Men stelde zich algemeen op het stand punt, roods ingenomen op hot zoogonamd congres der O. P. H. van dit jaar. dat dit congres geen Communistisch parti-congres was, dat hei laats Ut rechtmatige congres der Communistische Partij gehouden in Mei 1028, dar, allo besluiten van ren zoo genaamd P. B. der O. P. H. sinds den herfst van het vorig jaar geen voor de Communistische partij geldige besluiten zijn, en dat de C. P. H. bestaat uit de Fe deratie Het Noorden en de andere Fede raties, afdeelingen, secties, partijgenooten en organen, die zich organisatorisch aan do door de Communistische Internationale goedgekeurde statuten hebben gehouden en politiek de internationaal vastgestelde tactiek van do Communistische. Intern, vooral inzake vakbeweging en eenheids front hebben gepropageerd. Tegen den palrconsarbeid in het f Bakkersbedrijf. De vergadering van den bondsraad van den Alg. Ned. Bond van Arbciders(sters) in het Bakkers-, Chocolade- en Suikcrwer- kershedrijf, gehouden op Zondag 12 Sep tember, besprak o.m. ook uitvoerig het zoo pas verschenen wetsontwerp inzake do toetreding tot het ontwerp-verdrag van Genève betreffende nachtarbeid in bakke rijen. Do vergadering Btelde omtrent do door do regeering kenbaar gemaakte voorwaar den als volgt haar meening vast: Do bondsraad, toejuichende de indie ning van het wetsontwerp tot ratificeering van de convontie van Genève inzake ver bod van bakkcrsnachtarbeid, kennis geno men hebbende echter van dc Memorie Toelichting, dio vergezeld gaat met dat ontwerp, waarin o.m. tot oorwaardo wordt gesteld den bakkerspatroons voorarbeid toe te Btaan, zich refcreerende aan de adressen van den Bond, in 1926 aan de Tweede Kamer gezonden, waarin de be zwaren tegen dezen voorarbeid ontwikkeld zijn, spreekt als zijn mccning uit, dat de arbeid van patroons op tijden, dat het den gezellen verboden is, te werken, uit den boozo is, acht bovendien deze, door den Minister gestelde, voorwaarde om be doelde conventie te ratificecren volstrekt onnoodig, en draagt het bestuur op, deze bezwaren ter kennis van de Overheid te brengen, enz. INGEZONDEN MEDEDEELING Als Uw Viriele zich bezeerd hebben gebruik dan dadelijk 1551 DE LEIDSCHE WINKELSTAND. Opening magazijnen der firma Waals. We schreven October 1924, toen begon nen werd met het amoveeren van de oude gebouwen der firma A. Waals aan do Haarlemmerstraat. Sindsdien zijn nage noeg twee jaren verloopen en er is begrij pelijkerwijs in al dien tijd heel wat veran derd. Geleidelijk verdween het oude pand al meer en meer en na veel, zeer veel on- dergrondsch werk verrees een nieuw, ma jestueus gebouw op dezelfde plaats, een gebouw, dat bet oude voorkomen, voor wio het zich nog voor den geest kan stellen, wel zeer spedig zal doen vergeten. Het nieuwe gebouw der firma Waals aan de Haarlemmerstraat is voor do mees- ten grootendecls niet onbekend meer. Reeds maanden en maanden verheft het zieb boven de schutting, die den beneden- pui omheinde en daardoor het fraaiste gedeelte van het pand immers voor het oog verborgen heeft gehouden. Thans is zulks veranderd. Dc laatste belemmering, die het pand tot heden aan het oog onttrok, is verdwenen en wij zeggen niet te veel als wij beweren, dat in de komende dagen menigeen zijn schreden naar het nieuwe pand zal rich- te. Een dergelijk bezoek zal de moeite zeer zeker loonen, want bij de firma Waals heeft bij het vormen van de plannen tot verbouwing do vaste incening voorgeze ten hier werkelijk iets degelijks te stich ten. Dal zij daarin is geslaagd danken de firmanten mede voor een groot deel aan den bekwamen architect, don heer J. P. Waals uit Dordrecht. Die heeft liicr een grootsch werk verricht, dat algemeene be wondering zal wekken. Vermelding hierbij verdient