INGEZONDEN MEDEDEEUN6 1 tot g niet aat u ze 3 Hem! eelingl vroei 18e Jaargang. DINSDAG 5 OCTOBER 1926 No. 5380 £ciobclve (Bou/zant ken, sei de de sol ond. pe ABONNEMENTSPRIJS bedraagtbi] vooruitbetaling Voor Leiden 10 cent per week 12.50 per kwartaal Pij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL franco per post I 2.05 per kwartaaL get Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonmé's ver* frijgbaai tegen bétaling van 50 cL per kwartaal,^ bij voor* jitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 et. met Geïllustreerd redjker uit, m wende; 5denk ?en zijn Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen L Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlSn 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeeüngen word! het 5 dubbele van het tarief berekend. - a!*ver'en"®n> "ft ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver- huur, koop en verkoop f 0.50. gil NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Geestelijke oefeningen. Vele menschen hebben, althans eens in ii Let jaar, wat vacantie, 'n uitstapje, noo- lig, om niet vast te raken in een sleur- 'ang van ondoordacht doen, van onbe wust bandelen. Zij hebben behoefte zoo nu en dan aan iets buiten de gewone regel- naat van hun leven, om uit die sleur te aeneer, t. Ik i raken, het e« Zoo gaat het ook bij velen onzer in het ^ver-godsdienstige, in het daadwerkelijk leleven van den godsdienst: wij moeten jnkelo keeren door iets buitengewoons borden getroffen, om de oogen te blijven ichten op ons Roomsche ideaal, om ons >ven te blijven stellen in den toegewijden er een j benst aan God En nu willen wij het klankbord van Katholieke dagblad vanavond gebruiken om onze Katholieke lezers Leiden er aan te herinneren, dat van- Evond in alle parochiekerken beginnen bij- londere geestelijke oefeningen ter gelegen- ïeid van het Jubeljaar of als vernieu wing van de Missie. e gelegenheid wordt den Katholie- geschonken, om „den nieuwen nensch aan te trekken", om het geestelijk eren te verlevendigen en te verfrisschen, te sterken en te stalen voor den dage- ijkschen strijd tegen vijanden in en bui ons. Allen aanvaarden die genade en rijzen ze niet af!. uitersi je dat igenwooflei van B(Leiden' ïl. en) 1, Q» netje, h, egje zag. ïtjo !>er kindje weer. rgens, ht, eder ht. Hendri schijn, k! aar m t toch it, ust. r voort, rt. Duitschland Danzig weer in het Rijksverband? Het Parijsche „Journal des Finances" mee, dat de invoeging van een ze- ffheids-clausule in den tekst der Fran- ratifioatie der schuldregeling met merika langs een omweg met de oplos van de kwestie van Danzig verband oudt. Duitschland moet ter gelegenheid 'ik an ft a Kaojpj-cTv-HiscixtrroxIT upcu cu ialmédy hebben laten blijken, dat het Bel meer belang stelde in zijn Oostgrens, in Eupen en Malmédy. Engeland zou zich volgens het blad te- een teruggave van Danzig aan hiitschland niet verzetten. Frankrijk zou eveneens toe bereid zijn op voorwaarde at een aanzienlijke schadevergoeding an dtf Poolsche regeeiing zou worden be- aald. Polen zou voor een dergelijke ransactie wel voelen en ook de andere raderteekena ars vian het verdrag van zouden geen bezwaar opwer- l sliep rij! stond Theodor ren) tranen, ïoot. ten, lied, graf. liet, oni.^kert -dwijk' BUITEÜLAR3D Duitschers zouden beloofd hebben, loor Duitscli-Amerikaansche kringen op le regeering te Washington druk te laten uitoefenen dat zij genoegen zou nemen net de ratificeering met een in een ze- rerheids-clausule vervat Fransch voorbe houd. Een accoord tusschen Pruisen en de Hoherczollern? De onderhandelingen tusschen het huis HohenzoLlern en den Pruisischcn staat moeten thans, naar verluidt, in beginsel lot overeenstemming hebben geleid. De tohenzollern doen afstand van 30.000 er gen grond, maar zij zullen niettemin 'og 250.000 morgen behouden, afgezien mg van de bezittingen, die aan de zij linies vervallen. De uitbetaling in contan ten is van 30 tot 20 miillioen mark ver minderd. De ex-kroonprins mag het land- Jols behouden, en