INGEZONDEN EDEDEËUNS üoor de kostbare inhoud over den grond word verspreid. Op verzoek van den kantonrechter werd door hem direct het bedrag ad 6.54, zijn de do geleden schade, aan den melkboer ter hand gesteld. Met de boete liep het nu nog al af, 10 of 5 dagen. "Wegens overtreding maximum-snelheid word nog gestraft met f 15 of 5 dagen A. G. ingenieur te Don Haag, waarna de zit ting was afgeloopen. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken:' J. Th. van der Helm, tuinder, te Noot dorp; ctir. mr. M. G. J. Bevers, te Delft. SPORT, ROEIEN. MET DE NEDERLANDSCHE ROEIERS LUZERN. (Van een bijzondere medewerker). Er komt electrische spanning in de at- mospheer. 'Allo naties zijn nu wel haast vertegenwoordigd. Verschillende roeiauto- riteiten der landen, ons van vroegere bij eenkomsten wel bekend, ziet men ook weer opdagen. Maar helaas één missen wij. Onze onvergetelijke voorzitter, de Zwitser Boud, is helaas enkele weken geleden ge- etorven. Heden had ik het voorrecht de broeder van dien man, die met zijn grooto tact en vastberadenheid de vriend van al len was, te leeren kennen. Hij is bierheen gekomen om de lof die morgen bij de ope ning van het congres zijn onvergetelijken broeder zal toegekend worden in ontvangst te nemen. Maar ik zal U nog iets vertellen over onze Hollandsche ploegen en in 't bijzon der over „Die Leythe". Over het algemeen zijn onze roeiers vol moed en terecht. Hun roeien wordt geprezen en vooral ook onze booten. De Bpullon zien er netjes uit. Mor gen en overmorgen worden stuurtouwen, riemon, slidings allen nog eens goed geïn specteerd. Ja, slidings, onze Leidsche boeg had op do hevigo deining wel eens moeito goed te blijvon zitten. Nu gaat het best. Zijn sliding is bedekt metschuurpa pier! Eerste gevolg hiervan was dat hij goed bloef zitten, tweede gevolghij moest een nieuw broekje koopenl Met krachtige slagen en een tempo dat gemak kelijk tot 32 opgevoerd wordt, schiet onze Leidsche ploeg hier over het meer. Be paald is do ploog na Groningen nog goed vooruit gegaan. Wie zal echter zeggen of «ij Zondag winnen zullen tegen de sterk- Bte tegenstanders uit al die andero landen. Hun conditie is prima, opgewekt, kalm en vol goede moed. Gisteren roeiden zij de baan af die toen uitgezet was met witte touwen die om de 250 meter de afstand oangeven. „Hier heoren ligt de roode ton met witte cijfers die do 1000 meter aangeeft en waar U Zondag van uw concurrenten afscheid moet nemen om ze naar het eindpunt voor te gaan" kon do coach tot hen zeggen. Mo ge het zoo zijn I De mededingers van Die Leythe vertoonden zich nog niet. In hoofd zaak ziet men achtriemsgieken en daar aan to beoordeelcn zoyi men zeggen dat do strijd zwaar ztzl worden voor Laga. In lqjt algemeen zouden do buitcnlandsche ploe gen dit jaar op een hoog peil staan. Wij denken er eohter niet over ons door praat- jes to laten ontmoedigen. Holland dingt in zes van de zeven nummers mede, of we winnen zullen weet ik niet, wel is hot ze ker dat wij good voor den dag zulleü ko men. Dinsdag zullen,we het U persoonlijk kunnen mededeelen. Do loting. Gisterochtend zijn de gedelegeerden van alle landen, die aan de Eur. roeikam- pioenschappen zullen deelnemen ten stad- huizo in de Salie des Portraits door den burgemeester van Luzera dr. Zimmerli ontvangen. Do welkomstrede van den heer Zimmerli werd beantwoord door den vice-voorzitter der F. I. S. A., den heer Mühlegg. Het F. I. S. A. congres is in de Salie des Séances begonnen. Do uitslag van do loting luidt volgens „Do Tel.": (van af boei oever, welke als het voordeeligst besohouwd wordt.) Vier met stuurman: 1. Zwitserland; 2 Polen; 3. Portugal; 4. Italië; 5. Frankrijk; 0. Holland; 7. België. Tweo zonder stuurman: 1. Zwitserland; 2. Italië; 3. België; 4. Holland. Skiff: 1. Polen; 2. Holland; 3. Honga rije; 4. België; 5. Gechoslavakije; 6. Zwit serland. Vier zonder stuurman: 1. Holland; 2. Portugal; 8 Zwitserland. Twee mot stuurman: 1. Zwitserland; 2. Italië; 3. Frankrijk; 4. België; 5. Spanje; 6. Holland. Double scull: 1. België; 2. Italië; 8. Zwitserland. Achtriemsgieken: 1. Polen; 2. Italië; 3. Holland; 4. België; 5. Frankrijk; C. Zwit serland; 7. Joegoslavië; 8. Gechoslavakije. Tol kamprechters zijn benoemd: dr. G. 