DONDERDAG 4 NOVEMBER 1926 18e Jaargang. No. 5405 3)e &2icbcli£ (Bou^cmt Qe ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vooi Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal, gij onze Agenten 20 cent per week 12.60 peT kwartaal, franco per post I 2.95 per kwartaal, get 'illustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krMgüaai tegen betaling van 50 et per kwartaal, tyj voor uitbetaling Afzonderlijke nummers 5 et. met Gefllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt elkon dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen L Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. II fT^W^MpBHflUBNHNMMMNNMHHBMMBMNHBNMMH DE AO VER i t.N I Ic PRIJS BEDRAAGT Gowono adverlonllén 30 cent per rego* Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet 5 dubbele van het tarief berekend Kleine advortentlön, ran ten boogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur -n ver buur, koop en verkoop tü.50. Dll NUMMER BESTAAT UIT TWFE BLADEN- V Geen politieke kwestie. Het Tweede Kamerlid oud-minister Heemskerk heeft bij de discussies over het Nederlandsch-Belgisch Verdrag de op merking gemaakt, dat dit niet is een „poli tieke", een „partij"-kwestie; dat dit niet lis zoodanig mag worden beschouwd. En het wordt ook niet als zoodanig be schouwd, noch in noch buiten de Kamer. Idereen voelt het, dat zulks niet behoor lijk zou zijn. Maar wij mogen er hierbij toch wel 'ns over denken, of er niet andere kwesties zijn, waarvan niet ieder onmiddellijk aanv„ lt, dat zij geen „partij"-kwesties behooren te zijn, maar waarvan men bij eenig nadenken toch wel tot de conclusie komt. dat zij heel goed èn véél beter kon den worden behandeld buiten de politiek in engeren zin, beschouwd als zich bewe gende builen de voor andere kwesties ver- eischte eenheid in partij-discipline. '1 Is onze vaste meening, dat er heusch ook wel andere kwesties zijn, dan die van het Nederlandsch-Belgisch Verdrag, welke als geen „partij"-kwestiea konden en moesten worden beschouwd. V Protestantsche Allerzielendag. In de anti-rev. „Nieuwe Haagsche Crt." lezen we het volgende: Dooden-Zondag. „Het Bestuur der Duinoordkerk te Den Haag heeft bes'oten dit jaar te beginnen met het vieren van den D'oo- den-Zondag, in een aparten, hoofd zakelijk liturgischen dienst, en wel op 7 November, den eersten Zondag na 2 November, naar analogie van bet feit, dat de Protestanten meer een herdenking naar den Zondag ver plaatsen. De bedoeling is eenmaal per jaar deze dood en te gedenken in het midden der gemeen ie Met alle piëteit voor de overlede nen, mogen we wellicht vragen, of we nu het begin van een Protestantschen „Allerzielen"-dag krijgen." Deze laatste vraag van het anti-rev. or gaan is verklaarbaar, gemotiveerd. Inder daad, hier is een begin een zeer be scheiden, embryonaal begin van een Protestantschen „Allerzielen"-dag, con sequentie van de Katholieke ge loofsleer; de Katholieke geloofsleer over het vagevuur. De practiseering van wat wij lezen in het Boek der Machabee'n: „Het is een heilzame gedachte voor de overledenen te bidden"; de nabootsing van de- Katho lieke dooden-liturgie, die, als zooda nig. zoo zinrijk en zoo innig-troostrijk is! m BUITENLAND Duitschland De veemmoorden. De vonnissen in het proces. In het veemmoordproces Schulz c.s. zijn de volgende vonnissen geveld: De voormalige eerste luitenant Schulz werd vrijgesproken, terwijl Erich Klapproth tot 15 jaar tuchthuisstraf werd veroordeeld. De aan de overige beklaag den opgelegde straffen varieeren