Derde Blad. I DM VI SÜHItLERHORSI Vrijdag 8 October 1926 Albion's Katholieke Wapenschouw. in. De City of Manchester heeft er prijs op gesteld de hiërarchie van Engeland en de gasten van het National Catholic Con gress in haar machtig stadspaleis te ont- fangen. En zij heeft dat gedaan op de ffjjze waarop men van een schatrijke stad mag verwachten dat zij een uitgelezen ge zelschap ontvangt. Op de vorstelijke wijze was de prach tige eerctrap, de kamer van den burge meester, de groote hall, de receptiezaal en de andere zalen met weelderige overvloed van groen en bloemen versierd. In de don kere druilerigheid waaraan zelfs de sinds den vroegen morgen gevallen gietbuien maar geen einde hadden kunnen maken baadde die heele eerste etage van het groote stadhuis in een zee van licht en verhoogde zoo nog het effect der bloemver- siering. Buiten op het ruime plein kwamen de onafgebroken rijen auto's als glanzende torren aangerold, talrijke bobbies hielden de nieuwsgierigen op eerbiedigen afstand en zonder moeite vonden de gasten den weg naar boven waar de file langzaam door den burgemeesterskamer schoof. De lord Mayor in zijn ambstgewaad zwaar fluweelen roode mantel met breede zoo men en kraag van dik vossenbont even als zijn echtgenoote getooid met de kost bare edelgesteenten fonkelende stadsre- galia, begroette er zijn gasten .en stelde ze voor aan den naast hem staande Kard'- naal. In de groote receptjezaal, met zijn vol komen Gothische pracht werden daarna de officieele redevoeringen gewisseld en .meer dan hoffelijk alleen was de warme noot in die van het stadsbestuur, dat de begroeting van gasten uit alle deelen des lands samengestroomd om de hoogste be langen des volks te bespreken en het cul- iureel op te voeren een heel bijzondere eer r.omde. Men is niet bang in Engeland voor lief werk van het Geestelijke. In den voormiddag was door den Kar dinaal in het groote Gebouw der Techni sche Hoogeschool de tentoonstelling der Katholieke pers geopend. Een tentoonstel ling der pers, in zeer wijden zin genomen. Want behalve de pers, was ook de perio dieke en algemeene litteratuur vertegen woordigd, terwijl op de bovengalerijen êenige firma's in religieuse artikelen hun standplaats hadden. Zoo men weet, is er in Engeland geen énkel Katholiek dagblad. Een Katho liek dagblad voor heel het wijd verspreid •wonende Katholieke deel der bevolking, met zijn zoo wijd uiteenloopende klassen en politieke overtuigingen is niet alleen finantieel voorloopig nog volkomen on bereikbaar, doch ook jounalistiek voors hands een hersenschim. Daarentegen bestaat er een uitermate bloeiende en zeer actueel wekelijksche pers, die in den vorm van actueel nieuws naast principieele artikelen een wekelijksch supplement en analyse tevens op de neu trale krantenlectuur van iederen dag levert. Ik noem u de Universe" frisch en buitengewoon actueel altijd de „Catholic Times" die zich bijzonder heeft weten toe te leggen op geregelde bijdragen van lei dende figuren, iedere week, de „Catholic Herald" met. zijn verschillende provin cial edities, meer labourgezind, en ten slotte de voorname „Tablet". De Katholieke Engelscbe Pers buiten Europa, die vooral over Amerika goed ge sorteerd aanwezig was, ga ik hier maar stilzwijgend voorbij, vermeld alleen curio- siteitshalve, dat de afdeeling Holland be stond uit een blaadje „Down to the sea" (Recht door Zee) het orgaan van het Apostolaat onder de zeelieden, waarvan j) de Kalendrechler Capucijnen uit Roller- dam de promotors zijn. Ook het Catholic Social Guild uit Ox ford was ter tentoonstelling tegenwoordig, met een hoogst interessante