INGEZONDEN MEBEDEEUNO KWATT^ Pat's KWAITTA van het Koloniaal Instituut hebben deel gehad. Nog herinner ik mij levendig hoe de heer Cremer mij voor het eerst vol geestdrift over zijn met den heer Hubrecht beraam de plannen sprak. Wat zij, mannen van den wijden blik en de for6che daad, toen i:i den geest zagen is thans werkelijkheid geworden; dank zij het inzicht, de geestkracht en de volhar ding hunner medewerkers; dank zij de of fervaardigheid van velen. In een haar waardig tehuis zal deze grootseho stichting hare heilzame werk zaamheid ten volle kunnen ontplooien. Maar bovenal vertolkt dit trotsche ge bouw den ernst en zekerheid van onze overtuiging, dat de belangen en nooden van Oost- en West-Indië ook die van Ne derland zijn en voorgoed voorbij de tijden, toen nog maar weinigen hier dat toonden to beseffen. Moge het lot in lengte van dagen tegen over landzaat en vreemdeling blijven ge tuigen, dat deze landen en de groote ge westen van overzee, hoezeer door wijde wateren gescheiden, in voor- en tegen spoed, in werken en streven, één zijn en blijven. (Bijval). Nadat de Koninklijke Gasten zich nog eenigen tijd hadden onderhouden met de daar genoodigden, werd weer vertrokken. R. K. Indisch-gasten. Men verzoekt ons te willen mededeelen dat do eerstvolgende bijeenkomst van B. K. Iridischgastcn en oud-Indischgasten zal plaats hebben op Woensdag 13 October a.s. te Den Haag in „Huize Voorhuot" aan het Lange Voorhout no. 19 des avonds om 8 uur. Eij, die zich binnenkort in Indië gaan vestigen en deze bijeenkomst willen bijwonen, kunnen zich in verbinding stel len met „Het Katholiek Indisch Bureau" der Indische Missievereeniging. De Car- pentierstraaat No. 153, Den Haag. INGEZONDEN MEDEDEELING Gemengde Berichtten ONGELUKKEN. SCHEEPSRAMP OP DE MAAS. Een sleepboot overvaren. Vier opvarenden verdronken. Gistermorgen kwart over negen kwam het s.s. „Larenberg" bij Rotterdam de ri vier opvaren. Ter hoogte van de Hey- plaat werd de sleepboot „Denemarken" van den Nederl. Sleepdienst v.b. P. Smit Jr., overvaren. De goheele bemanning, be staande uit kapitein, machinist, stoker en matroos verdween met de sleepboot in de diepte en verdronk. Nader wordt ons gemeld: Ruim half negen kwam het Ned. s.s. „Larenberg" van do mij. Hillegersberg de rivier opvaren. Ter hoogte van de Hey- plaat bevonden zich de sleepbooten „Euro pa" cn „Denemarken" van de fa. Piet Smit Jr. Deze sleepbooten zouden de „La renberg" de "Waalhaven insleepen, om het schip daar op zijn plaats te brengen. De „Europa" werd aan den achterkant van het schip vastgemaakt, terwijl de „De nemarken" den voortrds moest opvangen, om daar aan te trekken. Deze sleepboot, die schuin voor den „Larenberg" voer kwam op een gegeven oogenhlik dwars voor het zeeschip te liggen, en eer iemand eigenlijk begreep, wat er gebeurde, had de „Larenberg" de sleepboot reeds overva ren. Van het zeeschip werden onmiddel lijk reddingsbooten en gordels in de rivier geworpen, omdat de bemanning begreep dat met de „Denemarken" bet perso neel van do sleepboot in de diepte was verdwenen. Door de duisternis kon men evenwel niets zien. Van de vier opvarenden be merkte men ook niets meer. Onmiddellijk werd de rivierpolitie ge waarschuwd en deze ging met een der po- litiebooten onmiddellijk op onderzoek uit. Ter plaatse gekomen, werd dadelijk