'J. A. v. Iterson en Mario Rossi voor het nummer vier met stuurman; Widinsky en Dclcliambro voor het nummer twee zon der stuurman; Stalio en Loth voor het nummer skiff; Szendor cn Widinsky voor het nummer vier zonder stuurman; Del- chcnibro en Duchateau en Vallioni voor het nummer double scull: Loth en Stalio yoor het nummer achtriemsgieken. Do beer Walter zal als starter fungee- ron met den heer Goblijn als reserve. VOETBAL. DI0G. HAARL. BOND. R. K. V. V. „Teyllngen". 'A.8. Zondag Bpeelt het late elftal van ^Teyllngen" nog eens een thuiswedstrijd 0n wel tegen D.E.M. uit Beverwijk om &80 uur. 'Alle spelers van het 1ste elftal dienen zeker volledig uit to komen, daar het voor do a.s, competitie noodig is coni- Ige oefenwedstrijden to spelen. Om 13.30 uur komt het 2de elftal van „Leiden" op bezoek legen het 2de elftal van „Tcylingcn". Het 3de elftalvan „Tcylingen" krijgt Concordia III op bezoek om 4 uur. Daar het 3de elftal een geheel nieuw elftal is, zijn wij benieuwd wat of zij prestceren. R. K. Sportvcrceniging A. V. V. Morgen zullen een tweetal elftallen van A.V.V. wederom in actio komen na een lange rustperiode. Het is echter noodig met het oog op de nabijzijndo competitie, dat er weer eens danig geoefend wordt. To 1.30 uur zal A.V.V. II den strijd aanbinden tegen Wilhelmus II; dit zal voor A.V.V. II een zware wedstrijd zijn. Wanneer echter van het begin tot het eindo goed aangepakt wordt is er nog niet te voorspellen, wie bier overwinnaar worden zal. Te 3 uur speelt A.V.V. I legen een Wilhelmus-Comb. Wij weten niet, of deze Comb, sterk zal zijn, doch wij meenen, dat A.V.V. do handen cr vol aan hebben zal, gezien hetgeen door de Wilhelmusspclcrs in onzo Sericwedslrijdcn gepresteerd werd; wij vertrouwen echter, dat de A.V.V.'crs zich geheel zullen geven en zoo mogelijk een overwinning of eefi ge lijk spel bevechten. Laat het in ieder ge val een goede oefening zijn voor de a.s. competitie. Zeer zeker beloven het beide een paar mooie en spannende wedstrijden to wor den en zal er voor de voetballiefhebbers wel te genieten zijn, zoodat het bestuur zeer velen op het Sportterrein verwacht. De Junioren-Competitie. Do vereenigingen welke tot heden nog niets hebben laten hooren in zake boven genoemde Oompetitie, herinneren wij er aan dat tot en met Maandag 6 Sep tember daartoe nog gelegenheid be staat. De achterblijvers zullen daar zeker wel nota van willen nemen. Een 6ucccs kan deze Oompetitie slechts worden als allen hun volle medewerking daaraan ver- lecnen. De opgave met hoeveel elftallen men wenseht deel te nemen benevens het verschuldigde bedrag, moeten worden ge zonden aan den Secretaris-Penningmeester D. Haverkorn, 'Alexanderstraat 50, te Lei den. CRICKET. Om het kampioenschap 3e klasse. Het programma van de N. O. B. ver meldt voor morgen den beslissingswedstrijd om het 3e klasse kampioenschap tusschen Vleermuizen (kampioen A) en L.C.C. (kam pioen B). Bij gebrek aan een onzijdig ter rein wordt de wedstrijd op het Vleermui zen-terrein in Bussum gespeeld. L.C.C. gaat met het zelfde elftal, dat de laatste competitiewedstrijden won. We kennen de sterkte van Vleermuizen alleen uit den tijd toen Ajax er in de 2e klasse tegen Bpeelde. De aanval was toen beter dan het batten. Waar L.C.C. een aantal bats heeft, die goed zijn voor een 25 runs, zou het ons niet verwonderen, als het meer runs wist to maken dan Vleer muizen. Veel zal ook van het weer en van de toestand vah 't wickot afhangen. Dat zijn echter onzekere factoren, die we niet kunnen» beoordeelen. Onze beste wenschen vergezellen dc L.C.C. echter op haar reis. WATERPOLO. S.V.H. I—L.Z.C. I 0—4. 