INGEZONDEN MEDEDEELING Oc bomaanslag tc Pittsburgh. Nadere bijzondorheden. Ti ij het plegen van den bomaanslag op een bank te Pittsburg (V.S.) is ook, naar gemeld, de pleger van den aanslag om het leven gekomen. De door de politie ver richtte nasporingen hebben thans uitge wezen, dat de bedrijver van den aanslag krankzinnig was en niet tot een of andere rooversbendo heeft behoord, meldt de „Chicago Tribune". Zijn lichaam is bij do explosie zoodanig iri stukken gescheurd, dal men zijn identi teit lot dusverre onmogelijk heeft kunnen vaststellen. De ecnigc aanwijzingen die men heeft, is de letter „L", die op een on beschadigd stuk riem behouden is geble ven. Ten aanzien van den aaslag zelf wor den de navolgende bijzonderheden gemeld: De waanzinnige, die armoedig gekleed was, bood aan het loket een waardcloozo cheque aan, ten bedrage van 2000 dollar. Do kassier weigerde uiteraard dezen cheque uit te betalen. In woede ontstoken dreigde de man daarop de bank te zullen opblazen en 'nog vóórdat men hen» had kunnen grijpen, had hij zijn verschrikke lijk voornemen reeds ten uitvoer ge bracht. Een ontzettende slag volgde In de kan toren der bank werd alles vernield, terwijl allo ruiten in de omgeving braken. Tal rijke leden van het personeel werden zeer ernstig gewond, ten gevolge van de in het rond geslingerde stukken meubilair en glas, en lagen bewusteloos op dca grond. In de straten, waar het juist zeei druk was van uil do bioscopen en schouwburgen terugkeerendo mcnsciicn, ontstond oen ontzettende paniek. In alle richtingen vlogen voorts stapels bankpapier en cheques in het roud De poiitie zette onmiddellijk de straat af, ten «inde diefstal zooveel mogelijk te voorko men Een krankzinnige schiet op de menigte. Uit Chicago wordt bericht, dat een krankzinnige, die met een geweer was ge wapend, op een spoorwegstation in cen traal Illinois op de menigte schoot, waar door 2 personen gedood en 3 gewond wer den. Eindelijk losto een koopman een schot op den gek, waardoor bij gedood werd. Vijf personen te Chicago aan zonnesteek overleden. Volgens een telegram uil Chicago aan de .,Ncw York Herald" zijn aldaar vijf personen ten gevolge van een zonnesteek overleden. Ernstig auto-ongoluk te Brussel. Do hoofdredacteur van het Brussclsche dagblad ,Le Soir" reed bisternamiddag bij een kruispunt met zijn auto, toen hij wildo uitwijken voor een voetganger, op hot trottoir, waardoor één voorbijganger gedood en vier personen gewond werden. Een telegrambesteller werden beido beenen afgereden. Twee andere voetgan gers bekwamen lichto kwetsuren, terwijl ook de hoofdredacteur zelf Jicht gewond werd. Do auto is vernield. De tooneelen bij Valentino's doodsbaar. Nadat de gelegenheid om het lijk van den filmartist Rudolf Valentino te zien was gesloten en do deuren dor rouwkapel alleen voor bloedverwanten en intieme vrienden van den overledene waren open gesteld, bleef het publiek toch nog wach ten om toegelaten worden, meldt een draad loos bericht uit New-York. To middernacht stonden do menschen nog voor de kapel bijeengedromd. Ze wer den door de politie verdreven. Een menigte van verscheidene honder den personen poogde het politiecordon to doorbreken en verscheidene hunner dron gen de kapel binnen. Zij werden er ech ter door de politie weer uitgejaagd. Men schat, dat 80.000 personen in twee dagen