verscheidene pa- te Berlijn blijven in handen der Eohenzollern. De overeenkomst zou den eteun van het huidige Pruisische kabinet ebben. Nieuw incident in het bezette gebied. Uit Mainz wordt gemeld: Een Fransch onderofficier van het twaalfde lucht- jnnrtregiment is gisternacht door een Duitscher aangevallen, die hem een dolk stoot toebracht. De toestand van den ge jonde is ernstig. Bijzon derheden ontbre- ken nog De dader is bekend. Hij moet .delaar uit Neustadt zijn en Duitsch reserve-officier. Engeland Een proteststaking in de haven v«n Tilbury. Het werk in de haven van Tilbury is fwelijk onderbroken tengevolge van een jtaking van meer dan 2000 havenarbei- ers als protest tegen de weigering van Londensche havenautoriteiten om een .wxvnBer van het syndicaat van Havenarbeiders in de dokken toe te laten. nu toe zijn alleen do dokken door r» staking getroffen, doch men vreest, deze zich zal uitbreiden. Spanje Onware geruchten. Lening Alfonso zou vermoord z ij n. agentschap Fabra spreekt formeel het gerucht togen, dat in het buitenland de ronde heeft gedaan, volgens hetwelk in Spanje onlusten zouden zijn uitgebroken en koning Alfonso vermoord zou zijn. Do koning bevindt zich momenteel te San Sebastian, waar niets abnormaals te con- stateeren valt. Italië. De doodstraf. In den Ministerraad goedgekeurd. De miristerraad heeft het wetsontwerp tot instelling der doodstraf voor aansla gen op den koning, den regent, de konin gin, den kroonprins en het hoofd der re geering goedgekeurd. Dergelijke misdaden zullen door een speciale af deeling yan het hof van cas satie, fungeerende als hooggerechtshof worden berecht. Het ontwerp zal bij het parlement wor den ingediend zoodra dit zijn werkzaam heden hervat. Nog een functie voor den Duce. Volgens de „Nazdone" te Florence is generaal prins Gonzaga afgetreden als opperbevelhebber der fascistische militie. Musisolini zou zelf het opperbevel aan vaarden, daarin ter zijde gestaan door generaal Bazan. Polen. Pilsoedski's ministerie gereed. Naar uit Warschau wordt gemeld, is het Pilsoedski gelukt alle moeilijkheden te overwinnen en zijn kabinet samen te stellen. In de nieuwe Poolsche regeering is de oud-premier Bartel minister van Onder wijs. Aan het „Berliner Tagelplatt" wordt uit Warschau gemeld, dat de regeering-Pil- soedski onmiddellijk een diplomatieko actie tegen Rusland en Litauen zal begin nen. De Fransche en Amerikaansche ge zanten hebben reeds gisteren bij Bar tol miicmmg-ën thiiwiKKe- ling der Wilna-kwestie. Wat de Poolsche binnenlandsche politiek betreft, is het nieuwe kabinet sterk links-democratisch georiënteerd. Een standbeeld aan de grens. Duitsch protest. Eenige dagen geleden zou er aan de Poolsche grens in de buurt van Ratibor een standbeeld worden onthuld van den Poolschen koning Boleslaw Ghrobry. De Duitsche regeering heeft naar aan leiding daarvan aan de Poolsche regec- ring een nota gezonden, waarin tegen de oprichting van een monument op deze plaats geprotesteerd wordt, aangezien het gebied aan de Duitsche stad Ratibor behoort. Rusland De oppositie roert zich. Zinowjef, Trotski en Radok treden op. Er heerscht groote opwinding in poli tieke kringen te Moskou door het gelijk tijdig optreden in het openbaar van Trots ki, Zinowjef en andere oppositie-leiders, die in hun redevoeringen niet nalaten de handelingen van het Politiek Bureau en van het Centraal Comité van de commur nistische partij aan te vallen. Deze leiders bleven langen tijd op den achtergrond en koesterden blijkbaar eerst het plan te wachten, totdat de partij conferentie, welke op 10 October zou be ginnen, hun de gelegenheid zou bieden hun meening te zeggen. Vrijdag j.l. even wel, den dag volgende op dien, waarop werd medegedeeld, dat de conferentie tot 25 October zou woren uitgesteld, ver schenen Trotski, Zinowjef, Pjatakof, Ra- dek en andere leiders onverwacht op ver gaderingen te Moskou en protesteerden te gen het optreden van do tegenwoordigers leiders en hun autocratie Zij protesteerden vooral tegen de po gingen om