ieiei weeds Blad. "•f hit oe PEes b8hheislamd iterdag 2 October 1926. QE COLLECTIEVE ARBEIDS OVEREENKOMST. T»ij <1 schrijft: |p het verkiezingsprogram 19-25 der Ka- ieke Partij wordt onder meer ge- wettelijke regeling van de collec- arbeidsoverccnkomst. inclusief de [élijkkeid tot verbindendverklaring." - eeërlei wordt hier gewensclit. Het eer- leel van den zin doelt op een verbete van de bestaande privaatrechtelijke (een nadere regeling ter vervan- van art 1637n van 't Burgerlijk Wct- t); en het tweede deel op iets nieuws: logelijkheid tot bindendverklaring, t program spreekt van „inclusief", igt dus het één en het ander. Niet om- beide regelingen uit den aard der zaak Jscheidelijk van elkander zijn, maar 's» da|at het één en het ander noodig is. schenl privaatrechtelijke regeling moet er arkt,pniger tijd komen; zij kan op den duur eklaaïmorden gemist; maar van zoo heel eni belang is zij niet. Zij legt alleen vast, mellt op papier, wat in de praktijk en ju- 1 enludentie wenschelijk is bevonden. l-kcerln meer belang is de mogelijkheid tot lburg,lend verklaring. Dat is een stap vooruit, voorzichtige stap. Want er is geen Butiko van, dat meil nu maar alle bestaan- aris. (en nog te sluiten collectieve arbeids- lenkomsten direct bindend zou ver- aierltl de argumenten voor en tegen te ui afgewogen, is een meerderheid in van|Hoogen Baad van Arbeid (21 tegen tot de conclusie gekomen, dat „het toilchelijk is de mogelijkheid te openen 1 2e lifecn verbindverklaring van collectieve iding Idsovereenkomsten door middel van veg Iwcttclijke regeling" als in een voor- groJcrp van wet door Minister Aalberse e seAoorgesteld. wel: „de mogelijkheid to openen". Ir het tot bindendverklaring komt, en, V aan strenge voorwaarden zijn vol- ng zal Voorzichtiger kan het toch niet advies van den Hoogen Baad van dcfed werd d.d. 28 Mei j.l. aan den Mi- spaar» van Arbeid, Handel en Nijverheid tjbracht. Het stuk is onderteekend telden voorzitter van dien Baad, prof. R, Biilmaker de Bruine. Niet alleen alle ka- ilarls.lke leden, maar ook andere mannen ichts als de heer Amelink en prof. inborst hebben voor deze conclusie id. zou nu zeggen: de zaak is rijp; de vanlter behoeft op niets meer te wachten. ennM.Lr Minister Slotemaker de Bruine crctariljnet een wetsontwerp voor een pri- op lechtclijke regeling alléén. De „moge- en dalid" tot bindendverklaring is van hem niet te verwachten. Te dier dienIheef^ de Begeering haar standpunt liet bepaald. Onze zeer voorzichtige van Arbeid acht „onze econo- subtiele tijd niet rijp voor deze <enhalfemins" f :n wij vragen: wanneer is de cco- s vaiche tijd niet subtiel? Moet met elk pasje in de goede richting, ken hall den socialen vooruitgang dus, wor- ;eheelc|ewacht tot de polsslag van den tijd il klopt, dat ook mr. Dresselhuys, mr. en „N. B. Ct." op spoed aandrin- Excellentie, een beetje meer lingsmoed 'gen, te nigeal verplij Teroif gestralj tien verlo lenden] gebi el Brt ige en] ten het 8; en] vj voor] ng erne* gen eidea t op lining n het de ad nis i teken ïzer dat .k. des het ft l in de ,AB. rrolari*! lerbcvissching van de Noordzee. inwerking van Engeland. 