Tweede Blad. Zaterdag 28 Augustus 1926 DOOR HET LAND VAN DEN DOLLAR. Amcrikaansche reisindrukken van H. A. Uileman, pr. VI Naar Philadelpia, the birthplace of Liberty. Een tocht door de stad. Bezoek aan de Tentoonstelling-in-word ing. Feërieke verlichting. De nationale viering van het St. Franciscusfeest. Zoo langzamerhand nodert de dag, va ax pp bet zevende Eeuwfeest van Sl. franciscus' zalig afsterven plechtig zal gevierd worden en allerwegen verneemt Jen van plannen omtrent de wijze, waar op den 4en October zoowel in bet bin nen- als In het buitenland de nage dachtenis van den Serafijnschen heilige jal gehuldigd worden. Dat °°h ons land met zijn talrijke Fran ce us-vereerders, zijn bloeiende Derde 'jrden en andere Franciscaansche ver- eenigingen daarbij niet ten achter zal blijven, spreekt wel van zelf. En lioewcl de plannen nog niet geheel in détails zijn vastgesteld, is toch de voorbereiding der I nationale viering, waarvoor naar men weet 's-Hertogenbosch is aangewezen, be- I re ids zóó ver gevorderd, dat de groote I lijnen van bet feestgrogram thans zijn te I zien. De feestelijkheden zullen worden voor- I afgegaan door een plechtig plaatselijk triduum in de kathedraal van St. Jan, van 30 September—-3 October, waarbij verschillende bisschoppen zullen ponlii'i- ceeren, o.a. H.H. D.D. H.H. Mgr. A. Smels, Mgr. Th. van Roosmalen en Mgr. P. Hopmans. Het triduum zal geleid worden dooi den bekenden kanselredenaar pater Jo- aaphat van de Orde der Capucijnen. Op den avond van den SOsten Septem ber zal klokgelui van de verschillende kerktorens der stad den aanvang dezer voorbereidende oefeningen plechtig luiden, terwijl ook op den vooravond van den eigenlijken feestdag (d. i. op 3 Octo ber) de Bossche klokketoreos eendrachtig den lof van St. Franciscus en de mare van het grootsche feest zullen verkondi gen. Bovendien zullen vreemdeling stadgenoot den 4en October nog vergast worden op een beiaard-concert, waarbij motieven uit Franciscaanscho 'liederen een deel van het program zullen uitma ken. De plechtige viering van bet zevende Eeuwfeest op 4 October zal aanvangen besloten worden respectievelijk met een pontificale Hoogmis en een pontificaal Lof in de St. Jan, welke H.H. Diensten zullen verricht worden door H.H. D.D. H.H den Aartsbisschop en den Bisschop .van 's-Hertogenbosch. Het voor deze gelegenheid versterkte zangkoor der kathedraal, onder leidiu; van den heer P. Kallenbach, zal daarbij missa „Beatissimae Trinitatis' van Cuypers uitvoeren. In de kathedraal wordt voor deze gele genheid een passende versiering aange bracht van palmen en witte bloemen, ter wijl ter plaatse van het St. Leonardusal- taar het beeld van St. Franciscus prijken te midden van groen en bloemen. Waarschijnlijk zal het aspect nog ver hoogd worden door het plaatsen van vaandels der verschillende St. Francis- cusvereenigingen uit geheel ons land s de slanke pijlers van den majeslu euzen tempel, zoomede door het licht van de gi'oolo kaarsen, welke de verschillende groepen feestgangers van heindo en ver naar Den Bosch zullen zenden, zooals dat ook bij bedevaarten gebruikelijk is. Des namiddags om halfdrie zal er een tweetal vergaderingen plaats hebben, res pectievelijk in het Concertgebouw en in het Casino, waar eenige bekende sprekers over St. Franciscus bet woord, zullen roeien. Deze vergaderingen worden geluisterd door muziek en zang. Naast de luisterrijke kerkelijke plech tigheden belooft de uilvoering van het St. Franciscus-oratorium