UIT DE RADIO-WERELD. IHGEZORDER MFRFÖFFÏ.^! 14. Vroeger waren er 4 permanente leden (Engeland, Frankrijk, Italië en Japan), thans is Duilschland als 4e er aan toege voegd. liet aantal niet-permanente is ver meerderd met 3 en van 6 op 9 gebracht. Deze 3 werden erbij gevoegd om de prut- lende landen Polen, Brazilië en Spanje tevreden te stellen. Zij eischten n.b. een permanente zetel en voor bun pleizier wer den deze nieuwe zetels z.g. semi-perma- nent gemaakt ofwel half-vast. Zij zouden n.I voor 3 jaar gekozen worden met bet recht daarna nog eens herkozen te wor den. Brazilië cn Spanje trokken zich ech ter inmiddels terug, zoodat al die soesah alleen Polen ten goede kwam. Thans pro- fi toeren (behalve Polen) Chili en Roeme nië van deze 3-jarige zetels, terwijl alleen Polen het recht heeft gekregen na 3 jaar te worden herkozen. Om wille van een betere roulecring der niet-permanente zetels werd tevens be paald, dat ieder jaar een derde zou moe ten aftreden. Zoodoende zijn er thans ge kozen: 3 één-jarige zetels (België, Tsjecho- Slowakije en San Salvador) en 3 twec-ja- rigu zetels n.I. Nederland, Columbia en China. Do oude niet-permanente leden waren: België, Tsjecho-Slowakije, Brazilië, Span je, Zweden en Uruguay. Do heide eersten zijn herkozen. De twee middelsten verlieten den Bond. Zweden gunde de eer gaarne eens aan een ander. Uruguay is eruit geknikkerd, waarover het niets gesticht is, getuige den brief, waarin het protesteert .tegen do afspraakjes, welke de overige Latijnsch-Amerikaanscho stalen gemaakt hebben om hun candidaten gekozen te krijgen. Nederland vertegenwoordigt thans in den Raad de groep der ex-neutralen en vervangt derhalve Zweden. Het doet eigen aardig aan, dat ons land gekozen is met 87 van do 49 stemmen, terwijl landen als Columbia, Polen, Chili en San Salvador respectievelijk 46, 45, 43 en 42 stemmen kregen. Hoe dat komt? Wel, Polen en de Lalijnsch-Amerikanen zijn betrokken in de internationale politiek der groote mo gendheden. Daar zit politiek achter. Ne derland laat zich niet meesleepen in de politiek, het houdt zich op principieel eigen standpunt. Voila tout. Spanje. In Spanje heeft de z.g. „volksstemming" over het bewind van Primo do Rivera plaats gehad. Het schijnt er wel eigenaardig to zijn toegegaan. De stemmers mochten niet tegenstemmen. Alleen vóór stemmen was mogelijk. Wie tegen Primo de Rivera was, moest dan maar wegblijven. Zoodoende had men een prachtige con trole. Lijsten circuleerden en daarop moest men dan teekenen. Op die manier was het gemakkelijk genoeg om een paar millioen handteekeningen binnen te krijgen. Hoe veel stemmen Primo a?.dus verworven heeft, is nog niet duidelijk. Aanvankelijk werd 6, daarna 3 en tenslotte weer'5 mil lioen genoemd. De geheele bevolking be draagt 21 millioen zielen. Primo zelf moet enthousiast zijn over den uitslag der stemming. Hij wil thans het land gelukkig maken met een nieuw soort parlement, bestaande uit 300 perso nen, uit allo beroepen en vakken gerccru- teerd Het ziet er bar democratisch uit, maar ©f het zoo practisch zal zijn als Primo ver wacht, is nog de vraag. Het Britsche mijnconflict. De Britsche mijnwerkers zijn maanden ge leden in slaking gegaan voor de inwilli ging van 3 eischen, n.I. geen loonsverla ging, geen arbcidstijdverlenging, een natio nale regeling. Successievelijk hebben zij in loonsverlaging en in langeren