't Weer houdt zich goed, 't water blijft lekker; (jen geluk voor do spelers, die nu ton tweede malo een halve competitie om tweo plaatsen in de eerste klasse moeten spelen. A.Z. is uitgevallen; L.Z.C. heeft gisterenavond gezorgd, dat dit haar dezen keer niet gebeuren zal, door een flinke overwinning op Hillegersberg te behalen. Een.overwinning die verdiend was. De L.Z.C.-ploeg was beter op dreef dan tot nu toe in de promolie-degradatie-wedstrijdcn het geval was gewoeët. Het aangeven uit de achterhoede was goed en het samenspel in de voorhoede vlotte meermalen aardig, terwijl nu ook het goede schot niet ont brak. Bij S.V.H. ontbrak in de voorhoede het samenspel, het verrassende, wat noodig is om tegen een behoorlijke achterhoede succes to hebben. 't Begon met een gelijk opgaand spel; 't gaat vlug heen en weer; aan weerszij den gaan schoten over of worden door de keepers gestopt. Deze heide spelen kunnen op een goede wedstrijd terugzien. Blom, de S.V.H.-keeper heeft er vele harde scho ten uitgehouden cn was aan de vier doel punten onschuldig. Gookoop was nu zeker der op <de gevaarlijke boogballetjes. Ove rigens heeft hij alleen op 't laatst yan den wedstrijd een paar harde schoten te ver werken gekregen. Dank zij dio twee doelwachters bleef het tot kort voor rust 00. Toen werd een schot van do la Court (hij had de bal via v. Ingen en v. Heivert netjes toegespeeld gekregen) S.V.H. noodlottig; 't was 01. Meer en meer krijgen do L.Z.C.'ers nu een overwicht. Als Buys de hal voor zich krijgt zwemt hij er mee af; twee S.V.H.- ors vallen hem aan, maar hij weet op keu- rigo wijze de bal langs den keeper te tik ken. In steeds vlugger tempo volgen do L. Z.O.-aanvallen elkaar op en 't is de la Court ^ie met een hard schot aan alle' on zekerheid eon einde maakt (03). S.V.H. spant zich nu ter doge in om een (egenpunt to maken. Vijf spelers trekken ten aanval, wat voor bun voorne men nu juist niet bevorderlijk is. Verder dan tot eenige gevaarlijke schoten brengen zij het niet. Het opdringen wordt hun noodlottig, want als de la Court de bal voor Buys plaats, zwemt deze snel op. De S.V.H. achterspelers weten hem niet meer in te halen en 't is 04. Het eindo komt met eonig L.Z.C. over wicht, waarbij v. Helvert en Buys door de doelpalen en dc keeper tegengewerkt wor den. In de stand komt echter geen verande ring meer. Hedenavond speelt S.V.H. in Zaandam togen Neptunus. Een gelijk spel of een overwinning van Neptunus is voor L.Z.C. genoeg om zeker te zijn van liet eerste- klasseschap. Weet S.V.H. echter to win nen, dan zou een overwinning van Neptu nus op L.Z.C. alle partijen even ver bren gen. 't Beste is maar dat de L.Z.C.-ploeg wint van Neptunus. Deze wedstrijd wordt morgen (Zondag) om tweo uur gespeeld in de zweminrichting aan den Hooge Rijn dijk. Daarna wordt dan gespeeld L.Z.C. II —De Zijl. WIELRENNEN. Leidsche Ren- en Toerist-Vereeniging „Swift." Morgen zal het kampioenschap gere den worden over 100 K.M. Hierbij star ten A en B-klassers gelijk. De samenkomst is 7.30 uur aan de H. B. S.; allen moeten op tijd aanwezig zijn. POSTDUIVEN.' Proefvlucht. Zondag hield de Postduivenliouders- vereeniging „De Zwaluw" te Hillegom een onderlinge proefvlucht met ongetrain de duiven vanaf Folkestone (Engeland). Aan deze proefvlucht werd deelgenomen door 10 duiven en geschiedde in combi ua- tie met de postduivenvereniging „De Arend." lo Roozendaal. Hoewol de vlucht niet schitterend geslaagd mag heeten, kan evenmin van oen mislukking worden gesproken; er keerden n.l. van de 10 vo gels 2 naar hun hok terug. De eerst te- rugkeorendc duif (een oude vogel) viel nog denzelfden dag op haar slag, n.l. te 4.30 n.m., eigenaar de heer J. Reeuwijk; do 2de, een jonge duif in 1926 geboren kwam den volgenden dag te v.m. 10.45 in haar hok terug, eigenaar de heer S. Warmerdam. Voor deze proefvlucht was onderling voor de eerstaankomende duif een eere- prijs aangekocht, bestaande uit een kunst duif van natuurlijke grootte, welke uit symbolisch oogpunt gezien neervalt op do vorst van een huis aan een der grootste zeeplaatsen en omziet naar de groot, lange en gevaarlijke reis, door haar volbracht. Do gehouden vlucht is voor de deelnemende duiven en voor de vereeni- ging een succes. LUCHTVAART Watervliegtuigen wegens den mist terug gekeerd. De watervliegtuigen W 54, W 65 err W 64, die gistermorgen van Hellevoetsluis naar De Mok zijn vertrokken, zijn te Oas- tricum wegens dikken mist teruggekeerd en vlot in de haven van IJmuiden ge daald, om helderder weer af te wachten. Het vliegongeluk te Surrey. De vliegmachine die Donderdag in Sur- eey is neergestort werd bestuurd door ka pitein Levy met Keene als mecanicien, ter wijl do naam van de dame, die in het vlieg tuig zat, nog onbekend is. De machine was ■op weg naar het Crystal Palace. UIT DE OMGEVING. LISSE. GEMEENTERAAD. De feestviering, die in hei water viel. De Raad» dezer gemeente vergaderde gis teravond te 7.36 uur. Voorzitter wethouder Tromp, loco-burgemeester. Afwezig de hee ren Pijnacker en Verduyn. De Voorz. opent de vergadering met ge bed. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. De Voorz. deelt het bericht van verhin dering medo van den heer Pijnacker. Do roden van deze verhindering zal zoo als allen welbekend is gelegen zijn in hetgeen gebeurd is in de laatste raadsver gadering. De burgemeester heeft toen wel wat voorbarig gehande!. Dezo raadsverga dering is op den dag van het jubileum uit geschreven. De heer Pijnacker wenschto ech(er zijn werkzaamheden niet in rede-, voeringen te hooren ophemelen. Spr. stelde voor deze gebeurtenis toch niet to laten voorbijgaan en den heer Pijn acker een adres van hulde to brengen, dat als volgt luidt: „Do raad dezer gemeente in openbare vergadering op den 3den Sep tember 1926, des avonds te 7.30 uur, memoreerende dat de heer Pijnacker heden den dag herdenkt, dat hij 25 jaren deel uitmaakte van den raad dezer ge meente, dankbaar herdenkende de belangrijke verdiensten door hem gedurende 25 jaar als raadslid aan de gemeente bewezen, met genoegen terugziende op de aange name verhouding welke steeds tussoken den heer Pijnacker en de overige raadsle den heeft bestaan, spreekt den wensch uit, dat do heer Pijnacker nog vele jaren lid van den raad zal mogen blijven en nog veel in belang der gemeente Lisse moge helpen tot stand brengen". Dit adres werd door alle raadsleden on derteekend en op staanden voet per bodo naar den jubilaris gebracht. Voorstel van B. en W. om het bestuur der Woningvereen. „Volksbelang" te machtigen een perceel bouwterrein, ter grootte van 582 M2. langs de Julianastr. te verkoopen aan den heer Alb. Moolenaar alhier, tegen den prijs van 5 per M2. De te verkoopen grond moet binnen één jaar "na overdracht bebouwd zijn. Z. h. st. werd aldus besloten. Voorstel van B. en W. om ter verbree ding van den Heerenweg en het aanleggen van een trottoir een strook grond te koo- pen in eigendom toebehoorend aan dr. de Graaf, ter grootte van 130 M2. legen den prijs van ƒ2.50 per M2. De volgende voor waarden zijn gesteld: lo. de bestaande afscheiding met groole en kleine poort zal