tijds door de kapel getrokken zijn. Groofe fabrieksbrand. Aan de Weenscho „Rcichpost" wordt uit Brun gemeld, dat in do fabriek der ge broeders Schwarzhubcr aldaar een groote brand heeft gewoed, die bijna het heele fabrieksgebouw in asch gelegd heeft. Do schade wordt op ongeveer 800.000 schilling geschat. Een griezelige ontdekking. De politie te Manchester heeft een grie zelige ontdekking gedaan in een huis, waar een 84-jarige vrouw van de trap ge vallen en dientengevolge gestorven was. Toen politiebeambten do woning door zochten, vonden zij namelijk in een zwart geverfde blikken doos de geraamten van twoo kinderen, waarschijnlijk tweelingen. Gen stukje vleesch zat meer aan het ge beente en geen kleedingstukken bevonden zich in do bus. Genoesheeren, die de geraamten onder zochten, waren van meening, dat do lij keu, waarvan zo afkomstig waren 40 of 60 jaren geleden in do doos moeten zijn gelegd. Een getuige verklaarde, dat hij do vor- ©ngclukto vrouw sinds 60 jaren kende, doch nooit do blikken doos gezien had. De politio zal trachten, het griezelig ge heim te ontsluieren. Roode diamant gevonden. In do diamantvelden van Lichtenhurg (Zuid-Af rika) is een 18 karaats rondo dia mant gevonden. Zeer waarschijnlijk zal deze wel een buitengewoon hoogen prijs opbrengen, daar roode diamanten uiterst zeldzaam zijn. 500.000 frs. aan juweelen vergeten. Een Parijsche koopman met zijn vrouw, 'die aan het Garo de Lyon te Parijs uit den trein stapten, bemerkten bij het verlaten ,van bot stationsgebouw, dat zij een leeren- Jfcoffertje mot juweelen ter waarde van een half millioen francs in hun coupó hadden laten liggen. De politie, van hel verlies in kennis ge steld, deed oogenblikkelijk de uoodige na- «poringen, maar lot nu toe tevergeefs. UIT DE OlfiGEtflMB HILLEGOM. Zilveren Professiefeest. Gisteren herdacht de Eerw. Zuster 'Ag- reta van het Mariagesticht alhier haar Zilveren Professiefeest. In verband met verschillende omstandigheden in het Kloostor en in de Kerk, heeft reeds op 12 dezer de officioelo viering plaats gehad. Op dien dag werd in do Kapel door den Zeereorw. lieer Pastoor Krook een H. Mis van dankbaarheid opgedragen, terwijl ver der een intiem feestje in het klooster werd gehouden. Do officieele dag is daardoor echter niet enopgemerkt voorbijgegaan. Naast de talrijke persoonlijke felicitaties mocht de Eerw. Zuster ook prachtige bloemstukken ontvangen, benevens fraaie geschonken, waaronder een bijzonder mooi crucifix. Vervolgens ontving de Jubilares- se vele telegrammen, waaronder vele van bet personeel der St. JosepluneiajesBchool, van welke inrichting de Zuster het hoofd is. In den voormiddag kwam het Kerk (Scliool)bestuur van St. Joseph Zuster Ag- neta complimcnteeren, waarbij woorden van dank werden geuit voor de goede zor gen, waarmee de Zuster haar school steeds omringt. Do dag werd verder is feeststemming doorgebracht, daar deze tevens co af- scheidsdag was van Zuster Agnosia, die heden naar Amersfoort vertrokken is in verband met haar vertrek naar Ned.