te trachten de oppositie te ver nietigen door de komst der oppositionecle gedelegeerden ter conferentie te verhinde ren. Zij bestreden voorts het optreden van de Stalin-groep, die „de vertolking van het Leninisme als haar monopolie be schouwt en de verkiezingen vervalscht." Dit plotseling optreden heeft het Poli tiek Bureau wel even in moeilijkheden ge bracht, doch het heeft besloten de uitda ging te aanvaarden. Het Moskousche co mité van de communistische partij heeft een beroep gedaan op het centraal comité om de actie van „deze bankroete leiders, deze schenders van de partij-discipline" to onderdrukken. Ook heeft men zich tot alle communis tische organisaties gewend met een schrij ven, waarin het optreden van Zinowjef c.s. in de felste bewoordingen wordt - ge laakt. Griekenland. Ex-koning George naar Griekenland terug? Uit Boekarest wordt gemeld, dat vol- AMSTERDAMSQHE ANTHRACIET-MIJ., Heerensingel 34/35 - Tel. 1523. Zorgvuldige bediening in elk opzicht. Verzegelde zakken. 3257 gens aldaar loopende geruchten ex-ko ning George van Griekenland binnen veer tien dagen naar Griekenland zal terugkeo- ren, om den troon weder te bestijgen. De samenzwering tegen den Sjah. Onder degenen die gearresteerd zijn ten gevolge van het ontdekken van een sa menzwering tegen de sjah bevinden Zich kolonel Faladin, commandant der kozak- kendivisie en majoor Roholla Kahn, oud adjudant van den Sjah. Volgens in beslag genomen stukken waren er goed voorbe reide plannen gemaakt om den Sjah, den kroonprins, een aantal hoofdofficieren be nevens eenige parlementsleden uit den weg te ruimen, zich van Teheran meester te maken en een nieuwe regeering te vormen. Het gerucht loopt, dat Faladin, Rohal- la Khan en de andere samenzweerders op last van den Sjah zijn gefusilleerd. China. De burgeroorlog in China. De wapenstilstand onder handelingen. De vredesdelegatie uit Kanton zou in het hoofdkwartier van generaal Soen Tsjoean Fang zijn aangekomen, ten einde de voor waarden voor een wapenstilstand vast te stellen. Soen schijnt er op aan te dringen, dat de provincie Kia'ngsi wordt ontruimd en het beleg van Woetsjang wordt opgeheven, alvorens de besprekingen worden geopend. Hoewel de Gantonneezen bereid zijn zich uit Kiangsi terug te trekken, drongen zij er op aan, dat de toestand overigens blijft z°oals hÜ is. ^^^wseKonien-DB-- ricn?en"Tzoucfen Twee gevolmachtigden van dé Cantonregeering te Moekden zijn gear riveerd, met de opdracht om met Tsjang Tso Lin te onderhandelen over de verdce- ling van China tusschen Tsjang Tso Lin en Canton. Chineesche bandieten aan het werk. Hoe de stad Tsjaukiakau werd geplunderd. De eerste betrouwbare en volledige be richten over de plundering van de stad Tsjaukiakau in de provincie Honan zijn door de „North China Daily News" ont vangen. De correspondent van dat blad beschrijft de ellende waarin do bevolking dezer stad heeft verkeerd van 17 tot 23 September. De eenige buitenlandsche missionarissen, die zich in dien tijd in de stad bevonden, waren mr. en mrs. Davies en miss Pop- pins, die naar men aanvankelijk geloofde allen ontvoerd waren. Thans blijkt echter, dat de twee vrou wen niet ontvoerd zijn, doch op een eiland zijn achtergelaten, dat zij niet kunne^ ver laten, slechts de heer Davies is meegevoerd De correspondent verklaart verder, dat de bandieten alle vrouwen en kinderen en alle welgestelde bewoners hebben ontvoerd in zulk een grooten getale, dat het den ban dieten onmogelijk was alle gevangenen van voedsel te voorzien en voldoende te bewa ken. Dientengevolge hieven honderden zonder voedsel en drinken langs den weg achter; velen van deze ongelukkigen zijn omgeko men. De ontvoering van don zendeling ge schiedde door den bevelhebber van de zes- V de brigade, waaruit duidelijk blijkt, dat de Chineesche soldaten voor de plundering verantwoordelijk zijn. Pastoor Ho van do Chineesche binnen landsche missie is op gruwelijke wijze msihandeld, o.a. met gloeiende ijzers. Do „Norlh-China Daily News" vestigt de aandacht der buitenlandsche