voor rekening der ge meente in passenden steen worden her plaatst, niet dien verstande, dat het thans hestaando gedeelte afscheidingsmuur zal worden vervangen door een hekwerk, ge lijk aan het bestaande gedeelte hekwerk; 2o. de kastanjeboom, die in het trottoir zal komen te staan, blijft eigendom van den eigenaar van „Huizo Roozendaal" en mag zonder diens toestemming gedurende 25 jaren niet van gemeentewege worden gerooid, noch zoodanig aan wortel of stam beschadigd, dat de dood het gevolg daarvan is, zulks op straffe van eene boe te van 600, door de gemeente aan den eigenaar te voldoen; 3o. het bestaande plantsoen zal op kos ten der gemeente worden verplant; 4o. aan den eigenaar van „Huize Roo zendaal" zal een vrije uitgang vanuit diens tuin worden gegeven naar de Veldhorst- etraat, waniieer het tusschen dio tuin en stfaat gelegen perceeel grond eventueel eigendom der gemeente Lisse wordt. De totale kosten dezer verbreeding zijn geraamd op 1625, n.l. 325 voor den grond en J 1300 voor het verplaatsen van het hek. Door het Rijk wordt 1000 in deze kosten bijgedragen. De heer C. Schrama vraagt waarom voor dit werk kostenopgaaf was gevraagd aan één metselaar en één smid, en geen inschrijving was gehouden. Spr. meent dat de gemeenleopzichter hier den verkeer den weg bewandeld. De Voorz. antwoordde, dat de aard van dit werk het vroeg. Het gebruiken van speciaal oude steen b.v. voor het inrijhek kan zoo moeilijk in een bestek worden neergelegd. Bij een inschrijving verkrijgt men het wel iets goedkooper ofschoon de kostenopgave overeenkwam met de ra ming van den gemeenteopzichter maar niet beter. Hierna volgde nog eenige bespreking, waarbij ten slotte weth. Warmendam de juiste toedracht der zaak naar voren bracht, n.l. dat men niet altijd tevreden is over het onder ingezetenen aanbestede werk. De kennismaking met de bouwvak patroons hier ter plaatse is niet steeds aangenaam geweest. De aard van dit werk nu eischt dat hot keurig en in korten tijd wordt uitgevoerd. De heer C. Scbrama wil, wanneer B. en W. niet tevreden zijn, daar niet verder op aandringen. Hij merkt echter op, dat wan neer een werk te langzaam gaat of ver keerd, wij een gemeente-opzichter hebben om daarop te wijzen. Z. h. st. werd bet voorstel van B. en W. aangenomen. Ter sprake kwam weer het in de vorige vergadering aangehouden voorstel inzake het Joggen van een electrischen hoogspan- ningskabel in den Grachtweg. Men heeft gevraagd op het Electriciteitsbedrijf niét met gunstiger voorwaarden voor den dag kon komen. Hierop is eenschrijven ont vangen, dat enkele nieuwe gezichtspunten zich geopend hebben door de toegezegde bijdrage ad 800 van Beugelsdijk en 250 van Akerboom. De gemeente krijgt de ver plichting een annuiteit te betalen van 7 pet en een bijdrage van f 1 per M2. door iederen kooper. De verschillende werken voor rekening der gemeente kosten dan 6800 en zullen bestaan in het kabelaan- leggen, bouw van transforlmatorhuisje en aflossing annuiteit. Dit voorstel kwam B. en W. te ingewik keld voor en zij deden een. tweede voor stel: de gemeente zou 5000 ineens bij dragen. Het Electriciteitsbedrijf meende daarop niet te kunnen ingaan. B. en W. kunnen echter niet inzien dat het Elec triciteitsbedrijf daarop verlies zal lijden. De heer Resteren voelt meer voor een voorstel 4000 bij te dragen en het werk zelf uit te voeren. Andere hceren vonden, dat het gemeen tebestuur in ieder geval voor geen hooger bedrag moest bijsprjngen. Verzoek van de Ouder-Commissie der Openbare Mulo-.school een assistent te be noemen" in plaats van den eervol ontsla gen onderwijzer M. Soesbergen. De Openbare School heeft 80 leerlingen in den onderbouw en 19 leerlingen in den bovenbouw. Volgens de Wet wordt in den onder bouw