stand der Katholieke sociale litteratuur, van do po pulaire uitgave der Rcrum Novarum tot ontzag inboezemde economische hand boeken. Maar verreweg de belangrijkste stand was die van de Catholic Truth Society, wier scope niet duidelijker aan te geven valt, dan door den Hollandscheh lezer te vertellen dat het Geert Groote Genoot schap ten onzent er een zeer bescheiden navolging van is. Tot dusver publiceerde zij bij de 600 brocbuurtjes of boekjes, waarvan de ven koop over het paar millioen exemplaren loopt (ongerekend hierbij de vliegende blaadjes). Dit is niet zoozeer godsdienstige dan wel populair wetenschappelijke en apologetische lectuur. Alleen verleden jaar werd er in hun boekenstalletje, achter in de Westminster kathedraal, bijkans 75006 exemplaren verkocht. Van welk een onbe rekenbaar nut dit groolsche werk is, valt wel ieder op. Want niet alleen de Katho liek vindt er een antwoord op allo twij fels en een harnas legen alle errp— der moderne dagen: r-1- m'- bekeeringen, dat uit deze voor ieder be reikbare litteratuur (tien cent 'I bcch.i voortsproot, is legio. Een der grootste manifestaties van heel het Congres is de mtssavergadering dpr mannen geworden, Waarin de plichten welke aan het burgerrecht, speciaal der Katholieken, vastzitten, in liet licht gezien zijn van dat groote gebod der Kerk: rech'- vaardigheid. De Dominicanen-provinciaal, pater Bede Jarret O. P., veruit de schitterenste rede naar dit uitgezochte tournooi van sprekers, heeft in een magistrale rede het „right or wrong my party" veroordeeld, heeft zijn mannen opgewekt in de eerste plaats te zien naar hooge moreele kwaliteiten, eer der nog dan naar godsdienstige of partij- kleur. Was zijn scherpe hekeling van hooggeplaatste Katholieken, welke hun godsdienst rendabel maken zooals oen an der z'n zaken.'opmerkenswaard nog frap panter was zijn met grooten nadruk uitge sproken hameren op do plicht der burgers tot controle van hun afgevaardigden. Nioi de politici dragen de schuld van wat er VPV_ keerd gedaan wordt in het land, het zijn de kiezers die hen op het kussen brachten Er valt wat. te medileeren over deze stel lingen niet in het minst voor onze Neder- landscrh Katholieke kiezers, waarvan er velen wel vreemd zullenopkijken als zij hooren dat de werkelijke democratie in een nooit verslappende rech(vnardi"c con trole der volksvertegenwoordigers bestaat Die massavergadering is ook geworden een onvergetelijke hulde aan een anderen spreker Gilbert'•Keith Chesterton, den wereldberoemden Engelschen schrijver en journalist, na zijn bekeering eeriiec jarpn ge leden tot het Roomsch Katholicisme de onverdroten kampioen van de Roomschc zaak in zijn land. Minuten lang hebber vier en een half duizend mannen hem toe gejuicht, zelfs de Kardinaal en do bis schoppen waren opgerezen, en deze minu ten moeten wel kostbare momenten in zijn leven geworden zijn. Het was grandioos en het kostte Chesterton merkbare moeite zijn ontroering in eenige typisch-Chestertoni- aansche geestigheden weg te lachen.... Manchester, September 1926. KEES VAN HOEK UIT OE OlfflGEtfBMS WASSENAAR. GEMEENTERAAD. Aangaan leening. Begrooting wate-leiding. Subsidie Chr. H. B. S. te Leiden. Woensdagmorgen vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester. Tegenwoordig alle leden Mededeeling geschiedt van verschillen de goedgekeurde raadsbesluiten. Naar aanleiding van den uitsl-ag der ge houden verkooping van gemeente eigen dommen, vraagt de heer Th. H. Vogels of het niet gewenscht is, dat het huis in de Langstraat, dat werd opgehouden, door de gemeente wordï behouden voor kantoor of anderszins. De