vooral, dat alle benoodigdc materialen als beton, steen, betimmeringen, bronswerk enz. van Nedcr- landsche firma's is betrokken, voor zoover zulks mogelijk was. Merkwaardig bij dezen bouw is zeker, dat (le winkel een volmaakten vorm ver- loont, terwijl tocli de gevel schuin op do straat staat. Dit euvel is dor den architect ©p bekwame wijze achter de etalages weg gewerkt. Het werk werd uitgevoerd door de firma Gehrs. de Rooij uit Ocgstgcest. die op al leszins verdienstelijke wijze de plannen lubben verwezenlijkt. Ondc- do vele overi ge personen, die op de een of andere wijze bun aandeel hebben gehad in den bouw van dit pand, noemen we, om niet te lang van stof te worden, onzen oud-stadgenoot den heer Alex Asperslagh, thans in Den Hhag woonachtig, die op artistieke wijze liet glas in lood, dat in ruime mate aanwe zig is,aanbracht. Geven we hieronder thans een beschrij ving van het nieuwe gebouw, dan willen wo ter onzer verontschuldiging zeggen, dat dit overzicht wellicht wat al te globaal ge nomen is en niet ten volle weergeeft het geen wij gistermorgen op onze rondwande ling hebben gezien en geboord. Doch een uitvoerige beschrijving zou te veel plaats ruimte vragen. Bezien we het pand van de straatzijde, dan mankt het als geheel een zeer goeden indruk. Het is in zeer modernen stijl op getrokken en bedoeld uit to drukken, dat wij hier voor een koopmanshuis slaan. Nie mand zal beweren dat zulks niet het ge val is. De gevelhrcedte bedraagt 30 M., de hoogte van liet gebouw 20 Meter. Ter lin kerzijde bevindt zich een gedeelte, dat niet zoo hoog is, het pand n.l. waar de firma v. d. Stok vroeger haar winkel had en dat tijdens den bouw nog in het plan is bijge trokken en geheel in denzelfden stijl is bij gebouwd. Het etalage-front vormt een breedte van 45 M., zulks ten gevolge van het feit, dat de etalages van do linker- zoowel als van de rechterzijde ook in de ruime, vrije hall doorloopen. De etalages naast den ingang hebben daarbij den vorm van een scliier- eiland, doordat de hall achterin wijd uit loopt. Hier kunnen de menschen de geëta leerde artikelen heel rustig bekijken en zij zullen er tot dc conclusie komen, dat de be doeling der firma om een idee te geven van de uitgebreide artikelen in handwer ken, damesmodes, wollen en zijden dames- stoffen, damcsconfectio cn dameshoeden en do speciale baby-afdeoling, zeer goed lot uiting komt. Doch bij die uitgebreide keuze voor de dames vinden thans ook de heeren hier gelegenheid hun inkoopen te doen, waar ook aan de heerenmode, hoe den, overhemden, regenjassen enz. en reis artikelen een goede plaats is ingeruimd. De etalage geheel ter linkerzijde is inge richt voor de mcubel-afdeeling, dan vol gen die voor de tapijten, heerenmode-arti kelen, dames- en kinderafdecliug en stof fen. Ter linker- en rechterzijde van den in gang zijn fraaie bronzen kastjes aange bracht. Jammer, dat deze niet aan den voorgevel mochten worden aangebracht. Dan zouden er bovendien niet minder dan acht een plaatsje hebben gekregen. Na de hall te hebben bezichtigd traden we den winkel zelf binnen. Deze maakt een grootschcn indruk cn geeft een echt Bijenkorf-idee. In het midden flinke ver koopruimten, overwelfd door een lantaarn van glas in lood, het (lak vormend van dit gedeelte. Dit glas in lood is op smaakvolle wijze in het iftiddcn licht gehouden om aan de kanten in donkerblauw te eindigen. De verdiepingen, dio men vanuit het midden van den winkel ziet liggen ge ven door de fraai afgewerkte pilasters een gezelligen, rustigen indruk. Ter linker- en rechterzijde van den winkel vindt men an dere verkoopruimten en alle tazemen he slaan zij een oppervlakte van 30 X 45 M2. Op de parterre vinden we alle artikelen, die ressorteeren onder het