tusschen vier maanden gevangenisstraf en acht jair tuchthuisstraf. In de motiveering zegt de rechtbank o m.: Het was een duister beeld, dat voor ge- iworenrechtbank is opgehangen. Men 'floet zich echter indenken in de toestan- len, die in 1923 heerschten, toen ons va- Jerland onder den economischen nood en hnerlijke verdeeldheid zwaar had te lij- ton. De rechtbank is echter van meening, tal niet slechts deze ongelukkige toestan den voor het bedrijven van den moord torzaak zijn geweest. Zij erkent, dat het arbeidscommando van Küstrin stond on der het „Wehrkreiskommando" der Rijks- weer. Engeland 'e vakvereenigingen en de mijnwerkers. Een vrijwillige heffing overwogen. De vertegenwoordigers van het Trades Union Congress hebben besloten, de mijn werkers te steunen door middel van een TOjwiUige heffing van, naar voorgesteld Werd, een penny per dag. Het denkbeeld van een gedwongen heffing vond geen Wanneer alle leden van de bij het T. U. G. aangesloten bonden, in totaal circa vijf j&ülioen man, waarvan men ongeveer acht honderduizend mijnwerkers en ongeveer anderhalf millioen werkloozen moet af trekken, deze penny storten, kan dit per *tok ongeveer 50.000 pd.st. opleveren, j*-1-. iets meer dan een shilling per sta denden mijnwerker. Hoewel dus door deze resolutie in ieder «eval de scbijn gered is, zal, zelfs wanneer w deze pennies gestort worden, het be drag nog volkomen ontoereikend zijn en men neemt aan, dat de executieve met het oog hierop en de gisteren door de vak vereenigingen te kennen gegeven opinie heden aan de gedelegeerden-conferentie een onbeperkte volmacht tot onderhande len zal vragen. Arrestatie van officieren. Onregelmatigheden bij geldel ij k be he e r. De „Evening Standard" deelt mede, dat vijf te Duxford gestationeerde officieren van de luchtmacht zijn gearresteerd on zich voor een krijgsraad zuilen te verant woorden hebben in yerband met beweerde onregelmatigheden, gepleegd bij het beheer van eskaderfondsen. Deze fondsen behel zen gelden, toebehoorende aan onderge schikten. Spanje Een mislukte samenzweringu De arrestaties bij Perpignan. De Fransche politie en de gendarmerie zijn Dinsdag den geheelen dag druk bezig geweest met het arresteeren der revolu- tionnairen, die op weg waren naar de Spaansche grens Het aantal te Perpig nan gearresteerden moet 93 bedragen, doch eenige berichten spreken zelfs van een totaal van 150 of 200. Het blijkt thans duidelijk, dat de politie staat is geweest de voorbereidingen voor deze revolutionnaire actie, welke te Parijs was georganiseerd, van meer nabij te volgen. Twee politie-autoriteiten verlie ten Parijs te zelfder Jijd als de samen zweerders en hebben daarna te Perpignan de arrestatie geleid. Volgens de jongste berichten werd in het begin van October ontdekt, dat een aantal Italiaansche en Spaansche revolu- tionnairen plannen beraamden om hun slag te slaan, tegelijk met de herdenking van den fascistischen opmarscb naar Ro me Beweerd wordt, dat de beweging op touw gezet werd door zekeren Francesco Macia, een Catalaan, die twee jaar gele een voorstad van Parijs woont. Hij werd geholpen door Jose CarrilJo, vroeger woonachtig te Barcelona, doch in den laat sten tijd werkzaam in een fabriek te Bilan- court. Er werden wapens gekocht, die in vrachtauto's naar eenige plaatsen in de Pyreneeën werden vervoerd, waar zij wer den opgeslagen. Nadat de politie den opzet had ontdekt, werd bericht er van gezonden naar Tou louse en Montpe'lier. Toen de eerste groep „toeristen" te Perpignan arriveerde, kon