VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1926 17e Jaargang. No. 5366 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling Vooi Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post I 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 ot. per kwartaal, tyj voor uit betaling. Afzonderlijke nummers 5 ct, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen t Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAOT: O.won. adverlsallSn 30 oeal par Voor Insaiondea Mededoolinno wordt hot 3 dubbele v*n het tarief Berekend. z Kleine adverteollSn, ren tan hoogste 30 woorden, waut. betrekkingen worden aangeboden of gerraagd. bnnr en vee- hnur, koop en verkoop 10.50. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADER. BUITENLAMP Volkenbond Dc Raad van den Bond. De eerste zitting van den nieuwen Raad. Bij den aanvang der openbaro zitting fan den Volkenbondsraad, gistermiddag 6 uur, verklaarde de Duitsche gedelegeer de, minister Stresemann, die volgens het alfabet (Allemagne) het voorzitterschap op zich zou hebben moeten nomen, dat hij wegens zijn geringe ervaring in Volken bondszaken den huidigen voorzitter, den Gechoslovaakschen ministers van Buiten- landsche Zaken, Benesj, verzocht, zich met het voorzitterschap te blijven belasten. Deze verklaarde z/ich daarmede accoord en nam het voorzitterschap over. Om zes uur opende Benesj de openbare iVolkenbondsraadszitting met een toe spraak, waarin hij verklaarde, dat het hem een aangename taak was, de nieuwe col lega's te mogen begroeten. Voorts wees hij ér op, dat in den Raad een nieuwe perma nente zetel is ingesteld, die aan Duitsch- land is toegewezen, nadat dit groote land ter gelegenheid der historisch geworden 'Assemblée als lid in den Volkenbond is op genomen en de' Duitsche vertegenwoordi gers in do plechtige zitting van 10 Septem ber hun zetels hebben ingenomen. Ver volgens begroette spreker den gedelegeerde der Duitsche regeering, Stresemann, per soonlijk, dio dankend een buiging maakte, en daarna in het algemeen de nicuw-ge- kozen niet-permanento leden. Benesj sprak do hoop uit, dat de werk zaamheden van den Raad in denzelfden geest van verzoening zullen worden voort gezet, als dit tot dusverre het geval is ge weest en dat zijn organisaties zich ook .verder zullen wijden aan de verwezenlij king van do magna charta van don vrede in oen geest van internationale hartelijk heid en oprechtheid, die den bloei van den Volkenbond en den wereldvrede kunnen waarborgen Na de rede van Benesj ging de Raad on middellijk tot do behandeling der agenda over. De Italiaansche gedelegeerde, Scialo- ja, bracht rapport uit over de organinatie tot het verleenen van hulp aan volken, die 'door catastrophen worden getroffen. Do Raad besloot daarop tegen 27 dezer een conferentie bijeen te roepen, om de in ternationale hulporganisatie, op te richten Voor het verschaffen van steun aan door catastrophen getroffen volken. De brief van Uruguay. Na de verkiezing van de niet-permanen- te leden van den Raad van den Volken bond, werd voorlezing gedaan van den brief, die de delegatie van Uruguay tot de vergadering van den Volkenbond geticht heeft. In dezen brief wordt geprotesteerd tegen de geheime bijeenkomst, die eenige La- tijn^ch-Amerikaansche staten hebben ge houden, welke staten slechtg zekere groe pen en stroomingen vertegenwoordigen. .Uruguay zegt dat de Vergadering van den Volkenbond vrije keuze van candidaten voor deu Raad moet hebben en protes teert er tegen, dat het mogelijk is voor éen groep door een geheime afspraak haar Wil aan de Volkenbondsvergadering op tö leggen. De regeering van Uruguay wijst er op, dat ook Argentinië, Brazilië, Bolivia, Peru, Equador, Costa Rica en Mexico af wezig zijn. Uruguay kan niet toestaan, dat tien of elf overblijvende Latijnsch-Ameri- kaansche staten de vertegenwoordiging van de andere Latijnsch-Amerikaansche sta ten in den Raad van den Volkenbond kun nen verhinderen. Aan het slot van den brief verklaart de regoering van Uruguay, dat zij desniette min een loyale houding tegenover den .Volkenbond zal blijven aannemen. Het aanbod van Loewenstein. Volgens de „Etoile Beige" heeft