Donderdag 7 October 1926 R. K. Staatspartij. Dc Partijraad en St. Michael-Clubs. Men zendt ons ter opname do volgende 100 Do St. Mickael-Glubs, in den Rijks- fcièskring Tilburg in vergadering bijeen te Breda op 3 October 1926, spreken er liun- no afkeuring over uit, dat door het Be- Etuur van dien Rijkskieskring verzuimd js tijdig het Reglement van dien Rijks- kieskring in overeenstemming te brengen met het vastgestelde Reglement van de R K. Staatspartij, waardoor het niet mogelijk is gebleken de afgevaardigden voor den Partijraad aan te wijzen op de voorgeschreven wijze en de kiezers hun rechtmatigen invloed op de samenstelling van den Partijraad is ontnomen en beslui ten deze motie ter kennis te brengen van den voorzitter der R. K. Staatspartij, het Rijkskieskringbestuur, de Besturen der Provincial© Kieskringen in genoemden jjkskieakring en van de Pers." Salarissen lager Postpersoneel. Een conferentie met den Minister. De minister van Waterstaat hoeft ont vangen een deputatie van vijf leden uit 'de Postale Commissie van Overleg, welke 'een salarisverbetering voor de bestellers jen eenige andere lagere ambtenaren be pleitte. Do minister gaf te kennen, dat een her ziening van salarissen over het loopende jaar als uitgesloten kan worden be schouwd. Ten aanzien van hetgeen in de 'toekomst mogelijk zou zijn verklaarde de minister, dat een partieele herziening niet kan worden overwogen en dat hij de vraag, of er voor het bestellerscorps en voor°eentge andere lagere ambtenaren bij 'den P. T T. iets moet worden gedaan eerst en alleen dan in behandeling zal kunnen nemen, wanneer de Commissie yan Overleg onomstootelijk kan aantoo- uen, dat een bepaalde categorio ten op zichte van andere onjuist is ingedeeld. De minister achtte het onwaarschijnlijk, 'dat de Commissie daarin zou slagen, maar voor deze poging wilde hij wel zijne medewerking geven zonder op het resul taat nu reeds vooruit te loopen. Kamer van Koophandel te Haarlem. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en omstreken, die thans in het gebouw op den hoek van den gruisweg en de Parklaan over eenige vertrekken beschikt, zal, naar wij verne men, zich over ©enigen tijd in een eigen gebouw vestigen. In de gisteren gehouden besloten vergadering is besloten tot aan koop van een groot huis aan het Nassau- plein te Haarlem. Daar de Kamer door huur nog eenigen tijd aan het gebouw aan den Kruisweg gebonden is, zal de verhuizing nog vooreerst niet plaats heb ben. UIT DE OMGEVING WARMOND. GEMEENTERAAD. Subsidie Chr. H.B.S. Wij ziging stratenplan. Ge- meentebegrooting. On derwijskwestie. Onder voorzitterschap van den heer A. tl. Scbölvinck hield gisteren de Raad dezer Gemeente een Openbare Vergadering. De heeren Mr. D. W. Molhuijsen en W. H. 'Heemskerk hadden bericht van verhinde ring gezonden, terwijl ook de heer C. van Schie op het appel ontbrak. iWegens verlof van den Secretaris werd deze vervangen dóór den Loco-Secretaris i den heer J. A. M. Luijten. Nadat de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze bad geopend werden de notulen der vorige bijeenkomst voorge lezen en werden dezelve onveranderd vast gesteld. De voorz. deelde mede dat sinds de vo rige vergadering de navolgende stukken waren binnengekomen: Schrijven van H.H. Gedeputeerde Sta ten dezer Provincie houdende goedkeuring van het besluit van den Raad d.d. 