Vierde Blad. INGEZONDEN «PEELING HET BOSCHMEISJE Zaterdag 4 September 1926 Buiteni. Weekoverzicht Maandag van deze week is Rudolpho Valentino, de filmarlist uitgedragen naar zijn laatsto rustplaats. Honderden politie agenten waren op de been oin de New Yorksche dames in bedwang te houden, die de lijkwagen van hun held wilden bestormen. Wat 'n verdriet, wat 'n ver driet! Terzelfder lijd ongeveer droeg een Franscb schip den Moorenleider Abd-el- Krim weg uit het land van zijn leven en strijd, om hem te brengen naar zijn laat- ste(?) rustplaats, zijn ballingsoord, hot eilandje Reunion. Romantisch was het hcelemaal niet. Sommigen beweren, dat liij nog op het laatste moment gezegd heeft: „De Franschen moesten er maar mee uilscheiden, want ze winnen het nooit." Volgens sommige F.ransche kran ten, zou hij gezegd hebben, dat het hem speet, ooit legen de Franschen gevochten te hebben. Hij was misleid door slechte raadgevers! Ik zie het' Abd-el-Krim al zeggen, met een zoetsappig gezicht, hij, de ruwe lei der van een ruw bergvolk. „Ik heb he laas altijd tegen jullie gevochten. Had ik maar eerder geweten, dat jullie zulke leuke lui waren. Maar nu weet ik het, nu ik naar zoo'n heerlijk renteniers-eilandje wordt gebracht." Het eiland Réunion is ongeveer 400 K.M. van Madagascar gelegen in den lndischen Oceaan en wordt in hoofdzaak door Kreolen, Mulatten, negers en India nen bewoond. Toch is het vulcanische eiland met zijn suikerplantages een be langrijke bezitting. De Compagnie des Indes pikte het in de zestiende eeuw voor Frankrijk in, nadat het door den Porlu- geeschen zeevaarder Pedro Mascarenhas was ontdekt, en doopte het La Possession. Later werd het Bourbon genoemd, totdat de Conventie den naam in Réunion ver anderde, zooals het is blijven hecten. Op dat eilandje zal Abd-el-Krim poli tiek gesproken worden „begraven". Allalï moge hem daar een onbezorgden .ouden dag bezorgen. Volkenbond. Zou de Volken bond nu ook al aan ouderdomszwakte gaan lijden. Zoo oud is hij nog wel niet, maar het begint al zoo verdacht te kra ken in zijn botjes. Na Brazilië dreigt ook Spanje uit don Bond te treden. Hot is ook wel zielig geloopen met dat land. Primo de Rivera meende oen slimme zet te doen door tegelijk met de eisch tot toekenning van een permanenten zetel in den llaad tevens een eisch in te dienen uopens inlijving van de internationale zone van Tanger bij het Spaansche pro- Cectoraatsgebicd. Primo redeneerde niet geheel ten onrechte: de mogendheden zijn altijd bang voor complicaties en een land, lat met twee eischen tegelijk komt, heeft •ij zulk een bangelijke mentaliteit altijd kans dat het een van de twee krijgt inge willigd. Als je één dubbeltje wilt hebben, moet je er twee vragen. Misschien krijg je dan wel 15 ets. Er zijn meer menschen, die zoo rede neeren; maar als er ooit iemand met de kous op den kop is teruggekeerd, dan is het ons Primo-tje. Frankrijk stuurde hem naar huis met de boodschap, dat het beide eischen ge scheiden walde behandelen, wat hierop neerkomt, dat het later, als Spanje'a eisch inzake den Raadszclel van de baan was, wel eens zou bedenken, op welke ma nier het 't beste ook die andere eisch zou kunnen wegwerken. Op zich zelf beschouwd heeft Spanje geen ongelijk met te streven naar een verbetering van zijn strategische positie in zijn Noord-Afrikaansche kolonie die enkel voor de leus protectoraat heet. De moeilijkheden met de landing van hef expedilie-ieger legen Abd-ol-Kriin aan de onherbergzame kust meer naar