mogend heden op de groote ellende die de Chinee sche bevolking door haar eigen militaire leiders ondergaat. Het blad dringt er op aan, dat de mogendheden ertoe zullen overgaan de bevolking tegen haar land- genooten te beschermen. BIRE9EE9LAHD De vacature in den Hoagen Raad. Mr. M. Polak tot raadsheer benoemd. Bij Kon. besluit is benoemd tot raads heer in den Hoogen Raad der Neder landen mr. dr. M. Polak, thans raads heer in het gerechtshof te 's-Gravenhage. Diplomatie. De Nod. Gezant te Rome benoemd to Washington. Bij Kon. besluit is benoemd tot buiten gewoon gezant en gevolmachtigd Minis ter te Washington mr. dr. J. H. van Royen, thans in gelijke hoedanigheid te Rome. De Socialisatie-commissie. Een verslag zonder bepaalde conclusies te verwachten. Zaterdag heeft de Staatscommissie, waaraan was opgedragen te onderzoeken, door welke wettelijke maatregelen de voort brenging en verdeeling van goederen meer dienstbaar kunnen worden gemaakt aan het algemeen belang (de z.g. Sociali satie-commissie), haar laatste vergade ring gehouden. Het door de commissie uit te brengen verslag is een omvangrijk geschrift ge worden. Het kan op het oogenblik no? niet geacht worden te zijn vastgesteld, daar het in de gehouden commissiever gadering ter tafel gebracht rapport nog enkele wijzigingen behoefde. Wij kunnen echter mededeelen, dat het uit te brengen verslag geen conclusies zal bevatten. Veeleer is het verslag te beschouwen als een uiteenzetting van de verschillende standpunten en stroomingen ten opzichte van de socialisatie, zooals die in de com missie tot uiting kwamen. Wij herinneren er aan, dat de boven genoemde Staatscommissie werd ingesteld bij Kon Besluit van 11 Maart 1920 en dat het voorzitterschap er van werd vervuld door het Tweedy Kamerlid prof. dr. W. H. Nolens. R.-K. Staatspartij. Hoogleeraren. Do Senaat der R.-K. Universiteit heeft tot adviseerende leden op den Partijraad te Utrecht aangewezen: prof. mr. dr. J. v. d. Grinten, prof. mr. dr. Chr. Raaymakers S.J. en prof. mag. G. do Langen Wendels O.P. Journalisten. Do R.K. Journalistenvereniging heeft aangewezen als leden van den R.-K. Par tijraad der R.-K. Staatspartij de heeren f pfffl11 tik Jl-audx j tot plaatsvervangende leden do heeren L. J. H. Hazelzet, Rotterdam, Th. B. J. Wil- mer, Leiden en J. Thomassen (Roer mond). N.-Holland helpt de tuinders. ƒ50.000 uitgetrokken in do begrooting. Ter bestrijding van den nood in den tuin bouw is in de begrooting der prov. N. Hol land 50.000 opgenomen. Het vorige jaar werd die post pro memorie ingetrokken, maar nu is de toestand in den tuinbouw al zeer weinig gunstig. Het zevende eeuwfeest van den H. Franciscus. Nadat Vrijdag en Zaterdag de Donder dag te 's-Hertogenbosch aangevangen na tionale Franciscus-feesten waren voortge zet, kwamen deze Zondag en vooral Maan dag op het hoogtepunt. Naast de Pontifical© H. Mis en Lof was Zondag een glanspunt de groote parade van 3500 kinderen, do kinderhuid© aan Sint Franciscus. Voor het verslag van de viering van Maandag verwijzen wij naar het tweede blad. Statencentrale Gouda. Zaterdag hield de R.-K. Statencentrale in den Statenkieskring-Gouda te Gouda in R.-K Leesvereeniging een algemeene vergadering van Centraal Bestuur en afge vaardigden der 33 locale kiesverenigin gen, onder leiding van dr. A. G. A. Hoff man van Gouda. Deze vergadering beoogde hoofdzakelijk do aanpassing van dezen Stafenkieskring aan de reorganisatie der R.