VOOR DE VROUWEN BESCHRIJVING DER PLAAT. DRIE EENVOUDIGE JAPONNEN. No. 485. Neem voor dit model '-ois do rose crêpe ma- rocain. Do onderste strook van het lijfjo is strak aange haald, zoodat een ceintuur band ontstaat, waarop twee zakjes geplaatst worden. Voor den hals een splitje waar- overheen de strik van hot kraagje valt. De overrok heeft van onderen zes uit- schulpingcn, waarbij even zoovele stukken goud kant wolko met een goudbiesjo vastgezet zijn aansluiten. Do zelfde goudkant dient voor do manchetten en de be legging van het kraagje; de polsbandjes zijn van effen goud. Kousen rose en schoe nen beige. No. 468. Marine blauwe po pel ine, gegarneerd met grijs crêpe do chine zooals laat stelijk de mode decreteerde. Do rok is rondom met plat te plooien geplisscerdhet lijfjo is recht roet uitgeknipt front en smal ceintuurtje met zilver-sluiting. Het kraagjo van grijs crêpe de chine is met twee over elkaar vallende gelande strookjes uitgebreid. Het front heeft van boven een splitje en is plat geplisscerd. 'Aan de manchetten komen dezelfde getan de strookjes als aan hot kraagje voor. Grijze kousen en zwarte schoenen. No. 487. Zwart fluweel voor den rok en zalmkleurige, bedrukte grenadine voor de blouse. Do rok heeft rondom acht stolp plooien die geheel open hangen. De blouse is gegarneerd met een zwart fluweclen j ceintuur cn dito strook langs do halsope ning. Kousen bijpassend zalmkleur, schoe nen zwart. EEN ELEGANT AVOND- COSTUUM. 1 No. 488. Twee stoffen zijn voor deze japon bcnoodigd: donker groen zijden vel vet en con iels lichter groen crêpe gcor- get'e. De eerste is voor het lijfjo cn den rok, terwijl de laatste voor de mouwen cn het heupgedcelte van rok en lijfje be stemd is. Het lijfje is blousend op den cointutirband gezet. Mouwen zijn lang en nauw. Do voorkant moet zoo vlak moge lijk gehouden worden ook aan de blouse. Do halsopening heeft van voren denzclfden vorm als van achterom Als garneering wordt een grootc roodo bloem, liefst van fluweel of iets dergelijks, achter den rech ter schouder gezet. Kousen rose en schoe nen groen fluweel of brocaafc. Hot is elegant een losso sjaal te hebben van de zelfde groene georgette. VOOR DE KEUKEN. GEBAKKEN SPAGHETTI MET KAAS EN TOMATEN. Een pak Spaghetti, 1 ui, 1 roode peper, 1 groene peper, 4 tafcllepels spekvet, een half blik tomaten, 1 theelepel suiker, theelepel zout, theekop geraspte Par- mesaansche of gruièrc kaas. Kook do Spaghetti in gezout kokend wa ter tot ze weck is. Giet af en spoel met koud water en giet weer af. Maak een saus van de uit cn de pepers door ze fijn te hakken eu te koken in het vet tot ze zacht zijn maar nog niet bruin. Voeg de tornateh, suiker en zout bij cn laat zachtjes koken (15 minuten). Reser veer twee eetlepels der geraspte kaas en strooi do rest in de saus. Meng do saus door do Spaghetti, doe het mengsel nu iu een geboterde bakpan of vuurvaste scho tel cn strooi er do gereserveerdo kaas over. In een hccte oven laten bruinen cn daarna liog 1 uur koken „au bain Marie". BEDELAARS-CAKE. 1 kopje suiker, ]4 kopje boter, 1 kopje zuro room, 1 ei, meel, genoeg voor bet ma ken van een goed beslag, lepel kool zure soda. Bakken in een matige oven. JAPON MET KANT. No. 489. De bolero en de rok dezer japon voor den namiddag, zijn van zwart zijden velvet, terwijl voor het lijfje, den overrok en do strooken in de mouwen, oud- gouden kan^ kan dienen. Onder