aan gevangen met dreggeD. evenwel zonder resultaat Hedennacht was nog niet bekend, wie de opvarenden van de „Denemarken"' wa ren geweest. Te elf uur voer een extra boot naar de „Larenberg", die inmiddels ligplaats bad genomen in de Waalhaven om den kapi tein B. Jansma en den stuurman A. Dob- binga, beiden uit Schiermonnikoog en de leden van de bemanning, die zich op den voorsteven hadden bevondeD, toen het on geval plaats greep, aan een verboor te on derwerpen. Aan den verkeerden kant uitgestapt. Door den trein gedood. Zaterdagavond is te Westenbroek een passagier aan de verkeerde zijde uit den trein gestapt, waardoor hij door een trein die in de tegenovergestelde richting ling, werd gegrepen en gedood. De veron gelukte is, naar men vermoed, een fa brieksarbeider uit Veendam. Vrouw doodgereden. Zaterdagochtend werd in de Paulus Pollerntraat bij de Hobbemastraat te Rot terdam een tot dusver onbekende vrouw door een auto aangereden, tengevolge waarvan zij in bet Wilhelminagasthuis is overleden. Aan een der vingers bevond zich een gouden zegclringefje met monogram F. J. D. Hoofdconducteur verongelukt. De 47-jarige hoofdconducteur R. W. S. is gisterenavond op bet station D. P. te Rotterdam, toen bij op de treeplank van een zich in beweging zcltenden trein wildG springen, gevallen en tusschen perron en trein geraakt. Ernstig gekwetst is hij naar hel ziekenhuis gebracht, waar hij kort na aankomst is overleden Overreden en gedood. Vrijdag is het 2-jarig kind van den vrachtrijder V. te Tilburg door een'vracht auto overreden cn gedood. Door electrischen stroom gedood. .Vrijdagmiddag is te Oislerwijk de werk- (Wordt vervolgd). man H., terwijl hij bezig was werk le ver richten aan de Centrale Werkplaats, in aanraking gekomen met den electrischen hoogspanningsdraad, ten gevolge waarvan bij onmiddellijk werd gedood. In de modder gestikt. Terwijl de dienstbode van den veehouder L. Pijlman te G'ersloot bezig was met het schoonmaken van melkkannen, geraakte zo, waarschijnlijk ten gevolge van een duize ling, te water. Zé is in do modder gestikt. Door een hollend paard gedood. Te Eygelshoven bad een lS-jarige jonge man bij het uit do weide balen van e.en paard het touw, waarmee hij het dier vast hield, om zijn rechterarm gebonden. Het dier sloeg op hol met het gevolg, dat den jongen den arm totaal werd afgerukt en hij tevens ernstige verwondingen aan Jen hals opliep. Hij overleed korten tijd later De politie heeft het lijk in beslag genomen. Het slachtoffer was de eenige zoon der familie. Lijk opgehaald. Zaterdag is door een schipper Ier hoog te van de kerk te St. Pieter (Maastricht) uit het kanaal opgehaald het lijk van de vrouw van den seinhuiswachter v. d. Br. wonende te St. Pieter. Vermoed wordt dat de vrouw bij het water scheppen uit hel kanaal voorover is geslagen en zoodoende verdronken is. Zuringzout gedronken. De 30-jarige J. H. H. is in zijn woning aan den Loosduinsch©nweg in Dén Haag door zijn moeder in bewusteloozen toestand gevonden. Het bleek, dat de man bij vergis sing zuringzout ingenomen had. Hij is in levensgevaarlijken toestand naaT het ziekenhuis gebracht. Aanvaring bij den Hoek. Geen persoonlijke ongelukken. Zaterdagavond le zeven uur is te Hoek van Holland tegenover de Bergsche haven de met vier koppen bemande zandzuiger „Lyproise" aangevaren