levens-, Ongevallen-, Ziekten- LEEUWIN's REGENJASSEN REGENJASSEN lEI v. d. DRIFT, PH. Speciale Coupon Verkoop. SPECIALE IIAIIEIINS BENEIS WARMOND. De speculaas voor iedereen. PRIJSVERLAGING getracht ile levensgcr.-len door kunslmati- ge ademhaling op te wekken, 't Mocht niet balen. In hot rijtuig 1e en 2 klasse zaten, even als trouwens in dn lieelcn trein vele passa gier- Mevrouw Zillessen, do eebtgenoote van den Griffier der Eerste Kamer, die met haar dochter in den trein was, viel door den schok, die op de ontsporing volgde op den vloer van haar coupé, doch kwam er met den schrik af. Met grootc moeite konden de reizigers van liet zwaarst gehavende rijtuig op de begane grond gekomen. In het voorste gedeelte van het volgende 3de klasse-rijtuig zat de 4-jarigo Christina Busten uit Leiden. Dit meisje is bij het in eenschuiven van den trein door den vloer van liet compailment gezakt en onder den wagen gevallen. Men hoorde het om hulp gillen en schreien. Toon men het kon na vieren, bleek het met den rechterarm on der een door de catastrofe opgewoelden dwarsligger beklemd te zitten, zoodat het uitgezaagd moest worden. De kleine was er met dat al met een vrij onbeleekenende vleeschwonde afgekomen. De moeder van liet jeugdige slachtoffer vertelde het volgende: Zij gevoelde plotse ling oen hevigen schok. Een bij haar in do coupé zittende juffrouw viel tegen haar aan. zij wierp ze terug, cte coupédeur sprong open en zonder het te weten lag zij bene den aan den spoordijk, terwül haar kind, gelijk bovengemeld, bekneld zat. Tu het ineengedrukte gedeelte van den derde klasse wagen moet ook nog een heer gezeten hebben, die er zonder cenig letsel afgekomen is. noewel alles rondom hem in eenstortte. En deze lieer zon hel geweest zijn, die vlak daarop manmoedig te water ging om liet echtpaar Lobo te redden. Ook tal van andere reizigers, die ongedeerd ge bleven waren, boden dadelijk zooveel mo gelijk hulp. Tiet was een groot geluk, dat er betrekkeli>k zóó spoedig medische bij stand was. Vooral dr. Birkhof en dr. van der Stoel uit Voorschoten waren zeer snel ter plaatse en konden dn pijnen van de zwaargekwetsten door lum bijstand ver lichten. Dr. Birkhof deelde ons mede, dat hij zelf vier personen had verbonden, die alle beenbreuken hadden, waarvan geen enkele met complicatie De conducteur, die mot den trein mee reisde was liet eerste oogenblik, naar ooggetuigen ons vertelden, het hoofd to taal kwijt. Hij herstelde zich echter spoe dig en is toen op een draf naar Voor schoten geloopen om om hulp te telefo- neeren. Te Leiden had men dientengevolge zeer spoedig bericht. Do directrice van het Academisch Zie kenhuis was op bet oogenblik, dat de ramp gebeurde in Den Haag, ging ech ter zoodra zij er telefonisch over inge licht was per auto op' weg naar Leiden en was nog tijdig voor de aankomst van de eerste gewonden op haar post, om maatregelen te nemen voor het roservee- ren van een zaal, die gereed >vas toen de gewonden aankwamen. Voorzoover noodig werd hun onder leiding van prof. Zaayer onmiddellijk chirurgische hulp verleend. Van den heer Van Zwicht, die in den trein gezeten had, hoorde de verslaggever van de „N. R Crt.", dat hij en de andere reizigers in zijn coupédoor een plolsc- lingon schok en ongewone stoorende be weging van den trein gewaarschuwd wer den, dat er iets niet in den haak was. Zij hadden genoeg tegenwoordigheid van geest om de beenen op te trekken, maar nauwelijks was dit geschied of de trein stond al voor goed stil. En toen zij er hals over kop uitgesprongen waren, zagen zij do ramp, zonder op dat oogenblik nog zijn omvang te kunnen overzien. Do heer Van Zwicht die ook 's ochtends