het lijfje voegt men als voering een witte satijn of grenadine alsmede onder do strooken in de mouwen. Onder den hals komt van vo ren een kleine split, waarover de strik van bet boordje valt. Om do heupen garneert men een ceintuur met groolen strik in de linkerzijde, terwijl zeer consequent ook de polsstrookjc- met strikjes gegar neerd zijn. Kousen rose en schoenen zwart. PATRONEN NAAR MAAT 1.00 per stuk. Kindermalen lol 12 jaar 0.75. Papieren patronen op maat gemaakt, kunnen onder toezending van het bedrag (vergeet niet het nummer van het model op te geven) besteld worden aan Paper Pattern Service, Parkstraat 79, Den Haag. Do maten op to geven volgens onder- slaande teekening. rr? COCOSNOOT-CAKE. yt pond boter, 1 pond suiker, 1 geraspte cocosnoot gemengd met kopje melk en het sap van den noot, 4 ons meel, 5 eieren, nootmuskaat naar smaak, theelepel dubbclkoolzurc soda. Bakken in een ma tige oven. Er wordt niet meer gevragd „s t e u n" voor de Katholieke pers in Leiden en 0m- streken, zooals dat voor jaren gedaan werd, moest worden gedaan. DE VROUW IN POLITIEK EN DIPLOMATIE. Tot voor korten tijd waren er in het maatschappelijk leven nog enkele gebie den, waarop de man zich alleen en onbe twist bewoog. Daartoe behoorden de uit voerende macht en de diplomatieke dienst. De vrouw drong sedert haar emancipatie snel door in handel, bedrijf on wetenschap, en sinds do verovering van het kiesrecht in de wetgevende colleges; doch voor re geering en diplomatie scheen zij nog niet voldoende vertrouwen in te boezemen. De laatste jaren echter is de vrouw bezig ook op dit gebied den man de alleenheerschap pij te betwisten, misschien nog niet mot kracht en overtuiging, maar stellig met goede kansen. Wat do uitvoerende macht betreft, zij slechts herinnerd aan liet feit, dat in De nemarken mevrouw Nino Bang de porte feuille van onderwijs beheert, dat in En geland tijdenB do Labourregcering miss Bondficld jptrad als onderminister van ar beid, dat in Amerika de befaamde „Ma Ferguson" langen tijd de teugels van het gouverneurschap van den staat Texas in handen had. Wat den diplomatieken dienst aangaat, daarin heeft de vrouw eigenlijk officieus do geheel geschiedenis door wel een be langrijke rol gespeeld. Zij is om haar fijnen tact en ook wellicht om nog specifiek vrou welijker eigenschappen uitgekozen als cr diplomatieke zendingen mefesten worden vervuld, waartegenover de man mach teloos stond. De vrouw eischt cn ver langt thans echter officieel haar plaats. Europa kent zeker minstens twee voorbeel den in dit opzicht: madame Kolontai, die aanvankelijk Sovjetgezante was in Noor wegen cn thans als zoodanig in Mexico is geaccrediteerd, mejuffrouw Stanciof, die een poos lang als secretaresse optrad bij de Bulgaarscbe legatie te Londen. Wellicht zou men !h dit verband ook gewag mogen maken van het optreden van do vrouw in officicelo functie bij den Volkenbond: de bekende schrijfster Hélbne Varescoo pleegt daar Roemenië to vertegenwoordigen, terwijl mevr. Henni Forchhammcr deel van dc Dcenscbe delegatie uitmaakt. In het geheel zijn er zes vrouwen bij de ver schillende delegaties te Genèvo werkzaam. Bijzondere vermelding verdient echter, dat de Amcrikaansche vrouw ia een diplo matieke functie in Europa is verschenen. Op het gezantschap der Vcrcenigdc Staten te Bern bekleedt nJ. een vrouw de verant woordelijke functie van secretaresse. En