WOENSDAG 6 OCTOBER 1926 No. 5381 ZONDAGSBLAD. 18e Jaargang. 3)e £cicbelie (Bou^a/nt 09 ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal, jij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL Franco per post I 2.95 per kwartaaL jet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct per kwartaaL bq voor uitbetaling. Afzonderlijke nmnmera 5 ct. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adeertontlën 30 eenl per regel Voor Ingebonden Mededeelingen wordt het dnbbele ven het tarief berekend. Kleine advertenilën. van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, hunr en vei. bnnr, koop en VBrkoop 10.50. tl) NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLAOEN. De administratie herinnert er aan dat Het Abonnementsgeld 0.50 4e kwar taal op het Zondagsblad heden moet wor den betaald. V Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. Wij hebben in eenige artikelen uiteenge zet het pro en contra van het Neder landsch-Belgisch verdrag. Objectief en, naar wij meenen, duidelijk, zoodat onze le zers ingelicht zijn en partij kunnen kiezen, indienzij zulks wenschen. Wij zelf stellen ons nog niet, althans nog niet met beslistheid, partij in deze. De openbare behandeling in de Twede Kamer kan o.i. nog heel veel licht werpen over de draagwijdte van 'het Verdrag. Een wensch moge hier worden neerge schreven: De Tweede Kamer heeft nog niet dikwijls een internationale kwestie be handeld en aan internationale politiek ge daan; zij is daaraan dus niet gewend. Dat onze Volksvertegenwoordiging zich er nu van overtuigd moge toonen, dat de aan dacht van heel de Volkenbond op haar is gevestigdovertuigd ook vooral, dat het nationaal belang gebaat is met een goede verhouding met België; dat. wat dit laat ste betreft, het verlangen daarnaar daad werkelijk moet spreken zoowel uit wat de voor- als uit wat de tegenstanders van het Verdrag beoogen. Deze laatste zouden zich dan ook ongetwijfeld niet mogen tevreden stellen met een verwerping van het Ver drag, doch dan daarvoor een concreet nieuw plan moeten stellen, dat h.i. beter is en voor beide partijen aanvaardbaar. Daar ziin er, die voorspellen, dat de aan neming van het Verdrag een dubbeltje op z'n kant. zal zijn, dat bet op z'n voordee- ligst genomen slechts een kleine meer derheid zal halen. Dat zou ons spijten. O.i. is het verreweg het beste, dat het in ieder geval een groote meerderheid is, die, hetzij tot aanneming hetzij tot verwerping, be slist. Bij een wetsontwerp als dit mogén zeker niet enkele stemmen den doorslag geven; het moge de vrucht zijn van de in de Tweede Kamer te voeren discussies, dat zulks wordt voorkomen! BUITENLAND Duitschland Het incident te Mainz. De dader is een Duitsch e x-o f f i c i e r. Aangaande het incident te Mainz mel den de bladen het volgende: De onder officier Andingou gebruikte iets in een café te Neustadt, dat vol was met Duit- sche bezoekers, toen een Duitsch' burger oen onderofficier naderde, hem eerst las tig viel en hem daarna een dolk liet zien. plotseling greep de burger het hoofd van Andingou, trok het naar achteren en bracht den Franschen onderofficier een steek in de hartstreek toe. Hij liep daarop Oet café uit en ontvluchtte op een motor rijwiel. De Duitsche autoriteiten hebben zich ter beschikking van de Fransche gesteld om den dader, dje gebleken is, de ex-offi toer Ehrardt te zijn, op te sporen. Ds Maagdenburgsche moordaffaire. Rudolf Haas eischt 900.000 marl schadevergoeding. de Uit Maagdenburg wordt gemeld, dat Mtoikant Rudolf Haas 900.000 mark Kiiadevergoeding van den slaat eischt, P grond van het feit, dat de firma Haas «13 gevolg van zijn arrestatie groote sclia- beeft beleden en wel door het niet Ian reeda ^gezegde orders, do- >ens door het opzeggen van credieten. Frankrijk. HSrrlot en de socialisten. m™, ?