meer op, omdat toch moet worden aange nomen, dat gij wilt geacht worden vooraan te ataan in den strijd om do waardigheid, .van den individucelen arbeider. Hetgeen nu Toor den individucelen arbeider geldt, geldt toch wel minstens evenzeer voor col lectiviteiten van arbeiders! Wij merken een en ander op, omdat u blijkbaar van oordeel zijt, dat ons Verbond louter om een formeel bezwaar" gemeend heeft, hoe ons dit ook spijten kan, niet te mogon steunen. Gij kent de zaak voldoende: toen de Engclsche mijnwerkers-federatie zich tot ons Verbond wendde, hebben wij telegra fisch de nangcsloten Vakbonden tot een vergadering uitgenoodigd, terwijl ook reeds voordien met die bonden was be raadslaagd over het Engclsche conflict. Onder algemcene instemming werd. beslo ten onderstaand telegram te zenden aan do Engclsche Mijnwerkers-federatie: „De Centrale der Katholieke Vakbewe ging in Holland, in vergadering bijeen met Acrtegenwoordigcrs dcr aangesloten bon den, besprekend uw verzoek om steun voor de in strijdzijnde kameraden, geeft Ti dringend in overweging u tc wenden tot bet Internationaal Christelijk Vakverbond Utrecht, Holland. Wij verzochten den betrokken bond dus dringend, zich tot onze Internationale te wenden (I- C. V.), waarna ons Verbond onmiddclijk een stcunactie zou hebben ge organiseerd. Was ons verlangen onrede lijk? Bestaat er, objectief beschouwd, bo- r.waar tegen, dat men, internationaal, de katholieke vakbewoging erkent! Gij be strijdt de onduldbare hcerseherspositie van het I. V. V., en terecht, doch zou het dan niet van grenzenlooze zedelijke slap heid getuigen, wanneer wij ondanks die doelbewuste negatie, toch hulp zouden aanbieden, zon om een Nodcrlandschen term to gebruiken, het niet gaan golijken op de positie van den hond. die likt de zweep, waarmede hij wordt afgeranseld! Waarom, mogen wij toch vragen, geeft do Engclsche Mijnwerkers-federatie (wij vragen nog niet eens de Centrale der En gclsche Vakboweging) geen gevolg aan ons dringend verzoek: wendt u tot het Inter nationaal Christelijk Vakverbond. Is het niet, omdat mon bewust de Inter nationale van de Katholieke Vakbeweging wil negcerent En dat ondanks steun blijk baar zoo dringend noodig is? Gij zult toch als ernstige vakverccni- gingsmenjchen moeten erkennen, dat het onder die omstandigheden voor ons Ver bond onmogelijk is een steunbeweging tc organisecren en dat ook de leden van de bi) ons Verbond aangesloten bonden dwaas zouden handelen, wanneer zij steunden! Gij zult toch moeten erkennen, dat de oorzaak van het niet-stcunen moet gezocht wordon niet bij ons, doch bij do Engelsche M i inwerkersfederatie Gij moet dus niet bij ons aankloppen tot het organisecren van een steunbewe ging wij zijn daartoe, gelijk Gij weet bereid, doch bij de Engclsche Mijnwer- korsfoderatic, opdat zij doen zal, wat rede lijker wijze van haar gevraagd mag wor den, namelijk dat zij zich wende tot het I. O. V. Doet zij dat bewust niet, dan kan cn mag er onzerzijds niet worden gesteund. Wij vertrouwen, dat Gij na ernstig on bevooroordeeld beraad het met ons stand punt eens zult zijn.' Met collcgialo groeten, v. h. bestuur v. b. R.K. Werkliedenverbond (get. A. C. du Bruin, voorzitter. (gct.)J. A. Schutte, secretaris. UIT SE HILLEGOM. Zilveren Professiefeesf. Schitterend zag er Donderdagmorgen de St. Josephkerk uil; do mooiste al(aar- kleeden sierden het Hoofdaltaar en rijke plantentooi met maagdelijk witte, frissche dahlia's vermooiden de zilveren kande laars Geen wonder: plechtig zou de vie ring