het Oos ten liggen nog to versch in het geheugen. Maar de stad vormt nu eenmaal met een gebied eromheen, dat een straal van vijf tien kilometers heeft, een internationale invloedsfeer, onder toezicht van een Fransch-Engelsch-Spaansche controle commissie, en met als wetgevend lichaam een „parlement", waarin vier Franschen, vier Spanjaarden, drié Engelschen, twee Italianen, een Belg, een Nederlander, een Portugees, een Amerikaan enz. zitting hebben. Daarom hebben de andere mo gendheden, Engeland en Frankrijk, die in Juli 1925 met Spanje een conventie sloten betreffende de duurzame neutrali seering, beveiliging en internationalisatie van de zone van Tanger van hun stand punt even schoon gelijk met zich tegen dezen eisch te verzetten. En nu is Spanjo een beetje in z'n wiek geschoten en wil het voorbeeld van Brazilië volgen en den Volkenbond den rug tockeeren, want een permanente zetel in den raad krijgt het ook al niet. Na de rumoerige Volkenbondsbijcon- komst van Maart, bijeengeroepen ter be handeling van Duitschlands aanvraag om als lid van den Bond te worden toegela ten, maar die zoo jammerlijk mislukte, werd een commissie benoemd om heel de quaestie van de samenstelling van den Volkenbondsraad, welke oorzaak van die mislukking was, te onderzoeken. De com missie zou een bevredigende oplossing moeten voorbereiden. In deze commissie kregen in do eerste plaats zitting alle staten, welke leden van den Raad van den Volkenbond zijn en verder nog vijf staten, n 1. China, Polen, Argentinië, Zwitserland en ook Duitscbland, dat wel iswaar nog geen lid van den Bond was, maar uit den aard van de zaak bij liet vraagstuk van de samenstelling van den Raad ten nauwste was betrokken. In deze commissie, die in Mei een reeks van bijeenkomsten hiold, werd Groot- Briltannië vertegenwoordigd door lord Cecil, die een voorstel deed, dat als com promis voor de verschillende tegenstrij dige wenscben ten aanzien van de samen stelling van den Raad was bedoeld. Lord Cecil «meende de verlangens van Brazilië, Spanje en Polon, die nu aau liet nieuw toetredende Duitscbland een permanenten zetel in den Raad zou wor den gegeven, ook voor zich een perma nenten zetel opeischlen, ,te. kunnen bevre digen, door een uitbreiding van bet aan tal der niet-permanente raadszelcls, maar dan in dezen vorm, dat aan de bezwaren van lien, die zich met een niet-permanen- ten zetel niet tevreden stollen, zooveel mo gelijk zou worden voldaan. Men zou nog een derde soort zetgl moeten scheppen, z.g. semï-permanente zetels. De commissie kwam tct een voorloopi- ge aanvaarding van dit denkbeeld. En zoo werd in het verslag van baar eersto bij eenkomst bet denkbeeld geopperd, om over te gaan tot een uitbreiding van het aantal niet-perraanenle leden van zes lot negen. D.ezo zouden worden gekozen voor drie jaren. Zes er van zouden niet her kiesbaar zijn na afloop van dezen termijn, drie echter zouden voor een nieuwe zit tingsperiode kunnen worden herkozen, als een tweederde meerderheid van de Vergadering het zou weuschen. Zoo zou, aldus was de geheime bedoeling, aan de drie het luidst.om een permanenten zetel roepende mogendheden, althans de vol doening kunnen worden verschaft, dat zo ten minste zes jaren in den Raad zouden zetelen. Bevredigen deed het voorgestelde com promis eigenlijk niemand. En Brazilië, dat blijkbaar wel begreep meer toch niet te zullen kunnen krijgen door de eia- delijke algemeenc ratificatie van het amendement op art. 4 van het Convenant, waarbij de