Voorz. zegt, dat er op het oogenblik een bod voor dit huis is ingekomen. Te eeniger tijd zal de Raad hierover moeten hesluiten, zoodat dan do vraag van den heer Vogels ook aan de orde kan komen. Ter tafel komt een adres van bewoners van de Van Heeckerepstraat en Wasse- n-aerstraat, om straatverlichting te willen aanbrengen. Op voorstel van B. en W. wordt dit adres om advies in hun handen gesteld. Een verzoek van de Wassenaarscho Burgerwacht, om een subsidie van 50, voor aankoop van prijzen, voor te houden schietoefeningen wordt ingewilligd. Op voorstel van B. en W. wordt afwij zend beschikt op een verzoek van de Coop. Ver. „Samenwerking", om een beschoeiing aan te brengen langs een deel van het ha venkanaal op grond, dat adressante zelve het onderhoud van die beschoeiing heeft. Een verzoek van het Wassenaarsch Zio- kenvervoer om de overeenkomst met do gemeene een jaar te verlengen wordt in gewilligd. Vervolgens doet de Voorz. mededeeling van een schrijven van God. Staten naar aanleiding van het besluit lot het geven voor het waarnemen van het hoofdschap van een vergoeding aan den onderwijzer D. L. Hage, God. Staten wenschen, dat de Raad een algemeen besluit neemt, waarbij wordt vastgelegd, dat voor het waarnemen van het hoofdschap aan openbare zoowel als aan bijzondere scholen een vergoeding zal worden verleend. B. en W stellen den Raad voor hierop nie in te gaan, waartoe wordt besloten. Ingewilligd worden een vijftal verzoeken om vermindering van schoolgeld. Naar aanleiding van een verzoek van den heer H. A. v. Nievelt wordt het maken van wegen in het plan „Hoogwolde" onder hands opgedragen aan den aannemer W. Visser te 's-Gravenhage voor 11843, zonder bijlcvering van straatsleenen. De Voorz. deelt vervolgens mede, dat door de gemeente -ceno geldleening ad 680.000 moet worden aangegaan, deels voor aflossing van een op korten termijn aangegane leening, deels voor aankoop van grond voor y rioleeringsinstallalie, bouw openbare lagere school en kapitaal verstrekking aan het Gasbedrijf. Reeds kwamen aanbiedingen in op de gezonden circulaire waarvan een legen rente koers 99/4. Anderen worden nog verwacht B. en W. vragen machtiging om de lee ning aan te gaan tegen een rente van 4A en een koers van uiterlijk 9914 Wordt goedgevonden. Bij acclamatie worden daarop herbe noemd tot Voorzitter en leden der Gascom- missie de heeren Jhr. B. Ph. S. A. Storm van 's-Gravesande, D. ^h. Ruys en A. Ver steeg. Van de geldleening, aangegaan voor overname der Electrisclie Centrale worden uitgeloot de obligatiën genummerd 180, 174, 134, 84, 52 en 40. Thans is aan de orde de voorloopige vaststelling der rekening over 1925. Door de .commissie, belast met het nazien der rekening is gerapporteerd, dat alles in orde is bevonden en wordt geadviseerd tot vaststelling. De heer Provo Kluit brengt lof aan den ontvanger voor het keurige werk. Ontheffing van het verbod tot bouwen aan een niet-bouwstraat wordt verleend aan H. Riem Co., mevr. Meursing, Jhr. H. Loudon. B. A. Voorham, Maatschappij „Maaldrift", Douair, Speelman. Thans is aan de orde de behandeling van de begrooting voor de te stichten wa terleiding. De Voorz. zegt, dat de waterleiding reeds vaak een onderwerp van bespreking heeft uitgemaakt. Dat zij komen moet, is niet aan twijfel onderhevig, daar de gemeente zich steeds uitbreidt. Spr.' wil echter, alvorens den leden het woord te geven, nog wel op enkele punten wijzen. Zooals de leden uit de begrooling hebben gezien, is het een groot plan. Dit is een gevolg eerslens van het feit, dat Was senaar zich sneller uitbreidt dan aanvan kelijk werd gedacht en vervolgens