door liet. s.s. „Son- nenfeldt". De zandzuiger werd midscheeps ge raakt en bekwam een groot gat onder de waterlijn, zoodat onmiddellijk veel water werd gemaakt en het vaartuig begon te zinken. Het loodsvaartuig zette dadelijk een jol uit om do opvarenden tc hulp te ko men. Er stond veel zee, zoodat men uit alle macht moest roeien om den zandzuiger ie hereiken. Na lang worstelen tegen wind cn deining wist do jol ook tusschen de pieren was het zeer moeilijk varen ein delijk naderbij te komen. Eenmaal bij het zinkende vaartuig sprongen de vier opva renden spoedig in do jol over, die daarna behouden terugkwam en do schipbreuke lingen in de Bergsche haven aan wal zette. Zij werden ondergebracht in de lokalen van de Zuid-Hollnndschc Reddingmaat- ichappij. De „Lyproise" zonk kort daarop. Alleen de mast steekt nog boven water uit. De „Sonnenfeldt" sloeg na de aanvaring achteruit en liep daardoor met kracht op het Noorderboofd, waar bet schip in bet zand bleef steken. Men hoopte hel vaartuig met hoog water vlot te krijgen. Er was geen gevaar voor do opvarenden, daar het schip Linnen de hoofden lag. in de nabij heid der Bergsche haven. Staking in dc venen. Kwaadwilligheid. Te Barger-Compasouum is dë staking onder de veenarbeiders weer algemeen. Overdag is bet rustig, doch 's nachts niet. Reeds zijn op verschillende veenplaatsen dagwerken turf verbrand. Dat men bierbij aan kwaadwilligheid moet denken, blijkt wel daaruit, dat men jhenkele niet ver brandde furfbülten lappen gedrenkt in pe troleum vond. De typhus. Te Nieuwendam, benoorden het IJ, doet zich een geval van typhus voor. De toestand in Breda e.o. is statio nair. De patiënten gaan goed vooruit. Te Hoedekenskerke heeft zich weder een geval van typhus voorgedaan bij een polderjongen, hij is in de barak opgeno men e een vriend met wien hij samen woonde in observatie. Botsing tusschen twee auto's van den Kon. Stoet. Toen Zaterdagmiddag de koninklijke stoet naar bet Koloniaal Instituut te Amster dam reed, is op den Singel een der tot de zen stoet beboorende auto's, waarin twee journalisten zaten, met den auto vóór hen in botsing gekomen, doordat op een teeken van een verkeersagent plots gestopt moest worden. De achterste auto gleed toen bij het remmen nog eenige meters op den modde- rigen weg door. Een der journalisten kreeg, doordat de tusschenruit brak, een lichte wonde bo ven het linkeroog. Twee leden van het ge volg, die zich in den anderen auto bevon den, zijn met den schrik vrijgekomeu. De bliksem ingeslagen. Tijdens het hevig onweer, dat Vrijdag nacht hoven Deventer woedde, sloeg de bliksem in de woning van Zomerhuis iri hst zoogenaamde Roodc Dorp aldaar. De bewoner schrok zoo hevig, dat hij bewus teloos neerviél en op last van den genees heer naar het ziekenhuis moest worden gebracht.-De door den bliksem veroorzaak te schade is niet groot. Tramstoring te Utrecht. Vermoedelijk tengevolge van het onwe- der dat in den nacht van Vrijdag op Za terdag boven Utrecht heeft gewoed, onder vond Zaterdagmiddag de tramdienst vrij wel over het geheele net een niet onbelang rijke storing. Op het Vreeburg sloeg name lijk uit een der masten, die het bovennet dragen, plotseling een vlam, waarna rijden onmogelijk bleek. De technische tramdienst hersteldo de isoleering tusschen den mast en den werkdraad, die