op iedere 48 leerlingen 1 leerkracht toegelaten. Waar op het oogenblik 2 leer krachten in den onderbouw werkzaam zijn is dus hier het wettelijk aantal bereikt. Volgens de wet wordt in den bovenbouw op iedere 24 leerlingen 1 leerkracht toe gelaten. Waar op het oogenblik 2 leer krachten in den bovenbouw werkzaam zijn, is dus hier het wettelijk aantal over schreden. Zou men dus, aldus het advies van B. en W., uit de situatie in den bovenbouw een argument kunnen putten, om tot ver hooging van het aantal leerkrachten aan den onderbouw over te gaan, zoo moet men wel bedenken, dat de omstandighe den, waardoor de 2e leerkracht hij den bo venbouw is geforceerd, veel dringender waren dan heden bij den onderbouw het geval is. Zooals men zich zal herinneren is indertijd tot het aanstellen dezer boven tallige leerkracht overgegaan, wijl er an ders in eenige noodzakelijke vakken geen onderricht zou kunnen worden gegeven, zoodat het bestaan van den bovenbouw met deze 2e leerkracht stond en viel. Waar hiervan bij den onderbouw in de huidige omstandigheden geen sprake is, mag du3 aan den toestand bij den bovenbouw geen voorbeeld genomen worden. Wel heeft de heer Inspecteur van het L. O. in de Inspectie Leiden geadviseerd wederom tot de aanstelling van een assis tent over te gaan, om het onderwijs op peil te houden en er op gewezen, dat deze aanstelling gcene gevolgen ten opzichte van do bijzondere scholen heeft. B. en W. meenen hiertegen te mogen opmerken, dat, waar de Wet 2 leerkachten in den onder bouw voldoende acht, cr voor de gemeen te, behoudens bijzondere omstandigheden, gen reden beslaan dit aantal leerkrachten te vermeerderen en het hoofd der school, dio 3 leerkrachten tot zijne beschikking heeft, bij innerlijke organisatie de meest geschikte verdeeling over de school heeft te treffen. Al heeft eene aanstelling ver der ten opzichte van de bijzondere scholen geene gevolgen, daarom kan zij ten opzich te van die scholen toch wel niet billijk zijn Op deze gronden stellen zij voor op het verzoek der oudercommissie afwijzend te beschikken. Over dit punt ontspon zich een uitge breide discussie tusschen den voorzitter en den heer Sobels. De heer Sobels wees MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten90 ct Maag-Tabletten 75 ct 11978 Bij Apoth. en Drogisten erop, dat het onderwijs hiermede terugge bracht wordt op het peil van 50 jaar ge leden. Het instituut van assistenten is door minister dr. Visser in de wet gebracht omdat hij .inzag, dat de door het Rijk ge- eischte bezuiniging zeer ten schade zou zijn aan het onderwijs. Weth. Warmer dam meent dat op de Kath. School 4 as sistenten zijn aangesteld, welke gesalari eerd worden door het Schoolbestuur; dit offer moeten de voorstanders van het openbaar onderwijs dan ook dragen. Het voorstel van den heer Sobels dat aan het verzoek der Oudercommissie wordt voldaan vond geen ondersteuning. Dan was aan de orde bet verzoek der R.-K. en Ghr. Bond van Overheidsperso neel wel te willen besluiten tot het doen plaats nemen van vertegenwoordigers van bet personeel dezer gemeente aan de tafel der Commissie voor Sociale aangelegen beden, met bet doel om 't gemeenteperso- neel stemgerechtigd invloed te geven op het vaststellen van dienst- en arbeids voorwaarden en loonen. Er wordt met an dere woorden invoerig gevraagd in deze gemeente van, zooals dat heet: Georgani seerd Overleg. Principieel zeggen B. en W., hebben wij tegen Georganiseerd Overleg, dat in meer dere of mindere mate reeds in verschillen de gemeenten van ons land is ingevoerd, weinig bezwaar. Iets anders is,echter de practische zijde van de zaak, n.l. de al of niet noodzakeliik heid of liever bet al of niet wenschelijko van Georganiseerd Overleg in deze ge