zijn van het Zilveren Professiefeest van do Eerw. Zuster Agneta, Hoofd der St. Joseph Meisjesschool. Des morgens waren alle meisjes te dezer intentie tot de H. Tafel genaderd en to half lion wa ren ze weder in hun beste pakjes present, Theodorus do Celles kon in 1211 niet voorzien, dat do tijd der Kruistochten voorbij was. Toen dit welhaast bleek, moest het doel der ordo gewijzigd worden. Wel geraakte zij hierdoor niet, zooals de mees te ridderorden van dien tijd, in verval, maar toch heeft zij door die gedwongen koersverandering veel van haar oorspron kelijk karakter ingeboet. Door den stichter als een actieve orde bedoeld in den geest der tegelijk met haar ontstane Minderbroeders cn Predikheeren, sloeg zij later een meer contemplatieve richting in, trok zich bijna geheel van hot opoubaro leven terug en verdeelde haren tijd tusschen het koorgebed, de overweging van Christus' lijdon en liet afschrijven en verluchten van boeken. Die verborgenheid is wellicht de reden, waarom er door de Mlddcleeuwsche schrijvers zoo weinig over de Kruislieeren gesproken wordt. Becds bij hahr eerste pauselijke goed keuring. 3 Mei 1216, ontving de orde een belangrijke aanwinst door hare verecxii- ging met dc Italiaanschc Kruislieeren. Deze „Crocigeri" hadden hun ontstaan aan de Kruistochten lc danken en waren in 1169 door Paus Alexander III goedge keurd. Nog geen halve eeuw later was de tucht in dc orde zóó verslapt, dat alleen het krachtig ingrijpen van Paus Innicen- tius III haar van den ondergang heeft kunnen redden. In 1216 vereenigde hij de Ifaliaansche en de Luiksche Kruishecren onder het generalaat van Theodorus de Cellos. Dezo unie was niet van langen duur. Heide Kruisordcn bleven vreemd tegenover elkaar. Dit moge deels een gevolg geweest zijn van don verren afstand en de ongunst der lijden, zoodat zich in 1248 op het ka pittel te Hoei slechts zeer weinig Italiaan- Bche Kruislieeren bevonden, zeker is het om de Plechtige H. Mis van dankbaar heid bij te wonen, die zou worden, opge dragen. Geheel het middenschip was in genomen door de honderden kinderen, terwijl de zijbeuken goed bezet waren door de qpders en anderen. Ook het Kerk bestuur der parochie was tegenwoordig. Klokke half tien ving de H. Dienst aan. Do Zeereerw. heer B. van Leeuwen droeg het H. Misoffer op, geassisteerd als Dia ken door den Weleorw. Pater-Missionaris Vlasveld van Leiden en den Wcleerw. hoer Morsch, Kap. der parochie als sub diaken. Feestelijk zette het koor in met de altoos sohoono Introilus: JSalve sancte parens, waarna de 3 stemmige Mis van Perosi volgde. Na het Evangelie beklom de Pastoor d«i kansel en hield een schoone feestpre- dicatie. Tot tekst had Z.Eerw. gekozen de woorden uit het gezang der Kerk: „Gra tiss agamus, Domino Deo nostro", „Laat ons dank brengen aan den Heer onzen God." Spr. schelst den landman, die zijn zaad op den akker strooit vanaf den tijd, dat do zon ter kimme rijst tot den rust tijd. Dan overziet hij zijn veld, verwon dert zich over hetgeen hij zaaide en richt de oogen ten Hemel, om God dank te brengen, voor wat hij heeft mogen ver richten.... Zoo ook, Jubilaresse, kunt Gij heden bij uw 25-jarig Professiefeest uw blik laten gaan over het goede zaad, door U in de harten van zoovelen ge strooid. Bij U keert terug het plechtig oogenblik uwer gelofte, om u daarna ge heel aan God Ate wijden en anderen te paan onderrichten in den weg ten Hemel. Door liet geven van Roomsch onderwijs hebt ge meer gedaan dan onderricht, ge hebt Roomsche karakters gevormd