-ïndië op 31 dezer. Met dezen dag is echter de viering van dit professiefeest nog niet geëindigd. Door de vacantie der scholen kon het program maar gedeeltelijk worden afgewerkt. Op Donderdag 9 September zal het feest op nieuw herdacht worden door en voor do leerlingen der St. Joscphmeisjesschool. Wat er dan zal gebeuren, mogen we nog niet verklappen, doch we hebben de zekerheid dat het in orde zijn zal. En geen wonder I Zustor Agneta is reeds 23 jaar in Hillcgom en wordt door allen die haar kennen hoog geacht en bemind en zulks bizondcr door de schoolkinderen van heden en uit hot verleden. Daarom zal do receptie van 5 September zeker ook zeer druk bezocht worden. Bij de geboden gelukwcnschen sluiten we ons gaarne aan en hopen," dat de Jubilee- rende Zuster zelfs haar Gouden Feest mo- go beleven. KATWIJK AAN DEN RIJN. Het Oranjefeest. Thans zijn we in de gelegenheid het uitvoerig programma voor de Oranjefeesten te vermelden. Op Maan dag 30 Aug. dan begint namiddag te 2 uur bet feest voor de schoolkinderen met een optocht. De opstelling is op het Kerk plein. Do Harmonie Katwijk zal beide da gen do feestelijkheden opluisteren. De rou te voor den optocht is: Kerkplein, AcMer- kerkweg, Zeeweg, Callaowcg, Nieuwe Com mandeurslaan, Comm.d.laan, Kamemelks- buurt, Groote Steeg, Peperstecg, Wasse- naarscho weg, Nieuwsteeg, Voorstraat, Achterweg, Kerkstraat, eoweg. Speelter rein bij „Callao". Na tractatic worden ver schillende kinderspelen gehouden. Iedere klasse speelt 3 spelletjes. Te half zes on geveer einde dezer spelen en wordt dc stoet weer opgesteld. Terugweg: Callao- weg, Zeeweg, Kcrkstr., v. Egmondstr., Turf markt. To 7 uur kunnen de winners de prijzen komen afhalen bij do leiders van him groep. Te 8.30 uur: Lichtstoet. Ook deze opstelling is op hot Kerkplein, ver ders Kerkstr., Achterweg, Voorstr., Over- rijn, Veilingterrein, Overrijn, Bruggestr., Voorstr., Molentuinweg, Wossen.weg, Com- mand.laan, Callaowcg, Zeeweg, Kerkstr., Karnem.buurt, Groote Steeg, Turfmarkt. Te 10 uur is er concert, te geven door de Harmonie „Katwijk". Op Dinsdag 31 Aug. beginnen de fees ten reeds in den voormiddag en wel 's morgens te 9 uur samenkomst op de Turfmarkt. Dan wordt, opgeluisterd door de Harmonie, gemarcheerd naar het feest terrein. Daar begint te 9.15 uur het Ring steken per fiets voor jongelui, de Stoelen dans voor dames, bet Hardloopen met hin dernissen voor jongens. Te 10.45 het Brief posten voor dames, Ringsteken op het los se paard voor jongelui, het Eetafet- loopen voor meisjes. Te 12.15 is dat afge- lcopen on gaat men weer in feeststoet naar de Turfmarkt langs Com.d.laan, Peper- steeg, Groote Steeg. Te 2 uur Bloemen corso. Dit nummer vooral zal de aandacht waard zijn. Hierbij tegelijk Reclame-Op tocht. Opstellen op het Kerkplein waarna de route dezelfde is van den vorigen avond. Te half vier gaan do tilbury's en verdere karretjes uit den stoet ringrijdon voor paren. To 7.30 heeft dc uitreiking dor prijzen plaats. Is het gunstig weer dan zal er van lialf negen tot half elf ongeveer Gondelvaart zijn. Een pr&chtnummer als het weer zich er voor leent. Do vorige maal was het een succes voor de Oranjevereeni- ging, evenals dit het geval was met de lichtstoet. Er is een groot bedrag voor prijzen beschikbaar. O.a. bij het Bloemen corso voor do grappigste voorstelling en ook voor de meest pakkende reclame. Tot Zaterdagavond kan men zich voor allo spelen opgeven bij de verschillende be stuursleden. Het beloofd iets grootseh to worden. Als nu het weer maar wil mee werken. Tuinbouw. In plaats vau verbetering in de prijzen kan men er eerder van spre ken dat do toestand steeds slechter wordt. De