HEDENAVOND 5 UUR OPENEN WIJ ONZE NIEUWE MAGAZIJNEN f. BEGIN VAN DEN VERKOOP VRIJDAGMIDDAG 3 UUR HAARLEMMERSTRAAT 114—130—136 INGEZONDEN MEDEDEELING Reeds lang waren onze oude gebouwen veel en veel te klein. Om al de ruimte te krijgen, die wij noodêg hadden, waren wij genoodzaakt een nieuw gebouw van indrukwekkende afmetingen te laten optrekken, waar thans onze verschillende afdeelingen, voorzien van SCHITTERENDE COLLECTIES, zijn ondergebracht. Wij vestigen met nadruk de aandacht op het feit, dat ONS NIEUWE GEBOUW een bezienswaardigheid der stad LEIDEN is en tevens HET ADRES, waar het koopen van alles, waf tot de MANUFACTUREN-, CONFECTIE- en MEUBBLEERINGS-BRANCHE behoort, EEN BESPARING en EEN GENOT is. Tot VRIJDAGMIDDAG 3 UUR stellen wij de gelegenheid tot VRIJE BEZICHTIGING open, en noodigen U uit, ONZE MAGAZIJNEN TE BEZOEKEN. WAALS Centraal Hanzebureau te Amsterdam, leid de eon bespreking in betreffende samen- spreking mot andore katholieke midden standsbonden ter zake van concentratie der Centraio Hanzebureaux. Opheffing Hanzebureau? Begrooting. In verband hiermede vermelden we al vast de poging van het bondsbestuur om zoo veel doenlijk bezuinigingen op de be grooting van 1927 in te voeren met het voorstel-Leiden inzake verdere bezuini ging door opheffing van het Hanzebureau. Leiden had een voorstel ingediend om een onpartijdige commissie in te stellen, die middelen zou beramen tot ingrijpende bezuiniging t.o.v. do bondsbegrooting, zon der do belangen van den Bond te schaden. In do toelichting zei Leiden, dat de alge- meono teruggang in middenstandszaken allerwoge leidde tot ingrijpende bezuini gingsmaatregelen, zich vooral manifaetee- rendo in „centralisatie" en „inkrimping". Ook in dezo organisatie is bezuiniging ur gent ten einde de bondsafdrachten belang rijk te verlagen. Middelen om tot deze bezuinigingen te komen moeten volgens Leiden zijn: le. Opheffing van het Centraal Hanze Bureau te Amsterdam en overbrenging van het secretariaat on financieel beheer resp. naar den secretaris en penningmeester van den Bond. 2e. Inkrimping van het Bondsbestuur*tot B leden. Wat do samenstelling der commissie betreft Bteldo Leiden voor deze te doen bestaan uit hoogstens 5 personen, deskun dig op sociaal, organisatorisch en finan cieel gebied. Voor einde-1926 zou zij moe ten rapporteeren. In" zijn praeadvies hierop protesteerde het bondsbestuur allereerst krachtig togen do onorganisatorische wijze van handelen door Leiden om dit voorstel onmiddellijk don afdeelingen om adhaesie toe te zenden inplaats het eerst naar 't bondsbestuur om praeadvies te zenden. Het is 't bondsbe stuur dat leiding moet geven. Wat nu de intrinsieke waarde van het voorstel-Leiden betreft, voert het bondsbe stuur aan: 1. Dat do „onpartijdige" instantie, welke Leiden verlangt, permanent bestaat en ge vormd wordt door het hoofdbestuur zelf, tot. welks taak immers do door Leiden verlangde arbeid reglementair behoort, en dat in bijzonder belangrijke mato jaar in jaar uit bezuinigd heeft, mogelijk zelfs reeds verder dan de belangen van den bond gedoogen. 2. Dat niet. alleen aan de eischen van ne gatieve en positieve bezuiniging zoo ver is voldaan als blijkt uit do achtereenvol gende begrootingscijfers der laatste jaren, maar ten overvloede ook aan het door Lei den aangovoerde motief tot centralisatie. zoowel intern: voor wat betreft de on derbrenging o.a. van de volgende diensten aan het Centraal Hanzebureau: secreta riaat en administratiefonds TT. B. O., se cretariaat bestuursorganen Hanzebank, In formatie- en Incassobureau, enz.; als extern inzoovorre al weder op de reeds lang verschenen agenda voor den Centralen Baad „Concentratie van Bu reaux" uitdrukkelijk staat vermeld. 