arbeidsduur toegestemd. Alleen do nationale regeling hebben zij tot nu toe gehandhaafd. Deze week hebben do mijneigenaren definitief ook dit laatste verworpen. Zij willen dis- tri ctsregclingen. Zij stellen zich op het standpunt, dat alleen districtsgewijzo overeenkomsten over do arbeidsvoorwaarden mogelijk zijn, en dat zelfs de schijn van een regeling op na(ionalen grondslag moet worden verme den. Do mijneigenaars zien thans do mo gelijkheid om de macht van den mijnwer- kersbond to breken en zij willen zich deze mogelijkheid niet laten ontglippen. Men mag nu benieuwd zijn naar de houding, welke de regeering tegenover deze weigering, die ook tegen hare bedoelingen ingaat, zal aannemen. LEGER EN VLOOT Keuring voor den dienstplicht. In oen circulaire van den Minister van Oorlog aan de Burgemeesters wordt ter kennis gebracht, dat de herkeuringsraad voor dienstplichtigen in November en De cember a.s. in verschillende gemeenten zit ting houdt. Do voorzitter van den herkeuringsraad kan aan voor den dienstplicht ingeschreven personen, dio nog niet hij de land. of zee macht zijn ingelijfd, en aan gewone, zoowel als aan buitengewone dienstplichtigen, die r.og niet in werkelijken dienst zijn goweest, de gelegenheid geven om bij genoemden laad een geneeskundig onderzoek naar hun geschiktheid voor den dienstplicht tp on dergaan. Behoudens bijzondere machtiging van den Minister van Oorlog worden tot het onderzoek niet toegelaten personen: a. die als vrijwilliger bekooren tot de landmacht de vrijwillige landstorm hier onder begrepen de zeemacht of de over- zeesche weermacht; h. die in 1926 tijdelijk ongeschikt voor den dienst werden verklaard. Overigens wordt een voor den dienst plicht ingeschreveno of een dienstplichtige tot het onderzoek slechts toegelaten, indien door hen of te zijnen behoeve daartoe een aanvraag wordt gedaan en in de aanvraag aannemelijk wordt gemaakt, dat zich een der volgende gevallen voordoet: a, dat hij vroeger door een der keurings raden voor 3en dienst geschikt werd ver klaard, doch na de uitspraak van dien raad ziekten of gebreken hoeft gekregen, waar door hij vermoedelijk ongeschikt voor don dienst is geworden; b. dat hij vroeger hij het onderzoek door een der keuringsraden behept was met ziekten of gebreken, welke toen niet tot zijn ongeschiklverklaring voor den dienst hebben geleid, doch welke na de uitduw van dien raad in zulk een mate zijn ver ergerd, dat hij vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is geworden; c. dat hij vroeger verhinderd was om voor een der keuringsraden te verschijnen op den daarvoor vastgestelden tijd, ook geen der keiiringsraden uitspraak omtrent hem heeft gedaan cn hij vermoedelijk onge schikt voor den dienst is. In de aanvraag moeten worden vermeld de geslachtsnaam cn de voornamen van den ingeschrevene, het jaar en de datum van zijn geboorte, de gemeente, waar hij voor den dienstplicht is ingeschreven, de lichting, voor welke hij is ingeschreven, li-ot korps, korpsonderdeel of dienstvak, waar toe hij behoort of waaraan hij is toegewe zen een en ander voorzoover het hein bekend is en zijn nauwkeurig adres. De aanvraag moet worden gericht aar. den voorzitter van den herkeuringsraad en zoo spoedig mocrelijk aan dezen worden toegezonden onder het volgende adres: „Aan den voorzitter van den Herkeurings raad, gebouw van hel Departement van Oorlog, Plein