den zij zonder moeite gearresteerd, worden Hetzelfde geschiedde te Estagel en te Bor deaux. Het plan schijnt zorgvuldig in elkaar te zijn gezet. Het doel was revolutie te ontketenen in de streek van Cerdagne. Een groep had Parijs Zaterdag j.l. verla ten, met Bordeaux als bestemming, waar een groep Italianen zich bij hen had ge voegd. Deze groep, bestaande uit 24 Span jaarden en 10 Italianen, had daarop de reis naar Toulouse en Estagel voortgezet. To Toulouse ontvingen zij een toeristen uitrusting, een voorraad geconserveerd voedsel en eetgerei. Zij moesten n.l. in ieder opzicht den indruk maken van toe risten. Ook hun passen waren in orde en zij waren niet gewapend. Doch zooals reeds gemeld, de politie vo'gde hen en te gen tien uur werden zij te Estagel gearres teerd. De politie vond toen op hen kaar ten, veldtelefoon en handleidingen voor het gebruik van machinegeweren. Een andere groep van elf Italianen en zes Spanjaarden werd te Millas, op eeni- gen afstand ten westen van Perpignan aangehouden. Deze erkenden openlijk hun revolutionnaire plannen. Dit was het „medische" corps. Zij hadden een groote hoeveelheid verbandmateriaal en medicij nen bij zich. Maar in hun bagage bevon den zich ook twee bommen. In den nacht zijn nog eenige personen, die uit Narbonne kwamen, gearresteerd. Eén hunner had een Catalaansche vlag bij zich. Een telegram uit Marseille meldt nog, dat daar Parijsche politie-beambten op het perron aanwezig waren, toen de trein uit Lyon aankwam. In dezen trein bevon den zich 21 revolutionnairen. Zij hadden een garage ter plaats reeds auto's be steld, die aan het station wachtten. Dezo auto's werden nu door dq politie gebruikt om de opstandelingen naar de kazerne to brengen, waar zij in verzekerde bewaring werden gesteld. Italië. Na den aanslag op Mussolini. De ongeregeldheden. Volgens de bladen poogden Dinsdag avond twee groepen fascisten in Genua het huis van den socialistischen advocaat Rossi, dat door douanebeambten en cara binieri werd bewaakt, binnen te dringen Op een bepaald moment Toston eenige douanebeambten, die weerstand boden, eenige schoten op de fascisten, van wie er twee werden gedood. Bij de betoogingen op de redactiebu- reaux van de „Lavora" in Genua en de „Gazetino" in Venetië werd een lid der carabinieri gedood. Het „Journal" verneemt uit Beau So- leil bij Nice dat een stoet Fransche oud- strijders, die van het kerkhof terugkeer den, in botsing kwamen met een groep fascisten. Er werd hevig gevochten. Een complot te Nice ontdekt? De In trans igeant" "bevat een telegram uit Rome, volgens hetwelk de „Voce dTtalia" uit Nice v?rneemt, dat aldaar eenige uren voor den aanslag van Bo logna een tegen Mussolini gericht com plot werd ontdekt, welke ontdekking tot de arrestatie van twee Italianen leidde. Gespannen toestand te Ventimiglia. Hevige regenbuien hebben gisteren alle openbare manifestaties te Ventimiglia on mogelijk gemaakt. De toestand is echter gespannen en men verwacht nog meer moeilijkheden. Het Fransche consulaat wordt door Italiaansche carabinieri be waakt. Fransche spoorwegbeambten heb ben geweigerd Ventimiglia binnen te gaan en zij dreigden den trein te Menton te laten staan. Later gaven zij evenwel toe, en de dienst is thans normaal. Er bestaat reeds maandenlang een steeds toenemende wrijving en de meeste Fransche spoorweg- en douanebeambten, die te Ventimiglia moetan arbeiden, wo nen te Menton en reizen eiken dag heen en weer Algemeen is men de meening toegedaan, dat er te veel fascisten te Ven