27 tot 29 Maart werd verleden jaar terdam een bijeenkomst gehouden ikundigen, afgevaardigd door ver- tde landen, welke belang hebben bij ikerij in de Noordzee. De bijeen ten doel maatregelen te bera- ie in het belang van den scholstand zee genomen konden worden, resultaat was, dat men zich ver niet een advies van den ïnterna- Raad van het onderzoek van de au de betrokken regeeringen aan i, bij onderlinge overoankomst drietal jaren een smalle strook Noordzee langs de kusten van Ne- Duitschland en Denemarken 'e voor de treilvisscherij met stoom- 1 en motorvaartuigen met een rer an meer dan 50 P.K. ïen einde lot overeenkomst te geraken, zou zoo mogelijk to Londen een'nieuwe lionale conferentie plaats vinden, heeft echter in de vergadering internationalen raad voor het on der zee, welke in het begin van ier hl. te Kopenhagen Is gehouden, 'vaardigde van Groot-Brittannië iceld, dat dit land, wegens de sterke ,l'ing, welke het sluitingsplan bij itacbe visscherijbedrijf heeft ont man afziet, die conferenie te hou- zullen dus voorloopig internatio- Cü maatregelen tegen de overbevis- de Noordzee genomen worden [7e3en een invoerverbod van textielgoedcren. hoofdbestuur van den Aig. Ned. |\an Textielarbeiders „De Een- aan het Comité van Verweer «andsche Textielindustrie me- 1 dat de organisatie niet bereid f ffe^irig te verleenen aan 'een uc- I verkrijging van een invoerverbod ■goederen. UIT OUDE KEUREN. Stadsburger. Voor eenigen tijd konden we in de pers het bericht lezen, dat aan Prinses Juliana een oorkonde van Haar burgerschap van Genève plechtig werd aangeboden. In do oude archieven van deze Zwitsersche stad van bekende wereldpolitiek had men ge vonden, dat een der voorvaderen van onze Prinses burger van Genève was. In den ouden tijd, toen iedere stad veel meer dan thans, een gemeenschap op zich zelf was, had dat burgerschap een geheel andere, een /eel grootere beteekenis, dan ten huidigen dag het inwonerschap eener gemeente bezit. Die gedachte aan die groo tere belangrijkheid leeft nog en als iemand het burgerschap van New-York als een onderscheiding wordt aangeboden, ont leent dat in de oude gebruiken zijn waarde In onzen tijd verwerft de ingezetene heel gemakkelijk de qualiteit als inwoner, als burger eener gemeente. In gemeentelijke verordeningen wordt hij zelfs tot slechts eenige eenvoudige handelingen daartoe verplicht. Iemand, die 't zij alleen, 't zij met zijn gezin verhuist bijv. van Groningen naar Leiden, gaat bij zijn vertrek uit de eerste plaats zich ten stadhuizo aanmelden. Daar ontvangt hij dan een getuigschrift van ver andering van woonplaats, het zoogenaam de verkuisbiljet, dat hij in zijn nieuwe woonplaats Leiden op liet bevolkings bureau brengt en klaar is hij. Als men zich in de 17e eeuw binnen Lei den's wallen -ging vestigen, was er heel wat meer noodig om als pcorter aangemerkt te kunnen worden. Men werd niet zoo maar als poorter in geschreven, maar meest integendeel inge volge Keur LXXXII heel wat formaliteiten vervullen en als men geen behoorlijke pa pieren had, waren als H Avare horgen noo dig. „Burgemeesteren en sullen geen onbe kende luyden tot Poorteren ontvangen mo gen, dan siende brieven van getuygenisse haerdcr laetste wooa-plaetse, beroerende haren handel ende wandel, of op monde linge verklaringe van eenige bekende Bur geren of Inwoonderen". Tot zoover is 't nog al tamelijk eenvou dig en ontwaren we een overeenkomst met ons hedendaagsch „verhuisbiljet", hoewel dit niets van handel en wandel vermeld, maar er was nog meer noodig. Vooreerst moest ten overstaan van min stens twee Schepenen een eed afgelegd wor den. De nogal lange eedsformule zullen we hier niet overschrijven, 't Kwam hierop neer, dat „gehouw ende ghetrouw" gezwo ren moest worden aan „den Lande van Holland mitsgaders de Stadt