bloemkoolprijzen, een der hoofdproduc ten alhier, zijn te laag om van loonende prijzen te kunnen spreken. Vele tuinders hebben bovendien te veel 2de soort die veel to weinig opbrengen ovenals de 3de soort slechts arbeidsloon opbrengt.. Ook peen is in prijs zakekndo en de handel is tamelijk mat. Boonen zijn zeer laag in prijs en do la-te ardappelen loopen ook naar een sinds langen1 tijd ongekend lagen prijs. De toestand is over het algemeen beneden het middelmatige. Bij velen wier gewas iu ongunstige conditie is. zelfs slecht. De kwaliteit der AMSTEL-BIEREN is Uw volle aandacht waard. 14497 GEBR. LAFEBER, Tel. 1617 RIJNSBURG. Bloemenhandel. Met de Oranjefeest- dagen in zicht verwachtte men over het al gemeen voor vele bloemensoorten een re delijken prijs. Aan deze verwachting is niet beantwoord. De aanvoer van Oranje kleurige bloemen was zeer groot doch deze bloemen waren het alleen waarvoor goede vraag was. Afrikanen gingen van f Gf 9, Gladiolussen van f 0.30—f 0.80, Convilli's f 0.40f 0.50, Mont brotia's f 0.190.35 Dahlia's van f23.20, Ponpon Dahlia's f 0.40—0.60. UITHOORN. Dc slachthuiskwestie. Sedert geruimen tijd is bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland aanhangig het hun ter goedkeuring gezonden raadsbe sluit van Uithoorn tot stichting van een openbaa^ slachthuis. Dit besluit werd door den raad met de kleinst mogelijke stem- menmeerderheid genomen en ook tal van ingezetenen rekwestreerden bij Gedepu teerde Staten om het besluit niet goed te keuren. Daarentegen werd ook van ver schillende zijden gevraag de goedkeuring wel te verleenen. Ten behoeve van de in Uithoorn gevestigde groote export-slachte rijen wordt eenerzijds de stichting van het abattoir wenschelijk geacht; anderzijds wordt gevreesd dat deze exportslachterijen zich wel eens naar elders vooral Am sterdam zouden kunnen plaatsen en dat nieuwe gemeentebedrijf een te zwaren financieelen druk en te groot risico op dez9 kleine gemeente zal leggen. Aan voor- en tegenstanders zal binnenkort gelegenheid worden gegeven in een openbare vergade ring van Gedeputeerde Staten hun mee ningen nader toe te lichten en te verdedi gen. WARMOND. Concert. Door de Harmonieverceni- ffbig »St. Mathias" zal hedenavond een Zomerconcert gegeven worden op de mu ziektent aan dc Baan onder Directie van den heer G. Dik. BE RIJNSTREEK WEKELIJKSCH OVERZICHT KAASHANDEL. Deze week kenmerkte zich door de bij zondere groote aanvoeren, welke hoofd zakelijk aan het jïetero weer voor do kaas-fokkerij is te danken geweest. Te Bodegraven waren circa 140 partijen meer dan vorige week en werd deze week aangevoerd 420 partijen. Te Woerden waren ook pl.m. 100 partijen meer en kwam op 517 wagens. Het weer in de maand Augustus is voor de molkopbrengst nogal gunstig geweest, zoodat in deze maand in tcgensteling met andere jaren veel kaas wordt gemaakt. Overal is er gras in overvloed en dit is natuurlijk de grootsto factor in,de melkerij. De produc tie valt dit jaar nog al mee en voor die genen dio niet al te veel nadeel hebben van het hardnekkig terugkeerendo mond en klauwzeer, is dit thans oen meevaller en dit zal eenigermate tegemoet komen in do schado die zij lijden door de voor het boerenbedrijf, veel te lage kaas- en melkprijzen. Ook deze week viel weer geen verbetering der prijzen te constateeren. Integendeel. Door