timiglia wonen en dat zij nogal eigendun kelijk optreden, hetgeen natuurlijk repre sailles der Franschen tot gevolg heeft, voorhl gedurende de laatste maanden, toen nieuwe irriteerende wijzen van toe zicht door de fascisten werden ingesteld. Rusland Een nieuwe koers? Tin a n p p^^vtYe" Volgens de „Westm. Gazette" zou Sta lin hebben besloten, wat zijn buitenland- sche politiek betreft, een nieuwen koers in te slaan. Vooreerst zou de bolsjewistische pro paganda in het buitenland worden be perkt en weüicht stopgezet, in verband waarmee het propagandadepartement der Komintern geleidelijk zou worden geliqui deerd. Verder zouden pogingen in het werk worden gesteld om een de jure erkenniug der sovjetregeering te verkrijgen van de landen/ die deze tot dusver nog hebben geweigerd, met name van do Ver. Staten, en om met die landen verdragen to slui ten. Een derde stap zou zijn een poging om te komen tot een regeling onder ze kere voorwaarden der Russische schulden, waarna zou worden getracht buitenlandsche leeningen to sluiten In tusschen blijft de oppositie, ofschoon tijdelijk verslagen, nog agceren tegen het Politbureau. De verklaring, waarin zij haar onderwerping aanbiedt, wordt in Rusland ironisch het „Communistisch Verdrag van Versailles" genoemd en Ka- ganowitsj, die in de Oekrajienscho com munistische partij dezelfde positie in neemt als St^Jin in de Russische, heeft verklaard, dat er teekenen zijn, dat do oppositieleiders zich alleen hebben onder worpen om weer wat op adem te komen en een nieuwe actie voor te bereiden. Amerika Verkiezingen in de V. S. Een democratische overwinning. De eergisteren in de V. S. gehouden verkiezingen zijn een democratische over winning geworden. Hoewel 21 rcpubli- keinsche senatoren gekozen werden tegen over 13 democraten, hebben do laatsten een netto winst geboekt van 7 zetels. De nicuwo Senaat zal bestaan uit 49 republi keinen, 46 democraten en een lid der boe renpartij. Onder de 49 senatoren, die offi cieel „republikeinen" hecten, bevindt zich echter een radicaal blok, dat in den Se naat den doorslag zal geven. Bij do verkiezingen voor den Senaat hebben de democraten hun republikein- scho tegenstanders in New York, Massa chusetts, Maryland, Oklahoma, Kentucky, Arizona en Missouri verslagen. D© republikeinen hebben ook een zeker aantal zetels in het Huis van Afgevaar digden verloren, doch beschikken daar nog steeds over een veilige, effectieve meerderheid. a Van de 41 staten, die gouverneurs en andere plaatselijke hoogo functionnarissen hebben moeten kiezen, hebben 15 staten republikeinen gekozen en 10 democraten. Van de overige staten, is de uitslag nog niet bekend. Bijzonder belang wordt gehecht aan do verkiezing van Al. Smith in den staat New York, Ritchie in den staat Mary land èn Donahy in Ohio, die allen moge lijke democratische candidaten zijn voor de presidentsverkiezingen in 1928. Tegen het drankverbod. Het referendum, in den staat New York georganiseerd over het vraagstuk van hot drankverbod, had met een stem menverhouding van drie tegen één een klinkende overwinning voor de „natten" tot resultaat. BINNENLAND VIERDE ALGEMEENE NEDERLAND- SCHE KATHOLIEKENDAG. In 1928 te Maastricht. Het hoofdbestuur der Noderlandscho Katholiekendagen deelt ons moe: Het Doorluchtig Episcopaat heeft zijn goedkeuring verleend aan hot voorstel van het hoofdbestuur om den corslvol- gendon Nederlandse bon Katholiekendag to houden niet in den loop van 1927 maar in de Pinksterweek van 1928, en wel te Maastricht. Vragen van Kamerleden. Het mond- en klauwzeer. Op vragen van het lid in de Tweede Ka mer, den heer Woitkamp: 1. Is het den minister bckond, dat do Engelscho mond- on klauwzeeroommiBsio in het First Progress Report op bladz. 