hetzelfde traject bereisd had, meende, dat de trein toen langzaam gereden had, 's middag3 daarentegen had hij do gewo ne vaart gehad. Tal van particulieren, die spoedig op de plaats Yan de ramp arriveerden, ver leenden waar mogelijk hulp en alles werd in het werk gesteld om het lijden der gewonden te verlichten. Tal van per sonen moesten worden uitgezaagd en bij na allen liepen arm- en beenfraeïuren op. Ook geestelijke hulp was spoedig aan wezig. We zagen om. een tweetal geeste lijken, waarvan er één in den veron gelukten trein zat, terwijl de ander met den Parijschen trein, die even na liet on geluk ter plaatse arriveerde, was meege komen. Ook de Zeereerw. heer Pastoor Beukers uit Leiden had zich onmiddellijk naar het terrein begeven. Uit Leiden stroomde onderwijl meer en meer hulp toe. Gewonde na gewonde kon, na voorloopig verbonden te zijn, per auto naar het Leidsche ziekenhuis worden gc- biracht. In de Artilleriekazerne was en gerucht doorgedrongen van het ongeluk. Onderofficieren en soldaten, die over een fiets beschikten, reden wat zij rijden konden naar de Vink, hielpen uog ver scheidene gewonden en maakten zich daarna verdienstelijk door onmiddcllij'; het uit den omtrek toegestroomde publiek op oen afstand te houden. Zoowel uit Leiden als uit den Haag werden wagens met materiaal en manschappen gezonden. De wagens die op de rails waren blijven staan, werden terugetrokken naar liet station den Haag, de Parijscho trein reed terug naar Leiden. Om vier uur waren alle gewonden in het ziekenhuis. Als een löopend vuurtje was de onheilstijding door Leiden verspreid. Van alle kanten bleef hulp opdagen. De Geneeskundige Dienst van den Haag zond op het eerste bericht van het ongeluk den dienstauto uit. Toen er nog een bericht binnen kwam, dat van een spoorwegramp sprak, zond de wachtdoktcr een tweeden auto. De eerste wagen was er zoo snel, dat het personeel een der laatste gewon den nog naar Leiden heeft kunnen bren gen. Verscheidene leden van de Haagsche Eerste Hulpbrigade kwamen met particu liere auto's naar de Vink gereden. De af- deeling 's-Gravenhage van het Ned. Roo- de Kruis zond een auto met leden barer transportcolonne onder leiding van dr. Rümke, sectiecommandant. De ter hulp snellende dokter vond onder de lichtge wonden zijn broer, die in den veronge lukten wagen gezeten had. De slachtoffers. De volgende slachtoffers vonden den dood bij de treinramp. De lieer David Jessurun Lobo, acteur, Amsterdam Mevr. Greta LoboBraakensiek, actrice, Amsterdam. De lieer L. van Rhoou, chef-machinist, Amsterdam Door de directie van liet Academisch Ziekenhuis werden de volgende personen als gewond opgegeven. Zwaar gewond: Mej. van Schaik, Brceslraat 114 a, Lei den. Mevr. L. Eichstrien, Berlijn. K. v. Ettikoven, Verhoevenslraat 45, Amersfoort. Ernstig gewond: J. Hageinans, Zoeterwoude. .T. J. Metz, Bergweglaan 226, Rotterdam Niet ernstig: De 4-jarige Christina Basten, De Genes- telstvaat 89. H. de Vries, Sophiaslraat 99, Amster dam. Wed. ScliweigerHarms, 2e Jan v. d. Hcydenstraat, Amsterdam. Mevr. v. RaalteOmmering, Vlaardin- gen. Mej. G. PontSwager, Utreehtsche Jaagpad, Leiden. Onder de namen der gewonden, die ge noemd werden in enkele bladen en in Leiden voor één der bureaux gebulleti- neerd, was ook die van den heer H. W. Rubenkamp, wethouder te Oegstgeest, wat gelukkig een vergissing is gebleken. De lieer Rubenkamp was, toon liet onge luk gebeurde, thuis.