van W. van Kalmthout, directeur van het muziekcon servatorium der R. K. Leergangen, door gezamenlijke katholieke kerkzangers vaa 's-Hertogenbosch een der belang rijkste evenementen van dezen feestdag te worden. Naar wij vernemen zullen bij deze uitvoering, welke des namiddags te vijf uur in het Concertgebouw plaats viudt, de solo-partijen vervuld worden door de keeren Nico Wensen (tenor) en Rob Gevers (bariton). Vermelden wij ten slotte nog dat op Zondag 3 October op de Parade een grootsche kinderhnlde aan St. Franciscus zal gebracht worden, waaraan de kinde ren van alle bijzonder scholen te 's-Herto genbosch zullen deelnemen en welke zal heslaan in het zingen van liederen, het houdon eener toespraak door een bekend redenaar, enz. De directe regeling van een en ander zooals hierboven geschetst is door het Nationale St. Franciscus-comité op gedragen aan het plaatselijk comité te 's-Hertogenbosch, hetwelk als volgt is samengesteld: Pater Albertus 0. M. Cap., voorzitter; Pastoor de Beer, vice-voorzit- ler; A. v. Gooi, secretaris, Hinthamer- Wraat IJ3; E. de Heusdc-v. d. Sluyse, Penningmeester, Vughlerstraat 40, Pas toor J. de Kroon, Mevr. Dony-van Lan- tobol, .J, v. Genabeek, G. Hol H. do Leeuw R Mettrop, Mevr. C. Sweens-Meuwese, «evr P. Suurs-d Hondt, L. van der taart en L Venroy. Als de voorteekenen ons niet bedriegen, tol het nationale feest van St. Franciscus de Diezestad dan ook met zoodanigen blister worden gevierd, dat do devote Jte i;mers, welke dien dag uit verschil- kooorden des lauds naar Don Bosch ■'Jen optrekken, con on vergeld ijken in- fruk er van met zich zullen mededrager. 's Anderen daags verlfeten wij Washing ton, de fijne stad, waar wij zoo genoten hadden, en spoorden naar Philadelphia, waar het gezelschap om één uur in den middag arriveerde en zijn intrek nam in Robert-Morrishotel, gelegen hoek Parkway en Archstreet. De hoofdreden van ons bezoek aan Phi ladelphia was, dat wij The Sesqui-centen- nial International Exposition, d.w.z. de groote Tentoonstelling wilden zien, die daar gehouden werd ter viering van de honderdvijftigjarige onafhankelijkheid van Amerika en duren zou van 1 Juni tot 1 December 1926. Om 4 uur zouden wij een gezelschapsrit maken door de stad en haar omgeving, om te eindigen met een bezoek aan de Expositie. Op den aangegeven tijd waren we natuurlijk allemaal present c-n begon de tocht. De stad werd in het jaar 1682 gesticht door een kwakerkolonie onder William Penn, die haar noemde Philadel phia, een Grieksch woord, dat broe derlijke liefde beteekent en natuur lijk betrekking heeft op de onderlinge ver houding tusschen de kwakers, eens gods dienstige sekte, in 1649 door don Ameri kaan George Fox gesticht. Philadelphia breidde zich spoedig zoozeer nit, dat het weldra een der voornaamste steden van Amerika werd. Het was hier dan ook, dat in 1774 afgevaardigden van dertwn Amc rikaansche Staten voor het eerst in con gres bijeenkwamen en op 4 Juli 1776 de Verklaring van 'Amerika's Onafhankelijk heid eenstemmig geteekend werd, o.a. ook door Robert Morris, naar vyien ons hotel heette. Hier had ook in 1787 de definitieve stichting der Unie plaats, waarvan Phila delphia de hoofdstad word en bleef, totdat op het einde der XVllle eeuw de zetel der Unie naar Washington verlegd werd. Nóg is Philadelphia een der grootste ste den van de Vercenigde Staten met uitge- breiden handel en industrie. De voornaam ste producten zijn machinerieën, locomo tieven, ijzerwaren, schepen, karpetten, wol