Vergadering (de assemblée) thans piet een tweederde meerderheid naar welgevallen over do bezetting van de niet-vasle raadszotels kan beslissen,, is obstructie tegen de verlangens van de meerderheid in den Volkenbond onmoge lijk geworden - Brazilië heeft zich dan ook alreeds uit den Bond teruggetrokken. Met de z.g. semi-permanente zetels was er natuurlijk voor de mogendheden, die op een permanenten zetel aanspraak meen den te mogen maken, volstrekt geen ze kerheid .van een althans langdurig lid maatschap van den Raad verkregen. Hos immers hangt af van de Assemblee, die met een meerderheid van twee derden souverein is. in do commissie voor do reorganisatie van den Raad van den Volkenbond is men bet eens geworden. Met algemeene tem men alleen Spanje bleef buiten stem ming is het gewijzigd voorstel van lord Cecil aanvaard. En. het is nu wol to ver wachten, dal de volgende week in dezen geest een oplossing zal worden verkregen. Naar uit Genève wordt gemeld, is thans de opneming van Duitschland in den Volkenbond vastgesteld op Vrijdag 10 September. Onmiddellijk daarop zal Duitschland den permanenten zetel in den Volkenbondsraad officieel bezetten. Dit zal Vrijdagavond of Zaterdagmorgen ge schieden. DE AFSCHAFFING VAN HET KANON. De Volkskrant schrijft: De heer Kleerekooper is uit Zwitser land terug. In het Volk deelt hij mee, dat hij to Luzern, voor Thorwaldsen's stervenden Leeuw dien minder bevoorrechte land- genooten van een prentje kennen het internationaal manifest tegen den dienst plicht heeft gelezen. Niets gedaan met dat manifest, ver zekert hij. Thorwaldsen's monument bedoelt do Zwilsersche garde te huldigen, die in do Franscho revolutie bij de bestorming der Tuileriöu als huursoldaten vielen. Welnu, schaf den militairen dienst plicht af, en wie geld heeft vindt dc" Zwit sers wel, voor wie het vechten zelf hand werk wordt. Daarom, besluit de heer Klocrekoper, moet niet de dienstplicht, maar het kanon worden afgeschaft. Noch professor Einstein, noch een der andere Europcosclie beroemdheden, die het manifest onderteekenden, hebben aan Kleerekoopcr's kanon gedacht. Die brave, maar ietwat simpele ineu- schon*hebben genieend, dat, als bet gewel dige en permanente oorlogsapparaat, in het vormen van ontzaglijke legers op den grondslag van den algemeenen en per soonlijken dienstplicht gelegen, was afge schaft, de grootste uorlogsbedreiging was weggenomen. Ook Paus Bcucdictus XV en ziju staats secretaris, kardinaal Casparri, zagen het zoo in: werd de di.enstplicht, dio sedert meer dan een eeuw de waro oorzaak is van vele ellenden,, welke de%maatschappij hebben getroffen, afgeschaft, dan zou men, dachten zij, automatisch en zonder de openbare orde in gevaar te brengen, tot do ontwapening komen. Do heer Kleerekoper heeft een anderen kijk op de zaak. Wordt de dienstplicht afgeschaft, dan gaan de mogendheden soldaten werven en blijft practisch alles bij bet oude. Wij zijn niet zoo zwiuftgaHig als dc' neer Kleerekoper. Indien wij zoo ver konden komen, dat dc landen op voorstel van den Volken bond besloten tot do algemeeuo afschaf fing van den dienstplicht, dan zouden wo voorioopig al heel content ziju. Stel, dat het Nederlaudsche parlement daartoe overging, kan dan iemand in ernst' meenen, dat dit zelfde parlement een leger van huurlingen zou gaan oprichten? (W ij zijn niet zeker, dat dit niet zou gebeu ren, maar dan in ieder geval een veel kleiner leger. Red. L. CrtJ Neen, mijnheer Kleerekooper, de af schaffing van den dienstplicht