-K. Staatspartij en aan die van de Kamercentrale Leiden. En tevens om de verkiezingen voor de Provinciale Staten in 't a.s. voorjaar voor to bereiden. De heer M. J. Jansen van Hil- legcrsberg bracht namens de vergadering den voorzitter hulde, waar hij thans ge durende een kwart-eeuw onafgebroken pre sident was geweest. De voorzitter bracht deze hulde over aan zijne vroegere en huidige mede-leden in 't Centraalhestuur, vooral den vice-voor zitter, den heer J. Vlasman te Alphen a. d. Rijn, de secretarissen, de heeren H. H. Weck en A. G. van Berkel, den penning meester J. B. Bes te AJphen en de heeren L. van Well van Zegwaart en P. v. d. Weyden van Nieuwkoop, en wijlen den heer Moerel van Oudewater. Mededeeling werd gedaan van het be danken van den heer A. G. van Berkel als secretaris en bestuurslid wegens tijdsgebrek en van do heeren J. H. Kaak en J. B. Bes wegens hun gezondheidsstoestand. De voorzitter loofdo den in de Centrale betoonden ernstigen bestuursarbeid dezer heeren. De vergadering ondersteunde dit lofwoord door krachtig applaus. Tot hun opvolgers werden in 't Centraalhestuur benoemd verklaard de heeren W. G. de Vroom te Bleiswijk, Kasbergen to Oude water, terwijl de derde nog moet worden aangenomen. HET VOORNAAMSTE BUITENLAND. Komt Danzig weer in Duitsch rijksver band? De doodstraf in Italië. De oppositie in Rusland begint zich te weren. Groote overstrooming in Illinois. Duize. den gezinnen dakloos. (Buitenlandsche Be richten, 2de blad). In een Zwitsersche tunnel zijn 9 spoor- wegbeamben door de rook gestikt (Bui- tenl. Berichten, 2de blad). Een Fransch vliegtuig neergestort; ze ven personen verbrand (Luchtvaart, 1ste blad). BINNENLAND. De Nationale St. Franciscus-herüenkinp te 's-Hertogenbosch (2de blad). De vergrooting van het Groot-Scminari* te Warmond (Kerknieuws, 1ste blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem (Kerknieuws, 1ste blad). De socialisatie-commissie is met haar arbeid gereed gekomen (1ste blad). Hotel Kissels te Roermond verbrand; twee kinderen zijn omgekomen (Gcmengda Berichten, 2de blad). Bij een auto-aanrijding bij Delft vallen een doodc en twee gewonden te bètreuren. (Gemengde Berichten, 2do blad). LEIDEN. De 3-October-viering (1ste blad). flnio Dn'illiicln Dnr- J«r* De photo-pagina geeft o.m.: Do Siut Franciscusfeesten te 's-Hertogenbosch Het openluchtspel bij do 3 October fees ten te Leiden De Na-Kaagweek. Hierna volgde bespreking der a.s. Sta tenverkiezing. Voor de herziening van het reglement, do aanpassing in de reorganisatie, benoemde de vergadering een commissie bestaande uit den voorzitter, den waarnomenden sec retaris, den heer van Breukelen (Woerden) en den afgetreden secretaris, den heer van Berkel (Gouda). De voorzitter wees op den harden strijd die komen gaat. Met den christelijken groet sloot do voorzitter de vergadering. De nieuwe voorzitter der Nederlandsche Jaarbeurs. In de gehouden ledenvergadering van de Vereeniging tot het houden van Jaar beurzen in Nederland is in de vacature van voorzitter der Nederlandsche Jaar beurs, ontstaan door de benoeming van dr. J. G. Koningsberger tot minister van koloniën, voorzien door de verkiezing van den heer F. H. Fentener van Vlissingen, directeur der Steenkolen-Handclsvereeni- ging te Utrecht. Nederland en dc Duitsch-Bclgische staaldraad-conventie. Naar aan den Duitschen handelsdienst uit Brussel gemeld wordt, zijn aldaar gisteren besprekingen gevoerd tusschen do vertegenwoordigers der staaldraad producten in Duitschland, België en Ne derland. Men heeft het voornomen, Ne derland op te nemen in do Duitsch-Bel- gischo staaldraadconven'tie en een kartel te vormen op de wijze van het pas ge sloten staalkartel. De nieuwe bepalingen zullen dan voornamelijk betrekking heb ben op de productie-verdeeling. Men zal eveneens trachten Frankrijks instemming te verwerven. De volgende bijeenkomst heeft waarschijnlijk 20 October te Parijs plaats. KEBKBSIEUWS HET GROOT-SEMINARIE TE WARMOND. Uitbreiding. Een verheugend verschijnsel is het, dat een vergrooting van het Groot-Seminarie te Warmond noodig is geworden door het klimmende aantal studenten, dat daar de nadere en naaste voorbereiding ontvangt, om in ons Haarlemsch Diocees als pries- ter te gaan arbeiden aan het zieleheil. Haaks op de beide bestaande vleugels van het gebouw zullen nieuwe vleugels bij gebouwd worden. Aan den rechterkant is deze vleugel be neden bestemd voor uitbreiding van exa men-zaal enz. en boven voor een twintig tal kamers voor de theologanten. Aan de linkerzijde wordt beneden een

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1