van de omstandigheid, dat water zal worden ge leverd aan de Stichting „Do Tien Gemeen ten". Spr. wijst er vervolgens op, dat op het plan wellicht zou kunnen worden bezui nigd. Hij raadt dit echter af, omdat al vaak bewezen is met dergelijke bedrijven, dat de opzet te klein is geweest. Naar zijn oor deel en dat van deskundigen zal in de eer ste jaren ongetwijfeld verlies zijn te ver wachten, maar, aangezien de tijden gun stig zijn het belastbaar inkomen neemt steeds toe behoeft men hiervoor niet be ducht te zijn. Een eventueel verlies in de eerste jaren, begroot op f 26.000, kan Was senaar wel dragen. Spr. is er bovendien van overtuigd, dat er na een paar moei lijke jaren ongetwijfeld voordcelige jaren zullen aanbreken, afgezien nog van de moreele winst. Vervolgens zegt de Voorz., dat B. en W. van oordeel zijn, dat het werk niet moet worden opgedragen aan „Mabeg", omdat zij daarvan grooter voordeelen verwachten Wel zouden zij het onder haar toezicht willen doen uitvoeren. Tenslotte wijst hij erop, dat hij zicli meermalen heeft afgevraagd of er steeds voldoende water zal zijn, vooral als we zien, dat den Haag en Leiden over zoo'n uitgestrekt gebied water betrekken en Was senaar slechts een terrein heeft van 2iH.A Hij is echter daaromtrent volkomen ge rustgesteld door prof. Visser. Do boring, die is ingesteld, hoeft bewezen, dat er do eerste 10 jaren zeker voldoende water zal zijn. Daarna is het mogelijk overal, zelfs in de wegen, putten 'te maken. Na deze toelichting geeft de Voorzitter het woord aan de leden. De heer Drop is eerstens verwonderd, omdat deze begrooting niet eerst in de Commissie van Openbare Werken is be handeld en vervolgens wil hij gaarne op een paar punten de aandacht vestigen. In de toelichting, behoorendo bij de ren- tabiliteitsrekening, wordt gezegd, dat men een keuzo kan doen uit 3 verschillende ta riefsregelingen. Het meest billijk wordt genoemd het kamertarief, maar waarom dit het meest billijk is, wordt niet toege licht. Spr. wijst op den Haag. en Rotter dam, die een metertarief hebben. De Voorz zegt, dat men niet gehouden is aan een bepaald tarief. Hij erkent, dat het tarief naar het watergebruik hel bil- lijkst is, maar wijst er op. dat do invoe ring hiervan wellicht lot weinig gebruik zou kunnen leiden. Als het echter noodig zal blijken, zal ongetwijfeld tot invoering van een metertarie£ worden overgegaan. Wat de opmerking aangaat, dat de Com missie van Openbare Werken niet vooraf gehoord is, wijst de Voorzitter erop, dat B. en W. door de toezending van een exem plaar aan alle leden zulks niet noodig óórdeelden. Vervolgens wijst de heer Drop erop, dat in deze gemeente veel water zal worden aangewend voor tuinbesproeiing. Ilij vraagt of er wel aandacht aan geschon ken is, dat hiervoor veel water noodig zïal zijn. De Voorz. zegt, dat bij gebleken grooter afname wel spoedig meters zullen worden .geplaatst. De heer Prins heeft zteli de vraag ge steld of de gemeente bij de aanbesteding wel ervan verzekerd is, waar voor liaar geld te krijgen en vraagt of den adviseur de noodige waarborgen zijn gesteld, dat het bedrijf, na uitvoering van het plan, in allë opzichten zal voldoen, dat met name de machines van voldoende capaciteit zul len zijn, een voldoend aantal pulten, goed water ook bij levering van het volle kwan tum per etmaal, enz. De Voorz. meent den heer Prins to kun nen geruststellen. De adviseur der gemeen te is bij al zijn werken steeds gecontroleerd door prof. Visser, den grooten deskundige, die het geheelc plan voor waterleiding heeft opgezet en er veel belang bij 1109ft, dat do waterleiding voor „De