len en katoenen goederen, leder, suiker, drogerijen en chemicaliën. Het voornaamste deel van de stad ligt tusschen twee rivieren: de Schuylkill en do Delaware, over welke laatste de groot ste spoorbrug der wereld is gebouwd, n.l. 1342 meter lang. Eerst reden wij naar het Fairmount Park, een van de uitgestrekt- ste tuinen der aarde, n.l. dertien vierkante K.M. groot, waar de Schuylkill doorheen- stroomt en de Memorial Hall staat, bet gebouw, waarin in 1876 de T onstelling werd gehouden ter viering van het Ecu w- feest der Onafhankelijkheidsverklaring en dat nadien tot museum werd ingericht. Het park staat natuurlijk vol gedenkteekenen en standbeelden. Weldra reden wij naar de stad terug en zagen de Sint-Pieter-en- Paul's Kathedraal, de kerk van den Kar dinaal-aartsbisschop van Philadelphia Zijne Eminentie Patrick Dougherty; wij zagen ook den City-Hall of Stadhuis Pennsylvania-universiteit en het Elverson- building, waar de Philadelphia In quirer gedrukt wordt en dat men wel zou mogen noemen het paleis van Hare Majesteit de Pers. Wij reden door de druk ste straten, als Market6treet en Cheetuut- street en zagen wolkenkrabbers van weid: Adelphia-hotel, Rilz Cavlton-hotel, Benjamin Franklin-hotel. Dit laatste vernoemd naar iemand, die mèt William Penn tot de voornaamste burgers mag wor den gerekend, die Philadelphia ooit gehad heeft. Benjamin Franklin is een staats man, die buitengewoon veel voor zijn va derland en bijzonder voor Philadelphia gearbeid heeft. Hij was ook een der mede- onderteokenaars van de Declaration of In dependence. Toch is Philadelphia volstrekt niet zooals bijv. New-York en Chicago een stad, waar men voel wolkenkrabbers vindt. Integendeel, zij wordt om de vele kleine huizen, die er zijn, genoemd: ,.Tho Cily of homes", wat men zou kunnen vr: talen door: de stad der eigen woningen. Wij kwamen ook even langs het Betsy Ross huis, waar de eerste Amerikaan- scho vlag, de „Star-spangled banner" werd gemaakt en waar boven het winkelraam een groot doek gespannen was met de woorden: „Geboorteplek van oude glorie"; wij gingen ook langs den grooten Maeon- nieke Tempel, welke fraaie architectuur een beter doel waardig was en wendden toen eindelijk koers naar het tentoonstel lingsterrein. Of neen, eerst stapten wij on derweg even af voor de Independence-Hall. Dit .gebouwtje dateerend van 1732 is wel uit eenvoudigen baksteen opgetrokken, maar is desniettemin een der belangrijk ste huizen van de Vereenigde Staten en mocht door ons niet worden overgeslagen en zeker niet in het jaar 1926. Hier im mers kwamen de afgevaardigden van de Amcrikaansche Staten gedurende de Vrij heidsoorlog herhaaldelijk in congres bij ten, en hier teekenden zij op den gedenk- waardigen 4en Juli 1776 de Declaratie, waarbij de onafhankelijkheid der dertien Staten werd afgekondigd. Het gebouw ver keert nog in zijn oorspronkelijken toestand on bevat ook veel herinneringen aan de moeilijke dagen van weloer. Daar staat bijv. de tafel, waarop de Declaratie door de zes- en-vijftig afgevaardigden werd ondertee kend, en de stoel van den president van het Congres (John Hancock). Aan de wanden hangen een facsimile van de Declaration of Independence en de portretten van John Hancock en van bijna allo onderteekenaars In andere kamers vind je wéér zetels nl van G. Washington en W. Penn en wéér portretten nl. van Key, den anteur van het volkslied The star-spangled Banner, van generaals, officieren en andere personen uit de revolutionaire