Leyden", ge hoorzaamheid beloofd moest worden aan al de Overheden, zoo ook aan de Burge meesteren, de handhaving van de Rechten en Privilegiën moesten gehouden worden en dat alle plannen, voornemeis, alle doen en laten van anderen „dat tot nadeeel soude mogen s'trecken" van de „Veree- nighde Landen of Steden van Hollandt" of van „dezo Stadt" aan de Overheid zal worden medegedeeld. Al die omslag scheen in dien tijd prac- tisch mogelijk te zijn. Den Burgemeester of den Wethouders van onze goede stad Leiden zou het phy- siek onmogelijk zijn alle nieuwe inwoners ten stadhuize te laten komen en ze zoo'n eed van getrouwe Poorters der stad af te nemen. Met het afleggen van den eed was men intusschen -nog niet gereed want: „ende sal elck eenen die tot het Poorter recht ontfangen wert, borge setlen vijf Ja ren lanck aen een geduerende, sijn Poort recht te houden, of ten behoeve van de Stadt, rijf guldens te betalen". Men bedenke wel, dat vijf guldens in dien tijd niet precies een kleinigheid was. Kinderen kregen tegelijk met de ouders hot Poort-recht, maar ook zij „sullen heb ben te compareren op 't Raethuys voor Burgemeesteren, vergeselschapt met hun Vader of Moeder, die tegenover de Burge meesteren verplicht waren tot getuigenis en eed cok voor dio kinderen. Als dat alles geschied was, had men het Poort-recht verkregen met de voordee'en daarvan. Er waren inderdaad rechten aan verbonden, want „die geen geboren of in der manieren voorsz. aangenomen Poorter is, en sal al hier geen Poorters-neoringe of hanteringe mogen doen, op eene boeto van thien gul dens t'elcken daer inne bevinden werdo". Op dit stuk bestond dan voor de Leidsche poorters een soort van beschermend recht, immers dat recht van nering en handwerk gold voor geen vreemdelingen, „ten waer sy van soodanige Steden waren, daer Poor ters of Innewoonders van Leyden vrye- lijcken mogen wereken, sonder Poorter recht gehouden te zijn te winnen, of eenige ongeld en te geven". De Groninger, die Leidenaar werd, maar op een goeièïi dag Hagenaar wil worden, haalt zijn verhuisbiljet op de Breestraat, brengt het naar het Bevolkingsbureau aan de Groenmarkt in Den Haag en hij keert Leiden den rug toe, zonder dat hem iets bijzonders opgelegd wordt. In de dagen, dat de Keur, waarover wo 't thans hebben, van kracht was, ging dat niet zoo eenvoudig. „Poorters houden over 't Jaer ende ses weecken haer principale woon-placlse buyten Leyden, met haer Huysgesinde, sul len daer mede Ivaer Poort-recht verliesen" Maar ook „alwaer 't dat sij alhier vyer ende licht hielden', dus nog een woning in de stad ter beschikking hadden, moesten zij betalen „den Ihienden penningh van alle haer goet". Voor landsdienaren bestond wel eenigo verzachting, maar toch werd de hoogheid van het poorter-recht krachtig gehand haafd, 't was een góed, dat op prijs ge steld moest worden en dat men niet zoo maar weer op zij kon schuiven. In onzen tijd zouden dergelijke bepalin gen zeer belemmerend werken, maar toch bevorderden zij wel het besef van saain- hoorigheid hij de 'sta'dsinwoners. CAUSEUR. ONGELUKKEN. Kinderen achier op de fiets. In de Kalfjeslaan kwam Donderdag middag een dame door te ver uitwijken voor een auto met haar rijwiel te vallen. Achter op het rijwiel was in een z.g. duo mandje haar 4-jarig dochtertje gezeten. Het meisje kwam tegen een boom terecht en bekwam een hersenschudding. De moeder kreeg eenige onbeduidende ver wondingen. Het kind werd per auto naar Amsterdam vervoerd. De