12 het volgende heeft gepubliceerd: „Op het regeeringslaboratorium is ge vonden, dat mond- on klauwzeersmetstof van Genueescho biggetjes nog steeds viru lent was, nadat het 190 dagen bij 4 tot 7 graden Celsius was bewaard, terwijl kleine boevoelhoden emulsie uit de voetkussentjos van geïnfecteerde Genueescho biggoljos nog virulent waren na bewaring van 124 dagen in een ijskast bij 4 tot 3 graden Celsius; gedurende dezo periode was de virulente ten minste 20 maal bevroren gc- 2. Is de minister, golet op bovenstaande," door het Engolsche regeeringslaboratorium gevonden analyse, dan niet van oordeel, dat do onbelommerendo invoer van gekoel de en bevroren karkassen van Argcntijnsch vee, geslacht in Argentijnsche abattoirs, onder welk vee steeds in erge mate mond en klauwzeer heorscht, een zeer groot go- vaar voor onzen veestapel oplevert? 3. Zoo ja, is dan do minister bereid om maatregelen te nemen, ten cindo do No derlandscho veehouderij togen het boven gesignaleerde gedurige besmettingsgevaar to beschermen? Heeft do minister van binnonlandscho zaken en landbouw geantwoord: Het „FirBt Progress Report of the Foot- and-Mouth Disease Research Committee 1925" was den ondergoteokendo l^pkoml. Reeds in het verslag dor Nedorlnndscho Staatscommissie in zake mond- en klauw zeer, benoemd bij Koninklijk besluit van 2 Mei 1919 no. 12, werd er op gewezen, dat do smetstof van het mond- en klauwzeer aan de inwerking van lage temperaturen lang weerstand biedt en o.a. in dc ijskast bewaard, maandenlang werkzaam blijft. Dat neemt intusschcn niet weg, dat do ondergeteekendo van mcening is, dat een land, waar mond- en klauwzeer voorkomt, zoodanigo maatregelen kan treffen, dat het overbrengen dor besmetting door uit gevoerd vle'esch kan worden voorkomen. De tot dusver verkregen inlichtingen wettigen nog niet een invoerverbod van vleesch uit Argentinië. Verbindendverklaring van Collectieve Arbeidsovereenkomsten. De algomecnc R. K. Landbouw- Bedrijfsraad. Het bestuur van den Algemeencn R. K. Landbouw-Bedrijfsraad heeft het go- wcnscht geacht do aandacht van do gewes telijke R. K. Boeren- en Tuindersbonden en van den R. K. Landarbcidcrsbond nog eens te vestigen op hot vraagstuk van do verbindendverklaring van collectieve ar beidsovereenkomsten, omdat men den laatsten tijd en niet het minst in land en tuinbouwkringen van niot-Christelijkcn huizo met nieuwe kracht schijnt begon nen te zijn stemming to maken tegen in voering van een wettelijke regeling, waar bij verbindendverklaring van ca.o. moge lijk zou worden gemaakt. Daartoe is een uitvoerige nota samen gesteld, welke aan bovengenoemde bonden ter voorlichting is toegezonden. Het slot besluit: „Do vraag of er aanleiding bestaat voor een wettelijke regeling der verbindendver klaring van O.A.O.-en kan, naar ons oor dcel, niet anders dan bevestigend worden beantwoord. De hiertegen aangevoerde ar gumenten zijn niet steekhoudend of gaan uit van onjuiste veronderstellingen. De C.A.O.-on zijn zooals de toelichting op het meergenoemde voorontwerp van wet het zoo juist zegt voor den behoorlijken gang van hot bedrijfsleven, het bevorde ren van de samenwerking tusschen werk gevers en arbeiders en het scheppen van HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De vonnissen in het veem moord proces te Landsberg. De mislukte samenzwering tegen Spanje Gespannen toestand te Ventimiglia. Het proces tegen de daders van den treinaanslag bij Leiferde. (Buitoni Be richten, 2do blad). BINNENLAND. Het Nederlandsch-Belgis. Verdrag de Tweede Kamer. blad). (Kameroverzicht. 