periode, van Penn, Marshall, Lafayette, Hamilton, Lodcwijk XVI, George III en andere Britscho soeve reinen. Wij vinden er ook de fameuse Vrij- beidsklok, d. i. de eerste klok, die in de Vereenigde Staten luidde na de Onafhan kelijkheidsverklaring. Toen gingen wij eindelijk en nog eens eindelijk naar de terreinen van The ses- quicentennial international Exposition. Onderweg hadden wij al meermalen ge vraagd. waarom wij toch niet naar de Ten toonstelling gingen. Daarvoor waren wij immers in Philadelphia, „the birthplace of liberty (de geboorteplek der vrijheid)", zooals de Amerikanen deze stad noemen, gekomen? Maar warempel, het zou dan toch gebeuren, ofschoon 't al tegen zes uur liep en 't nog een heel eind rijden was Van verwachting klopte ons hart. Hoe dichter wij naderden, hoe meer de huizen versierd waren. Trouwens de heele stad droeg een feestclljken stempel. Kijk, daar l.angt midden in de straat oen Teusachtige nagebootste Vrijheidsklok, en als we daar onder door gereden zijn, zijn we weldra an het Tentoonstellingsterrein We gaan de hoofdpoort in en voor ons uit ligt een onafzienbare vlakte, rondom begrensd door niet te tellen gebouwen, waarin de bezienswaardigheden zijn uitgestald. „Zijn uitgestald?" Die uitdrukking is een beotjo to boud, want de gids komt naar ons toe en zegt: „Ja, kijk er eens hier, dames en hoeren, de Expositie had op 1 Juni ge opend moeten worden,maar nu schrijven wij 29 Juni, en de Tentoonstelling is nog r.ie{ geopend, is zelfs niet eens klaar! Wat u hier ziet, is alleen maar het skelet van de Tentoonstelling, de aanvulling moet nog komen. U ziet slechts de gebouwen!" Maar mijnheer", merkte er één terecht op, „dan is dit een verloren dag en had den wij beter in het mooie Washington kunnen blijven!' De gids antwoordde, dat dit volkomen waar was, doch dat hij handelde in op dracht van hooger hand. Zoo worden wij op eenmaal voor een voldongen feit plaatst. Op het terrein was een tramlijn aangelegd, om de bezoekers op een geraak kolijke wijze overal heen te brengen Wij maken er gebruik van, om do taïlooze go- bouwen, het een al mooier dan het andere en elk gereserveerd voor een bepaalden staat, even van buiten te bekijken, maar er in gaan heeft geen nut. want ze zijn zoo hol als een zeepbel, en als wij na een half uurtje weer uitstappen, maakt Mgr. de Aartshischop terecht de geestige opmer king: „Dames en hoeren, wij hebben allen srood gezien, daternietstezi i s". Na weer een half uurtje zijn we in ons Ho lel teruggekeerd. Dal was ons fa meus bezoek aan de „Sesquicontinnial in tornational Exposition" in de „birtpheo of liberty 's Avonds na hot diner gaan wij even de straat op, want het gerucht dat verschillende gebouwen prachtig ver licht zijn. Inderdaad, dat is zoo. Want d Tentoonstelling is .nog wel niet geopend maar do Amerikanen hebben do foeststenv ir.ing al te pakken Over eenige dagen; den 4en Juli, zal het immers honderd vijftig jaren geleden zijn, dat in deze stad de on afhankelijkheid der Amerikaansche Staten ■werd uitgeroepen! Do City-Hall is een en al licht, groen licht, paars licht, gocl licht, rood licht! Vooral de toren, op welks top een groot beeld van William Penn, de stichter van Philadelphia, staat, is prach tig. Schijnwerpers nl. zijn op het dak ge plaatst en werpen vandaar een feërieke gloed op heel den Tower. En uit den kroon van dien Tower sprei den aan allo kanten breode lichtstralen bun glansen over heel de stad heen. Een wonderlijk gezicht! Een eind verder staat The Bulletin Building, het gebouw van een nieuwsagentschap. 