voor de toekomst, ge hebt zoovelen het Geloof medegegeven voor het later leven. Dat alles overziet gij vandaag en met dank baarheid is uw hart vervuld en ge ver heugt u, dat God u die kracht heeft ge geven. Daarom zijn wij hier in Gods Huis samen gekomen, om u te helpen God te danken, daarom willen we dien dank zoo plechtig mogelijk aan Hem brengen. Gra- lias agnnus Domino Deo nostro! Daarom hebben wc de kinderen met ons hier. "Wat immers konden we beter doen, dan dat deze ons helpen, dank te brengen aan God En daarom, lieve kinderen, wel moogt ge vandaag feestvieren, maar thans nu ik het H. "Misoffer ga voortzetten wilt ge uw dankbaarheid voor onze goede Zuster toonen, door te bidden, dat O. L. H. haar blijvo zegenen voor onze school in lengte van dagen, om haar eenmaal een altijddurend feest te bereiden in den schoonen Hemel. Des namiddags had de verdere vie ring van het Professiefeest door do leer lingen dcr Meisjesschool plaats. Geen moeite is gespaard, om dit feest zoo luis terrijk mogelijk mogelijk te maken. De speelplaats dor school was met vlaggen, schilden en slingers versierd en een tri bune aangebracht voor de jubilaresse, do Geestelijkheid ,hct Schoolbestuur en ge- noodigdon. Do vestibule der school was eenvoudig met planten versierd, terwijl een schoone eerepoort met „Welkom" leidde naar der ustige gelegen, goed be schutte en geheel afgesloten speelplaats toegang gaf. Te 2 uur werd de zuster per auto van het Mariagesticht naar do school ge bracht. Daar aangekomen, werd zij door bloemenstrooiende bruidjes naar haar eereplaats geleid, waar haar door een dcr kleinen een bouquet werd aangebo den. Toon word bet programma afge werkt. Het bevatte 12 nummers, ofschoon we natuurlijk niet al die nummers een voor een kunnen bespreken, willen we dat lijstje toch curiositeitshalve vermelden, om daarna hier en daar een greep te doen. net luidde: 1. Feestlied (klas 4, 5, 6, 7). 2. Felicitatie. 3. Feestlied (klas 1, 2, 3.) 4. Aanbieding van het cadeau. 5. De kabouters. 6. Aanbieding van boeken. 7. Breistertje in 2 bedrijven. 8. Felicitaties uit den vreemde. 9. Tirolers. 10. De vod denraapster. 11. De wilgen. 12. Gymna stiek. De feestliederen waren keurig, de feli citaties door 5 kleuters allerhartelijkst. Als cadeau werd de jubileerende zuster een prachtig H. Hartbeeld aangeboden. De 8 kabouters waren zeer goed in hun rol. Namens den zeereerw. beer Pastoor wer- ook, dat de geest hunner noordelijke broe ders aan dezo zuiderlingen altijd vreemd is gebleven. Dit bleek onder meer bij de vernieuwing der statuten in 1248. Do Italianen ergerden zich vooral aan den eenvoud, welke uit de nieuwe bepalingen sprak en hun onte vredenheid met de gemaakte veranderin gen leidde reeds het volgend jaar tot een definitieve breuk, toen zij bij den dood van Pierre de Walcourt weigerden aan de keuzo van een nieuwen Generaal deel te nomen. Nog vier eeuwen wist do Italiaansche ordo haar kwijnend bestaan to rekken en werd eindelijk in 1656 door Paus Alexan der VII opgeheven, die haro goederen aan de republiek Venetië schonk. Opmerkelijk is liet, hoe later Clemens VIII aan hetzelfde middel dacht, eon- maal door Innocentius beproefd, en de Italiaanschc Kuisheeren onder het gezag van den Nederlandschen Generaal wilde brengen. Deze, Georgius Constaniini, daar toe naar Rome ontboden, stierf echter on derweg in 1602 en van een hernieuwde po ging onder zijn opvolger is niets bekend. Verschil in nationaliteit cn opvatting had reeds vroeger een breuk bewerkt en het is daarom