* Zulke vergissingen zijn inlusscheu onaangenaam voor den be trokkene en vooral voor diens vrienden en bekenden. Met den trein, die verongelukt was, reed o.m. ook mede de echtgenootc van den burgemeester van Nieuwkoop, mevr. v. d. We ij den; <fl?ze heeft niet het minste letsel bekomen. Hedenmiddag hebben wij nogmaals geinformeerde naar den toestand der gewonden, die in het Academisch Zie kenhuis verpleegd worden. Men deelde ons mede, dat de toestand der patiënten on veranderd is. Hoewel dc toestand van en kele patiënten ernstig blijft, bestaat er, uit gezonderd voor den stoker K. v. Ettiko ven, die er zeer erg aan toe is, voor do meesten geen direct levensgevaar. Naar wij vernemen zal het stoffelijk overschot van het echtpaar Lobo-Braaken- siek vermoedelijk morgenavond worden overgebracht naar Amsterdam. De crema tie van beide slachtoffers zal Maandagmid dag op Westerveld plaats hebben De oorzaak van de ramp. Tal van geruchten over de oorzaak van tic ramp deden gisteren de ronde. Er werd gesproken over den slechten toe stand van de baan daar ter plaatse. Een volkomen ter zake deskundige, die den toestand ter plaatse kent deed hierom trent eenigc verklaringen. Volgens dezen zegsman moet hel aan de spoorwegdirectie, althans aan hen, tot wien de mededeelingen omtrent den toe stand van weg door het spoorwegperso neel moeten worden gericht, bekend zijn geweest, dat daar aan den weg iets ha perde. Men kon er onder do rails door kijken en ook vertoonden do rails daar enkele hobbels. Als de locomotief cr over heen reed, kon men deze zien stooten en liet staat positief vast, dat verschillende machinisten van hun bevindingen ter bc- voegdcr plaatse hebben kennis gegeven, echter zonder gevolg. Het kan dus niet hieraan liggen, dal pas aan dezen spoorweg is gewerkt. Ook bij het overhalen van de wissels (het on geluk geschiedde ongeveer 75 meter voor liet posthuis 59) kon men het gepiep van den wissel op verren afstand hooren, wat een bewijs is, dat het ook daarmede niet in orde was. De machinist heeft bovendien aan ver- schiJlendo personen verklaard, dat hij op een gegeven oogenblik de rails vóór do locomotief om zag krullen. Oogenblikkelijk heeft hij toen met alle kracht geremd, en zijn stoom afgesloten. Daaraan is het zeker te danken, dat de ramp nog niet grootere afmetingen heeft aangenomen. Dit omkrullen van de rails is waar schijnlijk hierdoor te verklaren, dat de rails bij een verbindingsstuk los heeft gezeten. De rails word door de locomo tief toen opgetrokken en krulde in den vorm van een 8 over de omgeslagen wa gens heen. Als een ladder stonden de dwarsliggers, die aan de rails vast waren blijven zitten, tegen de locomotief op. Volgens andere personen is het baan vak daar ter plaatse pas vernieuwd en werd in de plaats van vasten grond, slechts grint aangebracht. Het opruimingswer?<. Nadat de gewonden voorloopig waren geholpen en naar Leiden -waren overge bracht, is men zoo spoedig mogelijk be gonnen de ontredderde wagens op te rui men en den weg, die over beide lijnen was versperd, vrij tc maken. Dit geschiedde onder leiding van den ingenieur der spoor wegen, den heer M. H. Glaringbould uit Amsterdam, inspecteur van de lijn; ver der waren aanwezig de heer Arnold, in specteur der tractie te Amsterdam en de lieer Wouters, ingenieur der tractie te Rotterdam, de heer Koudijs, adjunct van de tractie te Rotterdam, de heer Posthu mus Meyjes, inspecteur te Amsterdam en de heer Kok, adjunct-inspecteur te Rotter dam. Ook uit Den Haag kwam spoedig hulp opdagen. De Eerste Hulpbrigade kwam met een aantal manschappen per auto van daar aangerukt, doch van hun hulp, het was in middels half 5 geworden, behoefde zoo goed als geen gebruik meer te worden ge maakt. Politie uit Leiden en Voorschoten en cenige militairen zorgden voor de afzet ting van het terrein en de beveiliging der achtergebleven bagage, waarvan, zooals begrijpelijk is, een