meente. Hierbij hebben wij vooral op hei oog de grootte van onze gemeente. Immers wat voor een groote plaats wenschelijk of noodzakelijk kan zijn, dat daarom nog niet voor een plaats met een zielental van on geveer 7500 Ten eerste zal bet in een kleine gemeen te dikwijls moeilijk zijn om personen te vinden, geschikt om bun medearbeiders in de commissie te vertegenwoordigen. Man zal al spoedig moeten toelaten, dat de een of andere organisatie vertegenwoordigers niet ingezetenen zerdt. Men krijgt dan een geregelde inmenging van huiten- staanders in gemeentezaken, iets wat niet zonder meer valt toe te juichen. Ten tweede. -Voor een groote plaats, waar veel menschen in gemeentedienst werk zaam zijn, is het bij de geringe kennis, die men van de toestanden in gemeente bedrijven en -diensten kan hebben wol aan te bevelen om een overlgg, .tc_ schep pen, waardoor men wordt vnorgelicnt in 1 alle zaken, die het personeel aanbelangen. I In een kleine gemeente ecbicr, waar de belangen van het personeel doof hun om- i vang veel overzichtelijker zijn en waar het contact met de gemeentediensten en met bet personeel uiteraard veel groo'er is, treedt de wenschelijkkeid, om speciaal over de sociale aangelegenheden van bet J personeel te worden ingelicht veel minder sterk naar voren. In het adres wordt de erkentelijkheid uitgedrukt, dat het college en de commis sie voor Sociale aangelegenheden steeds voor de organisaties in zake de bespre king van personeelsaangelegenheden toe gankelijk zijn. B. en "VV. meenen, dat zulks tot tevre denheid werkt en de Raad daardoor blijk geeft zijn taak goed te begrijpen. O.i. is er daarom geen reden de behartiging van de belangen voor de betrekkelijk weinig men schen, die er, in gemeentedienst werkzaam zijn, noodeloos ingewikkeld te maken. Op grond van bovenstaande overwegin gen adviseeren B. en W. op bet adres af wijzend te beschikken. Over dit punt ontspon zich een uitvoe rige discussie. De heereu H. H. Schrama en C. Schrama waren in den beginne sterk voor invoering van Georganiseerd Overleg, maar na toelichting van de bei de wethouders konden konden zij zich bij het davies neerleggen. Voor het indienen van klachten van het gemecnlepersoneel beslaat altijd gelegenheid hij den direc teur, dau bij de osciale commissie en dan I nog bij de raadsleden. Bovendien laat de i verstandhouding niets te wenschen over. I Z. h. st. werd daarna besloten volgen t advies van B. en W. De gemcenterekening 1925 werd aange- I boden en zal bij de raadsleden worden I rondgezonden. Onder de ingekomen stukken waren do jaarverslagen van den Vieeschkeurings- dienst en den Keuringsdienst van Waren J te Leiden. Bij de rondvraag vestigde de lieer v. Resteren de aandacht op het zwemmen bij I do Aschschuur; de heer A II. Schrama wees op den treurigen toestand der brug- I gen aan den Achterweg, en bij Halfweg, I welke laatste in onderhoud is bij Haarlem Er bestaat kans dat de brug verbreed 1 wordt, de onderhandelingen zijn nog gaan I dc. De heer Segeis maakte opmerkingen I cp (1c gaten in de VuuvsUeg. De Vouez. I antwoordde dat er plannen bestaan den I geheelen Achterweg lo verbeteten en te verbrceden, Voorts hoopte de heer Sogers, dat van I de a.s. Kerm esse d'étó in het dorp niets I te zien zal zijn cn ook dat er op zal worden toegezien, dat de bookmaker „hun heilloo- V ze plannen niet zullen volvoeren". De heer Kuipers wenschto een verarde-. I ning tegen de vreemde kooplieden uit Va- I lula-landen. Zij komen hier zelfs met ver- huiswagens naar toe en zijn zeer lot scha- de van den middenstand. Er bestaan och- tor groote moeilijkheden togen een ch-rge- I lijke verordening. Hierna sloot de Voorz. de vergadering Ie 10 uur.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 4