deze groote aanvoer werd de flauwe handel nog stugger cn op alle markten is een tamelijk groot gedeel te weer onverkocht naar huis gegaan. Te Woerden kwam dit nog 't sterkste tot uiting. Te half twaalf stonden er nog verschillende partijen op de markt ter wijl de kooplieden al waren weggegaan. Voor do prima kazen blijft nog de meeste belangstelling. Door de slechte afzet moei de aangeboden kaas zooveel mogelijk worden opgeslagen en dan koopen do kooplui liever die 't boste houdbaar zijn voor enkele centen per pond meer. Zij hebben dan do kans dat zij hiervoor ook weer de beste prijs kunnen bedingen, ter wijl minder houdbare baas soms zonder winst of met verlies moet worden opge ruimd om erger te voorkomen. Prima kaas kan nog steeds van 46 tot 52 bedingen, 'n Enkele partij is hooger ver kocht doch dit ia maar 'n exceptie geble ven. Voor de volgende weken verwachten wij nog veel aanvoer en geen noemens waardige prijsverandering. ALPHEN AAN DEN RIJN. De winkelweek. Do officieele opening van den winkelweek zal plaats hebben Woensdag 1 September, v.m. II uur op de bovenzaal van het Huis des Gemeente door den Burgemeester, Eerre-voorzitter der Commissie. Do jury vangt haar taak aan 's nam. 2 uur. De prijsuitreiking zal plaats hebben Woensdag 1 September des avonds 9 uur in „Dc Vergulde Wagon" door den Ecre-voorz. der Commissie, opgeluisterd door een strijkje. Metaalbewcrkersbond. De B. K. Me taal be wei kersbond St. Eloy afd. Alpben heeft deze week het 10-jarig bestaan der afd. herdacht. Daartoe was 's avonds een bijeenkomst belegd, waarbij behalve de le^cn en hunne vrouwen tegenwoordig wa ren de heeren de Bruin en van der Hulst, hoofdbestuurders van den Bond. Geduren de deze fec9tvergadering werd het woord gevoerd door don heer de Bruin, die het 10-jarig bestaan der afd. memoreerde en dc aanwezigen opwekte door flinke propa ganda te bewerken, dat zonder uitzonde ring alle metaalbewerkers zich zullen orga- nisceren. Do avond werd opgeluisterd door do Aiohensche humorist, den heer Haus, terwilj bij don heer K. Wenninghoff do pianobegeleiding weer in goede handen j was. De bijeenkomst had een zeer gezel- J lig verloop. UIT OUDE KEUREN. Inleiding. Iedere samenleving van menschen, hoe eenvoudig, hoo oorspronkelijk ook, zij moge zelfs slechts twee menschen betreffen, eischt een zekero inperking van het indi- vidueele doen en laten. De ingewikkeldheid van het hedendaag- sche maatschappelijke leven noodzaakt tot een samengesteld systeem van verordenin gen, die het vrije doen en laten van ieder persoonlijk binnen engere grenzen bepaalt. Onze vloerkleeden en matten mogen we niet vrij op ieder uur van den dag aan de straat uitkloppen; evenmin is het geoor loofd de nachtelijke rust onzer buren te storen, met ongelimiteerde snelheid zich door de straten per auto te bewegen, aan stoot gevende hoeken, platen of andere dingen in de uitstalkasten der winkels te kijk te leggen, naar het ons lust in eeti of ander water op een willekeurige plaats een bad te nemen, stoepen of trottoirs voor onze huizen op to breken, woningen te bouwen waar er zooals men dat wil, asch en vuilnis op den openbaren weg te wer pen, te plakken in cafe's zoolang men ver kiest enz. enz. Deze en tal van handelingen zijn slechts toegestaan naar regelingen, tn wet en verordening aangegeven. Wie zich hieraan niet