°ïalisleI1 het Rhone-deparle- «rot bebben opnieuw tegen het aanblU- Tv™ Herriot als burgemeester van •don geprotesteerd. RiL- "ï®4 ,proteat wordt verklaard, dat «mot als minister in het kabinet-Poin- wra met meer geschikt is om aan het OrenLI"1,<K5n .gemeente te staan, die heeft socialistisch is. De kwestie van eer dan locale beteekenis en is gaat j Politiek belang, daar het hier Scale M- 'oraliteit van de geheelo ra- SociaüoF Reeds tweemaal hebben do iua openIi>1 verklaard, dat Herriot •ooial,'!Pr°iUW™ "J**1 meer bezit> en d0 IteötriirT10 partü Herriot zoo lang D> bij zijn ambt neerlegt. Engeland Het mijnconflict. De rogoeringavoors tellen verworpen. De executieve van de mijnwerkersfede ratie komt heden bijeen ter voorbereiding •an de nationale gedelegeerden-conferen tie die Donderdag a.s. zal worden gehou den. De uitslag der stemming in de districten over de regeringsvoorstellen ter beëin diging van het conflict zal nader bekend worden gemaakt; het staat intusschen wel vast, dat de voorstellen zijn verworpen. De stemming geeft echter een verwron gen beeld van de situatie daar in do meeste gevallen de arbeiders, die het werk hebben hervat niet gestemd hebben. In Lancashire was dezen arbeiders zelfs het recht tot stemmen ontzegd. De gedelegeerdenconferenties van Zuid en Schotland hebben zich scherp vijandig gesteld tegenover de door de re geering aangeboden voorwaarden. To Cardiff is zelfs een resolutie aangenomen, waarin de terugtrekking der veiligheids- manschappen gevraagd wordt. Ok te Dur ham zijn de voorstellen met groote meer derheid verworpen, terwijl in Northum berland, waar de districtleiders een com promis hebben aanbevolen, waarschijnlijk een meerderheid zich tegen het advies der leiders zal uitspreken. De uitslag der stemming in Lancashiro en .Yorkshire is nog niet bekend. In Lei cestershire en Derbyshire is de uitslag der stemming, naar men vermoedt, ten gunste van aanvaarding. Wanneer zich inderdaad een meerderheid tegen aan vaarding der voorstellen uitspreekt, kan men niets anders verwachten dan een ge leidelijk verloop der staking en een her vatting van het werk, zelfs niet op dis trictsovereenkomsten, doch op indivi- dueele overeenkomsten voor elke mijn. Als de stemming, tegen de verwachting, ten gunste van de aanvaarding der voor stellen uitvalt, komt de regeering in een moeilijke positie. MacDonald zeide in een gisteren gehouden redevoering, dat hij, hoewel hij tegen de voorstellen is, om één reden zou wenschen, dat zij werden aan genomen, n.l. om te zien, of de regeering de mijn-eigenaars tot aanvaarding der voorstellen zou dwingen. Intusschen is het aantal mijnwerkers, dat gisteren aan het werk is gegaan, grooter dan op eenigen anderen dag. Gis teren hebben namelijk 14.729 mijnwerkers het werk hervat. De Londensche havenarbeiders weer aan het werk. De havenarbeiders hebben in afwach ting van besprekingen met de werkgevers den arbeid hervat. Zwitserland. Hervatting der betrekkingen BernMoskou. Serieuze besprekingen gaande. De „Matin" verneemt uit Genève, dat op het oogenblik besprekingen gaande zijn met het oog op de hervatting der be trekkingen tusschen Zwitserland Sovjet-Rusland. De Bondsraad schijnt meer en meer over te hellen naar deze idee; een enkel lid is er echter nog tegen. Van Russische zijde worden de bespre kingen geleid door Rakofski. Roemenië. Wordt Carol koning van Roemenië? Ferdinand zou aftreden, zoo dra de koningin in Amerika is Het Belgrader blad „Vreme" verneemt uit Boekarest, dat ondanks alle dementi'.' van het Roemeensche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken, onder de Roemeen sche publieke meening de geruchten over een op komst zijnden troonsafstand van koning Ferdinand hardnekkig stand hou den. Men wacht er echter mee, totdat ko ningin Maria in Amerika is aangekomen. Vóór den troonsafstand van den koning zal ex-kroonprins Carol echter naar Boe karest terugkeeren, alwaar hij wederom L tot troonopvolger zal worden geprocla meerd, zoodat hij dadelijk na het heen gaan van den koning den troon zal be stijgen. Rusland De strijd om de macht. Weer naar een compromis? De bladen te Moskou puhliceeren een groot aantal resoluties uit verschillende bedrijven. Aan de oppositie wordt daarin verweten, dat zij reeds veel dingen heeft gedaan, die niet geduld konden worden. Zoo moet zij er o.a. toe zijn overgegaan, speciale partijcontributies te innen, terwijl haar ook demagogische bestrijding der officieele partijleiders wordt verweten, Ook gaat de oppositie voort met het hou den van geheime vergaderingen. De