in ons eigen land, te Amsterdam, hebben de Vereenigdo Staten, naar men misschien reeds weet, al sedert geruimen tijd een vice-consul in de innemende persoonlijk- beid van miss Pattie Hockaday Field. Zooals men uit bovenstaande voorbeel den ziet, die allicht met enkele andere zouden zijn aan te vullen, komen thans zelfs de hoogste functies binnen het bereik der vrouw. KINDEREN OP DE FIETS. Zijn er aan liet meeuemen van kleine kinderen in mandjes op fietsen ernstige be zwaren verbonden? Ongetwijfeld ja. Men moet natuurlijk een onderscheid maken tusschen de gewoonte om als boven te handelen en het eens een enkele maal te doen. Het laatste zal uit den aard der zaak van nagenoeg geen betcekenis zijn voor het kind, al is de mogelijkheid nfrt uitgesloten, dat ook daardoor Teeds be langrijk nadeel aan de gezondheid van een kind woTdt toegebracht. Het als gewoonte op deze wijze medene- rnen van de kleine kleuters is bijzonder schadelijk. Om do moeilijkheden, die ge vreesd moeten, worden, to bcoordeelen, dient men zich allereerst te doordringen van de eigenschappen en eigenaaardighe- den van het kind. In dit verband hooft het vooral bcleekö- nis, dat het kind is in een groeiend orga nisme, gekenmerkt door een groote mate van bowegingsdrang. Uit dit oogpunt be schouwd beteekent het urenlang mcoslce- pen van kinderen de tegennatuurlijke han deling van het gewelddadig immobiliseercn van een natuur, die daartoe niet geëigend is Dit, gevoegd hij den voortdurenden prik kei van het stooten op den weg, moet van enerveerenden en afstompenden invloed zijn. Uit psychisch oogpunt is dc bedoelde handeling al even afkeurenswaardig. Het kan zeer gemakkelijk gebeuren, dat ha'- kind plotseling schrikt, welke schrik al of niet gepaard behoeft Ie gaan met een val dus een lichamelijk en schok, 't Zelfde geldt bij plotseling stoppen en afstappen, Denkt men, dal dit gunstig op een zich onlwikkelend organisme kan werken? Hel kind is bovendien niet in slaat, op normale wijze de prikkels uit de builenwn- reld lo verwerken. Ieder, die liet kind kent. weet met hoeveel subtiliteit het waarne mingsvermogen bij kinderen moet worden ontwikkeld en begrijpt, dat bet tempo op een fiets veel te snel is om tol het aon- kweeken van phvsiologisch-gunstiee eigeu- schajmen bij le dragen. Integendeel moei gevreesd worden, dat bot herhaaldelijk bij brengen van voor hot kind ongewone prik kels en indrukken den normalen gang van zaken ernstig vermag te verstoren. Ook het voortdurend door elkaar schud den moet ".'eiden lot onrustiger» slaap en zal de „lastigheid" der kinderen verhoogen. De ouders zullen dan evenwel niet b< seffen, dat zij zelve de oorzaak zijn van de vreemdsoortige gedragingen hunner kleinen, die zij meestal uit gemakzucht meenemen. De natuur laat evenwel eeit aanranding op haar wezen nooit onge straft on in gevallen als deze stellig niet. Tenslotte kar. men zich er van overtuigd houden, dat liet kind het voortdurend dooi* elkaar selmddan van Let jeugdige lichaam heel wat bezwaren kan veroorzaken en zelfs op den duur lot groeistoornissen moet kun nen leiden. Hiermee is uit medisch oogpunt wel vol doende gemotiveerd, dat hej meenemen Yan kinderen op fietsen, hij wijze van uitspan ring. verwerpelijk is en dat ouders, d'i hun kinderen liefhebben, op andere wij'/' aan die liefde boter uiting kunnen geven. Het is onmiskenbaar, dat niet alleen de menschelijke