houdt, ondervindt in boete, zelfs in gevangenisstraf soms, dat de hui dige samenleving zich krachtig tegen zul ke aan het maatschappelijke leven vijan dige persoonlijke willekeur verdedigt. De klacht gaat, dat de individueele vrij heid in onzen tijd op deze wijze al te zeer aan handen is gelegd, 't Ligt niet in de be doeling van deze causerieën dat te gaan uitpluizen; wel kan in 't algemecna gezegd worden, dat de moderne maatschappij zeer vele redenen, heeft tot zulke strenge maat regelen voor inknotting; want de zucht raar ongebondenheid mag niet den vrijen teugel gelaten worden. Of die klacht speciaal voor onzen tijd moet geldqji is geen vraag, voor wie kennis nam van verordeningen uit vervlogen eeuwen. Voor mij ligt een lijvig boekwerk, bevat tende de „Keuren der stadt Leyden", uit gegeven „tot Leydeu, By Francoys Hackos, en Pieter Leffen. In Gompagny", Ao. 1658. s Het register vermeldt niet minder dan 217 Keuren door „den Schout en acht Schepenen, mot advijs en goet-vinden van de Burgemeesteren gesamen tlijck, achter het besluyt deser Keuren ghenoemt, in krachte van vele eude verscheyden Privi legiën de Stadt Leyden vergunt, 'gekeurt, ende geordonneert, 't gene hier naer volght, lastende een yeder die het aangact hem daer nacr onverbrecckelijck te gedragen, op de peynen, mulcten, en correctien in de solve begrepen". Bovendien zijn nog opge nomen „Vernieuwinge en Ampliatie Van de Keuren Van do Weeskamer der Stadt Leyden, Ten beveel» van die vande Ge rechte der Stadt Leyden Herdruckt by de Erfgenamen van Tan Claesz van Dorp op Marendorp inde Vergulde Son Anno 1665." Dit boek vermeldt van vrijheidsinper- king van den oerzamen burger staaltjes, dfe ous terstond met hedendaagschc ver ordeningen doen verzoenen. Ik zal uit de 217 verordeningen hier en daar een greep doen, om te doen zien, dat het stadsbe stuur der vrijgevochten stad Leiden aan zijn „Burgeren ende Inwoonderen" heel wat „Keuren en Ordonnantiën" lot hunne ,-beboudenisse en welstand" voorschreven Het kan den lezer, die deze causerieën wil volgen, misschien tot soelaas strekken, dat onze Leidscho voorvaderen al evenzeer ge reglementeerd werden. Anti-papïstische keur. Ik wil in deze eerste causerie dan be ginnen met de 157e Keur, die wellicht dan geen andere Nederlanders van onzen lijd aangenaam kan wezen, dan van de Eer waarde Heeren Dominé's Lingbeek en Kersten en de hunnen, die tegen den geest van landsbestuur, als deza keuT ademt, blijkens hun programs en hun optreden en spreken, niet opzien. Die keur handelt over de „Sloutheyt ende excessen der Pausgesinden" en staat vol komen in het teeken der 17de eeuw. 't Is niet gering, wat ze bevat. Wat zouden we verbaasd opkijken, als de vroede vaderen van onze goede stad Leiden per gemeentelijke verordening op een goeden dag voor al onze geestelijken, de paters en de pastoors en kapelaans, het verbod uilvaardigden, zich binnen de stad op te houden, of er zelfs maar^door te trekken zonder voorzien te zijn van een speciale vergunning van Overheidswege. Zulke-dwingelandij is in ons land thans onmogelijk; dat een dergelijk Combtsme onze Nederianclsclie burgers zou teisteren, achten wij een zaak uit het rijk der onmo gelijkheden. Wat (hans het ongelukkige Mexico aan vervolging der H. Moederkerk en van HaTO bedienaren, van de religieu zen te aanschouwen geeft, kan naar