onbewaakte overweg. Donderdagavond heeft de locaaltrein uit Nijkerk die 6.46 te Barneveld aan komt, op den onbewaakten overweg bij Voorthuizen een vrachtauto aangereden en totaal verbrijzeld. De bestuurder P. bekwam slechts eeni ge schrammen. De treinontsporing te Delft. Ook hier ligt de oorzaak nog in het duister. De „Delftsche Gt." meldt: Toen men in het vroege ochtenduur van Woensdag nog druk doende was de twee in den nacht ontspoorde goederenwagens weer in de rails te zetten, heeft de inspecteur van het vervoer uit Rotterdam, tezamen met enkele technische ambtenaren, een onderzoek in gesteld naar de oorzaak van het ongeval Dit onderzoek is thans geëindigd en heeft, naar men ons van bevoegde zijde verze kerde, geen resultaten opgeleverd. Men tast nog volkomen in het duister. Wel is komen vast te staan, dat de twee wagons van den goederentrein, die uit pl.m. vijftig, meerendeels leege wagens bestond, uit de rails zijn geloopen in een bocht. Even buiten het goederenemplace ment toch ter plaatse waar de goederen treinen met een snelheid van om en nabij dertig kilometer rijden, moest bij een wis sel, via een kleine bocht, op een ander spoor worden overgegaan. En daar juist vond de ontsporing plaats. Negen wagons passeerden de bocht zonder ongelukken nummer tien en elf liepen uit de rails. Waarom? De deskundigen hebben geen aannemelijke verklaring kunnen vinden. De baan was in uitstekende conditie, de ontspoorde wagens zijn in orde bevon den en de wissels stonden goed. Ook heeft men nog overwogen, of de kromming van do baan hier een rol gespeeld kan hebben, doch deze veronderstelling werd weer ter stond verworpen. Dagelijks toch passeer den tal van goederentreinen hetzelfde punt en nimmer is gebleken, dat de krom ming voor een trein moeilijk .te berijden is. Men heeft dus niets gevonden, dat als aanleiding tot het ongeval kon worden aangemerkt. Voor wij een stroop onder deze regeling zetten, vervolgt het Delftsche blad, willen Esn Appeltaart is goedkoop, voedzaam en ce2cnd, mits gebakk. m. EF'Oef-ker's een voor direct gebruik gereed Gistpocdcr. Backin vervangt de Gist. Met Backin rijst het deeg onder het bakken. 125 gr. boter f 0.35 marg.. f 0.15 125 gr. suikerca. 0.07 3 eieren„0.18 200 gr. tarwebloemca. 0.17 1 pakje Dr. Oetkcr's Backin 0.071/» V* liter melk0.0-1 750 gr. geschilde appelen ca. 0.18 f 0.86 Bereiding: Men roerc boter cn suiker lot room en voege na elkaar de eierdooiers, hel met Backin vermengde meel cn zooveel koude melk erbij, dat men een klontenvrij deeg krijgt. Daarna roerc men het stijfgeklopte eiwit door de massa, cn vuile er een ingevet» ten springvorm mede; men belegge het deeg met dc geschilde in 6 stukken gesneden appe» len, bestrooie het met suikeren bakke het on» gevcer uur. Inplaats van appelen kan men ook ontpitte pruimen nemen. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetkcr, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die cp aanvrage ook een gratis*reccptcnboekjc toezenden. wij nog uiting geven aan onze verwonde ring over de omstandigheid, dat de spoor wegautoriteiten getracht hebben dit onge luk te verheimelijken. Want dat dit de be doeling is geweest, blijkt wel zonneklaar uit het feit, dat men de politie, die toch terstond van zoo'n ontsporing op de hoog te moet worden gesteld, niet' heeft gewaar schuwd. Toen wij Woensdagmiddag de politie opbeldeu, teneinde bij haar nog naar en kele bijzonderheden van de ontsporing te informeer en, deelde