'Ook dit brandt zonder te verbranden en in zijn lichtgloed glanst de goud getopte witte toren van het dagblad The Philadelphia Inquirer als eon groote, vreemde, blanke bloem. Ook netw»n even een kijkje in do Market* en Chestnut- street, waar het overstelpend druk is nïoïs dan Winkels rich rijen aan winkels Maar ik heb er gauw genoeg van on vraag aan mijn wandelgonoot, hoe hij er ovor denkt. Net als ik gelukkig! En binnen eon kwartier zijn wo terug in ons hotel, ge bouwd ter eere van Robert Morris, oen der onderleokenaar der Declaration of Inde pendence. De goede Roberh wat zou hij, kon hij nog spreken, wel gezegd hebben van de wijze, waarop wij dien dag beetge nomen waren op de Tentoonstelling, ge bouwd ter eore van Amerika's onafhanke lijkheid, door hem zoo zeer voorgestaan? Eerst Ford, nu Philadelphia, tweo groote teleurstellingent „Ik ga nooit meer mot een reisbureau!" Dat was een van mijn goede voornemens dien avond bij het slapen gaan! Van m'm Boekentafel Een belangrijk en belangwekkend boek. Een dezer dagen werd mij het ver zoek gedaan in ons Kaholiek dagblad een werk te bespreken, dat om zijn aard en in houd inderdaad de algemecne belangstel ling waard is. Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan der Congregatie der Broeders van Onzo Lieve Vrouw van Zeven smarten is door genoemde Congregatie ccn „beknop te beschrijving van haar stichting en ont wikkeling" uitgegeven, met het doel „do leden der Congregatie wat nader bekend to maken met hare geschiedenis", zooals het voorwoord des schrijvers zegt. Niet alleen echter den leden der Con gregatie zij het bock aanbevolen. Neon, dit hoek moet door allen golezen worden, die belangstellen in het werk van barmhartig heid, in het sociaal medeleven van deze Broeders. De inleiding zegt ons, hoe om trent het jaar 1846 werd opgericht het St.* Aloysius-gesticht in de Elandstraat te Amsterdam, als gevolg der oprichting van de Heerenvereeniging van Weldadigheid. Itoe verder dit gesticht onder leiding van do Congregatie, expressolijk hiervoor opge richt, onder zeer belio?flige omstandighe den, zich een weg door het leven moest banen. Medegedeeld wordt ons het leven der op richters en de geheele correspondentie om trent de stichting der Congregatie en Instel len van hare regels Bijzonder wil ik hier vermelden de brief van Mgr. van Vree, toen ter tijd eerste directeur van het wel bekende College te Katwijk, later president der seminariën Warmond en 's-Heeron- berg. daarna Haarlem's eerste Bisschop, waarin zoo treffende opmerkingen te le zen zijn. Interessant en voor velen leer zaam zijn de levensbeschrijvingen van Pa ter Ferentrop, van Pastoor Hosseveld, van Mgr. Carolus Graaf Belgrado, van Mgr. van Vree en van vele anderen. fn de volgende hoofdstukken lezen van de uitbreiding van het werk der Con gregatie. Het ontstaan der Heibloem, tot standkomlng van het St.-Laur en tins huis te Rotterdam, de oprichting van Sto kershorst en eindelijk de oprichting v de Bisschoppelijke Nijverheidsschool Voorhout, het oude Seminarie Hagevcld De oprichting van genoemde Congrega tie houdt onmiddellijk verband met de op leving van het Katholicisme in de tweede helft der vorige eeuw in ons land. Ook als zoodanig heeft het boek waarde. Want juist de oprichting dezer orde laat zien hoe het Katholicisme in die dagen naar voren drong en hoe vooraanstaande fami- lie's en personen, die onzo Katholieke her