Tien Ge meenten" regelmatig en goed functioneert. De heer Wouters betreurt het evenals de heer Drop, dat de begrooüng niet in de Commissie voor Openbare Werken is be handeld. Ook liij is van oordeel, dat de ge meente waarborgen moet hebben en geloofd niet, dat daartegen bezwaar zal beslaan Hij stelt vervolgens de vraag, waarom hel contract met de 10 Gemeenten nog niet ig geteekend. De Voorz. zegt, dat dit laatste wacht op de aanneming der begrooting. De heer Drop vindt het vreemd, dat men een adviseur, wien men vertrouwen heeft geschonken, wil vragen garantie te stellen. De Voorz. meent, dat dit in een of an deren vorm wellicht mogelijk is en stelt daarom voor, den adviseur der gemeente hieromtrent vragen te stellen in do open bare vergadering. Nadat do heer Gerbor, Directeur van Mabeg te Utrecht, is binnen gekomen, stelt de heer Prins hem do hier voor gestelde vragen. De heer Gerber wijst erop, dat Mabeg niet aansprakelijk kan worden gesteld voor het werk van de aannemers. Voor zoover er kwesties rijzen is hij van oordeel, dat deze door arbitrage kunnen worden be slecht. De heer Prins is met dit antwoord te vreden. De heer Wouters vraagt den adviseur nog of er voldoende water zal zijn, ook in do toekomst, waarop een bevredigend ant woord wordt gegeven. Nadat overigens niemand meer het woord verlangt, komt in stemming het voorstel van B. en W. om hem een crediet toe te staan van f 772.000, hen te machti gen tot het houden 'van de aanbesteding en lot afsluiting van het contract voor le vering aan de Tien Gemeenten. Met algemeene stemmen wordt dit voor stel aangenomen. De Voorz. hoopt, dat de waterleiding niet alleen een moreel, maar ook een fi nancieel voordeel aan do gemeente zal brengen ei zal strekken tot bloei der ge meente. De heer Wouters brengt dank aan U en W. voor den grooten arbeid, ten koste ge legd aan de voorbereiding van het plan, welke woorden met applaus worden onder streept. Op voorstel van B. en W. vvordl da;*..00 besloten v.nkelo gedeelten van wegen, waarvoor de vcreischte som is gestori, aan te wijzen als bouwstraat en goedgevonden, dat de af te stane strooken gronds door den eigenaar worden gebruikt tot het tijd stip, waarop zij voor we verbreeding noo dig zullen zijn. onder voorwaarde, dat on recognitie van 0.25 wordt betaald. Overeenkomstig zijn verzoek wordt sloten aan A. B. Borsboom te vorkoopen een perceel grond langs den Oostdorper- weg, ter grootte van 199 M2 tegen 15 per M2. Een verzoek van liet Bestuur der Chr. H.B.S. te Leiden om subsidie in de kosten van instandhouding voor 4 leerlingen uit deze gemeente lot een bedrag van f 174.91 wordt ingewilligd. Besloten wordt het huis aan de Haven, dat aanvankelijk niet meer als woning zou worden verhuurd, weder als zoodanig te ^rhuren aan L. Paardekooper voor per week. Bij de rondvraag wijst de heer Drop op vervuiling van de buitenwegen door paar den, mest, enz. Spr. zou daarin gaarne \yiHen voorzien, hetzij door aanschaffing van een veegmachino of anderszins. De Voorz. stelt voor deze vraag te be spreken in oen vergadering van de Com missie voor Openbare Werken, helgi en wordt goedgevonden. De heer J. G. Vogels zou gaarne zien dat een wandelpad werd aangelegd langs don Katwijkschen weg. De Voorz. zegt, dat dit reeds de aan dacht van B. en W. heeft. Vervolgens wijst de heer Vogels op den onooglijken toestand van het pleintje aan het einde der Rozen- steinstraat. Hij stelt voor, dit pleintje te omheinen met een muurtje, ter hoogte van oen A Meter, het plein (0 vullen met wit zand en dan te bestemmen tot openbare speelplaats. De Voorz. zegt, dat dit idee hem ,m- pathiek is en zegt overweging toe. De heer v. Barneveld zegt, dat do bewo ners van do huizen der Bouwvereeniging, waarin thans clectrisch licht is aange bracht, haar oude gaslampen gaarne we der zou willen afstaan aan het Gasbedrijf De Directeur wil deze lampen echter niet accepleeren. Hij vraagt overweging, dal liet bedrijf deze lamoen zal overnemen. 