ziel een eigen karakter beeft, maar alles wat uit 's menschen band cn brein is voortgekomen: onze huiskamers, onzo woningen en onzo steden. Elke stad heeft zijn eigen sfeer, men zou kunnen zeg gen een eigen persoonlijkheid. Parijs Is als een dansende cocotte met bobby-hair en een valsclie diamant op de laag-uitgesne- den hals. Müncben gelijkt een gemoedelijke bergbeklimmer mei het gemzenverije op zijn hoed geprikt. Essen doet weer den ken aan de delvers naar het zwarte goud, overdag balf-naakt en glimmend van het groezelig zweet en 's avonds „meneer" in de bioscoop. Zoo heeft ook Milaan haar eigen karak ter. Het gelijkt een zakenman cn indus trieel. Het werkt dag en nacht, spint zijde, bouwt machines, verkwanselt en bespccu- leert- effecten. Het zwoegt reeds eeuwen lang aan haar ondergang en opkomst, zoo als een zakenman, die zijn lcort leven hier op aarde besteed met zijn firma cr boven op en of in de kelder te brengen Milaan is dc werkstad bij uitnemendheid van Ita lië. Het popelt van ondernemingslust. Hot waren de Milancezcn die luide aandron gen, dat Italië zich in den wereldoorlog zou werpen. En bot pas-geboren fascisme was er populair' vóór allo andere steden. De Milaneczcn durven wat De oude stad hebben zij zonder piëteit weggebroken en breedc boulevards geschapen naar Parij- scben trant Hun voorvaderen bouwden een kathedraal van zuiver marmer en.... de grootste der Christenheid. (In later eeuw door Rome overvleugeld). De twee groote bisschoppen der stad, die in de wenteling van het Kerkelijk jaar flonkeren als sterren van de eerste grootte: Sl.-Ambrosius en St Carolus Borromeus: het waren werk-heiligen, die mot ontzag wekkende durf en wilskracht Gods Rijk op aarde uitbreidden en steunden. Do H. Ambrosius waagde bet do kerkdeur te slui ten voor Keizer Tbeodosius, omdat dezo gezondigd bad. De H. Carolus Borromeus, op 23-jarigen leeftijd kardinaal-aartsbis schop der stad, is de groote man geweesf van bel Trentsch Concilie, dat de ware hervorming aan de Kerk heeft gebracht. Hij hield synodes en concilies, stichtte scholen en kloosters, wees- en armenhui zen, en seminaries. En op den 20sten Oc tober van het jaar onzer Heer 1577 con sacreerde hij plechtig do grootste en schoonste kerk dor Christenheid: de mar moren dom. Op hun dom snoeven de Milaneezen als dc Amerikanen op hun wolkekrabbers en de Amsterdammers op hun paleis. Zij noemen het ook al het achtste wereld wonder! De kerk is gelegen, in hel liart van de busy city temidden van kantoren en ban ken. Op het plein er voor liccrscht den ganschelijken dag een lawyt en getoeter als in een kinderkamer op Sinterklaas morgen. De krantenverkoopsters blèrren haar bladen aan: Corriere della Sera Ambrosiana - - Avanti Unitaaa! Kris on kras rammelen en claxonnen de roof de taxi's over liet weidsche plein, tjen- gclen files van trams rondom het ruiter standbeeld van Victor Emanuel, 's Avonds flappen de lichtreclames op en nit; het volk verdringt zich dan in bioscopen en cafe's of drentelt rond in de prachtige Galleria. Te midden van al die berrie rust breeduit de Dom en van ouderdom is bet marmer geel geworden als ivoor. De drie' groote poorten staan wijd geopend als zwarto gaten in dc witte voorgevel. Het is er den gcheelen dag aanloop en het zijn niet alleen toeristen. Ik weet geen kerk zoo schoor, en maje stueus als deze. St. Picter te Rome slaat er ver bij achter, de