manufacturcn- en modevak cn dat hier van prima artike len gesproken mag worden zagen we o.m. wel uit de aanwezigheid van hel beken de Iersche linnen van John Foster uit Belfast, dat sedert den oorlog hier niet meer geweest was. Men spare ons voorts de opsomming van alle voorradige artikelen, 't Zou ons te ver voeren. Merken wo slechts op, dat er byv. in de hcercnafdeeling een collectie van 800 ver schillende dassen aanwezig is en dat men hier in lingerie, tricotages, fournituren, parfumerieën, huishoudelijke artikelen enz ruimo keuze heeft. Alle deze goederen zijn ondergebracht in kasten van zeer mo derne uitvoering, die aan de zaak een cachet geven. Alle artikelen zijn bovendien met don gewonen prijs gemgrkt, dat elke bezoekster gevrijwaard is tegen mogelijke vergissin gen. Links van den winkel, achter de meubel- etalage vindt men de baby-afdeeling onder gebracht, waar we zeer moderne wiegen te aanschouwen kregen. Aan het einde van do parterre Is op een verhooging dé damcs-confectib-afdce- Jing, waar levens paskamers zijn aange bracht. Hier vindt men ook de afdeeling dameshoeden, meisjes- en jongenskleeding, pelterijen en bontvellen. Met de lift, van alle moderne, beveiligjn- gen voorzien en vervaardigd door de fa. Stork uit Hengelo, gaan we vervolgens naar (le eerste verdieping. Hier vindt de toekomstige huisvrouw in de allereerste plaats alles wat zij noodig heeft tot instal latie van haar woning, behalve de roeubi- ieering van do slaapkamer waarvoor de tweede verdieping is ingericht. Als we nu zeggen, dat de eersl^ verdie ping geheel in beslaggenomen wordt door do mcubileeringsartikelen, dan behoeven we niet te zeggen, dat er ruime keuze in deze branche is, Van liet eenvoudigste li noleum tot het modernste inlaid, van de sobero huiskamer- tot do fraaiste salon- ameublementen in modernen en klassieken stijl zijn hier te vinden. Speciaal trekken hierbij nog (le theedressoirs, de bureaux en boekenkasten de aandacht. In de soTlec- ring tafolklceden liet do heer Anton Waals ons wasch- en licht-echle linnen tafelklee- den zien, die voor restaurants en theetui nen een uitkomst zijn. Kortom, men kan hier zijn geheele woning laten installecren volgens een te voren opgemaakte begroo ting en alles naar verhouding van den te besteden prijs. Naar de volgende verdieping gingen we langs de trappen, die om (ie lift heen zijn gebouwd en daarbij konden we conslatee- ren, boe ook aan do betimmering alle zorg is besteed. Zonder overbodige luxe is alles degelijk en fraai uitgevoerd. Do trapleu ningen zijn van eiken en daarlusschen bevindt zich een keurig brons rasterwerk. Van dezelfde uitvoering zijn de hekwerken, dio aan den binnenkant der verdiepingen aangebracht zijn. Op de tweede verdieping bevinden zich do slaapkamer-ameublementen, bedden, matrassen, dekens, kinderstoelen en kin derwagens. De dekens zijn in stofvrije kas ten opgeborgen, ieder in haar serie en prijs gesorteerd, zoodat alles' zoo overzich telijk mogelijk gemaakt is. Op de derde verdieping, welke niet toe gankelijk is voor het publiek, zijn de en- gros magazijnen ondergebracht Slechts winkeliers cn reizigers hebben hier toe gang. Van hier gingen we met de lift naar be neden, onder de parterre, waar in de kelders de dienstafdceling is onderge bracht. Allereerst kwamen we in het lo kaal, waar de goederen vanuit de v. d. Werffslraat worden ontvangen, gecontro leerd en van eigen nummering voorzien worden. Degene, die hiermee belast is, krijgt order, of de goederen voor détail- of voor engroshandel zijn bestemd en naar gelang daarvan worden ze verder geëxpe dieerd. Hierna bezochten we de winkel- afdeeling, waar de goederen vóór den ver koop in den winkel nogmaals worden ge controleerd, om zoodoende alle reclames aan