de vraag, of een hereeniging wel duurzaam zou geweest zijn, te meer om dat ook later de Franschc Kruisheeren een zoo goed als zelfstandig bestaan heb ben geleid. De orde van het H. Kruis is, zooals reeds werd aangestipt, in geest en opvatting een echt Nederlandsche orde gebleven. Ht schisma, door de Itabaansclie Kruis lieeren verwekt, heeft Theodorus de Celles niet meer beleefd. Hij stierf in geur van heiligheid 18 Aug. 1236 en werd in de ka pel van St. Theobald begraven. Nog jaren na dien, zooals wij fn de Annalen der Or den prachtige boeken aangeboden. Om hot leuke breistertje is gegierd, ook om de magnifieke vertolking. Uit Drontheim en Java, waar zuster Agneta bloedverwan ten heeft, kwam men in de kleederdracht dier gewesten zijn gelukwenschen aanbie den alsmede bloemen. Ook in Tirol wist men van het feest en kwam men huldo bewijzen. Het voddenraapstertjo wist de waarde van het schijnbaar waardeloozo aan te tooncn. De wilgen werd leuk ver tolkt, terwijl de gymnastiek der grootere leerlingen, onder leiding van mej. Klau wers, meer dan correct was. Ziehier een kort résumeé. Pastoor Yan Leeuwen dankte namens de jubileerende zuster het kerkbestuur voor zijn medewerking tot het verschaf fen van zulk een schitterende middag, de dames-onderwijzeressen en de eerw. zus ters voor al de gegeven moeite en allen, die aan het feest hebben medegewerkt. Een hartelijk „Lang zal zo leven!" be sloot het feest. Natuurlijk werden de kinderen ont haald. Nog lang zal Zuster Agneta terug denken aan dezen schoonen dag, maar het was een meer dan verdiende hulde! De Hanze. Maandagavond hield de afd. Hillegom dezer R. K. Middenstands organisatie een ledenvergadering in Flora. De opkomst was aanvankelijk matig, later goed. De voorzitter, de heer C. G. van de Poll, opent met den cbr. groet en een woord van welkom en meent, dat de opkomst veel te wenschen overlaat. Laten wij hopen, zei spreker, dat er voor deze gewichtige vergadering nog 'eenige leden zullen komen. De heer Van der List leest nu de notulen der vorige ver gadering, die prima in orde waren en on der dankzegging onveranderd werden vast gesteld. De voorzitter deelde nu mede, dat het resultaat der gevoerde actie, om meer leden te verkrijgen is geweest, dat 6 nieu we leden zijn toegetreden, een daarvan i3 tegenwoordig, dio met eenige goedgekozen woorden wordt geinstalleerd. Ingekomen is een voorstel van de afd. Leiden, verzoe kende instelling eener onpartijdige commis- sio voor bezuiniging in den Bond, zonder dat de belangen der organisatie worden ge schaad, opheffing van het adviesbureau en inkrimping van het aantal Hoofdbestuurs leden. Besloten wordt, dit te behandelen bij de agenda der Centrale vergadering. Ver der is ingekomen een verzoek der afdee- ling Zaandam, om Regeeringscontrolo op de Bankinstellingen en van de afd. Lisse om in de hoofdbestuursvacature Wijdeman te stelling den lieer P. J. M. van Tetering te Haarlem. Ook deze voorstellen zullen aanstonds worden behandeld. Ingekomen is van het Hoofdbestuur een dankbetuiging voor do gehouden Santos bloemendag en een opwekking tot oprich ten eener Vereeniging voor Jonge Midden standers, Het afd. bestuur zal deze zaak in studie nemen en overwegen, of de mogelijk heid hier bestaat zulk een organisatie te stichten. Dan is nog ingekomen oen op roep voor een. op 15 September te Utrecht te houden vergadering tot bespreking van 4 de mogelijkheid om te komen tot opheffing van het Cadeaux-stelsel bij de winkeliers, waardoor de belangen van vele midden