waarschijnlijk door den bliksem was beschadigd, waardoor later kortsluiting ontstond. Vingervlugge zigeunervrcuwen. Te Roermond werden door de politie een tweetal zigeunervrouwen aangehouden, die eenige winkels afgingen om inkoopen le doen en daarbij speciale muntspeciën te rug verzochten. Zij pasten daarbij de baai- eigen handigheid toe. om eenige guldens in haar zakken onzichtbaar te doen verdwij nen. De diefstallen werden telkens eerst na haar vertrek ontdekt. Zij werden op last der justitie in het Huis van Bewaring opgesloten. Vernieling. Bij de kieren mr. J. H. J. E. Heerkens Thijssen, voorzitter, J. H. Visser, lid, en H. J Bouwman, armenopzickter van liet bur gerlijk armbestuur te Haarlem, is met een steen een ruit ingegooid. Ora den steen was een papier gewikkeld, waarop stond: „Geeft den werkeloozen behoorlijk onder stand; ook zij hebben recht op het leven." De politie stelt een onderzoek in. Inbraak. Inbrekers hebben zich toegang verschaft tot het woonhuis van den veehouder Jb Boeder Jzn., te Andijk. Door hel losrukken van een deur, die met een haakje gesloten was, kwamen zij in de kamer, waar de kin deren sliepen; ze hebben uit een portefeille welke aldaar in een kast lag, een bedrag van 300 weggenomen. Op liet gerucht, dat de dieven maakten, ontwaakten de kinderen, die hun vader wekten. Deze kon van de inbrekers echter geen ander spoor ontdekken dan een bankbiljet van 100, dat zij op hun overhaaste vlucht verloren hadden. Steenen voor sigaren. Te Utrecht zijn twee leden D. E. en W. van S., van een flessclientrekkersbende, in arrestgesteld wegens oplichting. Ze waren in kennis gekomen met den koopman Z., en verkochten hem een partijtje sigaren van 6000 stuks voor f 40.De sigaren zouden in 60 kistjes van 100 stuks thuis bezorgd worden. En inderdaad werden de kistjes bezorgd, doch bleken niets dan stee nen te bevatten, netjes verpakt in zeegras Het groentje in dc wieg. Sedert Vrijdag is de „groentijd" voor de studenten, die lid van 't Utrechtsche Stu denten Corps wilden worden, met de ge bruikelijke festiviteiten geëindigd, meldt de „Tel." Een dor groentjes kon niet legen de ont- groeningsgebruiken, was blijkbaar niet van het hout waaruit men goede leden van liet U. S. C. meent te kunnen snijVn. Zijn moeder trok er op uit, naar den Senaat, om voor het zoontjo ontheffing te verkrijgen van de ontgroening. De onlgroeningsbepalingen voorzien in gevallen dat novieten ziek op zwak zijn en deswege besliste de Senaat grootmoedig- lijk dat deze smeekbede zou worden ver boord. Dadelijk werd een wieg besteld, groot ge noeg voor dezen „zuigeling" een bedje, kussens, dekens, enz. volgden. Vervolgens kwamen de zuigflessclien, de fopspeen, do pap-ingrediënten aan de beurt, zoodat ten slotte het kinderbedje geheel compleet was De Senaat bepaalde, dat de zuigeling ge durende gen week, iederen dag, van des morgens tien tot 's avonds tien uur in de wieg verpleegd zou worden. En zóó is het geschied, dat deze noviet iederen morgen precies tien uur in zijn wieg stapte gn er 'r avonds tien uur weer uit kwam. Z'n pap je en melk kreeg de zuigeling de geheele week trouw. Dc wieg stond voor de ramen hi de Studentensoos P. H. B. M. op hel 'Jati^kerkhof Buatenl. Berichten ONGELUKKEN MIJNRAMP IN ZUID-AFRIKA. Een gasontploffing. De bladen melden uit Kaapstad, dat Vrij dag