3. Dat voorts de aangevoerde middelen tot bezuiniging (niets meer of minder dan opheffing van het Centraal Bureau en volkomen tegenstrijdig daarmee inkrim ping van hot hoofdbestuur) zoo volkomen onuitvoerbaar en zoo klaarblijkelijk ver nietigend voor den bond moeten worden geacht, dat naar de mcening van het hoofdbestuur even goed zou kunnen wor den voorgesteld geheel onzen bond, welks belangen Leiden niet bedoelde te schaden, maar eenvoudig-weg op te heffen. 4. Dat, rcsumccrende, derhalve door het. hoofdbestuur moet worden vastgesteld, dat het voorstel-Leiden: a. in zijn concreten vorm een commis sie verlangt, die de taak van het hoofdbe stuur, op zeer belangrijke punten zou moe ten overnemen; b. in zijn toelichting overwegingen van bezuiniging aanvoert, waaraan zoowel blij kens de historie van ons financieel beleid als krachtens de punten, welke onder num mer 11 en 12 op de agenda der Centrale Raadsvergadering zijn aangebracht ten volle is voldaan; c. in zijn middelen aanwijzingen geeft, die werden ze toegepast overgroote schade voor de belangen van den bond en middenstand zouden beteekenen. Het hoofdbestuur vertrouwt na dezo toe lichting de afdeeling Leiden bereid te mo gen vinden haar voorstel terug te nemen. Mocht dit onverhoopt niet geschieden, en mocht daarna onverwacht de Cen traio Raadsvergadering besluiten dio „on partijdige commissie" in to stellen, dan zal het hoofdbestuur dit niet anders kun nen beschouwen dan als een aanklacht te gen zijn leiding, welko onder géén voor waarde is to aanvaarden. Hoeft het hoofdbestuur geen voldoendo blijken gegeven op onpartijdige wijze te bezuinigen zonder do bondsbelangen te schaden, dan behoort er geen commissie te komen, maar een geheel nieuw hoofdbe stuur. Het zittend hoofdbestuur zal daar toe alsdan gelegenheid openen door en bloc af te treden. Tengevolge van zijn beleid mocht het hoofdbestuur er in slagen, eeno innkom- stenvormindering van f 96.515 tot f 28.050, of wil men do zuivere contributie-inkom sten, eeno vermindering van f 43.500 tot f25.000 per jaar op tc vangen zonder con- tributieverhooging en nochtans met be houd van een Centtfaal Bureau, dat door voorbeeldige krachtsinspanning niet al leen in invloed niet verminderde, maar dien invloed integendeel zoozeer heeft, we ten op te vooren, dat het onzen bond en zijno ledcu tot onschatbaar g<ywin is ge weest en buiten ons diocees en zelfs buiten ons land den bond een uitnemende repu tatie heeft weten te bezorgen. Het hoofdbestuur is er verre van, zich op zijne financieel© politiek te willen ver- hoovaardigen, maar na in de allermoeilijk ste jaren de bovenvermelde tastbare re sultaten to hebben bereikt, verlangt het toch evenmin zich door een „onpartijdige commissie" op zij te doen dringen. Dat mag het niet doen ter willo van het bonds- belang, dat het bij afwezigheid van volle dig vertrouwen niet met voldoende gozag naar binnen als naar buiten zou kunnen representeeren. Van tweeën één: of het hoofdbestuur heeft zijn natuur lijke taak „ingrijpende bezuiniging aan to brengen zonder de belangen van den bond to schaden" behoorlijk begrepen en opge vat ,in welk geval er geen commissie van noodo is, of het is in zijn financieel beleid te kort geschoten. Maar dan zal geen commissie te