de Bel gische ministerraad zich in zijn zitting van Dinsdag maar enkele minuten bezig ge houden met het aanbod van den heer Loe wenstein. Men was het er over eens, dat het belachelijk was, zegt het blad. Gisteren is do heer Loewenstein met den luchtdienst van de Imperial Airways te Londen aangekomen. Engeland Hei mijnconflici. Wat zal de regeoring doen. Volgens de „Evening Standard" kan ferwacht worden dat de regeering, na de Weigering der mijneigenaars om op na- honalen grondslag nieu\yo onderhandelin gen te openen met de regeering en de mijn werkers, het volgende standpunt zal in- mnivn. Zij zal den mijnwerkers doen weten zij bereid is, Churchill's plan ten uit voer (o leggen van dislriclsregelingen, waaraan^ een nationale vorm zal worden gegtveu in dc wet. die noodig is ooi de ad- viozen van de Steenkoolcommissie uit te voeren, onder beding dat de mijnkerkers- leiders de arbeiders naar de mijnen terug zenden op de voorwaarden der districts regelingen. Het blad herinnert er aan, dat omtrent deze districtsregelingen tusschen de re geering en de mijneigenaars in beginsel overeenstemming werd bereikt bij de on derhandelingen over de Achturenwet. Italië. De anti-Fransche agitatie. De ongeregeldheden te Triest. Tengevolge van het protest van den Franschen zaakgelastigde to Rome heeft do Italiaansche regeering aan do Fransche regeering haar spijt betuigd voor de inci denten, welke te Triest en Livorno hebben plaats gehad. Te Livorno werd het wapenschild, aan het Fransche consulaat bezoedeld; te Triest, waar van het consulaat de Fran sche vlag wapperde, werd door een Ita liaan daarnaast de Italiaansche vlag gehe- schen. De dader werd gearresteerd. Te Triëst kwam het herhaaldelijk tot botsingen tusschen de fascisten en de poli tie. Reeds zouden tien fascisten zijn ge dood, terwijl het aantal gewonden zeer groot moet zijn. Tsjecho-Slowakije Fascistische beweging te Praag. Uit Praag wordt gemeld, dat generaal Gajda aan een vergadering van Tsjechi sche fascisten heeft deelgenomen, in uni form met alle ordeteekenen. Hij verklaar de in een rede, dat de fascisten zich tegen allen zal keeren, die hun program bestrij den'. Er was geen kennisgeving van dezo vergadering verstrekt. Niettegenstaande dit verzuim greep de politio toch niet in. Na afloop van een vergadering, welke gis teren door de fascisten te Praag werd ge houden, en waarbij het herhaaldelijk tot stormachtige tafreelen was gekomen, wer den verscheidene fascisten gearresteerd. Wegens beleediging van den voorzitter werd tegen verschillende redenaars een aanklacht ingediend. Volgens de „Prager Tribuna" wapenen de fascisten te Ostrau in Moravië zich in de geheime vergaderingen met gummiölok- ben en revolvers. Rusland Een commissaris der Tsjeka vermoord. Volgens een bericht van do „Kurjer Polski" uit Minsk, werd daar een revol veraanslag gepleegd op den commissaris der Tsjeka, Valutin, waarbij dezo werd gedood. Do dader kon niet worden ach terhaald. Men gelooft, dat de moord van polifieken aard is. Zeeroof op de Zwarte Zee. Russen door Bulgaren over boord geworpen. Bulgaarsche zeeroovers hebben zich, naar aan de „Malin" gemeld wordt, op de Zwarto Zee meester gemaakt van een Russisch zeilschip en d© equipage er van overboord geworpen. Eenigo matrozon, goede zwemmers, hebben do Roemeenscho kust weten te bereiken en vervolgens de autoriteiten te Gonstantza gewaarschuwd. Maar ofschoon dadelijk 'een poging tot achtervolging der zeeschuimers werd on: dernomen, hebben zij kans gezien, to ont komen. Voor de uitgehongerde kinderen is geen geld. Terwijl do Sovjets kans hebben gezien om milliocnen roebels aan do Engelsche stakers te sturen, blijven schrijft do „Chicago Tribuno" de fondsen bestemd voor hulp aan uitgehongerdo en dak- looze Russische kinderen, van wie er tal- looze zijn, volstrekt onvoldoende. De Mos- kouscho „Prawda" zelf klaagt, dat do steun voor do kinderen slechts zeer lang zaam binnenkomt en dat het steuncomité over een bedrag van niet meer dan 135.769 roebel beschikt. En toch brengt bij de nadering van den winter elke trein honderden ouder- eu daklooze kinderen naar de hoofdstad. De vorige week heeft