de toonbank te vermijden. Van hieruit wordt do winkelvoorraad steeds aapgc- vuld. Dan kwamen we in do machinekamer, waar de verwarmingsinstallatie is aange bracht. Dit is een gecombineerde stoom- en heeteluchtvervvarming van speciale con 6tructie. De versche lucht wordt van bui ten aangezogen, door den motor op warm te gebracht en zoo door de verkooplokalen verspreid, terwijl in de besloten ruimten radiatoren zijn aangebracht. Het eigen aardige bij deze verwarming is ook, dat b.v. bij liet openen van een deur de warme lucht naar buiten stroomt meer dan dat er koude lucht naar binnen komt. In den zo mer kunnen de motoren bovendien door ventilatie voor de gewenschte afkoeling zorg dragen. Tenslotte bezochten we nog de ateliers, waar 60 meisjes den noodigen voorraad goederen aanmaken, en do expeditie-af- deeling. Hierboven bevindt zich de belian- gerij en stoffcerderij'; wiegen- en matras- aenmakerij. Uit een en ander konden we concludeeren, dat de dienst bij de firma Waals uitstekend in ore is. En het ver wondert dan ook niet, els men hoort, dat het personeel voor den winkel uit 75 per sonen, het geheele personeel uit 175 per sonen bestaat. Na afloop der bezichtiging namen we het aanbod van den heer Waals, om een kopje koffie te drinken, volgaarne aan en daar op de tweede verdieping, in het kamertje waar de reizigers ontvangen worden, mocli ten we van den ouden heer Waals, die on danks zijn 66-jarigen leeftijd er nog ener giek en krachtig uitziet, een en ander ver nemen over zijn loopbaan als winkelier. We willen dat hier allemaal niet vertel len, om niet onbescheiden te zijn, doch we mogen toch wel verklappen, dat geheel zijn wezen den echten koopmansgeest verraadt en dat dc daaruit voortkomende energie e.N durf geleidelijk is o-vergegaan op de zo nen van den heer Waals, die tegenwoordig geen onbelangrijk aandeel in de gang van zaken hebben. Wij wenschcn de firma Waals, die voor onzo zaak oen trouwe, oude bekende is, veel succes toe met de opening barer nieu we magazijnen. Vclksfeondsnleuv/s. Een eigen'woning, het adres aan den Raad. Zooals uit hc-t laatst© Raadsverslag Lle'ek, was door het bestuur van den Ned. R. K. Volksbond afd. Leiden ingediend een adres houdend het verzoek om met behulp van de gemeente arbeiders in de gelegenheid te stellen in bet bezit van een eigen woning te komen. Moet dit voorstel van belang worden geacht? De vraag kan o.i. niet dan beves tigend worden beantwoord. Was het woningvraagstuk reeds van zeer groot belang, niemand minder dan Marx beeft reeds de groote ellende, die er heerschlo onder de arbeidersbevolking beschreven in „das Kapital" en doen uit komen dat er toen reeds een' groot tekort aan woningen was. In den oorlogstijd en kort daarna was het woningtekort een groot, doch en dankbaar moet dit wor den erkend, door Rijk, Gemeente en i particulieren, (woningbouwveroenigingon en -stichtingen) is veel gedaan om in dit tekort aan te vullen. Ook is door huur- commissics getracht zooveel mogelijk do misbruiken als ongemotiveerde huurop- drijving, sleutelgeld enz. tegen to gaan. Of het echter de meest gewenschte toe stand is zooals die zich in den laatsten tijd heeft ontwikkeld, of daarmee een veel groot er welvaart voor het volk is bereid, dit valt te betwijfelen. Zeker in het alge meen is de woningtoestand verbeterd, krotwoningen worden niet meer gebouwd, pl kan men niet zeggen, dat alle nieuw gebouwde woningen nu juist allo ideaal zijn. Doch wil men meer welvaart brengen onder de groote massa, dan dient er naar gstrcefd to worden, dat deze massa weer wat bezit krijgt, en dan is hiervoor niets meer geëigend, dan dat een arbeider zijn woning in eigendomsbezit krijgt, dat deze werkelijk is zijn woning. Een oud-Hol- landsch spreekwoord