Dom van Keulen is van buiten grootseher maar niet van binnen. Het inwendige der Kathedraal is vol majesteit en luister. De ontzaglijke zuilen doezelen weg in bet duister der gewelven, en alleen het oog gewend aan het sche- mer-donker der kerk ontdekt het steencn kantwerk daar gewrocht. Op bet hoofd altaar branden do vele kaarsen als «0uI den vlammen in de vrome avondstem ming, die den geheelen dag onder de™ gewelven rust. Ik bezocht de dom eens op Sacramentsdag en eens op Christus Ko- ningfeest. Het Ons Heer was (er aanbid ding uitgesteld en straalde als een zaelita ster onder het baldakijn. Voor de kooraf- sluiliug stonden de geloovigen to bidden; er was dien dag drukke toeloop. Treffend was uitdrukking gegeven aan de viering van Christus' Koningschajj. Builen, aan de beweeglijke Piazza, praal-' de boven den hoofddeur een hermelijnen mantel met den gouden Koningskroon... Rijk is do dom aan kunstschatten, zoo als do zilveren niet edelgesteenten bepa- relde tombe voor San Carlo. Een afgrij selijke en ietwat onsmakelijke beziens waardigheid is bot beeld van San Barie- lommeo, die levend gevild word, en oni- vild staat uitgebeiteld met blootliggende ribben en lillend spiervleesch. Maar erg is nooit erg genoeg en eon kennis meen de, dat het lendekleed dat de heilige op beide armen voor zich houdt, het afgo- stroopte vel voorstelde. Maar genoeg van dien griezel! Het uitwendige van de dom wordt wol eens becrilisecrd. Dc kerk doet van voren gezien gedrukt en laag aan. Maar de ver meende kunstkenners mogen in hun stof fige kamers critisecren, passen en meten, voor wie tegenover het bouwwerk staat smelt ieder bedenksel weg. Zoo sn over daad! Zoo'n weelde! Twee duizend beelden ongeleid de fiolen en krabben pieken rondom schip en koor de blauwe lucht in. Felix Timmermans noemde het een brok druipsteen met de pinnekens naar bovon op het plein neergezet. De duiven en .mus- scJien hebben er zich vertrouwelijk tus schen genesteld en maken vrijages in de blocmeiischoot van de H. Elisabeth on besmeurden door de eeuwon hoen het op geslagen boek van St. PauLus, zonder be kommernis voor het dreigende zwaard in zijn hand. Boven op de dom is het somatijds drukker dan daarbinnen. Er staat zelfs een iimnnade-teirtje op hel dak vooï' de smaebtenden in de zomerhitte en voor degenen wie het duizelde, toen zij over den rand blikten op het wriemelende plein1 beneden. Het uitzicht van af de koepel is „wu derbar". Rondom ligt de stad als ei meer van bruine daken, waarboven en kele torens en walmende scboorslcenen. Er stijgt een gegons uit bet straten- spinrag op ais wan een bijenzwerm. Bui ten de stad beginnen de groene velden der Po-vlakte waar tarwe en rijst ge kweekt worden in eindclooze velden en. moerbeziestruiken staan in onafzienbare rijen. Maar als een zware wolkenbank rijzen op den achtergrond grijze bultige schimmen. Het zijn do Apennijcn en ik Alpen, waarin dorpen cn steden mei ver lokkende namen verborgen liggen, steden als Gomo cn Rapallo. Brcode, beschaduw de wegen ziet men lijnrecht dc stad uil- schieten naar de bergen, waar bet Mi- laanscbc volk verkwikking vindt na ge dane arbeid. Behalve de domkerk praalt Milaan uk-I nog vele kunstwerken aan kerken en schilderijen, maar door bet woelige le ven der metropool nemen zij niet die plaats als in andere Italiaansche steden, zooals in Florence en Rome. Liohardo da Vinci is er geboren en