het departement van gezondheid te Moskou 30 gevallen van mc- laatschheid onder deze kleinen ontdekt, ongeacht nog de vele aqdere ziekten dio onder hen voorkomen. Marokko De strijd met de Mooren. Do laatste burcht der opstandelingen De streek, waar de stam der Boni Kc- lama woont, is thans - het voornaamste (ooneel van de militair© operaties in Spaansch Marokko. Een groot deel van dit woeste, bergachtige district is nog nooit door Europeesche troepen betreden. Thans is het een toevluchtsoord voor ge vluchte opstandelingen, zoowel uit de Fransche als uit de Spaansche zone. Vooral ten gevolge van de dreigende houding dezer opstandelingen hebben de Spaansche methodes, om d© stammen op vreedzame wijze tot overgave en ontwape ning te brengen, die in andero streken zooveel succes hadden, in dit district schipbreuk geleden. Do operalies, welke thans begonnen zijn, hebben ten doel het district geheel van opstandelingen to zuiveren, voordat het regenseizoen begint. Drie kolonnes rukken in het gebied op; militaire vlieg tuigen laten bommen vallen en do artille rie, belfoorende tot hot twaalfde regiment, heeft reeds een aantal d<rrpen gebombar deerd. China. De Chineesche chaos. Eon Franach schip beschoten. Het Fransche stoomschip „Bany" is op de Yangtso door Kantontroepen beschoten Vernomen wordt, dat versterkte troepen van Woe-Pei-foe een hervatting van het offensief tegen do Kanton-troopen voorbe reiden. De strijdkrachten van Woe-Pei-foe be zetten sterke posities in de provincie Hoepeh. Gered door Britsche sleep- b oo ten. Uit Sjanghai wordt gemeld: Zeventig buitenlaudsche vrouwen en zestig kinde ren, die zich te Kihoeng-sjan in de pro vincie Honan bevonden, zijn door Britsche aleepbooten gered. Zij zijn te Hankau aan gekomen in een jammerlijken toestand, zonder schoeisel en in lompen gehuld. Fong weer aan het hoofd van hot K w om i n t s j u u n? Een V.D.-bericht meldt uit Moskou, dat generaal Feng-Joe-sjiang het commando van het nationale leger weer op zioh heeft genomen en zijn krijgsmacht met 'n vrijwil lig Mongoolsch legercorps hoeft uitgebreid. Feng heeft verklaard, dat hij na do inne ming van Peking de Engelsche, Fransche en Japansche gezeten zal laten uitwijzen Ook zou een officieel verdrag van bond genootschap tusschen Kanton en het na tionale leger geteekend zijn. lapan. Communistische Studentencomplot in Japan. De politieautoriteiten te Tokio hebben besloten do bekendmaking too to staan fan do berichten omtrent een beweging van studenten, dio ten doel had: het ves tigen van een communistische regeeriug over twintig jaar. Do beweging werd verle den jaar December ontdekt. Er werden toen tal van arrestaties gedaan, 42 perso nen werden schuldig bevonden, maar 37 daarvan op borgstelling vrijgelaten. Vijf universiteiten en verschillendo hoogere scholen zijn bij do aangelegenheid betrok ken. Amerika De Indianen-opstand in Mexico. Een Mexicaansch bataillon gedecimeerd. Naar uit Mexico wordt gemeld, heerscht in de provincio Sonora oen gevaarlijke In dianen-opstand, welko zich ook reeds heeft uitgebreid tot de provincie Guayama. De vroegere staatspresident Obregon, dio zich in den trein bevond, welke voor eenige da gen door de opstandigo Joqui-Indiauen werd aangevallen, heeft zich aan het hoofd gesteld van eenigo compagnieën regec- ringstroepen, teneinde den opstand te on derdrukken. De Indianen trekken moordend en pluderend voort. Gisteren hebben zij een bataillon regceringstroepen in een hinderlaag gelokt, dat zij bijna geheel uit moordden. Do troepen, die aan do slachting ontkwamen, zijn ia wanorde gevlucht. BIKi£!EffiLABI8D De Eerste Kamer. Do Eerste Kamer der Staten-Goneraal is bijeengeroepen in vergadering op Dins dag 21 dezer, des namiddags te drio uur. De Eerste Kanier vergadert Woensdag 22 Sept. a.s., voorm. to elf uur. ter behan deling van do volgondo punten: uitbren gen van verelag door do commissiën tot ondor/.oek der geloofsbrieven; boccdiging door den voorzitter; voorstel om do Troon rede met een adres te beantwoorden; trek king dor afdeclingen; uitnoodiging tot het kiezen van voorzitters en ondervoorzitters der afdeelingcn en van vijf leden der com