no. 5, 's-Gravenhage." Do aanvraag behoeft niet op gezegeld pa pier té worden geschreven, maar moet wel gefrankeerd worden gezonden. KERKNIEUWS Een nieuw Apostolisch Vicariaat in Egypte In Egypte is, naar de „Croix" meldt, een nieuw apostolisch vicariaat opgericht, dat langs het kanaal van Suez, Port-Said, Is- maha, Port Tewfik en Suez zal omvatten cn aan de Fransche p^pvineic der Paters Franciscanen zal worden toevertrouwd. Pater G. Manders. t Do "Weleerw. pater G. Manders O.E.S. Aug. is te Nijmegen in den ouderdom van 36 jaren in het klooster der Augustijnen overleden. „Msb." SOCIALE BERICHTEN Het ledental der R. K. Vakbeweging. Steeds 8 t ij ging. Het ledental der R. K. Vakbonden, aan gesloten bij het R. K. Werkliedenverbond bedroeg op: 1 Januari 192G 92962 1 April 1926 94590 1 Juli 1926 96870 Alzoo een vooruitgang in het tweede kwartaal van 2280 loden. 13 vakbonden gingen in totaal 2396 le den vooruit. 7 bonden boekten gezamenlijk een ver lies van 116 leden, terwijl vier vakbonden (hotel-geëmployyeerden, onderofficieren, diamantbewerkers, marinepersoneel) op hetzelfde ledental bleven. De grootsto vooruitgang boekten in het 2e kwartaal: Bouwvakarbeiders (814); Landarbeiders (422); Fabrieksarbeiders (355); Steenfa- breikaarheidera (243); Transportarbeiders (240). Drie vakbonden tellen thans meer dan 11000 Jleden: St. Raphael (11607), R. K. Tcxtielarbeidersbond (11180) en R. K. Bouwvakarbcidersbond (11052). Do R. K. Fabrieksarbeidersbond gaat met- rassche schreden naar de 10.000 leden (9499). Een mooie vooruitgang geeft de R. K. Slagersgezellenbond, die Jan. 1925 793 le den toldo en nu zijn ledental bijna ver dubbeld heeft (1330). Sedert 1 Januari 1926 is deze bond met 310 leden, d.i. met 30 pet. gestegen. LflSföD- EE3 TUINBOUW R. K. Boeren- en Tuindersbond. Donderdagmiddag werd te Venlo dc al- gemeene vergadering gehouden van den R. K. Boeren- en Tuindersbond. Daags te voren was eene afvaardiging ontvangon door het gemeentebestuur, waarbij de burgemeester mr. B. Berger, een toespraak hield, waarin hij aan zijno vreugde uiting gaf, gastvrijheid te mo gen verleencn aan den R. K. Boeren- en Tuindersbond. In de vergadering van Dondordag hield de voorzitter, de heer J. Ch. Verheggen, een rede, waarin hij de gestorven pioniers der organisatie Pater van den Elzen en Rector Rijs gedacht. Overgaande tot do bespreking van den oogenblikkelijken toestand in het bedrijf, constateerde spreker, dat de toestand niet gunstig is. Do prijzen der producten zijn laag en dreigen nog lager te worden. In het eigen land zijn de lasten buitengewoon verzwaard. Do hulp van den staat.is aan merkelijk verminderd. Vooral de inkrim ping van do stounverleening voor boerde rijen moet worden betreurd. Daarenboven gingen de pachten en prijzen van den grond omhoog, zoodat de boer en tuinder nauwelijks een bestaan kunnen vinden. Daartegenover stonden echter, volgens spreker, ook eenige lichtpunten. Vroeger stond ieder afzonderlijk, thans hebben wij den Ncderlandschen Bocren- en Tuindersbond, de gewestelijke organi satie, verzekeringen, commissies voor aan- en verkoop, landbouwbladen, leiding en hulp van geestelijke adviseurs, bestuursle den on ambtenaren. Als wij dat. overwe gen, mogen wij den moed niet laten zin ken, maar dan is samenwerking noodza kelijk. Vervolgens werd liet jaarverslag over 1925 goedgekeurd en de begrooting 1927 