aanva-arden zijn, doch heeft het zittend bestuur voor een nieuw hoofdbestuur plaats te maken. Men moet wel geheel onkundig zijn van den arbeid, welke door onzo centraio wordt gepresteerd en van de groote moreele en stoffelijke winsten dio haar optreden den middenstand hebben gebracht, om onder do huidige omstandigheden de verant woordelijkheid to durven dragon voor het aanwijzen van opheffing dezer centrale „als middel tot bezuiniging". Heeft men dan nog verleden jaar spon taan besloten het beknopt jaarverslag in druk to doen verschijnen wegens zijn be langrijke opsomming van werkzaamheden, om nu alsof dit bij benadering moge lijk ware! tc komen voorstellen dezen arbeid op de schouders van een secretaris en een penningmeester to leggen? Alle dagen weer en van hoe onbeperk- ten omvang zijn dio dagen staat het Centraal Bureau met do uiterste inspan ning op de bres voor middenstandsbclan- gen, die, tot financieele resultaten herleid, waarlijk wel van meer betcckenis zijn dan een paar gulden contributie per lid en per jaar. Op deze Cent raio Raadsvergadering mo ge nu eens eindelijk en met beslistheid worden uitgemaakt, dat men ambtenaren van do beteekenis als die waarover onze bond do gelukkigo beschikking heeft, niet periodiek kan blootstellen aan de verne dering, die thans weer spreekt uit het voorstel Leiden, dat. den indruk vestigt, alsof ons Centraal Bureau een zonder schade op to ruimen instelling zou zijn. En dat er daarna zelfs nog best twee be stuursleden op den koop toe op over zou den kunnen schieten! Zulks terwijl juist do Diocesane Bon den zonder Centraal Bureau het kind van do rekening der tijdsomstandigheden zijn geworden! Aldus het hoofdbestuur. Ter toelichting van de begrooting van 1921 zelf sluitend in inkomsten en uitga ven met f 28.050 merkte liet Bondsbestuur nog op „Het uitvoerig praeadvies, dat door het hoofdbestuur werd uitgebracht naar aan leiding van het voorstel der afdeeling Lei den ontslaat den Bondspenningmeester van den plicht op dezo plaats oen uitvoe rig overzicht to geven van de bijzondere belangrijke bezuinigingen welke het hoofd bestuur zich binnen het kader der moge lijkheden achtereenvolgens heeft weten op te leggen. Ofschoon een regelmatig© groei der ledencijfers in verschillende bijzonder actieve afdeelingen niet to ontkennen valt, staan daartegenover toch nog te veel schommelingen in andere afdeelingen, dan dat er nu reeds aanleiding zou bestaan met een absolute vermeerdering van het ledental in 1927 te rekenen. Het lijkt ons integendeel tot een voorzichtig beleid to bobooren, om van het ledental dat mo menteel 5170 bedraagt, slechts met het naar beneden afgerond aantal van 5000 re kening to houden voor de inkomsten-becij fering der begrooting van 1927. Intusschen is dezo begrooting inzooverre provisorisch, dat de mogelijkheid bestaat dat tot eeno concentratie der bestaande Hanze-bureaux zou kunnen worden besloten." Rapport der Contributiecommissie. Do commissie, ingesteld naar aanleiding van het voorstel-Amsterdam, tot het in voeren van een degressieve heffing voor afdeelingen met meer dan 250 leden, heeft een rapport uitgebracht, dat tot de vol- gendo conclusies komt: 1. Uit do gehouden besprekingen en be schikbar© gegevens is noch aanwijsbaar, noch daadwerkelijk kunnen blijken, dat do onkosten van de grootere afdeelingen ver houdingsgewijs hooger zijn dan die van de kleinere. (Enkele loden der Commissie blijven evenwel persoonlijk do overtuiging toege daan, dat er cenig verschil bestaat). Het voorstel Amsterdam kan dus niet met positieve gegevens worden gemoti veerd, resp. ook niet worden aanvaard. 