een geweldige ontploffing beeft plaats geliad in een mijn nabij Durban. De mijn is geheel verwoest. De mannen zijn inge sloten. Als oorzaak wordt aangenomen de aan wezigheid van gas. Tot dusver is het niet gelukt hulp te verleenen. Elf lijken gevonden. Nader wordt gemeld: Den gebeelen nacht is het reddingswerk voortgezet. Tot dus ver zijn elf lijken van slachtoffers (inboor lingen) der mijngasontploffing naar boven gebracht. Do rook en de vlammen waren 2 mijlen in den omtrek zichtbaar. De red dingsbrigades stellen thans een onderzoek in naar de dieper gelegen gangen, waar 150 inboorlingen en 4- Europeanen zijn op gesloten. 112 mijnwerkers omgekomen. Nader wordt uit Durban gemeld: De mijn „Dannhauser", te Dundee, is- Vrijdag avond het tooneel geweest van een ontzet tende ontploffing, die, zooals reeds in bet kort gemeld, een groot aantal dooden heeft geëischt. Er zijn meer slachtoffers te be treuren, dan bij eenige voorgaande ramp in Zuid-Afrikaansche kolenmijnen. Ver moedelijk zijn 112 mijnwerkers omgeko men, van wie 4 blanken. Er bestaat een ge ringe mogelijkheid, dat enkelen der ver misten in ververwijderde deelen der mijn aan de gevolgen der ontploffing zijn ont snapt, doch de vrees is groot, dat alle ar beiders van de nachtploeg, uitgezonderd zes geredden, die zware brandwonden heb ben bekomen, het leven hebben verloren. De ramp had Vrijdagavond kwart over zes plaats, kort nadat de nachtploeg in de mijn was afgedaald. Dc vlammen, die na do ontploffing uit de schachten opstegen, waren mijlen ver in den omtrek te zien. Het reddingswerk werd onmiddellijk ter hand genomen, doch eerst tegen midder nacht kon de eerste reddingsploeg in de mijn afdalen. Na eenige uren moesten de reddingswerkzaamheden evenwel worden gestaakt. Men had toen een aantal lijken kunnen bergen. Dc mijn is een der grootste van Natal cn behoort aan de United Castle Cy. In het afgeloopen jaar heeft do mijn de pro ductie aanmerkelijk vergroot cn de laatste maand stond zij in Natal aan dc spits met een totaalproductie van 70.000 ton. De „Paris" in aanvaring. Tien der opvarenden ver dronken. Het stoomschip „Paris" is te Le Havre in hotsing gekomen met een sleepboot, welke tot zinken werd gebracht. Tien leden der bemanning zijn om hot leven gekomen REEPE^T Slechts een merk kan't beste zy„ Een treinbotsing. Vier dooden en gewonden. Bij een botsing tusschen twee arbeiders- treinen op het Finschc s'ation Koniicmae- ki werden vier personen gedood en vijf zwaar gewond. Zware sneeuwval in Rusland. Uit Oost- en Zuid-Rusland wordt van een buitengewoon zwaren sneeuwval mel ding gemaakt. Op de lijn WjasmaSys- ran bleven meerdere treinen in de sneeuw steken. De vroege sneeuwval in Zuid-Rusland en in den Kaukasus is een ongewoon ver schijnsel. In het gouvernement Strawro- pol wordt het winterkoren door de sneeuw met verniegiging bedreigd. Bij Batoem en aan de kust van de Zwarte Zee in den Kaugusus ligt op sommige plaatsen tfo sneeuw twee meter hoog. De droogte in Australië. Volgens een bericht uit Sydney zijn door de aanhoudende droogte naar schatting van, deskundigen in het binnenland en in het Noord-Westen van Queensland nage noeg zes millioen schapen omgekomen. Tal van schapenfokkers zijn den ondergang nabij. aederlanosch Uost-lnoië POST-VERSNELLING HOLLAND-INDiê. Mailvliegdienst tusschen Sabang en Tandjong Priok. In 't a.s. voorjaar wordt met dc uitvoering begonnen. De Ned.