vastgesteld. De secretaris .der verceniging, mr. dr. L. Programma's voor Zondag 19 September. Hilversum, 1050 M. 10.1512.00 Uitzending 'van den dienst in dc St. Dominicuskcrk te Amsterdam. Gregoriaansclie wisselzangen. Na het Kyrie Ps. 118. Na het Gloria Graduale Ps. 32. Alleluia, alleluia. Ps. 101. Na het Credo: Offertorium Daniëel 9. Na het Agnus Dei Conimunio Ps. 75. De vaste Latijnsche ge zangen: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus on Agnus Dei, worden vier stemmig gezongen door het koor der St. Dominicuskcrk (Missa: Assumpta est, van Mich. Haller), o. 1. v. den heer G. Kimmij- zer. Evert Haak, orgel. Na do Mis de 4- stemmig Laudatao van Grandiean. De or ganist speelt voor de Mis: „Fiat lux" van Th. Dubois en na de H. Mis „Grand choeur", van Guilmand. Predikatie door den Zeerecrw. Pater J. \V. B. van Heel O. F. M. pastoor van de Mozes- en Aaronkerlc tc Amsterdam, over: Wat zegt gij van Christus? Matth. 22, 42. 2.30 Concert in Artis te Amsterdam. Do Amsterdamsohe orkestvereeniging o. 1. v. Frans van Diepenbeek. 4.50 Kerkdienst in do Diependaalsche kerk te Hilversum. 8.00 Persberichten en sportuitslagen. 8.10 Concert door het H.D.O.-orkest o. 1. v. Willem v. Warmélo. Mevr. Julia Cuy- pers declameert uit „Vorstenplicht" van Nestor de tiere. De vorstin, Julia Cuypers. Daventry, 1600 M. 3.50 Hongaarsche programma. S. Petrass sopraan. G. Bryan, piano. Symphonie-or- kest. 5.20 Voorlezing door Emil Torbay. Daarna weer orkest. 5.50 Kerkdienst tot 6.20. 8.20 Handelconcert door J. Edgar Hum- phreeys, van de St. Mari-Le-Bowkerk. 8.35 Harvest Festival Service. Kerk dienst. 9.05 Handelconcert (vervolg). 9.15 Causerie: The week's good cause, dr. Barnardo's Homes. 9.20 Weerber., nieuws. 9.35 Orgelconcert van do Bishepsgato Institute. 9.50 Het. Holme Valleyy mannenkoor. G. Frangcos Davies, sopraan. E. Isaacs, piano 10.4011.00 Orgelconcert (vervolg). Daarna het mannenkoor. „R, a d i o-P aria" 1750 M. I.05 Concert door het orkest Caynia. Königswusterhausen, 1300 M. 8.5011.20 Dansmuziek door jazzband. II.501.10 Concert door liet Berijmer fanfare-blaascorps. 8.5'0 Vfoolijke avond. Mandoline-orkest. A. Sax, sopraan. A. Strausz, tenor. Kuban Kozakkenkoor. 10.5012.50 Dansmuziek door het orkest Et te. Brussel 487 M.en Antwerpen 265 M. 8.35 Concert. Mm. Farrer, zang. 10.20 Niéuwsber. M n s t e r, 410 M. 9.1010.20 Concert. 10.5012.90 Kamermuziek. 12.201.20 Declamatie door dr. Wcller. 3.354.20 Madchenkranzchen. 4.20—5.20 Concert door' het mannenkoor „St. Mauritz". 5.206.50 Orkestconcert. 7.20—7.40, 5.50—8.20 en 8.20—850 Lezing. 8.5010.20 Concert door versterkt orkest 10.2011.50 Zang en muziek van den Rijn. Programma's voor Maandag 20 September. Hilversum 10 5 0 M. 12.00 Politieber. 5.006.00 Kinderuurtje door mevr. Ant. v. Dijk. 6.007.Ö0 Vooravondconcert door' het H.D.O.-orkest. 7.00 Politieber. 7.107.40 Tuinbouwlczing door den heer P. den Hertog, over: Cultuur der dalhia's. 7.40—9.00 Concert. Kamermuziek. 8.10 Persber. 8.20 Limburgfiche avond, uitgezonden van het gebouw van de „Mastreecbter Staar". De Kon. Zangver. Mastreecbter Staar. Dir. 1'. Giolen. 8.40 Mevr. Annie Kautcin, sopraan. 10.50 Tos. Smeets, humorist. Voordrach ten in Maastrichtsch dialect. 10.25 H. Schrijnemaeckers on N. Adri- aens, zangduo. 10.3511.00 Harmonine „Kur Kapel". Daventry 1600 M. 11.201.20 Het radiokwartet en solisten (bariton-mezzo sopraan-piano). 