beteekent practisch dc afschaffing van het kanon. De tegenstelling, die gij schept, heeft geen reden van beslaan. Wij hadden van u instemming van het manifest verwacht, in plaats van een be tuiging van onvoldaanheid. Of is uw gemis aan sympathie hieraan toe to schrijven, dat de ouderteekenaars van liet manifest geen eenzijdige, maar gelijktijdige en algemeene ontwapening vragen? Dal zij de kwestie stellen zooals zij, ge geven de toestand van hot oogenblik, nu eenmaal gesteld moest worden? Wat Denemarken en wat eventueel Ne derland zou doen, is -voor de algemeene ontwapening van geen belang, maar geen enkele socinal-democraat gelooft, dat Duitscbland zou ontwapenen, indien Frankrijk het niet deed, of omgekeerd. SPOKT VOETBAL. N EDE R LA N DSC H E V OETB AI.BON D. Het naderend voetbalseizoen. Terwijl in Engeland het officioele voet balseizoen reeds begonnen is, moeten wo er hier nog enkele weken op wachlon. Eerst den derden Zondag van September begint de competitie en dan nog slechts zeer onvolledig, wijl op dezen dag de wedstrijden der keurolflallen te Utrecht plaats hebben en te Rotterdam de finale om den Zilveren Bal. De wedstrijden om den Zilvoron Bal kunnen als een inleiding tot iiel compe titie-seizoen beschouwd worden en als een goede voorbereiding oin wat ingespeeld te ziju voor de competitie. Nu is het aan tal deelnemers voor deze wedstrijden wel beperkt, doch andere clubs zullen niet na laten de komende Zondagen terdege to benutten. Rot programma voor den eersten dag luidt als volgt: 1U—11.15 il.V.V.D.H.G.; 11.30—12.15 UnitasG.V.V.; 12.15 Feijenoord Ü.B.S.; 2.303.45 ExcelsiorSpar la, 4—5.15 V.U.C—V.O.C. Om den Lugdunum-beker. Onder de vele andere vriendschappelij ke en seriewedstrijden noemen we nog speciaal den wedstrijd om den Lugdunum beker, welke morgen op liet A.S.C.-terrein tussehen liet Leidsch N.V.B.-elftal en het Haarlemsché E.D.O. zal gespeeld worden. De samenstelling van het Lcidsche Elftal publiceerden we deze week reeds. Echter vermoeden we, dat Piet Roera wel niet van de partij zal zijn, daar hij weer last gekregen heeft van een in het vorig sei zoen geblesseerde hand. We hopen, dat de wedstrijd, die to 2 uur aanvangt, het aanzien waard zal we zen. Do Leidonaars kunnen zich op ge dachten tegenstand voorbereiden want E.D.O. is in goedo conditie. J.l. Zondag nog wist E.D.O. het R.G.H.-tournooi te winnen. Hei E. D. O.-elftal komt in de volgende opstelling uit: J. Meenhórst H. Boeree S. v. d. Laan G. v, d. Laari J. Dinkla J. Porukel J. L. Perukel B. Stefferis D. Tanis C. v. d. Hurk A. Swart Diieniiig Voetbalseizoen L.V.8. Zondag 5 September a.s te 2 uur n.m. op het A.S.C.-terrein Kemponaerstraat LEIDSCH N.V.B. XIE.D.O. I Offl DEN LUGDUNUM.BEKER Prijzen der plaatsen: Tribune: aan het terrein fl.25, bij voorverk. f 1.00 Ie Rang: f0.65f0.55 2e Rang: f0.45, f0.35 Jongens 20 ceni Voorverkoop Sigarenmagazijn DEYILÉ, Nieuwe Rijn 26 11990 KORFBAL. Wedstrijden Vitesse en Fluks. De eerste twaalftallen van Vitesse en Fluks zullen morgen voor het eerst in het seizoen 1926'27 in hoi veldkomcn resp. te Amsterdam en t«- Santpoort. Vitesse ïieöint te Amsterdam doel aan de wedstrij den om de zilveren D.T.V.-vaas; Fluks komt te Santport uit op de Seriewedstrij den van „Sport Vereent". Oorspronkelijk was Fluks als vierdo deelneemster voor het D.T.V.