onze opvatting in het vrije Nederland niet ge beuren. Toch ligt de tijd, dat do Rcomsclien ver drukt, tot geen Overheidsambt toegelaten, niét als volle staatsburgers erkend wer den, niet zoo heel ver achter ons. Dat we thans de positie kunnen innemen, die w? bezitten, danken we aan onze politieke emancipatie, die berust op onze onverbro- kon eenheid. Die eenheid is dus wel ee-^ Santos. De speldjes-verkoop ten bate van het Santo3-fonds lieeft bier opge bracht de som van f 215.40^J. „Eerbied in Gods huis". Vroegmis 4, 5, 6. Hoogmis 7, 8. Vespers 9. Concert. Concert-Programma voor het Volksconcert, te geven door Alphenscb Mannenkoor „Kunst na Arbeid", op Maan dag 30 Augustus 8 uur nan. in de Muziek tent-aan de Zaalbergstraat: 1. Haarlemsch Liedeke, Willem Hcapc. 2. Dat kwam van 't groene looverdak, Dr. F. Eyrich. 3. Bccht door Zee, E. Wettig Weissenborn. 4. De Heidebloem, G. Schillekens. 5. Dc Vesper, L. v. Beethoven. 0. In Nederland, W. v. Thienen. 7. Woudruiscben, P. Martin Zij- dcrlaan. 8. Dans, J. Oifco. 9. Avondlied, Frans Abt. 10 Nimmer Nacht, Andric&scu. 11. Slaap Zacht, N. H. Andriessen. groot goed, waarmede we niet al te mogen omgaan. Zijn groote waarde nen we toetsen aan verordeningen, die nieuws gearrestcerl" werden, „bij BurJ meesters en Regeerders der selver Slede,» den sesden Marty van den Jare 1658, naer voorgaende Klocke-geslagh, in teg»j woordigheyt van den Schout, Burgemecg», ren en Schepenen, in openbare Vierschar voor den volcke af-gelesen op den XXV[ Augusli, -en eenige volgende dagen van dp, Jare 1658". De 157sle Keur begint met een verba aan geestelijke personen. In ons tegenwoor. dig Nederlandsch houden de eerste re$j| in, dat geen Jesuiten, priesters, pap» monniken of andere desgelijko geestelijk personen van de Roomsche gezindheid. evenmin andere werkelijke priesters of wijde personen, mogen komen of zich op;, houden binnen de stad, om welke redm ook. Alleen aan zulke geestelijke personen, die in eenige stad van de Vereenigde Ne! derlanden aangetoekond en toegelaten zijn, wordt het vergund de stad als reizl?e« door te trekken, en alleen dan er te mogen overnachten als zo voorzien zijn van oea schriftelijke vergunning van dc Burgemeej. teren der stad. Een onverlaat van een Roomsche geest». lijke, die het toch zou gewaagd hebben door de straten te gaan en daarbij gesnapt werd door de rakkers van den Schout, moest betaler» een boete „van lw<v hou.- dert guldens, te veertigh groolen 't stuck* En de burger, die het dorst te bestaan zoo'n geestelijke met kennis van ziin nar- soon to herbergen, en daarbij op die hals misdaad betrapt werd, beliep een „povnfl van twee hondert guldens" ongeacht nog, dat bovendien dan ook hom het verhliif bin nen de stad ontzegd, of eenige andere cor rectie opgelegd kon worden. Dat zag er dus fraai uit met onze Boom» sche vrijheid. Maar 't is nog erger. Wie het ondernam in zijn „huvs, em, plaetse, schuer, stal. schuyt, of eenige an dere gelegenthevt" tot het houden van bij» oenkomsten van Pausgezinden te verluie ren. leenen ofte laten gebruicken", kreeg straffen als bovengenoemd en moest behal ve voor zichzelf ook nog voor de onvermd* gen de. alsmede voor de onbekende nerso- nen, dio in zoo'n Roomsche vergadering gesnapt werden, do boeten betalen. Men stelle zich eens goed voor, dal ze tersluiks met een paar honderd