standers worden geschaad. Medegedeeld wordt, dat ook de Kamer van Koophandel zich voor deze kwestie interesseert en de actie gevoerd wordt door alle Middenstands vereenigingen (Bonden) in den lande. Over deze belangrijke zaak werd breed gediscus sieerd en de overtuiging uitgesproken, dat aan dit verderfelijk stelsel geen eind zal kunnen komen, indien do Wetgever zich daarmee niet bemoeit. Na gehouden bo- spreking wordt besloten, dat de heer G. J. W. Mathot op 15 Sept. te -Utrecht de ver eeniging mede zal vertegenwoordigen cn dat bij verhindering de heer Jonkman hem zal vervangen. Hierna komt de Beschrijvingsbrief aan de orde. De begrooting van den Bond werd nauwkeurig besproken en vergeleken met die van andere jaren en aan den afgevaar digde opgedragen, voor de begrooting te stemmen. Vervolgens werd er bijzonder de aandacht gevestigd op de scherpe opmer kingen van het Bondsbestuur inzake het voorstel Leiden, en evenzee op de apolo gie dier afdeeling. Waar Leiden tenslotte zijn voorstel introk, is dit voorloopig van de baan. Met het voorstel Zaandam kon mon accoord gaan. Het voorstel Lisse (steun voor de candidatuur v. Teteringm) de lezen, werd zijn graf door de bewoners van Hoei en omstreken ijverig bezocht. Onder zijn opvolger Pierre de Walcourt werden op het concilie van Lyon (1248) door Paus Innocentius IV de statuten goed gekeurd, de orde opnieuw bevestigd en met velo voorrechten verrijkt. In hetzelfde jaar werd ook het wit ha bijt, het onderscheidingsteeken der regu liere kanunniken aangenomen. Tot nog toe droegen de Kruisheeren eon zwarten tab berd, het kleed, dat ook Theodorus dc Cel les als seculier kanunnik gedragen had. Hun cenig onderscheidingsteeken be stond in een kruis van wollen stof, waar van de staande balk rood, de liggende wit was gekleurd. Later werd dit kruis op het grauwe scapulier gehecht, dat bij de nieu we kleeding behoorde. In zijn V e s t i s nuptialis zegt de Generaal Petrus Pincharius (t 1382), dat het grauwe sca pulier door zijn kleur en vorm herinnert aan den kruisbalk, waaraan de Godmensch gestorven is, terwijl het rood cn wit van het kruis symbolen zijn van het water en bloed, dat uit Jezus' zijde is gevloeid. Eerst in 1582 heeft Paus Clemens VII het grauw scapulier in een zwart veranderd en se dert is ons kleed nagenoeg hetzelfde ge bleven. Alleen maakte de kap voor een schoudermanteltje plaats en zijn de lange mantel en het a 1 m u s i u m, een zwarte pels, die van Allerheiligen tot Paschen over den arm of op het hoofd gedragen werd, geheel verdwenen. Ook het algemeen bestuur, zooals dit door de statuten van 1218 geregeld werd, heeft in verloop van tijd weinig verande ringen ondergaan. Aan het hoofd der orde stond de Prior van Hoct met den titel van Grootmeester of Groot-Prior, in het la- tijn: Magister Generalis en Major Prior. In het bestuur der orde werd hij terzijde werd krachtig gesteund, alhoewel de op merking gemaakt werd, dat het beter ware geweest, dat de Gewestelijke Federatie waarvan de Lissesche Voorzitter tevens Voorzitter is, dit bad gedaan. Betreurd werd, dat de Federatie in geen anderhalf jaar had vergaderd. Tot afgevaardigde naar den Contralen Raad te Goes werd gekozen do heer F. .7 A. J. van Gennep, secundus de heer J. H Rusman. Hierna kwam aan de orde: Verkiezing van een Voorzitter, wegens het bedanken van den Heer C. G. van.de Poll. De Gees telijke Adviseur vraagt nu liet woord. Zttr. Eerw. brengt 'n dankwoord aan den aftr. voorz., niet alleen als G. A.. maar ook uit naam van de