groot deel is vernield of beschadigd. Ook cenige manschappen der marine kimstwacht te Leiden verleenden hierbij voortreffelijke hulp door de zware koffers en andere bagage naar een veiliger plaats te brengen. Den geheelen nacht is men bezig ge weest met het opruimen der puinhoopeu der verongelukte 'wagens. De geruchten als zou zich nog een 4e slachtoffer onder een der wagens bevinden, zijn gelukkig niet bevestigd. Zeer waarschijnlijk zijn thans allo dooden en gewonden geborgen. Verschillende autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld op de plaats des on- heils. De minister van Waterstaat, de heer v. d. Vcgte, heeft vanmorgen met den hoofd inspecteur-generaal der Spoor- en Tram wegen ir. v. d. Vegt, het terrein van do ramp in oogenschouw genomen. Een moeilijke taak. De politie stond gisteren voor oen uiterst moeilijke taak. Honderden en nog ceni honderden menschen, te voet, met auto's, motor of -fiets begaven zich vanuit stad en omgeving naar de plaats van het on geluk. Men had gemakkelijk toegang tot de eerste- weilanden, het laatste werd af gezet door de politie. De stroom van men schen werd echter onrustbarend en besloten werd het terrein aan den Haagweg af te sluiten. Zulks geschiedde, doch zonder re sultaat, want een eind verder haalde een boer het in zijn hoofd, om tegen entree menschen op zijn land te laten. Hij verontschuldigde zich tegenover do vele heftige verwijten, met te zeggen, dat zijn gras werd platgereden en daarom zou zijn houding te begrijpen zijn geweest, in dien hij 't hek had afgesloten en slecht.» autoriteiten den doorgang toegestaan zou hebben. Maar deze geldmakerij wekte d algemeeno verontwaardiging. Do fietsec veroorzaakten weldra een algemeene op stopping, de protesten werden immer lui der, enkelen geraakten in grooté drift. Op een zeker oogenblik kon de boer het niet meer houden. Het hek werd afgerukt en in de sloot gesmeten en als de boer niet héél gauw afgedropen was, was hij zijn hek gevolgd. Toen was de doorgang vrij tot vlak bij de baan, waar een plank over de sloot lag en een veldwachter post hield Regeling van den treinenloop. Over de treinregeling op gisterenavond werd uit Rotterdam het volgende gemeld: Het treinverkeer RotterdamAmster dam via Den Haag is gestremd. Afgezien hiervan heeft er geen noemenswaardig© vertraging in den treinenloop plaats ge had. Op het station D.P. te Rotterdam werd aanstonds allo doorgaand verkeer naar het Noorden via de Ceintuurbaan rond de stad via de lijn Gouda-Breukelen verlegd. Het vervoer tusschen Rotterdam en Den Haag werd gehandhaafd met locaal- freintjes, die op de gewone tijdstippen der dienstregeling van Rotterdam en Den Haag vertrokken. Voor de reizigers voor Leiden had men den volgenden maatregel getroffen. Deze konden tot Den Haag den gewonen trein nemen en verder gebruik maken van de electrisch VoorburgLeiden. De reizigers voor Haarlem moesten echter over Am sterdam. Voor deze personen beteekendo het gebruik van de lijn via Breukelen de meeste vertraging. De D-treinen uit het Zuiden werden in Rotterdam gesplitst in dien zin. dat de reizigers voor den Haag in Rotterdam moesten overslapppen. Men rekende er te Rotterdam gisteren avond op dat reeds Vrijdagmorgen vroeg een lijn over de plaats van het ongeluk vrij -zou zijn, zoodat dan aanstond over enkel spoor kan worden gereden. De treinenloop zou dan weer geheel normaal geschieden uitgenomen cenige meerdere vertraging over het traject bij Voorscholen. Zulks was echter nog niet liet geval. Hedenmorgen rekende men erop, vanmiddag een lij a vrij Ie hebben. 1 Persoons cretonne deken 5.85 5. 