man in liet gebouw aan do Steenschuur moesten bijeen komen en dan al die gevaren van hoeten en verbanning en liifstraffen heli enen In het gewone intieme godsdienstige le ven grepen die verordeningen al evenzeer in. Niet minder dan vijftig gu^mi bftfle kon de Overheid van onze oude Sleutelstad vorderen, als iemand „pesnant" werd in bet hoogst misdadige bedrijf, bij een dierbaren doode, 't* zij hij al of niet gekist was, op eonjgerlei wijze liet teeken van Ohvtshis overwinning aan te brengen, Letterlijk staat er. dat het ..by desen verholen fis"), om, on, bezijden, of omtrent de Lveken ende Doot-kisten, te stellen, ofte hangen krnys» sen, kaorssen. ofte ander licht, op een boe- 1 (en van viiftieh guldens" Buitengewoon gevaarlijk voor 's l°nd3 Veiligheid werden te dien tiide de Rn.-.m- schcn beschouwd, vooral ook als bel reli gieuzen betrof. Onze Zusters, 'dio in het streven naar de hooesle liefdebeoefening, onze kinderen onderwijzen, zieken verregen, liet brood deelen met de armen, stelle men zich eens voor als gevaarlüko lieden, die hef samen» wonen in een klooster absoluut verboden moot worden. En wederom, zoo was het in de 17*Jo eeuw toch gesteld binnen onze Lèidsche wallen. Het samenwonen van ongehuwde „Vrouwspersoonen" was voor de ..gemecne ruste deser Landen seer schadelijck" Be jeugd werd door deze Godvreezendo vrou wen gehouden van den weg der zabgheid en op verkeerde wegen geleid, in strijd met Gods gebod. Zij mochten daarom hoogstens bij haar Ouders inwonen en zeker niet meer dan ten getale van twee met elkaar Aan de kinderen de Papistischo Gebeden Ie leeren, zo te doen kennen al die ver schrikkelijke Paapscbe superstition was verboden, was halsmisdaad, die alweer hoe ten en lijfstraffen tot gevolg kon hebben. 't Zijn enkele grepen, die wc doen uit deze Keur. Maar dit is toch wel de les, die eruit te trekken valt, dat we als een kostbaar goed, als een grooten rijkdom moeten blij ven verdedigen en trachten te vermeerde» ren de vrijheden en rechten, dio onze voor vaderen door moedig, standvastig beleid en door volhardenden arbeid hebben heroverd op de verdrukking, die ons, Roomsch Ka tholieken, zoolang door geloofshaat Is op» gelegd. De oude historie spreekt tot ons uit deze keur leerend. Ze wekt ons op, vooral in de zen tijd, nu haat tegen onze H. Kerk elders openlijk zich botviert. Ze wekt ons op, na we in onze politieke vrijmaking zoo vflf voortgeschreden zijn, die emancipatie steeds meer te vervolmaken, omdat we nog steeds niet onze volledige godsdienstvrijheid ge nieten en ook ten onzent tegenstanders van onzen godsdienst geen gelegenheid laten voorbijgaan, om die vrijheid weer fa beknotten. CAUSEUR Gevestigd: Th. W. Zipp van Rot terdam Lena J. Neus van Nieuwer- Amslel Alida Drop van Leiden Baartje G. L. J. den Bleker van Ter Aar A. Roodzant van Bergen op Zoom C. E. Keijzer van WieringenA. W. Sen gors en gezin van Schoonhoven van Dam van Koudekerk Jaantjo van Schaik echlgen. v. H. Goor van Oegst- geest T. Verbree en gezin van Ter Aar J. van den Berg van Utrecht Hea- drika Krannenburg van Reeuwijk W- H. Voltkamp en gezin 's-Gravenhagc D. Eevers van Bodegraven J. Molenaar en gezin van Rotterdam Th. Nauta van Helder. Vertrokken: Pauw naar Utrecht Johanna den Ouden naai Ouderkerk aan de IJsel B Plomp

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 4