1.202.20 Lunchmuzick van 't Holborn restaurant. 3.20 Lezing: Fiches-What is a fish? 4.35 Lezing: Makers of modern Europe. 4.50 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lichte muziek, v. h. Rialto theater. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. 7.45 Muziek. 8.00 Lezing: What happens to the Ca nadian emigrant. 8.20 T. Pickering- tenor. H. Davies, viool 8.35 „The Mikado", operette, gespeeld in het Prince's theater. 9.05 T. Pickering en H. Davies, zang, met vioolbegel. 9.20 Balladeconcert. A. Vaughan, contra alt. D. Brinley, tenor. E. Lake, cello. 9.50 Causerie. 10.05 Engclscho cn Fransche suites van Bach door J. Ansell. 10.20 Tijdsein, weerber. nieuws. 10.35 Variëte. G. Bolton, humorist. O. Spencer en Nellie Van Court, muz. scène. 10.50 „Tho Mikado" (vervolg). 11.2012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i su, 1750 M. 12.50 Concert door het orkest Gayina. 5.05. Concert. Orkest Malsang en Ch. Laurent met D. Denis, zangduo. 8.5011.20 Concert. Orkest en declama tie. Königswusterhausen, 1300 M. 8.50 Kamermuziek (2 hobo's, 2 clarinet- ten, 2 fagotten en 2 hoorns). 9.50. Declamatie uit de werken van Mombert-Dauthendey. 10.5012.50. Dansmuziek. Brussel 487 M. en Antwerpen 265 M. 8.20. Orkestconcert. 8.50 „Briffart et Polochen", comedie. Daarna weer muziek. 10.00 „Jef au tribunal", comedie. 10.20 Nieusber. Münster, 410 M. 9.20 Bijeenkomst van natuurvorechers en artsen op de Gesolei Büsseldorf. 11.5012.50. Orkestconcert. 1.252.50. Orkestconcert. Werken van Lanner. 3.003.20. Lezing. 3.20—3.35 Lezing. 4.204.50. Radiopraatje. 4.506.20 Concert. Werken van Schu mann voor orkest, alt, tenor, en bas. 6.207.20. Gedichtenvoorlezing. 7.207.40, 7.408.00 Lezingen. 8.20 Symphonieconcert, ter gelegenheid van de I. R. A. F. A. te Amsterdam. Hol- landsche werken, tot 11.30. DE KATHOL. RADIO OMROEP. De Nationale Omroep. Het zal den lezers van verschillende bladen wel vreemd opgevallen zijn te lezen dat bij beschikking van 1 September 1926 de minister van Waterstaat, Post en Te legrafie aan do stichting: „de Katholieke Radio Omroep" en „de Nederl. Christe lijke Radio-vereemging" machtiging heeft gegeven voor den aanleg en het gebruik van een gemcenschappelijken radio-tele foonzender. Waartoe kan dit nu dienstig zijn? Komt de Nationale Omroep dan niet? Of nemen de Katholieken en geloovige protestanten er geen deel aan? Die vragen zijn voor oningewijden begrijpelijk. Immers het rap port der staatscommissie is ingediend cn aan dat rapport hebben christelijkon en katholieken medegewerkt. En wat willen zij nu met een eigen zender. Wij antwoor den kort en goed. Ook al is het rapport der staatscommissie aan den minister in gediend, volgt nog niet, dat de nationale omroep er komt, noch zóó komt, dat wij er vrede mede kunnen nemen. Dat rapport heeft nog een langen weg af te leggen voor het in do Tweede Kamer komt. En dan? Is het zoo zeker dat het zonder we zenlijke verandering er door komt. Heeft een sterke politieke partij (de SD.A.P.) zich niet bij monde van haar afgevaardigde de heer Werkhoven er tegen verklaard? Hebben do wat do Telegraaf belieft te noemen „leidende persoonlijkheden" op het gebied van de radio er zich niet fel tegen verzet. Is heel de neutrale wereld in ons land niet op haar achterste beenen gaan staan om te waarschuwen tegen een omroep, die het „scctarisme" in de hand