8SSGEZ©töï?EW MED^D?EG.I&G VERHAGEN'S PARIJSCHE WAFELS EN MILKO, streelen tong en gehemelte. FEUILLETON. Oorspronkelijk Detectieve-Roman door WILLIAM HOLT. „Door wie? Kom spreek ronduit mijn heer Bosch". „Goed dan, juffrouw, ik zal ronduit spre ken. Ik vrees, dat uw tante voor morgen die papieren vernietigen zal". „Maar dat is, dat is waanzin, zooiets tooogt u niet zeggen. Men zou er zoowaar uit kunnen opmaken, dat u mijn tante be- schouwt als, als een medeplichtige van den misdadiger, die bij het vernietigen van dj.e Papieren belang zou kunnen hebben. Ik kan heuscli niet toestaan, dat u zoo iets msinueert. Ik ben heusch boos op u. Het gaat werkelijk alle perken te buiten, hoe. uurft u zoo iets te insinueeren. En hoe durft u mij voorstellen, dat ik mijn tante 200 z°u bedriegen. Mijnheer Rosch, u moet kerkelijk dien hevigen slag, dien u op het hoofd gekeregen hebt nog niet te boven 'ÜJQ) anders zoudt u mij en u zelf dit be spaard hebben". Dora Burton was oprecht boos en veront waardigd, maar Rosch bewaarde zijn a'mte, al scheen hij zoo'n uitbarsting niet verwacht te hebben. »En toch", zoo antwoordde hij, „zou ik dan iets anders willen vragen. Tracht tante te bewegen, dat zij vanavond nog papieren onder uw bewaring stelt. Ge- ruik welk voorwendsel go wilt om dat aii haar gedaan te krijgen". „Maar ik begrijp niet „U zult later begrijpen". Op dat oogenblik werd aan de kamerdeur geklopt. Een dienstmeisje trad binnen. „Wat is er?" vroeg Dora Burton. Het meisje fluisterde haar iets in. - „Een oogenblik", zei Dora tot den detec tive, „mijn tante vraagt naar mij, wacht nog even hier, ons gesprek is nog niet ten einde, ik kom zoo terug". „Vraag het haar meteen", was alles wat do detective antwoordde. Dora Burton ging en hij wachtte. Maar hij zat nu niet rustig in den fauteuil voor den haard. Onrustig liep hij in de kamer op en neer. Op eens hoorde hij een gil. Snel opende hij de deur en liep de gang in en de trap op naar boven. Daar zag hij een kamerdeur open staan. Daar hielden Dora en het dienstmeisje bei den zich bezig met mevrouw Burton, die door een flauwte scheen overvallen. Maar niet dit scheen Rosch het meeste te ont stellen, hij rook een lucht van brandend papier. Hij liep voor den haard en zag duidelijk dat daarin verkoolde papieren brandden. Maar hij zag ook, dat cr niéts meer van te redden viel. Pas toen hij zich hiervan had overtuigd, schonk hij zijn aan dacht aan de bewusteloozc vrouw, die Dora met een rcukzout trachtte bij te brengen, terwijl het dienstmeisje hulpeloos er bij stond. „Was dit de kamer van mijnheer?" vroeg de detective. Het meisje knikte. „Ja, mevrouw is hierheen gegaan en flauw gevallen". De detective schoof nu zonder veel com plimenten Dora ter zijde. Hij nam zonder zichtbare moeite de bewusteloozo vrouw op. „Wijs mij haar kamer, dan zal ik haar daar heen dragen", zei hij kort. Twee minuten later lag zij op bed. Toen ging Rosch heen. „We kunnen morgen wel ons gesprek voortzetten, juffrouw Burton", zei hij, „gij moet nu de zieke verplegen. Ik loop met een langs den dokter om hem te waar schuwen". Dora knikte. Voor het ocgenblik scheen zij als vernietigd. Maar niet de flauwte van haar tante had haar zoo ontsteld, doch het feit, dat dc vrees, die de deWctive had