men ons, uiterst ver wonderd mede, dat op het politiebureau niemendal van het gebeurde bekend was. Twee wagens uit de rails hulptreinuil Den Haag autoriteiten uit Rotterdam. twaalf uren later weet do Delftsche politie van dit alles nog niet 't minste! Na onze „onthullingen", waarvan dank baar werd kennis genomen, zijn de politie mannen er op uitgegaan om proces-verbaal van de ontsporing op te maken. De be kende mosterd en maaltijd waren toen al niet vreemd meer aan het geval. Zweemt een dergelijk handelen der spoorwegautoriteiten nu naar den doof pot, of lijkt 't alleen maar zoo? Inbraken. Tijdens de kermisdagen te Kerkrado word ingebroken in den woonwagen van K., waaruit 20Q werden weggenomen. Do politie stelde 'een onderzoek in en ar resteerde de vermoedelijke daders, 'n man en vrouw. Ten huize van R. aan de Julianastraat te Voorburg is Donderdagmiddag, terwijl hij met zijn eclitgenoote een wandeling maakte, ingebroken. Bij zijn thuiskomst miste hij een bedrag van circa 100 aan geld en eenige gouden en zilveren voor werpen. Sporen van inbraak waren echter door de politie niet te ontdekken. Vermoedelijk heeft men dus gebruik gemaakt van een valschen sleutel. De insluiping in het Stadhuis te Haarlem. De man, dio te Eindhoven is aangehou- deti wegens insluiping in het raadhuis al daar, is naar Haarlem overgebracht, in verband met de insluiping in het Haarlem- sche raadhuis. Hij is geconfronteerd met de werkster, die den man in het raadhuis had gezien. Deze herkende hem echter niet Rssultaat leverde deze confrontatie du3 niet op. Do aangehoudene, de 20-jarige Duitscher R. M., boekdrukker van beroep, is daarna naar Amersfoort gebracht, waar een dergelijk feit is gepleegd als te Eind hoven en Haarlem. De aanranding te Soest. Hoewel de drie aangehouden personen nog steeds blijven ontkennen, staat het voor de politie vast, dat zij de daders van de brutale aanrading in Soest te pakken heeft. Niet alleen door den heer Van der Vlist, doch ook door werklieden, die nabij de woning van den ouden man aan het werk waren, is het drietal herkend. Ook volgens voetafdrukken moeten de drie aan gehoudenen de daders zijn. Zo heeten: En kel, Borg en Werkman, zijn alle omstreeks 20 jaar oud cn komen uit Kerkrade. Van daag worden zij ler beschikking van de justitie gesteld. Aangehouden. Te Assen zijn gisteren gevankelijk bin nengebracht Jeep P. en Jannes van dor W., kooplieden, wonende te Roderveld, die verdacht worden op do jaarmarkt te Ro den den marechaussee W. de Lange met een mes ernstige verwondingen te hebben toegebracht. Offerblok gelicht. Gistermorgen kwam men in de St. Jo- sephskerk te Roosendaal lot de ontdekking dat een der offerblokken was opengebro ken en het geld daaruit verdwenen. De politie doet onderzoek naar de(n) dader(s) De fraudes in de belastingkohieren ie Sitlard. Het onderzoek inzake het door den thans gearresteerden deurwaarder der ge meente-belastingen to Sittard J. H. ver duisterde bedrag, wordt nog steeds voort gezet. Thans is reeds komen vast te staan, dat het bedrag, dat door H. geïnd doch niet afgedragen werd reeds f 5552.45 bedraagt gelijk do burgemeester in de jongste raads vergadering mededeelde. Vermoedelijk zal dit bedrag nog hoogcr worden. De fiscus op straat gezet. In Loozen nabij Weert is sedert de scheiding tusschen Nederland en België het douanekantoor steeds gevestigd ge weest in hetzelfde perceel. nl den laatsten tijd heeft do eigenaar opslag van huur gevraagd en