geheele afdeeling. Gedu rende 2 jaar heeft spr. met dezen voorzit ter prettig samengewerkt cn de vertroebe ling of kwijning der organisatie de laatste maanden, is niet des voorzitters schuld. Deze heeft getoond, een goed voorzitter te zijn, hetgeen zijn laatste daad zelfs bewijst, dat hij heengaat bij gebrek aan tijd. Spre ker beeft het wel eens anders meegemaakt. Spreker is overtuigd van den goeden wil en de goedo gezindheid, die bij den heer Van de Poll steeds hebben voorgezeten en dank brengend bij dit afscheid hoopt spreker, dat deze zijn activiteit zal voort zetten in dc ledenvergadering. We staan nu voor de keuze van een nieuwen voorzit ter. Op de Bestuursvergadering is deze zaak ook besproken en aanvankelijk meende het bestuur een advies te geven vanaf de be stuurstafel. Er zijn daar echter bezwaren tegen. De hoeren mogen bij de keuze echter wel bedenken, dat „alle hout geen timmer hout is" en dienvolgens is de keuze bo» perkt. De G. A. verzoekt, er wel rekening mede te houden, dat de bloei van een orga nisatie voor een groot deel afhankelijk is van den Voorzitter, zoodat de keuze een zeer ernstige is. De leden dienen rekening te honden mot de capaciteiten der te be noemen candidaten en kleine persoonlijke antïpafhietjes op zij te zetten. Hierna wordt tot stemming overgegaan. Gekozen wordt de heer A. Leliveld, ann wien van zijn benoeming zal worden ken nis gegeven. Rondvraag Een der leden brengt ter sprake de nieuvre vleeschwarenwet, wier in voering voor de winkeliers groote moeilijk heden en kosten zal medebrengen. Het be stuur zal de zaak bestudeeren en op do volgende vergadering nadere mededeelingen doen. Een ander lid bepleit regelmatige! innen der contributie; de penningmeester licht deze zaak toe en belooft met den wenk re kening te zullen houden. Slotwoord: De heer Van de Poll, die bij na 12 jaar de leiding der Hanze heeft ge had (van de oprichting) brengt dank voor de waardeerende woorden van Kapelaan Morsch. Wat de samenwerking tusschen spr en den G. A. altoos prettig, dan komt daar in de eerste plaats de verdienste toe aaif den G. A. Rondweg mag spreker verklaren, nimmer met een adviseur te hebben samen gewerkt, die zich zoo voor een vereeniging interesseert en spr. hoopt, dat Kap. Morsch nog vele jaren het adviseurschap moge be- kleeden. Dank brengt spr. aan het bestuur voor de medewerking, zoolang ondervon den en hij hoopt, dat deze heeron, zoo goed georienleerd in de organisatie, nog jaren mogen aanblijven en tot steun mogen zijn van den nieuwbenoemden voorzitter, waar van de keuze spreker zeer goed voorkomt. Dank brengt spreker ten slotte aan do le den, vooral aan de trouwe leden, die hun voorzitter nimmer in den steek lieten. Hierna werd deze belangrijke vergade ring te rond half twaalf op de gebruikelijke wijze gesloten. Even qeduld. In tegenspraak met een vefspreid bericht, kunnen wo onzen lezers mededoelen dat het 40-jarig jubileum van den heer Van der Linden bij de Firma J. van de Bosch en Zn., niet was op 4 dezer, doch half October. Receptie. De receptie, Zondag gehou den aan het Mariagesticht tor eere van het Zilveren Professiefeest van Zuster Egncta, was buitengewoon druk bezocht. Donder dag beeft de viering plaats voor de school He! Concordia-terrein. Op het voor- mali'.