missie van redactie van het adres van ant woord. Na schorsing on heropening der verga dering is aan de orde: tor tafel brengen van het ontwerp-adres van antwoord; ver zending van het ontwerp-odres naar de af- deelingen. In een openbaro vergadering op Donder dag a.s., voorm. to elf uur, benoemt de Kamer de leden der huishoudelijke com missie voor do stenographic, waarna zo het ontwerp-adre3 van antwoord behan delt. Tweede Kamer. De leden der Tweede Kamer zijn bijeen geroepen ter openbare vergadering op Dinsdag 21 September a.s. te 3 uur. Aan do ordo is do Aanbieding der Staatsbegrooting voor 1927 en het opma ken vati de nominatie voor het voorzit ter- schap. De Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben, wat de gewo ne bronnen betreft, in Augustus 36 3 millioen opgeleverd, zijnde f 1.5 millioen minder dan verleden jaar, hetgeen moet worden toegeschreven aan een daling van bijna 2.8 millioon in de dividend- en tan- tièmobolasting, waar tegenover een stijging van ruim f 1 millioon in do accgns op suiker staat. Sedort 1 Januari valt er nog een stijging van 20 millioen waar te no men, waarvan ruim f 10 millioen door vermeerdering ban de Invoerrechten Do Koningin-Moeder. Do Koningin-Moeder zal Dinsdag 21 de zer naar Freudenstadt vertrekken om daar ecnigen tijd verblijf te houden. Zij zal op reis vergezeld worden door hofdame baro nesse van Ittersum en kamerheor graaf van Limburg Stirum. Do kwestie-De Haas te Utrecht. Zeer w a a r a o h ij nlij k behandelin in don Gemeenteraad. Do Commissie, die onder presidium van den burgemeester van Utrecht een rapport zou samenstellen over do kwestie van den architect Do Haa3, die reeds een jaar op last der gemeente tot nietsdoen gedoemd werd, is met lmar arbeid gcreod gokomen. Naar wij vornemen zijn in het rapport geen conclusies, omtrent de al of niet handhaving van den architect gesteld. Mot aan zekerheid grenzende v aar- sohijnlijkheid mag worden aangenomen, dat do kwestie ter openbaro behandeling aan den Raad zal worden voorgelegd. Reünie der oud-leerlingen van het Canisius-Coüoge te Nijniegon. In ceue dezer dagon gehouden vergade ring van het bestuur van liet oud-loorlin- gen-comité mot den Rector en eenigo Pa ters van het College, werd besloten, dat elke vijf jaren oeno réunie der oud-leerlin gen zal worden gehouden, en wel in aan sluiting met het zilveren feest., zoodat do oerstvolgende réunie in 1930 zal gehouden worden. Do beelden, waarvan do ontwerpen ver leden jaar worden aangeboden, zullen in het begin der maand October gereed zijn en in den gevel van hot College worden geplaatst. Mij. tot uitvoering van Zuiderzeewerken. Blijkens de Stcrt. no. 179 is te Wierin- gen opgericht do naamlooze vennootschap: Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzee werken. Onder de oprichters worden ge noemd o.a. de N.V. M. J. van Outturn's Havenwerken en do Hollandsche Aanne ming» Maatschappij. De vennootschap heeft ten doel hel uit voeren en onderhouden van werken, be trekking liebbendo tot de afsluiting en dn drooglegging van do Zuiderzee, iugcvolgo dauromtrent met den staat der Nederlan den te sluiten overeenkomsten; het aanne men van andere werken, echter slechts na dat tot zulk een aanneming de schriftelijke toestemming van den Minister var. Wiler- staat zal zijn verkregen. Het kapitaal der vennootschap b'ödruagi 6.000.000, verdeeld in 4 aandeelen van 1.500.000 elk, welke hij de oprichters zijn geplaatst. JV vennoot- - np wordt V - rd J- jr .-en raid van bestuur, waarvoor de eerste m.i.:I worden, benoemd de hemen H. Telders, N d" Rondo Dresser, B. Bos en L. Gb. Schram. Dc raad van bestuur benoemt uit zijn midden oen voorzitter en eon seorotaris; voor do eerste maal worden benoemd: tot voorzitter do heer J. H. Teldors en tot se- et••laris do heer N. de Ronde Bresser. De dagelijkscho leiding van de werken, door do vennootschap ingovolge door haar met bol Rijk te sluiten overeenkomsten uit fo voeren, berust bij een dlrecteur-hoofd- i'itvocrder, to benoemen on te ontslaan door den raad van bestuur. Hij moet zijn Nederlander, in Nederland wonende, Do benoeming van den directour-hoofduilvoer der behoeft de