de admini- tratie der Invoerrechten en Accijnzen wil de daar niet op ingaan. Het gevolg is geweest, dat de cigenaai de huur deed opzeggen cn dat Woensdag de ontvanger met zijn personeel en den geheelen bureau- en magazijninventaris door den deurwaarder uit Bree gerechte lijk uit het perceel werd gezet. Drie Hollandsche jongens op reis. In Dec. 1924 gingen drio jongelui, een uit Voorburg, een uit Den Haag en de derde uit Katwijk aan Zee, als padvinders de wereld in. Per pedes aposlolorum, zoo schrijft „Do Rott." trokken zij door België en Frankrijk. Door verkoop van prentbriefkaarten, hel trio in hun pad- vinderscostuum voorstellend, voorzagen zij in hun onderhoud. Van do Middellandsche Zee ging de reis naar Malta. Ook het Noorden van Afrika werd bezocht. Ver volgens werd naar Bombay gevaren. Van hieruit werd Eng.-Indië al voeteerend en kampecrend doorgetrokken tot Calcutta was bereikt. Van Calcutta trok het onver schrokken drietal het binnenland van Bengalen in, China werd doorkruist, en na dat in maanden wegens het ontbreken van postverbindingen niets meer van deze jonge zwervers was vernomen, doken zij eindelijk aan dén Stillen Oceaan te Yoko hama weer op. In China, waar zij zich bevinden, schijnt de toestand van troebe len zonder einde, het verder doorzetten der reis onmogelijk te maken. Met finan- cieelen steun van de Ned. Regeering, wiel hulp door hen is ingeroepen, zal nu de te rugreis aanvaard worden. De tol op den Haagweg bij Delft. De opbrengst van den tol op den Haag- weg te Delft heeft over het dienstjaar 1925 128.553 bedragen. Van hennen die hanen bleken te zijn. Naar het Huis van Bewaring te Roer mond ïe overgebracht eon koopman ui? Vierlingsbcelc, die verdacht wordt aan landbouwers in Venray en elders jonge hennen verkocht te hebben, welke later blo ken.... haantjes te^zijn. Om de koopers in den waan te brengen, dat de haantjes „hennen" waren, welke na zekeren lijd aan den leg zonden gaan, moest de kippenkoopman van de diertjes hun versieringen, als kammen en lellen, grootendeels hebben weggesneden. Mocht* dit bij deskundig onderzoek bevestigd wor den, dan zal de man, behalve wegens op lichterij, ook wogen3 dierenmishandeling terecht staan. Buiieni. Berichten ONGELUKKEN. Door storm overvallen. Tijdens een stormachtige reis van Mar seille naar Tunis werd het passagiersschip „Gouverneur Grévy" door hevige .slag zeeën overvallen. Dertig passagiers, dio op het dek sliepen, liepen min of moor ern stige verwondingen op. Verschillende vrou wen werden tegen de verschansing geslin gerd, terwijl haar bagage overboord sloeg. Toen de boot in Tunis arriveerde, miste men een Zwitsersche passagiere, die waar schijnlijk in zee gevallen en verdronken is Aan een touw door de lucht. Een go waagde rodding. Een .merkwaardige redding heeft to Chi cago plaats gehad tijdens een feest, dat werd gehouden ten bate <Jer slachtoffers Van de ramp to Florida. De acrobaat Ashby zou uit een vliegtuig springen naar een trapeze, die onder aan do machine hing. Hij miste echter de trapeze, met het gevolg, dat hij met liet hoofd naar beneden aan de vliegmachine door de lucht bleef zweven, tegen gehou den door hot touw, waarmode hij zich aan do vliegmachine had bevestigd. Do vlieger Lester Kirk, die een andcro vliegmachine bestuurde, zag dc gevaarlijke situatie, waarin de acrobaat zich bevond cn kwam direct ter hulp. Kirk wist zijn vliegmachine te brengen onder die, waar aan Ashby bengelde; op het juiste oogen- blilc