resoluties verlangen scherpe maat regelen tegen dit optreden. Een van de leiders der regeeringsmeer- derheid, Molotof, hield op 2 dezer te Moskou een groote rede. De toon dezer rede herinnerde bijna aan de eerste tijden der revolutie, want de leiders der oppo sitie worden „aan de arbeiders vreemde, klein-burgerbj ko intelligentia-elemen t en" genoemd. De lieerschende meerderheid van het Centrale Comité, aldus vervolgde spreker, is reeds vóór de revolutie in de practijk bezig geweest met het oefenen van rechtstreekschen invloed op de arbei dersmassa, waartegenover de „oppositio- neele litteraten", die zich destijds in bal lingschap bevonden, de arheiderspsyche niet kenden. Deze toon in de discussies bewijst, hoe ver de strijd reeds is gevorderd. Niettegenstaande de bladen heden vol strijdlustige artikelen staan, loopen te Meskou geloofwaardige geruchten, dat reeds gisteren tusschen de oppositie en het Centrale Comité achter de coulissen een regeling is getroffen en dat binnen kort een nieuwe bezetting der staats functies zal plaats vinden. Hierbij zouden de bekende leiders der oppositie enkele functies als plaatsvervangende volkscom missarissen verkrijgen, terwijl de functies der afdeelingschefs in handen der regee- ringsmeerderheid zouden blijven. Op het 25 dezer te Moskou aanvangen de partijcongres zou dan, volgens deze ge ruchten, opnieuw de éénheid der partij worden gedemonstreerd. In elk geval kan men verwachten, dat in de eerstko mende dagen een regeling der verhoudin gen met betrekking tot do oppositie zal plaats vinden. Zweden. Oud-ministers voor de rechtbank. Schending der grondwet. Gisteren begon te Oslo voor het hoogste staatsgerecht, het proces tegen Abraham Borge, ex-premier en zes leden van zijn kabinet, C. F. Michemet, Odd Klingen- berg, K. N. Wefring, J. R. Rye Hollbos, C. Middelthon en A. Venger, beschul digd de grondwet te hebben geschonden door de wijze waarop zij steun verleenden aan de „Norske Handelsbank" in 1923 en 1924. Na den oorlog verkeerde het Noorsche bankwezen in een critieken toestand, en het Storting stelde ten slotte een ontwerp voor, waarbij een rechterlijke administra tie werd ingesteld voor de banken die niet in staat waren hun verplichtingen na te komen, zulks met het oog om economi sche gevolgen te voorkomen, die voor den handel en de nijverheid noodlottig konden zijn. De „Norske Handelsbank" riep weldra dergelijke hulp in en de regeering kende haar deposito's toe ten bedrage van 25 millioen kronen. Het jaar nadien werd weder een waar borg verleend van 15 millioen, doch dit alles kon de bank niet redden, want in October 1924 werd de bank onder rech terlijk beheer geplaatst. Thans is de bank in liquidatie. Maar toen bleek het, dat do regeering Borge de waarborg van 25 mih lioen had toegestaan zonder uitleg te ver strekken, en vandaar dagteekent do be schuldiging tegen Borge en zijne mede ministers de grondwet to hebben over treden. M. Borge is 75 jaar oud en een der voornaamste politique mannen van zijn land. Ook verscheidene zijner medebetich- ten hebben een aanzienlijke rol gespeeld in het politieke leven hunner natie. China. Roovers in de Bias-baai. Een lading zijde büitgemaakt. Naar uit Hongkong wordt gemeld, is de stoomboot „Hsin-Fung" van do China Merchants Ssteam Navigation Com- pagny door Chineesche zeeroovers aange vallen. De roovers hadden zich als passagiers aan boord van het schip begeven met be stemming naar Shanghai. Zij dwongen den kapitein, het schip naar de Bias-baai te sturen, waar zij zich meester maakten van lading, die uit zijde bestond en een waarde had van dertigduizend dollar Daarna namen de roovers de vlucht. Er vielen geen slachtoffers. Amerika Geen toetreding der V. S. tot ï:ei Lil. Hoi? Volgens de „Ncw-York Herald" hoeft ëen hooggeplaatste Amerikaanscho per soonlijkheid verklaard, dat de V.S. weldra hun aanbod tot toetreding tot het Perm. Hof van Internationale Justitie zullen intrekken. Dit besluit zal binnenkort be kend gemaakt worden. De V. S. zullen blijven medewerken aan het economisch herstel van Europa, maar zich meer en meer buiten do politieke com plicaties houden. Do deelneming aan het economisch herstel sluit niet in, dat