2. Het is gewenscht dat de afdracht aan den bond niet hoogor zij dan hetgeen voor do bondshuishouding-zelf noodig is. Daarom stelt do Commissie voor do toe slagen boven de bondscontributie te doen vervallen. Dit is mogelijk wanneer het Hoofdbe stuur de bijdrago voor het Klein Seminarie uit de gewono middelen zou willen bestrij den en do bijdragen K. S. A. en San tos geheel doen vervallen. Het Santosfonds is thans wel zoodanig bij de leden ingeburgerd, dat het gevoeg lijk aan de offervaardigheid van den mid denstand en do activiteit der Santoscoin- missie kan worden overgelaten, het fonds met vrijwillige bijdragen op peil tc hou den. 3. Aan het Hoofdbestuur worde bij sta tuten- of reglementswijziging 't recht toe gekend van volledige controle op do admi nistratie der afdeelingen, opdat het zal kunnen nagaan: a. of de aan do bondsadministratic verstrolctc gogevens overeenstemmen met de werkelijkheid; b. of in de afdeelingen op tijd over contributie wordt gedisponeerd; o. of het voor bondsafdracht bestem gedeelte van do inkomsten der afdeeling niet voor andere doeleinden wordt uitj geven. Bovendien zou aan het Hoofdbesti bevoegdheid moeten woi'den toegckei zelf de pontributie-inning ter hand te men in een afdeeling, indien het bestu nalatig mocht blijken. De Commissie heeft géén voorstellen doen om de bestaande regeling be tref f< de de vaststelling van het contributiel drag, zooals deze is neergelegd in artil 11 van het Huishoudelijk Reglement- wijzigen. De bondspemiingsmeester, de heer Brule, geeft een korte toelichting op rapport, waarna de conclusies z. h. st. w< den aangenomen. De in conclusie 3 1 >C! de machtiging wordt reeds nu aan he B. ook z. h. st, verleend. De begrooting voor 1927 wordt z cv discussie vastgesteld op een bedrag f 28.050. Als plaats der volgende jaarvega wordt in verband met de viering van 20-jarig bestaan Haarlem aangewezen Bestuursverkiezing. De bestuursverkiezing heeft tot r< taat, dat 194 st. worden uitgebracht, dat de volstrekte meerderheid 08 draagt. Hiervan verkregen: G. Deki Amsterdam 165 st.; J. P. A. Machget Middelburg 51 st.A. Menheere, 's-Hcen hoek 28 st.; P. J. M. v. Tetering, H: 90 st.; H. Simonis, Leiden 32 st.; J. II- Langen, Delft 20 st. Herkozen is dus heer G. Dekker te Amsterdam, terwijl I stemming moet plaats hebben tusscj de heeren Macligeels en v. Tetering. herstemming worden op den lieer v. T ring 101 st. en op den heer Machgeels st. uitgebracht, zoodat de her v. Tctcri gekozen is. Varia. Daarna zijn aan de orde de voorstel)) der afdeelingen. Zaandam stelt voor: „De algemeene gadering draagt het Hoofdbestuur o| bij de Regeering op aan tc dringen, zij zal trachten een instelling in het lc' te roepen die ten opzichte van het ba1 wezen controleerend zal optreden, het f dietwezen zal bevorderen en door grootst mogelijke publiciteit ten opzie' van zwak staande instellingen, den denstand zal behoeden voor opeenvolgt de dupeeringen." De bedoeling van het voorstel-Zaawk aldus de voorzitter schijnt in ho« zaak hierop neer tc komen, dat ten zichte van het bankwezen een soortg' controle-apparaat worde ingesteld als betrekking tot het levensverzekering0 zen reeds is tot stand gekomen. Ofschoon zulks naar dc mcening van Hoofdbestuur uiterst moeilijk le ver*'cfl lijken is cn z.i. vooral gestreefd znl i"

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 4