2do De 6-urigen Zaterdag in de mijnen zal op 24 December worden ingevoerd (2de blad). De vierde alg. Ncdcrl. Katholiekendag. (lsto b'ad). redelijke arbeidsvoorwaarden van zoo groote betoekenis gebleken, dat hel woir- ruimon van belemmeringen, die hnrr ver dere ontwikkeling in den weg stan' n groot maatschappelijk nut is te r> Daarenboven wordt door de ni pk* heid te openen tot verbindendve 1 ig dor C.A.O.-en een stap gezet in dc rich ting, om de vaststelling van voorschnfien op het gebied dor arbeidorsbeschernung, die op grond van den aard der daarbii be trokken belangen in oen bedrijf algemeen behooren te gelden, zooveel mogeliik «o doen geschieden door belanghebbenden in dat bedrijf en dus do Overheid te doen terugtreden op dit terrein." Do nota is geteoken door prof. L. nn Akon, Ord-Praem., voorzitter; Jac. Groen An.; G. W. J. van Koevorden; A. J. Loer akker; J. Salman; en Mr. H. van Haas tert, adj.-secrctaris. Melkveehouders. Uit het verslag van do vergadering van het Bestuur von den R. X. Rond van Melk veehouders ter bespreking v*\n do actie, om oen hoogero melkprijs te vorkrijgen, ontlconcn wij het volgende: Mededeelingen wonion gedaan ovei do melkprijzen, die in de verschillende dis tricten zeer uitccqjoopond zijn; zelfs wor den melkprijzen genoemd van 7 y, en 8 cent. Het Bestuur acht dergelijke toostnn- den onhoudbaar, in aanmerking genomen dat do consumptieprijs voor melk in do vorschillendo steden 16 en 17 ccnl be draagt. Do inkoopprijs (grondprijs) dor melk is voor: Amsterdam: 12 cent (consumptio) 11 x/i cent (inrichtingen). Haarlem: 12 cent (franco stad gelcvcr). Leiden: 10 cent (af boerderij). Don Haag: 10 eent (af boerderij), terwijl helaas bleek dat Rotter lam de laagste prijs betaalt voor do melk n.l. 0 cent (af boerderij). Hot Bostuur acht ingrijpen zeer nood zakelijk en zal den kringbesturen advisee- ren al het mogclijko te doen om een lino- geren melkprijs te verkrijgen. Do uitkomsten in do mclkvochoudcrsbe- drijvon zijn dit jaar ver beneden het no minale cn indien omstandigheden zich niet wijzigen zullen ontegenzeggelijk groo te verliezen worden golodon. Prof. Dr. Jac. van Ginneken S.J. Do toestand van prof. dr. Jac. van Gin neken 8.J. is do laatste dagen zeer verbo- terd. Het gevaar kan als geweken worden beschouwd. Do patiënt zal nog eenige wo- kon rust moeten nemen. Zout aangeboord bij Groenlo. To Hupscl, bij Groenlo, is een dikke laag helderwit zout aangeboord. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Onveilig verkeer. Gisteren stond con bcele rij auto-ban- dieton terecht voor Mr. Klein. Allon had den met meer of minder moderno voer tuigen het vorkeer onveilig gemaakt zoo als J. Th. G* M. te Leiden, dio terecht stond wegens het betichte feit, dat zijn auto ruzie zou hebben gemaakt met een eigenwijs Ford-vrachtwagentje. Uit do getuigenverklaringen van do heeron I/xiy en Wosselius bleek echter, dat de Ford geen zuiver geweten had en van allo kwaad de aanstichter was ge weest, reden waarom do ambtenaar vrij spraak vroeg. L. M. Gto Leiden was met oon formidabel gangetje uil de Janvos.scnslcog komen aulo-en, zonder van zijn komst door claxon of eonig ander welklinkend geluid blijk te geven. Juist passeerde

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1