lee ningen verstrekt worden aan staten die hun oorlogsschuld nog niet hebben gere geld. De federatie van den arbeid. Een werkweek van vijf dagen wordt geëisoht. Gisteren vergaderde te Detroit de uit voerende raad van de Amerikaansche fe deratie van den arbeid, in verband met de zes en veertigste jaarlijksche conventie der federatie. De raad stelde voor als einddoel een arbeidsweek van vijf dagen voor ajje ar beiders te bepalen. De president der fe deratie Green, was het met het voorstel van dn raad eens om voor te stellen, dat de besturen der vakvereenigingen een ar beidsweek van rijf dagen of van 40 uren aanvaarden als grondslag voor het pro gram van actie der georganiseerde arbei ders. Hij besloot, deze politiek aan alle aangesloten vakvereenigingen aan te beve len als basis bij het voeren van onderhan delingen over vernieuwing van arbeids contracten met de werkgevers. Britsch-lndië. Brahminen contra barbiers. Een zonderlinge godsdienst- at r ij d. Te midden van de toch reeds groote godsdienstige spanning in Britsch-lndië komt thans een intern-Hindoesche reli gieuze twist de verwarring nog vergroo- ten. Er is n.l., bij Mysore, een hevige vee- te ontbrand tusschen „brahminen" (Hin doe-priesters) en Hindoe-barbiers rondom het vermaarde heiligdom op de Charmun- dy-heuvelen, dat is opgericht ter eere van de beschermgodin van de koninklijke fa milie van Mysore. Dezer dagen waren leden van de bar- bierskaste voor het uitoefenen van hun eeredienst naar bet heiligdom gekomen, doch zij werden uit het allerheiligste ver jaagd door de brahminen. Als protest daartegen besloten de barbiers, de brali- mainen te boycotten en Gandhi's „non- coöperation'-methodes toe te passen. Daar het kasten-stelsel, naar men weet, oppermachtig is bij de Hindoes, kan nie mand anders dan een lid van de barbiers- kaste de brahminen scheren, die echter krachtens de wetten der Vcdas zich bij iedere nieuwe maan en iedere volle maan moeten laten scheren. Wanneer de prips- ters dus niet voor de barbiers zwichten, loopen zij kans hun godsdienstwetten te schenden. BINNENLAND UIT DEN MIDDENSTANDSRAAD. In de laatste vergadering van den Raad werd de heer mr. H. Bijloveld als buiten gewoon lid van den Middensfcandsraad ge ïnstalleerd, zulks in do plaats van mr. dr. J. Donner, die wegens zijn benoeming tot Minister van Justitie ontslag had geno men. Valuta-concurrentie. Do Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft tot den Raad hot verzoek gericht, gegevens te mogen ontvangen be treffende ''cn omvang van valuta-concur rentie voor zoover het den middenstand betreft, met name in de grensgemeenten des lands. Naar aanleiding hiervan heeft de Raad een commissie benoemd, bestaande uit de hecren Jos. Meijring, mr. van Hcllenbcrg Hubar en A. Bos, die in overleg met den secretaris de noodige gevens zullen verza melen. Rijksinkoopbureau. In aansluiting aan het communicmé be treffende het onderhoud met den Minister van Financiën in zake heb Riiksinkoopbu- reau kan thans worden medegedeeld, dat als lid van do commissie van toezicht op dit Bureau benoemd is de heer L. de Groot, lid van den Middenstandsraad. Arbeidstijd voor slaqerswinkels. Talrijke slagerswinkels ondervinden be langrijke schade doordien deze bedrijven beschermd worden als een werkplaats in den zin der wet; dit heeft o.m. tot gevolg dat bepaalde slagerswinkels op zekere uren geen vleeschwaren kunnen verkoopen, die op die uren nog wel verkrijgbaar zijn in daarnaast gelegen comestibles winkels. Betreffende de vraag of een slagerswin kel terecht als werkplaats kan worden be schouwd, diende in do laatste vergadering do heer O. J. Ph. Zaalberg, directeur-gene raal van den arbeid, den Raad van voor lichting. De heer Zaalberg was van oor deel, dat een slagerswinkel niet is gelijk te stellen met een gewonen winkel, waar de werkzaamheden plegen samen te vallen met het bezoek van hot publiek; in een slagerswinkel toch wordt ook geregeld beid verricht al is geen publiek aanwezig. Het werktijdenbesluit is terecht van toe passing verklaard voor het personeel van slagerswinkels. Een langer arbeidstijd dan 48 uur is ingevolge de wet niet toelaatbaar. De moeilijkheden, welke, naar de