getogen en verrijkte zijn stad met het „Laatste Avondmaal", dat thans verbleekt en verschimmeld is. De adellijke ge-slachten der Visconti's Sforza's bouwden er een trotsch kasteel; dc rijke kooplieden stichtten bier wonin gen als paleizen. Maar de loeristen jachten in Milaan al even Amerikaausch als de stedelingen zelve en niet veel vreemdelingen blijven er langer dan een dag. Het zijn allen trek vogels op reis naar beter oordan. HEILIGE VORSTEN ONDER DE ZWARTEN. Het „Int. Kalb. Persb." te Rome schrijftc In de kerkgeschiedenis is bel een zeld zaamheid dat men leest over heilige vor sten Des te meer moet men zich verwon deren, over hetgeen de missiebladen uit het gebied van liet Victoria-Meer melden, n.L dat daar ware heiligen onder dc sul tans zijn- Het zijn geen groote vorsten, hun lan den strekken zich niet ver uit, bun aan zien is bij bun onderdanen echter nog altijd zeer beduidend. Van drie hunner werden in don laalslen lijd feiten verhaald, die van een groot ge loof en een heiligen levenswandel getui gen. Zoo wordt bijvoorbeeld van den voor kort gestorven Koning Johannes, Sultan van Katoma, verteld, dat bij midden in de wereld als een kloosterling leefde. „Hij naderde zeer vaak tot de heilige Sacra menten, hield eiken avond een aanbid dingsuur in de kerk en keerde dan in den nacht eerst naar zijn huis terug, ofschoon zijn woning anderhalf uur van de Missic- slatio verwijderd lag. In de Goede Week bracht hij de beide nachten van Witten Donderdag en Goeden Vrijdag in stille aanbidding door." Een andere Sultan, Antonio, koning van Bukumbi, is een niet minder vroom en diep-geloovig inan. Toen voor kort zijn gemalin Odilia, eveneens een reino en vrome ziel, stierf, meldde dc koning het sterfgeval aan de Moeder-Overste der Missiezusters met de volgende woorden, die aan den sob eren stijl van sommige Galakomben-inschriften berinneren: „Maeyal (Moeder) Ik deel U mede, dat mijn vriendin Odilia, van dezo wereld ver lost werd en naar God is heengegaan. Ik, uw kind, Antonio, Sultan van Bukumbi." Wee bun die zich niet gewillig niet k kinderen willen vernederen: want de la? poort van het hemelrijk zal hen niet toeii' ten binnen to gaan. Weer ook de rijb- die hier hunnen troost nog hebben: wan, terwijl de armen liet Rijk Gods binnen- gaan, zullen zij weeklagend buiten Verblijdt u, ootmoedigen! juich!, gij men! want uwer is bet Rijk Gods, zoo ji maar wandelt in waarheid. Thom v. Kempen Gelijk de zeelieden, al zeilen zij uit een gunstig jaargetijde en ouder gen wind, nooit nalaten to zorgen voor b* bels, ankers en alles, wal ten tijde va» storm en onweder ter redding noodig zoo moet ook een godsdienstig 1 schoon hij den vrede en de zoelheid off| heilige liefde bezit, altijd van vrees 1 zien zijn om die bij geestelijke rioTO# van bekoringen te kunnen gebruiken. St.-Franciscus v. Sales Wie weinig weet en goon heilige mag bijna niets; wie veel weet en geen Iige is, vermag nauwelijks iets moer.™1', schrikkelijke rekenschap zullen soronuF" hebben af te leggen op den dag, waart? de gewetens zullen geopenbaard worden Behandel de menschen, alsof zij wat zij moeten zijn; het is zaad uil.drooifr' dat m.rschien opkomt. Hoevelen, die roemen op menscho"*' nis, kennen zichzelf het minst. Edelmoedigheid wordt niet met dc hoeveelheid, wellce met do stemming, welke pij bij tigdc achterlaat.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 10