16 Juli j.L tot wijziging der begrooting dienstjaar 1920. Schrijven van H.H. Gedeputeerde Staten d.d. 13 September jJ. waarin wordt mede gedeeld, dat de rekening over 1924 is vast gesteld en goedgekeurd. Beido stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Nog was binnengekomen een adres van de Vereeniging voor Christelijk Middel baar Onderwijs te Leiden Secretainaat Rijnsburgerweg No. 2 houdende verzoek om aan de Christelijke H. B. S. aldaar een bijdrage te willen foekennen van 21.86 op grond dat deze school bezocht wordt door een leerling uit deze Gemeente, De voorz. zegt dat een dergelijk adres ook verleden jaar is behandeld en toen door B. en W. is geadviseerd afwijzend te beschikken. Na ampele bespreking zijn B. en W. thans echter een andere mecning toege daan en stellen zij den Raad voor, voor dit jaar het gevraagde be-drag toe te kennen. Waar, zegt de voorz., wij ten opzichte van het Openbaar Onderwijs verplicht zijn in een dergelijk geval in de kosten bij te dragen, achten zij het billijk dat ook aan de Christelijke scholen een bijdrage toe te kennen. Waar de Raad zich volkomen met de zienswijze van het College van B. en W. kon vereenigen, werd besloten dit jaar bo vengenoemde bijdrage toe te kennen. Te behandelen punten: 1. Wijziging Stratenplan tusschon do buitenplaats „Groot Leerust" en het „Huijs te Warmont". In verband met een ingekomen aanvraag tot bouw van een woning door L. van Noort alhier, stellen B. eh W. voor het stratenplan daar ter plaatse te wijzigen en aan L. van Noort voornoemd vergun ning tot den bouw te geven onder uitdruk kelijk beding evenwel, dat wanneer van Noort reeds thans tot den bouw wil over gaan, dit geheel voor zijn eigen risico ge schiedt met welke beperking do Raad zich kon vereenigen. 2. Vaststelling Gemeente-begrooting dienstjaar 1927. Behoudens enkele kleine opmerkingen had het lid van Stijn tegen de door B. en W. aangeboden 1m- grooting, geen bezwaar. Spr. was echter van meening dat de straatverlichting voor al wat betreft de kloklantaarns veel te wenschen overliet en zag gaarne dat hierin verbetering werd gebracht. De voorz. was ook van meening dat de verlichting niet was zooals ze zijn moest en zegde onder zoek en verbetering toe. Het lid Havcr- knv* maakte hn?T,TooT fefTori «vp nocf i'an f300.— uitgetrokken vcor de vergoeding van huishuur van F. Vlugt. Daar de voorz. mededeelt, dat deze aangelegenheid reeds de aandacht had van B. en W. werd be sloten deze post te handhaven, in afwach ting van een nadere regeling dienaan gaande. In een wijd opgezet betoog zette de heer Haverkort uiteen dat ook de po9t van f 150.aan salaris voor den Directeur der werkloosheidsverzekering geschrapt kon worden. Spr. was van meening dat de Ge meente hier geld uitgeeft, waarvoor nooit of nimmer resultaten verkregen zijn en als zoodanig kwam hem deze post overbodig voor. De voorz. antwoordt dat B. en W. hebben nagegaan of handhaving van deze post in het belang der Gemeente was en tot do overtuiging zijn gekomen, dat deze post wel' degelijk bestaansrecht heeft. Na uitvoerige bespreking wordt besloten ook deze post op de begrooting 1997 te band haven. Bij de begrooting voor het Water leidingbedrijf welk bedrijf vnpr het lid Fa- verkort altijd nog een huiverige zaak blijft, is cenoemd lid van meening dat de ver goeding voor den incasseerder der kwi