-lournooi uit- genoodigd. Fluks kon echter aan deze uit- noodiging geen gevolg geven, doordat reeds do invitatie van „Sport Voreent" geaccep teerd was. Voor de wedstrijden in Sant poort bad ook Vitesse zich als deelneem ster opgegeven, echter onder voorbehoud van zich to kunnen terug trokken, indien op 5 Sept. do wedstrijden ou» de D.T.V.- vaas gespeeld zouden worden. Daardoor bleef het Vitesse mogelijk D.T.V.'s uitnoo- diging aan te nemen. Op liet Parkschouwburgterrein to Am sterdam spelen nu D.T.V., D.D.V. en Vi tesse een halvo competitio. In Santpoort komen in do eerste afdeeling: Fluks, Wes terkwartier en Swift. Tn do tweede af- deeliug dezer wedstrijden spelen: Wcster- kwartier II, Advendo on K.V.O. In do dor de afdeeling komen 13 ploegen uit, waar- onder: Die Haghe en Fluks II. POSTDUIVEN. „De Zwaluw." Zondag hield bovengenoemde postdui- venvoroeniging te Hillcgom een wedvlucht vanaf Schoorbeek (België), afstand 101 K.M. Do duiven kwamen als volgt aan: 1. I'. Seijsoner, 2. G. Rusman, 3. Jos. van Et ten, 4. Idem, 5. Gebr. Zwaneveld, 0. W. Beijorsborgen, 7. P. Seijsoner, 8. II. Duwol, 9. P. vuil do Roep, 10. Jos. van Ellen, 11. Gebr. Zwaneveld, 12. J. Reeu- wijk. lJo Eereprijs werd gewonnen dour d n lieer 1'. Seijsoner. De eerste duif kwam aan te 12 31.52, de laatste 12.45.51. Zondag a.s. wordt gevlogen vanaf Hallo, afstand 182 K.M. SJ37 iliE OBHGEtflsiiT ALKEMADE. GEMEENTERAAD. Verhuring landerijen. De we gen. Do Raad dezer gemeenlo vergader lo Donderdagmiddag ten 3 ure. Voor/, do Bur gemeester. Tegenwoordig 10 van do II raadsleden. Afwezig mot kennisgeving we gens ziekte do lieer A. Bouwmeester. De voorz. doelt mede, dat do heer Bouw meester al oeuigeu lijd ziek is. Spr. hoopt dat dc lieer Bouwmeester spoedig hersteld weor in de vergaderingen van den raad «l mogen verschijnen. Hierna worden de uoluleri van dc voiigo vergadering gelezen cn onveranderd goed gekeurd. Aan de orde de agenda: lo. Aanbieding gcmecntc-rekoning, dienstjaar 1925. Do re kening door den gemeente-ontvanger opge maakt sluit in ontvangsten op f 192.G77. cn iu uitgaaf op f 161.844.561, zoodat er een batig saldo is van f 30.022.99. '2o. Aanbie ding gemeen te-begrooting, dienstjaar l.»!7 sluitendo in ontvangst cn uitgaaf mot een bedrag ad f 176.505.59. 3o. Benoeming van ecu lid der commissie tot liet nazien der rekening en begrooting wegens periodieke aftreding van den heer P. O. C'. van Doo ien. Tn plaats van den lieer van Doorcn dio niet herkiesbaar is wordt gekozen de lieer Rodowijk met 7 stemmen van 10. Tn-i stemmen bekwam de heer Rotteveel en 1 stem do heer Horsman. Tot lid van liet alg. burgerlijk armbe stuur van Alkenndc wegens periodieke af treding en ontslagaanvrage op l Januari 1927 van den beer J. .T. van der Meer wordt niet 0 van do 10 stemmen gekozen de heer Holseher, herwijt aan den lieer van der Meer eervol ontslag wordt verleend. Tót lid van het algemeen burgerlijk arm bo st uur vuil Rijpwetcring, wegens periodieko aftreding van den lieer G. van der Moor op 1 Januari 1927, wordt mot algemeeuo stemmen do lieer van dor Meer herbe noemd. Evenzoo wordt herbenoemd do heer C. Heemskerk lot lid van het alge meen burgerlijk armbestuur van de Vrije cn Lago Boekhorst onder Oud-Adc. Bij het opmaken van do voordracht ter be noeming van tweo leden voor hot College van Zetters voor 's Rijles Directe belas tingen, waarvoor B. en W. aanbevelen het aftredende lid P. de Jong, wethouder en wegens ontslagaanvrage cn periodieke af treding van don lieer .T. J. van der Meer den heer G. van der Meer merkt do heer van dor Geest op dat het college van Zet ter» bestaat uit bijna allo leden behooron- do tot het dorp