^ sportpark Treslong, dat voor villa- teircin gebezig wordt, is de Firma J. van den Bosch en Zn begonnen met de eerste bebouwing, een villa voor de Dames Nïe- berding. gestaan door vier definitoren, door het Generaal Kapittel voor drie jaar gekozen. De Grootmeester kon wel besluiten, geen wetten uitvaardigen. Dit laatste Schoorde tot de bevoegdheid van het Algemeen Ka pittel, dat om dc drie jaren bijeenkwam. In 1630 schonk Paus Urbanus VIII aan den 37sten Generaal Augustinus Necrius en zijn opvolgers het voorrecht, mijter en staf, kruis en ring en de paarse mozetta en manteletta te mogen dragen, de kleinere Wijdingen toe te dienen, kelken en altaren te consacreeren. Tot de voornaamste pri vilegies, reeds vroeger aan de Generaals der Kruisheren geschonken, behoort"onge twijfeld het voorrecht, in 1516 door Paus Leo V verleend, van aan elke kraal van den rozenkrans een aflaat van 500 dagen te kunnen hechten. Tegenwoordig kunnen de Generaals deze bevoegdheid ook aan priesters buiten de orde toestaan. Sedert het klooster van Hoei in 1794 door du Franschen verwoest werd, is de waardig heid van Magister-Generaal niet meer met een bepaald pioraat verbonden. Hoofdze tel der orde is thans het klooster St.- Agatha bij Cuijk, het eenige, dat vanaf zijn stichting (1371) onafgebroken is blijven voortbestaan. Al zeer vroeg was do orde in provincies verdeeld. Die van Parijs cn Toulouse ont stonden reeds onder den derden Generaal Jean Sainctfontaine (t 1277). Ook Enge land verkreeg mettertijd een eigen provin ciaal bestuur. Eigenaardig was de indee ling in het noorden. Terwijl België recht streeks onder den Generaal ressorteerde, vormden Nederland en Duitschland twee provincies, elk door het stroomgebied van Maas en Rijn begrensd. Tot de „Maas provincie" behoorden Limburg, Noord-Bra bant, Noord- cn Zuid'-Holland en Gulik, de „Rijnprovincie" omvatte alle kloosters aan ALKEMADE. Gevestigd: L. van der Geest van Wassenaar. H. L. J. van Haeren van Rijsenburg. M. G. Heemskerk van Noord- f wijkerhout. G. J. G. Wortman van Won- brugge. A. van dcr Salm van Medcnblik. J J dc Bruyn van Woubrugge. M. J. van dor Meij van Haarlemmermeer. D. van Staveren,van Rijnzaterwoude. H. Gubiter van Amsterdam. P. Schipper en gezin I van Haarlemmermeer. J. G. van Rijn van Zoelermeer. Th. A. Wijfje van Leimuiden- Vertrokken: J. Bijland naar Rijn zaterwoude. G. M. Dobben naar Voorscho ten. W. J. van dcr Voort naar Haarlem mermeer. J. G. 't Hoofd naar •Zevenhoven A. A. van Vliet naar Amsterdam. M. Ch. P. do Geus naar Doorn. B. G. Witte naar Alphen aan den Rijn. A. Spaargaren naar Haarlemmermeer. P. A. van den Braken en gezin naar Alphen aan den Rijn. A. P. Looogman naar Haarlemmermeer. M. J. Hoogenbocm naar Hillegom. P. van der Geest naar 's-G ra ven li age. M. 'Mun ster naar Amsterdam. N. van der Meer naar Leiden. M. A. Borst naar Hillegom. H. A. Berkhout naar Voerendaal. J. Th. J. Ludlage naar Voorhout. K Bos en echt genoote naar Apeldoorn. J. W. van der Meer naar Zaandam. - KATWIJK AAN DEN RIJN. Brandweer. Wegens bezuiniging zal liet brandweercorps met een derde van bet pomperspersoneel en Hoofdlieden wor den ingekrompen. Ook <lc vergoedingen zullen worden verlaagd. Een maatregel dio zeker toe te juichen is. Met de oefeningen werden als regel toch dc 3 ploegen tot 2 geformeerd. Een bewijs dat zulks mogelijk is. De laatst aangenomenen zullen worden ontslagen. Hierbij zij opgemerkt dat en kele jaren terug bet salaris in een keer bovenmate was verhoogd. DE KWAKEL. Botsing. Bij den gevaarlijken hoek aan de Kwakel kwamen Dondcrdagmqv- gen twee auto's met elkaar in botsing. Een melk auto, komende van. Uithoorn en gaan de naar Vrouwenakker reed tegen een par ticuliere auto komende van Vrouwen akker en gaande in de