tanties veel te hoog is en acht spr. de helft van het thans uitgekeerde bedrag in ruime mate voldoende. Ook het lid van Stijn toont aan de hand van een door hem ge maakte berekening dat het salaris werke lijk zeer hoog te noemen is, welke meening echter door den voorz. bestreden wordt. Na eenige bespreking wordt besloten, de uit te keeren vergoeding dit jaar nog niot te verminderen doch met klem dringt het lid Haverkort er op aan, dezelve het vol gende jaar op zijn minst te halveeren. De voorz. deelt mede, dat de Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Leiden te Leiden bezwaren heeft gemaakt tegen het door den Raad in zijn vorige vergadering genomen besluit, tot benoe ming van mej. P. van Delft, assisten te met akte aan de Openbare Lagere School alhier, tot onderwijzeres in de nut tige handwerken aan voornoemde school op grond van het feit, dat genoemde juffrouw ingeyolge de daaromtrent gegeven voor schriften, uit hoofde van haar betrekking verplicht was dit onderwijs gratis te ge ven'. De leden namen met verwondering van deze mededeeling kennis, doch, «als het hier inderdaad een wettelijke regeling betreft, was er weinig aan te doen en werd het desbetreffend besluit ingetrokken. Nog deelt de voorz. mede, dat B. en W. zich omtrent deze kwestie in verbinding heb ben eesteld mei den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, teneinde een Ministericele beslissing uit te lokken. Wordt besloten eerst deze beslis sing af te wachten, alvorens verdere maat regelen te nemen. De voorz. deelt mede, dat B. en W. een onderhoud hebben gehad met een der Firmanten van de Firma G. B. de Vroomen en Zoon waarbij deze me dedeelde, dat de Firma niet bereid is een servituut op het land te nemen, om aan do ""Gebr. van Kemnen gelegenheid tot het bouwen van een dubbel woonhuis te geven, welke mededeeling voor kennisgeving wordt aangenomen. De voorz. zegt dat do Haven nog niet in een dergelijken staat verkeert, waarin zij als goed bruikbaren haven moet verkeeren en stelt voor, hierin de noodige verbetering aan te brengen to meer, waar de Gemeente thans in de ge legenheid is, op voordeelige wijze in het bezit te komen van de benoodigde keien voor bestrating van het middenvak. Wordt besloten aan de Gemeente-Opzichter op dracht te geven, eerst een nauwkeurige be rekening van de kosten te doen maken, terwijl aan B. en W; een beperkte vrijheid wordt gegeven, in deze de noodige werken te doen uitvoeren. Daar de gebruikelijke rondvraag niets oplevert wordt de ver gadering gesloten. KATWIJK. Burgerwacht. De Ivatwijksche Bur gerwacht hield Dinsdag een ledenvergade ring, welke tamelijk goed was bezocht, onder voorzitterschap van den burgc- meeester. Vervolgens bracht de penning meester do heer J. Baalbergen financieel verslag uit waaruit bieek, dat, dank zij de reeds dit voorjaar ingevoerde bezuini gingen, er op heden een klein batig saldo is. Gehoopt wordt ook op het einde van het boekjaar zonder nadeelig saldo te kunnen sluiten. Verve' :«ns had do be stuursverkiezing plaats. Het gekeele be stuur trad af en was herkiesbaar. Na stemmingen werden herkozen de heeren J. Baalbergen, C. v. Leeuwen en Jac. Meijer; gekozen werden de heere E. Scho- neveld, P. Slingerland en P. G. Bloot. (De heer Jac. Gesink deelde mede niet meer in aanmerking te willen komen). Na rondvraag, waarbij het aankoopen van een