Roolofarexidsvoen. Spr. zou hot wenschelijker vinden indien de 1 eden meer over dc buurtschappen verdeeld wer den. Dc voorz. antwoordt den lieer van der Geest dat het lid zijn van dit college FEUILLETON. Vrij bewerkt naar het Engelsch door P. G.Hock s. (Nadruk verboden). Het was in de Paaschweek. Lucilla zoo heette hun dochtertje was een jaar oud. Het kasteel was, als naar gewoonte vol gasten, die met de gravin aan het hoofd (o paard een tochtje zouden doen naar de ruinen van een oud kasteel een paar uren van de plaats verwijderd. Het open grasveld voor het kasteel vol heeren en dames- te paard bood een prettig ge zicht aan. Men wachtte nog op den graaf. „Waar blijft bij toch?" vroeg men zich af. „Moeten we wachten op lord Hopevil- ,1e?" vroeg Sophie Moore aan kapitein For rester. „Dat zou ik niet. denken. Die zal wel niet meegaan. Die kan zoo lang niet bij ziin dochtertje vandaan en we zullen wel aiet terug zijn voor etenstijd." Juist kwam Robert aanrijden. „Heb ik van mijn leven!" riep de kapi tein. „Daar heb je hem toch. Hij schijnt zoowaar van do partij te zullen zijn." Robert reed naar de plaats, waar hij 7lJn vrouw zag. Hij keek buitengewoon ernstig. „•Sylvia" verzocht hij, „zou je me het ge noegen willen doen thuis te blijven? Ons md is vreeselijk ziek. Het gebruikt niets en heeft hooge koorts. Ik moet dadelijk den dokter halen. Toe. blijf u bij haar tot ik terug ben. Die kindermeiden hebben zoo weinig tact om met een ziek kind om te gaan?" „Denk jc dan, dat ik dien bezit? En hoe kan ik hier vandaan? Ik moet met de gas ten mee! Daar is niets aan te verande ren." Robert kreeg een kleur. „Vraag je nicht, lady Mason, oin je te vervangen. Als de gasten de reden vernemen, waarom jo niet met hen mee kunt gaan, zullen z.o die alles zins billijken. In elk geval, ik kan niet toestaan, dat je zoo lang weg blijft." „Onzin, zoo erg zal het wel niet met Lu cilla zijn. Jc maakt je ook altijd even onge rust." En ze gaf haar paard, een vurige merrie, een striem tussehen de ooren. Ro bert wilde de teugels grijpen, doch greep mis. Met een wilden sprong vloog het paard vooruit en rukte daarbij de teugels uit Sylvia's handen. Dez.c bukte zich om zo weer te vatten, doch viel bij die poging uit het zadel en lag bewusteloos op bet grasveld. Een stroom bloed golfde baar uit den nrtmd. Ontzet schoten de gasten toe, Robert en John Moore voorop. Bleek als de dood lag ze daar en toen de bloe ding even tot stilstand kwam, sloeg ze dc oogen op en zag Robert naast haar ge knield. „O, Rob," zuchtte ze, „wat 'was ik dwaas. O, vergeef het me!" „Lieve kind, vergeef liet mij. Als ik je bad laten gaan. was dit niet gebeurd." „Het is mijneigen.... schuld..,. Vader zeije.../. waste goed.... voor mijWat wordt.... het donkerBid En voor do tweede maal in zijn leven stortte Robert een gebed voor een ziel, dio deze aarde verliet. Geheel terneergeslagen keerden allo gas ten, met uitzondering van John Moore, die zijn vriend onder dez'o treurige omstandig heden niet allen wilde laten, naar hun haardsteden terug om eenige dagen later weer te verschijnen om de laatste eer te bewijzen aan Sylvia's stoffelijk overschot. I Gedurende verscheidene weken word Ro bert's hart gefolterd door droefheid over den plotselingen dood zijner vrouw en door angst voor het behoud van het leven van zijn kind. Want Lucilla was inderdaad zeer ziek en zweefde tijden lang tussehen leven en dood. Ten laatste evenwel trad de be terschap in en toen ze geheel hersteld was, deed oen