richting. Amsterdam Beide auto's bekwamen een lichte averij. Nadat deze verholpen was, reden beida j chauffeurs weer heen. NOORDWIJK. Ongeval. Gisterenavond werd per zie kenauto naar Leiden gebracht J. V., wo nende alhier. Deze persoon had door het inslaan van een ruit een verwonding aan den rechterpols bekomen, zoodanig dat een slagader was doorgesneden en de pee- zen "van den duim vermoedelijk zijn geraakt. Hij is in het academisch Ziekenhuis opge nomen. Mishandeling. v. E. heeft bij de politie aangifte gedaan dat hij door S. is mishan deld. De politie stelt een onderzoek in. Concert. Het bestuur van het Fanfa recorps „Excelsior" deelde ons mede, dat zij zich voorstelt Donderdagavond 16 Sept een concert te geven in de muziektent op het Lindenplein. Geboren: Adrianus, zoon van Jac. Vink en G. v. d. Wiel Geertruida Jaco- f ba, dochter van Q. Warmeshoven en A Vink Anna Euphemia Agues, dochter I van P. J. J. Langendijk en A. Vink —7 r Grietje, dochter van J. P. Hazenoot en J Schrier Arie. zoon van J. Plug en F. de Bruin Gerardus Wilhelmus, zoon vin .T G Blok en M. G. Nollee Neeltje Maria, dochter van J. Wallenburg eu J. v. Cs. Ondertrouwd: M. Verhaar, 24 jaar te Oegstgeest en T. Barnhoorn 23 jaar I'"1 Noordwijk Cornelis Marius Timmers. 30 jaar en Hendvika Adriana Marjjt, 27 jaar Johannes Jacobus Koelewijn 25 jaar I en Agatha v. d. Putten 25 jaar. Getrouwd: A. v. Eden 26 jaar te I Noordwijkerhout en Chr. G. A. Rooijcrs 24 jaar te Noordwijk. Overleden: Bartholomews Alkemade 56 jaar goh. met Sophia van Rijn. NOORDWIJK—BINNEN. Rectificatie. In ons verslag dcr Oran jefeesten kwam hij de beschrijving van do étalage van den heer E. Fissing ten on rechte voor „deze niet tot mooiste op stelling bchoorende, was buiten mededin ging," dit moet echter zijn: „deze wel tot de mooiste opstelling behoorende, was bui- ton mededinging." den Neder-Riju benevens Westfalen, Gro ningen en Friesland. Aan liet hoofd stond niet een Provinciaal maar een Vicaris- Generaal. De verschillende huizen werden cn wor- den nog bestuurd door priors, vroeger voor het leven, later voor tien, nu nog slechts I voor drie jaar gekozen. Na haar definitieve goedkeuring in 1243 I breidde de orde zich snel uit. Reeds vóór 1250 vestigden de Kruishee- I ren zich te Namen en vervolgens in an- I dere plaatsen van België, samen negen in I getal. Dan volgen de huizen van Parijs (Rue I de la Bretannerie) en Toulouse, beide gc- I slicht omstreeks 1256, het eerste door den I H. Lodewijk, liet tweede door zijn broeder I Alfons van Poitiers. In het geheel teldo Frankrijk 19 Kruisheerenkloosters, waar- I van er bij de opheffing in 1769 nog 12 be- I' stonden. Zij waren in dezen tijd dun be- I volkt en dit gaf den onwaardigen Lamenio I dc Brienne, aartsbisschop van Toulouse en I president dcr „Commissie voor de hervor- t ming der regulieren", een voorwendsel I aan do hand om ze tot uitsterven te doe- I men. Bij het uitbreken der revolutie in 1789 I bezat de orde in Frankrijk geen enkel I klooster meer Inlusschen werd dit ver- I lies in de overige provincies weinig of niet I gevoeld. Reeds lane was de band lus- I schen Hoei en de Fransche kloosters zóó I slap geworden, dat men van hieruit niet I eens meer op het Algemeen Kapittel ver- I scheen. Opmerkelijk is het, dat uit de rijen I der Fransche Kruisheeren slechts ê^n Ge- I neraal is voortgekomen: Joannes de Man- navillo (aft. 1358), hofprediker van ko- I ning Jan II van Frankrijk. (Wordt vervolgd) V

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 10