerd, welke niet voorzien was van het voorgeschreven rijksmerk Hij was door de rechtbank te Arnhem vrijge sproken. In hooger beroep had de advo caat-generaal veroordeeling gevraagd tot een boete van 50, subs. 1 maand hechte nis Het hof heeft de vrijspraak van de recht bank gehandhaafd. LAHD- EPJ TUCgOOUia Boskoopsche Veiling. Veiling van 1 December. Rozen per bos van 10 stuks: Ophelia f2.30, Golden Ophelia f 2.Marcel Rougor f 1.40, Had- lcy f 2.3.20, Cl. Pernet f 2.403.Colum bia f2.C0—3.08, Butterfly f 2.40—2.40, Mac Keiler f 2.102.40, Wilhelm Kordes f 2.20, Rosa land ia f 1,90. Chrysanthemum gr. bl. 2029 cent per stuk, idem tros 3451 cent per bos, idem vertakt 1618 cent per tak. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Men meenl, dat op de mogendheden- conferentie te Parijs een compromis In take het vraagstuk van de militaire con trole zal worden gevormd. Rusland zond weer een bedrag tot steun der Engelsche mijnwerkers. De toestand in Hankau. BINNENLAND. De speelkaartenbelasting is afgeschaft (Kamer-verslag, 1ste blad). Onderwijs-plannen. (2de blad) Telefoon-tarieven. (2e blad). Onze Geïllustreerde Parina Do photopagina geeft o.m. kiekjes van: de treinontsporing te Haar'em; de gevaar lijke Muiderstraatweg; do Duitscho ex-kei zer en diens zoon. SPORT DAMMEN. Kampioenschap van Zuid-Holland. Gisterenavond zijn te 's-Gravenhago voor den kampioenswedstrijd van Zuid-IIolland de volgende partijen gespeeld: BarbierO. 0 van Veen 0—2; J F. Kuyor—1> A Bolle 2—0. ZWEMMEN. 1928. Het plan om een ploeg Australische zwemmers een toer door Zuid-Afrika «o laten maken, is opgegeven. daar bleek, dat nief alle zwemmers, welke daarvoor ti aanmerking kwamen, beschikbaar waren Men heeft thans het plan opgevat eon wa- tr-rnoloploeg samen te stellen en deze -u 1928 naar Amsterdam te zenden nni Australië hij de Olympische spelen fe ver tegenwoordigen. Dat zou dan de per<=»f maal zijn dat Australië bij de walerpnlo- wedstrijdon vertegenwoordigd is. Hei ligt dan in de bedoeling de ploeg ook a?wi wed strijden in Engeland fe laten deelnemen. De Kanaalzwcmmerij Een Amerikaansch, Mej. Schommel, af komstig uit New-York hoeft haar voorne men te kennen gegeven om hef volgend, jaar hef Kanaal over fe zwemmen On ziep zelf is deze -mededeeling niets bijzonders, ze wordt het echter doo'r de toevoe^'n-', dat ze niet zal volstaan mef een enkelen overtocht doch dat ze ook zal lnehl«m 'e- rug te zwemmen, meldt de ..N H Pr STATEn-GENERAAL TWEEDE KAMEF Vergadering van gisteren. VERSCHILLENDE ONTWERPEN. Voordat werd voortgegaan mei de be handeling van de afdeeling Volksgezond heid dor begrooting van Arbeid, Hnndèl «n Nijverheid werd 'n agenda van niet min der den 30 punten afgedaan net duurde niet lang Belangrijke ontwerpen waren hot niet. Slechts één vorderde stoiftming en het meerendocl geen discussie We vermelden; Een wijziging der Tabakswet, waarhij in verband met de nog voortdurende mo« ir lijkheden nog lol 1928 uitstel wordt ver leend aan de kleine sigarenindustriei'««n ten aanzien van de voldoening aan «Ie eisrhen, in de Tabakswet gesteld aan hun lokalen; een vereenvoudiging van do inning van het Tabaksrecht; een vereenvoudiging der invordering van het roelil op den waarborg van gouden en zilveren werken; de afschaffing der spoolkaartonbea.siing, die nog slechts 80 duizend gulden op brengt en zóó schromelijk wordt ontdoken, dat er vriiwel niets van zou overblijven nis men afdoende eontrolo-maatregolen zou wil'en treffen: oen wijziging der wet op de Personee'e Be'asting. waardoor de reductip op don aanslag voor motorrijtuigen nog slechts bij „uitsluitend of nagenoeg uitsluiten'!" gebruik in bedrijf of beroep zal worden verleend en niet meer bij „uitsluitend of hoofdzakelijk" gebruik, omdat .-.hoofdzake lijk" te ru:m werkte: de vaststelling van hepa'ingen tol be strijding van liet geelziek der hyacint hen (Pseudomonas hyacinthH een wijziging der Lager-Onderwijswet, waardoor do tegenwoordige eisch, dat een examen voor de hoofdakte mag worden gedaan na een tweejarigen werktijd a's onderwijzer, wordt vervangen door een he- paling, dat het examen mag worden ge daan anderhalf iaar na het behalen der «»n derwijzersakte (dus afgezien van het werk zaam zijn als onderwijzer), doch dat voor de benoembaarheid tof hoofd een drieja rige diensttijd als onderwijzer noodig is: de goedkeuring van hot op 2 December

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1