slelbeweging oen groote plaats hebben be kleed, ook dit werk behartigden en steun den. Deze steun, zoo zegt het bock, wordt gegeven door den heer J. van Cranen- burg te Amsterdam, door do dames Truf- fine, door Pastoor Jansen van Son, door Mevr. van Rijckevorsrl, door het kracht dadig werken van Mgr. Wilmer, door Mgr. van Vree, terwijl niet vergeten mogen worden Mgr. Graaf Belgrado en Mr. F Th. Wosterwoudt. En het werk, hetgeen de Congregatie verricht, verdient ook allen steun. Aan zichzelf overgelaten, anno jongens onzer groote steden, slenterend langs 's nccren stralen worden te Stokershorst omgetoo- verd in degelijke Katholieke vakmen schen. Jongens uit den middenstand «it den arbeidersstand kunnen zich ii huizen Heibloem en do Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout bekw tot meesters in hun vak, waar ook hun geestelijke en cultureele ontwikkeling niet vergeten wordt. Jongens, die, straks het volle Maatschappelijke leven gekomen, een steun en een kracht zijn voor Kerk en Vaderland. Hoe dit alles gebeurt, het zoo pas ver schenen werk legt het U uit. Daarom, la ten allen, die aan de Congregatie van Ze- vonsmarten hun opvoeding te danken hebben of hunne kinderen aan haar hoede hebben toevertrouwd, laten directeuren en bestuurd eren van onze jongenspatronaten van R.-K. biblotheken, laten allen, die de Congregatie wille steunen, willen weten, wat door haar op maatschappelijk terrein verricht wordt, laten deze allen dit boek aanschaffen tot loering en waardeering. Het boek is zoodanig afgewerkt, dat tiet een sieraad is voor de bibliotheek. Ge drukt op de eigen drukkerij te Voorhout, op keurig papier met welverzorgde, groote letter, versierd met vele portretten en afbocl dingen en geschreven in vlotte, prettig aandoendo stijl, zal het een ieder behagen. Daarbij is do prijs zoo laag gesteld, dat deze voor niemand een bezwaar behoeft zijn. H. C. A. M. SCHöLVINCK Warmond. Uesnengoiie Berichten Bij Kol éfofefa AAn don Loosdulnscho- weg (bij do vroegcro halte van do HolL Spoor) gerankte gisteravond hel 9-jarig jongetje C. B., uit do Mackaystraat te wa ter. Toen mei} het kind uit hot water haal de, warou de levensgeesten reeds go weken Door den trein gedood. Op het baanvak AmsterdamHaarlem bij do viaduct ovor den Ouden Weg te Haarlem is de arbeider G. V. Daatzelaar uit Amsterdam door een teroin gegrepen en op slag gedood. De man, die werkzaam heden aan de brug verrichtte, heeft den trein vermoedelijk niet hoorun aankomen. D. was gehuwd. Zijn lijk is naar hot St.-Elis&bclhsgasthuis to Haarlem overge bracht. Vierjarig knaapje tusschen de dorscti- machine. Gisteravond had te Weert hel ongevoor 4-jarig zoontjo van G. Bekkers het ongo- luk tusschen do dorschmachine te komen Hel cone beentje werd op drie plaatsen gebroken, terwijl van het andere de knie en onderknie gebroken was. Ook aan hoofd en armen bekwam het knaapje ernstigo verwondingen, zoodat men voor zijn leven vreest. Door het drijfwiel gegrc-ieu. Donderdag is de 20-jarigo G., werkzaam in do klei waren fabriek van den heer A. Hussel te Tegclen, door een drijfrad ge grepen. Hij werd enkele malen rondgeslin gerd en de kleeren werden hem van het lijf gerukt. Eerst toen de machino slop gezet was, kon do man uit zijn benardo positie worden verlost. Hij word bewuste loos naar zijn woning overgebracht. Bij de eerslo geneeskundige hulp werden geeu kneuzingen ontdekt. De Rijnkade te Arnhem verzakt. Aan de Rijnkade te Arnhem zijn belang rijke verzakkingen