uitgesproken zoo snel en onverwacht be waarheid was. Haar tante had de papieren van haar overleden oom verbrand. Yelc angstige gedachten en vragen kwa men bii haar op, doch zij dwong zich kalm te blijven, want nu had zij tot eersten plicht haar tante te helpen. Spoedig kwam de dokter, die de zieke nauwkeurig onderzocht. Op dc vragen van Dora antwoordde hij, dat haar tante wer kelijk hard ziek was, hij vreesde zeer voor zenuwkoortsen. T11 ieder geval moest cr dien nacht bij haai* gewaakt worden. En Dora Burton had heel den nacht, den langen angstigen nacht voor zich cm Ie waken en te denken aan het geheim, dat achter dit alles verscholen moest zijn. Zij had geen vermoeden wat het we zijn kon, inaar in ieder geval sch- an haar tante cr iets meer van tc weten en de detective ook. Maar waarom had haar tante hem in zijn onderzoek bemoeilijkt en waarom had dc detective al voorzien, dat zij dit doen zou? De moordenaar gearresteerd. Den dag daarna meldde Athur Rogi zich ten huize der Burton's en verzocht juf- j frouw Dora te spreken. Hij word lóecrcl-*- ten en Dom kwam hem met een beleefd, doeb tamelijk stroef lach'e tegemoet. ..Volgens belofte, juffrouw", zoo ving A>' het gesprek aan, „kom ik 11 medo- declen wat er gebeurd is en verslag van mr~> bevindingen uitbrengen. Maar ver moedelijk weet u al, dat mijnheer Rosch geen gevaar meer bedreigt". „Ja", antwoordde Dora, „ik heb mijn heer Rosch gesproken. Tic ben u dankbaar voor uw tuschenkomst". „Het spijt me te moeten zeggen, dat ik dien dank niet verdien. Mijn tusschen- komst heeft zich bepaald tot bet consta- teeren van het feit, dat mijn vriend uit nemend verzorgd werd, na een onverhoed- schen aanval van onbekende ziidc. Als hij nog in gevaar geweest was en ik had hem er uit gered, ja dan, maar dat. is hier niet het rreval". „Misschien is uw tusschenkomst toch van grooter belang geweest dan u meent", zei Dora, ,want als men die tusschenkomst niet verwacht had, zou dan wel dc verple ging zoo zorgvol en vriendelijk geweest zi'n?" Me *.r Roger schudde het hoofd. ..Huor eens, juffrouw Burton", zoide hii, „ik geloof nu toch, dat uw natuurlijk wan trouwen u parten speelt. Men heeft op den Eikenhof Rosch gevonden, hem opgenomen en verpleegd, zooals ieder fatsoenlijk mensch dat natuurlijk gedaan zou hebben. Men wist eerst niet met wien men tc doen had, maar toen men vernam, dat do ge- wonde een kennis van mij zijn moest, heeft men, mij dadelijk een telegram gestuurd. In dat alles ligt toch geen grond o veronderstellen, dat men alleen 01 j zoo met Rosch gedaan zou hebben. g had mij immers gevoeglijk overal bu. - 1 kunnen houden". „U verdedigt uw vrienden op het kas teel met veel vuur". Het was itogcr even alsof hij ges' werd. Daar was het weer; dat oneeb *5 wantrouwen, dat zij jegens hem veel 'c, omdat zij in liem zag den advocaat van 'o tegenpartij. Zij scheen wel te celooven in zijn vriendschap voor den detective, nvnr voor de rest in hem niet heb minste ver trouwen te stellen. ..Pardon", zei hij, ,,ik reken dc familie Wijdeveld op den Eikenhof volstrekt niet tot mijn vrienden. Ik ben slechts om zake lijke reden met hen in aanraking geko men. Te groot zou waarlijk mijn vrienden kring worden, als ik daartoe mijn cliën ten zou moeten rekenen". „Ja, juist", antwoordde Dora Burton, „ik heb mij verkeerd uitgedurkt. Gij verde digt uw cliënten met veel vuur. Ik begrijp, dat dit uw plicht is, maar mijnheer Roger, uw verdediging kan mij niet overtuiccn, dat daar on den Eikenhof eiged''1- -lies 35Po onschiddig is toegegaan me tracht te doen geloovcn".

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 9