zou werken? Zeker die groep neutralen beslaat nog geen 20 p,ct. van ons volk, maar hoeveel katholieken b.v. zijn er niet, die met hen medeheulen, menschen, die nog maar niet kunnen begrijpen, dat het gaat om een gewichtige toekomstzaak, waarbij hun eigen katholiekenbelangen gevaar loopen en misschien zelfs op liet spel staan. Dit alles en nog meer (want er zijn nog andere invloeden werkzaam) maakt het mogelijk, dat de vrome wen- sclien over den nationalen omroep wel eens niet vervuld zouden worden. Die eigen zender met zendvergunning dat is de achterdeur die wij open hebben ge zet en wanneer wij ongetroost worden weggezonden, weten wij welke kant wij moeten opgaan, en waar en hoo de ver vulling van onzo idealen te verkrijgen is. Onze vrienden zullen ons hegrijpen en het is niet te vergeefs, dat wij bij hen aaoj pen om finantieelen steun voor don J O. 't Is niet alleen om wanneer do ,aan den man komt, zelfstandig te ku optreden. Hel is daarom zoo kortzii van sommigo katholieken om als hun vraagd wordt, zich op te geven als lid den K. R. O. voor te wenden, dat hoi moeite' niet meer waard is, omdat tocl nationale omroep komt; zoo geheel o grijpelijk te weigeren, omdat men toch belasting zal moeten betalen. Goede menschen, alles hangt nog i0 lucht. Maakt den K. R. O. sterk in j en in finantieelen draagkracht. Wat gebeuren zal weten wij niet, maar vrij ten, als het noodig mocht blijken, gei staan om de zaak zelf aan te pakken, onze christelijke medebroeders zijn zeker in staat een eigen zender te beki gen en te exploiteeren. L. H. PERQUH Voorz. K. P TRANSFORMATOREN EN LAAG FREQUENTVERSTERKING. (Slot). Daar de transformator-impedantie rieert met de frequentie, en de lamp-in dantie constant blijft, varieert de input den transformator over de frequeu schaal. Dit heeft tengevolge dat de i put van den transformator ook varieerl vervorming optreedt, wat nagenoeg gel tc voorkomen is door de impedantie vai primaire transformatorwikkeling zeer h te maken. Do input van een transformator kan ecnigo frequentie niet groolcr zijn dan lampspanning. Indien de laagste froquei versterkt moet worden, moet de trans: mator-impedantie driemaal de lamp-im dantie zijn; do input zal op iedere quentie niet lager zijn dan 75 pet. van lampspanning, d.w.z. dat niet meer 25 pet. verschil in versterking van verschillende frequenties kan voorkom Heeft de transformator slechts do ha lamp-impedantie op deze frequentie, zal het verschil c.a. 65 pet. zijn. Dat. lamp met lagen inwendigen weerstand laagfrequentversterking aan to bevolen zal voldoende duidelijk zijn. Do eerste vereischten van een trans: mator zijn dus: een groot aantal prima windingen, een groote kern van goed tr formatorblik en de windingen in scliij gewikkeld. Nog vele amateurs zetten op de tra formator-primaire een vasten conden tor of lekweerstands; vroeger gaf dit de slechte transformatoren inderdaad betering van kwaliteit, doch bij do log woordige transformatorconstruclic is uit don booze en kan het geluid er slee minder om worden. Slechts op de maire van den len transformator mag kleine vaste condensator gezet wor doch men neme liefst geen groot ore v/u de dan 0,005 Mfd. Op de secundaire u in geen geval een condensator gezet v den; de „piek'' die gewoonlijk tussclien 500 cn 1000 ligt wordt er aanmerke door verhoogd, zoodat de vervorming meer toeneemt. De kwaliteit van radiomuziek