buks voor to houden winteroefeningen ter sprake kwam, welke aangelegenheid in handen gegeven werd van het bestuur, sloot de burgemeester met dank voor do opkomst en belangstelling, deze vergade ring. In gehouden bestuursvergadering der Burgerwacht werden de functies als volgt verdeeld: voorz. de burgemeester, de heer de Waal Malefijt, J. Baalbergen, penn., Jac. Meijer, seer., C. van Leeuwen, E. Schoneveld, P. Slingerland en P. C. Bloot bestuursleden. Commandant de lieer Jac. Meijer. Magazijnmeester is de heer Ruwhof te Katwijk aan Zee. Het magazijn is gevestigd tq, Katwijk aan Zee. VOORSCHOTEN. Geboren: Leendert z. van L. Ver meer on M. A. Beukenholdt Gusta Geertruida d. van P. Bogerd en G. Zwaan. Ondertrouwd: H. Bavelaar en B. van Zijll L. Klaassen en G. E. Lange- veld. Getrouwd: W. L. Oorschot en G. G. Remmerswaal. OE R8JB3STREEK HAZERSWOUDE. GEMEENTERAAD. Een onbewaakte overweg? Subsidie Chr. H. B. S. Proef wegverbetering. Vergadering van den Raad op Dinsdag 5 October, des v.m. 10 uur. Voorzitter ia de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorz. opent de vergadering met ambtsgebed. De Secretaris leest de notulen der vo rige vergadering, die onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. De Voorz. doet mededeeling van inge komen stukken w.o. missive van Ged. Staten houdende goedkeuring van comp- tabiliteitsbesluiten; idem rekening 1924 behoudens eenige opmerkingen goedge keurd. Schrijven van den Hoofdinspecteur voor Spoor- en Tramwegen verzoekende inlichting of er bezwaar bestaat tegen op heffing van bewaking van den overweg op den Gemeeneweg. De Voorz. deelt mede dat door B. en W. hierop een schrij ven is verzonden, waarin ten sterkste wordt ontraden, mét het oog op het druk ke verkeer, biertoe over te gaan, waar mede do raad zicb volkomen kan ver eenigen. Een adres is ingekomen van de heeren J. Harker, J. Vente, A. Endevekl en J. van VIjet met .verzoek een uitpad op den Voorweg te mogen aanleggen voor hun gebouwde eigendom of perceel weiland op gemeentegrond. B. en W. stellen voor aan het verzoek te voldoen, waartoe wordt be sloten. Een adres van den heer Is. Erikson, waarin begrooting der kosten voor aan leg en levering van electrische stroom aan ingezetenen van het Rietveld, met 13 handteekeningen van bewoners van bet Rietveld, wordt gesteld in handen van B. en W. Ingekomen is de Balans, winst- en Verliesrekening van den Keuringsdienst voor waren. Schrijven van den heer In specteur van Rijks Dir. Belastingen dat het bedrag der gemeentelijke inkomsten belasting over den dienst 19251926 be draagt de som van 49.343.39. Proces verbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger. Mededeeling van den betrok ken aannemer dat het plaatsen van een bliksemafleider op den gemeentetoren beeft plaats gehad. Al deze stukken wor den voor kennisgeving aangenomen. De Voorz. doet voorlezing van het rap port van de commissie benoemd tot na zien der rekening waterleidingbedrijf en gemeente-rekeuing 1925. De commissie adviseert, na grondig onderzoek de reke ning goed te keuren. Overeenkomstig het advies wordt de rekening voor bet water leidingbedrijf over 1925 voorloopig vast gesteld op 14.263.01, met een saldo van 58.86. Do gemeenterekening over 1925 wordt voorloopig vastgesteld, de gewone dienst tot een bedrag in ontvangsten op I 138..151.59, en uitgaven op 