goedkeuring van den Minis ter van Watersbaat. Het spoorwegongeluk bij De Vink. Nog iets over de vermoedelijke oorzaak. „Uit vakkringen" schrijft men aan het Volk naar aanleiding van het spoorweg ongeluk: Het kan zijn nut hebben, met betrek king tot do nog niet opgehelderde oor zaak vin do ontsporing, het volgende op te merken. De spoorweg Amsterdam Rotterdam is sinds de vernieuwing wat rails en dwarsliggers betreft, in tamelijk HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Do eerste zitting van den nieuwen VoH kenbondsraad. De Italiaansche regeering heeft hnzu- spijt betuigd over de anti-Frnnsehe rel letjes te Triëst en Livorno. De opstand der Indianen in Mexico. De typhus-epidemie breidt zich In Duitschland hoe lanocr hoe meer uit (Bul ten!. Berichten en Telegrammen). BINNENLANO. Een adres van het R.-K. Werkliedenver bond in Nederland aan de Tweede Kamet over het Nederlandsch-Belgische Verdray (Tweede blad i De viering van den 80sten vcijaardaji van den heer J. J. G. baron van Vuarst to1 Voorst (Tweede blad). Opgericht is te Wieringen de Maat schappij tot uitvoering van Zuiderzeewer ken (Eerste blad). De tucht in het leger. Een brief van den commandant van het veldleger. (Leger eu Vloot). Onze Geïllustreerde Panna Onze photo-pagina van heden bevat om.: De viering van het vijftig-jarig be slaan van het landbouwonderwijs to Wa- goningen; do Hangscho radio-telefoon; do begrafenis van het vierde slachtoffer hij do spoorwegramp aan de Vink; con zilvo- ren jubilaresse; eenige sportkiekjes. goede conditio inet uitzondering vun oen gedeelte bij het emplacement Don Haag. Intusschen was naar hot oordeel van don ingenieur vernieuwing van bot grintbed niet overbodig. Met die vernieu wing was men in de dagen van het on geluk op do lijn bezig. Zo geschiedde, op last van den ingenieur, door een opzich ter met ongeveer 50 man los personeel (voor 28 loon per week) en onder toe zicht van twee vaat© ploegbazen. Diepte en breedte werden anngegoven. Maar bij het graven van zoo'n 100 meter langen greppel graaft de een te diop, en oen an der komt onder do dwarsliggers, zonder dat daarop voldoende acht geslagen kan worden En intusschen rijdon do treinen er met snolheden van 70 en 80 K.M. langs. Dit is niet altijd zonder gevaar. Onge veer O weken terug reed trein 161 van Hoek van Holland naar Amsterdam. Bij Delft, waar men toen met het graven van gr int greppels bezig was, kreeg de machine stoot op stoot. Maar 't liep good af en 't bleef bij eon reeks verwenschingen van den toen dlenstdoonden machinist. Drie weken geleden cenzelfdo geval hij Prinseboscli—Voorschoten, waarbij tweo voorlichten van do machine werden afgo oi agon. Op 11 September reed een trein naar leiden, op de machine had een ingenieur plaats genomen. Men voelde alweer stoot op stoot als gevolg van het zakken van don weg. Govolg: spoedordcr om vanaf Wassenaar tot aan de plaats van liet on geval 45 K.M. en langs het zwakk© punt 10 K M. to rijden. Dat is goed. Maar toen in de afgeloopon zes weken meer dan een machinist heeft geklaagd over het stou ten, is er naar bet schijnt geen of onvol doende aandacht aan geschonken. Merkwaardig is nog dat kort na bet on geluk, n.l. op 13 September, alle greppels langs de baan met zand zijn dichtgestort. Is dat geen aanwijzing dat men zelf dio misschien te diep gegraven greppels ge vaarlijk vond? Het 4-jarig patientje het ziekenhuis verlaten. Do 1-jarige Christina Barthon uit Lei den, die bij het spoorwegongeluk hij do Vink mot haar handjo tusschen een troc- plank on eon dwarsligger bekneld is ge raakt, heeft gisteren nagenoeg geheel her steld liet Academisch ziekenhuis kunnen verlaten. Het onderzoek te Leiden. Do politie to Leiden heeft vrijwel dade lijk na het spoorwegongeval bij do Vink een aantal foto's genomen van do situatie. Op verzoek van den officier van justitie zijn deze thans te zijner beschikking ge steld. Het onderzoek te Leidon gehouden van wege de directie der Ncderlandschc Spoor weg "n naar dc oorzaak van do spooriv raipp bij de V ink Ic-ft tot half zes des avonds geduurd. Kr zijn ongeveer 40 mati :ehc

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1