direc teur-generaal van den arbeid ook zelf er kende, lal van slagers dientengevolge on dervinden, zijn derhalve op dit oogenblik niet te ondervangen; alleen het groolh HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De regeeringsvoorstellen inzake een bij legging van het Britsche mijnconflict schijnen in de diverse districten door de mijnwerkers te zijn verworpen. Zullen de betrekkingen tusschen Rus land en Zwitserland hervat worden? Treedt Amerika niet toe tot het Hof van internat, justitie? B JNENLAND. Franciscusfeesten te Weert. (Kerk', nieuws, 8e blad). Het rapport der Spoorwegcommissie van onderzoek naar de oorzaken van de ramp bij De Vink. (Stadsnieuws, Ie blad). Te Tiel is een auto van de pont in de Waal gereden; 3 dooden. (Laatste Be richten). Besprekingen in den Middenstands- raad. (1ste blad). Bemiddelingspoging van het Kamerlid Engels l.z. het H.E.E.M.A.F.-conflict. (lo blad). Arie Wakker, die den bekenden dood slag te Spekholzerheide heeft gepleegd, door de rechtbank te Maastricht tot 15 jaar veroordeeld. (Rechtzaken, 2e blad). drijf, dat winkelpersoneel heeft, en het kleinbedrijf, dat zonder personeel werkt, behoeven de moeilijkheden niet te onder- vinden. Aangezien de klachten betreffende liet niet mogen verkoopen hoofdzakelijk de avonduren betreft, zou een oplossing mis schien kunnen worden gevonden in dien zin, dat de slagers in een bepaalde ge meente overeenkomen, hun winkels een be paalden dag per week in den middag te sluiten of wel zou hot openingsuur later kunen worden gesteld. Een afzonderlijke regeling voor slagers winkels in een Kon. Besluit op grond van art. 7 der Arbeidswet, wat van uit den Raad in overweging werd gegeven, achtte de heer Zaalberg niet in overeenstemming met de bedoeling van den wetgever. Naar aanleiding van een en ander was de Raad van oordeel, dat het alleen dan zin zal hebben aan to dringen op een af zonderlijke regeling voor het slagersbe- drijf indien de patroons en gezellen samen omtrent zoodanige regeling tot overeen stemming mochten komen. Verkoop van meubelen door het Rijk. Het Verslag van den Middenstandsraad over 1925 heeft melding gemaakt van den verkoop door het Rijk van meubelen door leerlingen van de Rijksrietvlcchteriisehool te Noordwolde vervaardigd, op zoodanige wijze, dat deze meubelen niet meer dan de inkoopprijs van het gebezied materiaal opbrachten, hetgeen uiteraard het r>nbJ",k kan leiden tot de opvatting van woeker bij den middenstand. Naar aanleiding hiervan had de Raad in overweging gegeven, dat de verkoop voortaan zou geschieden hetzij bij in- schriiving, hetzij via den handel. De door den Raad ondernomen stappen hadden de zen de overtuiging gegeven, dat voortaan de verkoop van bedoelde meubelen op ra- tioneele wijze en geheel oevreenkomstig de wenschen van den Middenstandsraad zou plaatsvinden. Bij een dit jaar plaats gevonden ver koop is echter gebleken, dat tegen do be doeling van do Regeering in mot de wen schen van den middenstand onvoldoende rekening is gehouden. Naar aanleiding hiervan hooft de Raad besloten zich tot de Rogeoring te wenden met het verzoek, dat voortaaan de regeling van den verkoop van meubelen, door leer lingen van de Rijksrietvlechtschool ver vaardigd, zal geschieden in overleg met den Middenstandsraad. DE COALITIE. Een uitlating van dr. J. Schokking. Do dhr. Hist, niet voor een spoedig herstel. Dr. J. Schokking heeft voor do afdeeling Leiden der Chr. Hist. Unie een rode ge houden over den politieken toestand van dit oogenblik. Hij kwam ten Blotte tot de vraag of men weer tot de dusgenaamde coalitie moet geraken. Terloops merkte hij, volgens een verslag in do „Ncd." op, dat van oen eigenlijke coalitie niet meer ge sproken kan worden, omdat do partijen niet, zooals vroeger, voor de stembus heb samen eens zijn geworden, om mogelijk een: regeering te vormen. Thans heeft het over leg van de groepen niet met elkander plaats, maar overlegt elke groep afzonder lijk met den formateur. Do Christ. Hist, zijn ovenwei niet zoo zeer voor een spoedig herstel. Zij hechten geen geloof aan de duurzaamheid van een gedwongen huwelijk, in geen geval ligt het

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1