123.272.77, batig slot 14.878.82, de kapitaaldienst in ontvangst en uitgaaf op 2257.91. De Voorz. brengt aan de commissie een woord van dank voor baar arbeid. Aangeboden wordt de begrooting wa terleidingbedrijf over 1927 waarvan do ontvangst en uitgaven zijn geraamd op 13.575 en de kapitaaldienst op 261.43. Vervolgens wordt aangeboden de ge meen tc-begrooting voor 1927 waarvan do ontvangsten en uitgaven zijn geraamd op 126.241.59 met een bedrag van 3500 voor onvoorziene uitgaven. De Voorz. doet hierbij do voorloopige mededeeling dat geen verbooging van percentage zal noo- dig zijn; dat de bedoeling is de opcenten voor vermogensbelasting lc brengen op UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Vrijdag 8 Ocioföjfó- Hilvereum, 1050 M. 12fPolitieberichten. 5.007.00 Vooravondconcecrt door Eö| H. D. O.-orkest. 7.Politieberichten'. 7.007.30 Franseho les voor meergab vorderden. 7.808.00 Franscho conversatieles. 8.10 Persberichten. 8.20 Lezing door Dr. B. G. Esscher, prof. a. d. Universiteit to Leiden: „Dè ontwikkeling van de aardkorst". 9.109.30 Liederen van Brahms, te zingen door Mario Moeton, sopraan. 9.3010.Volksliederen, lo avondi Noderlandsche volksliederen. 10.Persberichten. Daarna dansmu ziek door de Indian dance-orchestre. Lei der: Hans Mossel. D a v c n t r y, 1600 M. 11.2012.50 Concert door bot radio kwartet en solisten (sopraan, bariton, piano). 12 501.20 Orgelconcert van de St. Botolphs-kerk. I.202.20 Lunchmuziek van hotel Me- tropole. 3.40 Lezing: Elementary French. 4.05 Schoolkinderenconcert. 5.05 Kinderuurtjo. 5.50 Speeches o.a. van den Bisschop van Manchester. 6.20 Orkestconcort. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht cn nieuws. 7.30 Lezing: Seen on the screen 7.48 Muziek. 8.Lezing: The housing problom. 8.20 Sympbonieconcert. Orkest en W Primrose, viool. 9.50 Voorlezing: Forestalled. 10.05 Sonates van Beethoven» door M Gole, piano. 10.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 10.27 „De Meesterzangers", 2o scèno d. 3e acte v. d. Opera v. Wagner. 10.55 Licht symphonieprogramma. O kest en tenor. II.2012.20 Dansmuziek. „Radio-PariB" 1750 M. 12.502.00 Concert door bet Gayina. 5.055.55 Concert. 8.5010 35 Orkestconcert. Königswustcrbausen, 1300 M. en Berlijn 504 en 571 M. 7.50 Lezing: Auslands-deutschtum and Heimat. 8.20 Voorlezing: Essays von Leo Lania. 8.50 Het lied v. d. Duitsche Rococo. E. d'Hcureuse, sopraan. 9.5011.50 Dansmuziek door de Kerm- bachkapel Brussel 487 L' cnAntworpcn 265 M. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestmuziek. 8.50 Vertellingen van Mark Twain. 9.4010.20 Vertellingen door Hr. Don- nay. Daarna orkestmuziek. M n s t o r, 410 M. 12 351.50 Volks-orkestconcert. 3.053.35 Verhaaltjes vertellen. 3.354.20 Keukenpraatje. 4.205.50 Liedjes bij de luit. 6.007.00 Plat-Duitsche liederen en voordrachten. 7.20—7.50 Lezing. 7.509.20 Orkeslconcert. 9.3010.20 Werken van Boieldicu door orkest. 