trok hij den acrobaat op een van do vleugels en bliksemsnel maakte Ashby het touw los en werkte hij zich op de veiligo zitplaats naast zijn redder. „Een klein wir.dstootje, aldus vcrtcllo Kirlc aan een correspondent van de „New York Herald", zou voldoende zijn geweest, om mijn machine, die een oogenblik ge heel onbestuurd wa'J, neer to smakken, zon der dat ik in do gelegenheid zou zijn ge weest haar weer op te richten". De juweelendisfsial te Berlijn. Hoe de juweolendiof in handen der politie viel. Uit Breslau wordt gemeld, dat do ju- wcelenroover Spruch naar Berlijn is over gebracht De politie heeft zich inlussclun met de Poolsche autoriteiten in verbin ding gesteld, om Spruch's verloofde te ar- restceren, die overigens geen oubekenda der Breslauschc politie is. De verklaringen, die Spruch heeft afge legd worden eenigszins gestaafd door liet verhaal van een reiziger, die verklaardo in den'trein naar Hindenburg mei een opvallend mooi meisje gezeten te hebben. Voorts wordt zijn verklaring, dal liet meisje zijn grijs pak hecf't gedragen beves tigd door do omstandigheid, dal het be wuste grijze pak bij de huiszoeking inder daad ontbrak. De arrestatie van Spruch kon door een samenloop van omstandigheden geschie den. Naar Spruch verklaarde, begreep li ij de sieraden te Berlijn niet te gelde te kun nen maken. Echter koesterde hij dc hoop, daarin to Breslau of in Opper-Silezië te zullen slagen. Te Breslau ontmoette hij een vrocgeren vriend, die ook reeds meer malen met de justitie in aanraking was geweest en die eens door Spruch was ver raden. De „vriend" deed echter, alsof hij dit ge heel had vergeten en hij begaf zich met Spruch naar diens herborg, waar do ju- weelenroover hem voorstelde een aantal sieraden te koopen. Do vroegere vriend zag nu de kans schoon zich te wreken cl hij waarschuwde de politie. Deze gaf hom den raad met Spruch een bekend juwelier op le zoeken. Aldus geschiedde en toen de twee mannen bij den juwelier aankwamen, bevonden zich daar reeds twee recher cheurs van politie. Een hunner trok plot seling zijn revolver en beet Spruch loc: „Handen omhoog! Verzet'je niet, Spruch!" Op het hooren van zijn naam, geraakt do roover zoodanig van dc wijs, dat hij nüo tegenweer liet varen en zich gewillig liet arresteeren. De Batoer-eruptie gefilmd. Een buitenkansje voor den heer Mullens. De heer Willy Mullens is, zooals mcr weet, op een tournée door Indië om cino matografische opnamen to maken. Ho toeval wilde, dal hij juist op Bali was, ooi de befaamde lijkverbrandingscerempnioe- len te filmen, toen de jongste uitbarsting van den Goenoeng Balocr plaats vond. De heer Mullens maakte van deze gcle-^ genheid gebruik voor het maken van een opneming, die voorloopig een unicum zal zijn in de filmarchieven dor wereld. De „Java-Bode" vroeg den heer Mul lens naar zijn onderneming en vertelt: „Per auto gingen we naar Kinlamani. Van daaruit naar boven tot aan de plaats, waar zach het dal bevond, dat thans dooi de uitstroomendo lava is gevuld. We be vonden ons daar op 1700 M. hoogte. Iets lager was het dal, waar de lava zich nog steeds ophoopt. Op een 3000 M. afstands vertoonde zich de Batoer in zijn overwel digende pracht van werkenden vulkaan. De oude kraters, van dat punt uit rechts gelegen, waren vrijwel onaangetast geble ven. Hier en^daar steeg een dunne spiraal rook omhoog. De linkerhelft van don berg was echter één vuurzee. Kolossaio

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3