2 Persoons crêlonne deken 7.90 9.75 1 Persoons satijnen deken 6.93*8.75 2 Persoons satijnen deken 8.8510.75 De grootste maat prima 13.85 Haarlemmerstraat Bedden, Tapijten, I 1 Persoons wollen deken 3.95, 4.85 2 Persoons wollen deken 4.65, 5.85 Zware lanlasie wollen deken 6.90, 8.85 De grootste maal lanlasie 10.75, 14.85 Onze 3 dubbel geweven 14.75, 17.85 Molton dekens 89,1.26, f.58, f,95,2.25,2.78,2.95,3.45 Wij hebben nog verschillende artikelen overgehouden van onze Groote Uitverkoop, zooals Tafelkleeden, Divan- en Kapslokkleeden, Tapis Delge en fixminsler -210. Karpetten, Cocosloopers en verschillende Meubelen, .pi. 'welke nog, zoolang voerradig, voor Uiiverkoop- 'rijzen zullen worden verkocht. M. DE VRIES 176 HAARL.STRAAT 178 naast de Firma VAN CLEEF is het voordeeligst adres voor: in Gummi, Gabardine en Whipcord ook voor Jongens Oliejassen, Jekkers, Broeken Pijpen en Hoeden. 8M1 M. DE VRIES 176 HAARL.STRAAT 178 Plet R.-K. DAGMEISJE 'vriiagd van omstreeks 14 jaar. "i<lng* vrij. Zich aan to molden ndo Singel 28. 8476b Leidsche Naaimachinehandel. Helvetia f411.75, Nnumann f 60. G ritzner f GO.Vesta f 65. Gazelle f65.Gritzner Inload- iii ach inca f 1)7.50. Machines zijn hagelnieuw, degelijke garantie. Oude inaehinea worden, tegen hooge waarde ingeruild. Janvossensteeg 60 417-b Wil laké ledikant met spiraalmatras 2 Pers. ledikant m. spiraalmatras 12.90 BILJARTEN. Bezoekt Zaterdag 11 Sept. Café „l>c Oranjeboom", waar Prof. DROST een revanchepartjj speelt togen do kampioen van Leidon met oen vooYgift van 400 op 500. Beleefd aanbevelend, L. C. v. d. VOORT, IToogewoerd 00. 8573b Mooie Tuingrond. Heden is het stijgcr voor alle schippers weer geopend en er is mooie Tuingrond verkrijgbaar. Vlug Iaden. Ook nog Klei ver- krjjgbaar. Aanbevelend, VAN DER MEE& Co., Grondleveranciere, Roelofarcndsveen. ®-»> Tc Hu mingeboden: EEN WINKELHUIS op den besten stand te Alphen a. d. Rijn. Hrii-vi-n onder No. 8561 Agentschap Leidsche Ct., Alphon a. d. Rijn. Onze Bedden worden aan de zaak gemaakt U kunt bij het vullen aanwezig zijn. Onze bekende „succes" Wolmatrasstellen 2-pers. 39.75 Op Zaterdag II Sept. zal de stroomlevering in de Gemeente WARMOND wor den onderbroken van 's middags 12.30'uur tot 7 uur. Schakel Uwe motoren en verwarmingstoestellen uit. DIRECTIE LICHTFABRIEKEN ssm LEIDEN Let echter op de verpakking, alleen DAN ziji. gij verzekerd DE ECHTE te ontvangen. ssts alle andere verzekeringen sluit U uiterst solied. door bemiddeling van 857S makelaar in Verzekeringen. OUDE VEST 29 Beëedigd LEIDEN Een nette R.-K. DIENSTBOOE wordt ten spoedigste gevraagd wegens ziekte der tegenwoordige. Alleen brieven mot goede getuigen bureau v. dit blad onder No. 8566b. TUINMAN gevraagd voor 2 dagen per week, op de hoogte vair groenten en bloemen. I'IERSON, Dorpsstraat 39,' Oegst geest. 8582b Door de belangrijke van WiTTE- en BOSTE kunnen wij U de volgende artikelen aanbieden tegen onderstaande verminderde prijzen.. (Uitsluitend degelijke kwaliteiten). Grasllnnen voor 2 pers. Lakens C4U 39 ct. Twentsch Linnen vooi» 2 pers. Lakens 43 ct. Beste witte Katoen voor Hemden enz. 26 ct. Prima dubbele Keper „25 ct. Fijne Engelsche Keper „39 ct. Nieuwste strepen Flanel (voor Over hemden, Pyama's, enz.) „23 ct. Mooie Fransche Flanel39 ct. Brabantsch bont (mooie ruiten) „29 ct. Gefestonneerde Lakens 1.58 Witte Sloopen m./overslag 44 ct. DENKT U ER OM!! Onze bekende OfinO kost per stukje KffU Witte Katoen van 10 El nu öaSFstiJ van 10 Alléén bij ons verkrijgbaar. 10 El best wit Katoen van 34 ct. voor 2.85 6 El witte Flanel 45ct. 2.25 6 El Jaeger Flanel 48 ct. 2.35 Coupons voor 2 pers. Lakens 1.38 6 Theedoeken van24ct. f .SO

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6