zegt: „Eigen haard is goud waard". En wal zou er meer wel vaart heerschen, wat zou men meer zijn woning waardeeren en beter onderhouden, wanneer deze eigendom was. Wart neer Marx liccft aangetoond de groote ellende, die er heersebto onder de arbeiders vooral ook op woninggebied, wanneer hij heeft aangetoonde?) dat de groote arbeidersmassa steeds meer zal vervallen tot de grootste armoede (de ver- clendungslheorio) dan geeft hij als mid del do vergcmeenscliappelijking der pro ductiemiddelen, daarmee dus afschaffing van het privaatbezit althans van dc pro ductiemiddelen, waartoe zooal. niet het huis, toch zeker een tuin gerekend moet worden. Doch Paus Leo XIII, die ook erkende, de groote sociale misstanden zag niet in de afschaffing van het privaat bezit het geneesmiddel, doch meende dat juist dit dc toestand ook voor dc arbeiders nog zou verslechteren. En zoo goed als Marx zich vergiste in zijn vcrelcndungstheorie, dit wordt zelfs door sociaal-democraten erkend, men kan toch moeilijk blijven volhouden, dat de toestand steeds nog slechter is geworden sinds Marx, zij die dit nog willen geloo- ven moeten maar eens lezen wat deze schreef over den toenmaligen toestand, doch ook vergiste hij zich in het middel. •Doch zoo er verbeteringen zijn gekomen, dan zijn die gekomen overeenkomstig de middelen door Paus Leo XIII aangewezen. De Paus wilde ook, dat de arbeider weer iets zou bezitten, hierdoor zou hij het best kunnen voorzien in het onderhoud van zich en zijn gezin voor de behoeften op zijn ouden dag en kan hij ook zijn kin deren bij zijn overlijden wat nalaten. Of dit nu is te bereiken? Is het mogelijk dat arbeiders weer komen in bezit van eigen hof en haard, zeer zeker, doch dan ook moeten ze zelf willen. Reeds heeft „Eigen huis" mooi werk verricht. Deze onderafdeeling van het R. K. Werkliedenverbond, die ook. in Lei den een afdeeling telt, heeft reeds, dit staat ook in het adres vermeld, in Leiden 3 leden een tuin in eigendom bezorgd en weldra zal eqn 4e volgen, terwijl over het geheele land reeds een flink aantal leden door deze instelling een eigen woning hebben verkregen. Doch uit den aard der zaak zijn dit slechts betrekkelijk weinigen. Daarom heeft de R. K. Volksbond de hulp der ge meente ingeroepen om meerderen de ge legenheid te geven dit te bereiken, om zoo doende veel bij te dragen aan de oplos sing van het maatschappelijk vraagstuk. In de gemeenten Wisch en Gendt (Gel derland) bestaat reeds eenigen tijd een verordening waarbij het mogelijk is ge worden, dat personen die over een zeker bedrag beschikken met gemeentelijke steun een' eigen woning kunnen bouwen. Dit deed he^ bestuur van den R.K. Volksbond besluiten do gemeente Leiden le verzoeken ook een soortgelijke regeling in 't leven to roepen. Maar zal men zeggen, hoe komen do arbeiders aan de noodige gelden waarop de gemeente de steun zal geven? Deze vraag li open wij later te beant woorden. Een aanranding in den trein? Een 2'1-j arig meisje wordt in een coupé bewusteloos geslagen. Wij lezen in enkele bladen volgend be richt: De 24-jarige dochter van L. N„ wonende te Haarlemmermeer was in Den Haag op familie-bezoek geweest en keerde 's avonds per trein huiswaarts. Ze nam plaats in een coupé, waarin een paar da mes en vier als heer gckleede personen waren gezeten. Aan een tusschcngelegen station waren dc dames uitgestapt en toen de trein het station Leiden himïbnreed, zeiden de heeren tot het meisje: „Hier moet u uitstappen". Op *'t zelfde oogenblik dat ze opstond, kreeg ze een hevigen slag op het hoofd, waardoor ze het bewustzijn verloor en op den grond viel. Do vier per sonen hadden inmiddels den trein verlaten met medeneming van het koffertje van mej. N. en waren weldra uit het* gezicht