-Indische Vereeniging voor de Luchtvaart heeft, naai- het Aneta-bureau meldt, het plan opgevat, bij wijze van proef en propaganda, in samenwerking met den Marine-vliegdienst in Ned.-Indië, het Co mité Vliegtocht Ned. Indië te 's-Gravenha- go en den Rotterdamsche Lloyd een mail vliegtocht te doen verrichten tusschen Sa- bang en Tandjong Priok, resp. Soerabaya, in aansluiting op de mailboot, dio daar uit Europa zal aankomen en naar Europa zal vertrekken. Deze tocht zal worden gemaakt op de zelfde wijze als de mailvlucht Rotterdam- Marseille, welke op 28 Mei j.l. door Ir. Grassé op initiatief van hét Comité Vlieg tocht Ned.-Indië werd verricht. Evenals te Sabang een vliegtuig aansluiting zal geven op de boot, zou dit te Marseille ge schieden voor den tocht naar Hollaiid, zoodat de totale reis van Nederland naar Nederlandsch-Indiq. bij gebruikmaking van een der snel-varende schepen een bekor ting van beteekenis zal ondergaan. Met het oog op het 6eizoen en do voor bereidingen, welke in Indië nog noodig zijn, zal echter met de uitvoering van dit plan eerst het volgend voorjaar begonnen kunnen worden. Wanneer deze post-versnelling bevredi gende uitkomsten mocht opleveren er is geen grond, hieraan te twijfelen - is het niet uitgesloten, dat eerlang een stap verder zal worden gegaan en aansluiting op de mailboot zal worden gezocht per vliegtocht te Port Said of Suez, vanuil Amsterdam of Rotterdam, met correspon- deerende aansluiting naar Sabang, TaDd- jong Priok en Soerabaya. Het bcmman-ccmploi te Sccrabaya. Aneta seint uit Soerabaya: De zaak van het werpen van bommen tijdens de Jaar markt is opgehelderd. Het geheele complo! is punctueel nagegaan. Vele personen zijn gearresteerd. Weder een aanslag. Te Soerabaya is wederom een bom worpen, welke ontplofte, zonder schade aan te richten. LAMP- EN TUINBOUW Centrale Aalmeersche veiling. Vrijdagavond hebben de leden der coöp. vereeniging Centrale Aalsmeorschn Veiling in de groote veilingzaal verga derd. Het bestuur werd gemachtigd tol lid aanschaffen van een motorboot, waarvoor een crediet werd toegestaan van 10.00Ö. Vastgesteld werd een wijziging van do huishoudelijke marktreglemcnten. Op voorstel van bet bestuur zal dc pet. heffing op het veilingpercentage der nieuwe groote veiling in aanbouw tot 31 December 1927 gehandhaafd blijven. Extra subsidiën zuleln worden toege kend aan den proeftuin, afd. der Ken Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde en den Aalsmeerseben Tuinbouwbond, voor do buitenlandsche reizen van den secretaris tot een toaal bedrag van ƒ2400. Bcskoopsche veiling. Veiling van 9 Oct. Rozen per 1)°» van 10 stuks: Ophelia 4080 cent, Golden Ophelia 5065 cent, Hadley 0.80I -1' Cl. Pernet 0 60—1.10, Columbia 40-W cent, Butterfly 5580 cent. Wilhelm Kor des 6095 cent, Bouche 35G5 cent. De rozenprijzen waren in de vorige wees heel goed, en wel als volgt: Ophelia f 0/w 1.Golden Ophelia 6082 cent. Rad' ley 1.08—1.66. Cl. Pernet f 0.60— Columbia 0*0—1.13, Butterbly I 0.50- 120, Wilhelm Kordes f 0.70—1.14. O011" che 40—68 cent, Rosalandia 40 -80 alles per bos van 10 stuks. Dahlia :-r 1018 cent per bos. Chrysanthemum hl 1625.cent per stuk Hei tch ndj ster

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 4