50 en de schoolgelden, die in onze ge meente -abnormaal hoog zijn, te verlagen. Tot leden der commissie voor bet nazien der begroetingen worden gekozen do hee ren M. Heijker, A. J. de Jong on D. Bui tenhuis, diie zich hiertoe bereid verklaren. Op do voordracht voor 2 leden voor het college van Zetters worden geplaatst do heeren Jac. van Beek (aftredend) en A. IHGEZ0N3EM MEDEDEELIHG Op Ow Jour, bij de Thee, Mevrouw, belmoren VERHAGEN's PARIJSCHE WAFELS en MILKOÜ! FEUILLETON. Oorspronkelijk Detectieve-Roman door WILLIAM HOLT. 21) kebfc mij nog altijd niet verteld, mijn heer Roscli", zeide zij, „wat u overkomen is on hoe u aan het gevaar is ontsnapt, daarin u verkeerd hebt". «En u nog niet, wie u het briefje bracht, dat n emtrent mij waarschuwde. Maar ik geloof", vervolgde do detective, „dat uw tante zich niet wel gevoelt". Inderdaad zag de arme vrouw er zeer Vermoeid uit. «Leid haar naar haar kamer; misschien tol mevrouw zich liever te bed begeven". Mevrouw Burton weersprak dit niet. Zij 8^5 «iet Dora heen, maar bij de deur foendde zij zich nog even tot den detec tive? „En de waarheid zal vreeselijk zijn", u- or 11 200 vreeseIük als de angst, die u nu lijdt", antwoordde Rosch kalm. »"ees gerust mevrouw, het zal anders zijn flan u vreest". Toen stoot hij kalm de deur achter de dames, ging voor den haard zitten, die ^clitjes brandde en een aangename warm- Jjö Hij sloot de oogen en lag heerlijk ïn den gemakkelijken z tol, dat hij werkelijk moeite had den laap te overwinnen:. nil1 a g?*^on hijd kwam Dora Burton weer fe W*TeD' detective scheen het niet w «berken, een oogenblik bleef fij bij de deur, die zij zachtjes gesloten had, naar hem staan kijken. Toen zeide zij: „U schiint wel ernstig over het geheimzinnig probleem na te den ken". Rosch richtte zich op. „Als ik u de volkomen waarheid zeggen moet, juffrouw Burton", zeide hii. „dan was ik niet aan het donken, maar half aan het soezen. eHt ia hier zoo behaaglijk, als u nog even langer uitgebleven waart, had u mij in diepen slaap aangetroffen. Eeu vreemd idee zoudt u dan van den wakke ren detective gekregen hebben, niet waar? Maar tot mijn verontschuldiging strekke, dat ik misschien nog niet bekomen ben van den tik dien ik op m'n hoofd gehad heb". „U hebt moeten vechten, men heeft u ge slagen?" riep Dora. „Gevochten heb ik niet. Maar, ja, gesla gen ben ik wel; men heeft mij een slag op het hoofd gegeven, die mij bewusteloos deed neerstorten. Maar ik schijn nog al een harden schedel te hebben". „Vertel me toch wat er gebeurd is", zei Dora dringend. „Nu, dat is gauw gedaan. Ik heb een kijkje genomen op den Eikenhof, of liever in het park dat er bij behoort. Ik had daar een ontmoeting met iemand, die mij aar dige inlichtingen zou kunnen geven, maar werd plotseling van achteren neergesla gen". „En toen?" „Toen vond ik mezelf terug, netjes ver pleegd in een kamer van het kasteel. Men heeft waarlijk alle zorgen.aan mij be steed". „Ja ,en verder?" „Verder. Nu, ik neb nog iets gehoord, dat mij van belang leek, namelijk dit, dat de jonge dame, met wie ik sprak, krankzin nig is. En dat zij verdwenen is, na dio ontmoeting met mij. En zij zou de grens over gaan met mijnheer van Beekum". „Met Frans van Beekum?" „Weineen, met den ouden heer. O ja, u weet nog niet, dat die teruggekomen was". „Teruggekomen, hierheen?" „Ja, hij wilde zich bij de-justitie aange ven, maar is weer teruggekeerd". „Gelooft U dat?" „Ja zeker, ik geloof, dat hij terugkwam en werkelijk hst plan had rnch zelf aan te geven, want hij wilde zioh vrij pleiten van de beschuldiging van moord op uw oom". „Maar waarom deed hij dat niet?" „Ja, waarom? En waarom nam bij dat meisio mee? Dat w»et ik ook nog niet". „Maar u weet ni3er dr.n u mij zeggen wilt". „Toch niet, misschien vermoed ik wel een en ander, doch wat hebt