verdwenen. Toen de conducteur do deur van den coupé wilde sluiten, zag hij do juffrouw naast de bank liggen. Zij werd het station binnengedragen en kon daar eenige op heldering van het gebeurde geven. Onder geleide werd zc naar Haarlem ge bracht en vandaar naar den Haarlemmer meer, waar haar ouders haar afhaalden. Hoewel mej. N. nog onder geneeskundi ge behandeling is, is haar toestand bevre digend. Een onderzoek naar de daders wordt in gesteld. Wij hebben ens aanstonds tot den sta tionschef alhier gewend om hierover iets meer te kunnen vernemen, maar deze deel de ons mede dat er van een aanranding absoluut geen sprake was. Wel was er een jongedame J. N., doch ter van L. N., die van den Haag naar Aalsmeer reisde, bij den chef gekomen om te zeggen, dat haar rieten reismand, diq zij in 't bagagenet had gedeponeerd spoor loos verdwenen was. Zij kon echter van die mysterieuze verdwijning geen oplossing geven. Op een desbetreffende vraag van den. chef antwoordde zij dat er in de cou pé niets bijzonders was geschied en over een aanranding had zij zich in 't geheel niet uitgeladen. Uiterlijk was er dan ook niets aan haar te bemerken. De chef ging toen met haar nog eens zoeken in verschil lende coupé's, doch zonder resultaat, waarop de bewuste dame met een volgen den trein is verder gereisd. Dienzelfden middag is nog een dame, Mevr. W. R. V., die van Amsterdam naar Rotterdam reisde bewusteloos het station te Leiden binnengedragen. Dit betrof ech ter een gewoon geval van bewusteloosheid, dat haar voor het station Leiden zonder eenige uiterlijke omstandigheid was over komen. Door den stationschef is toen den geneeskundigen dienst opgebeld, welke haar naar het Academisch Ziekenhuis heeft doen vervoeren. Een dag later is zij hersteld weer verder gereisd. Heeft de berichtgever van de de ze twee berichten soms verward? Maar vanwaar dan het verhaal over de aanranding? Prof. Mr. Ant. van Gijn. Prof. rar. dr. Ant. van Gijn, bijzonder hcogleeraar aan do Lcidsehe universiteit in de leer der financiën cn oud-minister van financiën. viert Vrijdag a.s. zijn 60sten geboortedag. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. In de receptiekamer van do Gehoorzaal werd Dinsdagavond door do Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde de eerste gewone ledenvergadering van dit winterseizoen gehouden. De vergadering, die goed bezocht was, werd met het gebruikelijke woord van ope ning door den voorzitter, den heer Witte, ingeleid, waarna de notulen (wegens ziek te van den secretaris) door den heer Gal- jaard werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken waren een op roep voor de 70e buitengewone algemeen© vergadering en voor de gewone algemeene vergadering, r«sp. te houden 21 Sept. in Katholieke Agenda LEIDEN. Woensdag. N. R.-K. Graf. Bond, Bonds™ bouw, 8 uur. Maandag. Conferentie Pater Hendrick S.J., St. Pefruskerk, 8.15 uur. Algemeene Agenda u LEIDEN. Woensdag. Leidsche IJsclub, in „In di Vergulden Turk", 8 uur. Donderdag. Vereniging van oud-ieer!iiira van JL S. G„ clublokaal De, cN Burcht, 8.30 uur "EN Be avond-, nacht. ,n Zondagdienst da apotheken wordt van Maandag l'H Sopt. tol en met Zondag 19 SoptL waargenomen door de apotheken van r! Heeren: G. P. Delist, Steenstraat 3n, Te' rm 13J3 A J' D°nl1' Eo!'Iaslraal 31 Te! M l- >nd Z< INGEZUNSEJ ËEOEDEEliG De kwaliteit far RïïlSTEL-BiEREEII is lis vuils aandacht waard. GEBR. LAFEBER, Tel. I6ii 26 Oct. in Musis Sacrum io Krasnapolski te Arnhem. Nadat drie nieuwe leden waren gebalioleu: teerd en tot de vergadering toegelaten, aa kwam het belangrijkste punt van de agen-cid da ter sprake, n.L het behandelen van do las voorstellen van het hoofdbestuur bctref|ed fende de uitgave van een eigen, zelfstan dig orgaan. Deze