vrouwelijke bloedverwante Ro bert liet voorstel bet kind bij zich te ne men en zich voorioopig met bare opvoe ding te belasten. Hoe ongaarne ook Ro bert zag zich genoodzaakt het voorstel aan te nemen, te meer daar zijn plicht hem naar Londen riep on hij het kind nu had moeten overlaten aan de zorg van een gouvernante. Hij bracht Lucilla naar Schotland, waar ze in de heerlijke verster kende berglucht weldra geheel op krachten kwam. Als het maar eenigszins mogelijk was, ging hij haar bezbeken cn nam dan meestal zijn vriend John met zich mee. Dit was ook het geval in de Paaschvacéntio van het volgende jaar, een jaar ongeveer na den dood van zijn vrouw. Op den avond voor him terugkeer naar Londen zaten de beide vrienden gezellig een pijp tc rooken ,toen Robert op eens zei: „John, ik geloof, dat jo me voor gek zult vorklaren, als ik je vertel, wat ik me in 't hoofd heb gehaald." „Dat jc naar Amerika wilt gaan. Sla ik den spijker niet op den kop?" Robert keek hem verbaasd aan. „Meen je dat, of raad jo cr maai' naar?" „Raden? Wel neen, ik meen het. 't Is toch zoo klaar als de dag, want daar ginds in het Ursulinenklooster te Montreal schijnt een heldere ster, die je al lang hebt willen zoeken, opdat in het licht van haar zachte stralen Lucilla zou kunnen groeien cn bloeien." „Jc zegt dat erg dichterlijk, maar het «is de waarheid." „En ik heb gehoopt, dal jo eenmaal op die gedachte zoudt komen. Ik heb het meer dan eens betreurd, dat ik je op dien be- wusten avond jo herinnert jc hem nog wel den avond, toen jo dien brief aan de moeder-overste gingt schrijven zoo'n slech ten raad heb gegeven. Maar laten we daar liever over' zwijgen." Robert voelde zich bewogen. „Trek je daar niets van aan^ John. Ik had ongelijk. Mijn trots heeft me booze parten gespeeld. Wij Engelschen hebben altijd onzen mond vol over de plichten, die wo hebben te vervullen jegens het land en de maatschappij en zoo was hot met mij ook gesteldMaar jo hebt gelijk. Laten we daarover maar niet verder spreken en laat ik liever probeeren het verkeerde, dat ik gedaan heb, goed te maken." „Welnu, dan naar Amerika en hoe eer der, hoe beter. In een paar weken kan de heele zaak in orde gebracht worden." „Dat is nogal vlug. Denk er aan, heb Hoogerbuis cischt mijn tegenwoordigheid." „Eischt dat jo tegenwoordigheid? Nogal kras uitgedrukt. Lieve vriend, denk een» aan je woorden van zoocven. Engeland zal zeer zeker niet ton gronde gaan als je daar gedurende een paar maanden niet ver schijnt. Jo moet nu doorzetten. Van uitstel komt afstel." „Goed clan. Maar jij gaat zeker met um mee? Jij hebt tijd in overvloed." „Als je daar op gesteld bent, wat graag.* Een week of drie later vinden we de bei de vrienden in een van dc kamera van bet Grand National Hotel te Montreal, waar ze vroeger al meer gelogeerd hadden. Zo hadden een paar rlagen rust genomen efl'. waren nu druk bezig met liet sclirijvec\ van brieven aan vrienden cn bekenden er met het maken van plannen voor do toe komst. Een van hun eerste bezoeken zou gebracht worden aan Stella's zaakwaarno» nier om door hem iets van haar te verno men en dan zouden ze belet vragen aan <1® Moeder-Overste van het TTrsulinenklooater» VI „En wat is uw plan van avond te gaan doen?" vroeg een tamelijk bejaard beer, dio een paar uur later bij hen op bezoek was. Zo haalden de schouders op. „Wo hebben geen plannen," antwoordde» Robert, „morgen beginnen we met onze be zoeken af te leggen." (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 11