u aan vermoe dens. Vertel mij eerst eens. wie heeft u het briefje gezonden, waarmee u bij mijn vriend Athur geweest zijt?" Dora haalde de schouders op., „Ik weet het niet", zeide zij. „Wie heeft het dan gebracht?" „Dezelfde jongen, die mijnheer Roger een briefje bezorgde en die door u uitge hoord werd". Rosch glimlachte. „Dien gij dus ook uitgehoord hebt. Wel nu, wat zijt ge vau dat spraakzame jeng- mensch gewaar kunnen worden. Tocli ze ker wel wie hem dat briefje had laten be zorgen". „Hij zei, dat hij het van de huishoudster had gekregen, die hem gezegd had or niot met den baron cf de freule over te spre ken. Maar Als dat waar is kan die huis houdster, dunkt n?3, slechte tusschenper- soon geweest zijn". De detctive was ten zeerste geïnteres seerd. Even zweeg hij en si aarde peinzend in het vuur. Dora Burton wachtte, maar zij voelde zich teleurgesteld, toen Rosch opnieuw een vraag stelde. Want opeens roerde hij een geheel ander onderwerp aan. „Juffrouw Eurton", zeide hij, „uw tante is erg ongesteld. Maar misschien bevindt zij zich nog niet te bed. Zou het nu wer kelijk. onmogelijk zijn, dat gij van avond nog met haar die p apieren van uw oom na zocht?" „Zij heeft beloofd, dat het morgen zou gebeuren en „Jawel, en daar nam ik genoegen mee, ik weet wat u zeggen wilt. Maar geloof me, niets is voor het oogenblik dringender dan dat ik vanavond nog meer daarom trent weet. Luister eens, u wilt beslist dat het drama wordt opgelost, dat we precies achter de waarheid komen?" „Dat wensch ik beslist". „Men zegt wel eens dat in den oorlog alle middelen geoorloofd zijn. Dat gaat te ver, maar men bezigt dan toch wel heel veel middelen, die men in andere omstan digheden beslist veroordeelen zou. In ze keren zin is at ook zoo bij een strijd tegen een gewetenloos misdadiger, gelijk wij dien thans ook voeren. Om erger te voorkomen, moeien wij ook over bezwaren heen stap pen, die ons in andere gevallen zouden weerhouden. „Waarvoor die lange inleiding?" „Omdat ik we) lust heb u tot iets over te halen, waarin ik weet, dat u niot gemak kelijk zult toestemmen, juffrouw Burton". „En wat is dat?" „Ik zou u willen vooistellen, dat u tracht u van iets meester to maken, dat strikt genomen niet aan u behoort. Ik bedoel dit: probeer u meester to maken van de pa pieren, die uw oom toebehooren en die wij dadelijk noodig zullen hebben". „Hè?" vroeg Dora verwonderd, „u stelt me voor, desnoods zonder mijn tante daar in te kennen, die papieren van mijn oom te stelen, ja ik weet er housoh geen ander woord voor. Dat kunt u niot mecnen, mijn heer Rosch". Rosch haalde heel even. de schouders op. „Stelen is een heel hard woord", zei hij. „ik wil niet dat we uw tante zullen boroo- ven van hetgeen haar behoort. Maar ja, ik heb al gezegd hot is geen mooi middel, dat ik toepassen wil". „Stelt u dan zoovcd belang in het ken nis nemen van die papieren, waarvan u nog maar alleen vermoedt dat ze er zijn!" „Ja". „Maar u zult ze morgen hebben". „Misschien". „O, maar ik zal ze met tante nakijken en „Als zo er dan nog zijn". „Wat is dat nu; u zult me toch niet wijs willen rnaken, dat ze van nacht nog gesto len zouden worden. Ze ligegn veilig be waard en wie weet er van, wie zou ze wil len?" „Welnu, gestolen zullen zo niet worden, maar vernietigd misschien". (Wordf vervolgd).

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 15