kan den tegenwoordigen stand der fecliu zeer hoog opgevoerd worden door liet hruik van goede transformatoren, aanp sende lampen, juiste negatieve voorsp ning endoor slechts te luisteren n dc krachtige stations, zooals Uil verst en Daventry. Zeker een concert uit Mosl of Rome is interessant, maar liet bro niet tot uitdrukking hoe mooi radiomuz wel zijn kan. In Nederland hoorbare stations, wran de golflengte met 15 September gewijzigd is. oude nicL. Station golflengte golflen Bloemendaal 350 M. 566 Antwerpen 265 M. 508 Zurich 515 M. 500 Berlijn 505 M. 484 Parijs P.T.T. 458 M. Hamburg 392 M. 429 Rome 425 M. 422 Bern 435 M. 411 Toulouse 430 M. 390 Madrid 373 M. Londen 363 M. 361 Praag 365 M. 3 Parijs, Petit Parisien 358 M 341 Bournemouth 387 M. 31 Munster 410 M. 303 San Sebastian 343 M. 273 Brussel 486 M. 265 ;oad Radie-toestc Wenschi U een Wendt U ïot ons. Grootste sorteering Onderdeeien.e Vraagt onze n i e u'w verschel geïllustreerde Catalogus. Ui RinMn !nEnl¥Sr©rS5o v.h. ÜEERAERTS-REUTKI! LEIDEN - MARE 70 - TEL. II N. Deckers, hield eenc inleiding over „Re torsie". Spreker begint met te zeggen, dat Re torsie is een onderdeel van dc handelspoli tiek, n.I. van het geheel van maatregelen dat door een staat genomen wordt tot re geling van de betrekkingen met andere staten. Ook de hoer heeft belang bij den handel. Dc hoer is tegenwoordig niet min der koopman dan landbouwer. Hij heeft het grootste belang bij de situatie van dc markt, bij den toestand van den wereld handel. Bij de prijzen der producten is de arbeid van den boer ten zeerste betrok ken en zoo moeten land- en tuinbouw zicli aanpassen aan den wereldhandel. Wanneer men hierop acht geeft, begrijpt men ter stond, dat men individueel niet over do gansche lijn kan uitmaken, welke do prijs voor do handelsproducten zal zijn. Die prijs hangt af van allerlei omstandigheden, ook factoren van internationalen ird. Die dichtheid van Nederland's bevolking maakt een grooten invoed van producten noodzakelijk. Do invoer in ons land is al tijd nog grooter dan de uitvoer en bedroeg in 192-1 nog 500 millioen gulden. Volgens de economie moeten in- en uitvoer zooveel mogelijk in ovenwicht zin. Wi hebben er daarom allo belang bij, dat het buitenland onze artikelen aanneemt en geen moeilijk heden in den weg legt aan den uitvoer. In die verband behandelt spreker de theorieën over vrijhandel en protectie. In Nederland heeft men intussclien vast gehouden aan het vrijhandelssyystecm. Om onze positio bij het afsluiten van handels verdragen gunstiger tc maken kan men zijn toevlucht nemen tot wat men noemt retor siemaatregelen. Verschillende middelen kunnen daarbij worden aangewend, zooals het uitvaardigen van invoerverboden; het toepassen van iuvcerbelemmo; waarin andere landen zoo sterk zijn. H meest toegepaste middel is het heffen invoerrechten en daarbij neemt Kot dubbeltarief een bijzondere plaats in. Spr. besluit met te verklaren, dat als Katholieken, dc beschuldiging mod afwijzen, dat wij door voorstanders zijn van retorsie ook a tort ct a travers protectionisme ingevoerd v illcn zien. Daaina werd gelegenheid gegweo het stellen van vragen. Rector Kok, geestelijk adviseur vaw bond, bracht vervolgens hulde nan i voorzitter en de secretarissen, de h™ W. Deckers en W. van Haasterl. Dc voorzitter sloot hierop d ring.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 12