orgaankwestie is sedert n. vele jaren een bijna onoplosbaar vraagstuk geweest, maar zooals de voorstellen die nui vanwege het hoofdbestuur worden gcdaai zich laten aanzien is men de oplossing na- p bij. Tot nu toe had de Maatschappij een evi gereserveerd gedeelte in „Floralia", man nu is het de bedoeling, een zelfstandig gaan te laten drukken (bij een 'anderen drukker) en dat gratis aan de leden uit te reiken. Het blad zal bestaan uit 6 pagi- na *8 text met verder eenige bladen ad vei tenties. Te oordeelen naar het applaus en mi het gesprokene was de geheele verga.de- qu ring vol lof voor deze voorstellen, zoodat de afgevaardigde naar die vergadering, de heer Maler, zijn mandaat kon aanvaarden, ar Bij het volgende punt van de agenda hel verkiezen van twee candidateu voor het lidmaatschap van het Hoofdbestuur werden wegens onze afdeeling voorgestel de heeren Jnr. Dedel, Burgemeester van nd 's-Gravcland cn den heer Eveleeus-Ma&r to Aalsmeer. Tijdens de nu volgende pauze werden de door den heer v. d. Spek ingezonden D?.h lia's gekeurd door de heeren Smit, Heme- rik en den Older en was men van oordeel, de ingezonden bloemen (twee soorti show-Dahlia's en twoe soorten decorati ve Dahlia's) 12 punten te moeten toeken nen. AJsnu komt aan de orde de bespreking van het rapport van de commissie voor het ontwerpen van plannen ter herdenking van het vijftigjarig bestaan der afdeeling Lei den. Do commissie bleek zeer actief te zijn geweest en de plannen waarmede ze ter tafel kwam waren voor velen een verras sing. Het plan, dat later ook aangenomen werd, geeft de gelegenheid, een feest te geven, dat in alle opzichten de afdeeling Leiden waardig zal zijn en waarvan ook de niet leden der afdeeling niet geheel uitgesloten zullen zijn. Het lust ons niet teveel uit dc school te klappen, maar w* kunnen we vertellen, dat het een feest zal worden, dat ongeveer een week zal duren, en waarvan men in onze stad, waar men nog al wat gewoon is, toch nog wel zal opkijken. Dc festiviteiten zullen plo-a hebben iij den nazomer van het volgen; jaar. Bij acclamatie werd do commissie voor het ontwerpen ook benoemd om het pla uit te voeren, wat niet meer dan plicht is, Wijl de rondvraag niet veel opleverde, sloot de voorzitter te ongeveer half elf ui do vergadering. Onderling Kunstgenot. Dc bekende Eerste Leidsche Accordeon verecniging „Onderling Kunstgenot-'' haar 12-jarig bestaan. Mot een groot jubileum-concert zal dit worden herdacht op Zondag 19 Septcmbea in do Stadsgehoorzaal, waarbij het bestuur der Yereeniging zich van de medewerking ven verschillende Yariété-artisten heeft verzekerd. Het interessante dat men een advertentie in dit blad kan lezen, be looft zeker een gcnoegelijken avond. Gi :h£ [iet ;U I aba la It •ig el do Prof. rar. A. S. Oppenkeim alhier heeft om redenen van persoonlijken aard be dankt als regent van het Centraal Israc- lictisch wees- cn doorgangshuis alhier. I Commissarissen der Leidsche Duinwa ter Maatschappij hebben in hunne verga dering van 14 September j.l. den heer C. J. van Spall, werkzaam als Controleur-Inge nieur bij deze Maatschappij, benoemd tot adj. Directeur. Do van den hoofdcursus tot 2cn laiv. bij het 4e rog. inf. benoemde serg. A. H. Trip pelaar wordt alhier beëedigd en ia func tie gesteld. Verlof van den Indischcn Dienst is ver leend aan den heer A. G. W. Janssen, ged. hoofdtechn. ambt. bij den P. T. T., vroeger woonachtig alhier. Bij het Leidsch Studentencorps Lebbe» zich heden 91 (v^. 105) nieuwe leden laten inschrijven. Zij zijn over de verschillende faculteiten als volgt, verdeeld: Rechten SO; indr.logen 4: geneeskunde 29; wis- en na tuurkunde 5; letteren en wijsbegeerte 3 en theologen O.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2