geconstateerd. Reeds verloden jaar was er een gedeelte van 30 M. verzakt. De gemeenteraad heeft toen gelden beschikbaar gesteld voor het her- stollen van dit kadegodcolte. Deze werken konden niet worden uitgevoerd in verband met den hoogen watorstand. Had men de herslollogon wel doen plaats vinden, dan zouden de kosten buitengowoon voel hoo ger zijn geworden dan het door den Raad toegeslano crediet Donderdag nu heeft oen verrukking plaats gehad over een lengte van 25 M. on gistermiddag is deze verzakking gevolg door i-on nieuwe, eveneens over een iengte van 25 M. Deze verschijnselen toonen aan, dat de houten grondslag, waarop de bazalt muur rust, vergaan Is. Het verzakte ge deelte is thans afgezet Verstekelingen. Mot het .Nm-rsche stoomschip Lancing zijn uit Christiania te Rotterdam aange bracht vier mannen, die <le reis als ver stekeling meegemaakt hebben. Zij zijn ter beschikking van den Vroemdelin •ndienst gesteld. ONGELUKKEN. Verdronken. Gistermiddag ia door do politie gedregd het lijkjo van den 6-jarigen Jan Schi pers, die eenige uren te voren spelende Riodijkshavon tq Dordrecht was geraakt. Hoe paard een probleem schiep. Het geschiedde gistermorgen legen negenen. Op het Damrak to Amsterdam. Daar liep, zich van goen kwaad bewust, een paard, juist over het gedeelte, waar hobbelige keien nog niet door asphalt zijn vervangen. Toen dit edele di»ir hc; ge- ruischloos plaveisel had bereikt, had het den euvelen moed, een niet nader to noe men blijk van zijn aanwezigheid ten gron de te deponeeron. Hel zal moeilijk hebben kunnen beseffen, welk oen probleem het in dat moment schiep. Hot bewuste „visite kaartje" toch tuimoklc op den grens van asphaltboslrating en keibestrating Een stadsreiniger naderde. En keek. Het probleem rees in al zijn verschrikking Deze reiniger toch was stad.sbcambti* en had een wclafgehakende taak: reinigen... van asphalt. Niet van keibostraling. ITet is thans duidelijk, welke mooilijkhodeu hier to overwinnen waren. Zij wérden overwonnen. Salomo indach tig. greep de reiniger zqn dagolijksch wa pen, en deelde hot visitekaartje in een as- phaltgcdeclto en een keibeslrntingsgcdeella. Het eerste ruimde hij op. Zijn plicht was vervuld Op hel hobbelig Damrakdeel bleef do helft van het gedeponeerde rusten.. Buiten!. Berichten ONGELUKKEN. MIJNRAMP IN AMERIKA. Meer dan 40 arbeiders ingesloten. Uit Johnstown, (Ponnaylvai.'ui) wordt geseind: In een mijn te Cljmer zijh 4 mijn werkers ingesloten. Er zijn onmiddellijk reddingspogingen in hot werk gesteld. Aanvankelijk konden slechts twee der slachtoffers bereikt worden, die reeds dood bleken to zijn. Bij het vernemen van het ongeluk kwa men van alle omliggondo plaatsen red- dingsmanschappen toesnelhn, waarop energiek werd gepoogd de ingeslotenen te redden. Tn weerwil van de doodelijke gas sen slaagde men er in zes mijnwerkers, dié zich in bewusteloozen toestand bevonden, to redden. De reddingsmanscbappen zeg gen, dat or meer arbeiders ingesloten zijn dan aanvankelijk werd opgegeven. Reeds 33 lijken geborgen. Uit Now-York wordt geseind: Bij de ontploffingsramp in do mijn Clyrner /.ou den 68 mijnwerkers om tiet leven zijn go- komen. Reeds 33 lijken zijn geborgen. RAMP IN BRITSCH-INDIë Honderd personen verdronken. Uit Calcuatta wordt geseind: Een schuit, die honderd Indiërs vervoordo op do Meg- na-rivier, is omgekanteld, Alle opvarendon stortten in den stroom. Slechts zes perso nen zouden gered zijn.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3